'Kijkspel met betoverende beelden' THEATER- VARIA .Leusder Krant. CULTUUR 1492 - Conquest of paradise, tweede Columbusfilm van dit jaar Columbus-wedstrijd foensdag 4 november 1992 Pagina 11 4ERSFOORT - Met gemeng- gevoelens is twee weken ge len in Noord- en Zuid Amc- a herdacht dat 500 jaar ge- den Cristoforo Colombo nerika ontdekte. Ook Holly- ood heeft zijn steentje bijdra- n. En hoe! Als eerbetoon aan ilonibus (en aan de eigen rtomonnee) werden maar fst twee films aan zijn onturen geweid. Een verge- king van deze twee produk- s valt uit in het voordeel van 1492 - versie'. De andere ie Discovery' is inmiddels al flopt. '1492' wordt Columbus af- schilderd als een ambitieus idealistisch karakter, op ek naar De Nieuwe Wereld aar om die wereld te ontdek- n heeft hij geld nodig. Geld ,t hem via allerlei omwegen Drdt verstrekt door de iaanse koningin Isabella nkkelende rol van Sigourney lien' Weaver). De overtocht verloopt in ze film verbazingwekkend epel. Ook de ontmoeting met oorspronkelijke bevolking, toen nog talrijke indianen, rloopt spoedig. Minder goed at het met de verwachte 4011 latten Het enige wat aan troffen wordt is een geringe eveelheid goud. Bepaald t de rijkdom uit Marco Po- s verhalen Met deze weten- st ïap aanvaard Columbus de nsreis. In Spanje wordt hij held ontvangen en worden m de beloofde adelijke titels beloningen geschonken. B°fTot zover is voor dt meesten verhaal wel bekend. Maar (isseur Ridley Scott gaat waar de geschiedenis- ekjes ophouden. Hij laat n wat er daarna met Colum- gebeurde. In dat opzicht lakte hij waarschijnlijk voor len een verhelderende film arm de ondergang van Co- ibus - deels door eigen toe- n - in feite de meest aan- ht krijgt IVant Columbus' snel geste- populariteit zit de adel niet lemaal lekker. Hij heeft dan vele vijanden aan het hof. k de in wurging en verbran- ig gespecialiseerde Inquisi- zien hem als ketter, dus vij- d. En daarbij zijn de tegen- fende opbrengsten uit de uwe Wereld het koren op de ilen van zijn vijanden. Het ek valt voor hem definitief zijn tweede reis, met als 1 de opbouw van de Nieuwe reld, na vier jaar toch nog op fiasco uitloopt. Er volgt fs een veroordeling voor zijn nbeheer Ook de dood van op het eiland verblijvende anjaarden wordt hem in de ioenen geschoven. Haar het ergste van alles is het vaste land inmiddels is dekt door concurrent ont- ckingsreiziger Amerigo Ves- rei. Het is zijn naam die rd verbonden aan dit nieu- U continent, terwijl hij eigen- nel EATER Volgens de in terpretatie van regisseur Rid ley Scott ein digt Columbus zijn leven als een eenzaam en tragisch fi guur lijk alleen maar gebruik maakte van de route die door Columbus was ontdekt Het einde van de film laat Columbus zien als een een zaam en tragisch figuur. De enige troost die hij heeft is de wetenschap dat zonder zijn toedoen Vespucci met zo snel het vaste land van Amerika zou hebben ontdekt. En dat hij (Columbus) hierdoor, in tegen stelling tot zijn vele vijanden, niet anoniem de geschiedenis in zal gaan. Fraaie beelden Ridley Scott, maker van onder andere Alien en Blade Runner, laat in zijn films vaak de beel den voor zichzelf spreken. Met '1492 - The Conquest' is het al niet anders. Het is dan ook vooral een kijkspel geworden. Maar dan wel één met betover ende beelden: de eindeloos lij kende oceaan, het paradijs, de bijbehorende exotische men sen en dieren, het staat er alle maal prachtig op. Wel hadden er van mij wat minder zonsop - en ondergangen in gemogen Ook had de overvloedige don ker oranje-achtige, op je net vliezen brandende, belichting wat minder gemogen. Maar dat zijn slechts details in deze ver der uiterst indrukwekkende beeldenreeks Daarnaast zijn er ook de tra gische, menselijke conflicten, de tegenwerking door de wrede geestelijkheid, de jaloezie van de adel in het vaderland, de hebberigheid waardoor er pro blemen met de indianen ont staan en niet in de laatste plaats, de concurrentie van Amerigo Vespucci. Al met al niet bepaald iets om vrolijk van te worden. Die stemming wordt aangescherpt door de, soms wat te zwaar aangezette, muziek van de Griekse synthe sizervirtuoos Vangelis. Vooral in de laatste levensja ren van Columbus komt de tra giek naar boven. Verantwoor delijk voor dit verhaal is de Franse journaliste Roselyne Bosch. Zij trof in een museum van Sevilla dagboeken en aantekeningen aan die Colum bus zelf had opgeschreven Deze dienden als basis voor de verfilming. Die benadert dan ook het leven van Columbus en zijn werk vanuit diens eigen optiek en met zoals wij de za ken nu zien. De film maakt duidelijk dat het niet helemaal terecht is om Columbus ver- antwoordlijk te stellen voor alle ellende die de indianen .is aangedaan Gérard Depardieu speelt dan ook een Columbus die ge weld tegen de indianen afkeurt en hen een zelfde behandeling wil geven als de Spaanse adel Óndanks alle goede bedoelin gen toch niet helemaal geloof waardig. Maar Depardieu, met hier en daar een tijdelijke in zinking, doet zijn best. En dat maakt veel goed. Desondanks vraag ik me af waarom men juist hem voor de hoofdrol heeft uitverkoren. Want voor deze Fransman is een correcte uitspraak van het Engels, irri tant hoorbaar, nog steeds een probleem. Een grote verrassing is Si gourney Weaver, die voor de verandering eens een koningin mag spelen (wel even iets an ders dan de rol van kaalhoofdi ge monsterjager in Alien 3). Zij geeft aan de rol van koningin Isabella een dusdanige amou reuze tint, dat je haast zou gaan denken dat zij wat met Columbus heeft gehad. Een an dere verrassing is Armand As- sente. Als de kwade schatbe- waker is hij het die de kijker duidelijk maakt dat we ook maar gewone stervelingen zijn en dat slechts de namen van enkelen aan de vergetelheid worden ontrokken. Het is aan de kijker zelf om te beoordelen of Columbus ook hier toe behoort. Daarvoor moet je wel een zit van een klei ne drie uur uittrekken. Maar die wordt wel beloond met een plaatje van een film. AMERSFOORT - In sa menwerking met het Grand Theater organiseert de Stad Amersfoort een prijsvraag in het teken van de film '1492 - Conquest of Paradise'. De prijzen zijn: - twee vrijkaartjes voor de bioscoop - het gelijknamige boek 'De verovering van het pa radijs' - de biografie van hoofd rolspeler Gérard Depar dieu - de CD met de filmmuziek, gespeeld door Vangelis. Het gaat om het beant woorden van onderstaan de vragen. - Noem de twee hoofdrol spelers uit de film '1492 - Conquest of Paradise'. - Noem van één van deze spelers minimaal één an dere film waarin deze een hoofdrol heeft gespeeld. - Wat is het informatie nummer van het Grand Theater Inzendingen dienen voor 14 november te worden op gestuurd naar: Redactie Stad Amersfoort Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden De uitslag zal in deze krant worden bekend gemaakt. van Duijnhoven met 'De din' 1988 was len van Duijnho- de verrassende winnares het Cabaretten Festival ar zij met het soloprogram- 'En we noemen haar' zowel jury- als de publieksprijs n Nadat zij met deze voor- ling twee seizoenen met ces op de planken heeft ge- komt len van Duijnho- nu met haar tweede solo- gramma. 'De heldin' is een loog tussen twee buurvrou- met verschillende achter- nden en toekomstperspec- en. Twee vrouwen in ge- k met elkaar en met zich- De een met meer toe- ïst, de ander met meer ver- Ti De toekomstdromen lij soms herinneringen len lelt op humoristische wijze de levens van de twee rvrouwen elkaar kruisen; druipt zelf in de huid van vrouwen Naast deze ca- ïteske vertelling, zingt zij liederen met een persoon- muzikale stijl ater De Lieve Vrouw iderdag 5 november ivang 20.30 uur one ma; in utti Drdt •t p< 1 U :an jn o dei :aar cerd Aa n ïwk ho «t iet /oor in. Sri Mu gele inar )r bi Arch muzikale voorstelling, die |jjat lt op de prachtige roman jmlI ?rand meaulnes' van Alain mier. Zij schets vier jon- ïn de laatste jaren van hun telbare school en in hun nkkeling naar volwassen- Wilde toekomstplannen, atergrocp De Zon met 'Sa- een dwaaltocht door moeras sen, bekentenissen, verliefd heid, heimwee, een zenuwslo pende examentijd en tenslotte ..salut. De Lieve Vrouw Vrijdag 6 november Aanvang: 20.30 uur Fact met 'Naar Armando' 'Naar Armando' is een toneel stuk, gemaakt op basis van twee romans van de schrijver/ dichter Armando 'De straat en het struikgewas' en 'Aanteke ningen over de vijand' Een voorstelling met een eenvoud en een precisie, die overeen stemmen met de ongekunstel de stijl die het literaire werk van Armando kenmerkt De voorstelling zal dezelfde frag mentatie hebben als die, die Armando in zijn romans han teert. een serie miniatuurtjes, die samen een geheel gaan vor men. De factor tijd is de rode draad bij de opbouw van het stuk, dat begint bij de obser vaties van een twaalfjarig kind tijdens en vlak na de oorlog en eindigt bij de nabeschouwin gen van een volwassene met zijn herinneringen. De regis seur Peter Eversteyn was al twee maal eerder te zien in De Lieve Vrouw met 'Orgie' en 'Les Liaisons Dangereuses', gespeeld door zijn eigen thea tergroep Effekten in Ontwik keling. De Lieve Vrouw Zaterdag 7 november Aanvang: 20.30 uur Gerard Depardieu als Columbus in 1492: Een film met betoverende beelden. JEUGDTHEATER Pipi Langkous Kinderfilm gebaseerd op de boeken van de Zweedse schrijfster Astnd Lindgren Hoofdpersoon is de 10-jarige Pippi, een bijdehand meisje met rode vlechten. Ze woont in de Villa Kakelbont, samen met haar paard Witje en het aapje Meneer Nilsson. Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 4 november Aanvang. 14.30 uur Ede en Unku Een gevoelige en genuanceerde film over een korte, hechte vriend schap tussen Ede en het zigeu nermeisje Unku. Jeugdtheater De Lieve Vrouw Zondag 8, woensdag 18 en zon dag 22 november Aanvang: 14.30 uur o'MAMARée met 'Natake Nataka is een muziektheater over Nepal en Tibet, hun wilde bewoners en hun eeuwenoude rituelen en tradities. Het ver haal gaat over onoplosbare raadsels. Op 333 dagen lopen naar het oosten ligt een land dat Nataka heet, in het zeer hoge Hymalaya-gebergte. De koning van het land, Ganesh, is vastgezet en in een cirkel opge sloten door een Moghulkoning. De koning en al zijn ministers weten geen antwoord op het raadsel van de cirkel. De wever die het land moet redden, be schikt over magische krachten en een groot muzikaal talent. Allemaal heel anders, allemaal heel gewoon. Mensen die ver weg wonen, lijken heel anders maar is dat ook zo? Jeugdtheater De Lieve Vrouw Zondag 1 november Aanvang: 14.30 uur Het theater van de bewegende maan met 'Het verhaal van Hans' Hans is de maan kwijt. Hij gaat op zoek en ontmoet de steen, de bomen en het beekje en raakt daarbij hopeloos verdwaald. Dan glinstert er iets in het don ker. Moeder Maan. 7 Nou nee! Gelukkig weet Hans wel met de hulp van Moeder Maan uit de soep van het Zwarte Mens te blijven maar hoe komt hij haar huis uit? Met vereende krach ten misschien Een bewe gingstheatervoorstelling met een minimum aan tekst, veel muziek en een enkel lied. Het is een modern sprookje, geba seerd op beelden uit de sprookjes van de gebroeders Grimm Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 11 november Aanvang. 14.30 uur Dieuwke Aalbers en Jan Slot houwer Dieuwke Aalbers studeerde aan het Koninklijk Conserva torium in Den Haag Zij was twee jaar lid van het Neder lands Kamerkoor en studeerde aan de Musikhochschule in Wenen. Ze volgde vele master- classes bij onder andere Pierre Bernac, Dorothy Dorow, Cathy Berberian. Elisabeth Scharz- kopf en Elly Ameling Dieuwke Aalbers ontving de Vrienden krans van de Vrienden van het Concertgebouw en trad op in binnen- en buitenland On langs maakte ze een tournee door de Verenigde Staten die zij afsloot met een recital in de beroemde Carnegie Hall m New York. Ze heeft inmiddels diverse CD- opnames gemaakt. Jan Slothouwer volgde zijn opleiding aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam bij Karei Hilsum Hij studeer de twee jaar in Genève en leidt momenteel de opera-afdeling van het Sweelinck Conservato rium. Tevens is hij verbonden aan het Koninklijk Concertge bouworkest. Tijdens het con cert in Theater De Lieve Vrouw brengen Aalbers en Slothou wer werken ten gehore van componisten van rond de Tweede Wereldoorlog, onder meer van Milhaud, Dallapic- cola, Nono, Beno en Satie. Muziek Zondag 8 november Aanvang 14.30 uur FILM In verband met een Filmcolle ge zijn er op de maandagavon den 9, 16, 23 en 30 november geen regu liere filmvoorstellingen. L' Ascenseur pour l'échafaud Julien Tavernier werkt bij de rijke wapenhandelaar Simon Carala. Hij heeft een verhou ding met diens vrouw Floren ce. De twee besluiten Simon te vermoorden. Julien doodt zijn baas in zijn eigen kantoor, maar blijft op de vlucht steken in de lift. Intussensteelt een jongen met zijn vriendin de auto van Julien. Wat begon als een onschuldige joy-ride esca leert in een moordpartij waar van Julien wordt verdacht Met Jeanne Moreau en muziek van Miles Davis Filmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 4 november Aanvang. 20.30 uur Boven de bergen Digna Sinke maakte een film over de voettocht van zes men sen van het uiterste noorden van Nederland naar het zuiden. Uitgangspunt is: wie wandelt ontdekt niet de wereld maar zichzelf Boven de Bergen De mentale strijd van een wandelaar. Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 5, vrijdag 6, zondag 8, dinsdag 10 en woensdag 11 november Aanvang: 20.30 uur Maya Deren special (I) en (II) Maya Deren, geboren 1917 in Rusland, emigreerde in 1927 naar de VS en werd één van de invloedrijkste persoonlijkhe den van de Amerikaanse Un- dergroundfilm Zij was regis seuse, danseres, fotografe, es- sayiste en filmrethorica en ac trice in haar eigen films Ze onderzocht de eigen vorm van de film 'die bijzondere eigen schappen, die geen ander me dium heeft, net zoals een ballet iets is vvat een roman niet kan zijn'. Het filmtheater vertoont de korte en langere films van Maya Deren in twee verschil lende voorstellingen Een aantal van deze films is spe ciaal -maar tijdelijk - geïm porteerd uit het buitenland Een goede kans om met het werk van Maya Deren kennis te maken Filmtheater De Lieve Vrouw Zaterdag 7 november Aanvang: 20.30 uur Maandag 9, 16, 23 en 30 no vember, 20.00 uur Filmcollegc i.s.m. Stichting MEI 4 avonden In de maand november organi seert het Filmtheater in sa menwerking met de Stichting MEI wederom een Filmcollege. Net als voorgaande keren zul len er aan de hand van een vooraf gekozen thema vier le zingen worden gegeven, ge volgd door een film die daar betrekking op heeft Het thema van deze cursus is 'Een andere kijk' en gaat over het interpreteren van films. De manier waarop wij vandaag de dag in staat zijn films te begrij pen en te interpreteren is niet alleen afhankelijk van de ont wikkelingen die het filmme dium zelf heeft doorgemaakt, maar ook van wat filmcritici en -theoretici er in de loop van de filmgeschiedenis over hebben gezegd en geschreven Daarbij ging het niet alleen om inter- peteren, maar er werden ook normen op gesteld waaraan volgens hen een goede film in de loop van de filmgeschiede nis heeft moeten voldoen. Daarnaast hoe deze veranderd zijn, waarmee deze verande ringen samenhangen en hoe ze aan de basis van filmmterpre- tatie hebben gelegen. Maandag 9 november, 20 00 uur Lezing 1 film, wat je eruit haalt zit erin In deze lezing wordt een glo bale schets gegeven van hoe ideeën over kunst en werke lijkheid hun weerslag hebben gevonden in film en filmkritiek en welke ontwikkelingen filmtheorie en -kntiek vervol gens hebben doorgemaakt Daarbij komt tevens aan de orde wat de beperkingen van de verschillende opvattingen over film zijn. Na de pauze: 'The goldrush' van Charlie Chflnlin

Leusder Krant | 1992 | | pagina 11