„Soms is lezen over reizen al voldoende" Leusder Krant de schijnwerper Nieuws uit de verenigingen Ledenwerfactie DWS Oogstdankfeest Blues-rock in The Wish Najaarsactiviteiten 'De Moespot' (leren voor Roemenië Bijzondere reiswinkel in Amersfoort Reisgevoel „Er is een hoop onrust ontstaan" Nieuws uit de verenigingen Culdoto jeugdtoneel Vocaal kwartet Veldwachter op bezoek 50-Fit Collectanten gezocht Collecte Vrouwen in Europa Woensdag 7 oktober 1992 Pagina 5 ACHTERVELD - De Achter- veldse muziekvereniging DWS houdt woensdag 14 oktober open huis. Met deze actie ho pen zij te bereiken dat er meer jeugd lid zal worden van de muziekvereniging. Middels een actie op de Achterveldse scholen en in hun eigen oefen lokaal De Moespot aan de Jan van Arkelweg hoopt het be stuur nieuwe aanwas te vinden voor het korps. De aanstaande leden en overige belangstellen den kunnen dan kiezen uit een slag of een blaasinstrument. Meisjes die het twirlen bij de mini of majorettes willen leren zijn ook van harte welkom. Ko mend seizoen wil men ook met een groep kinderen vanaf 6 jaar gaan starten Woensdag 14 oktober vanaf 18.30 uur staan de diverse intructeurs klaar om belangstellenden van het wel en wee van de muziekvereni ging DWS op de hoogte te stel len Stevelien Bokkers doet dat voor de mini- en majorettes, Kees Does voor de tamboers en Hendry van Loo voor het jeugdorkest en het muziek corps. LEUSDEN - Onder het motto van bodem tot bord' wordt zaterdag 10 oktober de jaar lijkse oogstdankviering gehou den in de Jozefkerk aan de Ha mers veldse weg De viering be gint om 19.00 uur en wordt voorgegaan door pastor Bloem en pastor Van Os. Na de kerke lijke viering wordt het jaar feest gevierd in 'De Kom', naast de kerk. Tijdens het feest zal een film worden vertoond van de Historische Kring over Leusden rond het jaar 1959. LEUSDEN - De Nederlandse ilues-rockgroep Dirty white boys' treedt zaterdag 24 okto ber op in café The Wish aan de Zwarteweg. De groep bestaat at. Wilko van Beek (gitaar), i{ Thomas Vermeulen (drums) en Dick Stam (zang en bas). Het optreden begint om ongeveer 21.00 uur De toegang is gratis. CHTERVELD - In de maand ktober heeft de leiding van lichting De Moespot in Ach- erveld weer diverse activitei- en georganiseerd. Op zaterdag 10 oktober kun- ien de kinderen weer volop ge- aeten van een filmmiddag. De anderfilm, 'Het avontuur met «n staartje' zal deze middag rorden gedraaid. De zaal van )e Moespot aan de Jan van Ar- elweg in Achterveld is om 3.30 uur geopend, terwijl de dm om 14.00 uur zal beginnen )e entree bedraagt 2,50 per «rsoon. Bij deze prijs inbegre pen is een zakje chips en een las limonade Op maandag 12 oktober roidt er in De Moespot een :aartavond georganiseerd. Op leze avond kan men klaverjas- en en schutjassen. Voor de este kaarters onder de lief- lebbers van deze avond wor- ien er fraaie prijzen verdeeld. aanvang van deze kaart- vond is 20 00 uur, terwijl de aal reeds om 19.30 uur open j aal gaan. Het inschrijfgeld 1 «draagt voor zowel het kla- erjassen als het schutjassen 3,- per persoon. EUSDEN - De actiegroep 3CI (kleding inzameling cha ritatieve instellingen) haalt londerdag 15 en vrijdag 16 'ktober kleding op in Leusden 'e opbrengst komt met name ?n goede aan de behoeftigen in loemenié Belangstellenden kunnen akken met oude kleding (van klelijke kwaliteit) op ge- oemde dagen 's morgens voor 00 uur buiten zetten. Ze zul- ai dan worden opgehaald Mensen die een geldelijke 'jdrage willen leveren, kun- «n een eventuele gift overma- en naar gironummer 3367600, m name van de stichting ttCI. Voor meer inform,atie kun- ien geïnteresseerde contact pnemen met de stichting in ^n Haag, telefoonnummer: '0-3245467 AMERSFOORT - The Rough Guide of Africa', 'The South Pacific Handbook', 'De eilan den' van Boudewijn Büch naast andere reisliteratuur, folders over ijsberen of wal vissafari's en lange wan deltochten. Alleen al het zien van de boeken vol reisbe schrijvingen, landkaarten, nooit geweten mogelijkheden en intrigerende plaatsnamen doet het verlangen naar 'weg AMERSFOORT - In Ne derland heerst een nieuwe trend en Amersfoort mag mee doen. De vakanties gaan tegenwoordig ver den dan zand, zon en zee. Wie naar het Sauerland gaat, wil wandelen langs paden waar hij geen Ne derlander denkt tegen te komen. Nederland wordt opnieuw ontdekt, per kano, te voet, of vanuit de lucht hangend aan een pa rachute. De opgeleefde be langstelling voor alles wat groeit en bloeit doet ver langen naar het zelf zien van die bijzondere vlin der, indrukwekkende walvis of betreedbare grot. Geen plek ter wereld lijkt heden ten dage onbereik baar, laat staan onbe schreven. Bij de nieuwe vakantie-uitdagingen ho ren andere kaarten, ge richte informatie en veel materiaal dat ons lekker moet maken en voorberei den. De interesse in 'Maps', de verzamelnaam voor landkaarten, platte gronden of andere vormen waardoor we de weg zou den moeten kunnen vin den, gaat veel verder dan het zelf willen onderne men. Iedereen kan zittend op een stoel dromen boven een grottenkaart en de stadsplattegrond van Ja karta nonchalant boven een bureau geprikt opent perspectieven voor wan neer daar eens tijd, geld en energie voor is. willen' opvlammen. De on langs geopende reiswinkel Kalibukbuk verkoopt, voor alsnog, geen reizen, maar wel 'reisdromen'. Kalibukbuk dient uitgespro ken te worden als Kali boek boek. De naam komt uit Bali. Een klein strandplaatsje met deze naam betekent niet al leen voor de kersverse boek winkelier prettige herinnerin gen, maar zorgde o'ok voor een associatie met het Neder landse 'boek-boek'. De letter lijke vertaling duidt op 'mod derig water' maar dat klinkt te weinig exotisch om daar verder aandacht aan te beste den. De naam won het van het aan vankelijke voornemen om de winkel 'Leo's Oord' te noe men. Hoe toepasselijk de ver wijzing naar voornaam en ei gendom van de eigenaar ook is, de associatie naar de orde der Witte Paters in Hoogland komt wel overeen met de reis lust; maar niet met de inten ties van winkelier Leo Smink. Laat staan bij zijn assistente Ilse Meijer. Zij is minder be reisd, maar minstens zo nieuwsgierig. Leo Smink heeft met zijn win kel in de Krommestraat een wens vervuld. Na jarenlang reizen voor werk en plezier heeft hij een deel van zijn ge noegen weten om te zetten in In de schappen van de reis winkel liggen meer dan 1200 titels (foto: Hans Verhorst). nut voor het algemeen. Een reiswinkel vol boeken over steden en landen, aangevuld met landkaarten, topo's (te vergelijken met de school- kaarten waar de meester met een speciale stok naar wees), reisbeschrijvingen en vooral veel leuke, bijzondere en nooit verwachte informatie. Want Leo Smink mikt op de individuele reiziger die vanuit zijn stoel of ter plekke meer wil zien dan zand, zee en zon. Veel van zijn klanten zijn indi vidualist en volgens Leo Smink willen ze dat bewijzen ook. Maar wie met een gezel schap met de bus naar Praag gaat, kan bij hem even goed een prachtig platenboek of stadsbeschrijving vinden. De bak met kaarten van Eu ropa bevat autoroutes en su- pergedetailleerde topografi sche kaarten van een klein ge bied. Daarbij wereldkaarten, landkaarten, fietskaarten, wandelkaarten, waterkaar- ten, grotkaarten, hoogtekaar- ten, stadsplattegronden en at lassen. Voor de wandelliefhebber zijn er tochten en natuurbeschrij vingen. Voor wie belangstel ling heeft voor cultuur zijn er de platenboeken. Een avontu rier vindt hier uitdagingen in beschrijvingen van vreemde tochten en boeken vol infor matie hoe hij die kan overle ven. En de wereldreiziger kan het bijna zo gek niet bedenken of merkt hier dat iemand hem al voor is geweest bij het be zoeken van een verre uithoek. De winkel bevat veel over ste den, plekken en streken in Ne derland tot ver daarbuiten. (Tot een globe en kaarten van de maan toe.) „Mensen willen graag denken dat zij naar iets bijzonders gaan. Iedere reis is uniek vol gens hen en zo is het ook. Aan de ene kant willen ze op ont dekkingsreis, aan de andere kant willen ze zeker weten wat ze op hun reis zullen aan treffen," is de ervaring van Leo Smink. Hij werkte acht jaar lang als reisleider. In zijn bus zaten meestal Chinezen die in twee weken 'Europa de den'. Van Amsterdam naar Parijs, van Florence naar Rome. In de winter had hij 'vrij' en reisde voor eigen genoegen. In Zuid- Amerika ging hij Venezuela bekijken, omdat de beschrij ving van Redmond O'Hanlon hem nieuwsgierig had ge maakt. Het betreffende boek is uiteraard in de winkel te vinden. Leo Smink: „Wanneer je zulke boeken leest is het niet echt nodig om zelf op reis te gaan. De manier waarop het geschreven is, maakt dat het lijkt of jeer bent." In Noord-Amerika trok hij rond met een camper. Midden- Amerika, Jamaica, de Neder landse Antillen, Thailand, In donesië, Israël en nog een paar hoeken op deze wereld rook en voelde hij. Zijn reislust ver klaart hij met: „Ik kom uit een grote Amersfoortse fami lie. Alles was al door mijn broers en zussen gedaan of be zet. Ik moest dus wel even weg Om na het zien van alle we relddelen terug te vallen in zijn geboorteplaats en net als veel van zijn familieleden een eigen winkel te beginnen op een prachtige plek in de bin nenstad. Aan het einde van de Krommestraat (of aan het be gin, het is maar net van welke kant je komt) werd op 16 au gustus Reiswinkel Kalibuk buk geopend. Leo Smink: Alles was al door mijn broers en zussen gedaan of bezet. Ik moest dus wel even weg" (foto: Hans Ver horst). „De opening vond plaats een beetje aan het einde van het vakantieseizoen. Dat is niet erg Veel mensen komen hier bekijken wat ze al kennen en snuffelen naar nieuwe moge lijkheden." De bezoekers bij Kalibukbuk willen niet op stel en sprong weg. Misschien willen ze wel helemaal niet weg. Alleen het lezen van de titels, het nonchalant rond draaien van één van de vele globes is al een onderneming op zich zelf. Rechts in de winkel de 'Eu ropa' afdeling, aan de andere kant 'de rest van de wereld'. Leo Smink weet wat hij in huis heeft. Kan mensen de weg wijzen uit eigen ervaring. Hij vertelt graag waar meer informatie te halen valt en tot wie men zich moet wenden voor nog meer mogelijkheden. Smink: „In Amsterdam en Utrecht zijn ook reiswinkels te vinden. De Amersfoortse boekhandels hebben uiter aard een aantal boeken en kaarten die wij ook hebben. Maar we proberen meer èn een bijzondere sortering op te bou wen. De wandelgidsen van de LAW 'bijvoorbeeld, zijn heel moei lijk verkrijgbaar, net als fiets tochten door Europa, budget- gidsen of informatie over sportieve vakanties. We kun nen verwijzen naar cursussen parapente (soort parchute- springen mdv), meerdaagse wandeltochten bijvoorbeeld van de Landloper en de moge lijkheden van Wulftrail". „Via deze laatste organisatie kan men mee doen aan walvis- safari's, vlinders vangen in de Ardennen of trektochten ma ken in Spitsbergen. De bedoe ling is om dit soort activitei ten op een verantwoorde ma nier te organiseren om de toe risten die belangstelling heb ben in goede banen te leiden." Op de schappen is nog ruimte voor meer Sommige landen lijken nog wat ondervertegen woordigd Scandinavië bij voorbeeld. Leo Smink beaamt dit. Hij is de collectie nog aan het opbouwen en zoekt daar voor naast de bestaande, naar nieuwe kanalen Momenteel beschikt Kalibukbuk over ruim 1200 titels. De nadruk van de collectie ligt nu nog op Europese landkaarten, spor tieve en verre mogelijkheden. Het is de bedoeling om zoveel mogelijk 'reisintenties' te ver zamelen. Zoals boeken over architectuur, 'culireizen', cul- tuurreizen en reisverhalen. Zelf kan Kalibukbuk nog niet bemiddelen bij het inschrij ven voor reizen. Leo Smink werkt hard voor de benodigde diploma's, zodat hij in de na bije toekomst wel als reis agent kan optreden. Zijn eer ste bemiddeling bestaat voor lopig uit het beschikbaar stel len van een prikbord waarop mensen om reisgezelschap kunnen vragen. Bijzonder zijn in zijn winkel de vele 'Pla no's." De grote kaarten waarbij je te rugdenkt aan de schooltijden. Bijzondere kaarten veelal. Bijvoorbeeld de nieuwe kaar ten van Europa, getekend na de val van de Sovjet Unie. De blikvanger in de zaak is de grote kaart waarin de wereld bolvormig is getekend, com pleet met magnetisch veld. Wie een kaart zoekt van een bijzondere windstreek kan deze bij Kalibukbuk bestel len. De vele mogelijkheden om een kaart of plattegrond te maken wordt benadrukt onder an dere door een boek als MAPS. Daarin is te zien op hoeveel verschillende manieren plat tegronden te maken zijn. Als een landkaart, met diepte, voorzien van details, grond soorten, bezienswaardighe den, interieurs, enzovoorts en zovoort. Bovendien beschikt de winkel volgens de eigenaar over de 'de grootste collectie globes van Midden-Nederland', in clusief de globe gemaakt in opdracht van het Wereld Na tuur Fonds en voorzien van alle ter plekke bedreigde dier soorten. Naast kopen kan er gekeken in de winkel. Tijdschriften met reizen als belangrijkste onderwerp kan men ter plekke lezen. Folders met informatie liggen voor het grijpen. Het moge duide lijk zijn dat dit geen winkel is waar je 'even' een boodschap komt doen Veel en lang kij ken lijkt niet te voorkomen. Om al dan niet voorzien van 'iets', al is het maar een an sichtkaart met een groet uit Los Angeles of Amersfoort naar buiten te gaan, eventueel met een 'reisgevoel' Weer buiten is de Kromme straat ineens maar één plekje op de wereld. Leuk maar be kend. Het straatje in Jeddah, de vlinder boven een dal in de Ardennen, de plattegrond van Berlijn, de kano in de Achter hoek zijn daar toch ook een beetje aanwezig. Kalibukbuk, reiswinkel Krommestraat 64a, Amersfoort. Marianne de Valck GGD Eemland start vaccinatie-campagne tegen polio AMERSFOORT- De ont dekking van twee geval len van polio in de Al- blasserwaard, twee weken geleden, heeft ook bij de GGD Eemland geleid tot extra maatregelen. Welis waar grenst Eemland slechts aan gebieden, die door de m in is ter rech t- streeks als 'bedreigd'wor den aangemerkt, ook in deze regio is een groot aantal mensen, al dan niet om principiële rede nen, niet of met voldoen de via vaccinatie tegen de ziekte beschermd. „En het gaat om een zeer besmet telijke ziekte, die zich m een klein land als het onze snel verspreidt", zei dokter J. Meyer van de GGD Eemland twee we ken geleden tegen deze krant. Inmiddels is er veel ge beurd. Er is een inen tingscampagne opgezet, waarbij dejeugd tot en met twaalf jaar de hoog ste prioriteit kreeg. Henk Schenk, art algemene ge zondheidszorg van de GGD Eemland daarover: We hebben de afgelopen dagen een inventarisatie gemaakt van de kinderen in de regio, die volgens onze gegevens niet of niet voldoende tegen de ziekte zijn ingeënt. Die hebben de afgelopen dagen per soonlijk een uitnodiging gekregen om zich alsnog te laten vaccineren. Concreet betekende dat dat in de plaatsen Wou denberg, Soest, Amers foort, Hoogland, Baarn, Eemnes, Nijkerk, Hoeve laken en Leusden in to taal 1.208 kinderen een brief thuis kregen. Per plaats is een dag 'geprikt om de bereidwillig en in de gelegenheid testellen zich alsnog te laten vacci neren. In Leusden hebben 77kinderen een brief thuis gehad. De vaccinatie-campag ne is afgelopen vrijdag in Woudenberg begonnen en volgende week woensdag volgt Leusden als laatste in de rij. Uitgenodigde Leusdenaren kunnen die dag (14 oktober) tussen 8 45 uur en 9.30 uur te recht in het wijkgebouw- tjeaan de Asschatterweg om een prik (voor dege nen die al eerder, maar onvolledig werden gevac cineerd) of een 'sui kerklontje' (degenen die voor het eerst tegen polio geënt worden) te halen. Volgens GGD-arts Schenk lag de opkomst op de eerste dagen tussen de25en de30%. Schenk „En daarmee loopt de re gio voorlopig in de pas met de rest van Neder land, waar gelijke cijfers worden gescoord. Na de herfstvakantie (na 26 oktober) komt de volgende groep aan de beurt. Henk Schenk: Ge heel in overeenstemming met de afspraken die daarover met de minister zijn gemaakt, lag de hoogste prioriteit bij de kinderen. Als we die groep hebben gehad, komt de leeftijdscategorie 13 tot 40-jarigen aan de beurt. Daarvan hebben we echter geen volledige administratie. Het gaat om een gebeid van 250 000 inwoners en we kunnen slechts bij bena dering vaststellen om hoeveel mensen het gaat. Die categorie zal daarom op basis van vrijwillig heid worden uitgenodigd te komen. Daar zullen slechts spreekuren voor worden vastgesteld Een persoonlijke uitnodiging zal achterwege blijven. Schenk:Wemerken best dat er een hoop on rust is ontstaan. Veel mensen twijfelen of ze wel voldoende tegen de ziektezijn beschermd. Die mensen raden we aan eerst bij de huisarts of de GGD na te gaan of er in het verleden voldoende aan beschermende maat regelen zijn genomen Voor degenen bij wie dat niet het geval blijkt te zijn, of voor hen die er niet zeker van zijn, start na 26 oktober een massa le inentingscampagne Nadere berichten daar over volgen via de me dia. ACHTERVELD - De Achter veldse toneelvereniging Cul doto heeft zondag 10 oktober een uitvoering van de jeugdaf deling. Het jeugdtoneel speelt dan 'Lonnie lou laat zich niet pakken'. Het toneelstuk wordt gehouden in de grote zaal van Ons Gebouw aan de Hessen weg in Achterveld. De uitvoe ring begint om 15.00 uur, ter wijl de zaal om 14.30 uur open gaat voor het publiek. Het en tree is voor volwassenen ƒ5,- en voor kinderen onder de vijftien jaar 2,50. STOUTENBURG - In de kapel van kasteel Stoutenburg, Stoutenburgerlaan 5, waar te genwoordig een Franciskaans milieuklooster is gevestigd, treedt zondag 11 oktober het vocaal kwartet 'Kwatrijn' op. Het kwartet zingt madrigalen, Nederlandse balladen, liede ren van Elgar en Hindemith en close harmony. Het optreden begint om 15 00 uur De toe gang is gratis. Voor meer infor matie kunnen belangstellen den contact opnemen met het milieuklooster, telefoon 945500 LEUSDEN - Dinsdag 13 ok tober houdt de Katholieke Plattelandsvrouwen Organi satie (KPO) een ledenavond in "De Kom", Hamersveldseweg 51. Op deze avond komt oud veldwachter Van Ginkel uit Scherpenzeel op humoristi sche wijze vertellen over zijn werk bij de Veldpolitie, het toezicht op de jachtwet en de natuurbescherming. Inlichtin gen: Anneke Vermeulen, tel. 950046 LEUSDEN - De Leusdense sportschool Sport 2000 aan de Hamersveldseweg 80 start bin nenkort met een cursus '50-fit' voor ouderen. Het gaat om een speciaal ontwikkeld bewe gingsprogramma, afgestemd op de oudere mens Belang stellenden kunnen deelnemen aan groepslessen, die maandag (vanaf 17 00 uur), donderdag (vanaf 14.00 uur) en vrijdag (vanaf 19.00 uur) plaatsvinden. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden contact op nemen met de sportschool on der telefoonnummer. 947229 LEUSDEN - Het Diabetes Fonds Nederland (DFN) houdt van 8 t/m 14 november de lan delijke collecte "Geef's voor Diabetes". Voor het slagen van deze landelijke inzame ling zijn nog veel collectanten nodig. Met de opbrengst wordt wetenschappelijk on derzoek naar ontstaan van diabetes en terugdringen van de gevolgen die uit deze aan doening kunnen ontstaan. Door een tekort aan collectan ten wordt nog niet overal ge collecteerd. Het DFN doet een oproep op iedereen zich op te geven als collectant. Het tele foonnummer van het Diabetes Fonds Nederland is 033- 622055. LEUSDEN - Voor de 70e keer houdt de stichting ADRA- Sympatica (ADRA Adventist Development and Relief Agen cy) in de week van 12 tot en met 17 oktober een collecte in het kader van de actie 'Sympatica' De opbrengsten komen ten goede aan eerste hulp bij grote rampen, zoals aardbevingen, overstromingen en dergelijke LEUSDEN - De afdeling Leus- den-Zuid van de Nederlandse Christenvrouwenbond (NVCB) houdt dinsdag 13 oktober en thema-avond over 'Vrouwen in Europa' Mevrouw Keyzer zal het thema inleiden De lezing wordt gehouden in het Trefpunt in Leusden-Zuid (naast de Dorpskerk). De avond begint om 19.45 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom Voor meer in formatie kunnen geïnteres seerden bellen met. 941902.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5