Fanatisme en gezelligheid staan centraal bij jubilerende Achterveldse schietclub .UICK 6?ASY Leusder Krant Veertig jaar schietsport voor 'Ons Genoegen' Nu snel in Leusden, De makkelijkste maaltijd-winkel. SHOP Woensdag 4 november 1992 Pagina 5 bezig. Je moet je intens con centreren. Alles wat om je heen zit moet weg zijn Als het niet weg is lukt het niet. Zo gauw je denkt, oh ja. ik moet nog even wat tegen hem zeggen, zit je al mis. Al hoor je bij wijze van spreken je naam maar noemen, dan ben je er al uit. Het heeft iets met yoga te maken. Je moet totaal ontspannen zijn. Geheel geconcentreerd. Elke spanning geeft een verkeerd schot Vandaar ook dat de schutters sinds kort in een ruimte schie ten die geheel en al geïsoleerd is. Daar waar de schutters zit ten moet geen omgevingsla waai zijn Naast het lossen van de rust gevende schoten telt de gezel ligheid ook mee. Van Ruiten beek ,,Het is de kunst om fa natiek te zijn, maar daarnaast ook gezelligheid te hebben bin nen de vereniging. Alleen fa natieke mensen houd je niet bij elkaar Die zijn uitsluitend op het resultaat uit. Daarmee blijft geen vereniging bestaan. Het is eigenlijk het samenspel van fanatiek sport beoefenen en het samen gezellig hebben dat mensen aan een vereniging bindt ..Vooral bij ons waar de vere niging ontstaan is uit een dorpsgemeenschap waarvan de kern toch vrij klem is en iedereen iedereen kent. In de loop van de jaren is de vereni ging wel iets gegroeid met en kele leden van buitenaf, maar het grootste deel van de leden is uit het eigen dorp In de om ringende plaatsen zijn ook overal schietverenigingen zo als in Leusden. Terschuur, Barneveld, Scherpenzeel. Hoe velaken Dus je zit ingesloten door alle verenigingen. Van daar dat we veel neven-activi teiten organiseren. Traditie is de jaarlijkse barbecue met het halve varken Die krijgen we elk jaar van de slager, die ook lid is van de club. In schietver- band kun je ook dingen organi seren die met schietsport èn ge zelligheid te maken hebben. Elk jaar rond de Sinterklaas wordt een wedstrijd georgani seerd. Die is dan meer voor de gezelligheid dan gericht op het behalen van resultaten We doen ook aan uitwisseling met andere verenigingen. Zulke uitwisselingen worden inci denteel georganiseerd Er is bijvoorbeeld een luchtbuksen vereniging Dan gaan wij daar luchtbuks schieten, en zij ko men terug bij ons met klein ka liber geweer schieten Gezelligs Secretaris Voskuilen vindt wel dat de laatste vijftien van de veertig jaar er meer leuke dingen bedacht moeten wor den. In de eerste tijd hoefde dat veel minder Men kwam toch wel De schietavond was dé ge- zelligheidsavond van de schutters. In de loop van de tijd is dat veranderd. De vereni ging moet veel meer activitei ten organiseren om de leden bijeen te houden Ook 'Ons Ge noegen' heeft te maken met de verwendheid van de mens in de welvaartsstaat. Toch wordt het ledenaantal van Ons Genoegen 'altijd posi tief' genoemd Momenteel telt de vereniging 60 mannen, 5 as pirant-leden. 16 vrouwen. De dames-afdeling is spontaan ontstaan tijdens een fietstocht Van Ruitenbeek: Jaarlijks hebben de schutters een fiets tocht. Er wordt een puzzelrit uitgezet met onderweg kleine activiteiten. Bij de dames kwam het idee op om zelf een schietsportvereniging op te richten. Onder het motto: 'Wat de mannen kunnen kunnen wij ook'." Onder leiding van de echtge note van de vorige voorzitter werd de vereniging in 1980 op gericht. De mannenveremging dacht: laat maar lekker gaan. Dat zijn ééndagsvliegen Maar ze zijn tot op de dag van van daag bloeiende en helemaal opgenomen in de vereniging. Ze hebben puur hun eigen avonden Acht banen Per avond kunnen dertig, veertig schutters schieten. 'Ons Genoegen' beschikt sinds 1959 over acht banen van twaalf meter in 'Ons Gebouw'. Twee banen daarvan zijn bestemd voor het pistoolschieten. Er zijn enkele leden die alleen pi stoolschieten Enkele leden doen het gecombineerd, pi stool èn geweer. Het gaat om klein kaliber pistool. In juni, juli en augustus schieten de le den buiten Op banen gehuurd bij Schietvereniging Scher penzeel Honderd meter met groot kaliber geweer in drie categorieën: vrij. militair en supergeweer Van Ruitenbeek. ..Vrij geweer kan elk type zijn dat voor een wedstrijd is goed gekeurd. Militair geweer zijn wapens die aan ons verstrekt zijn door Defensie. Wij schie ten waarschijnlijk met wapens die gebruikt zijn in WOU Su pergeweer is een kogelgeweer met preciezere voorzieningen speciaal gebouwd voor de sport Tegenwoordig wordt er goed gelet op de milieu-aspecten. Daarom is ook het kleiduiven- schieten waaraan Ons Genoe gen voorheen met veel plezier deelnam teruggeschroefd. Er mag niet te veel lood in de na tuur achterblijven. Nieuwe ba nen moeten voldoen aan de nieuwe milieu-eisen Er moet op de schietbaan een goede stofafzuiging zijn. Het lood dat wordt weggeschoten moet au tomatisch worden opgevangen en verwijderd. Historie 'Ons Genoegen' werd opge richt op 11 september 1952. In Achterveld bestond in die tijd alleen een voetbalvereniging. Politieman Van Buytene richtte de schietsportvereni ging op. Hij werd de eerste voorzitter. Jan van Hamers- veld de eerste baangriffier, Van Daatselaar de eerste se cretaris en Van Nimwegen de eerste baancommissaris. Er meldden zich 36 leden. In fe bruari 1953 overleed Van Buytene. Jan van Hamersveld werd voorzitter, Wittebrood penningmeester De eerste schietruimte werd gevonden op de zolder bij de familie Wijntjes-Wittebrood boven de kuikenbroedenj. De huur was ƒ1,- per avond, de contributie 0,25 per week. Het eerste klein kaliber geweer werd in Terschuur aangeschaft voor ƒ70,- In 1954 werd be sloten een nieuwe vuurbuks te kopen. In 1954 ook werd 'Ons Ge noegen' lid van de overkoepe lende SKGV. Deze vereniging organiseerde onder andere een Postwedstrijd. Daarbij werden de kaarten in de eigen vereni gingsruimte geschoten per post verzonden naar wedstrijdlei der Stam. Deze "telde alle schutterskaarten per klasse, deelde ze in en de prijzen uit Geruime tijd wordt dit werk nu al weer gedaan door secretaris Voskuilen In 1954 werd be sloten een nieuwe vuurbuks te kopen De eerste win terwedstrijd die 'Ons Genoegen' organiseerde werd vanwege de beperkte Achterveldse zolderruimte ge houden in Terschuur De af stand van Achterveld naar Terschuur werd op de wed strijdavond afgelegd in de Volkswagen kever van voor zitter Van Hamersveld die ne gen personen in één keer ver voerde! Secretaris Van Voskuilen: ,.Over ingeblikt gesproken! Dat was de speelsigheid van het dorp Alles kon Alles ging. We hadden één jongen wiens moeder het een verschrikking vond dat haar zoon lid was van de schietsportvereniging. Ze ■.tond doodsangsten uit. Als hij 's avonds thuiskwam vroeg ze: ..Alles goed, Jan? Was het ge vaarlijk?" Hij komt weer op de vereniging en wat doet 'ie? Hij had altijd een hoedje op Dat legt ie op de baan neer: 'Schiet eens een keer door mijn hoed heen''s Avonds komt hij thuis en zegt: ..Nou, moe, nu heb ik toch geluk gehad! Ik ben door mijn hoed geschoten maar zelf niet geraakt! Voor u zit de zoon van de Nederlandse Wilhelm Teil'" Nieuwe accommodatie In 1959 werd een nieuwe schietlokatie betrokken In overleg met het bestuur van het Achterveldse Verenigingsge bouw werd de ruimte onder de grote zaal dieper gemaakt, zo dat die geschikt was als schiettunnel voor 'Ons Genoe gen'. De leden verrichtten ei genhandig de graafwerkzaam heden. Later werden er twee banen bij gemaakt, zodat 'Ons Genoegen' over zes geweer- en twee pistoolbanen beschikte. Sinds twee jaar behoeft de schietsportvereniging de kel derruimte niet meer te delen met de bibliotheek De ruimte kon een facelift ondergaan die werd uitgevoerd door de eigen leden De bekerkasten vullen zich gestaag Voorzitter Van Hamersveld. zesendertig jaar het gezicht van de vereniging, overleed in 1989. In hetzelfde jaar overleed W van de Kletersteeg die 25! jaar lid en penningmeester was. Beiden waren zéér ge waardeerde bestuursleden. Zouden eigenlijk posthuum in aanmerkmg komen voor het erelidmaatschap van de vere niging. Henk van Ruitenbeek werd de nieuwe voorzitter. Ab Vlug de nieuwe penningmees ter Bezit elke schutter een wa penvergunning? De vereniging zelf beschikt over een aantal wapens met vergunning Le den kunnen na een bepaalde tijd in aanmerking komen voor een 'verlof voor het voorhan den hebben van een vuurwa pen' Het wapen mag alleen vervoerd worden via de kortste; weg van de woning naar de schietbaan voor trainingsoefe ning of wedstrijd. Wanneer de schutter zijn wapen weg moet brengen voor reparatie dient hij een vervoerbewijs te halen. Elke schutter moet een be paald aantal avonden per jaar deelnemen aan de trainings avonden wil hij de vergunning behouden Om aan de schietvaardigheid te kunnen blijven voldoen krij gen de leden van Ons Genoegen van tijd tot tijd instructie Jubilarissen Op de jubileumavond wer den drie jubilarissen gehuldigd en benoemd tot de eerste erele den van 'Ons Genoegen' Alle drie zijn veertig jaar lid van de vereniging. Het zijn Jan van Nimwegen die tevens mede oprichter van de vereniging is, Jo van Hamersveld en Wim Wittebrood. Jan van Nimwe gen was 39 jaar bestuurslid en 39 jaar baancommissaris-wa penbeheerder Hij is wapen kenner en duidelijk geïnteres seerd in de techniek. Vanaf het begin zorgde hij voor het me chaniek van de baan Dit jaar liep hij nog mee om zijn opvol ger Gerard Tolboom in te werken. De voorzitter ken schetst hem als 'een zeer plichtsgetrouw punctueel man' Eén minuut voor achten, prima. Eén minuut over achten véél te laat. Hij komt binnen en zet meteen alles klaar. Een pijler voor de vereniging." Johan van Hamersveld was van de 40 jaar 39 jaar be stuurslid en 39 jaar baangrif fier, de man die de puntentel ling verzorgt. ,.Een man van weinig woorden. Die van ge zelligheid houdt. En alles overleeft. Die man is er ge woon. Je hoort hem niet. Je ziet hem niet Hij doet Ook hij is typerend voor de vereniging Wim Wittebrood is van de 40 jaar 34 jaar bestuurslid, 9 jaar penningmeester en 25 jaar se cretaris geweest. ,,Hij is een heel enthousiast mens. Een sti mulator en organisator. Onder andere van de jaarlijkse fiets tocht Een gezelligheidsman. Voor hem is gezelligheid num mer één. Schieten nummer (advertentie) HAMERSVELDSEWEG 26/3833 GP LEUSDEN. TELEFOON 033-952554. FAX 952553. De jubilerende schutters Jan van Nimwegen, Jo van Hamersveld en Wim Wittebrood werden zaterdag op de receptie van Ons Genoeaen uitaebreid in het zonnetie aezet. De ïubilarissen ziin al veertia iaar aan de club verbonden, (foto: Jan Pit) ACHTERVELD - De Achter veldse schietsportvereniging 'Ons Genoegen' vierde zater dag 31 oktober het veertig-ja rig bestaan met een klinkende receptie in Ons Gebouw aan de Hessenweg. Druk bezoek van 16.00 tot 17.30 uur. Voor de leden van de jubilerende vere niging stond om 18.00 uur een uitgebreid broodbuffet klaar. Tegen 20.15 uur bracht mu ziekvereniging DWS een jube lende serenade. Jo van Ha mersveld vertoonde zijn vi deofilm 'Veertig Jaar Ons Ge noegen'. Schieten op de vroegere zol der en in de moderne accom modatie, kleiduivenschieten, barbecuen, fietsen, deelname aan wedstrijden, deelname aan het carnaval Een bonte collage van het Achterveldse schut- tersleven. Plechtig moment was de onthulling in de schiet- kelder van de fotomontage van de oprichters onthuld door Jan van Nimwegen, de enige nog in leven zijnde mede-oprichter Ander plechtig moment was de benoeming tot erelid van drie trouwe leden van het eerste uur, de reeds genoemde Jan van Nimwegen. Jo van Ha mersveld en Wim Wittebrood. Voorzitter Henk van Ruiten beek en secretaris Ben Vos kuilen zijn nog vol van de zo juist behaalde resultaten op het Nederlaagtoernooi van de schietkring 'Gelderse Vallei', dit keer georganiseerd door de e Vereniging Prins Hendrik in Veenendaal, eén van de negen- tien bij de SKGV aangesloten i schietsportverenigingen De n opzet daarvan is vast te stellen n welke vereniging met een vijf tal leden in dezelfde klasse de grootste nederlaag aan de le den van'de andere verenigin gen kan toebrengen. SKGV's Kroesbergen jr uit Veenendaal n was er de grote animator van. Ben Voskuilen, enthousiast :r lachend ,,Dit jaar is het dan voor het eerst gelukt dat de he ren van 'Ons Genoegen' de eer ste prijs hebben behaald en de grootste nederlaag hebben toe gebracht. De dames, die zo graag de eerste plaats wilde behouden, zijn naar de tweede plaats verdrongen Er werd binnen geschoten op twaalf meter met klein kaliber geweer. In knielende houding. Dat is een vaste wedstnjd-dis- ï/t cipline Steunend met één elle- m boog op één knie Van Ruiten beek demonstreert het Hij '"wijst waar hij "het kussentje legt. Rozen De schietlustigen schieten op een kaart met vijf visueels of rozen Dat zijn zwarte stippen .met daaromheen zwarte cir kellijnen genummerd van 10 tot en met 1 Naarmate de cir kellijn verder van de roos af is levert deze minder punten op Het maximaal te behalen aan tal punten is vijftig per kaart Per schutter moeten zes kaar ten worden geschoten. Het gaat om dertig schoten. Ge middeld moet een schutter bo ven de veertig punten zitten wil hij kans maken om het Ne derlaagtoernooi te winnen Er wordt in vijf klassen gescho ten. H. A, B, C en D H is de hoogste, D de laagste klasse Ieder schiet in zijn eigen klas se Wedstrijden worden geor ganiseerd om die klasse-inde ling vast te stellen. Veertig jaar schieten voor je plezier Wat is daar zo plezierig aan? Voorzitter Henk van Rui tenbeek aarzelt geen moment met zijn antwoord. ,,Voor mij betekent het schieten om heer lijk, alleen voor jezelf, volledig geconcentreerd, te gaan zitten Om te proberen een oneindig klein iets verweg te raken. Dat gaat niet zo maar Op het mo ment dat je de schietsport beoefent ben je echt met jezelf

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5