W Leusder Krant Nederlandse Christen Vrouwenbond financiert onderwijsproject Pakistan de schijnwerper Nieuws uit de verenigingen Babybeurs Winteractiviteiten in De Moespot Hiernaast ziet u het logo van Dar ul Hikmat afgebeeld. De verstui vende pluis jes van de paardebloem geven het effekt weer van het onderwijs zoals deze unieke onderwijsinstelling beoogt. Nieuws uit de verenigingen Carnaval Meningen Lustobject KABELLIMERICK De Kabelkrant Hobbieskoop Schoenreparatieservice voor Achterveld Nieuws uit de verenigingen Ambtenaar wint computer Sint en Piet in De Blijhof 'L „Eén keer vragen en alle parochianen staan klaar" Woensdag 28 oktober 1992 Pagina 5 LEUSDEN - Het Vrouwen- ontmoetingscentrum 't Voor onder (Burg. Van de Postlaan 2), organiseert op zaterdag 7 november van 10 00-12.00 uur een babybeurs Hebt u nog goe de babyartikelen als boxen, kinderwagens, bedjes, draag- zakken enz. staan, en goede ba- bykledmg liggen t/m maat 74, dan kunt u deze inleveren op vrijdagavond 6 november van 19 00-21 00 uur in de exposi tieruimte van het gemeente huis, ingang/lift achterkant gemeentehuis. In te leveren spullen moeten heel, schoon en hedendaags zijn. Alle artikelen dienen voor zien te zijn van labels die met bijbehorende instruktie afge haald kunnen worden op de volgende adressen: Kupersin- gel 203, Benedictijnehove 22, Grienden 3, Tiend vrij 12, La moen 19, L. de Colignylaan 6 en op dinsdagochtend in het Vooronder. Per innamelijst van tien artikelen betaalt u 2,50 inschrijfgeld. Van de op brengst is 85% voor de eige naar en 15% voor 't Vooronder De uitbetaling van verkoch te spullen en het ophalen van de niet verkochte spullen is UITSLUITEND op 7 novem ber 's middags van 14.00-15.30 uur. Voor meer informatie kunt u bellen: Annet Tiggel- man, tel 951702 of Trees Meurs. tel 940413 ACHTERVELD - De stichting De Moespot aan de Jan van Ar- kelweg te Achterveld, gaat in samenwerking met enkele vrij willigers weer winteractivi teiten organiseren. In de maan den vlak voor de jaarwisseling is het weer leuk de mensen op een gezellige en prettige ma nier gezamenlijk bezig te hou den en er tevens een educatief element in te brengen. Men gaat onder meer zelf ad ventskransen en kerststukjes leren maken. Gezien de grote belangstelling in voorgaande jaren is het van belang dat deelnemers zich vroegtijdig aanmelden Aanmeldingen moeten uiterlijk op zaterdag 6 november binnen zijn bij me vrouw Valkengoed aan de Pa ter Stormstraat 8 te Achter veld, telefoonnummer: 03425 - 2132. Ook bereikbaar voor meer informatie. Op 27 november is er tussen 20.00 uur en 22.00 uur in de Moespot een cursus 'advents kransen maken'. De kosten zijn ƒ16,-. De krans en draad zijn daarbij ingerekend. Zelf moet u meenemen een snoeischaar, scherpmesje, veel coniferen- groen of ander lang houdbaar plantengroen en eventueel kaarsen en lint. Op 18 december is er tussen 20 00 uur en 22.00 uur in de Moespot kerstversieringen maken. De kosten bedragen ƒ10,-. Materiaalkosten zijn ƒ3,- per werkstuk. Zelf mee brengen: een mes, snoeischaar, kerstgroen, bloemen, kerst materiaal en een bakje Deze organisatie financiert een bijzonder onderwijsproject in Pakistan. De school in Pakistan heeft de naam gekregen DAR ul HIK MAT De Nederlandse jeugd krijgt kansen zich te ontwikkelen via het bestaande onderwijssys teem. In Pakistan is dat anders Daar bestaat geen leerplicht. Wie het kan betalen, stuurt zijn kind naar een school die veelal door een moslim-voorganger uit de wijk of het dorp wordt gerund. Veel lagere scholen ba seren hun lesprogramma dan ook op de Koran, het heilige boek van de moslims. Maar dit geldt voornamelijk voor jon gens Als een familie weinig geld heeft, zal er voor de meis jes weinig kans op enig onder wijs zijn Het analfabetisme onder vrouwen is verontrus tend hoog. Christenen vormen in de Islamitische staat Pakis tan een minderheid van 1,2%. Omdat zij de staatsgodsdienst niet aanhangen worden chris tenen achtergesteld, onder an dere in het onderwijs en in het beroepsleven. Daarom is goed onderwijs voor deze groep van groot belang Het instituut Dar PAKIJTANI HUIJVAKTVI/J-HEID ul Hikmat (Huis van de Wijs heid) wil door het type onder wijs wat men geeft, de christe lijke bevolkingsgroep opleiden om elkaar te helpen Dar ul Hikmat Dar ul Hikmat is een nog jonge school in de stad Lahore, in het midden van de Pakis taanse provincie Punjab. Deze centrale ligging speelde een grote rol, toen na een jaar van voorbereidingen, in 1987 een start werd gemaakt met een christelijke onderwijzersoplei ding Els Born-Jongsma (N.C V B.-lid) en haar man zijn op verzoek van Pakistaanse christenen naar Pakistan ver trokken om te zoeken naar mo gelijkheden voor een dergelij ke opleiding In oktober 1987 ging men van start en begon men met drie studenten. In 1991 telt de opleiding 76 studenten, waar van het merendeel jonge vrou wen. Dar ul Hikmat is inmid dels verhuisd naar de zich snel uitbreidende buitenwijk Yu- hanna Abad, waar met behulp van de Wilde Ganzen grond werd aangekocht. De tweejari ge onderwijzersopleiding be vat het verplichte pakket aan vakken dat ook op de negen maanden durende staatsoplei- ding wordt gegeven. Ook is men begonnen met een lagere school. Daar worden inmiddels meer dan 150 kinde ren onderwezen (zowel mos lims als christenen) door onder andere oud-studenten van Dar ul Hikmat. Deze kinderen zijn voor het grootste gedeelte af komstig van families waar nie mand kan lezen of schrijven. Het doel wat de N.C.V B. voor ogen heeft is: het vergro ten van de ekonomische zelf standigheid van jonge vrou wen. De school Dar ul Hikmat biedt daartoe grote mogelijk heden De N.C V B. afdeling Leus- den-Centrum heeft over dit on derwerp een bijeenkomst ge pland op 11 januari 1993. Spreker op deze avond zal zijn onze plaatsgenoot, de heer J. Neve, die uitstekend op hoogte is van deze materie LEUSDEN - Het carnavals seizoen staat weer voor de deur, als eerste feest staat het Prinsenbal op het programma: zaterdag 7 november 1992, De Hakhorst, Waarden 25a, Leus den. Het wordt een dolle, dwaze, bonte avond waar de raad van elf afscheid neemt van zijn Prins Dicoratius den Derde. Aanvang van het feest 21.00 uur. Er is live-muziek aanwe zig. Entree is voor leden gratis. Voor wat betreft de contri butie van 15,- die kan wor den voldaan aan de kassa of door overboeking op bank nummer 33.59.25 715. De Leusdense carnavalsver eniging D'Ouwe Klomp kan te rug zien op een succesvol car navalsseizoen. Leusdén en zijn inwoners vierde afgelopen sei zoen voor het tweeëntwintigste jaar carnaval, met als Prins carnaval: Prins Dicoratius den Derde Prins Dicoratius den Derde, zijn adjudanten en de Raad ko men op zaterdag 7 november in de Hakhorst nog eenmaal op om rond tien uur afscheid te nemen. Dan is de plaats vrij voor de nieuwe Prins, die op een grote opkomst van de feestvierders kan rekenen. De band Flash staat in ieder geval borg voor een goed stuk mu ziek. De zaal gaat zaterdag avond om 20.30 uur open het feest begint om 21 00 uur Voor leden is deze avond gratis toe gankelijk, verder is de toe gangsprijs 7,50. Op deze avond kan men zich ook als lid van D'Ouwe Klomp opgeven. Wie de nieuwe Prins gaat worden is een goed bewaard geheim, dat die zaterdag om elf minuten over elf zal worden onthuld. Hij zal die avond op carnavaleske wijze worden ontvangen. Wel of geen Prins, dat was de grote vraag, die er de laatste weken bij de leden van D'Ouwe Klomp heerste Achter de schermen werd echter hard gewerkt en met een zucht van verlichting kon de voorzitter meedelen dat er een Prins beschikbaar was. Maar slechts een enkeling weet wie het komende jaar de scepter over de Leusdense feestneuzen gaat zwaaien. Duidelijk is wel, dat het een Prins met een toe komstvisie gaat worden Carnavalsvierders, die de komende maanden samen met D'Ouwe Klomp willen feest vieren en zich daarvoor willen inzetten, bijvoorbeeld bij het bouwen van een kar kunnen zich aanmelden bij Mario Ge- leysteen of Ben Bos (tel. 950373 of 945528). Alaaf. Krant ,e forten o1 zonder °P9 ongelezen in 1 roeren ^n.eme bneven zu.en (jn^n Leusden. Betty Dirks reageert op een artikel in de Leusder Krant van vorige week, waarin de Stoutenburgse Miss Holland, Gaby van Nimwegcn, werd geïnterviewd. Van Nimwcgen deed daarin een aantal uit spraken, waaraan Dirks zich heeft gestoord. Allereerst van harte gefeli citeerd met je uitverkiezin tot 'Miss Holland '92/'93' Jouw stellig echter dat 'de vrouw so wieso een lustobject is', kan ik niet onderschrijven. Ik vind dat je de vrouw daarmee tekort doet als mens, omdat dit slechts één aspect is van de vrouw. Net zoals dit trouwens één aspect is van de man. Ik hoop altijd dat mensen veel lust aan elkaar beleven, maar dat dat altijd op weder zijdse basis is. Betty Dirks, Leusden (advertentie) Een ..scheids" die weigert te fluiten Gaat echt alle perken te buiten Hij sprak achter zijn hand: ,,'t Komt op de kabelkrant Bekendheid is nu niet meer te stuiten." HET NIEUWS THUIS VIA DE BUIS Kijk donderdag ook naar de kabelkrant voor een limerick van Cees Mulderij- LEUSDEN - Deze achttien de verkoop-expositie Hobbie skoop wordt gehouden op za terdag 7 november 1992, van 10.30 tot 16.00 uur, in de Basis school ,,'t Palet", ingang Van Boetzerlaerlaan, Leusden- Zuid. In de hal en drie lokalen kunt u vele soorten hobby's zien en tevens originele ka- dootjes kopen voor de nade rende feestdagen. U kunt geïnformeerd worden over streekdrachtmutsen, manda la's als meditatief hulpmiddel, mineralen en de imkerij (en te vens honing kopen). Er zijn be werkte stronken, houten con structiepuzzels. spiegels, kra- lenboompjes, aquarellen en olieverfschilderijen Te koop zijn sieraden van fimoklei, rubberplaat cn kermamiek, ook mooie wenskaarten, ge maakt in diverse technieken zoals, knipwerk, pergamano, origami, papierfiligraan, zand èn aquarelleren. Er is kleding van leer, kant- kloswerk en gesmockte kin derkleding U kunt model bouw bewonderen, dccratief figuurzaagwerk; knipwerk en kartonnage Verder treft u er keramiek, haakwerk, wand kleden. schorten, kersversic- rmgen, poppen en beren aan. De bibliotheek „De Boeken molen" uit Leusden-Zuid is aanwezig met allerlei boeken over Europa. Kinderen kunnen (tegen een kleine vergoeding) geschminkt worden en onder leiding mas kers en kalenders maken. Ook kunnen zij met wasco en strijk bout mooi papier vervaardigen en er o a. buttons mee maken. Voor peuters en kleuters (eventueel met hun begelei ders) is er om 11.00 uur een poppenkastvoorstelling. Vanaf half elf treedt het Salonorkest „Clique Panique' onder lei ding van Ron Gantzert voor u op. 's Middags om 2 uur volgt een optreden van de Vereni ging van Huismuziek onder leiding van Loes van den Ak ker. Vanaf 3 uur musiceren leerlingen van Ada Tiggelman. Zij leidt ook het ensemble „Blobans", dat de manifestatie mu2ikaal afsluit Natuurlijk kunt u weer ge nieten van koffie en gebak. Er valt weer veel te beleven op deze hobbieskoop. Wij nodigen u van harte uit. LEUSDEN - Schoenmakerij Van Beek in Leusden biedt de bewoners van Achterveld een extra service. Achtervelders met kapotte schoenen of tassen, hoeven name lijk niet meer naar een nabij gelegen stad of dorp om hun leder waar te laten repareren. In plaats hiervan kan men het brengen in de winkel van mevrouw Bontje-Pronk. Schoenen of tassen die hiervoor woensdagmorgen zijn gebracht, kunnen vrijdagavond gerepareerd en wel weer worden afgehaald op de Jan van Arkel- weg nummer 41 LEUSDEN - Vandaag vindt in het gemeentehuis van Leus- den de prijsuitreiking plaats van een puzzel die werd sa mengesteld door de firma Ge- vcke. De winnaar wordt de ei genaar van een notebook com puter, die door de firma gratis ter beschikking wordt gesteld. Eind 1991 konden de ambte naren uit het Leusdense ge meentehuis meedoen aan een PC pnvé-project. Dit project houdt in dat de deelnemers profiteren van een groepskor ting op de aanschaf van com puterapparatuur. Deze appa ratuur werd destijds, zij met het met enkele maanden ver traging. geleverd door de firma Geveke De vertraging werd veroorzaakt door vervoerspro blemen. Als compensatie hier voor besloot de firma een puz zel in elkaar te zetten, waaraan zeventien Leusdense ambtena ren deelnamen. LEUSDEN - Speel- en re creatievereniging Blijhof wordt ook dit jaar weer ver eerd met een bezoek van Sin terklaas en Zwarte Piet. Zij ko men op zaterdag 28 november 's morgens tussen 10.00 en 12 00 uur en s middags tussen 14 00 en 16.00 uur Zoals elk jaar wordt er ook weer iets voor en door de kinderen ge daan. De toegang is voor leden gratis en voor niet-leden 5,-. Iedereen tussen 0 en 12 jaar is welkom. Toegangskaarten kunnen uitsluitend in de voor verkoop verkregen worden en wel op: maandag 2 november tussen 19.00 en 20.00 uur en op dins dag 3 november tussen 19 00 en 20.00 uur in het Blijhofgebouw aan de Lisidunalaan. (advertentie) ■9 12. Stouionfarg Tri M3-94084J WocnoOoqrrcöaog goslotefl VifdK) koopavond VOCOP PARKEERRUIMTE ACHTERVELD - Niets is leuker dan iets met elkaar bekokstoven, lijkt in Ach terveld de algemene ge dachte. Een goed idee blijkt keer op keer de hele gemeenschap in beweging te brengen. Het initiatief van het parochiebestuur om een Joegoslavisch gezin in Achterveld onder te brengen, kon onmiddellijk rekenen op voldoende steun. Deparochianen richtten het huis in en brachten ge noeg huisraad bij elkaar voor het bewoonbaar ma ken van een tweede onder komen. Alle benodigde deskundingen, inclusief ie mand met een studie Ser- visch-Kroatisch, werden binnen de parochiegrenzen gevonden. Sinds twee we ken woont het eerste gezin uit Bosnië in Achterveld Half november verwacht men een tweede gezin uit één van de opvangcentra voor Joegoslavische vluch telingen Daarvoor wordt de voormalige peuter speelzaal nu opgeknapt en ingericht. Uiteraard dank zij vrijwillige medewer kers en donateurs Christien Jansen-Kitse- laar, parochiesecretaresse en secretaris van het paro chiebestuur en Herman Baaiman, penningmeester van hetzelfde bestuur, zijn er sinds die gedenkwaardi- Joegoslavische vluchtelingen onder dak in Achterveld ge vergadering van een aantal maanden geleden, druk mee Christien Jan sen: ,,We wilden alsparo- ch ie een steen tje bijdragen om de ellende van de vluchtelingen te verlich ten. Een prachtige tekst waarmee de vergadering werd geopend inspireerde ons. Het is toch wonderlijk hoe juist deze tekst geko zen was, zonder dat iets dat daartoe aanleiding gaf op de agenda stond. Herman Baaiman Geld sturen leek ons dit maal niet de juiste oplos sing. We besloten een on derkomen te willen bieden aan de vluchtelingen met een ontheemdenstatus en bedachten dat daarvoor de voormalige peuterspeel zaal geschikt zou kunnen zijn."Dit gebouwtje wordt, in tegenstelling tot eerdere verwachtingen, nog niet afgebroken omdat paro chiebestuur en de gemeen te Leusden het niet eens zijn geworden. „Ongeveer tegelijkertijd kwam een woonhuis vrij, waarvan de parochie eigenaar is. Te genwoordig is het dan re gel dat het verkocht wordt, maar nu besloten we de verkoop uit testellen, zo dat twee onderkomens be schikbaar kwamen." Het huis kon binnen de kortst mogelijke tijden worden ingericht maar daarmee waren de Joego- slaven er nog niet. Chris tien Jansen:De gemeente Leusden wilde een vergun ning afgeven vooreen tij delijke woonbestemming van de crèche. De vluchte lingen hebben als ont heemden een verblijfsver gunning tot maart 1993, wij rekten het tot eind mei '93. Toen konden we gaan zoeken naar de instantie die ons een gezin kon toe wijzen. Dat ging moei zaam, maar na veel om zwervingen kwamen we uiteindelijk terecht bij de goede afdeling van WVC. Daar was de betreffende persoon enthousiast. Met als gevolg de eerste plaat sing in deze regio waarbij het opvangcentrum Crailo in Hilversum, WVC, Vluch telingenwerk en de ge meente Leusden betrokken zijn. Voorwaarden hebben Christien Jansen en Herman Baaiman van het parochiebestuur hebben zich ingespannen om twee Joegoslavische gezinnen naar Achterveld te halen (foto: Hans Verhorst) we niet gesteld. We hebben wel gezegd dat onze voor keur uitging naar een gezin met man en vrouw. Achter veld is tenslotte ver weg van al hun landgenoten. En we hoopten dat één van de gezinsleden een beetje duits of engels kon spre ken." Nadat de paroch ie voor de basisvoorzieningen had gezorgd, droegen deparo chianen de rest aan. Een ijskast, stofzuiger, ser vies-beddengoed, wasma chine, meubels, genoeg voor twee gezinnen. Alleen kleerkasten ontbreken nog voor het tweede huis. Op 18 oktober kon Her man Baaiman het gezin Mustajbasicophalen. Va der, moederen dochter van 11 In Gracanica had vader als liberale moslim een ga rage-service bedrijf. Nu heeft hij niets meer Zijn vrouw is haar familie kwijt. Het meisje is vol goede moed en kan al tot honderd tellen, in het Ne derlands. Afgelopen maan dag ging ze voor het eerst, naar haar nieuwe school in Achterveld.We hebben niet gekozen voorde Weg wijzer in Leusden omdat we graag willen dat ze hier haar vriendjes krijgt en zich opgenomen voelt in ons dorp." De inwoners ontvangen de gasten met open armen. De lessen nederlands zijn van start gegaan, de tand arts bekijkt de gebitten, de huisartsen staan klaar, de pastor denkt er aan ze van te voren te waarschuwen voorde maandelijkse sire nes, de school zocht en vond een beeld-woorden boek en de turnclub ruim de een plaatsje in. Chris tien Jansen: Het coördi natiepunt ligt bij het secre tariaat. De mensen zouden allemaal wel op bezoek willen, maar we gunnen ze allereerst de tijd om tot rust te komen Iedere dag gaat er iemand even heen Voor de rest laten we ze hun privacy en vrijheid. Ze hebben zo vreselijk veel meegemaakt. En ook dit is weer zo grote verandering in hun leven." „Pastor van Hattum zei het al. 'In de kazerne had den ze de privacy achter een gordijntje. Nu hebben ze weereen eigen slaapka mer en zitten ze in alle rust en gezelligheid bij elkaar met een zelf gezet kop kof fie. 'Je ziet hoeveel dit voor ze betekent en dat gunnen we ze."

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5