„Liever een boef doodlopen dan 'm doodschieten" 8 9 9 I ««IK Leusder Krant Zeer koude oktober De Boskamp Vogelpootje Filosofie achter de veertiende Big Boskamp Run politieschool: 3ES3 Woensdag 4 november 1992 Pagina 9 LEUSDEN/AMERSFOORT - ,De diepere gedachte achter de loop is eigenlijk de politic- igent enthousiast te krijgen lijn conditie op peil te houden. Zodat, wanneer hij in zijn werk voor de keuze komen te staan, bij kiest voor het lopen in ilaats van te schieten. Liever en boef doodlopen dan dood- chieten is de filosofie die er chter zit." Jan Miedema (do- ent vakgroep recht) is cén van organisatoren van de veer- iende Big Boskamp Run, die londerdag 12 november wordt ehouden op het terrein van de olitie-opleidingsschool De loskamp in Leusden. De loop, waarin de leerling an de De Boskamp centraal :aat, gaat dit jaar voor het irst van start onder de vlag an de Landelijk Selectie- en pleidingsinstituut Politie SOP). Zo'n vijfhonderd lo- ?rs maken de run tot één van grootste lopen van de Ne- irlandse politie. De belang- elling van de gastlopers voor zeven kilometer lange irdloop wedstrijd is nog :eds groeiende. Volgens de ganisatoren is ontspanning >or de hedendaagse politie- ent heel belangrijk. Ook ge in de huidige reorganisatie is loop voor velen even een iksemafleider De grootscheepse landelijke organisatie van gemeente- rijkspolitie moet in april n het volgend jaar een feit De twee afdelingen zullen nen moeten vloeien tot één idelijk politie-apparaat. de vijf opleidingscen- (Amsterdam, Harlingen, rlen, Leusden en Lochem) en samen onder één para- De Landelijk Selectie- en [leidingsinstituut Politie OP) heeft haar hoofdkan- r aan de Hogeweg in lersfoort. Ook de recherche- iooI in Zutphen, de Neder- idse Politie-academie en het rkeersinstituut in Apeldoorn en onder de op 1 juli van dit gestarte LSOP. Door de irganisatie zal Nederland volgend jaar in 25 regio's wor den verdeeld. „Met die reorganisatie heb ben zo'n veertigduizend poli tiemensen over het hele land te maken De veranderingen die daarbij optreden zijn enorm. Er komen nogal wat functies op de tocht te staan, dus dat levert bij een heleboel mensen extra spanning op Naast de gewone dagelijkse werkdruk. Bovendien zullen agenten in andere plaatsen moet gaan werken. Agenten uit bijvoor beeld Leusden zullen volgend jaar ook in Amersfoort hun werk moeten doen en anders om. Dat zal voor velen niet meevallen; zeker als gewend bent in een relatief rustig dorp te werken." Praten met Jan Miedema (politie-ambtenaar en docent vakgroep recht) is praten over de politie Hij is inmiddels al zestien jaar verbonden aan de politieschool De Boskamp. („Ik ben nu vijftig jaar en daar om wil ik nog één keer naar de praktijk. Ik hoop op een func tie bij de toekomstige landelij ke dienst, de KLPD, waar on der andere de CRI. de 'Por- sche'-dienst en de waterpolitie onder vallen.") Praten met Miedema betekent ook praten over sport en de relatie die sport heeft met het politie werk. Samen met de sportlera ren Theo Lodema en Ton Duits (officieel KNAU atletiek- en triatlontrainer) organiseert hij dit jaar voor de veertiende keer de 'Big Boskamp Run Miedema: „We zien de loop dan ook onder andere als een bliksemafleider voor de poli tieman, die als gastloper volop in de reorganisaties zit. De loop is echter nog steeds be doeld voor de leerlingen, maar oud-leerlingen komen graag vanuit heel Nederland naar ons toe De leerlingen proberen we zó te stimuleren dat ze blij ven sporten als in een korps zitten Want het is niet voor niets dat een bedrijfsarts heeft gezegd dat de politie meer moet bewegen." Sportleraar Theo Lodema (38 jaar) werkt al veertien jaar bij De Boskamp „Niet iedere leerling sport graag, dus die zal later ook meer moeite hebben zijn conditie op peil te houden. De leerlingen krijgen gemid deld vier tot zes uur sport per week Daar zit zelfverdediging bij, groepssporten en atletiek. Het zwemmen wordt naast het gewone rooster gedaan. Deze loop is inmiddels uitgegroeid tot een sportieve verbroede ring tussen leerlingen, oud- leerlingen, personeel en gastlo pers. Veel oud-leerlingen heb ben behoefte terug te keren naar De Boskamp waar het voor hen allemaal begon." Volgens beide heren is een diepere reden achter de loop de toekomstige agenten enthou siast te maken voor de sport. „Wij vinden dat de conditie en zelfverdediging bijgehouden Organisatoren Jan Miedema en Theo Lodema van de veertiende Big Boskamp Run: „Een agent die de fysieke vaardigheden mist zal eerder naar zijn wapen grijpen, (foto: Hans Verhorst) zou moeten worden. Het is waarschijnlijk een utopie, maar bij het schieten gebeurd dat bijvoorbeeld wel. Daar worden agenten om de zoveel tijd op getest. Wij denken dat een agent die de fysieke vaar digheden mist sneller naar zijn wapen zal grijpen. Ook met een wapenstok en met de hand boeien zal een agent mee om moeten kunnen gaan. Conditie is, naar onze mening, erg be langrijk als een agent in een conflictsituatie moet kiezen tussen schieten of lopen. Volgens Miedema moet het pistool het laatste redmiddel zijn. „We hebben liever dat een dief dood wordt gelopen dan dat hij wordt geschoten. Een mooi voorbeeld daarvan stond een maand geleden in de krant Een 40-jarige politie-agent uit Leerdam die een half uur ach ter een inbreker aan heeft gelo pen. Hij heeft hem uiteindelijk kunnen grijpen, omdat de 22- jarige dief te vermoeid werd." Het is voor een politie-agent moeilijk zijn conditie op peil te houden. De omstandigheden waarin hij moet werken zijn niet altijd even makkelijk. Het vak van politie-agent wordt wel een slijtend beroep ge noemd. Door de wisselende diensten wordt er vaak onge zond en onregelmatig gegeten De 'vette hap' heeft dan mis schien niet altijd de voorkeur, maar is vaak wel het makke lijkst. Daarnaast is er de stress en de spanning van het werk. Het is dan ook vrijwel onver mijdelijk dat een politie-agent zich kan en moet ontspannen. Hardlopen (sporten) kan daar een onderdeel van zijn, waardoor tegelijkertijd aan de cQpditie gewerkt kan worden In de korpsen in den lande wordt veelal verschillend ge dacht over sport voor de agent ,,In Utrecht en Amersfoort is het vrij goed geregeld. Er is een fitness-ruimte binnenshuis. De jongens die graag sporten gaan toch wel. Het gaat juist om die andere groep." aldus Lodema. De LSOP Big Boskamp Run '92 gaat over zeven kilometer. Het parcours voert de vijfhon derd deelnemers onder andere over het terrein van de golfclub De Hoge Kleij. Er doen zo'n driehonderd leerlingen („Ben je met geblesseerd, loop je mee.") aan mee. De overigen deelnemers zijn personeelsle den en gastlopers, waaronder agenten en burgers. Ook de winnaar van vorig jaar Aart Stigter is weer van de partij Hij won de race toen afgete kend in een tijd van 21.35,0 Na afloop zal de waarnemend di recteur drs. K Verkerk de prij zen uitreiken. Volgens Lodema zit de orga- Toen de opleidings school De Boskamp in Wassenaar door het groeiend aantal leerlingen te klein werd, werd de school in het 'roerige jaar' 1968 overgebracht naar Leusden De leerlingen kregen toen les in houten barakken. Die stamden nog uit de tijd dat die plek. na de tweede wereldoor log, voor militaire doelein den werd gebruikt. De hui dige school werd kort daarna gebouwd en werd in 1971 door Prins Bernard geopend Op het huidige terrein van De Boskamp bevond zich gedurende de tweede wereldoorlog het beruchte Durchgangslager Amers foort. Een wachttoren, een klokkenstoel en andere voorwerpen uit die periode zijn bewaard gebleven. Het zijn de littekens uit een gruwelijke tijd. Op het ter rein is een museumpje in gericht. Volgens docent Jan Miedema gaat de school zorgvuldig om met deze herinneringen en wil er de mensen graag over vertellen. Museum Flehite in Amersfoort heeft het museumpje geadopteerd Bij Flehite is nog veel meer te vinden over het Durch gangslager Amersfoort. Momenteel draait in het Grand Theatre in Amer- foort de film 'De Bunker' met in de hoofdrol Dustin Tom Hoffman. De film gaat over de verzetstrijder Gernt Kleinveld, die ge vangen zat in Kamp Amersfoort. De als ex treem gevaarlijk bestem pelde Kleinveld werd op gesloten in De Bunker; een zwaar bewaakt cellencom plex op het Durchgangsla ger Amersfoort Omdat hij slechts uitzicht had op de portatie naar een concen tratiekamp of geéxecu- teerd te worden besloot hij te ontsnappen. En met suc ces, want Kleinveld leeft nu nog. nisatie met vijfhonderd lopers wel aan zijn maximum. „Dit jaar zijn we genoodzaakt dranghekken bij de start te ge bruiken. We hebben dit jaar ook een printer voor de directe uitslagverwerking De AV- Trathlon heeft de tijdklokken en de elektronische aankomst- printers beschikbaar gesteld. Hoe we de groeiende deelname in de komende jaren moeten oplossen, is nog onduidelijk. Het is altijd een wilde loop ge weest. Iedereen kan zich in schrijven Het is eigenlijk een beetje uit de hand gelopen De organisatie is al maanden met de loop bezig. Tussen de lessen door werd er van alles geregeld. Duits, Lodema en Miedema hebben samen een prachtig programmaboekje in elkaar gedraaid. „Daarvoor moet je kopij leveren, adver teerders zoeken, het laten drukken, etc.. Verder moet het parcours verkend en uitgezet worden. Sponsors en mensen moeten benaderd worden. De affiches worden overigens elk jaar door de leerlingen zelf ge maakt." De organisatoren, die zelf ook meelopen, zijn tot vlak voor de start nog druk „Maar als we eenmaal lopen vergeten we alles." Voor de lopers zijn aan de deelname geen kosten verbon den. Ook het gebruike van de avondmaaltijd is gratis. „Wat we wel aan de deelnemers vra gen is een bijdrage te geven voor de gehandicapten sport vereniging Amersfoort en om streken. Vorig jaar hebben we daarmee vijfhonderd gulden opgehaald. Dit jaar hebben we er iets meer bekendheid aange geven. Maar we verplichten niemand. Misschien geeft men meer uit waardering dat we allemaal gezond zijn Najaarsloop Veertien jaar geleden werd er rond de kerst door leerlingen en docenten van de opleidings school voor politie De Bos kamp een 'najaarsveldloop' ge houden Er waren toen in 1979 ongeveer zestig deelnemers Tegelijkertijd werd de sport vereniging De Boskamp opge richt. Lodema, Miedema en Duits vormen het bestuur van de Sportvereniging De Bos kamp. De drie hebben nog steeds een aantal Boskamp at- letiekrecords op hun naam staan. Het marathonrecord staan op naam van Miedema; Duits is nog steeds de snelste op de tien kilometer en Lode ma heeft het record voor speer werpen in handen De school was voor die tijd altijd al erg actief op sportge bied. Naast de verplichte vak ken als zwemmen, zelfverdedi ging en atletiek werd ook in de vrije tijd veel aan sport gedaan. Inmiddels is de school aan de veertiende 'Big Boskamp Run' toe Het aantal deelnemers is inmiddels gegroeid naar vijf honderd deelnemers Donder dag 12 november om 15.00 uur zal het startschot klinken. Drs. A.J Lems, voorzitter van de be stuursraad van de Landelijk Selectie- en Opleidingsinsti tuut Politie (LSOP) en oud burgemeester van Zaanstad, is gevraagd de deelnemers weg te schieten. De politieschool is in 1968 naar Leusden gekomen, nadat de vorige school te klein was geworden De Boskamp startte haar opleidingsschool in 1955 in Wassenaar. Inmiddels is het opleidingscentrum uitgegroeid tot een moderne school met een verkeerscircuit met een over dekte winkelstraat. Daarin wordt met professionele ac teurs situaties nagespeeld en met camera's opgenomen. Miedema. „Samenwerking tussen agenten is heel belang rijk Daarom is het belangrijk te weten wat je maat doet in een crisis-situatie Daar pro beren we de leerlingen op te trainen. In een politiekorps trekken agenten jaren met el kaar op en ze moeten elkaar kunnen vertrouwen Je moet erop kunnen vertrouwen dat er een maatje met je meerent. Ben je fysiek sterk, -en dan kom ik weer op de conditie-, dan ben je verbaal ook veel sterker. Daarnaast is ook de sfeer be palend voor de arbeidsvreug de." De school beschikt verder over een ruim opgezette bi bliotheek, een sportzaal en een buitensportcomplex. Met de bouw van een nieuwe schietac- comodatie krijgt de school één van de modernste schietbanen van Nederland. Momenteel zijn er een kleine 520 leerlin gen verdeeld over 26 klassen. Daarnaast worden er nog di verse andere (voortgezette) opleidingen gegeven, zoals een basiscursus milieu en een ba siscursus voor recherchewerk. Frits Schoenmaker oor voor voor Maandag sloeg de vlam ardig in de pan op het loordelijk deel van de Noordzee. Een actieve de- cessie trok uitdiepend via Schotland naar het oosten n zorgde ook bij ons voor en stevige bries. De baro neter daalde fors en in 24 ur was er een verval van mgeveer 18 millibar. De ekleurde herfstbladeren warrelden welig in het ond en het verkeer, met ame de spoorwegen, on- ervond er de nodige hin- er van Dinsdagochtend erd in Achterveld 12 mm fgetapt De eerste oogst an november is dus bin- en Vanaf morgen komt :t weer onder invloed van n hogedrukuitloper en ordt het wat rustiger in atmosfeer. De tempe- ituur schommelt een oot deel van de week ind de 11 a 12 graden en de kans op nachtvorst is nihil. Zoals verwacht zijn er in Scandinavië de nodi ge records over oktober aan flarden gescheurd. De laatste tijd vroor het in het noorden nachten achter een meer dan 20 graden. De diepvriessfeer heeft er toe bijgedragen dat er in Kiruna, in noordelijk Zwe den, een extreem-koude wijnmaand in de klimaat- boeken kon worden bijge schreven De gemiddelde etmaaltemperatuur be droeg er ca -9 graden en daarmee werd oktober 1968 met -7 1, van de troon gestoten Uit het zuiden van Scandinavië is de kou nu verdreven, maar in het noorden komt in de nacht nog altijd strenge vorst voor Ook in onze regio werd de maand oktober zeer koud. Op het landelijk instituut in de Bilt werd een gemiddelde tempera tuur berekend van 8.0 gra den en dat is 2.5 graden beneden de maat In Leus den bedroeg de etmaal- temperatuur 7.8 graden, nog iets kouder dan op het KNMI In eerste instantie zag het er naar uit dat de wijnmaand vrij droog ge schiedenis zou gaan ma ken, maar vooral in de laatste tien dagen viel er flink wat regen. Daarmee werd het landelijk een te natte maand, maar de ver schillen waren enonn. Zo werd er op enkele plaatsen in de Kop van Noord-Hol land ruim 240 mm uit de meters getapt, terwijl er in Maasbracht nabij Roer mond. slechts 45 mm werd opgevangen. De verschil len werden voornamelijk veroorzaakt door buien, die vooral in dit jaargetijde zeer actief zijn langs de kust. Bovendien werden ze nog eens extra geactiveerd door het warme water van de Noordzee na de mooie zomer van dit jaar. In Achterveld werd in okto ber 107 mm afgetapt, in Leusden bedroeg de oogst 116 mm Normaal moet er gemiddeld in ons gebied ruim 70 mm aan neerslag vallen. Met de zon ging het zeker niet slecht, want in de Bilt werden 103 uren geregistreerd en dat is pre cies de hoeveelheid waar we recht op hebben. De af gelopen maand werd ove rigens de koudste sedert 1974, toen er een gemid delde van 7.0 graden uit de bus rolde, het kan dus nog erger, want in 1905 en in 1922 werd slechts 6.5 gra den over oktober gemeten en dat moet beslist rillen zijn geweest. De laatste dagen is er erg veel regen gevallen in Ita lië. Rome meldde maan dagochtend bijna 30 mm en in Florence trad de Arno op enkele plaatsen buiten haar oevers. We moeten wachten tot de bloem is uitgebloeid en de vrucht zich heeft ontwik keld, om te zien waarvan het kruid zijn naam heeft te danken. De groep van gebogen, puntige peulen vertonen een treffende ge lijkenis met een vogel pootje. De wetenschappe lijke geslachtsnaam Omi- thopus heeft letterlijk de zelfde betekenis. Dit kleine plantje, met zijn fijnverdeelde blaad jes, vinden we op droge, voedselprme zandgron den, op open plekken in droge heide, op heide paadjes en zandverstui vingen, maar ook in de bermen van zandwegen en in de droge graslanden. De soort groeit onder de meest extreme omstandig heden, zeer droog en warm met afwisselend ook koud en nat. Niettegenstaande Vogel pootje geen bijzonder kwetsbare plant is, nemen de meest geschikte bioto pen echter gestadig af. Dit als gevolg van te inten sieve betreding, van be mesting, het gebruik van herbiciden en de vergras- sing en bebossing van heide en stuifzanden. Het Vogelpootje is gemak kelijk van de verschil lende echte Wikken te on- derscheiden doordat het aan de bladeren een eind- blaadje heeft inplaats van een rank. De plant klimt dus niet. De stengels zijn fijnbehaard en liggen deels op de grond. De kleine, witte, roodgea- derde bloemen staan met een aantal korte steeltjes op een gemeenschappe lijke, stevige steel en wor den gewoonlijk bevrucht door zelf bestuiving. Bij de meeste vlinderbloe migen scheuren de rijpe peulen open om de zaden los te laten, maar bij het Vogelpootje breken de peulen bij de insnoeringen tussen de zaden in eenza- dige leden uiteen. In het 'Cruydtboeck' van Dodoneus wordt Vogel pootje aanbevolen om ste ken van schorpioenen te genezen. In ons land - zonder schorpioenen - zal het kruid dus weinig nut hebben gehad voor de ge neeskunst. Men gebruikte het wel als veevoer en tot dat doel werd een naaste verwant van Vogelpootje, afkomstig uit Zuid-Eu ropa, gekweekt Het groeit echter zeer lang zaam en de teelt was al leen daar van belang waar door de kalkarme bodem gesteldheid de Klaver niet wilde groeien. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9