ïen zebrapad, een bordje en een verkeersspiegel .Leusder Krant. Smulpartij Forumbijeenkomst over Verkeersplan brengt lokale democratie tot leven Woensdag 14 oktober 1992 Pagina 3 LEUSDEN - Een zebrapad, sen bordje 'dus niet brommen' [a een verkeersspiegel; dat wa- de tastbare resultaten die ie forumavond over het Ver keersplan van de gemeente ,eusden opleverde. In niet- jjp materieel opzicht was de winst nisschien wel veel groter. „Dit s lokale democratie in opti- i-forma. Op deze manier in 05 debat gaan met de kiezer zou eel vaker moeten gebeuren. )ude tijden herleven." Dat erklaarde prominent forum- id wethouder Joost de Jongh met onder meer 'verkeer' in rijn portefeuille) in de wandel aar jangen na afloop. Hoe dan ook, Ie bijeenkomst -georganiseerd inmet een extra huis-aan-huis ijlage opgewarmd door de eusder Krant- bleek een loot succes. Met een kleine 20 bezoekers bleek De Til maandagavond haast te klein. WD-wethouder De Jongh jenoot zichtbaar van zijn rol ris forumlid. En van de moge- ijkheid om rechtstreeks in ge- ei prek te komen met de brief de chrijvers, opbellers en ander- •oortige critici van zijn werk ile de gelegenheid te baat had- !en genomen om de wethouder igffcigezouten de waarheid te Eggen. „Heerlijk, dit soort iingen zou ik elke week wel en keer willen doen", sprak de rethouder na afloop met een OP orreltje in de hand, terwijl het weet van de inspanning hem op het gelaat parelde Het politieke debat is De Jongh op lijf geschreven. („En ik heb r nog nooit een cursus voor •evolgd, hoor!") Met verve Erdedigde hij betrokken stel ingen. Nu eens fel („Ik heb njn vakliteratuur in ieder ge- ral wél gelezen, meneer de ver- teersconsulent"), dan weer net een kwinkslag („Iedereen oopt tegenwoordig weg met otondes onder de arm, als een oort Klazien uit Zalk met haar ïondermiddelt j es Zijn PvdA-collega wethou der Com Verduin (onder meer milieu) vertelde in de pauze zich te verbazen over het feit dat de belangstelling zo groot was. „Tijdens commissiever gaderingen, als de besluitvor ming rond belangrijke onder werpen echt plaatsvindt, is het iang niet zo druk. Hier is de drempel om mee te praten ken nelijk toch lager." Er klonk iets van twijfel en spijt in haar stem toen ze die constatering deed. Alsof het pijn doet bij de Partij van de Arbeid dat de lokale politiek langs de geëigende ka nalen en procedures kennelijk te weinig uitnodigt tot actieve deelname van de burger. Microfoon De forumavond riep inder daad associaties op met dorps politiek in de ware zin des woords. Het gebrekkig func tioneren van de geluidsinstal latie in een oud en uitgewoond klaslokaal (één krakende mi crofoon moest iedereen enigs zins verstaanbaar maken) ver sterkte die associatie -hoe on bedoeld waarschijnlijk ook- alleen maar. Het enige wat er aan ontbrak om de^sfeer van weleer compleet op te roepen waren de bladen met sterke drank in ongelimiteerde hoe veelheden en de rook van zwa re shag en pijptabak. Voor dat laatste had forum-voorzitter Gernt Jeuring (chef-redacteur van de Leusder Krant) bij aan vang een stokje gestoken; een uiterst eigentijds verbod om voor de pauze niet te roken en een dringend verzoek dat ook na de pauze te laten hadden effect. Het was warm, broeie rig en benauwd, maar absoluut rookvrij Om nu te zeggen dat de fo rum-discussie tussen de zaal en de panelleden achter de ta fel opvallend nieuwe gezichts punten opleverde, gaat te ver. durende woordenbrij over streepjes, paaltjes, auto's, fietsers, brommers, verkeers- ichten etcetera etcetera. Kort om over verkeer dus, in een orote context gezet. Iedereen is ieskundig als het over verkeer mt, iedereen is een beest als 'iet over verkeer gaat, iedereen toeet ervan, iedereen praat er over, iedereen heeft een me ting... VERKEER dus! Maandagavond, 19 uur. Een korte instructie van de forum leden, een kennismaking en een uitwisseling van een bab beltje om de plankenkoorts te bedwingen. De een toont zich "ieer doortrapt en gepokt en gemazeld dan de ander, maar stuk voor stuk gieren de zenu wen door de keel. Niemand De verantwoordelijke wethou der rolde niet van zijn stoel bij het horen van alternatieven, de creativiteit van de aanwezigen om met verrassende oplossin gen te komen bleef ook be perkt. Hoe dan ook, de zaal kreeg in ieder geval de gelegen heid het gemoed te luchten. Of dat in alle gevallen ook de steen van de maag wegnam, mag worden betwijfeld. Dat geldt vrijwel zeker voor de aanwezige die zijn wijk in toe- nemde mate geïsoleerd zag ra ken van de rest van Leusden. „De Wetering wordt van Leus den gescheiden door een soort van Nurbürgring", vond de spreker, daarbij doelend op de steeds drukker wordende Randweg waar het verkeer kennelijk nogal stevig door pleegt te rijden. Het antwoord van de wethouder („meneer, laten we wel wezen, u woont daar prachtig") zal ongetwij feld niet hebben bijgedragen tot het wegnemen van de fru stratie. Maar het was in ieder geval even gezegd en iets zal er toch van blijven hangen. Het was, ook vanuit histo risch perspectief bezien, niet meer dan logisch de eventuele aanleg van een parallelweg langs de Hamersveldseweg (door, c.q. langs het natuurmo nument De Schoolsteegbosjes) het meeste verbale vuurwerk en uitgesproken meningen op leverden Wethouder De Jongh, die in de jongste versie van het Verkeersplan pleit voor een onderzoek naar de consequenties van de aanleg daarvan, kwam bij het onder werp zwaar onder vuur te lig gen („U beschuldigt mij er steeds van die weg te willen aanleggen; het enige wat ik wil is een onderzoek, zodat we weet hoe groot de opkomst zal worden, niemand weet wat de avond zal brengen. Maandagavond, 19.30 uur. De eerste mensen druppelen bin nen. Nog onwennig en be nieuwd wat de komende uren brengen zal. Na een 'stief kwar tiertje' blijkt het onderwerp toch al redelijk aan te slaan. Als er om kwart voor acht twintig mensen zijn, dan reken in totaal maar op rond de tach tig, weet een wise-crack te mel den. Ongeloof is zijn deel, maar later blijkt er toch meer waar heid in deze koude grond-wijs heid te zitten. Maandagavond, 19.59 uur Honderdtien mensen in de zaal, bomvol en een geschuifel en geslis van jewelste. Hier Stilleven van een drukke avond. De forumleden hebben zich in de pauze tussen de bezoekers begeven, (foto: Hans Verhorst) Een afvaardiging van het CML maakt zich zorgen over de toe- komst van de Schoolsteegbosjes, (fotoHans Verhorst wordt verdulleme pret ge maakt, tot in de gang staan de laatste tien mensen. Een enke ling probeert bij het forum al een snelle vraag in te steken. Overbodig te melden, maar te vergeefs natuurlijk. Maandagavond, 20.10 uur. Het spits wordt afgebeten Tikje bravoure, tikje bluf, figuurlijk het verstand op nul en met de blik over het publiek op de ach terwand gericht. Het start schot is gegeven, de zaal muis stil. De toon wordt vrijwel di rect gezet, de forumleden heb ben besloten niet over zich heen te laten lopen. Dat kan dus gezellig worden En het wordt gezellig, de men sen in de zaal voelen zich wel kom, voelen dat zij het zijn vandaag, die de dienst uitgaan maken. Dat is ook de bedoeling, van de redactie van de Leusder Krant geweest. De doodeen voudige inwoner, de normale burger van Leusden moet ein delijk eens zijn zegje kunnen doen. En nu eens niet op de redactie of telefonisch, nee ge woon recht voor z'n raap De politie is er, de wethouder, de fietserbond en de winkeliers. Komt u maar! Dat is niet tegen dovemansoor- tjes gezegd, men komt en wel in groten getale Steeds sterker wordt het besef, dat de burger kennelijk in het gemeentehuis niet aan zijn trekken komt. Toch gek en een beetje wereld vreemd. Een burger, die zijn eigen bestuurder kiest en ver volgens nooit meer aan de bak lijkt te komen. Afijn, daar later maar eens over denken. De zaal begint steeds meer op het Engelse Lagerhuis te lij ken. Afkeurend gemompel wordt afgewisseld met goed keurende halve woorden. Af en toe gaat er een soort 'wave'door de zaal. Eens of oneens wordt niet alleen duidelijk door de hoorbare reactie, ook sommige gezichten spreken boekdelen. Van zoetzuur tot zoutzuur, hier wordt soms pijn geleden dat is duidelijk. De forumleden slaan zich goed door de eerste helft van de partij, soms wordt een schot voor open doel met graagte ingeschoten Afge maakt in vaktermen Gelukkig beseft de aangever niet altijd, straks heldere besluiten kun nen nemen.") Ook binnen het forum waren de meningen over het onderwerp sterk verdeeld. Wim van den Hengel, als verte genwoordiger van de Leusden- se middenstand, toonde zich een onomwonden voorstander van de aanleg van zo'n weg. („Het is geen parallelweg, maar een ontbrekend stukje hoofdontsluitmg. De weg gaat niet door de bosjes, maar er langs. Het is de enige logische oplossing voor de problemen op de Hamersveldseweg en de bereikbaarheid van winkel centrum De Hamershof.") ENFB-er Betty Dirks daaren tegen, als vertegenwoordiger van het fietsende volksdeel, was tegen. („Er moet iets heilig blijven in deze gemeente.") Politieman Hans de Boer, plaatsvervangend groepscom mandant, drukte zich het meest genuanceerd uit over het onderwerp. („Vanuit ver keerstechnisch oogpunt is de aanleg van een parallelweg de beste oplossing.") In de zaal zorgden de tegen standers van aantasting van de Schoolsteegbosjes er in ieder geval voor gehoord te worden „De Schoolsteegbosjes zijn aangewezen tot beschermd natuurgebied. Dat betekent in gewoon Nederlands dat u eraf moet blijven. En dan is een on derzoek dus ook nergens voor nodig. Gebruik dat geld maar voor andere zaken", voegde een aanwezige de wethouder toe Dat referaat kon onmid dellijk op massale bijval reke nen. Ook het wapen van de dema gogie werd niet geschuwd Bij wijze van spreken tot tranen toe geroerd sprak een bewoner van een aan de bosjes grenzen de wijk de volgende woorden: „Van de week zag ik op een avond nog een reebok met vier hindes in het gebied lopen Dat zie ik tien keer liever dan vijf auto's die straks de bosjes uit rijden." Een andere spreker vroeg zich hardop af hoe lang het nog zou duren, voordat de School steegbosjes eindelijk met rust gelaten zouden worden De wethouder bevestigde in zijn antwoord zijn stelling in een krante-interview voorafgaand aan het forum „Als de ge meenteraad straks besluit die weg niet te willen, zult u mij er nooit meer over horen." De meest tastbare resultaten werden behaald tijdens het 'vragenuurtje'. Daarin konden de bezoekers van de avond hun wensen en grieven ten aanzien van het verkeer kwijt, zonder dat dat rechtstreeks diende aan te sluiten op de onderwer pen die door de organisatie wa ren aangesneden. Dat leverde ook een aantal concrete toe zeggingen van de wethouder op Zo krijgen bewoners van de Laapeerseweg hun verkeers spiegel terug op de hoek van de Asschatterweg, die daar om onverklaarbare redenen zou zijn verdwenen. Ook de fiet sende gebruiker van het fiets pad langs het Valleikanaal kunnen tevreden terugzien op de avond; de wethouder zegde toe op de plaatsen waar dat ontbreekt bordjes te zullen plaatsen met de tekst 'dus niet brommen' Dit om te waarbor gen dat de fietser op plaatsen waar dat niet gewenst is, niet langer onverwachts gecon fronteerd zal worden met op geschoten tieners op bromfiet sen. Het meest gelukkig was een bewoonster van de wijk Clave- renblad/Wildenburg. Zij dwong de wethouder de toe zegging af dat er ter hoogte van Hoefijzer een zebrapad op de Burgemeester van der Postlaan zal komen, om de oversteek daarvan verder te beveiligen. Daan Bleuel dat hij/zij eigenlijk met bal en al in het doel verdwijnt. De pret in de zaak is er niet minder om. Maandagavond, 21.30. Pauze, een kwartier is het programma uitgelopen, de gemoederen ra ken verhit, de sfeer is optimaal. De koffie en de nicotine doen hun verslavende werking. Met volle teugen en halen worden de lichamen geteisterd. De zaal is rookvrij, dus dat is even ha- l'em geblazen. Door het gezelli ge geroezemoes en de veelvul dige uitwisseling van details loopt ook de pauze een fractie uit. Moet kunnen, we zijn niet in het strakke gemeentehuis Bijna iedereen in het publiek waardeert dat. Maandagavond, 21.30 uur. Kwartier voor het publiek, vijf tien minuten uit de eigen doos vertellen, een korte tijd alle frustraties en ellende van de eigen woonplek over het forum uitkotsen. Dat lukt aardig, het kwartier wordt een halfuur. De tot dan mooiste momenten van de dag. Maandagavond, 21.50 uur. Voort met het forum, voort met de gesprekken. De Hamers veldseweg staat centraal, de idee dat iedereen daar toch iets over wil zeggen wordt werke lijkheid. De hele post-pauze- tijd wordt eraan opgesou peerd Een one-manshow van een oud raadslid, een buitelende vra gensteller, een hakkelend fo rumlid over rotondes en een bekwaam bestuurder met een afwijkend standpunt en -al- weer- een uitermate interes sant halfuur vragen uit het pu bliek. De ingrediënten van een maandaqse smulpartij' Wat kan lokale democratie op de vierkante centimeter toch ontzettend leuk zijn! Maandagavond, 11.00 uur. Af loop officieel gedeelte Maar oh, oh, wat zijn we eigenlijk met z'n allen met de werkelijk heid om de oortjes geslagen. Alle verkeersproblemen is voor 95 procent een kwestie van mentaliteit, van hoe wij ons ge dragen in het verkeer. Laat dat stof tot nadenken geven On dertussen zoeken de eerste mensen hun weg richting uit gang. Het gros blijft staan, blijft hangen om lekker na te kletsen en nog even 'deez of geen' aan het jasje te trekken. Misschien ook nog even het ge lijk proberen te halen. Maar hoe dan ook, de informele uur tjes breken aan. In dfe kroeg hoor je vaak de leukste zaken, dat blijkt ook hier het geval. En zonder nu direct uit De Til te klappen, maar wat heeft die wethouder Joost toch een aantal uiterst vermakelijke anekdotes over het gemeentehuis. De avond wordt geprezen, het evenemen t wordt gewaardeerd. Voor de redactie van het lokale nieuws blad in Leusden welkome woorden. Gesterkt gaat de redactie op deze voet voort. Bij heikele zaken, maar ook an derszins, zal de redactie van zich laten horen Niet alleen op papier, maar ook door het or ganiseren van dit soort avon den. Avonden voor de burger, avonden voor de lezer, avon den voor -zeg maar- iedereen. Deelnemers, belangstellenden, barpersoneel: bedankt en tot ziens! Gerrit Jeuring Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...Een gigantisch succes, bet forum deze week over het verkeersplan, onder auspiciën van de Leusder Krant. Elders in deze krant doen wij er uitgebrei verslag van. Toch willen wij enkele opmerkelijke zu ken in deze rubriek de revue laten passeren... '...Eén van de conclusies, die door het forum en de zaal getrokken werd, was dat veel verkeersproblemen in Leusden te maken hebben met het (verkeerde) ge drag van de doorsnee Leusdense weggebruiker...* *...Met name fietsers en automobilisten laten het op dat gebied nog wel eens afweten. Rode lichten worden genegeerd en snelheidslimieten worden overschreden. En iedereen maar klagen en kankeren over deze ver- keersvandaleu... Direct na afloop van de avond werd dooréén van de bezoekers een fraai staaltje van dat verkeersgedrag gegeven. De man reed weg van het parkeerterrein bij De Til en ging vanaf de Lisidujialaan richting Ha mersveldseweg... *...Daar staat een groot stopbord en er ligt een dikke witte streep op de weg, die maar voor één uitleg vat baar is. Er dient gestopt te worden, voordat men van de Lisidunalaan de Hamersveldseweg op mag rij den...* *...De man sloeg echter onmiddellijk, zonder op of om te kijken, rechtsaf. Gevolg: een andere automobilist, die over de Hamersveldseweg reed, moest volop in zijn remmen staan... *...Het liep gelukkig allemaal goed af, maar het scheelde dus niet veel of het forum had een veivelende afloop gekregen. Waarmee de conclusie van de bijeen komst treffend geïllustreerd werd...* *...Een volle bak dus in De Til. De vrijwilligers van het jongerencentrum hadden er hun handen vol aan en moesten ketel na ketel met koffie aanslepen. En na afloop werd aan de bar nog menig glas getapt. De bediening was puik in orde en ook wat dat betreft kon de avond niet meer stuk...* Genoeg reden dus voor de redactie om tevreden op de avond terug te kijken. Toch is er nog een klein minpuntje te noteren. De belangstelling voor het fo rum was groot en bijna iedereen die verwacht werd. was er... Onder de absenten bevonden zich de afdeling voorlichting van de gemeente en een afvaardiging van de politieke partij GPV/SGP. Een gemiste kans, maar wellicht ziet men de race al als gelopen of ..nu ja, verzint u zelf maar een steekhoudende reden, voor zover mogelijk... *...Op de forumbijeenkomst kwam iedere Leusde- naar, die iets te zeggen had over het verkeer, aan bod. Een uitstekende gelegenheid voor eenieder erachter te komen wat er bij de bevolking leeft. Maar ja, mis schien heeft het met de dag en het tijdstip te maken... *...Eén van de mensen, die de geboden kans wel met beide handen aangreep, was Henk Ossendrijver. Het oud-raadslid uit Achterveld wilde nog een keer 'vlam men'. In het verkeersplan staat namelijk dat de ge meente definitief afziet van een fietspad langs de Asschatterweg... Ossendrijver heeft zich tijdens zijn actieve periode als CDA-raadslid jarenlang ingezet voor dit fietspad en kon natuurlijk niet langs de zijlijn toekijken hoe zijn troetelkind door de politiek verkwanseld werd... *...Met veel vuur vroeg hij aandacht voor 'zijn' fiets pad. Kennelijk zaten achter in de zaal zijn aan/i.m- gers, want Ossendrijver draaide zich gedurende zijn betoog steeds meer met zijn rug weg van het podium en met zijn gezicht naar de achterste rijen '...Onderwijl gaf hij zijn gehoor onderricht in een stukje Leusdense topografie. Met grote gebaren legde hij uit waarde verschillende wegen en buitengebieden te vinden zijn. „En daar ligt de Asschatterweg", wees hij ergens op een denkbeeldige kaart aan....* En hier zitten wij.voegde voorzitter Gerrit Jeu ring daaraan toe, die Ossendrijver steeds meer uit het gezicht dreigde te verliezen. Bulderend gelach uit de zaal overstemde het betoog van Ossendrijver. Die liet zich echter niet van de wijs brengen...' '...Onverstoord en door het gelach niet meer te volgen ging hij verder. Het geroezemoes hield secondenlang aan, maar Ossendrijver zag kans om in die tijd nog even 15 jaar Leusdense verkeersgeschiedenis de revue te laten passeren...' *...„Op het gebied van verkeer is iedereen een deskun dige", is een uitspraak van wethouder Joost de Jongh. De wretbouder kan ongetwijfeld zelf ook tot die grote groep gerekend worden, want hij was, zoals wij van hem gewend zijn, prominent bij de discussies aanwe zig...' '...Hij deinsde er niet voor terug de discussie met een van de echte verkeersdeskundigen aan te gaan. Het onderwerp was rotondes in Leusden. De vraag was of er daar meer van moeten komen dan in het verkeer- plan is voorgesteld... '...De Jongh vindt van niet en waarschuwde ervoor dat het fenomeen rotonde niet te pas en te onpas als wondermiddel tevoorschijn mag worden gehaald. „Het moet niet zo zijn dat wc als een Klazien uit Zalk met een rotonde onder onze arm de verkeersproble men in Leusden te lijf gaan", vond hij. De zaal puilde uit tijdens de forumbijeenkomst van de Leusder Krant over het Verkeersplan, (foto: Een deskundige laat zijn licht schijnen over de verkeersproblematiek, (foto: Hans Verhorst) Hans Ver horst)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3