leusder Krant. lillik Feestelijke reünie van 't Startblok Ter zake Lonnie Lou liet zich niet pakken Herfstachtiger Ingezonden let weer in eigen regio VaivKgkeixKcrst ^ÊÊjjÈi WA vanffnmhcrsf xi L E U S D E N Geslaagd verkeersforum Snuffeldag Spar is lief voor zeehond Zonnebankcentrale ONZE DEKBEDDEN HEBBEN DRUKKNOPJES* VOOR WARM EN KOUD. Culdoto-jeugd overtuigt in blijspel Woensdag 14 oktober 1992 Pagina 7 va<* iavde aaa^, et* sVtOP' Wethouder Joost de Jongh, die maandagavond één van de pro minente gasten was op de fo rumavond over het Verkeers plan, maakt de organiserende Leusder Krant een compli ment, dat wij uiteraard graag ontvangst nemen. Graag wil ik u een compli ment maken over de druk be zochte forum-avond, welke u gisteren organiseerde. Het on derwerp verkeer blijkt geluk kig velen aan het hart te gaan. De levendige discussie van uit de zaal (de bezoekers heb ben deze daarom tot een succes gemaakt) heeft dit nog eens be vestigd Als dit alles leidt tot een verbeterd verkeersgedrag van velen is uw initiatief nog prijzenswaardiger. Met vriendelijke groet, J. Th. de Jongh, Wethouder gemeente Leusden Hoewel de Snuffeldag zelf nog moet komen, is een drietal leerlingen van De Brink zo en thousiast over het plan dat de organiserende Rotary om ba sisscholieren kennis te laten maken met het bedrijfsleven, dat ze op voorhand een be dankbriefje schreven. Nou maar hopen dat de dag geen teleurstelling wordt! Kinderen van de baisscholen verheugen zich op 15 oktober want dan is er een Snuffeldag, georganiseerd door de Rotary Club Wat houdt de Snuffeldag in? De kinderen, onder andere van De Brink, mogen gaan snuffelen in verschillende be drijven. Onder andere Pon, Fiets-Inn en natuurlijk de Leusder Krant. Bij ons op De Bnnk kozen de kinderen het meest voor de verpleging. Daar kunnen de kinderen kijken hoe de zusters de mensen verzor gen in de Lisidunahof. 15 Oktober is in De Korf al les tot in de puntjes verzorgd, zoals: je krijgt er brood, fruit, drinken en De Korf is het ver zamelpunt. Dit heeft de Rotary Club allemaal verzorgd Ook heeft de Rotary Club ge zorgd dat we in de bedrijven mogen snuffelen. Wat is de Rotary Club precies? Het is een club die dingen organiseert voor Leusden. Omdat de Rota ry 20 jaar lang bestaat kwam de Rotary Club op het idee van de Snuffeldag. Een grandioos idee! Daarom bedanken wij de Rotary Club en de mensen be drijven waar we mogen snuf felen. Groetjes van: Kate Proctor, Marloes van Daatselaar, Leonieke Terlouw en de andere deelnemende kin deren van basisschool De Brink. ACHTERVELD - Afgelopen vrijdag vierde de leerlingen en team van de openbare basis school 't Startblok in Achter veld het twintig-jarig bestaan van de school. Samen met vele vrijwillig medewerkende ou ders onder leiding van de ou derraad werd er een feestelijk programma in elkaar gezet. Na weken van voorbereiding was het op de donderdagavond, voorafgaand aan de feestdag, een gezellige boel rond de school. De leerlingen van de groepen drie tot en met acht verschenen tegen de klok van 19.00 uur met hun luchtbedden, matras sen, kussens en slaapzakken bij de school om de feestelijk heden te beginnen. Bij enkele kinderen moest ook de knuffel mee. De nacht zou in de school gezamenlijk worden doorge bracht. Op deze avond was er een gezellige avondvoorstel ling. Rond de klok van negen zouden de kleinsten gaan sla pen en de oudere kinderen konden dan vlak voor het sla pen gaan een 'feestbeest' gaan bouwen. De volgende morgen, het was amper 7.00 uur, zag men in de toiletten van de school menig pyama-ganger, gewapend met tandenbortsel en handdoek, de slaap uit het gezicht spoelen. De kleutergroepen kwamen op de 'verjaardag' om 8.00 uur op school en gezamenlijk werd er op school ontbeten. In de mor genuren werd er daarna van start gegaan met handenar beid. Het feestbeest werd ver der afgemaakt. Dit reusachtige dier vormde deze dag de entree tot de feestende school. Toen tegen 11.00 uur een groep moe ders op school kwam met een twintigtal eigen gebakken taarten en er tevens limonade bij werd geschonken was het vooral voor de allerkleinsten een groots feest Nadat het nieuwe ingestudeerde school- LEUSDEN - Met opnieuw een actie ten behoeve van de zeehon den in Pieterburen wil Spar-supermarkt Biezenkamp bereiken, dat de winnaar van de zeehondenactie in mei met een fors bedrag af kan reizen naar het hoge noorden. Bastiaan Schonk heeft een geheel verzorgde reis naar de zeehondencreche gewonnen met een slagzin. Volgende week donderdag gaat hij met ouders en broer naar Lenie 't Hart. Sparbedrijfsleider Ruud Aldenzee. De ze week zijn er bij ons pluche zeehondjes te koop voor bijna vier gulden, één gulden van iedere aankoop krijgt Bastiaan mee naar Pieterburen. De actie start donderdag en duurt tot eind volgende week". Een tweede activiteit is vrijdag. Een muziekspecial voor het winkelend publiek. Na de sportiviteilstest gaat Spar nu de muzi kaliteit testen. Vrijdag zal organist Hugo Doornhof uit Nijkerker- veen de deelnemers van 15-21 uur muzikaal begeleiden. Iedereen is welkom, van blokfluiter tot vleugelbespeler Voor iedere deel nemer ligt er een 'noten-attentie' klaar lied had geklonken liet ieder een zich deze, door de ouders zelf gebakken tractatie, goed smaken. De middag was er een paar uur vrij gepland en kon den degene die wat nachtrust te kort waren gekomen bijtan ken voor het verdere program ma van deze feestdag Om 17.00 uur was er een door de ouderraad georganiseerde vossenjacht waar kinderen en ouders in groepjes aan mee konden doen. Een tiental 'vos sen' liep in Achterveld rond in de meest bizarre uitmonsterin gen. Van brandweerman tot clown was er te zien en niets was te dol tijdens deze middag Bij terugkomst van de jacht stonden er voor de hongerige en dorstige kinderschaar en hun ouders limonade, koffie en broodjes klaar. Bij de afslui ting bood de voorzitter van de ouderraad, Jan Fousert, het schoolteam een fraaie plant aan. Ook de kinderen werden verrast Zij kregen allemaal een vrolijke buideltas als her- rinnering aan deze dag mee naar huis. Tijdens deze feestdag was er een door de kinderen zelf ge maakte tentoonstelling te zien van foto's en interview's van oud-leerlingen, leerkrachten en ouders. De viering werd afgesloten met een reünie voor oud-leer- lmgen en oud-medewerkers van 't Startblok. De grote op komst zorgde deze avond voor een gezellige sfeer. Ook het maken van groepsfoto's van de verschillende jaargangen van leerlingen, de foto- en dia-pre sentatie van de Startblok his torie droegen bij tot het welsla gen van deze avond In zijn lustrumtoespraak zei directeur Fred Hulshof onder meer: ,,Met het vieren van het 20-jarig bestaan willen wij de betrokkenheid van de kinde ren onderling en bij de school nog eens onderstrepen Ge zien de sfeer en het enthousias me van de medewerkers, leer lingen, oud-leerlingen, ouders en leerkrachten hoefde de di recteur zich daarover geen zor gen te maken. Waar op de dag al ruim over de 100 personen aanwezig waren was het in de avonduren nog drukker. Zeker 150 oud-leerlingen en leer krachten kwamen op deze reü nie af en gaven zo blijk van hun waardering. LEUSDEN - De Zonnebank Centrale op de Travertijn 22 is in een nieuw jasje gestoken. Het aantal cabines is verdubbeld en de zonnestudio heeft nu de beschikking over 3 snelbruiners en eenzonnekanon. Veertien jaar geleden werd dit bedrijfje opgestart en is succes vol gebleken. De zonnebanken zijn veranderd in de loop der jaren De eigenaresse Lydia van Nijkerk werkt nu in een pro fessionele zonnestudio. Men komt in het algemeen naar de zonnestudio om minimaal een bruingetinte huid te krijgen. Men wil de bruining graag zo snel mogelijk zien, uiteraard wel op een veilige manier. De Leusdense Zonnebank Centrale heeft de hygiëne hoog in het vaandel staan. De Zonnestudio's zijn zowel 's avonds als over dag geopend en zaterdag tot 14 00 uur. Bellen voor een af spraak. (advertentie) (advertentie) Het vier-seizoenen dekbed van Optisleep bestaat uit één dun dekbed en één dikker dekbed De dunne voor 's zomers De dikke voor het tussenseizoen 's Winters zet u die twee met drukknopjes ('het synthetische dekbed met NU 15% JUBILEUMKORTING. klitteband) aan el kaar Zo regelt u zelf uw slaapklimaat. Het vier-siezoenen-dekbed is er met synthetische, wollen of don zen vulling, in lengtes tot 220 cm Normale pnjzen (eenper soons) vanaf 299,- Hessenweg 72. Sloulenburg. Tel 033-940844 Woensdagmiddag gesloten Vrijdag koopavond VOLOP PARKEERRUIMTE ACHTERVELD - De jeugdaf deling van de Achterveldse to neelvereniging Culdoto speel de afgelopen zondagmiddag een toneelstuk in drie bedrij ven van de schrijver Bas Brun- sel met de titel 'Lonnie Lou laat zich niet pakken'. In de goed gevulde grote zaal van Ons Gebouw zagen de in groten getale opgekomen toe schouwers een druk maar vro lijk toneelstuk. Onder leiding van Henk Schouten. Marianne Monnink- hof, Henk Smit, Timo van de Burgwal en Ben van Middelaar speelden de jeugdige Coldo- tosterren een prachtig stuk. De spelers waren Margreet, Rick, Dirk-Jan, Carlein, Alex, Wil lem, Gemma. Karen, Anne- miek, Martha, Marina. Menno en Jacob Een grote cast voor een kleine vereniging Het vele grime-werk werd verzorgd on der leiding van Marijke Huls hof Het verhaal ging over de tie nerster Lonnie Lou die een rustige en ongestoorde vakan tie wilde, maar werd herkend door een viertal vrouwelijke medevakantiegangers. Er ont stond een hechte vriendschap en het beloofde een gezellige vakantie te worden voor de popster en haar vakantievrien dinnen Een paar journalis ten gooiden echter roet in het eten en de vakantie nam een j geheel andere wending. Met veel kunst en vliegwerk en in- j provisatievermogen van de vijf, werden de journalisten om de tuin geleid Dit leverde vele komische taferelen op. pullover Ramona BjH Hessenweg 72, Stoutenburg, Tel 033-940844 Woensdagmiddag gesloten Vrijdag koopavond VOLOP PARKEERRUIMTE Het was maandag en dinsdag ronduit schraal buiten de deur. Een af en toe vrij krachtige oost tot noordoostenwind voerde zeer droge en ook koude lucht aan vanuit Scandi navië. Daar heerst overi gens al compleet winters weer, althans in de noor delijke gebieden. In Fin land zag ik gisterochtend temperaturen tussen -10 en -15 graden, in het Zweedse Kiruna was het zelfs -18. Op sommige plaatsen is het sneeuwdek toegenomen tot 15 cm. Als we een dergelijke situatie op de weerkaart in januari zouden beleven, dan was een muts en een dikke winterjas ook bij ons zeker geen overbodige luxe, maar het is gelukkig pas half oktober. De zon kreeg maandag veel speelruimte, al schoof er soms wat hoge re bewolking langs het uit spansel. In de nacht van maandag op dinsdag koel de het volgens verwach ting stevig af. Een nog bij na volle maan zag er op toe, dat er een flinke uitstra ling was. Juist boven de zandgronden op de Veluwe daalde het kwik op nor male waarnemingshoogte in de weerhut tot ruim be neden het vriespunt Maar ook in Leusden werd lichte vorst waargenomen. Het kwik wees gisteroch tend -2 graden aan in de thermometerhut. Op klomphoogte, 10 cm boven het maaiveld was het nog enkele graden kouder. Extreem vroeg is de kou niet, maar op 21 oktober 1991 werd het bij ons -0.5 graden, op 26 oktober 1985 -0 graden. Toch zijn er de nodige veranderingen in de maak. Op het noordelijk deel van de Oceaan komt een diepe depressie tot ontwikkeling en die trekt met de heersende straal stroom in de richting van zuidelijk Noorwegen Dit systeem zal het weerbeeld bij ons duidelijk herfst achtiger maken Vanaf morgen komt er meer wind, die naar het westen zal draaien en de kans op neerslag neemt toe. De bo venlucht blijft koud, zodat de temperatuur aan het aardoppervlak op een te laag niveau zal schomme len. Meer dan 10 11 gra den zit er voor de volgende dagen niet in het vat. Als de depressie doortrekt in oostelijke richting, komt later in de week de weg vrij voor een gure noordelijke stroming. Die zal onge twijfeld buien meenemen, die vergezeld kunnen gaan van hagel. Oktober blijft dus de blik gericht houden op het noorden, iets dat wordt opgewekt door voortdurende hogedruk boven de regio IJsland- Groenland. De Volksweer- kunde is daarover reso luut: Noordenwind in ok tober opgestaan, houdt in de regel niet lang aan Vandaag precies 17 jaar geleden waren delen van ons land bedekt met sneeuw, dat was zo vroeg in het jaar nog niet voorge komen. Vroege winterm- vallen hoeven helemaal geen voorboden te zijn van een naderende koude of strenge winter. Er zijn voorbeelden genoeg aan te wijzen, waarbij oktober en vooral ook november een zeer koud scenario kenden, inclusief sneeuwval, maar vervolgens werd de winter een fiasco voor de schaats liefhebbers Echte strenge winters spreiden in no vember soms wel hun bed je, maar het grote werk komt dan meestal pas op gang na de Kerstdagen of de jaarwisseling. En dat is nog een eind weg. Het feestbeest' bewaakte de ingang van de jarige Achterveldse basisschool 't Startblok, (foto Hans Verhorst) Al zien ze er uit als vruchtjes en doet ook de naam zoiets vermoeden, ze zijn het niet. Een gal is eigenlijk een zieke lijke vergroeiing van plante- weefsel. Ze wordt veroorzaakt door een eitje of larve van een galwesp. Van de vele soorten galwespen, die over het alge meen niet groter zijn dan on geveer zes millimeter, heeft elk zijn eigen vaste waard- plant en zelfs een vaste plaats op die plant of boom. Een zeer geliefde boom in dit geval is de eik. Volgens deskundigen komen op deze boomsoort vijfenzeventig soorten gallen voor. De meest bekende en voorkomende soorten zijn on der andere de gewone galap pel, de satijnen knoopjesgal, de fraai roodgekleurde kleine galappel, de ananasgal of ei kenroosje en de bonte galap pel; elke wespesoort zijn eigen gal. We zullen ons echter bepa len tot de gewone galappel. 'De bevruchte wijfjes van de galwesp leggen, begin juni, hun eieren in eikebladeren. Een wijfje heeft, met haar leg- boor, een gaatje in de nerf van het blad geboord en een eitje daarin afgezet. Gelijktijdig heeft ze er wat stoffen bijge daan die de plantecellen aan sporen tot groeien. Het zijn de zelfde stoffen die de eik ook zelf produceert, maar de hoe veelheid die de galwesp afzet is tweehonderdvijftig maal groter. Het bladweefsel gaat op de geïnfecteerde plaats woeke ren waardoor de galappel ont staat. De boom verweert zich tegen het vreemde voorwerp in zijn weefsel, het eitje, door het vormen van veel looizuur, wat het appeltje voor vogels en andere dieren oneetbaar maakt; een extra beveiliging voor de larve. Daar zal de naam gal-appel wel door zijn ontstaan. De inmiddels uit het eitje ge komen larve doet zich tegoed aan het galweefsel dat het blad produceert en eenmaal volgroeid popt de larf zich in. Tegen de winter, als de ge daantewisseling is voltooid, komt het volwassen wespje, door een gaatje te boren, naar buiten. Het zijn uitsluitend vrouwelijke galwespen die, zonder bevrucht te zijn, hun eitjes afzetten in de knoppen van de eik. Hieruit ontwikke len zich fluweelgalletjes, die klein blijven. Daar kruipen in mei de galwespen van de eer ste generatie uit. Deze genera tie bestaat uit zowel manne tjes als wijfjes. De bevruch ting heeft plaats en daarmee is de kring gesloten. Voordat de levenscyclus van de galwespen was opgehel derd, meende men met twee verschillende soorten van doen te hebben. Gallen zijn, zoals we zagen, rijk aan looistoffen. De gro tere soorten werden daarom wel gebruikt voor het looien van dierehuiden, net als eike schors. Tesamen met ijzer wer den ze ook gebruikt voor het maken van inkt. waaraan de volksnaam 'inktappel' werd ontleend. G van Leeuwen z 3 4 5 qtWÖMt GALAPPtL &KT 'JNEH KNOOPJES CAL KULINC CALAPPtu ANANASGAL BONTE C.ALAPPCL

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7