De uitdaging van de carambole Leusder Krant Krachtig herstel van Dupaco/LEOS Het tiende Leusder Biljarttournooi één grote familie Tweede zege voor LHV-dames mpala naar regiofinale Schakers spreken dezelfde taal Hessenkar klaverjas Sport kort Sterk optreden waterpoloërs Eerste Clubcup tennistoernooi JUSDEN - Het Leusder ljart Tournooi (LBT) werd n jaar geleden voor de eer- c keer georganiseerd. De elstelling van het tournooi de leden van de drie Leus- nse biljartclubs met elkaar nnis te laten maken en de derlinge sfeer te verhogen, dgens Jan van 't Holt, de or- nisator van het LBT, vor- En de biljarters een grote fa lie. De finalisten van het tiende Leusder Biljarttournooi (foto: Hans Roggen) foensdag 11 november 1992 jarige Jaap de Winter werd tertuigend ivinnaar van het rusder Biljarttoernooi, waarin drie Leusdense biljartclubs :aar sportief bestrijden Pagina 11 leden van die grote familie prden door de drie ballen gedaagd caramboles te ma- n. Dat is de band, die hen rbindt. Tijdens de wedstrij- n denkt het publiek harts- :htelijk met de spelers mee. wordt bijvoorbeeld gefluis- d dat de keu de bal lager >et raken om een beter re- ltaat te krijgen, n goede bal wordt door de jkers beloond met het knip- n van de vingers; één keer. tor een betere stoot wordt ee keer geknipt. Als een >ot diepere bewondering op- ikt tikt men met de hand op bovenbeen. Soms slaat in met de knokkels op tafel een meesterstoot te eren. zo'n stoot wil het nog wel- ïs gebeuren dat ce tegen- inder 'netjes' broml Ijarters die door d toejui- ngen begeesterd een goed ïrnooi spelen en een lyenne van boven de 2,5 draaien mogen twee jaar niet aan het tournooi meedoen. De kampioen van dit jaar, Jaap de Winter, zal daarom de ko mende twee jaar uitgesloten worden. De biljarters worden aange wezen om bij partijen die ze niet spelen arbiter te zijn. Zij moeten tellen hoeveel caram boles de spelers op het laken leggen. Als er gemist wordt roepen zij bijvoorbeeld met sonore stem: "Noteren twee voor Benny. Noteren twee." Een andere biljarter schrijft de score op en houdt het score bord bij. Onder het scorebord hangt een papiertje. Daar staat op wie er spelen, bij welke vereniging zij horen en vooral hoeveel caramboles de spelers moeten maken om zich winnaar te mogen noemen. Napoleon Jan van 't Holt heeft dit tour nooi bedacht. Hij zorgt er zelf ook voor dat de verenigingen nauwere contacten hebben. Hij is penningmeester van zo wel BP als BLV. Dat zijn vol gens hem de clubs die het meeste op een soos lijken. BV '75 is meer op prestaties ge richt. Van 't Holt vond het dan ook helemaal niet erg dat BP voor de laatste ronde al uitge schakeld was voor de titel. De sfeer van het tournooi ver goedde alles. Van 't Holt is de speler die de meeste keren in de finale speelde. Eén keer trok hij zich vrijwillig terug om anderen de kans te geven in deze competi tie uit te komen. De biljarter die in het LBT mee doet is be langrijk in de Leusdense bil jartwereld. Jan van 't Holt is de Napoleon van het tournooi. Hij heeft het draaiboek. Hij controleert dat het naar behoren uitgevoerd wordt. Hij heeft de sleutel van de drankkast. Hij beheert het archief en vertelt over de ten toonstelling die hij heeft inge richt ter ere van het lustrum. Hij zorgt dat de hapjes en de bekers voor de prijsuitreiking klaarstaan. Hij bepaalt dat de finale een kwartier later dan de andere wedstrijden begint. Hij zorgt dat muziek de wed strijden omlijst. Tijdens de fi nale schalden onder andere ABBA, lOcc en Kool and the Gang door de zaal. Die finale ging tussen Frans Schoemaker van BV '75 en Jaap de Winter van BVL. Inge wikkelde berekeningen had den uitgewezen dat De Winter zou winnen als hij eerder 65 caramboles maakte dan Schoemaker 33. De jarige De Winter maakte in de tweede beurt een serie van twaalf, die goed was voor veel geknip en getik van de toeschouwers. Na die serie van twaalf was de partij zo goed als beslist om dat de zenuwachtige Frans Schoemaker geen speelbare bal kreeg. De spelers van BP maakten zich verdienstelijk door de ge beurtenissen op foto en video vast te leggen, opdat het nage slacht ook van de partij zou kunnen genieten. Na de laat ste carambole lieten de deelne mers nog een staatsieportret maken voor het archief van Jan van 't Holt. Daarna haast ten zij zich naar huis om te eten en zich te verfrissen, want 's avonds was het weer groot feest in de speelzaal Bil jarters hebben een zwaar en moeilijk leven. LEUSDEN - De dames van LHV hebben tegen Eendracht hun tweede overwinning in de zaal competitie behaald. De Leusdense dames hadden aan één goede helft ge noeg om de punten uit Vleuten/De Meern weg te halen. Na de goede wedstrijd vorige week tegen Laren, speelde LHV nu een min dere wedstrijd tegen Een dracht. Een goede eerste helft werd gevolgd door een zeer slechte tweede. Coach Rainer Rutschek hierover: „Het leek of er in de tweede helft een compleet ander team stond, er werd bijzonder slecht gehandbald. Ik ben blij dat we toch nog twee punten hebben kun nen pakken." Eendracht opende in de eigen sporthal nog wel de score, maar kwam er daarna in de hele eerste helft nauwelijk meer aan te pas. Doelpunten van Wü Dake (2x). Hilde Steenbeek en Wil van de Burgwal zorgden voor een snelle LHV-voor- sprong van 4-1. Nadat de tegenstander wat terug kon doen, was het To Schoenmakers die met een zuivere hattrick voor 7-1 zorgde. Eerst rondde zij twee break-outs doel treffend af, daarna was zij succesvol na eem mooie combinatie met Dake en Van de Burgwal. Dat Eendracht daarna al leen nog uit twee straf- worpen kon scoren, zegt alles over de krachtsver houding in het veld. Steenbeek en Van de Burgwal bepaalden de ruststand op een riante 9- 4 voorsprong voor LHV. In de tweede helft ging LHV in eerste instantie To Schoenmakers gave hattrick. verder waar men voor rust geëindigd was en vergrootte de voorsprong via Tonny Davids en Ca- rin Nijhuis tot 11-4. De wedstrijd leek op dat mo ment volledig gelopen en zo gingen de LHV-ers ook spelen. Een dubieuze strafworp voor de tegen stander leek voor deze omschakeling bij LHV het sein. Van deze verandering in stemming maakte Een dracht goed gebruik. Na dat de strafworp was ver zilverd, kwam zij terug tot 11-8. Toen kon ein delijk Steenbeek voor LHV weer wat terug doen. Haar doelpunt werd echter gevolgd door twee Eendracht doelpun ten, waardoor het 12-10 werd en de wedstrijd weer open was. Gelukkig voor LHV vergrootte Van de Burgwal de voor sprong weer tot een marge van drie doelpun ten, wat genoeg bleek voor de overwinning. De eindstand werd door een dracht uiteindelijk op 13- 11 bepaald. LEUSDEN - Zaterdag 7 november werd in Soest de mini 3-4 kamp gehou den, welke een rayon wedstrijd is voor re- Teanten. De eerste drie teams zowel in de drie- ils vierkamp gaan door laar de regiofinale. Im pala dat in beide catego- ieën met verschillende earns aanwezig was, loest nog wat wennen het wedstrijdritme. 2 ian In de driekamp werd de finale net niet gehaald door Impala 3; zij werden met puntentotaal 216.3 vierde. Impala 6 be haalde de zesde plaats met 212.1. Impala 1 werd achtste met 207.4. In de vierkamp viel Impala wel in de prijzen. Impala 4 wist zich met een pun tentotaal van 217.2 te plaatsen voor de regiofi nale. LEUSDEN - Afgelopen week is er een gedenk waardige wedstrijd ge speeld op de Leusdense schaakvereniging. Het derde tear.., dat inmid dels het vlaggeschip van de vereniging aan het worden is, heeft weer een nieuwe overwinning ge boekt. Na het kampioen schap vorig jaar promo veerde het team naar een klasse, die eigenlijk te sterk is voor het derde. Vervolgens moeten ze de eerste wedstrijd al aan treden tegen 's Grave- land, een der favorieten voor een hoogste note ring. Het mag een opmerke lijke prestatie heten dat er van 's Graveland ge wonnen is. Deze kleine vereniging, die amper tien leden telt, bezit drie sterke schakers. Op het derde bord speelt Boe- schoten. Met zijn 35 jaar het jongste lid en al twin tig jaar voorzitter Het is de clubliefde die hem er van weerhoudt om lid te worden van een sterkere vereniging: Hij hoort he lemaal niet thuis in deze klasse. Ook de tweede bordspeler, Otto, is op papier zoveel sterker dan zijn Leusdense tegenstre ver Rietveld dat deze partij op voorhand als verloren beschouwd moest worden. Onze Rietveld maakte echter een mooie remise en legde daarmee de basis voor de eindoverwin ning. De eerstebordspeler van 's Graveland, Schoenma ker geheten, scoorde zijn punt zoals dat van hem verwacht werd. Hij is daar al veertig jaar club kampioen en als zodanig een regionale beroemd heid. Het is onbegrijpe lijk dat deze Schoenma ker nooit zijn geluk heeft beproefd bij de grote ver enigingen. Het zal tijdge brek zijn. De man is boer van beroep en in verband met de verzorging van zijn veestapel geheel aan huis gekluisterd. Slechts om een partij te schaken verlaat hij zijn geboorte grond, maar niet van harte. En hij is zeer zwijgzaam. Hoe anders van karakter is zijn Leusdense tegen stander, Nasser Aghalani. Een prater, een romantische reiziger, een wereldburger, ner gens thuis en nergens vreemd. Hij woont in Nederland om Sterrenkunde te stu deren en het zal niemand verbazen als hij daarna weer zal vertrekken. Hoe kunnen twee tegenpolen als Aghalani en Schoen maker zich de hele avond met elkaar vermaken, pratend over hun zo ver schillende levensstijl. Het kan. Het is dat rare schaakbordje op tafel, waarmee zij dezelfde taal spreken. Sport verbroe dert. Dat neemt niet weg dat Aghalani het vervelend vond om te moeten ver liezen. Maar dat werd ruimschoots goedge maakt door zijn teamge noten aan de lagere bor den. Weygertze, Boo gaard, Struiwig en de beide Nijhof's scoorden allen en het juist gepro moveerde Leusden 3 kon weer een punt bijteke nen. Het mabitieuze Dopaco/Leos behaalde eindelijk weer eens een zege. Volendam werd in De Meent met 3-0 geklopt, (foto: Hans Roggen) ACHTERVELD - Vrijdag 6 no vember vindt vanaf 20.00 urn- de tweede wedstrijd in het Hessenkar-klaverjastournooi plaats. De uitbater van café 'De Hessenkar' aan de Hessen weg, Andy Boutens en zijn vrouw Hetty, organiseren jaarlijks een groot klaverjas- tournooi, waar iedereen aan mee kan doen. Per wedstrijd wordt er om fraaie prijzen gestreden. Daar naast staat de titel 'Klaverjas- kampioen van de Hessenkar'op het spel. In zeven klaverjas- wedstrijden, allen gehouden op de eerste vrijdag van de maand, kunnen belangstellen den een poging wagen om in de beste vijf partijen in deze serie van zeven deze titel te be machtigen. Het inschrijfgeld bedraagt 4,- per kaartavond. De volgende data krijgt dit klaverjastournooi een vervolg 4 december, 8 januari, 5 fe bruari, 5 maart en 2 april. LEUSDEN - Na een wat mindere periode in de compe titie, kregen de dames van Du paco/LEOS afgelopen zater dag een enorme opsteker. De competitiewedstrijd tegen het op dat moment als tweede ge klasseerde Volendam werd met 3-0 gewonnen. De dames van Dupaco/ LEOS toonden na een wat min dere penode in de competitie weer het betere volleybal. On der begeleiding van een ru moerig publiek werd de wed strijd met de setstanden 15-11, 15-10 en 16-14 gewonnen. In de eerste set gingen de da mes van trainer Rinke van de Brink er vol enthousiasme te genaan. Met een goede aanval over de buitenkant werd Vo lendam onder druk gezet Doordat de dames agressief bleven spelen, werd deze eerste set gewonnen. De tweede set was een kopie van de eerste set Het agressie ve spel van de dames gaf ook in deze set de doorslag. In de der de set verzwakten de dames van Dupaco/LEOS iets en dat gaf Volendam de kracht om een voorsprong te nemen Maar on danks de 9-13 voorsprong (en later 11-4) kon Volendam deze set niet winnen en trok Dupa co/LEOS de volle drie punten naar zich toe. Trainer Rinke van de Brink was na afloop van de wedstrijd zeer tevreden over het gespeel de spel. Van de Brink: „Dit is een goede opsteker voor het team." Op de vraag waarom er nu wel zo goed gespeeld was, zei Van de Brink' „De dames gingen er vandaag lekker agressief in. Ook de opdracht om veel over de buitenkant aan te vallen werd goed uitgevoerd We scoorden dan ook veel op de buitenkant. Al met al zat het goed in elkaar." Uitslag Dupaco/Leos - Volendam 3-0 (15-11,15-10,16-14) Uitslagen 2e divisie B Amsterdam - Delta Lloyd/AMJV 2 1-3 Tic Tac/Vif - WC '92 3-0 Dupaco/Leos-Volendam 3-0 Piet Zoomers/DA 2 - Vezeno/ Zaanstad 2 3-2 Shot-TWEE W 2-3 Madjoe - Dinto 3-0 2e divisie B: 1 Delta Llovd/AMJV 2 5-15 2 Tic Tac/Vif 5-12 3 Madjoe 6-10 4. Volendam 6-10 5. VCC'92 5-8 6. Amsterdam 5-8 7 Piet Zoomers/DA 2 5-8 8. Vezeno/Zaanstad 2 5-7 9. Dinto 5-6 10 Dupaco/Leos 5-6 11. TWEEW 5-2 12 Shot 5-1 Programma 2e divisie B Vezeno/Zaanstad 2 - Dupaco/Leos Volendam - Tic Tac/Vif VCC '92 - Amsterdam Deltalloyd/AMJV 2 - Madjoe Dinto - Shot TWEEW - Piet Zoomers/DA 2 LEUSDEN - De heren van De Haaien moesten afgelopen zondag acte de presence geven in IJssel- stein tegen YZPC. Op voorhand beloofde het een spannende wedstrijd te worden; wat het uit eindelijk ook werd. Bin nen twee minuten kwa men de Leusdenaren op een 2-0 achterstand. Carl Diepenbroek beant woordde deze furieuze start van YZPC met een mooi tegendoelpunt. De eerste periode werd zo doende afgesloten met een 2-1 voorsprong voor YZPC. De tweede periode scoor den beide ploegen één keer. maar het begin van de derde periode bete kende de ommekeer in de wedstrijd. De Haaien maakten gelijk door een subtiele strafworp benut door Gerco Renkers. Een minuut later bracht Wil lem Burger De Haaien voor het eerst op voor sprong. Deze voorsprong werd uitgebouwd door een strafworp van Her man Streefkerk YZPC kwam terug tot 4-5 maar Rob van Wegen bracht de marge weer op twee pun ten door een doelpunt ge scoord in de laatse mi nuut van de derde pe riode. De vierde periode kwam YZPC er niet meer aan te pas. Van Wegen scoorde zijn tweede doeel punt: 4-7. Renkers bracht de stand heel snel daarna op 4-8. YZPC probeerde wanhopig nog wat te on dernemen tegen de ont ketende Haaien maar vonden steeds Marco Tij mensen op hun weg. Met magistrale reddingen en het stoppen van een strafworp gaf hij De Haaien nog een extra steuntje in de rug. De wedstrijd werd uiteinde lijk afgesloten met een 4- 9 overwinning door een laatste doelpunt van Van Wegen. Coach Ronald Bast kon opnieuw terug kijken op een prima wed strijd en een fel bevoch ten overwinning. Zware dobber De dames van de Haaien speelden zaterdag een thuiswedstrijd tegen de Watervlo. Een ploeg die goed meedraait in de competitie. Dit bete kende voor de ploeg uit Leusden, welke de laat ste tijd het geluk niet al tijd aan haar zijde heeft, een zware dobber. De westrijd startte wat rommelig daar de scheidsechter niet tijdig aanwezig was en deze in de eerse periode werd vervangen door Aart van Bemmel. Ook de start van de Haaien-dames was niet geweldig. Zij werden in de eerste twee perioden totaal overrom peld door de snelle ploeg van Watervlo. De stand na twee perioden was dan ook 0-7. Dit beloofde niet veel goeds en een wanhopige coach Willem Burger probeerde met een donderspeech het ge heel recht te trekken. Of dit de reden was, het feit lag er dat de vol gende twee perioden een geheel ander verloop kenden. Met een 'man' meer in het water scoorde Jolanda Tukker 1-7 binnen één minuut in de derde periode. Het tij leek gekeerd. De Water vlo scoorde deze periode alleen uit een man meer situatie 1-8 De Haaien- dames kregen steeds meer grip op de wed strijd. Kirsten Ruiten beek scoorde uit een strafworp 2-8. In de laatste periode kre gen beide ploegen volop kansen. De Watervlo kreeg als eerste de beste kans om te scoren, een strafworp. maar deze werd gestopt door keep- ster Jolanda Niemeijer. Via Kirsten Ruitenbeek (2 maal) en Ria Valken goed (1 maal) werd de uit slag tenslotte 5-8. Al met al een leuke wedstrijd waarbij de Haaien-da mes in het eerste gedeelte de wedstrijd uit handen gaven. Lege pijp De Haaien Jeugd is vorig jaar gepromoveerd en speelt nu in de hoogst mogelijke klasse, de Bondscompetitie. Met een sterk gewijzigd team, veel basisspelers van vo rig jaar spelen niet meer in dit team, zijn de Haaien de competitie be gonnen. Uit de drie voor gaande wedstrijden was een punt gehaald Nu moest De Haaien tegen een opnieuw sterke te genstander UZSC uit Utrecht In het begin van de wedstrijd moesten De Haaien wennen aan het hoge tempo. Na een selle 2-0 achterstand wist men in de eerste periode de schade te beperken tot een 4-1 achterstand na een doelpunt uit een overtal situatie. In de tweede periode be gon de Haaien-Jeugd heel sterk. Door een mid- voor-doelpunt van Ru ben Tolboom en een mooie actie van Wim Vos kuilen werd de achter stand teruggebracht tot 4-3. Door geconcentreerd spelen met als uitblinker sluitpost Sjors Horst leek De Haaien af te ste venen op de gelijkmaker. Daarom startte men in de derde periode ook uiterst aanvallend. Johan Ouds- hoom bracht de stand op 4-4 maar toen was de pijp duidelijk leeg bij De Haaien. In de laatste pe riode liep UZSC over De Haaien heen en liet het bij 14-7. Anders dan de stand doet vermoeden was dit van de kant van De Haaien een zeer goede wedstrijd wat vertrou wen geeft voor de toe komst. Het team groeit zichtbaar met de wed strijd. Met ondersteuning van coach Bast kunnen er zodoende nog goede re sultaten worden ge boekt. Coach Ronald Bast prima wedstrijd... LEUSDEN - Op initia tief van het Tennis Squash Centrum De In slag-Leusden wordt zon dag 15 november het eer ste clubcup-tennistoer nooi gehouden. 18 Ten nisverenigingen uit de re gio zijn uitgenodigd hun twee beste gemengde dubbels af te vaardigen. Het verenigingsteam, dat de meeste games wint, mag zich voor een jaar winnaar van de 'Clubcup' noemen. De wedstrijden beginnen om 12.00 uur, de prijsuitrei king is om 18 00 uur. Voor Leusden zijn uitge nodigd: LTV-Leusden, Lockhorst, Groene Zoom. Voor Amersfoort zijn uit genodigd: Alta, LTV Fle- hite, LTV Leusderpark, LTV Randenbroek, TV Soesterkwartier, iV 't Stort, LTC Volta. TV Metgensbleek en LTV De Eemelaar uit Achterveld.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 11