leusder Krant, f Huis in de Wei en Lisidunahof bundelen krachten Ter zake Het weer in ei Te koud m Heermoes L E U S D E N Bejaarde winkeldief Mountain-bikes Tuinvuildepots verdwijnen Recordopbrengst kledingbeurs Umefa huldigt jubilarissen Leusden en het spoor Inbraak Auto gestolen Winkelpersoneel op het dievenpad te» li JPm. Woensdag 21 oktober 1992 Pagina 7 LEUSDEN - Winkelpersoneel -an een supermarkt aan de Grutterij in De Hamershof heeft vorige week een 79-jarige man in de kraag gegrepen, die onder meer een pakje sigaret ten wegnam zonder te betalen. De bejaarde winkeldief kreeg van de politie proces-verbaal. Het incident gebeurde om streeks 14.00 uur. LEUSDEN - Onbekenden heb ben vorige week dinsdag ver geefse pogingen in het werk ge steld om twee mountain-bikes uit een berging bij een woning aan de Wederik weg te nemen. Zowel het slot van de deur, als de fietssloten waren inmiddels geforceerd. De dieven werden kennelijk gestoord, waarna ze het hazepad kozen. De inbraak moet rond 21.15 uur hebben plaatsgevonden. EUSDEN - Het lijkt erop dat de gemeente op afzienbare ter mijn de tuinvuildepots in de gemeente gaat sluiten, danwel drastisch in aantal gaat beper ken. Dat bleek woensdagavond de vergadering van de raadscommissie voor milieu zaken. Eén en ander is het ge volg van een rapport van het ingenieursbureau DHV, dat de afvalverwerking in Leusden analyseerde. Het sluiten van de depots is noodzakelijk omdat er teveel misbruik van de stortplaatsen wordt gebruikt. Daardoor zijn de kosten daarvan de laatste tijd de pan uit gerezen. Boven dien vreest de gemeente toena me van het misbruik, als over gegaan wordt op de invoering van een gedifferentieerd tarief voor het ophalen van het afval. Dat betekent dat de consument met langer een vast bedrag betaalt voor het ophalen van afval, maar gaat betalen naar de hoeveelheid afval die hij produceert. Dat kan door bij voorbeeld de aanschaf van vuilniszakken dermate duur te maken, dat de consument erbij gebaat is zo weinig mogelijk zakken te gebruiken. De gemeenteraad lijkt in meerderheid een voorstander te zijn van de invoering van een dergelijk systeem. Om te voor komen dat de burger op onei genlijke wijze de afvalstroom inperkt, bijvoorbeeld door te storten op de tuinvuilplaatsen, overweegt de gemeente de stortplaatsen te sluiten. SCHERPENZEEL - De samenwerking tussen psy chogeriatrisch Centrum Li sidunahof en bejaardente huis het Huis in de Wei is donderdag bezegeld met de ondertekening van een overeenkomst door de voor zitters J. de Korte van de Stichting het Huis in de Wei en J. van Wijk van de Stich ting Verpleeghuizen in Ne derland. De ondertekening vond plaats in het Huis in de Wei. Veel zorgverleners, be stuurders van de Lisiduna hof en het Huis in de Wei alsmede gemeentebestuur ders waren hierbij aanwe zig. De Korte vertelde dat sinds de oprichting van het Huis in de Wei er veel veranderd is. De overheid trekt zich terug en de gemeente krijgt steeds meer verantwoording. Op haar beurt wil de gemeente steeds meer privatisering. ,,Een posi tieve kant van geldgebrek is meer ruimte voor particulier initiatief. In de koersbepaling wordt rekening gehouden dat ouderen zoveel mogelijk zelf blijven doen en zolang moge lijk in de eigen omgeving blij ven. Bovendien moeten we 'morgen' zorgen voor nog bete re zorg voor ouderen. Mèt hen moeten we de zorgvoorziening bepalen, hoe en waar," aldus De Korte. Niet alles kan men in het Huis in de Wei zelf doen, op bepaalde punten ontbreekt het aan geld, accommodatie of kennis. Daarom ook is samen werking gezocht met Lisidu nahof. ,,Er is hard gewerkt om dit tot stand te brengen, er zijn veel hobbels genomen en van daag verplichten we elkaar om samen te werken onder het motto ,,Wie zijn krachten bun delt heeft vaker succes," aldus De Korte. De voorzitter Stichting van Verpleeghuizen in Nederland, de heer J. van Wijk, zei onder meer: ,,Een optimale zorg voor de ouderen is onze plicht, zij zijn het immers die er hard aan hebben meegewerkt dat wij nu nog in een welvaartsstaat le ven. Van de samenwerking tus sen Lisidunahof en het Huis in de Wei hopen beide partijen profijt hebben, het zetten van de handtekening is geen loos gebaar maar het begin van een lange weg die veel vruchten zal kunnen afwerpen." Goede zorg De heer Jansen, voorzitter van de bewonerscommissie: ,,Ook voor de bewoners heeft deze samenwerking grote bete Het samenwerkingscontract tussen beide organisaties werd ondertekend door de voorzitters, de heren J. de Korte en J. van Wijk, onder toezicht van bestuursleden W Baan (het Huis in de Wei) en G van Wijk (Stichting Verpleeghuizen Nederland). (Foto: Jan Pit) LEUSDEN - De kledingbeurs van de Dorpskerk in Leusden- Zuid, die woensdag 7 oktober werd gehouden, heeft het recordbe drag van 6.325,-opgebracht Het bedrag komt ten goede aan het Liliane Kinderfonds en aan de bevolking van Somalié. De overge bleven kleding gaat naar Mensen in nood' en stichting 'Het Lotjeshuis' in Paramaribo, Suriname. LEUSDEN - De Leusdense metaalwarenfabriek 'Umefa', gespe cialiseerd in onder meer kampeerbenodigdheden, huldigt dezer dagen een achttal medewerkers, dat tien jaar of langer m dienst is bij de firma. Het gaat om Selim Altunas, Nazmi Bayraktar, Ton Crull, Mohand Khouch, Cees Leyenaar, Jan Methorst (allen tien jaar in dienst) en Peter Mocking en Henk Ploeg (ieder 20 jaar in dienst). Het achttal wordt vrijdag met een boottochtje op de Vecht in het zonnetje gezet Umefa is gevestigd op de Ambachts- weg. (fotoHans Roggen) kenis, voor de bejaarde is goe de zorg belangrijk wanneer wij zoveel dingen niet meer kun nen doen." Jansen vroeg zich af of en hoe Lisidunahof bij plaatsing rekening houdt met de geestelijke vermogens van de bewoner. De directrice van Lisidunahof beloofde hierover een keer te komen vertellen Na het uitbrengen van een toost werd Blokhuis, van juni '91 tot februari '92 directeur van het Huis in de Wei door ziekte van mevrouw Steeman, door De Korte toegesproken. De Korte had waardering voor de voortvarende manier waar op Blokhuis zijn taak had ge daan, ook hij heeft hard ge werkt aan dit project Als wel gemeende dank voor zijn hulp kreeg hij 'de duif van het Huis' voor bijzondere verdiensten. Blokhuis zei dat hij op een prettige, zakelijke manier met de directie van Lisidunahof had gesproken en dat hij blij was dat dat alles nu rond was. „Aan de goede resultaten van deze samenwerking twijfel ik niet". Na de pauze werd nog ge sproken over de Gelders en Utrechtse provinciale plan ning. In verband met de capa citeit zijn onderhandelingen gaande, het Huis in de Wei wil ook plaatsen voor Renswoude beschikbaar houden. Hiervoor is een grensoverschrijdend verzorgingsgebied nodig, ge sprekken zijn in volle gang Een verdieping van de eer stelijnshelpers en de Stichting Ouderen Scherpenzeel zou de reikwijdte van thuiszorg kun nen bevorderen. Ook streeft het Huis in de Wei naar inter- grale kwaliteitsverbetering en voortdurend wordt gesproken over de producten die men nu en in de toekomst wil leveren en de accommodatie hiervoor nodig is. De Korte vertelde nog dat eind oktober in de Provinciale Staten van Gelderland het Plan Zorg voor Ouderen be sproken wordt. Merkwaardig noemde hij het dat de politiek vaak weinig van bejaarden zorg en de ontwikkeling hier van weet, hij riep de aanwezi gen naar geestverwanten in de Provinciale Staten te gaan en hen te vragen goede beslissin gen te nemen, want de beslis singen zullen voor de komende decennia gelden. Tijdens een gezamenlijke maaltijd zei wethouder Don ker: „Vandaag de dag staat de ouderenzorg behoorlijk cen traal. Dat komt omdat door de vergrijzing er een bevolkings groep ontstaat die bijna een centrale plaats in de samenle ving inneemt en omdat het be leid van de overheid de laatste jaren aan voortdurende veran dering onderhevig is. Die wordt mede veroorzaakt door het toenemende aantal oude ren, maar vooral door de finan ciële problemen van de over heid. Een economie die onvol doende groeit en een steeds groter beroep vanuit de sa menleving op de middelen, roept om principiële keuzes van die overheid Donker vindt dat veel van bezuinigingen worden afge wenteld op de zorgsector en de ouderenzorg in het bijzonder Er wordt voortdurend geknab beld aan die zaken die voor ou deren belangrijk zijn. Uit het oogpunt van eerlijk delen van inkomen en arbeid had de wet houder er moeite mee dat veel vrijwilligers onbetaald in de ouderenssector taken verrich ten die eigenlijk door beroeps krachten zouden moeten wor den ingevuld. Aan de andere kant was zij gelukkig met de vele vrijwilligers die zich in het Huis in de Wei inzetten. 's Avonds was er een infor matieve bijeenkomst voor raadsleden van Renswoude en Scherpenzeel, leden van de SOS en de Maatschappelijke Dienstverlening. Met het oog op de samenwerking met Lisi dunahof zei directrice Stee man: „Wat vandaag goed gaat, kan morgen niet goed gaan Wij moeten vandaag inspelen op de situatie om er voor te zorgen dat ook morgen alles goed gaat Steeman bleek goed op de hoogte te zijn van de he dendaagse wetgeving en ook van toekomstige beslissingen en moeilijkheden die de zorg verlening voor ouderen te wachten staat. Het Huis in de Wei wil haar zorgaanbod graag handhaven en zelfs uitbreiden. Door de sa menwerking met Lisidunahof wordt volgens Steeman opti maal mogelijk. Taak Voor de gemeente ziet Stee man verschillende taken liggen zoals: een actueel integraal lo kaal ouderenbeleid; bijdrage in de regionale ontwikkeling; identificatie Zorgvrager; re gelmatig behoefte onderzoek; het woonbod actueel houden. Daarnaast zijn er nog vele ta ken voor de gemeente. Te den ken valt aan aanpasbaar wo nen met prioriteiten van het zorgpakket. „De grijze coupe behoort een belangrijk accent in uw beleid te zijn en vraagt voortdurend aandacht op ge meentelijk niveau," aldus de directrice. LEUSDEN - Onder de titel 'Leusden en het spoor' houdt de Historische Kring vanaf zaterdag 24 oktober een tentoonstelling over de geschiedenis van de spoorlijn Amersfoort-Kesteren. waarvan de huidige Pon-lijn een laatste overblijfsel is. Aan de hand van foto's^ archiefstukken, modellen en voorwerpen kan de bezoeker zich een beeld vormen van de geschiedenis van het lijntje, dat de geschiedenis is ingegaan als 'het kersenlijntje'. Die bijnaam is overigens wat misleidend. Er blijkt onvoldoende uit dat het hier gaat om een -indertijd- belangrijk onderdeel van de verbinding Amsterdam-Keulen. De tentoonstelling 'Leusden en het spoor' wordt gehouden m de showroom van Pon's Automobielhandel (Zuiderinslag 7) en is tot en met 7 november geopend Gelijktijdig houdt Jan Hollebeek uit 's-Hertogenbosch een expositie met vele unieke verzamelstukken op modeltreingebied. Daarnaast is er voor de bezoeker op zater dag 24 oktober en zaterdag 31 oktober gelegenheid oude (speel- goed)treinen te laten taxeren en te verkopen De expositie is dagelijks van 10.00 uur tot 17.00 uur geopend (behalve op zon dag). (fotoHistorische Kring Leusden) Schokkende wijzigingen treden er morgen nog niet op als we de berekende weerkaarten bekijken. De pressies cirkelen wat heen en weer boven de Noordzee en de druk blijft onophou delijk hoog op het midden van de Oceaan. De tempe ratuur handhaaft zich overdag op een niveau van 11 graden en in de nacht komt de temperatuur dichtbij het vriespunt als de opklaringen van lange re duur zijn Dat zal vooral in de nacht van woensdag op donderdag het geval kunnen zijn. Op iets lange re termijn bekeken lijkt het hogedrukgebied be langstelling te vertonen voor de eigenlijke thuisha ven, de wateren nabij de Azoren. Tegen vrijdag is de druk in die streken geste gen tot 1040 millibar en dus zien depressies hun kans schoon het noordelijk deel van de Oceaan onvei liger te maken. Op de kaart van vrijdag zien we een diepe depressie voor anker gaan tussen IJsland en Schotland. Dat heeft op den duur ook gevolgen voor ons weerbeeld. Er zal later in de week wat meer wind komen en de neer slagkansen stijgen. Dat zal een wat meer herfstachtige afsluiting betekenen van de vakantieweek, die ei genlijk niet eens zulk slecht weer heeft opgele verd. Toch is oktober dui delijk bezig het warme imago van de laatste tijd duidelijk te doorbreken. Sinds 1974 zijn de eerste 20 dagen van de wijnmaand niet meer zo koud verlo pen. Toen noteerde de Bilt als gemiddelde over die pe riode 7.0 graden, nu wel licht ruim 8 graden. In het genoemde herfstseizoen van 1974 daalde de regen overvloedig uit over de ak kers en dat leidde in Zee land tot een ware cata strofe wat de oogst betreft. Ik ben daar persoonlijk getuige van geweest, toen het leger werd ingescha keld om nog te redden wat er te redden viel. In Zee land viel in de herfst maar liefst 500 mm regen, nu is het gelukkig een stuk dro ger. In Achterveld is tot en met gisteren 48 mm okto- berneerslag gemeten Een koude oktober behoeft he lemaal geen garantie te zijn dat er ook een koude of strenge winter in het ver schiet ligt. Daarbij is inte ressant te vernemen, dat de Duitse weerkundige Wolf gang Roder voo grote delen van Europa een zeer milde winter verwacht De ge middelde temperatuur moet ongever 3 graden te hoog uitvallen en vooral januari wordt extreem warm. Weinig hoop dus voor de schaatsliefheb bers, maar er moeten wel degelijk kanttekeningen bij het verhaal worden ge plaatst. Mijn grote voor beeld Jan Pelleboer was over dit soort fenomenen erg sceptisch. Het weer had volgens zijn zeggen geen geheugen en voor Ro der waren er al genoeg lan- ge-termijn waaghalzen op hun snuit gevallen. Een markant voorbeeld daar van is de winter van 1962/ 63, de laatste zeer strenge, nu al weer bijna 30 jaar geleden. Zowel het Wette- ramt Offenbach al Dr. Franz Bauer voorzagen een zeer zachte winter, maar de natuur koos voor een heel ander scenario met drie maanden onver valste Poolkou, inclusief een barre Elfstedentocht. In januari bedroeg de hoogste temperatuur in de Bilt slechts 3 graden. Voor de schaatsers is er dus nog hoop.. LEUSDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Koningin Julianalaanin Leusden-Zuid hebben onbekenden vorige week woensdag slechts bot ge vangen. Er wordt niets ver mist. De inbrekers kwamen de woning binnen door de achter deur te forceren. De hele wo ning werd daarna doorzocht De inbraak moet tussen 12 30 uur en 21.00 uur zijn gepleegd De bewoners waren op dat mo ment niet thuis. LEUSDEN - Onbekenden heb ben maandag een auto gesto len, die geparkeerd stond bij huize Hohorst aan de Heiligen- bergerweg. De diefstal moet tussen 19.30 uur en 22.00 uur zijn gepleegd. De wagen stond afgesloten De gedupeerde ei genaar is een 64-jarige man uit Maarn. LEUSDEN - De politie heeft de afgelopen dagen acht jonge ren aangehouden, die ervan worden verdacht voor honder den guldens aan snoep, rook waren en dergelijke te hebben gestolen in een supermarkt in winkelcentrum De Biezen- kamp. Het achttal was als part-time medewerker werk zaam in de winkel. De daders hebben inmiddels een bekente nis afgelegd. Er is proces-ver baal opgemaakt. Heermoes is één van de paar- destaarten, waarvan in de hele wereld zestien soorten bekend zijn. De paardestaarten beleef den hun glorietijd in het Car boon, de tijd waarin de steen kool werd gevormd. De groot ste vertegenwoordigers, die uit afdrukken en versteningen be kend zijn, konden een hoogte van twintig meter en meer be reiken. Evenals de tegenwoor dige soorten hadden ze holle stengels. Paardestaarten zijn gemakke lijk te herkennen aan hun voorwereldlijke uiterlijk. Ze hebben gelede stengels en op elke stengelknoop staat een bladkrans. Die geledingen zijn gemakkelijk uit elkaar te trek ken. De verspreiding vindt plaats door sporen. De sporen- doosjes zitten in groepen die tot sporenaren zijn verenigd. Ze hebben diep in de grond een lange, kruipende wortelstok. De eennervige bladeren zijn vergroeid tot een krans, die als een manchet de stengel omvat en bevatten weinig of geen bladgroen. De koolzuurassimi- latie gebeurt door de geribde stengels. Paardestaarten bevatten een grote hoeveelheid klezelzuur in de stengels, dat kan oplopen tot zeventig procent en hun weefsel verstevigt. Dat hoge gehalte aan kiezelzuur maakt ze onverteerbaar voor de plan- teneters. In het begin van de lente ver schijnt het heermoes met lage, tamelijk dikke, onvertakte stengels. Deze stengels zijn roodachtig en bevatten geen bladgroen. Bovenaan zitten de sporenhouders tot een aar ge groepeerd. In de loop van de lente vergaan die vruchtbare stengels en verschijnen de dof groene. onvruchtbare stengels die gegroefd zijn en twintig tot dertig centimeter hoog wor den. Heermoes is een lastig onkruid omdat de wortelstok heel diep in de grond kan zitten. Volgens een volksverhaal krijgt men het uiteinde niet te pakken, maar als het we! lukt kan men aan het uiteinde een goudschat ver wachten. Vanwege de ruige en ruwe bui tenkant werd het vroeger ge bruikt als poetsmiddel voor koperen en tinnen gebruiks voorwerpen. Ook nu nog wordt het gebruikt door bou wers van muziekinstrumenten voor het polijsten. G. van Leeuwen C&\ i M c O t fy MC.ÊLRMOE. 1'4.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7