agenda Vrolijke verwikkelingen rond een dubbelganger Leusder Krant CULTUUR Nieuwe thriller van Brian De Palma Nieuw in de Nederlandse bioscopen: 'Johnny Stecchino' Woensdag 28 oktober 1992 Paginal! AMERSFOORT - Iedereen in filmland met een beetje Hij stopte zoveel knipogen naar Hitchcock in zijn films dat thriller-ego probeert op zijn tijd grootmeester Alfred hij door sommigen de nieuwe 'master of suspense' wordt Hitchcock te overtreffen. Brian De Palma is zo'n regisseur, genoemd. HM Maar met zijn thrillers Carrie, Obsession, Dressed to Kill en Body Double mag hij dan wel heel wat kijkers de stuipen op het lijf hebben gejaagd, het nivo van Hitchcock haalt hij bij lange na niet. Juist thrillers worden geloofwaardig wan neer de regisseur zich op het juiste moment inhoudt - en dat kan van De Palma helaas niet worden gezegd. Hij gaat verder waar Hitchcock stopte. Bizarre moorden, verminkte lijken, psychopaten: het is het beken de gerecht dat De Palma ons voorschoteld. Met zijn nieuwste thriller, Raising Caine, is het niet an ders. Volgens het beproefde re cept loopt er weer een psycho paat rond die voor de nodige moord en doodslag zorgt Dit keer valt de eer te beurt aan John Lithgow. Hij speelt de wel heel erg bezorgde huisva der Dr. Carter Nix. De over vloedige aandacht voor zijn dochter zit zijn vrouw Jenny (Lolita Davidovich) niet echt lekker. Want de verzorging van zijn dochter heeft meer weg van een vreemd experiment. Jenny's angst blijkt niet on gegrond. Griezel Carter werkt (samen met zijn vader) inder daad aan een geheim opvoed- kunig experiment met baby's Maar hiervoor zijn nog wat kinderen nodig. En aangezien die niet uit vrije wil worden afgestaan, besluit Carter er maar een paar uit de naburige speeltuin weg te halen. Daar voor moet hij wel eerst van de desbetreffende moeder zien af te komen En alsof hij niet al gek genoeg is, blijkt ook nog eens dat hij een gespleten per soonlijkheid is met maar liefst vijf persoonlijkheden. Een soort Jekyl en Hyde dus maar dan m de overtreffende trap. Carter's gewelddadige al- ter-ego's nemen de overhand als hij op afstand getuige is hoe zijn vrouw zich in een niet mis te verstane vrijpartij aan haar oude liefde Jack (Steven Bauer) overgeeft De niets ver moedende Jenny heeft nog even last van schuldgevoel maar erg diep zit dit niet. Haar overspel houdt ze toch maar liever geheim. Voor de getergde Carter zit er niets anders op dan Jenny THEATER Carrousel met 'Het interview' Het stuk beslaat de tien jaar waarin een journalist pogingen onderneemt om de 'beroemde man' een interview af te ne men. Elke keer vangt hij bot en elke keer treft hij de vrouw van de beroemde man en diens zuster. In hun ontmoetingen tekenen zich vier mislukte le vens af: dat van de interviewer, de beroemde man, zijn vrouw en zijn zuster. Een stuk vol mislukte levens, mislukte lief des, onvervulde dromen en af scheidDe regie is in handen van Matin van Veldhuizen. En de rollen worden op een ont roerende en geraffineerd ironi sche wijze vertolkt door Mar lies Heuer, Maureen Teeuwen en Cas Enklaar. Donderdag 29 oktober Aanvang. 20.30 uur Marlies Helder en haar band met 'Song of a bitch' Het programma van Marlies Helder en haar band laat ziel het best omschrijven als eer frisse muzikaal-theatrak show met zowel instrumental als vocale nummers. De instru mentale stukken bevatten sfeertekeningen met verwij" zing naar Moskou, de Sahara Marokko en Turkije. In deze muziek zijn ritmische en melo dische elementen uit de volks muziek terug te vinden. In dt gezongen nummers geeft Mar lies Helder met passie en hu mor, met grote gebaren er theatraal gevoel, haar visie o[ het leven, de eeuwige zoek tocht van een vrouw, een do lende dertiger. Als echte 'fem me fatale' zorgt ze, dat ze altijc omringd is door goede mannen Met Marlies Helder (lead zanj en sopraansax), Bas Odij) (piano, synthesizer en zang) Pierre van der Linden (drums en Peter Sambros (bas). Vrijdag 30 oktober Aanvang 20.30 uur FILM i L'ascenseur pour l'échafaud Julien Tavernier werkt bij de rijke wapenhandelaar Simon Carala. Hij heeft een verhou ding met diens vrouw Floren ce. De twee besluiten Simon te vermoorden. Julien doodt zijn baas in zijn eigen kantoor, maar blijft op de vlucht steken in de lift omdat de elektriciteit wordt uitgeschakeld. Intussen steelt een jongen met zijn vriendin de auto van Julien. En wat begon als een onschuldige joy-ride escaleert in een moordpartij waarvan Julien wordt verdacht. Met een prachtige, nog jonge Jeanne Moreau en de wereldberoemd geworden muziek van Miles Davis. Donderdag 29 oktober tot en met woensdag 4 november Aanvang. 20.30 uur Schrei aus stein (Scream o Stone) Herzogs nieuwste speelfili thematiseert de teloorgang va het echte avontuur. Een erva11 ren, oudere alpinist vecht op d D helling van de Cerro de Ton een prestigestrijd uit met ee jongere glamourboy, die bew dreven is in het beklimmen va n kunstmatige, in televisiesti dio's opgetrokken rotswandei Het gaat Herzog uiteindeli) niet om de uitslag van de striji L maar om het avontuur van d bergbeklimming zelf, die hij o)r locatie met onvoorstelbaar 1( 15 gistiek vernuft heeft vastg* legd Daarbij weet hij de filmt behoeden voor een overkill aa a special effects. Vrijdag 30 en zaterdag 31 okt< j ber Aanvang: 23 00 uur JEUGDTHEATER Burrp met 'December' In april sloot Burrp het jeugd- theaterseizoen af met hun voorstelling Spek en bonen Nu, in het be gin van het nieuwe seizoen, is er de première van hun nieuwe voor stelling Weer voor kinderen vanaf 4 jaar. Een toneelstuk met muziek, veel muziek, steeds meer mu ziek. Een verhaal van een liefde tus sen twee oude mensen die al vijftig jaar bestaat. Maar één van de twee heeft het nog steeds niet in de gaten. Keg woont in een caravan en verzamelt oud speelgoed. En dat speelgoed repareert hij weer. Dat doet Keg niet alleen. Dat doet hij samen met Slof. Slof woont niet in een caravan. Dat zou ze wel willen. Lekker tegen Keg aanliggen. Dat zou ze wel willen. Maar Keg wil niet Keg zegt dattie daar te oud voor is. Daarom woont Slof ergens an ders. Ergens bij haar eentje. Slof houdt van ouwe poppen. Keg niet. Slof houdt van ouwe beren en li ii schoenen. r Keg niet. lr Slof houdt van Keg. ,e Keg niet. ie Woensdag 28 oktober as Aanvang: 14.30 uur 31 n Petra Dolleman met tekenn in gen, grafiek en gemengde teel nieken Het werk van Petra Dollem; ,e] kan speels en onderzoeker genoemd worden. Humor daarbij een belangrijke le draad Zij hanteert verschi lende stijlen. Nu eens tekent 2 wat houterig en naïef, d; weer soepel en met een vlei raffinement. Figuratieve geometrische vormen kom< naast elkaar voor. Beeldel menten weet zij verrasser met elkaar te combiner* waardoor het werk een du bele bodem krijgt. Het gebru van titels geeft soms nog e extra betekenis. Petra Doll man maakt ook animatiefiln Het bewegende, veranderlijl karakter van animaties is het beeldend werk duidelijk herkennen. De tentoonstelt laat een aantal compositi zien, die ritme en beweging een ruimte suggereren. H werk toont hier verwantsch met muziek. Tot en met zondag 8 novemb AMERSFOORT - Onbekend maakt onbemind. En dat geldt zeker in Hollywood. Want het is niet voor niets dat vele be kende Amerikaanse kassuc cessen de laatste tijd een twee de of derde deel krijgen aange meten. Voor de filmindustrie in een land als Italië is een derge lijke trend praktisch ondenk baar. Hiervoor zijn er in dit land recentelijk te weinig we- i reldsuccessen gemaakt waar- 1 aan een vervolg kan worden gegeven. In dergelijke landen zijn filmmakers daarom min of meer gedwongen iets origi neels te verzinnen. En gelukkig maar ook. Want te midden van al die Amerikaan se sequels komt er uit Italië een hele verfrissende komedie- Johnny Stecchino. Geschreven en geregisseerd door Roberto Benigni. Deze bewijst een dui delijk gevoel voor komedie te bezitten, en dat blijkt niet al leen uit zijn timing (een ver eiste voor een goede komedie), maar ook uit zijn regie Daarbij neemt hij ook nog eens de (dub bele) hoofdrol voor zijn reke- nirig Deze in Nederland vrijwel onbekende Benigni speelt de niet zo slimme, beetje eenzame, lelijke maar aardige Dante Zijn leven verandert van de één op andere dag als hij de mooie en rijke Maria (Nicolette Bra- schi) ontmoet. Tot zijn stomme verbazing valt zij (letterlijk en figuurlijk) voor zijn charmes. Tot dat moment zijn er al in een hoog tempo een aantal grappen en grollen over de kij kers uitgestort. Maar je weet nog steeds niet wie die Maria is. En hoe kan hoe kan zo'n mooie vrouw verliefd worden op zo'n vreemd, wat onderont wikkeld mannetje? En inder daad, het zou ook te mooi zijn. Als het verhaal zich naar Sici lië verplaatst wordt duidelijk dat Maria een doortrapt gang- sterliefje is. Haar vriend is de beruchte gangster Johnny Stecchino (simpelweg Johnnv Tandenstoker) die zich wegens verraad al maandenlang voor de maffiafamilie moet verber gen En dan komt de aap uit de mouw. Want laat Dante nu als twee druppels water op die Johnnny lijken. En dat komt Maria en haar blemen in Palermo, bolwerk van de Siciliaanse maffia. En als we de kranten moeten gelo ven is dat synoniem voor om koping, afpersing en heroïne en staat op iedere hoek een een slechterik. Het duurt dan ook niet lang of de maffia zit Dante achterna, in de veronderstel ling dat ze Johnny voor zich hebben Dante, niet op de hoogte zijnde van zijn gelijkenis met de beruchte gangster, weet niet beter of hij wordt achterna ge zeten wegens diefstal van een banaan. Dit is de aanleiding voor een reeks komische ver wikkelingen. Op zich lijkt het of er niks nieuws onder de zon is. Het gebruik van persoonsverwis selingen in komedies is immers zo oud als de weg naar Rome Al in 1936 was er in Laurel Hardy's succesvolle komedie Our Relations sprake van per soonsverwisselingen en dub belrollen. Het is dan ook niet in die zin dat Benigni's film zo verrassend is. Het is de manier waarop hij dit gegeven ge bruikt en er een sprankelende komedie van weet te maken En daarbij neemt hij ook nog even heel subtiel een aantal Italiaanse misstanden op de hak. Door de vele originele vond sten steekt de film uit boven de middelmaat. De manier waar op ze worden gebracht is heel kenmerkend: gebeurtenissen en grappen staan nooit op zich zelf maar komen in de loop van het verhaal iedere keer weer terug. Alhoewel de grappen soms iets te dik zijn aangezet, Dante als een wel heel erg wereld vreemd figuur wordt afge schilderd en het verhaal niet geheel origineel is, heeft Benigni er toch een hele leuke komedie van weten te maken. En goede lachfilms zijn dun ge zaaid, Italiaanse helemaal. Als dan ook nog eens terloops de banden tussen misdaad, poli tiek en kerk aan de orde wor den gesteld mag je wel zeggen dat deze film een aangename verrassing is. Het is dan ook niet verwonderlijk dat dit in Italië één van de best bezochte films aller tijden is geworden. uit de weg te ruimen. Wraak is immers zoet. Haar lichaam dumpt hij in een auto die ver volgens tot zinken wordt ge bracht. Nog even wat gruwelij ke beelden van haar verdrin kingsdood en dan, exit Jenny. Creep Door een slimme zet weet Car ter de schuld van zijn diverse moorden in de schoenen van Jack te schuiven. En net als hij eindelijk in alle rust verder denkt te kunnen gaan met zijn experimenten wordt hij ge stoord door, jawel, zijn eigen vrouw Jenny. Door haar ingrij pen wordt Carter gearresteerd. Maar hiermee zijn de ontvoer de kinderen nog niet terecht. Om deze te achterhalen wordt de hulp ingeroepen van psy chologe Dr. Waldheim. Door hypnose ontdekt zij de diverse persoonlijkheden van Carter. Maar helaas, voordat zij hier melding van kan maken wordt ze uitgeschakeld en weet Car ter te ontsnappen. In een regenachtige apotheo se volgt de uiteindelijke ont knoping. Maar met deze Cape Fear-achtige scene is de film nog niet helemaal ten einde. Hoe het wel afloopt kan men zelf gaan zien in de bioscoop. Liefhebbers van de kippe- velfilms van Brian De Palma zullen niet worden teleurge steld. Alle vertrouwde griezel en gruwelingrediënten zitten er weer in. Wel minder bloede rig dan in vorige films. Werd in Body Double Melanie Griffith nog met een boormachine ver moord, nu wordt de hoofrol- speelster verdronken. Mis schien wel wat minder bloede rig maar zeker geen lekker ge zicht. Ook het spel van John Lith gow is huiveringwekkend Hij is momenteel een van de betere 'creeps' van Hollywood. Deze kwaliteiten had hij al eerder bewezen in Ricochet, waarin hij Denzei Washington nacht merries bezorgt. Helaas scoort het verhaal van Raising Caine minder. Het zit weliswaar goed in elkaar maar is te ongeloofwaardig. Zeker wanneer blijkt dat de vermoorde hoofdrolspeelster nog springlevend is. Het ver haal lijkt soms dan ook meer op een aaneenschakeling van schrikeffecten. En overdaad schaadt Met deze film heeft Brian De Palma nog eens bewezen dat hij een fan van Hitchcock is maar dat dit niveau voor hem nog steeds onbereikbaar is. Maar ja, dat zal de echte lief hebber een zorg zijn. Johnny Stecchino vriendje heel goed uit. Want als de nietsvermoedende Dante als Johnny door het leven gaat zal het niet lang meer duren voor dat de maffia met hem afre kent, niet wetende dat ze een dubbelganger neerleggen. Op deze manier zal voor de echte Johnnv de weg naar het bui tenland vrij komen. Terwijl Maria en haar gang stervriendje uitdokteren hoe ze met Dante de maffia bij de neus kunnen nemen, maakt Dante zelf kennis met de pro-

Leusder Krant | 1992 | | pagina 10