Knelpunten in de 7 verkeerscirculatie Leusder KrantHM {constructie Groene Zoom/Noorderinslag Geen fietspad langs Asschatterweg Lockhorsterweg afgesloten voor snelverkeer Woensdag 7 oktober 1992 - - Pagina 9 Pagina 9 mmm SDEN - Eén van de be- njkste knelpunten in de lige verkeerssituatie in ;den vormen de wegen in buitengebied, die worden uikt als sluiproutes naar oofdwegen, zoals de A 28. rdoor hebben bepaalde sn de functie van een door- ide route gekregen, terwijl orspronkelijk slechts be- d waren voor het (agrari- bestemmingsverkeer. -raadslid Anton Berg, die een bedrijf heeft op de gesteeg (één van de knel len in het gebied), kan er- meepraten. Berg: „Vooral is de spitsuren, 's morgens avonds, worden de wegen gebruikt op eer. manier rvoor ze niet bedoeld zijn. dat leidt in een aantal op- ten tot ongewenste situa- Heel concreet wordt met ie het fietsverkeer op de ;esteeg (zowel scholieren ecreanten) regelrecht be- gd door voorbijscheurende 's Dat er nog nooit ernsti- mgelukken zijn gebeurd, I ik een wonder. En daar 1 ten we ook maar niet op izitten wachten. De wegen op deze verkeersdruk niet ;kend. Maar de extra ver- sdruk leidt ook tot een nenlijke stijging van de erhoudskosten van de we- Omdat de landbouwma- ies en het agrarisch vracht- ;eer de laatste jaren veel arder zijn geworden, wor de bermen bij het passeren igereden." vertelt een anekdote waaruit blijkt dat de route niet alleen door mensen uit de on middellijke omgeving wordt gebruikt. ,,Ik heb het hier voor de deur meegemaakt dat twee auto's op elkaar knalden. De bestuurders bleken respectie velijk afkomstig uit Arnhem en Amstelveen Dan vraag je je weieens af; wat doen die men sen hier?" Volgens Berg zijn er twee mogelijke oplossingen: óf de wegen worden aanmerkelijk verbreed, of het verkeer dat niet in het gebied thuishoort, moet er verdwijnen. Berg: ,,De eerste oplossing zie ik niet zit ten De wegen hier zijn nooit bedoeld als doorgaande routes en dat zullen ze ook niet wor den. Ik denk dat er vooral aan gewerkt moet worden om het sluipverkeer uit het gebied te weren. Het hoeft absoluut niet zo te zijn dat er een hek om dit gebied moet Maar wat er nu rijdt, is gewoon teveel." De gemeente wilde het ver keersluw maken van het ge bied aanvankelijk bereiken door de cruciale kruising Vos- kuilerdijk/Voskuilerweg/Lan- gesteeg zodanig af te sluiten, dat alleen het bestemmings verkeer er nog optimaal ge bruik van zou kunnen maken De gemeente zag daarvan af, omdat de voorgestelde maatre gelen (met slagbomen) te om slachtig zouden zijn. Berg: ,Dat was een onzinnig voor stel. Ik zeg, sluit eerst de Lan- gesteeg tussen Hamersveldse- weg en Laapeerseweg voor het doorgaand verkeer af en kijk wat daar de effecten van zijn. Bovendien wordt momenteel een rondweg om Woudenberg aangelegd. Ik sluit niet uit dat die ontsluiting straks verlich- ting zal geven voor het hele ge bied. Mocht dat niet zo zijn, dan kunnen we altijd nog kij ken of er andere maatregelen nodig zijn." Berg: ,,Het probleem met het geheel of gedeeltelijk afsluiten van wegen is natuurlijk altijd dat het probleem naar elders wordt verplaatst. Dat maakt het ook zo moeilijk om voor spellingen te doen over de ef fecten van maatregelen die je neemt Nu denk ik bijvoor beeld dat de rondweg om Wou denberg verlichting zal geven in dit gebied. Maar voor het zelfde geld geeft het straks ex tra verkeersdruk. En wat ge beurt er als je de Langesteeg afsluit? Misschien verplaats je het verkeer dan wel naar de Leusbroekerweg of de Laap eerseweg. Dan verleg je het probleem alleen maar Dat heeft dus ook geen zin." Wat Berg ook zorgen baart is het stuk Hamersveldseweg tussen Van der Postlaan en Zuiderinslag. ,,Wat we daar mee moeten, weet ik eerlijk ge zegd nog niet. Ik denk dat het nu verstandig zou zijn om een keuze daaromtrent nog even uit te stellen, in afwachting bijvoorbeeld wat er nu met de Pon-driehoek gaat gebeuren. Maar het is ook nog niet uitge sloten dat de activiteiten op het industrieterrein aan de Am- bachtsweg nog zullen toene men." „Om de problemen op de Ha mersveldseweg op te lossen, zijn globaal drie oplossingen voorhanden. Bijvoorbeeld de aanleg van een parallelweg in het gebied van de Schoolsteeg bosjes. Verkeerstechnisch is dat natuurlijk verreweg de beste oplossing, maar dat brengt weer andere bezwaren met zich mee Je zou de weg ook kunnen verbreden, maar dat heeft als consequentie dat je een fraai stukje Leusden moet opruimen, of op zijn minst sterk gaat aantasten De derde oplossing is de boel daar gewoon af te sluiten, maar dan komt de bereikbaarheid van een aantal voorzieningen voor een deel van Leusden in ge vaar. Ik ben er nog niet uit ACHTERVELD - Een immer terugkerend punt in de discus sie rond de verkeersveiligheid in de gemeente is de aanleg van een fietspad langs de Asschat- terweg, tussen Leusden en Achterveld Met name het voormalige CDA-raadslid Henk Ossendrijver ontpopte zich tot een fanatiek pleitbe zorger voor de aanleg van een dergelijke voorziening, die met name het fietsende schoolver- keer m bescherming zou moe ten nemen tegen het snelver keer dat nog steeds in toene mende aantallen van de weg gebruik maakt. Ondanks het feit dat de aan leg van een dergelijk fietspad regelmatig in de gemeentelijke begroting werd opgenomen, kwam het er nooit van En in het huidige tijdsgewricht heeft het er alle schijn van dat het er ook nooit meer van zal komen Het geld dat jarenlang apart is gehouden voor de aanleg van het fietspad, is recentelijk te ruggevloeid in de algemene middelen en in het verkeers plan van de gemeente worden andere maatregelen voorge steld om de verkeersveiligheid op de Asschatterweg op andere manieren te dienen, dan door middel van de aanleg van een fietspad. Verkeersremmende maatregelen moeten er voor gaan zorgen, dat de snelheid van het verkeer zodanig om laag gaat, dat de fietser er zon der gevaar voor lijf en leden gebruik van kan blijven ma ken. Het spijt Henk Ossendrijver nog steeds dat het fietspad buiten beeld is geraakt. Ossen drijver: ,,Ik denk dat een fiets pad langs de Asschatterweg ook nu nog geen overbodige luxe zou zijn. En ik snap eerlijk gezegd nog steeds niet waarom het Leusden zoveel moeite kost om tot de aanleg van zo'n fiets pad over te gaan. Dat het te duur zou ^.'jn, geloof ik niet. De gemeente kan 80% van de kosten via andere subsidies vergoed krijgen Kijk maar naar Barneveld, daar kan het kennelijk wel. In die gemeente is de laatste jaren een groot aantal wegen in het buitenge bied voorzien van een fietspad. Profiterend van subsidierege lingen Ook de weg tussen Bar neveld en Achterveld Leusden had daar prachtig op in kun nen haken." De kwestie van het fietspad tussen Leusden en Achterveld is door Ossendrijver al een kleine anderhalf decennium geleden aangezwengeld Os sendrijver: ,,Zo'n 12, 15 jaar geleden heb ik er met de pro vincie al contact over gehad En daar vond men het een pri ma gedachte Ook toen was er de mogelijkheid om 75 tot 807o van de kosten gesubsidieerd te krijgen. De kosten van de aan leg werden in die tijd geraamd op 1,5 tot 2 miljoen gulden. Dus reken maar uit wat de uitein delijke bijdrage van de ge meente had moeten zijn." Ossendrijver heeft met enige scepsis kennis genomen van de plannen van de gemeente om ter hoogte van het Kerstens- sportpark een verkeersvoor- ziening aan te leggen, die het oversteken van het fietsver keer in de richting van Barne veld (naar het nieuwe fietspad) veiliger te maken. Ossendrij ver: ..Ik hoop dat de gemeente daarbij in ieder geval het fiets pad zal doortrekken tot in de bebouwde kom van het dorp Daarmee wordt dan in ieder geval een deel van het pro bleem aangepakt Er passeren nog steeds dagelijks 350 tot 400 schoolkinderen deze weg Daar komt het recreatieve fietsver keer nog eens bij Ik ben blij dat er nog nooit hele ernstige ongelukken zijn gebeurd, maar moeten we daar dan op wach ten?" Het item van het fietspad langs de Asschatterweg lijkt in de raad van Ossendrijver te worden overgenomen door het kersverse Achterveldse Leusden'90 raadslid Tinv Bontje-Pronk Bontje liet in een folder aan de Achterveldse achterban weten het gevecht om het fietspad te zullen voort zetten Tiny Bontje ,.De aan leg van dit fietspad is een zaak die in Achterveld nog steeds heel zwaar weegt Ik denk he laas dat er eerst doden moeten vallen, voordat de gemeente zal besluiten om dat fietspad aan te leggen. Zoals dat in Amersfoort op de Hogeweg ooit is gebeurd. Ik zeg dat we niet zolang moeten wachten Het is in het belang van de Achterveldse kinderen (en het doorgaande fietsverkeer) dat dat fietspad er komt Het zal best een paar centen kosten (en moeite om de benodigde grond te verwerven), maar dat moe ten we er maar voor over heb ben." Voorlopig lijkt het er echter op dat de smeekbedes uit Ach terveld aan dovemansoren zijn gericht In het verkeersplan stelt de gemeente voor om ver keersremmende maatregelen aan te leggen, om de snelheid van het passerende verkeer te matigen, maar ook om de weg minder aantrekkelijk te maken als sluiproute. Tot dan blijft het afwachten of de voorspelde 'klap' ooit zal vallen USDEN - De kruising irdennslag/Groene Zoom/ ligenbergerweg vormt in de ;enstructuur van Leusden essentieel knooppunt. Met ie in de spits is de kruising welijks in staat het ver kende en terugkerende ieersstroom te verwerken. ]0 komst van de aansluiting - Leusden op de A 28, via de J) dweg, heeft het belang van kruising alleen nog maar Q toenemen. Het is één van reirnge kruisingen in de ge meente die contmu, 24 uur per dag, door een verkeerslichtin- stallatie wordt bewaakt Toen afgelopen zomer een onweers bui de verkeerslichtinstallatie onklaar maakte, ontstond er prompt een stevige aanrijding, waarbij meerdere auto's be trokken waren. In het verkeersplan wordt dan ook vastgesteld dat de kruising met een capaciteits probleem te maken heeft, dat alleen maar groter zal worden. Gevolg daarvan is dat de krui sing verbreed zal gaan worden. Het is in ieder geval de bedoe ling dat er voor elke richting aparte opstelstroken worden gecreëerd. Nu is het nog zo dat een aantal richtingen gebruik maakt van dezelfde opstel- strook, hetgeen de doorstro ming niet bevordert. Voor het langzame verkeer worden onder meer midden geleiders aangelegd, waarmee voor fietsers rustpunten wor den geschapen. Dit alles moet de doorstroming op de kruising bevorderen. In principe moe ten deze maatregelen voor het jaar 2000 zijn gerealiseerd Als dat nodig is (wanneer het ver keersaanbod op de kruising blijft groeien) zal rond het jaar 2005 een volgende aanpassing volgen. In dat geval zal de drukke afslaande stroom (van af de Heiligenbergerweg rich ting Groene Zoom) een dubbe le opstelstrook krijgen. LEUSDEN - Met het gereed komen van de aansluiting van Leusden op de A 28 heeft de Lockhorsterweg een groot deel van zijn verkeersfunctie verlo ren. Gevolg daarvan is. zoals wordt voorgesteld in het ver keersplan van de gemeente, om de weg af te sluiten voor het snelverkeer. Daarmee doet de gemeente een afspraak met de eigenaar van het Lockhorster- bos. Het Utrechts Landschap, gestand De afsluiting heeft tot gevolg dat de fietspaden langs de be staande weg zullen worden ge sloopt en dat op de plaats van de huidige rijbaan een nieuwe fietsroute zal ontstaan. Het is de verwachting dat de maatre gel vooral tijdens de spitsuren verlichting zal geven voor de honderden fietsende scholie ren, die zich nu dagelijks over de (smalle) route wringen Vooral voor het bestem- mings(auto)verkeer (bedrijven aan de Dodeweg, Laan 1914) kan de afsluiting enig ongemak betekenen. Dat verkeer zal nu via de A 28 en de kruising bij de Hertekop de plaats van be stemming dienen te bereiken De afsluiting heeft waar schijnlijk ook tot gevolg dat de situatie op de kruising Herte kop zal verbeteren Met het afsluiten van de Lockhorsterweg raakt de Leusdense automobilist en de bezoeker van Leusden overi gens wel de meest idyllische entree van de gemeente kwijt, waarover de afgelopen jaren in vele toonaarden de loftromptet werd gestoken.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 25