,lk vind mezelf helemaal niet zo'n mooie meid, daarom had ik nooit verwacht te zullen winnen Leusder Krant Saby van Nimwegen Miss Nederland '92/'93 „lk kon niets anders uitbrengen dan: „Nee „Je hoeft niet mooi te zijn om gelukkig te zijn „Volgens mij is de vrouw sowieso een lustobject, daar hoeven we niet zo moeilijk over te doen „Als je in de tv-studio gaat kijken blijkt dat mooie huis ook van karton te zijn. Uiteindelijk is het allemaal nep." insdag 21 oktober 1992 Pagina 9 HOEVELAKEN/STOUTENBURG— Gaby van Nimwegen uit Stoutenburg zwaait de scepter! Een scepter met bovenop een goudkleurig, gekroond Koninginnetje en daaronder een plaatje met daarin gegraveerd de tekst: „Miss Nederland 1992/1993". Ze had zowel voor de voorronde als voor de uiteindelijke miss-verkiezing absoluut niet verwacht te zullen winnen. „Ik had aan bijna niemand verteld dat ik meedeed, want ik dacht dat het toch een fiasco zou worden." Maar het werd geen fiasco, ze won beide keren. En natuurlijk is ze er blij mee. „Prachtig toch, want ik verwacht wel dat deze titel mijn carrière als fotomodel in een stroomversnelling zal brengen. Daarnaast geeft het me de kans veel mensen te ontmoeten en veel te reizen." Tijdens haar eerste interview na haar verkiezing blijkt ze niet alleen mooi, maar ook spontaan, goedlachs en vooral ontwapenend nuchter. „Ik weet zeker dat mijn persoonlijkheid door deze gebeurtenis niet zal veranderen. Ik blijf gewoon dezelfde Gaby die ik altijd geweest ben. En ach, die glamour en die showbusiness, daar prik je toch zo doorheen. Het is net als met een film, dan denk je: „wat een mooi huis, maar als je dan in de studio gaat kijken blijkt het een huis van karton te zijn. Uiteindelijk is het allemaal nep." De twintig-jarige Gaby is een geboren en logen Stoutenburgse en woont precies op grens tussen Leusden en Hoevelaken. En mag dan in het telefoonboek onder Leus- n staan, ze voelt zich Hoevelakense. Daar ze op school geweest en daar worden de idschappen gedaan. Twee jaar heeft ze op hzelf gewoond in Amersfoort, maar tegen- ordig woont ze weer thuis bij haar ouders, is overigens blij dat ze terug is, het is toch usser en gezelliger dan in de stad, vindt ze. zo'n twee jaar zit Gaby in het modellen- k. Ooit begon ze via een eerdere vriend, die ograaf is en een paar fotosessies met haar ed, haar aan zich in te schrijven bij een idellenbureau, want ze blijkt goed te zijn ir de camera. Ze laat zich inschrijven bij udio Beek in Amersfoort. Dat gaat direct al el goed. Het volgende bureau waar ze voor Tkt heet Flash, en vier weken later werkt in Deventer bij Perfect Models. Al met al uwt ze van lieverlee een drukke dagtaak met het modellenwerk met zo nu en dan >te opdrachten. Binnenkort is ze bijvoor- ïld te zien op de voorkant van een folder verzekeringsmaatschappij Aegon. n man van het bureau Perfect Models stelt ir op een dag voor, mee te doen aan de srronde van de Miss-Nederlandverkie- Iet gaat in dit geval om de titel Miss Over- sel. Gaby: „Eerst was er een voorselectie, hield in dat er een klein gesprekje plaats- id, waarin men vroeg naar mijn leeftijd, ar ik vandaan kwam, welke talen ik sprak, ik verloofd was en dergelijke. Na dit ge- rek ging ik door naar de voorronde. Ik had tegen niemand verteld. Als ik was afge- an, had niemand het geweten. Want af- an kan heel gemakkelijk in dit vak. Je eft maar een verkeerd pasje te zetten en je tlanguit op het podium. Alleen mijn zus en )n vriend wisten ervan." n de dertien meisjes die meedoen, wordt by nummer één. „Ik kwam die avond heel it thuis, iedereen lag al op bed. De volgen morgen kwam ik tegen het middageten s beneden. Ik had mijn avondjurk aange- ikken met de winnende sjerp van Overijs- Iedereen aan tafel was sprakeloos en mijn teder viel me huilend om de hals." 'ee weken later volgt dan de grote finale it in de jury vooral mode- en reclamemen en een bekende Nederlander: Barry Ste ns, Het gaat dan om de Miss Nederland tkiezing, die een onderdeel is van de orga- satie Miss World. Dit wordt wel eens ver- ird met de organisatie Miss Universe, die rechten heeft van de Miss Holland-verkie- «g Deze twee titels bestaan naast elkaar en rschillen qua opzet nauwelijks van elkaar, presentatie van de grote avond is in han- 1 van Jacques d'Ancona en vindt plaats in Curiosahuis in Kaatsheuvel. Hjdens de verkiezing moeten er drie ron- s gelopen worden. De eerste ronde is i|e-tijdskleding. De kleren die aangetrok- i moeten worden, zijn allemaal gespon- rd en van tevoren uitgezocht. De meisjes hebben daar geen invloed op. De vrije- iskleding houdt voor Gaby een spijker- oek, een T-shirt en een jas in. De tweede ide betekent badmode. Misschien heeft iby daar wel de basis van haar succes ge legd: „Al die meiden hadden het haar heel netjes, iedereen zag er perfect uit. Ik zag op een gegeven moment petjes liggen, die ik leuk vond en die ik wel wilde dragen. Ik vroeg of anderen dat ook wilden. Geen van die meiden wilde dat toen. Ik was dus de enige met zo'n petje. Ik dacht op dat moment, het maakt me niet uit of ik win of niet, daar hangt het geluk niet vanaf. In tegenstelling tot nogal wat. andere meisjes was ik totaal niet zenuwach tig, misschien dat ik daardoor minder krampachtig gelopen heb." De derde ronde betreft avondkleding. Gaby: „Ik was zelf niet zo weg van de jurk die ik aan moest." Het laatste onderdeel dat in de beoordeling meespeelt, is een kort eindgesprekje met de presentator. Hij vraagt dan naar zaken als hobby's en ambities. Dan volgt voor de meis jes een zenuwachtig half uurtje. De jury gaat dan namelijk in overleg. Gaby: „Iedereen was hartstikke nerveus, maar ik helemaal niet. Ik dacht dat het heel slecht gegaan was. Toen dan uiteindelijk mijn naam als nummer één uitgeroepen werd, kon ik niets anders uitbrengen dan „Nee Ik schrok zo, dat ik niet eens kon huilen van emotie. Later, toen iedereen op me afkwam om me te felici teren, heb ik wel een traantje gelaten." Natuurlijk zijn de reacties uit haar nabije omgeving enthousiast. Gaby: „Mijn twee Door Ben de Graaf. zussen en mijn vriend waren door het dolle heen. En ook in het café van mijn zus, café Brutus in Amersfoort, waar we later op de avond nog zijn geweest, waren oranje slin gers opgehangen en werd door iedereen ge zongen. Nu kennen ze me daar wel, want soms spring ik in achter de bar als mijn zus eens niet kan. Verschrikkelijk was wel, dat net die zondag dat vliegtuig in de Bijlmer neerstortte. We hoorden het in de kleedka mer en de stemming sloeg natuurlijk meteen om. Daarom is deze verkiezing ook nog niet zo in het nieuws geweest. Achteraf gaf me dat persoonlijk wel de kans even rustig aan het idee te wennen, zonder direct overvallen te worden door allerlei nieuwsmedia. Maar desondanks zijn er al zoveel bloemen be zorgd, dat mijn moeder zo druk is met bloe men snijden, dat ze nauwelijks aan koken toekomt. Mijn moeder vindt het achteraf wel jammer dat ze er op die avond niet bij was, want nu is ze hartstikke trots, ze loopt de hele dag te glunderen." Aan de titel Miss Neder land zit als prijs ook nog een aantal reizen verbonden. Zo kan Gaby een week naar Bo naire en een weekend naar Parijs. Maar rei zen naar het buitenland zal ook beroepshalve in de toekomst veel vaker voorkomen Gaby: „Voor mijn carrière als fotomodel is de titel heel goed, al komt er nu een tussenjaar aan met veel activiteiten die aan de titel vastzit ten, zoals winkels openen en dergelijke Maar dat is hartstikke leuk om te doen en daarna hoop ik carrière-matig de vruchten van deze verkiezing te plukken. En ik ben nog jong, ik zie wel wat er komt Wel weet ik dat ik niet zomaar op ieder aanbod zal ingaan Zo zal ik bijvoorbeeld nooit een sessie voor de Playboy doen, ook al levert dat nog zoveel geld op. Ik heb wel de ambitie om de jaren die ik nog heb om dit werk te doen, goed te benutten. Voor mijn gevoel heb ik nu zo'n beetje alles be reikt, dus ik denk niet dat ik nog echt groeien kan in dit vak, maar ik kan nog wel veel ervaring opdoen." Gaby gelooft niet dat ze veel zal verande ren door alle gebeurtenissen die haar nu overvallen: „Nee hoor, ik ben heel nuchter. Ik doe al een kleine twee jaar modellenwerk en daar ben ik ook niet door veranderd. Zo bij zonder is het nu ook weer niet, vooral gewoon blijven doen is mijn motto. Ik verwacht een leuk jaar mee te maken, waarin ik veel men sen tegenkom en waarin ik veel op reis ben, maar ik wil wel gewoon mezelf blijven. Dat ophemelen komt ook een beetje door de tele visie, dan kijken mensen op tegen iemand als d'Ancona, maar dat blijkt in de kleedkamer ook een heel gewoon iemand, die op zijn tijd ook gewoon naar het toilet moet. Ik ben niet zo glamour-achtig, daar prik je toch zo door heen Ik vind mezelf ook helemaal niet zo'n mooie meid, daarom had ik ook nooit ver wacht, dat ik zou wmnen. Trouwens, als fo tomodel hoef je niet knap te zijn, als je maar fotogeniek bent. Een niet te knap meisje, dat goed de camera inkijkt, ziet er ook heel mooi uit." Zo'n miss-verkiezing is volgens Miss Ne derland ook niet de „vleeskeuring", waar het soms voor wordt uitgemaakt. Gaby: ..Het gaat niet zozeer om het mooie gezicht of het mooie figuur, het gaat veel meer om de pre sentatie, of je ene beetje spontaan en elegant bent, of je een goede show kan lopen, of je een goede glimlach en een goede uitstraling hebt en of je een beetje intelligent bent. Een Miss Nederland moet inzetbaar zijn op een mode show en moet een fotosessie kunnen doen. Ik ben ook niet moeders mooiste, maar ik heb een redelijk vlotte babbel en ik spreek mijn talen Er wordt tenslotte van je verwacht dat je je land gaat vertegenwoordigen, dus mini maal twee talen spreken is noodzakelijk De kritiek uit bepaalde hoeken van de vrou wenbeweging legt ze naast zich neer: „Vol gens mij is de vrouw sowieso een lustobject, daar hoeven we niet zo moeilijk over te doen. Bijna iedere vrouw vindt het prettig er ver zorgd en mooi uit te zien. Of dat nu voor een man, voor een vrouw of voor zichzelf is, doet er niet zoveel toe. Ik voel me soms prettig als ik er verzorgd uitzie en soms voel ik me beter in een spijkerbroek. Die vrouwenbeweging, ach, laat ze maar, denk ik dan." Het is niet zo dat voor Gaby haar uiterlijk altijd het belangrijkste is geweest. „Nee hoor, ik moet er natuurlijk wel iets op letten Ik moet niet iedere dag bij de snackbar een patatje gaan eten. maar als ik zin in patat heb, neem ik dat. Een mens leeft tenslotte maar één keer, dan moet je het een beetje leuk doen, vind ik, dus ik ga mezelf niet uithonge ren ofzo. En als model hoef je ook niet in paniek te raken als er eens een puistje op de neus zit, want dat kan op de foto allemaal weggewerkt worden En eeuwig mooi blijven bestaat ook niet, al vind ik dat mijn moeder het aardig volhoudt. Ik zal dan ook nooit later een facelift laten doen Je hoeft tenslot te niet mooi te zijn om gelukkig te zijn Haar hobby's zijn zwemmen, reizen en uit gaan, haar favoriete muziek is de salsa (Juan Louis Ferrera) en haar laatst gelezen boek is Misery van Stephen King. Wie weet wordt haar dit ook wel gevraagd op de Miss-World- verkiezing. Deze wordt 12 december gehou den in Sun City in Zuid-Afrika Half novem ber gaat ze eerst drie dagen naar Londen en van daaruit vertrekt ze naar dit warme land Daar zal ze dan een maand verblijven tot aan de Miss-World schoonheidswedstrijd. Er doen 85 landen aan mee en deze verkiezing zal in 64 landen worden uitgezonden. Zeer opmerkelijk is dat ze precies op de ver kiezingsdag jarig is en 21 jaar wordt Wie weet levert haar dat nog enig voordeel op. Gaby: „Winnen maakt me niet uit, het lijkt me gewoon een geweldige ervaring. Of ik enige kans maak' Welnee, ik ben al blij als ik nummer 84 wordt

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9