„Er staat een zeer warme winter voor de deur" .Leusder Krant. Het Duitse 'Orakel' Wolfgang Röder spreekt: door Jan Versteegt Ir Woensdag 4 november 1992 Pagina 6 Lang geleden luisterden we om even voor de klok van half één naar de mededelingen voor land- en tuinbouw. Altijd een moment, waarop in veel gezinnen absolute stilte werd gevraagd. Het KNMI lanceerde de weersverwachting voor die middag en de komende 36 De laatste jaren is er nog meer sensatie in de weersverwachtingen geslingerd. In Berlijn is een 'orakel' opgestaan met de naam Wolfgang Röder. Hij heeft een re putatie opgebouwd als ster op het gebied van de seizoenvoorspellingen. Op 16 maart dit jaar schreef de Duitser dat Europa een zeer warme zomer tegemoet zou gaan, soms gepaard gaande met ex treme droogte Het resultaat was een tien met een griffel. Oostenrijk kreeg de warmste zomer sinds 189 jaar, Wenen scoorde 41 tropische dagen, Berlijn kreeg 65 zomerse dagen en onze zomer verover de een vierde plek in deze eeuw. Daarbij heerste er in de Achterhoek, Drenthe en Groningen gedurende 9 weken droogte Op 30 september van dit jaar lanceerde de Duitse meteoroloog zijn winterver- wachting voor 1993. De komende winter wordt zeer warm, met een gemiddelde etmaaltemperatuur die drie graden bo ven normaal moet eindigen en waarbij de „Hoogwinter" in januari meer op het voorjaar zal gelijken. Ik kan mij zo voor stellen dat menig schaatsenthousiast zich voor de zoveelste keer diep ongeluk kig zal voelen. Zij kunnen gerust zijn; uw weerman lijdt in stilte mee. Zoals gebruikelijk, schrijft Röder, zijn er ook dit jaar weer de nodige mensen die in de hoeveelheid eikeltjes en het vroege vertrek van de zwaluwen een koude winter zien. Maar sinds eeuwen blijkt dat het weersverloop in de voorgaande maanden een goede indicatie is voor de toekomst. De Volksweerkunde puilt uit van gezegden op dit gebied: ,,Is oktober warm en fijn, het zal een koude winter zijn", om maar eens een bekende slogan uit de doos te halen. De eerste aanpak van Röder is dan ook het bestuderen van het atmosferisch gedrag van januari tot en met september van 1992 en vervolgens vergelijkingsjaren te gaan zoeken. Daar bij introduceert hij een zestal criteria. In beschouwing worden onder meer geno men: - het luchtdrukpatroom januari-sep- tember in midden-Europa in 1992 - het verloop na een 1 graad te warme maand februari en een 2 graden te warme maand maart zoals in 1992 - idem maar dan over het voorjaar als geheel bekeken - weersverloop in jaren met de warmste zomer sinds 1941 Vervolgens selecteert hij jaren die ten minste aan een drietal van de criteria voldoen. Wat daarbij direct in het oog valt is de voorkeur voor een warme ja nuari. Koploper daarbij is 1990, dat een surplus kende van 3.7 graden en werd gevolgd door een superwarme februari, die maar liefst 5 graden te warm werd. Na de selectie van vergelijkingsjaren komt Röder tot de conclusie dat vooral de hoogwinter-penode (januari-februari) uur. Van die nostalgie is weinig overgebleven: de mededelingenrubriek is geschrapt en op maandag zien we onze televisie-weermannen al gewag maken van regen, die juist in het weekeinde ons humeur op de proef moet stellen. Er is eigenlijk geen lol meer aan. gedomineerd zal worden door zachte Atlantische luchtmassa's, die zelfs gaan doordringen tot in het rijk van Koning Winter, te weten Siberië. Dat moet dan allemaal worden opge wekt door de aanwezigheid van een krachtige depressietrog, die zich in de wateren van Schotland gaat nestelen bij gelijktijdige hogedruk boven het zuiden van Europa. Een dergelijke verdeling wordt ook wel een westcirculatie ge noemd en is bepaald anti-winters. Voor het zover is, moeten we eerst door een te koude en natte oktober heen. Oktober wordt in de visie gestuurd door hogedruk boven Scandinavië. De aanloop naar de winter zal best koud kunnen verlopen met zelfs de nodige sneeuwval in de maanden november en begin december. In november moet zich een hogedrukgebied gaan opbouwen bo ven het gebied IJsland-Groenland bij Volgens de Duitser Wolfgang Roder staat ons deze winter weinig sneeuwen kou te wachten (Foto: BDU Archief) gelijktijdige lagedruk boven het noorden van Rusland, het gevolg is een noordelij ke stroming. Juist tegen de Kerst moet de lagedrukgordel zich verplaatsen naar de regio IJsland-Schotland en dus krijgen we opnieuw geen witte Kerst. Na de voorjaarssfeer in januari komt februari met een hogedrukopbouw boven de Brit se Eilanden en neemt de invloed van de IJslanddepressie wat af. In de zachte si tuatie zal zich echter weinig wijzigen en ook maart handhaaft het warme ritme. Zoals gebruikelijk haalt Röder zijn grote voorbeeld Dr. Franz Bauer van stal. De „Oudenwijvenzomerregel" wordt ook dit maal in de strijd geworpen. Die regel luidt in het kort: „Als de lucht druk in Berlijn en Moskou in september boven het gemiddelde heeft gelegen en er bovendien in Moskou van 21-30 septem ber een luchtdrukoverschot van tenmin ste 2 millibar heerste, staat er in midden Europa met grote waarschijnlijkheid een warm januari op het programma. Röder voorziet de komende winter de nodige onrust in de atmosfeer. Vooral in januari moet rekening worden gehouden met veel wind en hij spreekt zelfs van stormen. Wie herinnert zich nog de zeer zware storm van 25 januari 1990? Naast de nodige wind krijgt het komende win terseizoen ook te maken met de nattig heid, niet ongebruikelijk als de depres sies het alleenrecht opeisen boven de At lantische Oceaan. Ziezo, we kunnen er weer mee vooruit. De schaatsen blijven in het vet, de dakpannen moeten worden geïnspecteerd en de slee komt mogelijk alleen in december van zolder. Om te beginnen lijkt Röder wat okto ber betreft al te sneuvelen. Hoewel er in het begin van de maand enige hogedruk- invloed boven Scandinavië was, trok die zich vrij snel terug naar de regio Groen land-IJsland en lag er juist een groot depressiegebied in die contreien. Boven dien is de maand nog aan de droge kant, terwijl Röder veel neerslag had ver wacht. Het meest frappeert mij eigenlijk, dat hij met geen woord meer rept over de invloed van de vulkaan Pmatubo. Juist in zijn zomerprognose speelde de vul kaan een belangrijke rol en op grond daarvan werd door Berlijn de uiterst koude zomer in de Verenigde Staten voorspeld Dit mede in verband met de top in de ENSO-warm fase (El-Nino southern Oscillation). Het is te simpel om nu aan het fenomeen Pmatubo voorbij te gaan en de warmte in de winter alleen toe te schrijven aan de drie criteria, in com binatie met de Bauerregel van de Alt- weibsommer. Het verbaast mij verder dat Röder met zijn prognose niet heeft gewacht tot de oktobermaand zich dui delijker had blootgelegd. Vorig jaar kwam zijn verwachting pas half novem ber van de pers. Persoonlijk heb ik in diverse radio praatjes en in de kranten de mening geuit dat wij aan de vooravond staan van een extreme winter, gebaseerd op de zo juist genoemde laatste fase van de ENSO- warmfall. Röder schrijft ook, dat de ENSO-kaltfase van start gaat en die werd meestal voorafgegaan door een flinke opwarming in de winter. Dat de winter wel eens warm kan uitvallen is statistisch gezien geen uitzondering. Im mers vrijwel alle warme zomers met ka rakter, zeg maar de top tien, zijn nimmer gevolgd door een koude of strenge win ter. Dus op grond daarvan zit Röder met zijn verwachting helemaal niet slecht Echter de Pmatubo kon dit jaar wel eens roet in het eten strooien. Het feit dat er in het noorden van Eu ropa al ruim een week extreme kou heerst, die bepaald geen eendagsvlieg lijkt te zijn, geeft aanleiding argwanend te blijven. Een winter met body komt immers niet zomaar uit de lucht vallen. Dus is een extreme winter in koude zin zeker niet verkeken en dat is niet ,.de wens is de vader van de gedachte". Zaten het Wetteramt Offenbach en Bauer in 1962 ook niet op een warme golflengte7 Jawel, en toen werd Europa bedolven onder een drie maanden lang durende koudegolf. I-

Leusder Krant | 1992 | | pagina 6