Postagentschap gaat postkantoor vervangen. .Leusder Krant. de schijnwerper Kwijtscheldingsregeling zuiveringsheffing Milieuboer in onzekerheid Nieuws uit de verenigingen aarten ipelmiddag roefles etskijkdag l; hema- eenkomst ver 'stress' mnesty voor ingeren OSITIEKLEDING? SCHUURTJE Postkantoor Achterveld sluit deuren Leusdense winkeldief actief in Ermelo Blues-rock in The Wish Jeugddienst op herhaling Nieuws uit de verenigingen Kleren voor Roemenië Politiehond Kerkdienst voor doven NEKPROBLEMEN? T LIESHOUT BV Woensdag 14 oktober 1992 Pagina 5 fJJSDEN - Woensdag 14 ok- ber zal de tweede kaart end in de Til worden gehou- 3i, die meetelt voor de sei- «ïsprijzen. Ook zijn er dag ijzen te verdienen. Er wordt hutjas en klaverjas gespeeld, zaal is open vanaf 19.30 SUSDEN - In de herfst- ikantie is er op woensdag in Til een spelmiddag voor de iooljeugd. Start 14 uur. Vnj- gavond is de maandelijkse [ago, aanvang 20 uur. Overi gs gaan alle soosactiviteiten •rmaal door, evenals de dis avond op zaterdagavond. JUSDEN - Sauna en sportin- ituut Sport 2000 biedt een atis proefles aan uit een van nieuwe trainingsprogram- s's voor dames en heren. En- Je voorbeelden- 50-fit, ski ness, tennis-fitness, calla ges, bodycontour en low im- ict Voor meer informatie te- loon 033-947229. EUSDEN - Op zaterdag 24 ;tober is er tussen 9.00 en .00 uur een kijkdag voor ge- mden/gestolen fietsen op it groepsbureau van de rijks- olitie te Leusden. staan een kleine honderd >tsen ter bezichtinging. Mo- rlijke eigenaars worden ver- >cht een afschrift van het mgifte proces-verbaal mede nemen. Alleen na het tonen een aangifte proces-ver- il kan de betreffende fiets irden medegegeven. USDEN - Het vrouwenont- ietingscentrum houdt :ensdag 28 oktober in de kei van het gemeentehuis orgemeester Van der Post- 2) een thema-bijeen- mst, onder het motto 'Help, zit in de stress'. De bijeen- oist is een herhaling van een rdere bijeenkomst, waarbij aantal deelnemers wegens grote belangstelling moest irden teleurgesteld. De bij- H ïkomst wordt geleid door dragoge Nienke Odegard- edema Belangstellenden dienen voor 27 oktober op te ge- Saskia Szarafinsky. tele ur. 950339. Dat nummer is bereikbaar voor nadere lormatie. USDEN - De afdeling Leus- nvan Amnesty International EJt in de week van 10 tot en 17 oktober actie om jonge- kennis te laten maken met werk van Amnesty. Daar- zijn onder meer sportver- igingen benadert met de sag een juniorenteam een 'istnjd in Al-tenue te laten den. Ook andere jongeren- [anisaties zijn met een ge- tsoortige vraag benaderd Leusden zullen op veel atsen posters en spandoe- worden opgehangen ter lersteuning van de actie ierdag 17 oktober is Am- fv ter afronding van de ek met een stand aanwezig winkelcentrum De Hamers- (tegenover sporthuis Pim ighuizen, van 10.00 uur tot 90 uur). Daar zijn ook brie- verkrijgbaar ten behoeve gevangenen in Syrië. hze zeer grote collectie mag zeker gezien worden Graag tot ziens in Exclusief in positie-mode. Torenplein 31, Barneveld Telefoon 03420-17690. Mevrouw Ria Voskuilen-Vos in haar winkel Straks uitgebreid met een postagentschap en alle servicediensten van de PTT. (foto Hans Verhorst) LEUSDEN - Het postkantoor in Achterveld aan de Hessen weg gaat definitief dicht. De sluiting is het resultaat van een bezuinigingsronde bij de PTT. Ria Voskuilen-Vos van boek handel 't Hoekje aan de Hes senweg te Achterveld, beter bekend als Ria Vos, zal in haar winkel een postagentschap be ginnen, zodat Achterveld niet verstoken hoeft te blijven van de service die de PTT haar klanten biedt. Ria heeft vroe ger al eens op de lijst gestaan om het postagentschap te krij gen. Een kleine 15 jaar geleden, toen het vroegere postkantoor misschien zou worden ge sloopt, heeft mevrouw Vos kuilen al contacten gelegd met het toenmalige staatsbedrijf PTT. Voor gesprekken is zij toen al naar Utrecht geweest. Ook daardoor was haar naam bij de PTT-leiding al bekend. Echter toen werd het oude postkantoor toch aangehouden en zelfs geheel verbouwd naar de toenmalige eisen des tijds. Ruim drie jaar geleden werd er weer een nieuw en groter kan toor te Achterveld door de PTT m gebruik genomen. Nu de PTT de bezuinigingsmaatregel gaat doorvoeren is ook Achter veld aan de beurt om zijn post kantoor te sluiten. Met een kleine verbouwing, wat om zettingen en wat aanpassingen in haar winkel, hoopt Ria de klanten naar behoren te kun nen helpen. Het gehele pakket zal van de PTT worden overgenomen. ,,Je moet het niet zien als dat het postkantoor gaat sluiten, maar dat het gewoon gaat verhuizen naar de overzijde van de Hes senweg. Wat de openingstijden betreft", aldus Ria, ,,die zullen worden uitgebreid." Het geheel zal in het begin van 1993 zijn beslag gaan krijgen. Voorlopig wordt er gedacht aan februari/maart 1993. Voor de Achterveldse bevolking en nabije omgeving, zal het niet geheel onverwachts zijn dat het postkantoor dicht zal gaan. Wat wel de vraag was bij velen, hoe verder met de PTT Een postagentschap met een volle dig pakket aan service is vol gens Ria Voskuilen een goede zaak voor Achterveld. Ria gaat in de komende maanden een cursus volgens bij de PTT om alle handelingen goed onder de knie te krijgen. Wat het personeel in de winkel betreft verwacht Ria geen pro blemen In de nabije toekomst zal misschien de oudste doch ter van de familie mee gaan werken in de zaak, terwijl ook het personeelslid een vroeger personeelslid is van de PTT. zodat de thermologie ook bij haar niet vreemd in de oren zal klinken. De huidige postkantoorhouder Hans Tergouw kan elders in het PTT-bednjf worden her plaatst. Tergouw wist van de sluiting af Ook eerdere ge sprekken met de rayonleiding van de PTT te Nijkerk, waar dit kantoor te Achterveld onder ressorteert, maakten Tergouw al duidelijk dat het kantoor te Achterveld vroeg of laat zou gaan sluiten. UTRECHT - Provinciale Sta ten van Utrecht hebbei^gister- avond de nieuwe kwijtschel dingsregeling voor de zuive ringsheffing definitief vastge steld. De provincie heeft de af gelopen twee jaar ervaring op gedaan met de nieuwe rege ling, die aanzienlijk ruimer is dan de regeling die voor 1991 van kracht was. Door enkele kleine wijzigin gen zullen vanaf volgend jaar naar verwachting enkele tien- talen verzoeken meer gehono reerd kunnen worden dan in de proefperiode 1991-1992. Door de aanpassingen komt de regeling nagenoeg overeen met de rijksregeling voor kwijtschelding. De regeling is bedoeld voor inwoners van de provincie Utrecht, die de aan slag zuiveringsheffing niet kunnen betalen. Dat zijn de mensen met een inkomen dat gelijk is aan of lager is dan bij standsniveau. De zuiverings heffing is een heffing voor het LEUSDEN - Een 31-jarige Leusdenaar en een 32-jarige Amersfoorter zijn vorige week dinsdag in Ermelo betrapt op het plegen van een winkeldief stallen. De mannen werden in het winkelcentrum aangehou den, nadat de politie door een winkelier attent gemaakt was op verdacht gedrag van het tweetal Bij aanhouding ble ken de mannen een paar heren schoenen ter waarde van ne gentig gulden en een key board ter waarde van honderd gulden bij zich te hebben, die in Ermelose zaken waren ont vreemd. De twee zijn bekenden van de politie, die inmiddels een groot aantal vergelijkbare ver grijpen op hun kerfstok heb ben. LEUSDEN - De Nederlandse blues-rockgroep 'Dirty white boys' treedt zaterdag 24 okto ber op in café The Wish aan de Zwarteweg. De groep bestaat uit: Wilko van Beek (gitaar), Thomas Vermeulen (drums) en Dick Stam (zang en bas). Het optreden begint om ongeveer 21.00 uur De toegang is gratis. schoonmaken van afvalwater en het verbeteren van de kwa liteit van het oppervlaktewa ter. De provincie Utrecht schat dat er in 1992 voor ongeveer 375.000,- aan aanslagen zal worden kwijtgescholden. In 1991 was dat 391.000,-. Dat is ongeveer twee keer zoveel als er in de jaren voor 1991 werd kwijtgescholden. Ook het aan tal verzoeken tot kwijtschel ding is de laatste jaren gestegen. In 1989 werden ruim 3600 verzoeken ingediend. In 1991 was dat aantal toegeno men tot ruim 10.000. Voor 1992 worden 8500 verzoeken ver wacht. Een formulier voor het indienen van een verzoek tot kwijtschelding is aan te vra gen bij de Provincie Utrecht, afdeling Zuiveringsheffing, antwoordnummer 1682, 3500 WB Utrecht. In de regeling staat het begrip 'betalingscapaciteitcentraal, de betalingscapaciteit wordt als volgt gerekend. Van het to tale inkomen - inclusief va kantiegeld en eventuele huur subsidie - worden eerst de huur (tot een bepaald maxi mum), de ziekenfondspremie en eventuele alimentatie afge trokken. Wat overblijft heet het netto besteedbare inko men. Daarvan wordt het normbedrag voor de kosten van bestaan afgetrokken. Het bedrag dat dan overblijft heet de betalingscapaciteit. Ie mand komt voor volledige kwijtschelding in aanmerking als er geen betalingscapaciteit en geen vermogen aanwezig is. Als er wel betalingscapaci teit aanwezig is, eist de pro vincie die voor 80 procent op voor de zuiveringsheffing. De rest van de zuiveringsheffing wordt dan kwijtgescholden. In 1991 zijn ruim 10.000 verzoe ken tot kwijtschelding bij de provincie Utrecht ingedeind. Ongeveer 2150 verzoeken wer den volledig ingewilligd. Zo'n 340 mensen kwamen voor ge deeltelijke kwijtschelding in aanmerking. Vijfenzeventig procent van de verzoeken werd afgewezen. Wel kwam ruim een derde hiervan in aan merking voor gespreide beta ling. Uit de praktijk blijkt dat er twee groepen mensen bestaan, die ook daadwerkelijk voor kwijtschelding in aanmerking komen. Het gaat om studen ten (40%) en mensen met een bijstandsuitkering, die tevens een hoge huur betalen (60%). De totale opbrengt van de zui veringsheffing is voor 1992 be raamd op ruim 95 miljoen gul den. Een gezin van twee of meer personen moet in 1992 237,60 betalen. Eenper soons-huishoudens krijgen een aanslag voor 79,20. LEUSDEN - Het voortbestaan van de milieuboer, sinds kort onderdeel van de Kringloop Stichting Leusden (KSL). is onzeker. Dat is het gevolg van een rapport over de afvalver werking in Leusden van het in genieursbureau DHV. DHV constateert in dat rapport dat het gescheiden ophalen van groente, fruit en broodafval in Leusden achterblijft bij ge meenten in Nederland waar bijvoorbeeld wordt gewerkt met het zogenaamde duobak- ken-systeem. DHV stelt dat de respons op de milieuboer in Leusden niet groter is dan 26%, terwijl in gemeenten waar op andere wijze wordt ingezameld percentages van 80% geen uitzondering vor men. De Kringloop Stichtmg con stateerde in de vergadering van de raadscommissie voor milieuzaken, woensdagavond, dat de cijfers van DHV voor discussie vatbaar zijn De KSL kwam met een eigen bereke ning op een veel hogere respons uit (41%). .Bovendien hebben we de laatste maanden veel energie gestoken in uitbreiding van de ophaalservice. Dat heeft in korte tijd al geleid tot een verhoging van de op brengst met 15%", betoogde de KSL Jarige Rotary organiseert Snuffeldag voor basisscholie- LEUSDEN- Om het 20- jarig bestaan van de Leusdense afdeling van de Rotary te vieren, isde service-club met het inti- tiatief gekomen om een dag te organiseren voor de oudste leerlingen van het basisonderwijs. Hetis de bedoeling dat de kin deren een dag lang een kijkje kunnen nemen in de keuken van het Leus dense bedrijfsleven. Het initiatief, dat onder de naam 'Snuffeldag'een nieuw begrip moet gaan worden, is op voorhand al geslaagd te noemen, niet minder dan 400leerlin gen nemen aan het pro ject deel, alsmede 47 be drijven. Om één en ander donderdag (morgen) in goede banen te leiden staan nog eens zestig mensen de organisatie terzijde. Slechts twee scholen in Leusden zagen van deelname af; De Weg wijzer, omdat de school geen leerlingen in de doelgroep heeft en De Vallei, omdat er voor die dag al andere afspraken waren gemaakt, die niet meer teruggedraaid kon den worden. Rotarian Joop de Wilde, in het dagelijks leven journalist in de redactie van A VRO'sRadiojour naal en één van de initia tiefnemers, noemt de res pons op het project 'over weldigend'. De Wilde Toen de viering van het twintig-jarig bestaan van de Rotary er sprake kwam, waren we het er onderling snel over eens dat we een project van de grond wilden tillen, dat wellicht zou kunnen uit groeien tot een jaarlijks terugkerend evenement. Het idee van de Snuffel dag is geïnspireerd op de Belgische Roefeldag', een gelijksoortig evenement waaraan jaarlijks 1.500 gemeenten hun medewer king aan verlenen. Daar is het echter een soort open dag van het be drijfsleven voorlagere scholieren en hun ouders. Wij hebben vooreen iets andere opzet gekozen, waarbij de oudste basis scholieren een kijkje ne men in het bedrijfsleven. De Wilde: Toen we de belangstelling vooreen dergelijk project gingen peilen, waren de reacties boven verwachting. De Schoolbegeleidingsdienst en vrijwel elke Leusdense school waren onmiddel lijk te porren voor het idee. Ook het bedrijfsle ven heeft fantastisch ge reageerd. AppliGate, gespeciali seerd in het verzorgen van opleidingen in de computerbranche, is één van de deelnemende be drijven. Wil Faber vertelt, dat binnen het bedrijf enige schroom moest wor den overwonnen om aan het project deel te nemen. Faber:We stonden aan vankelijk niet te sprin gen. Normaal hebben we ook geen tijd om belang stellenden ons bedrijf te laten zien. Toen we er dieper over nadachten, zagen we toch wel iets in het in itiatief Per slot van rekening vraag ik mezelf ook weieens af wat er al lemaal achter die fagades van die bedrijven in Leusden gebeurt. Voor één keer zal het ook wel in te passen zijn in de da gelijkse routine van ons bedrijf. En ik sluit niet uit dat onze cursisten het ook wel leuk vinden om die kinderen een dag over de vloer te hebben. Ze mogen bij ons in een spe ciaal voor dat doel inge richt lokaal met compu ters stoeien. De bedrijven die wer den benaderd om deel te nemen aan het project werden daarvoor eerst aaneen screening'onder worpen. De Wilde:„In principe mochten de leerlingen zélf aangeven in welk bedrijf of welke bedrijfstak ze een kijkje wilden nemen Wij heb ben er echter wel een aantal voorwaarden aan verbonden. Zo zou een geschikt bedrijf in staat moeten zijn iets over het werk te vertellen, over fa ciliteiten moeten beschik ken om de scholieren te ontvangen en leerlingen in staat stellen daar ook iets praktisch te kunnen doen. De Rotary heeft, nadat de positieve reacties het licht op groen hadden ge zet, de organisatie van één en ander ter hand ge nomen. De Korf vormt morgen het zenuwcen trum van de dag. Daar verzamelen de kinderen zich na elk bedrijfsbezoek (in totaal drie), om op- nieuw te worden inge deeld. Ook de lunch zal daar worden gebruikt. Met de organisatie van de dag is naar schatting f 10.000, - gemoeid. Dat bedrag zal onder meer via sponsoring, subsidies en andere activiteiten op ta fel moeten worden ge bracht. Zo zal de Rotary binnenkort een unieke kalender op de markt brengen, met aquarellen van de hand van de Leus dense kunstenaar Ma rtin de Boer. waarvan de op brengst ten goede komt aan de dag. Als de dag succesvol verloopt, is het de bedoe ling van de Snuffeldag een jaarlijks terugkerend evenement te maken Joop de Wilde: We zul len eerst eens zien hoe deze dag uitpakt A Is dat goed gaat, zullen we eerst kijken of de organisatie overgedragen kan worden aan particulieren, zoals dat ooit met Latent Ta lent is gebeurd. Als dat met kan, is het ook denk baar dat we als Rotary de organisatie voortzetten of er een samenwerkings project van te maken tus sen de diverse service clubs in Leus den Kate Proctor, Marloes van Daatselaar en Leonieke Terlouw van basisschool De Brink verheu gen zich al op de Snuffeldag. (Zie ook de rubriek ingezonden brieven elders in deze krant) (Foto: Jan Pit) De KSL drong er op aan de milieuboer in de gelegenheid te stellen de opbrengst verder te verhogen en niet ondoordacht over te gaan tot opheffing van de milieuboer. De gemeente wil dat besluit een jaar uitstel len. maar die druk vond de KSL te hoog „Dan werken we een jaar met het dreigende zwaard van Damocles boven ons hoofd aldus de KSL LEUSDEN - Vanwege het succes van de jeugddienst van 20 september, zal deze dienst herhaald worden op zondag 18 oktober om 19.00 uur in de Marcuskerk in Leusden-C. Het toneelspel "De laatste ze ven dagen" zal te zien zijn. Ds. Ruitenberg zal voorgaan en het koor "Reformation" en het kinderkoor van de Mar cuskerk zullen hun medewer king weer verlenen. Het thema zal ook deze keer "Licht" zijn. Jullie zijn van harte welkom De Jeugddienst commissie van de Marcus- en Dorpskerk LEUSDEN - De actiegroep KICI (kleding inzameling cha ritatieve instellingen) haalt donderdag 15 en vrijdag 16 oktober kleding op in Leusden. De opbrengst komt met name ten goede aan de behoef tigen in Roemenië Belangstellenden kunnen zakken met oude kleding (van redelijke kwaliteit) op ge noemde dagen 's morgens voor 9.00 uur buiten zetten Ze zul len dan worden opgehaald Mensen die een geldelijke bijdrage willen leveren, kun nen een eventuele gift overma ken naar gironummer 3367600, ten name van de stichting KICI Voor meer informatie kun nen geïnteresseerde contact opnemen met de stichting in Den Haag, telefoonnummer: 070-3245467. ACHTERVELD - Op vrijdag 9 oktober deed Achtervelder Willem Tolboom met zijn hond Marco mee aan een keuring Politiehond I. die werd gehou den op het keuringsterrein in Baarn. 's Ochtends werd be gonnen met het springen, zoe ken en revieren. Al gauw bleek dat Marco er zin in had. Marco is een kruising Mechelse her der van 2'/2 jaar oud. De spring-, zoek-, revier- en zwemoefeningen werden door de hond keurig uitgevoerd en met een maximaal aantal punten beloond. Bij het voor werp revieren viel de hond even stil wat jammer genoeg puntenverlies betekende 's Middags werd begonnen met het spectaculaire stelwerk. De hond moet dan een boef tot staan brengen. Marco liet zien dat hij niet voor een kleintje vervaart was. Hij bracht de pakwerker keurig tot staan tot groot enthousiasme van het talrijke publiek De oefening werpvastheid en rijwiel stellen werd door de hond goed uitge voerd. Bij de moeilijke oefe ning terugroepen ging de com binatie hond en baas in de fout. Marco vond de pakwerker veel interessanter dan het comman do van zijn baas. Aan het eind van de dag werden door de keurmeesters de punten opge teld en bekend gemaakt Wil lem bleek geslaagd voor het certificaat politiehond I met 390 punten. REGIO - Zondag 18 oktober zal er een kerkdienst van de gereformeerde kerk (vrijge maakt) worden aangepast ten behoeve van doven en slecht horenden. Deze zal worden ge houden in de Petrakerk te Bunschoten Vondelstraat 13. De predikant, ds. Reitsema, heeft als thema voor de preek: "Die in Jezus gelooft krijgt rust" De dienst zal gevolgd kunnen worden door middel van overheadprojectie De dienst begint om 9.30 uur. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Na afloop is er gelegenheid koffie te drinken. Voor meer informatie kunt u bellen: 033-945489 OVER TELEFONISCH OPGEGEVEN ADVERTENTIES KAN NIET WORDEN GERECLAMEERD VOORKOM FOUTEN. GEEF UW ADVERTENTIE SCHRIFTELIJK OP OF KOM EVEN LANGS OP ONS KANTOOR! (advertentie) Ruim 30 verschillende hoofdkussens b.v. het luchthoofdkussen waarbij uw wervelkolom ongebogen en ook onbelast blijft, bij -SffiN INTEfMdEUBEl

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5