'Er is best wat bereikt maar er is nog veel te doen' .Leusder Krant. M IS Als vrouw en als dominee op mijn plek' e vrouw in Nederland en Europa Woongeriefonderzoek bij Vrouwen Advies Commissie Leusden I Etha Hoff benoemt als dominee in Nunspeet Agendo Haarlijn november Cursus politieke vorming over Europa Interkerkelijke Vrouwen Contact Groep Leusden Woensdag 28 oktober 1992 Pagina 9 LEUSDEN - De Leusdense Etha Hoff (46) preekt sinds een maand in Nunspeet. Ze is daar benoemd als part-time predi kant voor de Hervormde Ge meente. Haar vrouw zijn was daar geen bezwaar. De ge meente waarbij ze in dienst is getreden vormt een progressie ve enclave in een conservatieve regio. Vrouwen die op de kan sel willen, zijn niet overal wel kom. Of Leusden daarvoor zal durven kiezen blijft de vraag. Etha Hoff kijkt niet op van vooroordelen. Als vrouw van een tandarts, wonend in een riant huis en opgegroeid in een conventioneel milieu, heeft ze vooringenomenheid leren ken nen. Sommige opmerkingen had ze zelf al bedacht. Een van de redenen om jarenlang vluchtelingen onderdak te bie den was bijvoorbeeld dat ze daar ruimte genoeg voor had. Andere 'verwijten' legde ze weloverwogen naast zich neer. „Ik vond het leuk om mijn man zijn praktijk te helpen. Enorm gezellig, maar er was geen sprake van een gelijk waardige situatie. Dienstbaar heid is mij niet opgelegd. Ik heb mogelijkheden en wil daar inhoud aan geven." In theologie was ze altijd geïn teresseerd ..Tijdens mijn mid delbare opleiding spraken we veel over godsdienstvraag stukken. Ik woonde buiten een dorp aan de rand van de Velu- waar catechisatie zo onge veer de enige buitenschoolse activiteit bood." Midden jaren zestig bloeiden de discussies over geloofsonderwerpen on- jongeren. ,Wat me vooral bezighield en is nooit veranderd is het tekstverklaren. Waarom staat er op die manier en welke argumenten spelen daarbij een Bi] haar opleiding hoorde geen klassieke talen. Aanvullende mogelijkheden bestonden al leen voor jongens. Theologie studeren leek daardoor lang onmogelijk. Ze koos voor een talenstudie en gaf jaren Engel se les. ,,In taal komen volgens mij de diepste waarden van een cul tuur naar boven". Betrokkenheid Als actief gelovige raakte ze betrokken bij het IKV-werk en van daaruit met het vluchtelin genwerk. In 1973 tot 1983 zat ze in de Kerkeraad van de Mar- cuskerk en bezocht als ouder ling vele gemeenteleden. ,,Het paste bij mijn wens met zorg te willen omzien naar mijn mede mens. Door de mensen op te zoeken werd de band met de kerk verstevigd.Ik vond het heel nederig werk. De mensen lieten me even toe in hun leven. Ik zocht vooral de 'papieren' gemeenteleden op. Ik vroeg ze wat de kerk voor hen beteken de. Het is nog steeds mijn overtuiging, dat een lid van de kerk zich bij deze betrokken moet voelen en aan die betrok kenheid vorm moet geven. Ik wil niemand naar de kerk pra ten, maar wel duidelijkheid nastreven." Dit was het werk wat ze doen wilde. Na drie ambtstermijnen als ouderling zat haar lokale taak erop, maar opende zich het perspectief van een oplei ding waar vrouwen klassieke talen ter voorbereiding van de theologie kunnen studeren. De beslissing was genomen. ,,Wat me bij predikanten en theologen steeds irriteerde was het elkaar tegenspreken. Het steeds opnieuw beroepen op teksten die voor meer dan een uitleg vatbaar blijken." Tijdens de Utrechtse voorop leiding was ze na twintig jaar ineens weer studente tussen over het algemeen mannen van behoudende signatuur die de rol van een vrouw en andere minderheden in de kerk allang veroordeeld hadden. Het was een voorproefje dat niet smaakte, maar waardoor ze haar overtuiging staafde. ,,Ik wil geen dienstbaarheid opge drongen krijgen door de kerk. Het is onterecht. Men vergeet te graag, dat de eerste getuigen van Christus opstanding, vrou wen waren." Mooi hè Daarna volgde de theologie studie in Amsterdam waar vooroordelen naar de achter grond verdwenen. Theologie interesseert me als weten schap. Maar het is ook iets wat daar boven uitstijgt. Het be paalt de manier waarop je in het leven staat. Om vanuit de Bijbel te leven betekent om te gaan met het verhaal van God en de mensen, waar we ons ei gen verhaal in horen. Tijdens mijn studie en ook nu nog wan neer ik een preek schrijf, met mensen praat of iets tegenkom moet ik vaak aan mijn kateche- se leraar denken. Hij kon onder zijn werk ineens uitroepen 'Wat is dit mooi hè'. Dat gevoel, daar draait het om." Haar scriptie betrof de vrou welijke invalshoek. Het han delde over de Samaritanen. In hoeverre is het beeld van dit volk bepaald door manneno gen en is die visie terecht." Haar conclusie behelsde het te gendeel. In mei 1987 studeerde ze af. Sindsdien was ze op zoek naar een niet geeikte vrouwen- plaats'. „Vrouwelijke predi kanten werken dikwijls in te huizen of ziekenhuizen. Ik wil de midden in een gemeente werken, gesteund door kerke raad en gemeenteleden die ik in de loop der jaren steeds be ter kan leren kennen. Relaties, contuïniteit en tijd zijn voor mij belangrijk." Ze ervoer op nieuw 'met de rug tegen de Ve- luwe aan te zitten', waar vrou welijke dominees zeker niet welkom zijn bij de confessio nele kerken van de bond maar ook nog met bij de Hervormde en Lutherse gemeenten. Met zoveel woorden werd het niet altijd gezegd. De wet schrijft sollicitatie openingen voor man èn vrouw voor. Haar be reidheid maakte soms enorme discussies en emoties los. In Nunspeet bleek ze welkom. ,,Het is een deelgemeente, waar vooral import lid van is. Onge veer 400 mensen hebben hun eigen kerkelijk leven vorm ge geven, omdat zij zich bij de aanwezigen kerken niet thuis voelden. Ik ben de derde vrou welijke predikant op rij, maar de eerste die getrouwd en moe der is." Ze verzorgt jaarlijks 20 preekbeurten, overigens voor (meest) mannelijke gastspre kers. ,,Ik wil het gemeentegevoel graag versterken. Daar horen mannen en vrouwen samen in. Ik voel niets voor een inhaal manoeuvre met voorkeur voor vrouwen. Ik heb geen zin mijn functie als vrouw te benadruk ken. Ik wil streven naar een uitnodigende gemeente, waarin men zich thuisvoelt. Bijzondere dingen zijn daar niet voor nodig, wel zorg en aandacht voor elkaar." Leusden-Zuid bezint zich op de benoeming van een nieuwe predikant. Of in de profiel schets ook een vrouw past, blijft nog even de vraag. Marianne de Valck Etha Hoff, vrouwelijke predikant op de Veluwe: ,,Nu begint het pas. Als predikant wil ik werken in een uitnodigende gemeente, waar mensen aandacht en zorg voor elkaar hebben."(foto Hans Ver horst) Dinsdag 13 oktober 1992 hebben vrouwen in Leusden 'ediscussieerd over de invloed iie het wegvallen van grenzen ;an hebben op de vrouwen in Airopa en speciaal de Neder- andse vrouw. Elders op deze lagina vindt u daarvan een rerslag. Vrouw in Nederland/ Europa Je kunt natuurlijk wel zeg- ;n: Mooi dat alle grenzen regvallen, maar ik blijf ge- :oon in Nederland werken en k zie wel hoe het de komende iren zal gaan. Je kunt óók be- lenken, dat als er vrouwen uit indere landen het belangrijk ;aan vinden om in Nederland komen werken, het voor jou aisschien ook niet zo gek is om de oude landsgrenzen '.een te kijken naar diverse mo- jelijkheden. ai wat moet je daarbij weten? Wie doet voorstellen voor wetgeving? Wie verleent daaraan echtskracht? Wat doet het Europese Par- iment? Waar haal je je Europese lecht? Ilereerst is er populair gezegd ;t dagelijks bestuur van de EG: de Europese Commissie. Bijna alle initiatieven voor de Europese wetgeving komen daar vandaan De rechtskracht hieraan wordt verleend door de Raad van Ministers. Als derde hebben we het Euro pese Parlement in de EG. Dit wordt zoals we allen weten rechtstreeks gekozen door de inwoners van de 12 lidstaten. Ook het Europese Parlement geeft adviezen aan de Raad van Ministers, het controleert het werk van de Europese Com missie, het houdt toezicht op de uitgaven van de Gemeenschap. En tenslotte het Europese recht wordt gehanteerd door het Hof van Justitie, waar van de uitspraken bindend zijn voor alle aangesloten landen. Meen je dat je anders wordt behandeld in een gastland waar je bent gaan wonen, werken dan wel studeren, ter wijl je er dezelfde rechten en plichten hebt als de burgers van dat land, dan kun je daar wat aan doen. M.a.w. als dat gastland voor jou uitzonderin gen gaat maken omdat je geen burger van dat land bent, dan kun je je wenden tot het Euro pese Hof van Justitie Je klachten kunnen liggen op het terrein van financiën, op ach terstelling in betaling ten op zichte van mannelijke colle ga's, alsook op het terrein van studie-financiering. En nogmaals de Nationale Justitie is verplicht de beslui ten van het Europese Hof van Justitie waartoe je je hebr ge wend, te laten uitvoeren. Klachten Heb je klachten over een be handeling die in strijd is met de Europese regels dan kunnen die worden ingediend bij de Europese Commissie. Eenvou diger is het te schrijven naar het Voorlichtingsbureau Euro pese Parlement, Korte Vijver berg 6, 2513 GL Den Haag, tel 070-3624941. En dan is er nog de mogelijk heid om individueel of als groep een petitie in te dienen bij het Europese Parlement of contact op te nemen met een afgevaardigde in dat parle ment. En dit laatste is voor ie der van ons belangrijk omdat je dan eens kennis kunt maken met diegene die je politieke voorkeur heeft, waarop je wel licht destijds hebt gestemd en die tenslotte in dat parlement zit voor jou en door jou, naast de ongeveer 165 miljoen vrou wen van de 12 EG-landen. LEUSDEN - De afgelopen we ken heeft de VrouwenRaad een cursus Politieke Vorming ge geven met als besluit een fo rumavond op 13 oktober, waarvoor alle vrouwen en mannen van Leusden waren uitgenodigd. Het onderwerp was 'De positie van de vrouwen in Europa 92'. Een kort verslag. De cursus was zoals zich al liet vermoe den na het lezen van het stuk van mevrouw Van Dongen, de cursusleidster, in de HAAR LIJN van juni, zeer boeiend. Drie middagen waren gewoon te kort. Veel kwam er op de deelneemsters af, zodat zij zich geen ogenblik verveelden. Er was een korte video met ver halen van vrouwen uit andere Europese landen over wat ze van Nederland vonden in ver gelijking met hun eigen land. Aan de hand van de vlaggen van de EG-landen vertelde me vrouw Van Dongen over ge- ft IA.:: A Mame van Dijk-Verheul is vanuit haar beroep als me disch analiste geïnteresseerd geraakt in de studie Algeme ne Natuurthe- rapie. Zij start te een praktijk aan de Traver- tijn 28 en ging zich vervol gens verdiepen m oosterse technieken en volgde een op leiding tot Shiatsuthera- peute. Naast haar parttime- baan als me disch analiste, echtgenote en moeder is ze thans bezig met een oplei ding in elec- tro-acupunc- tuur. sprekken, die ze gevoerd heeft met vooraanstaande vrouwen, vaak europarlementariërs, uit die landen. De geschiedenis, de organisa tie en het functioneren van de EG werden besproken. Maas tricht kwam aan de orde, juist op het ogenblik van de cursus overduidelijk in de belangstel ling. En het ging bij al deze zaken niet alleen om de zo be langrijke economie, ook de so ciale aspecten als daar zijn de arbeidspositie van de Neder landse en de andere Europese vrouwen, de kinderopvang enz. in de verschillende landen werden bekeken en vergele ken. Europarlement De cursus werd afgesloten met een forumavond, ook onder lei ding van mevrouw Van Don gen. Mevrouw Peys, europarle mentariër van het CDA. me vrouw Quint, tweede kamerlid voor de PVDA, mevrouw De Vries, voorzitter van de Vrou wen in de WD en mevrouw Boogerd, hoofdbestuurslid van D66 en voorzitter van het Re gionaal Bestuur Arbeidsvoor zieningen in Zeeland, voerden het woord en beantwoordden vragen. Vier stellingen van de forumle den werden geponeerd, de aan wezigen moesten daar op rea geren, waarna de forumleden er verder op ingingen. Natuur lijk vanuit hun eigen politieke achtergrond. Alle stellingen gingen uiteraard over de posi tie van de Nederlandse vrou wen als straks de grenzen opengaan. Wat zijn dan de voor- en nadelen? Want die zijn er. Na korte inleidingen van de dames-forumleden, waarbij ook Maastricht aan de orde kwam, was er de mogelijkheid vragen te stellen. Daar werd goed gebruik van gemaakt. De vragen gingen natuurlijk over de positie van de vrouwen in Nederland, vaak in vergelijking met andere EG-landen. Maar ze gingen ook over de democratie en de openbaarheid van besluitvor ming binnen de EG en over de rol van de pers als voorlichter van het Nederlandse volk, ook weer vergeleken met de ons omringende landen. De forumleden gaven uitge- j breid antwoord, waarbij bleek I dat er wel verschillen waren van opvatting, maar dat op het punt van de positie van de Ne derlandse vrouw de gelederen zich voornamelijk sloten; er is best wat bereikt, maar er valt nog heel wat te doen. Om half elf werd de bijeen komst, bezocht door ruim der tig personen, gesloten. Winst punt van cursus en avond: De EG, tot dusver voor velen van ons een ver-van-ons-bed- show, werd op deze avond even dicht bij huis gebracht. De mensen die er niet waren, heb ben echt wat gemist. De Vrou wenraad kan met voldoening terug zien op deze cursus en forumavond. Renske Wolters Leusden datum: 26 oktober 1992, 20 uur onderwerp: interkerkelijke vrouwencontactgroep over en- gelerx'aringen plaats: Marcuskerk, Leusden contact: N. van de Berg, 945036 datum: 28 oktober 1992, 20 uur onderwerp: vrouw en stress, o.l.v. Nienke Oldegard-Miede- ma plaats: VOC, Leusden contact: 948322 datum: 4 november 1992 onderwerp: een nieuwe le vensfase, o.l.v. Hennie Huizer plaats: VOC, Leusden contact: 948322 datum: 9 november, 19.45 uur onderwerp: viering 30-jarig bestaan NCVB Leusden met bet cabaret-programma 'Pe permunten' plaats: Dienstencentrum Leusden contact: 945372 datum: vanaf 12 november, 3 donderdagavonden, 20 uur onderwerp: training in be leid s- en bestuursvergaderin gen, o.l.v. Diny Meijs plaats: VOC, Leusden contact: 948322 datum: 16 november 1992, 20.00 uur onderwerp: Interkerkelijke Vrouwencontactgroep, kerst kaarten maken plaats: Marcuskerk, Leusden contact: G. Wiertz, 941774 datum: 18 november 1992, 20.00 uur onderwerp: kind en ziekenhuis plaats: VOC, Leusden contact: 948322 datum: 2 december 1992, 9.00 uur onderwep: kerstkaarten in ori gami, o.l.v. Anette Hagen plaats: VOC. Leusden contact: 948322 datum: 8 december 1992 onderwerp: kerstreis naar Munster, bij voldoende deelna me kosten: f 25,— per persoon contact: 948322 datum: 14 december 1992, 19.45 uur onderwerp: kerstprogramma NCVB Leusden plaats: dienstencentrum Leus den contact: 945372 De vrouwen van de VAC- Leusden hebben in het voor jaar een woongeriefonderzoek gehouden onder de bewoners van de drie appartementen in het Ruige Veld. De VAC geeft adviezen tijdens het bouwpro ces aan de hand van tekenin gen. Wij gaan hierbij uit van eigen ervaringen maar weten ons geschoold door de cursus sen, die het Landelijk Contact aan alle VAC's verplicht stelt. Wanneer een bouwproject een tot twee jaar bewoond is, worden de ervaringen van de bewoners gepeild met hulp van vragenlijsten. Wij zijn dan ook erg benieuwd of de resultaten gelijk op lopen met onze advie zen en er valt altijd wel iets uit te leren. Bij de appartementen van het Ruige Veld gaat het om wo ningen die vooral voor ouderen bedoeld zijn. Bij één flatge bouw is een lift aanwezig; de andere twee hebben wel ap partementen met ruime maten maar geen lift Hier wonen op de etages meer jongeren. Uit het onderzoek bleek dat de voorkeur uitgaat naar een gebouw waar alle leeftijden in gehuisvest zijn. Dat de ouderen het liefst op de begane grond wonen heeft alles te maken met de afwezigheid van een lift: men wil niet graag gedwongen worden te verhuizen, wanneer het trappen-lopen bezwaarlijk wordt Is er wel een lift dan heeft de bovenste verdieping de voorkeur: men voelt zich hier veiliger. De VAC maakt zich dan ook iedere keer opnieuw sterk voor een lift. Uit het onderzoek bleek opnieuw dat de geheel open keuken niet in trek is. Verder kwam naar voren hoe belangrijk een balkon is als alternatief voor een tuintje. Veel ouderen geven hun ge zinswoning op omdat o.a. het onderhoud van de tuin te be zwaarlijk wordt. Maar ruimte om plezierig in de zon te zitten, omringd door bloembakken vraagt iets meer dan 2 vier kante meter balkon. De bewoners van de appar tementen waren over het ge heel best tevreden over hun woningen; een reden te meer voor de VAC verdere nieuw bouw in Leusden nauwlettend te beoordelen, in naam van de toekomstige bewoner. En nog steeds zijn nieuwe leden voor de VAC zeer welkom. De re sultaten van het onderzoek lig gen in de openbare bibliotheek ter inzage. Secretariaat VAC: mevrouw N. Ochse. Wie zijn wij ook al weer? Een aantal vrouwen, dat van me ning is dat wij elkaar nodig hebben. Wij willen elkaar stimuleren om te denken en te praten over de wereld om ons heen. in de kerk en daarbuiten Misschien vindt u het ook moeilijk om u er toe te zetten eens wat dieper over bepaalde dingen na te denken of erover te lezen. Samen doen stimuleert. Wij doen dit samen. Om de drie weken komen we bij elkaar in de Marcuskerk. Wanneer uw belangstelling gewekt is en u een jaarpro gramma zou willen ontvangen, neem dan contact op met onze voorzitster mw. N. van de Berg, tel. 945036. Wij zijn ook een gezellige groep. Zo zijn wij ons nieuwe seizoen gestart met een speurtocht in ,,Den Treek". De eerstvolgende meer serieuze avond d.d. 26 oktober zal gaan over „engelervanngen" Dit kan zowel aan de hand van de bijbel als uit persoonlijke erva ringen, hetgeen op het ogen blik erg actueel is, te oordelen naar wat erover geschreven wordt. In november (de 16de) hou den we een contactavond waarbij we bijzondere kerst kaarten gaan maken Nieuwe lingen zijn hartelijk welkom, want wij horen graag weer eens een andere mening. Laat even weten of u komt (seer G. Wiertz, tel. 941774). Dan gaan we samen!

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9