Vrees boeren over poelen nog niet verdwenen Leusder Krant de schijnwerper Nieuws uit de verenigingen Babybeurs Kinderpostzegels Oud papier Jeugddienst Paddepoelen tellen niet mee in bestemmingsplannen en vallen niet onder ecologische richtlijn Nieuwe verkeersregels Leusder biljart- toernooi De Moespot „Leusden is voor ons een lot uit de loterij" Nieuws uit de verenigingen Kerstinkopen in Münster Intocht Sinterklaas Themadienst Vrije Kwasten Knutselen met de NCVB Woensdag 4 november 1992 Pagina" i LEUSDEN - Het Vrouwen ontmoetingscentrum (VOC) 't Vooronder, (Van de Postlaan 2) houdt zaterdag 7 november van 10.00-12.00 uur een baby- beurs. Goede babyartikelen als boxen, kinderwagens, bed jes, draagzakken enz. en goede babykleding t/m maat 74 kun nen ■''•den ingeleverd op vrijdagavond 6 november van 19.00-21.00 uur in de expositie ruimte van het gemeentehuis, ingang/lift achterkant ge meentehuis. In te leveren spullen moeten heel, schoon en hedendaags zijn. Alle artikelen dienen voorzien te zijn van labels die met bij behorende instruktie afge haald kunnen worden op de volgende adressen: Kupersin- gel 204, Benedictijnehove 22, Grienden 3, Tiendvrij 12, La moen 19, L. de Colignylaan 6 en op dinsdagochtend in het Vooronder. Per innamelijst van 10 artike len betaalt u 2,50 aan in schrijfgeld. Van de opbrengst is 85% voor de eigenaar en 15% voor 't Vooronder. De uitbetaling van verkochte spullen en het ophalen van de niet verkochte spullen is op 7 november 's middags van 14.00-15.30 uur. Voor meer informatie kunt u bellen Annet Tiggelman tel. 951702 of Trees Meurs tel. 940413. LEUSDEN - Vanaf woens dag 11 november zijn de Kin derpostzegels weer te koop. In het postkantoor staan de vrij willigers van het Plaatselijk Comité voor Kinderpostzegels voor u klaar. U kunt bij hen terecht dagelijks van 10 uur tot 16 uur behalve op maandag (van 13-16 uur). De opbrengst van de Kinderpostzegelactie is bestemd voor kinderen in Ne derland, Oost-Europa en de ontwikkelingslanden De vrijwilligers in het post kantoor verkopen niet alleen het velletje Kinderpostzegels, maar ook de serie zegels, de eerstedag-envelop, het postze gelmapje en een uitgebreide collectie wenskaarten. De waarden van de Kinderpostze gels zijn 60 30) cent, 70 35) cent en 80 40) cent. Het thema van de zegels is dit jaar "Kind en Muziek": afgebeeld zijn striptekeningen met kin deren en de grootste instru menten saxofoon, piano en bas. De geïnteresseerde kan ook op het postkantoor terecht voor de bekende Kaarten Voor 't Kind. De collectie van 1992 is zeer gevarieerd. Nederlandse kunstenaars hebben dit jaar voor de Stichting Kinderpost zegels Nederland maar liefst negenendertig wenskaarten in allerlei soorten en maten ont worpen: prachtige ansicht kaarten, glazenierskaarten en pop-up-kaarten van hoge kwa liteit. ACHTERVELD - Op zaterdag 1 november staan er op het Groot Achteveldplein te Ach terveld de hele dag containers van de Achterveldse muziek vereniging Door Wilskracht Sterk Diegene die hun oud- papier aan deze actie kwijt willen kunnen dit de gehele dag daar kwijt Inwoners van Stoutenburg kunnen hun oud-papier ook brengen bij Willem Wouters sr. aan de Hes senweg 95 te Stoutenburg. In lichtingen omtrent deze actie kunt u krijgen bij Evert Tol boom. tel: 03425 - 1833. LEUSDEN - In de Dorpskerk wordt zondag 8 november een jeugddienst gehouden, die om 18.30 uur begint. De dienst zal onder meer worden opgeluis terd door de aanwezigheid van bet Nijkerkse koor 'Jechonja'. Voorganger is dominee Van Al- Phen, die de dienst zal leiden. Voor meer informatie kunnen belangstellenden contact op- aemen met Mark Vis (945542) of Katrijn van Dalen (940184). LEUSDEN - „Formeel is er nog geen collegebesluit over genomen, maar ik kan U meedelen dat de paddepoelen niet meetellen in de bestemmingsplannen," zei voorzitter J.Th. de Jongh gisteravond in de werkgroep agrarische aangele genheden die bijeen kwam in het gemeentehuis van Leus den. Wethouder C. Verduin-Munnik vulde hem aan door te zeggen dat de paddepoelen ook niet meegenomen worden in de ecologische richtlijn. Zij stelden daarmee de gemeenschappelijke land bouworganisaties in Leus den slechts ten dele gerust. Deze maken zich zorgen over de gevolgen van het aanleggen en herstellen van zogenaamde paddepoelen in het buitengebied. Stichts Landschapsbeheer in Utrecht zet zich in voor het herstel van deze drink plaatsen in het Utrechtse deel van de Gelderse Vallei en Scherpenzeel om hier door de leefomgeving van vooral amfibieën, zoals padden en salamanders en reptielen te verbeteren. „De paddepoelen alleen zijn geen probleem, maar ze worden met groen omkleed (bos en singels, red) en wor den daardoor groter," zei de agrariër en voorzitter W. van de Hengel tijdens het overleg. „We vinden de paddepoelen prima, maar als het gevolgen heeft voor de naburige bedrijven dan wordt het wel een pro bleem." Van de Hengel is bang dat de poelen als na tuurelementen in kaart ge bracht worden en dat aan liggende boerderijen niet meer uit de voeten kunnen door eventueel gewijzigde bestemmingsplannen In een brief aan de werk groep vraagt hij zich ook af „waarom bij hinderwetver gunningen buren wel in de gelegenheid worden gesteld bezwaar in te dienen en hierbij niet, terwijl er wel degelijk gevolgen zijn voor de aangrenzende boeren." Bart van Driel, coördi nator van dit door het Mi nisterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gesubsidieerde 3-jarige Drinkpoelen project, vindt de angst van de boeren dat de poelen onder de ecologi sche richtlijn zouden vallen ongegrond: „Dat soort ver halen hoor je vaak Poelen worden echter niet als ver- zuringsgevoelig aange merkt en vallen dus niet on der de ecologische richtlijn. Zou dat wel zo zijn, dan wordt de basis van het hele project weggehaald." Niet functioneren Bart merkt op dat de poelen niet alleen in natuurlijk op zicht van grote waarde zijn, voor boeren kan zo'n poel ook economisch aantrekkelijk zijn Een poel voorziet het vee op een goedkope manier van drinkwater Hij haalt als voor beeld een boer in Leusden aan die vijf poelen heeft laten aan leggen op zijn land. Door de In landgoed De Boom in Leusden is al een aantal poelen aange legd of hersteld door het Stichts Landschapsbeheer. (Foto: Hans Roggen) droogte deze zomer werkten zijn waterpompen (Nortons) niet meer. De koeien konden toen drinken uit de poel die overigens gedeeltelijk afge rasterd wordt om vertrapping van de oevers te voorkomen. Van de Hengel vindt daarente gen dat de poelen niet in alle gevallen functioneren vanwe ge de zandgrond waardoor het water op sommige plaatsen snel de grond in zakt Voortplanting In en rond de poel komen allerlei dieren en planten voor die afhankelijk zijn van stil staand water Met name voor de voortplanting van amfi bieën zijn drinkpoelen van groot belang volgens het Stichts Landschapsbeheer ,,De kikker bijvoorbeeld heeft water nodig om zich voort te planten en land om op te leven. Bosjes, singels zijn er nog wel, maar het water is verdwenen. De meeste soorten verlaten na het leggen van eitjes het water en leven verder op het land „Wij willen niet zorgen dat er veel kikkers en reptielen ko men, maar het herstel van het totale ecosysteem waarin zij een doel hebben, is belang rijk," zegt Bart. Inmiddels zijn er ruim honderd aangelegd of in ere hersteld „Het totale gebied bestaat uit een aantal kerngebieden waar tenminste vier soorten ambifieën of de heikikker of kamsalamander leven. Deze gebieden moeten versterkt worden en daartussen moeten verbindingszones worden aan gelegd. De poelen tussen de verschillende kerngebieden zorgen er bijvoorbeeld ook voor dat dieren in het geval van overbevolking in de ene poel, naar een andere kunnen gaan." Er wordt dus niet alleen ge werkt aan verbetering van het water- maar ook aan het land- biotoop. Op dit moment zijn er nog zo'n vierhonderd poelen. Het ministerie stelt geld beschik baar voor het herstel of de aanleg van 240 stuks Het mi nisterie betaalt 80%, de rest moet het Stichts Landschaps beheer er zelf bij leggen. Veel van de drinkplaatsen liggen op landgoederen of terreinen van staatsbosbeheer Voor het her stel of de aanleg van poelen op particulier terrein moet het Stichts Landschapsbeheer toe stemming vragen. Een ander veel gehoord be zwaar tegen de paddepoelen is dat ze leverbotziekte zouden veroorzaken Dat is een ziekte die bij vee voorkomt als het te lang op natte grond staat. „Dat is een cowboyverhaal. Het te genovergestelde is juist waar. Het water uit de omliggende hoger gelegen weilanden stroomt juist naar de poel toe," zegt Bart. Van de Hengel: „De ziekte wordt via slakken ver plaatst en laat zich in het ene jaar meer gelden dan in het an dere. Het ene jaar is het ge woon wat natter dan het ande re Ja, of het echt een heel groot gevaar oplevert, dat moeten we afwachten," zegt Van de Hen gel. Bart vindt het belangrijk dat de boeren positief meedenken en gesprekspartner blijven wat betreft de paddepoelen. Hij be nadrukt dat de aanleg of het herstel „puur op basis van vrij willigheid gebeurt. In het geval van een landgoed gaan we eerst naar een pachter en dan pas naar het rentmeesterskantoor. Als de pachter niet wil, dan gaan we niet verder Van de Hengel vindt dat de goede inzet van de boeren om de paddepoelen te herstellen niet beloond wordt, maar eer der gestraft. Hij is bang dat de drinkplaatsen uiteindelijk toch ingetekend worden op een of andere kaart. De boeren krijgen het uiteindelijk „toch weer op hun brood. En ook al heeft voorzitter De Jongh gis teravond toegezegd dat de poelen niet onder de bestem mingsplannen en ecologische richtlijnen zullen vallen, hele maal gerust is Van de Hengel er niet op LEUSDEN - De Leusdense rij schoolhouder Joop van Daat- selaar zal dinsdag 10 november bij de katholieke plattelands vrouwen een thema-avond verzorgen over de nieuwe ver keersregels. Met behulp van dia's zullen ook knelpunten in de gemeente Leusden over het voetlicht worden gebracht Ook zal er een kwisje worden gehouden, waarmee een aantal leuke prijsjes is te winnen Belangstellenden kunnen voor meer informatie bellen met: 950046. LEUSDEN - In de zaal van Pon's automobielhandel, Zuiderinslag 2, wordt aan staande donderdag, vrijdag en zaterdag de eindstrijd gespeeld van het Leusder biljarttoer- nooi. De beste zes biljarters van de drie verenigingen, BVL, BV'75 en BP'80 strijden om de eer van het beste team en de beste individuele biljarter van Leusden. Het toernooi vindt dit jaar voor de tiende keer in successie plaats. De wedstrijden begin nen donderdag en vrijdag om 19.30 uur (zaal open o 19.00 uur) en zaterdag om 11.30 uur De winnaars zijn rond 17 00 uur bekend. De prijsuitreiking is 's avonds om 20.00 uur ACHTERVELD - De stichting De Moespot aan de Jan van Ar- kelweg te Achterveld, gaat in samenwerking met enkele vrij willigers weer winteractivi teiten organiseren. In de maan den vlak voor de jaarwisseling is het weer leuk de mensen op een gezellige en prettige ma nier gezamenlijk bezig te hou den en er tevens een educatief element in te brengen. Men gaat onder meer zelf ad ventskransen en kerststukjes leren maken Gezien de grote belangstelling in voorgaande jaren is het van belang dat deelnemers zich vroegtijdig aanmelden. Aanmeldingen moeten uiterlijk op zaterdag 6 november binnen zijn bij me vrouw Valkengoed aan de Pa ter Stormstraat 8 te Achter veld, telefoonnummer 03425 - 2132. Ook bereikbaar voor meer informatie Mr Spek en mr Van den Beid notarissen in Leusden LEUSDEN- Sinds kort is Leusden in het rijke bezit van twee notarissen. De heren Spek en Van den Beid nemen de plaats in van notaris Buters, die dit voorjaar vervroegd met pensioen ging en eer vol werd ontslagen Met de komst van het tweetal gaat een politieke wens in vervulling. Enige tijd ge leden werd Leusden rijp geacht voor de komst van een tweede notaris. Voor de oude cliënten van notaris Buters, die in 1978 als eerste notaris in Leusden werd begroet, zal in ieder geval één van de heren een bekend ge zicht hebben. Mr DA. Spek is namelijk al sinds 1983aan het notaris-kan toor aan de Hamersveld- seweg verbonden. Spek Toen de ruimte werd ge er eëerdom een tweede notaris in Leusden te be noemen, heb ik gesollici teerd. En werd als eerste op de voordracht voor be noeminggeplaatst. Nog tijdens deprocedure werd bekend dat Buters zich zou terugtrekkenmet vervoegdpensioen zou gaan. Op dat moment werd het noodzakelijk dat voor Buters een waarnemer zou worden gezocht om de periode tot een defini tieve aanstelling te over bruggen. Mr Van den Beid, op dat momental zeventien jaar verbonden aan een groot Amster dams notariskantoor, stelde zich besch ikbaar en solliciteerde tevens naar de vacature. Van den Beid: „Het is uiteindelijk allemaal zeer snel gegaan. En hoewel het van tevo ren niet automatisch vaststond dat ik als waar nemer ook de meest aan gewezen persoon zou zijn om Buters op te volgen, ben ik wel benoemd. En daar ben ik zeer content mee Het tweetal Van den Belden Spek besloot daarna gezamenlijk ver der te gaan. „Hoewel we elkaar hiervoor niet ken den, klikte het goed tus sen ons en hebben we be sloten er samen iets moois van te gaan maken, in plaats van ieder voor zich te gaan werken. Het bevalt ons beiden hier zeer goed in Leusden; het is echt een lot uit de lote rij. Notaris Spek startte zijn carrière, na zijn op leiding aan de Universi teit van Utrecht, in 1975 aan een kantoor in Amersfoort. Na een jaar in het onderwijs (als do cent aan het HEA O), keerde Spek in 1983 te rug in het notariaat hls medewerker van notaris Buters in Leusden. Hij kent Leusden dan ook in middels behoorlijk goed. Spek:We komen hier in Leusden met vrijwel alle aspecten van ons vak in aanraking. Hypotheken, overdracht van onroerend goed, verenigingen, stich tingen, testamenten, ven nootschappen, huwelijks voorwaarden, en samenle vingscontracten om er een paar te noemen. Leusden is wat dat be treft een complete stad, met alles erop en eraan. Dat maakt het werken hier ook zo leuk. Je over ziet een groot deel van het vak Van den Beid beaamt die uitlating „Ik heb ze ventien jaar gewerkt op en groot kantoor in A ra ster dam. En m zo 'n sa menwerkingsverband be staat toch meerde nei ging om te specialiseren Juist de veelheid van on derwerpen op uiteenlo pende terreinen maakt het werk in een plaats als Leusden interessant. Spek laat weten dat met name de boedelprak tijk '(alles wat met nala tenschappen te maken heeft) in Leusden in op komst is. Spek: „En dat is logisch, gezien de opbouw van de bevolking in Leus den. Die is tamelijk een vormig geweest en pas nu begint de vergrijzing een factor van betekenis te worden. Daardoor wordt alles wat met nalaten schappen te maken heeft ook in toenemende mate belangrijk. Het tweetal houdt kan toor aan de Hamersveld- seweg, waar ook notaris Buters werkte. Het pand mag van buiten die uit straling misschien missen, van binnen is het een echt notariskantoor. Speken Van den Beid zijn dan ook niet ontevreden over de huisvesting. Toch zullen we de komende tijd wel naar iets anders uitkijken laten de nota rissen weten. Op het kantoor werken, naast de twee notarissen, een klerk, een assistent- klerk, een part-time kan didaat notaris en drie se cretaresses. Het personeel werd overgenomen van Buters. Van den Beid „En daar hebben we echt reuze mee geboft. Het zijn uitstekende medewer kers'" Mr Spek en mr Van den Beid voor het notariskantoor aan de Hamersveldseweg: „Leusden is voor ons een lot uit de loterij.(foto: Hans Verhorst) "WW LEUSDEN - Op dinsdag 8 de cember houdt het Vrouwen ontmoetingscentrum 't Voor onder een tocht naar Munster bij voldoende deelname, nl. 3' personen. Het vertrek is: 7.4! politiebureau in Zuid 8 00 postkantoor Leusden-c. Tegen 11 uur zijn we dan ir Munster, waar meerdere klei nere kerstmarktjes zijn, vee gezellige en mooie winkels. U krijgt volop de tijd te win kelen, en als u wilt kunt u 'i gebouw bezoeken waar in 1641 ook onze 80-jarige oorlog were beëindigd bij de Vrede var j Münster Wij vertrekken weer om 19.0C uur, zodat u ook tijd hebt rus tig wat te eten. U kunt zich opgeven door eer. enveloppe met daarin uw naam en adres en bedrag van 30, -GAat de tocht onver hoopt niet door, dan krijgt ie dereen het geld retour Opgave voor 15 november En veloppe inleveren Grienden 3, Pelmolenhof 8 of op dins dagmorgen in het Vooronder. Verdere inlichtingen: 94.83.22 LEUSDEN - Jongerencentrum De Til en de winkeliersvereni gingen De Hamershof en De Biezenkamp hebben gezamen lijk de organisatie ter hand ge- nomen van de intocht van Sin terklaas De intocht van de Goedheiligman vindt zaterdag 21 november plaats Op die dag wordt de Sint omstreeks 14.00 uur in Leusden verwacht in i winkelcentrum De Hamershof. waar de grijsaard door een vertegenwoordiger van De Til zal worden verwelkomd. Na een rondgang door het winkel- i centrum zal De Sint rond 15.00 uur op De Biezenkamp aanko men Aansluitend brengt Sin terklaas en zijn gevolg een be zoek aan verzorgingshuis 't Hamersveld. Rond 16.00 uur eindigt de rondrit bij De Til waar de uit Spanje afkomstige bisschop de winnaars van de kleurwed- strijd bekend zal maken. Dit alles onder het genot van het inmiddels traditioneel gewor den kopje warme chocolade melk. De kleurplaten worden de komende dagen verspreid via de basisscholen en peuter speelzalen in Leusden De kleurplaten kunnen worden ingeleverd bij Etos Bokkers en Kohlmann Intertoys in De Ha mershof. bij De Spar en tabak speciaalzaak Verwoerd in De Biezenkamp en rijwielspe ciaalzaak Blom aan de Zwarte- weg. Ieder kind ontvangt bij inlevering een leuke attentie (zolang de voorraad strekt) De tekeningen zullen daarna door een deskundige jury, onder voorzitterschap van Sin terklaas, worden beoordeeld. LEUSDEN - In de Marcus- kerk, aan de Asschatterweg 23, wordt zondag 1 november on der het motto 'Rustplaats der Heiligen' een themadienst ge houden naar aanleiding van Allerheiligen Ds Kuiper zal in gaan op het karakter van deze zondag, de voorstelling die er- 1 van wordt gemaakt en de vra gen die dit oproept. Belangstellenden zijn van harte welkom. De dienst begint om 19.00 uur ACHTERVELD - De Leusden se vereniging van vrije-tijds- schilders 'De Vrije Kwasten' houdt zaterdag 14 en zondag 15 november een expositie in De Moespot aan de Jan van Ar- kelweg in Achterveld De ex positie is beide dagen van 11 00 uur tot 17.00 uur te bezichti gen. Het gaat om schilderwerk van beginnende en meer gevor derde amateurs, die enthou siast en niet geheel van talent gespeend bezig zijn met de schilderkunst. Er zijn land schappen, maar ook portretten en dergelijke te bewonderen LEUSDEN - Op uitnodiging van de NCVB-afdeling Leus den-Zuid zal mevrouw De Gooyer uit Leusden creatieve avond verzorgen in Het Tref punt in Leusden-Zuid (Arn- hemseweg, naast de kerk) De Japanse papiervouwkunst 'O- rigami' staat centraal. Belang stellenden zijn welkom Voor meer informatie kunnen geïn teresseerden bellen met: 941902 of 616849

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7