Pa9,na7 Ma „Verkeersplan stelt de auto teveel centraal" Leusder Krant Betty Dirks en Willem Blijleven van de ENFB bepleiten betere fietsroutes Woensdag 7 oktober 1992 Willem Blijleven, Betty Dirks en Peter Broere van de Leus- dense afdeling van de ENFB: Waarom geen fietspad vanaf de Hessenweg naar het Valleikanaal." Dirks mag zonder meer een 'veterane' ge- emd worden als het gaat om een verkeers- leid dat meer rekening houdt met de lang- me verkeersgebruiker Daarbij gaat het ar niet alleen om de fietser, maar ook om voetgangers en de kwetsbare groep van nderen en ouderen. De 'Verkeersgroep rks voor het langzame verkeer' is zelfs ar haar genoemd Strijdlustig is zij nog leds, maar zij vindt het tijd geworden ook lieren bij die strijd te betrekken. ,A1 in 1982 was er een verkeersplan", her- lert zij zich. „Daarin werden concrete orstellen gedaan voor de verbetering van aantal fietsvoorzieningen. Dat heeft men ids die tijd eigenlijk laten liggen Alle iatregelen waren er op gericht om de si- itie voor de automobilist te verbeteren." Het verklaart haar scepsis over het huidige ikeersplan voor zover het de uitvoering n een aantal voorzieningen ten behoeve n de fietsers betreft. „Op papier lijkt het emaal in orde", zegt zij. Dirks slaat een gma op uit deel 3 van het plan van de ivies Groep van Verkeer en Vervoer' GV), met een passage waarin zwart op wit iat, dat de belangen van het langzame ver- er en het openbare vervoer zwaarder we- i dan die van het gemotoriseerde verkeer, iar uit het verkeersscenario, dat de ge- enteraad deze maand moet goedkeuren en 1 daarmee de status van definitief ver- ersplan krijgt, blijkt daar volgens haar nog ïnig van. Het scenario gaat uit van de auto. De langen van de fietsers zijn daarvan afge- d is haar conclusie. Zij heeft daarom irhoop gevestigd op de deelnotitie 'fiets- rkeer', die na het verkeersplan nog zal ver- lijnen. De gemeente heeft, zegt Dirks, be id dat zij bij het opstellen van het plan iruik zal maken van de kennis van de IFB op dat gebied „Wij zijn daar zeer blij voegt zij daar aan toe. Sr zal volgens haar daarbij met twee din- irekening moeten worden gehouden. „De langen van de fietsers zijn, dat zij zich en comfortabel door het verkeer kun- bewegen Het gaat per slot van rekening een kwetsbare groep in het verkeer." llijleven is daarbij nog wel bereid de vei- heid te laten prevaleren boven hetcom- t, maar Dirks geeft te kennen aan beide LEUSDEN - Wie met Betty Dirks en Willem Blijleven over het verkeersplan praat, hoort veelvuldig het woord 'fietspad'. Beiden stonden aan de wieg van de onlangs opgerichte Leusdense afdeling van de ENFB (de Eerste Nederlandse Fietsers Bond), dus zo vreemd is dat niet. Willem Blijleven is in Leusden op dat gebied een nieuwkomer. Hij beperkt zich daarom tot op- en aanmerkingen en vult zijn medebestuurslid Dirks regelmatig aan. eisen geen concessies te willen doen. „De automobilist is wat het comfort betreft ook al genoeg bevoordeeld ten opzichte van de fiet ser", vindt zij, „Hij kan bijvoorbeeld bij re gen droog naar huis en het maakt voor hem daarbij niet uit als hij een stukje moet omrij den." Daarom moet het fietspadennet geschei den zijn van het 'gewone' wegennet. Ook mogen er geen hobbels en bobbels in de fiets paden zijn, die het voor de fietser onaange naam maken door Leusden te rijden. Verder moet de fietser zoveel mogelijk conflictvrij door Leusden kunnen rijden. Dat wil zeggen, dat het aantal punten, waarop fietser en au tomobilist elkaar tegenkomen tot een mini mum beperkt moet zijn. Die fietser moet het namelijk bij zo'n ontmoeting altijd afleggen tegen de automobilist. Dat is ook de reden waarom de ENFB ge protesteerd heeft tegen de wijze waarop de reconstructie van de kruising Burgemeester van der Postlaan/Groene Zoom is uitge voerd. „Dat is zó gebeurd, dat de fietser zijn voorrang, die hij eerst wel had, is afgeno men," zegt Dirks verontwaardigd. Met een schetsje maakt zij duidelijk wat ze bedoelt. „In de oude situatie kon de fietser, die op het fietspad langs de Groene Zoom reed, met voorrang rechtdoor de Burgemeester van der Postlaan oversteken om zo verder te rijden over de Groene Zoom. Er gebeurden echter op dat punt veel ongelukken, omdat de auto mobilist de fietser geen voorrang gaf De gemeente zag er geen heil in het gedrag van de automobilist te veranderen en hem te dwingen de fietser voor te laten gaan." „Daarom werd besloten het fietspad aan beide zijden van de Burgemeester van der Postlaan naar binnen af te buigen. De fietser is nu verplicht te wachten op het autoverkeer van de Van der Postlaan. Volgens Dirks een typisch voorbeeld, hoe er in Leusden uitein delijk toch gekozen wordt voor het autover keer, de mooie woorden ten gunste van de langzame verkeersdeelnemer ten spijt. Vol gens haar had er voor een totaal andere op lossing gekozen moeten worden. „Wij willen dat de fietser in het verkeer prominent aan wezig is", zegt Dirks ferm Het is er nu te laat voor, want de recon structie is klaar, maar als het aan de ENFB gelegen had, was er vlak voor het punt waar de Van der Postlaan overgaat in de Groene Zoom een verkeersdrempel aangelegd De fietser had dan gewoon rechtdoor kunnen rijden en het verkeer van de Van de Postlaan was door de drempel gedwongen snelheid te minderen. „De drempel had wel zo aangelegd moeten worden, dat er aan de kant van de Groene Zoom het fietspad was gebleven," zegt Dirks, die daarmee laat merken dat zij het comfort van de fietser even belangrijk vindt als zijn veiligheid Toch beseft zij dat ze met dergelijke oplos singen de belangen van de andere verkeers deelnemers niet helemaal uit het oog mag verliezen. „Voor de bussen zijn drempels al tijd een probleem. De Van der Postlaan maakt deel uit van de route van het openbaar vervoer. Een drempel zal daarom zó gecon strueerd moeten worden, dat het voor de bus geen onoverkomelijk obstakel is." Ook de belangen van de automobilisten zal zij niet blind van de tafel schuiven. Zij zal daarom niet gemakkelijk kiezen voor een oplossing, waarbij de Van der Postlaan bij de Groene Zoom wordt afgesloten voor het au toverkeer, dat daardoor gedwongen wordt zijn weg te kiezen via de Groene Zoom. Ver keer dat dan in de wijken Groenhouten en Claverenblad/Wildenburg moet zijn, zou op die manier via de Zuiderinslag naar de ande re kant van de Van de Postlaan moeten. „Ik zie in, dat dat een te rigoreuze oplos sing zou zijn", zegt ze En er is voor haar nog een ander belang: dat een dergelijke oplos sing in de weg staat. „Op die manier zou de noodzaak van een parallelweg vanat de Zuiderinslag naar de Van der Postlaan groter worden. Anders zou namelijk de Hamers- veldseweg teveel belast worden. Wij zijn er echter niet voor, dat er zo'n weg, die door de Schoolsteegbosjes moet, zou komen. Voor ons geldt niet alleen het belang van de fietser, maar ook dat van het milieu." Dirks denkt niet. dat zij zich voor een on oplosbaar dilemma stelt, als zij zichzelf dwingt twee ogenschijnlijk tegenstrijdige belangen met elkaar te verenigen. Zij zoekt het vooral in het gedrag van met name de automobilist. „Als deze groep zich weet te gedragen, is het ook niet nodig om zware maatregelen te nemen, zoals het afsluiten van bepaalde wegen en dergelijke." Dat gedrag kan volgens haar afgedwongen worden door bepaalde verkeersmaatregelen. Snelheidsbeperking is één van de belangrijk ste, En er zal meer oog moeten zijn voor de fietser in het verkeer. „Wil je mensen uit de auto, dan zul je moeten bevorderen, dat het aantrekkelijk wordt op andere manieren aan het verkeer deel te nemen. Zo zal er iets gedaan moeten worden aan de oversteek plaats voor fietsers op de Hamersveldseweg bij de Burgemeester de Beaufortweg. Daar loopt een belangrijke fietsroute." Daar zit volgens Dirks en Blijleven ook precies de pijn in Leusden, Ook de recon structie van het kruispunt Middenweg/As- schatterweg bevalt hen niet. Volgens hen is het weer een voorbeeld van hoe er eerst ge dacht wordt aan de automobilist en de fietser op de tweede plaats komt „De reconstructie is helemaal ten behoeve van de auto, die zo snel mogelijk uit Leusden geleid moet wor den Op zich een goede zaak, maar of de fietsers veilige en comfortabele oversteekplaatsen krijgen, moeten we nog maar afwachten." Toch zijn zij in het algemeen tevreden over het fietspadennet in Leusden, dat volgens hen heel redelijk is. Hun ervaring is dat de fietser in Leusden overal kan komen en dat er in alle wijken voldoende fietspaden en -rou tes zijn. Een paar wensen op dat gebied heb ben zij nog wel. Zo zou het fietspad ten zuiden van de Noorderinslag doorgetrokken kunnen worden naar de Middenweg, Het zelfde geldt voor het fietspad aan de oostkant van de Middenweg. Het zou naar hun mening beter zijn als dat door zou lopen naar de Noorderinslag. Buiten de bebouwde kom zijn hun wensen en verlangens nog uitgesprokener. „Er zou in ieder geval iets voor de fietser moeten gebeu ren bij de Asschatterweg naar Achterveld", vinden zij. Zij juichen het daarom toe, dat in het verkeersplan wordt voorgesteld door middel van sluizen en drempels het verkeer te dwingen langzaam en rustig te rijden en de fietser ruim baan te geven. „Er wordt al jaren gepraat over een fietspad langs dat stuk weg. Wij denken echter dat inmiddels gebleken is, dat dit geen haalbare zaak is, omdat er geen geld voor uitgetrokken wordt. Daarom moet er maar gekozen worden voor de snelheids- beperkende maatregelen, die in het plan worden genoemd. De route wordt vooral ge bruikt door scholieren, die van huis naar school gaan en andersom. De schoolgaande jeugd heeft recht op een veilige fietsroute." Blijleven mengt zich weer in het gesprek met een voorstel, dat volgens hem een voor de hand liggende oplossing van het probleem van de schoolgaande fietsers is. „Waarom legt men geen fietspad aan vanaf de Hessen weg ter hoogte van de Emelaarseweg of de Stoutenburgerlaan door de weilanden naar het Valleikanaal. Dat fietspad kan dan via de brug bij de Walstro over het kanaal aanslui ten op de Middenweg ter hoogte van de Randweg. Dirks sluit daarbij aan met het voorstel om een fietstunnel aan te leggen onder de A 28 langs het Valleikanaal. „Zo kan men veilig vanaf Leusden Amersfoort in fietsen Of de buurgemeente het wel op prijs stelt dat op die manier de wijk Schuilenburg opgezadeld wordt met de stromen scholieren, weten zij niet. Dat zou volgens hen onderzocht moeten worden. Daarom zijn zij net als de winkeliers voorstander van een regionaal verkeersplan it-

Leusder Krant | 1992 | | pagina 23