)e Horst Veenendaal .Leusder Krant. Bouw reinigingswerf gestart Bewoonde schuur moet ontruimd .eusdens verkeersplan l e u s d e n Lijn 115 gehalveerd Boekhandel Wellicht toch subsidie voor Open tafel-project KINDERBOEKENWEEK 7 T/M 17 OKTOBER Bezwaar crematorium Voensdag 7 oktober 1992 Pagina 3 Maar in de uitwerking ervan ordt geen aansluiting ge- ocht bij het Masterplan Fiets lat is een algemeen model dat emeenten kunnen gebruiken het nemen van concrete aatregelen ten behoeve van e fietsers. Zo lees ik bijvoor- eeld nergens dat het aantal ietsrekken verdubbeld moe- jn worden." Giesselbach somt. ijn rijtje verder op Er had olgens hem iets gezegd kun- en worden over veilige over- leekplaatsen voor fietsers, er bewegwijzering voor deze roep en over preventie van etsendiefstal. In het plan wordt van een antal uitgangspunten ge- erkt naar een aantal concrete nelpunten, die volgens de ge- leente de komende jaren aan pakt moeten worden om de ervoerswijze lopen, fietsen, penbaar vervoer en auto zo ped mogelijk op elkaar af te emmen Het meest concreet is t plan daarbij als het gaat om et autoverkeer. Zo wordt de lamersveldseweg genoemd als in weg waar de komende ja- cn een aantal maatregelen, iriërend van de aanleg van intodes tot het instellen van tnrichtingsverkeer, genomen roet worden om het autover- eer daar zoveel mogelijk te leren. Dat zal dan onder meer moeten leiden tot een verho ging van de verkeersveiligheid. In het recente verleden zijn en kele van die maatregelen vol gens de gemeente al genomen en dat heeft geleid tot minder ongelukkken. Als voorbeeld daarvan wordt de reconstruc tie van het kruispunt Maan- weg/Arnhemseweg genoemd. Ongevallen Daar zou het aantal ongeluk ken het afgelopen jaar zijn af genomen. Dat blijkt onder meer uit de cijfers van de Dienst Verkeersongevallenre- gistratie uit Heerlen, die in op dracht van de gemeente Leus den jaarlijks met een rapporta ge van het aantal ongevallen in Leusden komt. Kranenburg, die deze cijfers ook heeft geanalyseerd, komt tot andere conclusies Volgens hem is de afname niet te dan ken aan het Leusdense beleid, maar aan een aantal landelijke verkeersmaatregelen, zoals het verplicht dragen van autogor dels en helmen en het steeds veiliger worden van auto's. Toch is dat volgens Kranen burg niet voldoende. De ge meente Leusden heeft zich door haar deelname aan het landelijke - 25 Actieplan verplicht ervoor te zorgen dat het aantal slachtoffers in het jaar 2000 gerekend vanaf 1985 met 25 procent zal afnemen In 1991 was er echter ten opzichte van het peiljaar 1985 nog een stijging van 2 procent te note ren. Dat had volgens Kranenburg echter nu al een daling van 10 procent moeten zijn. Als voor beeld haalt hij buurgemeente Amersfoort aan. ,,Die ge meente met 102.000 inwoners, met naast de gebruikelijke ook een aantal (groot)stedelijkc verkeersproblemen, heeft reeds een reductie van 10 pro cent verkeersslachtoffers we ten te realiseren Maar ook gemeentes, die qua inwonertal en structur met Leusden te vergelijken zijn, halen volgens hem een beter resultaat. Kranenburg noemt in zijn analyse plaatsen als Baarn (-20 procent), Soest (- 23), Zeist (-32) en Wouden- berg/Renswoude/Scherpen- zeel (-9). Uit de cijfers van de Onge- vallenregistratie blijken vol gens Kranenburg dat de helft van het aantal slachtoffers vooral vallen in de leeftijdsca tegorie 13-25 jaar. Dat is de groep die zich vooral te voet, per fiets of bromfiets door het verkeer beweegt Dat geeft vol gens hem de noodzaak aan om dat verkeer zoveel mogelijk te scheiden van het overige ver keer en de voorlichting en aan dacht vooral op die leeftijds groep te richten. Uit de cijfers blijken volgens hem ook dat binnen en buiten de bebouwde een aantal wegen opvallen door het aantal onge vallen. die er plaats vinden. Binnen de bebouwde kom zijn dar de Groene Zoom, de Ha- mersveldseweg. de Asschatter- weg. de Noordennslag en de Burgemeester de Beaufortweg. Buiten de bebouwde kom blij ken onder meer de Arnhemse- weg, de Doornseweg, de Hes senweg, de Postweg, de Lock- horsterweg en de Heiligenber- gerweg gevaarlijke routes te zijn. Oorzaken Oorzaken van de ongelukken zijn binnen de bebouwde kom een te hoge snelheid en het niet verlenen van voorrang. Buiten de bebouwde kom wordt voor al te hard gereden en houdt men niet voldoende afstand Volgens Kranenburg zou daarom een andere inrichting van de hoofdroutes aan te be velen zijn. Ook zou er gedacht vervolg van pagina 1 afgelopen maanden uit el- aar zijn gespat. Aan de andere ant loopt de ontwikkeling van Horst nu minstens een ;aand vertraging op en dat nd ik de negatieve keerzijde de medaille Die vertra- ing kost de gemeenschap in der geval geld." ,Er is sprake van een vol- irekt legitieme transactie en it zal blijken ook We konden et onteigenen, omdat de eige- iren van de grond, de gebroe- irs Van de Boom, als project- itwikkelaar te boek staan. En mogen m principe prijzen agen, die ze zelf willen. Ik nd dat we er op deze wijze ?el behoorlijk zijn uitgeko- en en heb geen enkele moeite et deze deal En dat geldt net goed voor de overgrote eerderheid van de raad, die transactie heeft ge- eund." Uit het feit dat GS de werk zaamheden in De Horst voorlo pig hebben stilgelegd, leidt De Jongh geen stellingname van die kant af: ,,GS hebben ge daan, wat ze onder deze om standigheden moest doen. Ze zullen de klacht van L'90 wil len onderzoeken. Ik ben daar niet bang voor en binnen niet al te lange tijd verwacht ik dat er gewoon weer gewerkt zal kun nen worden." Goedkeuring Eerder deze week werd be kend dat gedeputeerde staten het bestemmingsplan 'De Horst', op een enkele uitzonde ring na, hebben goedgekeurd. GS hebben alleen moeite met de parkeernorm die in het plan wordt gehanteerd Leusden wil in De Horst één parkeerplaats per 50 m2 Dat vindt het colle ge van GS veel te veel en wil dat terugbrengen tot de helft: één parkeerplaats per 100 m2. Tegen het bestemmingsplan De Horst zijn geen bezwaren ingediend Ook de provinciale planologische commissie stemt in met het plan LEUSDEN - Ten gevolge van bezuinigingen bij de VAD zal lijn 115 (Amers foort - Barnevcld) met in gang van de nieuwe dienst regeling worden gehal- veerd. Na 23 mei zal de bus alleen nog maar tussen Leusden en Barneveld rij den. Voor reizigers van Amersfoort naar Achter veld heeft dat bijvoorbeeld tot gevolg dat in Leusden zal moeten worden overge stapt. Dat maakte directeur La- terveer van de VAD dins dag desgevraagd bekend. Lijn 117 en 118 worden on verkort gehandhaafd. Die lijnen zijn exploitatie- technisch een succes. „De belangstelling voor die busdiensten neemt zelfs nog toe", aldus Laterveer. De gedeeltelijke ophef fing van lijn 115 is een di rect gevolg van een bezui nigingsoperatie die de VAD doorvoert. Als gevolg van overheidsbezuinigin gen moet de VAD fl. 3,1 miljoen inleveren. (advertentie) Jacques Vriens op z'n best en helemaal voor niks! Doe jezelf de Kinderboekenmolen cadeau! 'Hei raadsel van ,lc regen boog' van Ja«|"P» Vncnv >cr iclr bei verhaal van Marijn Malilcv. Renvke. Nick Dcnniv cn Manna die in acuc komen al» hun gc/clligr. krakkemikkige Rcgcnboog- school moei opgaan in een nieutv. modem scholciicom plc*. Gratis b.| aankoop van f I9.SO aan kinderboeken, olang de voorraad aircki. Je proeft de zee voor maar f 3,95 de Gouden GnfTrl, hei Gouden Pcnveel ei de Boekensleutel. Een .bare wcewijier en toch hclcmjjl grans. Gauw 11 boekhandel. icnbock «-an Pel r Spie de Koninkli|kc Nederlandse Redding Maatschappij Slecht» f /olang de voorraad vireki TEKENWEDSTRIJD Teken een mooie schatkaart en win een prachtige prijs! TENTOONSTELLING i.s.m. CREATIEF CENTRUM DE HOF Héél bijzondere keramiek gemaakt door kinderen. SIGNEERAKTIE! JACQUES VRIENS signeert vrijdag 16 oktober van 10.00-12.00 uur zijn boeken in onze winkel. In onze winkel vind je nog veel en veel meer kinderboeken. Kinderboek in ziiiicht Langestraat 33 Tel. 613232 moeten worden aan verschil lende snelheidslimieten, af hankelijk van de situaties, zo als die zich ter plekke voor doen ,.Een automobilist, die net met een snelheid van 120 kilometer per uur van de snel weg komt, ervaart een limiet van 70 kilometer bij het nade ren van de bebouwde kom als een slakkegang." „Met die verkeerspsycholo- gie zal rekening gehouden moeten worden Dat kan door de wegen in een gemeente zo in te richten, dat de automobilist bereid is zijn snelheid op een verantwoorde manier aan te passen," zegt Kranenburg, die daarmee aangeeft dat het in Leusden ontbreekt aan een dergelijke inrichting van we gen. Wethouder de Jongh zegt als verweer op het te hoge aantal verkeersslachtoffers in het in terview met hem in de ver- keersbijlage dat Leusden het aantal ongevallen niet hele maal in eigen hand heeft. „Er liggen op Leusdens grondge bied een aantal wegen, waar van wij als gemeente met het beheer hebben. Daar kunnen wij dus ook geen maatregelen nemen maar op die wegvak- ken gebeuren wel een flink aantal ongelukken. De Jongh noemt met name A 28 en de Arnhemseweg Daar hebben respectievelijk Rijkswater staat en de provincie Utrecht het als beheerders voor het zeggen Verkeersconsulent Giessel bach is het met die stellingna me niet eens „Wij hebben bij het opstellen van het - 25% Actieplan dergelijke omstan digheden uit de regeling ge houden Anders zou het alle maal te ingewikkeld worden en kan iedere gemeente zijn eigen argumenten aanvoeren, waar in de regeling rekening mee ge houden moet worden." „Het doorschuiven van de verantwoordelijkheid is wel begrijpelijk, maar niet correct Ik zou tegen de wethouder willen zeggen: U kunt met ge dragsbeïnvloeding de Leus dense automobilist beter laten rijden." Zie ook de bijlage over het ver keersplan LEUSDEN - Mevrouw C. Verduin-Munnik, wethouder van onder meer milieuzaken, heeft vandaag het startsein ge geven voor de bouw van de nieuwe reinigingswerf. De werf komt aan de Randweg ter hoogte van de carpool- plaats. De ingebruikname is gepland in het tweede kwar taal van volgend jaar. Met de bouw is een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden ge moeid. De activiteiten op de nieuwe werf zijn nu ondergebracht op de werf aan de Hamersveldse- weg. Om planologische en mi lieutechnische redenen is ver plaatsing van de opslag van strooizout en zand en van de DEN HAAG - Het gemeente bestuur van Leusden wil te recht een einde maken aan de bewoning van een voormalig bakhuis bij een woning aan de Stoutenburgerlaan in Leus den. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft de bezwaren van de huiseicgnaar daartegen vanmorgen (woens dag 7 oktober) afgewezen. De uitspraak betekent een steun in de rug van GS van Utrecht en de gemeente Leusden, die het aantal burgerwoningen in het buitengebied willen be vriezen. Het gemeentebestuur had ei genaar W. Pol van een woning aan de Stoutenburgerlaan aangeschreven de bewoning van het daarnaast staande bakhuis onmiddellijk te beëin digen. omdat dit in strijd is met de bestemming Opstallen mo gen daarin niet gebruikt wor den voor bewoning, vertelde gemeentelijk woordvoerder P van Nimwegen bij de Raad van State. De gemeente had ook nog ge constateerd dat en schuur op Pols terrein eind jaren zeventig niet was verbouwd volgens de voorschriften in de bouwver gunning. Daarom moet de schuur ook nog daarmee in overeenstemming worden ge bracht, vond Van Nimwegen Volgens de gemeente ziet de schuur er nu uit als een huisje en dat is niet de bedoeling. Eén en ander betekent dat Pol de glazen voordeur moet verande ren in een ondoorzichtige (houten) deur. Onrechtvaardig Pol had schorsing gevraagd van de gemeentelijke beslui ten, omdat hij ze onrechtvaar dig vindt. Ten eerste wordt het bakhuisje formeel niet be woond, zei Pols advocaat mr A. Emmen. In het huisje wordt alleen geslapen door één van Pols zonen. Dat gebeurt al ja renlang, omdat zich in Pols huis slechts één slaapkamer bevindt Pol vond het vreemd dat de gemeente daartegen nu ineens optreedt. Pol beweerde dat zijn be jaarde schoonmoeder jaren- lang in het huisje heeft ge woond, maar gemeentelijk woordvoerder Van Nimwegen ontkende hiervan te hebben geweten. Volgens Van Nimwe- gen heeft de vrouw in de jaren j die Pol aangaf bij de gemeente ingeschreven gestaan op een adres aan de Zwarte Goorder- weg Aan de schuur hoeft volgens Pol niets te worden veranderd, omdat die na de bouw goedge keurd werd door de gemeente lijke afdeling bouw- en wo ningtoezicht Van Nimwegen zei ook hiervan niets te weten. Hij hield voet bij stuk. Temeer omdat, zoals hij zei, het bak huis ook nooit als zelfstandige woonruimte is aangemeld. LEUSDEN - De commissie be roep- en bezwaarschriften zal op donderdag 15 oktober een bezwaar behandelen tegen de bouw van een crematorium op algemene begraafplaats Rust hof aan de Dodeweg. Het be zwaar is gemaakt in het kader van de Wet Lijkbezorging. In dieners zijn mensen die princi pieel tegen het verbranden van v lijken zijn. De wet geeft hen een maand de tijd die bezwa ren in te dienen. afvaldepots noodzakelijk. De inrichting van de nieuwe werf voldoet aan de eisen die hier aan tegenwoordig worden ge steld. Deze eisen betreffen met name voorzieningen die bodemverontreiniging door afvalstoffen tegengaan. Voor de bewoners van Leus den betekent de nieuwe werf een verbetering in de manier waarop allerlei soorten afval kunnen worden aangeboden, maar ook vanuit milieu-oog punt is er sprake van een aan zienlijke verbetering ten op zichte van de huidige situatie, met name voor wat betreft de opslag van klein chemisch af val, afgewerkte olie en koel kasten LEUSDEN - Op aandrang van de vrijwel voltallige commissie wel zijn en onderwijs zal wethouder Vroon opnieuw bekijken of het zo genaamde 'Open tafel-project' van verzorgingshuis 't Hamersvcld ge subsidieerd kan worden. Het pro ject is bedoeld voor ouderen, die kunnen 'mee-eten' in het verzor gingshuis. 't Hamersvcld had de gemeente een bijdrage van 500,- gevraagd. Aanvankelijk was het verzoek van 't Hamersveld afgewezen. In de 1 stroom van subsidie-aanvragen I was het verzoek, evenals vorig jaar, i gewogen en te licht bevonden. I Wethouder Vroon voerde daarvoor als belangrijkste argument aan dat 't Hamersveld de service was be gonnen zonder overleg met de ge meente en dat daarom ook een soli de basis voor subsidiëring ontbrak. I De commissie welzijn en onder wijs, die zich dinsdagavond boog over de welzijnsbegroting, kon de wethouder in zijn redenering niet helemaal volgen. De commissiele den vonden dat het om een belang rijk stukje dienstverleniging ging, dat ouderen langer zelfstandig zou kunnen houden. Dat afgezet tegen de gebraagde bijdrage 500,-) was voor de commissie er bij de wethouder op aan te dringen de zaak nog eens te bekijken. Die ging niet onmiddellijk overstag, omdat voor het geld dekking gevonden zou moeten worden. Het leek de commissieleden sterk dat de ruimte voor die 500,- niet ergens gevonden zou kunnen worden, zelfs als de subsidie structureel zou worden. Vroon gaf wel tc kennen het advies van de commissie zwaar te zullen laten meewegen. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u i<- aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redacti 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...In de kelder van het gemeentehuis gebeuren dingen waar niemand weet van heeftWij bedoelen niet de activiteiten van de biljartclub of van de Vrouwe - raad...* Ergens in de gewelven van het gebouw op 't l. wordt er elke dag gezwoegd en gezweet. Machines draaien onafgebroken door om al het werk op tij klaar te laten zijn...* *...Het gaat om de huisdrukkerij van de gemeeni Daar worden elke maand tussen de 150 en 200 duizen vellen papier bedrukt. De afgelopen maand waren het er zelfs 250 duizen stuks...* *...Zo op het eerste gezocht een gigantische hoevet heid. September sprong er echter, zoals elk jaar u omdat dan de gemeentelijke begroting op de machir. in de kelder gedrukt wordt. En dat dikke druk we: wordt in veelvoud rondgestuurd...* *...Maar ook in de andere maanden is de papierpr duktie op het gemeentehuis indrukwekkendDe pr duktie van de ambtelijke en bestuurlijke 'stukken zo grootdat het in dienst hebben van de een eigc huisdrukker gerechtvaardigd is...* *...Die kan beschikken over de modernste apparatuv Maar die heeft hij niet voor niets. Want de eisen, d aan het hedendaagse drukwerk gesteld worden, zi niet gering... Wat kan er eigenlijk wel niet allemaal mis gaan m zoiets doodgewoons als een rookworst. Het seizor voor deze vlecsspecialiteit is weer aangebroken en r komende maanden zal menige worst weer bij de bo ren kool of de snert opgediend worden...* Slager Tmmcr deed daarom onlangs mee aan een wedstrijd, waarin zijn kennis en kunde op rookworst- gebied werd getest. Wij kregen het keuringsrapport i handen en verbaasden ons over de zaken waar de jui op let... *...Zo mag een goede rookworst niet groen of grij verkleurd zijn, mogen er geen bloederige delen i zitten, mag er geen darmvet of mest in zitten mogen er geen stempels of klieren in te ontdek kt zijn...* *...Wie die lijst met eisen leest en beseft wat er mei zo'n worst mis kan gaan, laat de rest van de winter zn boerenkool staan. Maar de Leusdenaren kunnen vai de winterse stamppotten en soepen blijven genieten. Slager Timmer voldeed namelijk met vlag en wimpc aan de eisen...* Enige tijd geleden schreven wij in deze krant over de commotie die er in de Eurowoningen was ontstaan naar aanleiding van de plannen van de Groenstichting om bij het zwembad een eigen vergaderruimte te bou- Volgens een aantal bewoners was de beslissing hierover door het bestuur van de Stichting zonder voldoende overleg genomeir. Het eigen 'clubhuis zou overbodig zijn en de plannen waren te ambitieus...* *...Het verzet ertegen werd zo heftig, dat het bestuur gas terugnam en pogingen ondernam de gemoederen enigszins te sussen. Dat lukte kennelijk, wat van het clubhuisfront vernamen wij al enige tijd niets meer... *...Deze week ontvingen de bewoners echter een uit nodiging voor een bijeenkomstwaarin enkele passa ges staan, die weer tot onrust leiden. Zo wordt er in gezegd dat bet besluit om een eigen vergaderruimte tc bouwen niet is uitgevoerd.... *...Het lijkt een onschuldige formulering, maar iets niet uitvoeren wil nog niet zeggen dat het plan van de baan is. Dat blijkt wel uit de volgende alinea. Daarin wordt gezegd, dat er een commissie komt, die zal kijken naar de accomodatieproblemen van de Groen stichting... *...Die commissie krijgt als opdracht mee ook de eigen vergaderruimte als mogelijkheid te onderzoeken. En dat zorgt weer voor onrust bij de mensen, die erjkele maanden geleden de bouw van bet clubhuis wisten te voorkomen... *...De Trim- en Toerclub Leusden. een club vcoor fietsliefhebbers, die regelmatig het rijwiel beklimmen voor kilometerslange tochten, bestaat 10 jaar Dat vraagt om. een feest, wat inmiddels gevierd is. De viering werd opgesierd met een jubileumnummer van het clubblad....* Daarin wordt uitgebreid teruggeblikt op bet afge lopen decennium. Enkele wapenfeiten uit die periode worden nog eens onder de loep genomen. Daaruit blijkt dat bet als toerrijder bij de TTCL soms afzien geblazen is. Neem nu die jaarlijkse Snertritten in februari... Volgens een jeugdige deelnemer was de tocht in 1984 echt een 'snertrit'. 'Want het sneeuwde en ijsel- de', staat er in het jubileumnummer. Een andere klei ne fietser heeft het zelfs over een soeprit. Maar: „Ik vont het heel leuk en de soep was leker en ik mog op mijn ijgen fiets leuk he!." Vinden wij ook...*

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3