'Wij laten eigenheid van iedere cultuur in zijn waarde' Tweeduizend jaar geschiedenis pal onder het maaiveld' Leusder Krant. CULTUUR Bahai's maken zich op voor viering eeuwfeest Archeologische vondsten in nieuwbouwwijken van Amersfoort Woensdag 4 november 1992 Paginal! AMERSFOORT - Op 11 no vember zal de Baha'i Gemeen schap om 9.30 uur de stad Amersfoort een boom aanbie den. Dat gebeurt in verband met het Heilig Jaar. Het is dan 100 jaar geleden dat de pro feet-stichter. Baha'u'llah, stierf. In de middag zal er een kleine besloten receptie zijn. behalve enkele instellingen be horen ook burgemeester en wethouders tot de genodigden. Tijdens deze gelegenheid zal aan de genodigden een boekje worden uitgereikt waarin een korte introductie op het leven en werk van Baha'u'llèh. Deze introductie geeft een beeld van het vertrouwen waarmee de Baha'is over de hele wereld de toekomst van onze planeet en de mensheid bezien. Het Bahè'i Geloof is een van de snelst groeiende onafhankelijke reli gies en heeft in \rijwel ieder land van de wereld haar volge lingen. Ondanks het feit dat deze reli gie in de vorige eeuw ontstond is het op vele punten ook nu nog een vooruitstrevend ge loof. De stichter van deze gods dienst werd in 1817 in Iran ge boren Het centrale thema van Bahè'u'llèhs boodschap is dat de mensheid èèn enkel ras vormt, en dat de aarde èèn land is en de mensheid haar burgers. Een universele beschaving kan pas bestaan wanneer kunst matige barrières als. rassen, klassen, stammen en naties af gebroken zullen zijn „Toch is het zo dat wij ook de eigenheid van iedere cultuur in zijn waarde laten Een papoea kan bijvoorbeeld Baha zijn en daarin toch zijn eigen cultuur meedragen", vertelt Margriet van Ommen, zelf ook Bahè'i De boodschap van Baha'u'llah, zo geloven de Baha'is, verte genwoordigt het hoogtepunt van het werk van Boeddha. Chnstus, Mohammed en de stichters van andere religies. Behalve eenheid van de mens heid zijn er ook andere begin selen in het geloof van belang Beginsel Sommige van die beginselen onderscheiden zich duidelijk door hun sociale aspecten van andere godsdiensten. Uitslui ting van iedere vorm van voor oordeel, de verwerkelijking van gelijke rechten en privile ges voor vrouwen en mannen, het afschaffen van uitersten tussen armoede en rijkdom, er kenning van dezelfde bron en de essentiële eenheid van alle wereldgodsdiensten. ,,Een an der belangrijk beginsel in onze religie is dat de godsdienst in overeenstemming moet zijn met wetenschap en rede ,,Bij de huidige discussie over de poliogevallen, zouden wij dus absoluut geen moeite hebben om een arts in te scha kelen, dus om te vaccineren", vervolgt Margriet van Ommen. Bovendien is een ander be langrijk principe de indivi duele verantwoordelijkheid om onafhankelijk naar de waarheid te zoeken", vertelt Mojgan Bloemberg. Ze is zelf geboren in Iran en heeft een Baha'i-opvoeding genoten. Dat ze nu zelf ook nog Bahè'i is, is niet vanzelfsprekend. ,,Wij dopen onze kinderen, niet, maar geven ze natuurlijk wel dingen mee in de opvoeding, toch moeten ze als ze een jaar of vijftien zijn zélf die keuze maken", vervolgt Mojgan Bloemberg Een ander opval lend iets aan het geloof is dat het geen hiërarchie kent, er be staan wel zogenaamde raden, die gekozen zijn zonder kandi daatstelling, nominaties of verkiezingscampagnes De Bahè'i wereldgemeenschap is een van de meest wijdver spreide organisaties in de we reld. Ze vertegenwoordigt meer dan 2100 etnische groe pen en vrijwel elke sociale of economische klasse. Er zijn ongeveer vijf miljoen Bahè'is, en hun literatuur wordt ge drukt in meer dan 800 talen. De Bahè'is zijn verbonden door een internationaal netwerk van vrij gekozen plaatselijke en nationale bestuursorganen. Deze werken onder de leiding van een internationaal be stuursorgaan-bekend als het Universele Huis van Gerech tigdheid-dat zetelt in Haifa, Is raël Wijdverspreid Het geloof kent geen geeste lijke stand, ieder individu heeft de mogelijkheid om de gemeenschap te dienen als deel van het Bahè'i bestuursstelsel. Op persoonlijk niveau bena drukken de Bahè'ileringen het belang van dagelijks gebed en meditatie Het gebruik van al cohol en drugs is niet toege staan, tenzij het door een arts wordt voorgeschreven. Pro jecten van sociale en economi sche ontwikkeling vormen een belangrijk deel van de Bahè'i- activiteiten. In de afgelopen jaren hebben Bahè'i-gemeenschappen meer dan 1500 ontwikkelingspro jecten opgestart. Deze lopen uiteen van eenvoudige scholen tot academische instellingen, van landbouwprojecten en ge zondheidsvoorlichtingspro gramma's in dorpen tot deel name aan grootschalige herbe- bossingsprogrammas. ,,Het is niet voor niets dat wij ons in tensief bezig houden met bij voorbeeld de Derde Wereld ,,Als je uitgaat van de een heidsgedachte is de idee dat wij het in het Westen goed heb ben terwijl men in bijvoor beeld Afrika honger lijdt, met goed te verdragen," zegt Mar griet van Ommen. ,,Wij werken soms ook samen met organisa ties die zich met dergelijke problemen bezig houden, orga nisaties als Amnesty, Vrouwen voor Vrede. Raad van Kerken," vervolgt Mojgan Bloemberg. Bij al hun activiteiten wordt van de Bahè'is verwacht dat zij volkomen eerlijk, betrouw baar, mededogend en rechtvaardig zijn Milieu En hoewel zij niet-partijge- bonden regeringsposten of be noemingen mogen accepteren en mogen stemmen in verkie zingen, dienen ze zich wel af zijdig te houden van partij-po litiek. ..Dit komt vooral omdat de ene partij vaak tegen de an dere partij is en dat strookt met onze eenheidsgedacht", zegt Margriet van Ommen. Als ganisatie nemen de Baha deel aan activiteiten op het g 5 bied van vrede, mensenrec ten. ontwikkeling van vro wen, onderwijs, gezondheid milieu. Ze is erkend als no gouvernementele organisa bij de Verenigde Naties heeft ze raadgevende status de Economische en Soci; Raad van de VN, en bij Uï CE F. Ook heeft ze een werk] latie met de Wereldgezon heidsraad en is verbonden n het Milieuprogramma van VN. Op 11 november biedt de E|s ha'i Gemeenschap de sl Amersfoort om 9 30 uur boom aan. Iedereen die in resse heeft is welkom op speelweide bij landgi j- Schothorst. (tegenover Bo denj RWA Schothorst) aan kant van Hoogland. Marian Vinei derijen, gevonden aan het Zo- cherpad, is een complete haard van basaltlava gevonden. Het is een krans van stenen die in zijn geheel in de boerderij is te zien Een heel bijzondere vondst. Het woongedeelte was zéér klein, 4x4 meter. De rest van de boerderij was stal. Zo'n 18 meter. De ingang was aan de lange zijde. Oud Leusden en Soest Amersfoort-Noord is het cen trale onderwerp van de expo sitie. Om een en ander in een wat breder kader te plaatsen, en omdat de direkte omgeving ook mooie vondsten opleverde, is de expositie die een doorlo pend beeld wil geven van het Paleolithicum tot 1200 na Christus met vondsten uit de direkte omstreken verder 'aan gekleed' Zo zijn er ook vond sten te zien uit Oud Leusden en Soest. In Oud Leusden zijn in teressante vondsten gedaan een slagtand, veel ijzer en zil ver, wapens, zwaarden, schildknoppen, lanspunten Ook sieraden ingelegd met glas en email. Het materiaal is af komstig uit het terrein dat door de archeologen werd onder zocht vóórdat de A28 werd aangelegd Er werden enkele huisplattegronden uit de IJzer en de Romeinse tijd gevonden Bij boerderij De Oude Hof die aan de Schothorsterlaan stond heeft men bij het graven vondsten uit de Karolingische tijd gedaan. In de 8e, 9e eeuw was daar bewoning. Uit de 12de eeuw is een waterput ge vonden. Onderin lagen vier le ren schoenen van een heel pri mitief model. Een lap leer werd samengeregen rond de voet Waarschijnlijk gewoon thuis gemaakt. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek heeft er voor de ten toonstelling een reconstructie van gemaakt. Crematieresten Uit de Romeinse tijd zijn cre matieresten gevonden Men kende in die periode een be grafenisritueel waarbij de dode werd verbrand. Men nut tigde misschien een begrafe nismaal. De potjes die daar bij werden gebruikt werden vaak op het vuur geworpen. De res ten die op het vuur lagen wer den in een kuiltje gegooid Of het zijn bijgiften die men ook verbrand heeft Of het kunnen resten van zo'n begrafenismaal zijn. Bij de verbrande botres- ten zijn scherfjes gevonden. Resten van kettingen ook, kralensnoeren Sommige van de gevonden graven behoorden aan vrouwen toe Moniek Krauwer: ,,In één geval waren die resten van de brandstapel in een urn gestopt. Een pot van terra sigillata. Dat is heel mooi Romeins aarde werk. Glad. rood. technolo gisch hoogstaand. Dat moet iets totaal anders zijn geweest dan wat de bewoners daar zelf produceerden. Die maakten Frankfurt, Germany, Europe. Wllmette, Illinois, USA - National Landmark. Panama City, Panama, Central America. Baha'i Houses of Worship - four of the seven in the world. Apia. Western Samoa, Pacific Region. mensen woonden, wat ze de den, of er huizen stonden. Zo werd afgelopen zomer op De Hof en bij de Breestraat ge graven Bij de Breestraat kon niet diep worden gegraven om dat het water snel naar boven kwam. De archeologen konden daar helaas niet veel onderne men. Op het Stadhuisplein echter werd een 16e eeuwse be graafplaats opgegraven die bij het Observantenklooster hoor de. In Amersfoort-Noord werd op veertig centimeter onder het maaiveld een mooie terra si gillata kom gevonden Daar zit tweeduizend jaar terug nota bene pal onder het maaiveld! Begin 1993 zal onderzoek wor den gedaan in Nieuwland. Graven Stadsarcheologe Moniek Krauwer vertelt over de grote akkers en graslanden die in het buitengebied opengelegd moeten worden. Eerst worden sleuven gegraven op de plaats waar is gezocht en scherven zijn gevonden. In de sleuven wordt gespeurd naar grond sporen van boerderijen en grafvelden. Soms is men tien tallen meters met proefsleuven bezig voordat men echt iets vindt ,,Dat kost veel tijd Als je tenslotte iets gevonden hebt kost het ook veel tijd omdat het in buitengebieden om minu tieus werken gaat Als we zo'n prehistorische boedenj opgra ven moeten we heel behoed zaam alle sporen bestuderen. De palen die in de grond ston den zijn verrot of uitgetrokken en laten een verkleuring ach ter. Die verkleuring gaan we onderzoeken. Aan de verkleu ring zie je hoe de paal in de grond is gezet. Daar vind je scherven bij waaraan je kunt dateren. Van al die paalgaten moet je stuk voor stuk een doorsnede maken Dat is zeer arbeidsintensief." ,,De grafvelden die we heb c,lr JEA ook wel aardewerk, maar was veel primitiever Het er ook minder verfijnd uit zal ook wel één van de red» zijn geweest dat men het voor een begrafenis gebra Men hechtte waarschiji een speciale waarde aan Romeinse aardewerk en Er zijn ook minuscule sti groen glas gevonden. Het bijzondere vondst. Zo'n veld met Romeinse voni boven de Rijn is alleen ma; twee andere plekken in derland gevonden In Putti in Overijssel.' Op de expositie wordt video getoond over het pw bakken in de Ijzertijd U gevonden' scherven kan zien dat de potten zijn bouwd uit rolletjes klei rolletjes werden op elkaar gebracht en aangesmeerc pot werd uitgeknepen Aa verse vingerafdrukken potten kon vrij nauwki worden vastgesteld hoi potten werden gemaakt l U1 deo is vervaardigd in het E rimenteel Centrum voor cheologie in Eindhoven De expositie 'Oude Sf onder Nieuwbouw' in Mn Flehite alsmede de begelc de brochure werden finar mogelijk gemaakt door bi gen van de Stichting Arch gie Amersfoort, de Stic Centrale Woningzorg bouwbedrijven Van Pl31»^ gen, Van der Hoek. Smii p"ar! Knol Anco Mali so :elt de Irvr. AMERSFOORT - Onder de ti tel 'Oude Sporen onder Nieuw bouw' zijn in Museum Flehite de resultaten te zien van de op gravingen in Amersfoort- Noord. Met name in Zielhorst en Kattenbroek. Ook worden vondsten uit Oud-Leusden en Soest getoond. De expositie duurt tot en met 6 december. Museum Flehite is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.OU tot 17.00 uur, op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Het wordt van wezenlijke be tekenis geacht om het eigen verleden te kennen. Te weten wat zich in en rond de eigen woonplaats heeft afgespeeld. Waar nieuwbouw wordt ge pleegd dient dan ook het bode marchief door archeologen te worden gelezen vóórdat de eer ste bulldozer de grond gaat verplaatsen en alles wat aan historische lagen in de grond zit vernietigt. De archeologen kunnen daardoor aan de weet komen in welke tijd op die plek Alle gevonden paalgaten van een huisplattegrond aan het Zo- cherpad in Kattenbroek zijn te dateren in de Ijzertijd (foto: Museum Flehite). ben opgegraven zijn ook vrij arbeidsintensief. Aan de Emi- claerseweg vonden we een Ro meins graf met een terra sigil lata kom, roodkleurig Romeins aardewerk. Daar waren acht crematiegraven. En er was een grafveld bij het Zocherpad. Dat is een grafveld uit de Ij zertijd Daar hebben we twin tig crematiegraven gevonden. De grond moet uitgeschept worden en gezeefd Het zijn kuiltjes waar de crematieres ten in zitten met scherven en bijgiften. Die moet je er alle maal met de zeef zien uit te krijgen Tentoonstelling De tentoonstelling in Flehite geeft een beeld van Amers foort-Noord over verschillen de perioden. Tot aan 1200. De oudste vondst is uit de Oude Steentijd. Dat is maar één vuurstenen werktuig Het is wel een bijzondere vondst die in Nederland niet zo veel vóór komt Het werktuig is gevon den door de Archeologische Werkgemeenschap Nederland die het terrein 'belopen' heeft. Als eerste onderzocht om te zien of en waar het belangrijk zou zijn om te gaan graven. Uit de Midden Steentijd zijn kleine stukjes vuursteen af komstig Ook uit het Neolithi- cum of de Nieuwe Steentijd zijn vondsten te zien De Steentijd loopt tot 1700 vóór Christus. Uit de Bronstijd (1700 tot 700 vóór Christus) dateren de grafheuvels op de Leusderheide die urnen met crematieresten bevatten. Uit de Ijzertijd (700 vóór Christus tot het jaar 0) is er vrij veel aanwezig. In die tijd is het gebied druk bewoond geweest Er zijn op een aantal plekken huisplattegronden gevonden Door middel van maquettes wordt op de expositie duidelijk gemaakt welke bewoning zich tijdens de Ijzertijd afspeelde aan de rand van de dekzand- Deze haard van basaltla- vastenen kwam tevoor schijn bij een huisplatte grond aan het Zocherpad in Kattenbroek, (foto Museum Flehite). ruggen Dé hoge ruggen, ont staan in de laatste Ijstijd, vormden een droger gebied. Op de grens van het hogere droge en het lagere natte terrein ging men wonen. Men bouwde er boerderijen, had de akkers op het hogere droge deel en de weilanden op het natte lagere deel. Verkoold Op de expositie ziet men geluk kig niet al te veel toch maar weinig zeggende scherven. De echt mooie' dingen worden er tentoongesteld. De vuurstenen werktuigen uit de Steentijd Uit de Ijzertijd dateert een kuil met verkoolde eikeltjes Zak ken vol zijn ervan gevonden Waarschijnlijk vormden de calorierijke eikeltjes een aan vulling op het voedsel Ze zijn nog helemaal als eikeltjes te herkennen. Mogelijk was een bepaald proces van roosteren mislukt en zijn de eikels toen maar weggegooid. Het hoogtepunt van de expo sitie wordt gevormd door een volgens de gevonden platte grond nagebouwde boerderij 15 m2 is daarvan nagebouwd. Het geheel is opengewerkt zo dat men de constructie kan zien. Het gebruikte materiaal is authentiek. De boerderij is opgebouwd uit eikenhouten stammetjes met door leem aan gestreken wanden van ge vlochten wilgentenen en een rieten dak. In één van de IJzertijd-boer

Leusder Krant | 1992 | | pagina 10