Twee decennia 'goede diensten op de achtergrond' Lausder Krant et weer in eigen regio Roer omgegooid Leusdense Rotan/ viert twintigjarig bestaan met Snuffeldag voor schooljeugd Grote stinkzwam LEUSDEN ensdag 7 oktober 1992 SDEN - Serviceclub De urv wil ten dienste staan de 'community'. Waarmee samenleving in het algc- nen die van Leusden in het onder wordt bedoeld. Tc- jkertijd is het een gesloten i 'Men' treedt niet met ers en bellen naar buiten, i werkt liever zowel naar ien. afgaand op de be- ivbaarhcid van de zegs- i, als dat men luid en dui- jk vraag of stelling poneert, ken aan een betere wereld vele vormen hebben. Te innen bij jezelf, plaatsge- n. medelanders, wercld- ;ers. Een gesprek over itig jaar Rotary in Leus- rouwen kunnen tegen- rdig lid worden van de iry maar in Leusden is nog nand voorgedragen. „We >en er al veel over gepraat, en gegeven moment zal het suren. Maar we zijn zover met", zegt Cees Boutkan, iiiidige voorzitter van de ;ry r de Rotary kan je je niet nelden; je moet gevraagd den Sterker nog. het alou- spreekwoord 'wie vraagt dt overgeslagen' is meer eens van toepassing, e Rotary stelt jonge mensen aat om op vakantie te gaan beland, maar ook om bui- andse ervaringen op te i De uitverkorenen, die i familie van 'Rotarians' en zijn, kunnen zich niet len. Ze worden geselec- ddoor het systeem van 'ho- zien en zwijgen'. In Leus- blijken geschikte kandi- n overigens moeilijk te en. der lid vertegenwoordigt inctie die hij bekleed in de enleving In Leusden zijn allemaal goed opgeleide sen; een arts, een midden der. een journalist, een or- satie-deskundigen, een ïalist, een onderwijsin- teur en nog vele anderen, lub telt op dit moment 34 n. Zij informeren elkaar wat ze doen en denken. Ze nen zich een vriendenclub, rbij de bereidheid om el- en anderen te helpen hoog et vaandel staat De eerste zitter Tim Holl, de voor ste Diedenk van de Wall e en de huidige voorzitter Boutkan, protesteren bij re suggestie waaruit zou op te maken dat de club rol kan spelen in het beleid oog lokaal, gemeentelijk of lijk niveau De Rotary is i onzichtbare lobbyist, be tgeen vriendjespolitiek en een filantropische instel- volgens de heren On- ts geslotenheid zijn ze niet ■rgelijken met de Vrijmet- irs. Een goed gesprek kt duidelijk waar de be- idenheid en het zelfver zende introvertheid en itstraling, de aanzet en de minstens zo belangrijk Ieder lid heeft de opdracht en de mo gelijkheden zijn clubgenoten deelgenoten te maken van dat wat in zijn beroep speelt Daarbij kan hij een geintere- seerd en kritisch gehoor ver wachten waarbij de achter kant van het gelijk zeker aan de orde komt Als voorbeeld wordt de spreekbeurt over ge netische manipulatie ge noemd, maar bedrijfsreogani- satie biedt minstens zoveel ge spreksstof. Daarnaast worden sprekers 'van buiten' uitgeno digd om maatschappelijke ont wikkelingen aan te kaarten. Zo werden de mogelijkheden van mest besproken en kwam de directeur van het Asielzoe kerscentrum. Om één van de wekelijkse bij eenkomsten over te slaan moet men een goede reden hebben, volgens de heren, maar het is beslist geen sociëteit Het aan gename moet wel met het nut tige gecombineerd blijven. Als vrienden wil men naar elkaar luisteren en zo mogelijk elkaar helpen op elk, ook persoonlijk of emotioneel gebied Cees Boutkan; ,,De relaties zijn zo danig dat ze tegen een stootje kunnen Discussies worden binnen de Rotary niet gemeden, geen on derwerp gaat men uit de weg Maar politieke standpunten worden gemeden. „We praten wel, maar blijven ieder onaf hankelijk. Mensen ventileren hun mening zonder daarmee een macht in Rotary te creë ren", volgens Tim Holl. Iets wat op gespannen voet lijkt te staan met de door hem ge noemde inspanningen in Oost-Duitsland en bijvoor beeld Israël en Egypte waar mede door toedoen van Rota rians dialogen op gang kwa men „We mengen ons niet in de plaatselijke politiek, vor men geen kliekjes, willen geen stuurkracht, hebben geen pre tenties in dat opzicht zegt Holl. De Leusdense club loopt vol gens de huidige voorzitter 'stationair'. Jaarlijks verande ren de leden van functie maar voor iedereen is er een taak. Behoud van kwaliteit, integri teit en vriendschap staat voor op Men blijft uitkijken naar 'jongeren' De gemiddelde leeftijd in Leusden ligt rond de vijftig jaar. Tien jaar minder als landelijk gebruikelijk Daar is men blij mee want men wil graag een broedplaats blij ven voor ideeën waardoor de 'world understanding' onder mensen kan leiden tot een be ter begrip Te beginnen bij el kaar. de plaatsgenoten, bij me delanders en wereldburgers. Marianne de Valck De dag van maandag en cok die van gisteren zou den uitstekend hebben ge past in de maanden no vember of december, de periode van de donkere da gen Het kan op die dagen overdag soms nauwelijks licht worden als er een grijze deken boven onze doofden hangt De som berheid was troef en uit het grauwe wolkendek viel vooral gisteren regen Van zat meer betekenis. De zon was in ieder geval maandag niet van de partij «n dat betekende op enkele plaatsen in onze regio de eerste zonloze dag sinds balf juni! De temperatuur leverde de grootste tegen valler op en steeg overdag nauwelijks. Pas tegen en in de avond kon het kwik 'etsje oplopen. Het bleef in Leusden 9 a 10 graden, een zei heel groot verschil met de vorige maandag, toen bet kwik nog tot 23 24 graden wist op te lopen Oktober heeft het roer dan tok snel omgegooid. Was in de septembermaand "og sprake van een abon nement op een milde Midelijke stroming, nu beeft de wind de voorkeur uitgesproken voor het noorden tot noordoosten. Uit die hoek mogen we geen warme uitspattingen meer verwachten, maar het kwik stelde maandag en gisteren we heel erg te leur en lag 7 graden onder normaal. De oorzaak van de kille sferen is een ty pisch 'winterse' drukver- deling. Boven Scandinavië zijn de barometers hoog en in het zuiden van Europa ligt een groot depressiege- bied, dat daar voor het no dige slechte weer zorgt of heeft gezorgd Daartussen staat een krachtige noord oostelijke stroming, die over een tweetal maanden al een pittige kou-inval had kunnen bewerkstelli gen. Zover is het (gelukkig) nog niet, maar de tempe ratuur zal ook de volgende dagen wel beneden de nor male waarde voor begin oktober blijven. Er gaat echter wel iets veranderen. De twee hoofdrolspelers op de weerkaart wordt een andere positie opgedron gen. Het hogedrukgebied verhuist naar de Oceaan en komt ter hoogte van de Britse Eilanden te liggen en de depressie trekt naar de Alpen. Daardoor wordt de stroming meer noorde lijk en komt de lucht over het warmere Noordzee water De temperatuur kruipt morgen in de rich ting van 13 a 14 graden. Er zijn opklaringen, maar la ter in de week neemt de kans op buien geleidelijk toe als de atmosfeer wat onstabieler van opbouw zal worden Flink kouder wordt het in het noorden van Europa, waar een de pressie op bezoek komt Die neemt in zijn kielzog lucht uit de Poolstreken mee. Vanuit Berlijn ver nam ik dat men daar een koude oktobermaand ver wacht. November moet iets te koud worden, maar december juist aan de zachte kant Met nadruk moet ik er bij aantekenen dat dit niet de prognoses van Wolfgang Röder zijn, maar van het duo Mal- berg/Kuglin. Het betreft wel een vooruitblik van de Freie Universitat. Nu is het wachten op de winterver- wachting van Roder zelf. Die zal ongetwijfeld be zien hoe het verdere ver loop van oktober zal zijn, dit in relatie met de afgelo pen zomer, het luchtdruk- patroon in september en de mogelijke gevolgen daar van voor het te verwachten weerbeeld in de komende winter Daarbij zal zeker ook de vulkaan Pinatubo, die vorig jaar tot uitbar sting kwam, in beschou wing worden genomen. Het is algemeen bekend dat de herfst de tijd is om paddestoelen te zien. Inderdaad is de maand oktober bij uitstek de padde- stoelenmaand. Niettemin zijn er het gehele jaar door paddestoe len te vinden en de grote stink zwam is één van die sóórten die de gehele zomer en de herfst voorkomen. Let maar eens op als u, tijdens een wandeling in het bos, plotseling een vreemde weeé geur ruikt. U hoeft alleen maar uw neus achterna te lopen en dan ziet u ze wel: de grote stinkzwam. Vaak zijn ze gelijk te zien in de verschillende stadia van hun korststondig leven. Her en der verspreid liggen bollen die er uit zien als eieren. Daartussen slaan paddestoelen met een knopvor- mige. groen-glanzende hoed. Ook zijn er bij die bedekt zijn met een massa vliegen en er zijn zielig verschrompelde en omge bogen exemplaren. Onze voorouders vonden het maar vreemd dat er, van de ene dag op de andere, zomaar eie ren in het bos lagen die boven dien aan de grond vastzaten. Dat moest we! het werk zijn van de duivel. Daarom worden ze, ook nu nog, duivelseieren ge noemd. Deze duivelseieren kun nen we, vanaf mei, in het bos aantreffen, hoofdzakelijk on der eiken en in naaldhout. Maar ze zijn het talrijkst in het najaar, vooral als het weer warm en vochtig is. Dagenlang liggen die eieren op de grond zonder dat we enige verandering waarnemen Maar evenals een kuiken in een vo- gelei, wordt er in het duivelsei in die tijd een complete paddestoel gevormd. Tot plotseling de bo venkant openscheurt en een ge- latine-achtige stof zichtbaar wordt. Na nogmaals één of meerdere dagen, afhankelijk van het weer, komt er een olijf groene punt te voorschijn die, gevolgd door een zuiver witte steel, kans ziet in enkele uren een hoogte van soms dertig cen timeter te bereiken, maar in de regel zo'n twaalf centimeter hoog wordt. De groene hoed, die een enorme hoeveelheid sporen bevat be gint, als de sporen rijp zijn, kwalijk te geuren, laten we maar zeggen: hevig te stinken, zodat we hem op een behoor lijke afstand kunnen ruiken. Nu is over smaak, zomin als over geur, niet te twisten want op die geur komen massa's aasvliegen af, zodat de groene hoed nu zwart ziet van de vliegen. Deze likken de shjmige groene laag in enkele uren volkomen af en ne men aan hun lichaam en poten de sporen mee. Ze verspreiden die over grote afstand, wat uit eindelijk de bedoeling is van dit hete proces. De witte steel, met de nu even eens witte hoed, blijft nog en kele dagen staan en dient als voedsel voor verschillende in- sekten en slakken. Er gaat in de natuur nu eenmaal niets verlo- rèn. G. van Leeuwen Boutkan ,,Zo werkt het met en zo willen wij ook niet dat het werkt Zelfwerkzaamheid door inzet is voor ons heel es sentieel Daarbij zijn ook onze gezinnen betrokken Wanneer we hiermee een aanzet kunnen geven is dit mooi meegenomen. Maar in de loop der jaren heb ben we ervaren hoe wisselval lig enthousiasme is. De bednj- vensportdag bijvoorbeeld, werd enthousiast onthaalt. Toen we het twee jaar later op nieuw wilden proberen kregen de bedrijven geen team meer op de been. Dit jaar organise ren we een 'snuffeldag' voor kinderen, waarbij basisscho lieren een dag kennis kunnen maken met het bedrijfsleven. De belangstelling daarvoor is nu groot Maar de ervaring zal moeten leren of het ook voor herhaling vatbaar zal zijn." Bij het overzien van twintig jaar Rotary valt op dat de meeste activiteiten ten dienste van de gemeenschap plaats vonden in de laatste jaren. 'De bakkiesakties' waardoor oude ren een radioverbinding kre gen, de aanzet tot de Vrienden van de Lisidunahof', 'plaggen- steken in den Treek' Van de WallBakke ..Natuurlijk is het verklaarbaar. We hebben eerst elkaar goed leren kennen en zijn pas daarna naar buiten getreden. We piekeren ons ie der jaar suf. Wat gaan we dit jaar weer doen. We hebben nu een leuk plan. afgekeken van de Belgen. Vierhonderd acht- ste-jaars basisschoolleerlingen mogen bij bedrijven rondkij ken Iets wat uitstekend in ons doelstellingen past. We zijn de dragers van het evenement, scheppen de voorwaarden en wachten verder af." Vrienden Wat in de club gebeurd is inzet hun plaats hebben gevon den. Intenties De leden van de Leusdense Rotary komen al twintig jaar, wekelijks bij elkaar in hetzelf de restaurant waar de Lion's club, de Juniorenclub en het 'Round table' gezelschap el kaar treffen. De overeenkom sten tussen al die fatsoenlijke mannenbijeenkomsten lijken groter dan de verschillen. ,,We timmeren wat minder aan de weg, denk ik", aarzelt Diederik van de Wall Bake. Tim Holl, twintig jaar gele den de eerste voorzitter in Leusden, weet hoe het begon. ,,Aan het einde van de negen tiende eeuw had een advocaat in de Verenigde Staten, ge naamd Paul Harris, genoeg van de haat en nijd in de advoca tuur Hij stelde voor om weke lijks bijelkaar te komen om de gemeenschappelijke belangen te bespreken. Daardoor wilde hij het netjes optreden tegen over clièntele en maatschappij bevorderen", doceert Tim Holl Het idee sloeg aan, in een breder verband dan de advo catuur alleen. In 1901 kregen alle functies uit de gemeen schap recht op een plaats bij de Rotary. In 1920 werd de eerste Europese Rotaryclub opge richt in Madrid. In 1929 startte men in Amsterdam. Andere plaatsen in Nederland volgden in ras tempo. De Amersfoortse club is bijvoorbeeld ruim 60 jaar oud. Daarvan is Leusden een afsplitsing. Onder leiding van de toenmalige burge meester Burning werd Leusden twintig jaar geleden njp geacht voor een autonome Ro tary, werkend volgens de we reldwijd geldende uitgangs punten. Tim Holl somt op. ,,Dat betekent dat de leden een bepaalde positie in de maat schappij bekleden waarin ze in De actie 'Gereedschap voor Ghana' is tekenend voor het werk van de Wall-Bake de opbrengst van de actie aan een delegatie uit de Rotary. Op de archieffoto overhandigt Rotarian Diederik van Ghana (foto: archief Leusder Krant) staat zijn deze maatschappij de nodige zetjes in de goede rich ting te geven. Ieder lid moet een absoluut onbesproken zijn, iets wat ter beoordeling is aan de club. Hij moet bereid zijn veel te doen voor de gemeen schap waarin hij woont of werkt. Bovendien moet hij zich internationaal willen inzetten, omdat men zichzelf niet uit sluitend als Nederlander be schouwd maar vooral ook als wereldburger De wens iedere branche vertegenwoordigd te zien bij de Rotary is allang onvervul baar gebleken. De pogingen om integere, gerespecteerde schoenmakers, groenteboeren of kunstenaars bij de club te betrekken zijn opgegeven. De kandidaten haakten af omdat zij zich niet thuis voelden tus sen de werkgevers, beleidsma kers en academici. Maar het blijft in principe mogelijk. Diederik van de Wall Bakke: ,,Onze club bestaat niet alleen uit leidinggevenden. Wel heb ben alle leden enig niveau. En dat geldt even hard voor de journalist als voor de midden stander." Cees Boutkan- „Het is soms moeilijk om iemand te vinden die we kunnen voordragen. Het is een lastige selectie. Het gaat beslist niet zo dat we elkaar vragen of iemand nog een leuk persoon heeft ontmoet bij het tennissen. Er wordt lang ge wikt en gewogen." In tegen stelling tot vroeger worden de burgemeester, commandant van de brandweer en politie allang niet meer 'als vanzelf sprekend' voorgedragen. Waarom burgemeester Panis bijvoorbeeld geen Rotarylid is, kon niemand vertellen ,,Hij is nog nooit door iemand voorge dragen", luidt de simpele con clusie. Doelstellingen De Rotary kent vier belang rijke doelstellingen. Men wil internationaal actief zijn", zich lokaal inzetten, rondom de be roepen van de leden geïnfor meerd raken en de club goed laten functioneren. Internationaal was de Leus dense club in de afgelopen ja ren actief bij het bezoeken van 'de zusterclub in Wetter.' De (ex)voorzitters haasten zich te verklaren dat 'de zusterclub' eveneens een door mannen be stierde Rotary afdelmg is Bo vendien kan eens in de vijf jaar een buitenlands kind een jaar doorbrengen in Leusden. Tot nu toe kreeg Leusden twee Amerikaanse jongeren toebe deeld Diederik van de Wall Bake; ,,Ik vind het weieens jammer dat het vaak Amerika nen zijn De organisatie werkt wereldwijd, maar de Verenig de Staten is natuurlijk een groot land met veel afdelingen We hebben onlangs ook meege werkt aan het samenstellen van een Nederlands team naar India. Helaas zonder Leusde- naren." Lokaal organiseerde de club een bedrijvensportdag, waarvan de opbrengst 35.000,- moest zijn ten bate van de poliobestrijding. Jaar lijks helpt men mee bij het or ganiseren van een dag voor spierziekten-patiënten „Buitenstaanders zien ons vaak als een club van rijke mensen die met gemak een bil jet van duizend gulden uit de binnenzak trekken", zegt Cees

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7