Blaasjesziekte' veroorzaakt roblemen bij varkenshouders Drugs blijven een groot probleem Nieuw leven in de dierentuin KRANT Krant in de klas, klas in de krant ïnderwaterhockey: 'n onbekende sport foor een dierenarts is het elke dag dierendag Smullen maar!! ■EUSDEN - De sportredactie an de schoolkrant is op zoek egaan naar een sport, die nor- laal gesproken weinig in de ubliciteit komt. Ze vonden nderwaterhockcy. Wie heeft aar nu wclcens van gehoord? k waren op zoek naar een ijzondere en onbekende port. Eén van ons kent ie- ïand die onderwaterhockey >eelt. Wij er op af en ge raagd wat er allemaal komt ijken om die sport te kunnen >elen. Daarom hebben we lark Roerink geïnterviewd, /ant hij zit op onderwater- ockey. Inderwaterhochey is begon- en in Bussum, ongeveer 17 lar geleden. Het is bedacht in ngeland. Het goal, dat onder- ater is, bestaat uit twee aakse platen met een gleuf rin. Het is een 2 meter lange ak. e spelen in 3,5 meter diep wa- !r. De stick waarmee je de uck, voorzien van een be- tiermlaag, over de bodem huift, is geen gewone hoc keystick. Het is een stick van 30 centimeter. Met onderwa terhockey heb je een duikbril nodig om onderwater goed te kunnen zien en flippers om snel te kunnen zwemmen. Ook een snorkel om te kunnen ademhalen. De siloconen-handschoen die je aan hebt, beschermt je te gen de puck en andere sticks. Je hebt geen echte keeper, maar een laatste man. Als die omhoog gaat om adem te ha len, blijft iemand anders laat ste man. Er zijn 6 spelers aan iedere kant. Ook zijn er reserves. Je mag maximaal één team he- ben van elf spelers. Het zwem bad is zo'n 10 meter breed en 15 meter lang. In Nederland zijn ongeveer 15 tot 20 clubs die competitie spelen. Je hebt wereldkampioenschappen en Europese kampioenschappen. De puntentelling is gewoon. Onderwaterhockey kost 300,00 per jaar. Ook moet je de ene keer in Amsterdam zijn en de andere keer in Amers foort, als je met de auto gaat moet je ook benzine kopen. Dus het is best een dure sport. Bij Mark op de club zitten 20 leden. Mark traint 2 keer per week een uurtje. In het water zit een zoemer of een ijzeren paal. Als je in het water het geluid hoort van de zoemer of de ijzeren paal, moet je naar boven komen. In het water lig gen twee scheidsrechters. De scheidsrechters hebben gele shirts aan. Aan de kleur van de stick kun je zien bij welk team je hoort. Dat kan je ook zien aan de waterpolo cups. In Nederland onderwaterhockey 500 mensen. En duikers had den het uitgevonden Mark van Ginneken, Pieter Salverda en Marten-Pieter van Harten (Advertentie) Wie wil er Dinosaurusplaatjes met me ruilen? Ewout Zigterman, Ganze- weihof 6, Leusden. Tele foon: 943090. LEUSDEN - Drugs vormen een probleem, dat zich niet al leen beperkt tot 'de grote stad'. Ook in Leusden worden drugs gebruikt. Dat leerde een ge sprek met brigadier Wijntjes van het korps Leusden. Wijn tjes weet waarover hij praat, want hij heeft drie jaar in Amersfoort gewerkt op de af deling 'Verdovende middelen'. Er gaan steeds meer mensen aan de drugs. Is dat ook zo in Leusden? Met die vraag en nog veel meer vragen zijn wij naar de Rijkspolitie in Leusden- Zuid gegaan. Daar zijn we met brigadier Wijntjes over het ge bruik van drugs gaan praten. In het dierenpark in Amers foort zijn drie mara's geboren. Een mara is een Patagonische haas. De drieling woog bij de geboorte bij elkaar 200 gram. Ze krijgen van hun moeder melk. Ook zijn er zes flamin go's geboren. Zij wogen 40 gram. Zij krijgen eten van hun moeder. De dierentuin koopt geen nieuwe dieren maar ruilt ze. Bijvoorbeeld: drie kleine beertjes van de dierentuin in Emmen tegen drie kleine fla mingo's uit Amersfoort. Ze moeten wel van dezelfde bloedgroep zijn als hun ou ders. Daar moet eerst over vergaderd worden. Dat en het vervoeren gebeurt in het voorjaar of in het na jaar. Elke drie maanden ko men de dierentuin-directeuren bijeen om te vergaderen over van alles over hun dierentui nen. De dierentuin in Amersfoort is ontstaan door hobbyisme. Hij is nu uitgegroeid tot één Wijntjes heeft drie jaar bij de afdeling verdovende midde len in Amersfoort gewerkt. Hij werkte daar met handela ren en drugsverslaafden. Hij wist al meteen dat hij poli tieagent wilde worden van de basisschool af aan. Hij werkt wel onregelmatig, maar wel acht uur per dag. Er zitten risi co's aan dit werk; alle politie mannen zijn als de dood dat dit gebeurt: Ze pakken een drugshandelaar en er steekt misschien een injectienaald uit hun broekzak of zo. En er zit bloed aan of iets anders. Als die in de handen komt of ergens anders komt, kan het zijn dat de politieagent aids krijgt. Brigadier Wijntjes vindt het mooi werk om de drugshande laren te pakken en de drugs verslaafden te helpen. Alle po litiemannen moeten (als de verslaafde dat wil) sowieso helpen als het nodig is. Als de verslaafde dat wil kunnen ze het consultatiebureau voor Alcohol en Drugs bellen. Die helpen de verslaafden van de drugs af. Er zijn twee soorten drugs: harddrugs en softdrugs. Hard drugs zijn zware verslavings middelen en softdrugs zijn zachtere verslavingsmidde len. De bekende soorten drugs die bij harddrugs horen zijn: heroïne, cocaïne en ampheta mine pillen. Bij heroïne is dit het gevolg: als je het één keer gebruikt ben je meteen ver slaafd aan de heroïne. Cocaïne kun je opsnuiven en via het neusslijmvlies komt het in je bloed, maar als je het teveel snuift kan de scheiding tussen de beide neusgaten kapot gaan. Amphetamine pillen vallen onder de harddrugs. Je valt er ontzettend van af, en blijft er de hele tijd erg actief van. Bij softdrugs horen deze bekende drugssoorten: mari huana en hash. Het klinkt raar maar de meeste drugsge bruikers zijn onder de vijfen dertig jaar. Heel soms ge bruikt men ook drugs om stoer te doen Als je softdrugs gebruikt ga je je heel fijn voe len. Dan is de stap die je maakt naar de harddrugs heel klein. Mijnheer Wijntje vertelde dat drugs overal gebruikt wor den. Dus ook in Leusden. Sophie van Assen, Anouk Al- bers en Marieke Vink In 'Smullen maar', een eenmalig verschijnende rubriek in de Hobbit- krant, deze week aandacht voor 'Choklos', een over heerlijk en makkelijk te bereiden maïsgerecht. Voor Choklos heb je nodig: - 4 maïskolven - roomboter - zout en water Haal de groene bladeren van de maïskolven en zorg dat alle witte draden weg zijn. Kook één liter water in een pan en leg daar de maïskolven in. Prik na ongeveer twintig eens met een vork in de kolven om te voelen of die al zacht zijn. Als dat zo is, kunnen ze uit het water. Daarna hoeft er alleen nog maar wat boter op gesmeerd te worden en wat zout toegevoegd voor de smaak. Dan zijn de kol ven hapklaar. (Eet ze ge rust met de handen!) Rons van Megen, David Rutten Marah Kamerling, Su zanne van den Hoeven en Yvette van Koelen zijti en thousiast over de plannen van de gemeente om win kelcentrum De Hamershof flink uit te breiden. De werkzaamheden daarvoor zijn onlangs van start ge gaan. De drie dames heb ben er een column aan ge- wijd Wij vinden het handig zo'n plan, ook voor oudere mensen is het handig. Er komen veel parkeerplaat sen De helft van de Ha mershof ligt nu wel onder het zand, maar er komt wat moois uit. Zoals: nieuwe winkels, terras woningen, vijver, bomen en flats totaal 264 wonin gen. Ze weten nog niet wat voor winkels er komen. Maar wij hopen dat er een body shop, een free record shop (muziek shop) en een kledingwinkel voor kin deren komen. We vinden het ook goed dat er wat bomen komen. Er werken ongeveer 245 mensen mee en ongeveer 5 beroepen, de gemeente ambtenaren, I architecten, aannemers, nutsbedrijven en bouw vakkers. Het plan kost meer dan 1 miljoen gul den. De bedoeling is dat de opening voor december 1994 zal zijn. Marah, Suzanne, Yvette AMERSFOORT - Ondanks het feit dat de zomer inmiddels voorbij is, worden in de die rentuin nog steeds jonge dieren geboren. Dat ontdekte een spe ciaal team van verslaggevers, dat met verzorger Mario Hoe denmaker een gesprek hield. Verder hoorden ze dat de die rentuin haar collectie aanvult door met andere dierentuinen te ruilen. van de grootste dierentuinen van Nederland. De dierentuin in Amersfoort wordt gesponsord door ver schillende organisaties en be drijven zoals: Smit en Dorlas, ING-bank en Aibert Heijn. Ieder jaar komen er nieuwe gebouwen bij. Dit jaar waren dat het apeneiland, restaurant 'de Olifant' en de nieuwe speeltuin. De dierentuin in Amersfoort doet veel aan speelse informatie. Zoals in de Ark van Amersfoort. Als er dieren ziek zijn, belt de dierentuin de dierenarts. Als die er is gaat hij overleggen met de dierenoppasser over wat er moet gebeuren. Als het dier is verzorgd dan is het meestal beter. Als het niet be ter is dan gaat het naar de die- renziekenhuis. Met dierendag ontvangt de dierentuin in Amersfoort zo'n 10.000 school kinderen uit de omgeving van Amersfoort. Er zijn een hele boel activiteiten te doen in de hobbelhal. Tristan van de Beek, Niels Blokker. Michael Kauwen en Richard Schilstra Pagina 9 EUSDEN - Omdat het 4 oktober dierendag was zijn wij maandag 28 september naar mevrouw 'ijmensen geweest en hebben haar geïnterviewd. Voor haar is het elke dag dierendag. Elke dag lorden honden en katten bij haar gebracht. Soms worden er rare dieren gebracht bijv.: stinkdie- ?n, egels, hazen en aalscholver. Herendag is ontstaan door het vroegere feest van Franciscus. Hij preekte voor vogel en andere ieren, en dat deed hij op 4 oktober. Zo ontstond dierendag. De dierenarts raad aan op dierendag w huisdier niet vol te proppen met lekkernij. Maar geef het dier meer aandacht. ij de dierenarts gebeuren wel eens ongelukjes. Als zij iets verkeerds doet bijv. inspuiten dan an hier zijn dat ze voor de de rechtank moet verschijnen. Om dierenarts te worden, moet je eerst WO halen en dan ga je naar de universiteit. Als je dat gedaan hebt ga je naar Utrecht als je nminste uitgeloot bent Ze vind het leuk om met dieren en met mensen om te gaan. been dier niet meer te helpen is, laat ze hem inslapen. Sommige dieren krijgen prikken voor ekte bijv.: hondsdolheid. Als ze die prik niet krijgen, dan worden ze vals en gaan dood. Het leest behandelt ze katten, honden, cavia's, konijnen en muizen. Carlijn Blaauw, Linda Vree, Ramona Kulk Woensdag 7 oktober 1992 LEUSDEN - De oudste leerlingen van basisschool 'De Hobbit' hebben zich de afgelopen twee weken intensief bezig gehouden met diverse beroepsgroepen. Door middel van een project hebben de leerlingen zich verdiept in de verschillende aspecten, die bepaalde beroepen en beroepsgroepen met zich meebrengen. Groep 8A, onder leiding van leraar Arend van Vliet, boog zich over 'de krant'. Eén van de praktische kanten van het project was het zelf maken van een krant. Het resultaat is op deze pagina te zien. Een resultaat dat er mag zijn, dachten we. Op de foto de samenstellers van de pagina, te weten (in willekeurige volgorde) Anouk Albers, Sophieke van Assen, Tristan van de Beek, Carlijn Blaauw, Christa Bloemendaal, Niels Blokker, Sabine Bokkers, Mark van Ginneken, Alies de Groot, Marten-Pieter van Harten, Suzanne van den Hoeven. Marah Kamerling, Michael Kauwen, Yvette van Koelen, Ramona Kulk, Chantal Lablans, Rens van Megen, Famke Ruarus, David Rutten, Pieter Salverda, Richard Schilstra. Sandra Temming, Marieke Vink en Linda Vree. (foto: Hans Verhorst) en Christa Bloemendaal zoch ten een Lcusdense varkens houder op en hoorden van de problemen. Wij hebben borden gezien van verbod vervoer van varkens. We wilden daar meer over we ten. We zijn toen terecht geko men bij boer en boerin Jan en Truus Herder op de Hamers- veldseweg 129. Wij dachten dat het om var kenspest ging, maar het bleek een ziekte die daarop lijkt: het was blaasjesziekte. De var kens mogen niet meer ver voerd omdat de blaasjesziekte erg heerst de laatste tijd. Het verbod van vervoeren is op 8 september ingegaan. De boer is het te weten gekomen door de staatskrant, t.v. en radio, contacten onderling en een brief van ministerie van land bouw, visserij en natuurbe heer. Blaasjesziekte is: er verschij nen allerlei blaasjes op ver schillende plekken op het li chaam van het varken. Ten eerste op de neusspiegel, ten tweede op de kroonranden van de klauwen en ten derde op de overgang van de huid en hoorn, uierhuid en de tong. Blaasjesziekte wordt ver oorzaakt door een virus. De belangrijkste bron is de mest. Als de blaasjesziekte op de kroonranden van de klauwen komt kan er kreupelheid be ginnen. De blaasjesziekte is een onschuldige ziekte, want de dieren gaan er niet dood aan. Maar als ze blaasjesziekte hebben, mogen ze niet meer verkocht of geslacht worden en worden ze meestal afge maakt. De blaasjesziekt is niet be smettelijk voor de mens en men weet ook nog niet waar de ziekte vandaan komt. Als het varken de verschijnselen heeft, is het alleen een groot probleem dat ze nooit zo snel kunnen zien of het blaasjes ziekte is of varkenspest. Van daar al die voorzorgsmaatre gelen. De varkens van de familie Herder hebben gelukkig geen blaasjesziekte. Maar als het verbod nog langer door zal gaan komt er zeker ruimte-ge brek in hun stal. Want de zeu gen baren nog steeds bigge tjes. Als de biggetjes met te veel in één hok zitten gaan ze aan eikaars oren en staarten bijten. Dit is erg gevaarlijk en ze kunnen er ernstige verwon dingen aan overhouden. Het gevolg van blaasjesziekte is dat de prijs daalt, doordat er geen export van varkens is. Na 15 oktober kan het elk mo ment afgelopen zijn. Meneer en mevrouw Herder hopen dat het verbod en de ziekte snel af gelopen zal zijn. Famke Ruarus, Alies de Groot en Christa Bloemendaal EUSDEN - Veel agrariërs in usden en omgeving zitten et de handen in het haar, inds de blaasjesziekte ergens de regio is uitgebroken. Daardoor mogen varkenshou ders hun dieren al enige tijd niet meer vervoeren. Dat ver oorzaakt veel problemen. Famke Ruarus, Alies de Groot KRANT

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9