Alle genres en alle kunstenaars komen aan bod 'Het principe van onthulling spreekt mij wel aan' THEATER VARIA .Leusder Krant. CULTUUR Expositie-aanbod in november in Amersfoort Meubels van Miranda van der Zande bij Van der Zelm Woensdag 11 november 1992 Pagina] AMERSFOORT - Een zeer di vers aanbod van exposities in Amersfoort voor de maand no vember. Keramiek, sieraden, schilderijen, grafiek, fotogra fie. Van jongere en oudere kun stenaars. Van starters en reeds lang gevestigden. In musea, galerieën, ziekenhuizen, een theater en op diverse andere plekken. De Zonnehof Een bijzondere tentoonstelling in De Zonnehof vanaf zondag 8 november. 'Installatie, een verlichte obsessie voor de ruimte' van F.G.Th.Ros. Het gaat om fotografische schilde rijen gevat in een installatie. Waarbij de ruimte van De Zon nehof uitgangspunt is voor het werk. Zo heeft Ros de zoge naamde shuttle van De Zonne hof gefotografeerd. Die foto heeft hij op de vloer van De Zonnehof gelegd. Vanaf de ga lerij heeft hij daarna dit werk op de vloer gefotografeerd. Waarbij hij een deel van de vloer van De Zonnehof ook op de foto heeft genomen. Deze foto nu wordt op de vloer onder een glasplaat geëxposeerd, waardoor de shuttle weerspie geld wordt m het glas. Ros wil de tegenstelling van de open ruimte en de massa van het objekt samenbrengen. Die twee lopen voortdurend door elkaar heen, en veranderen naar gelang de toeschouwer een andere plaats mneemt. Ter begeleiding is een kunst boek uitgegeven met dezelfde titel als de tentoonstelling. De expositie duurt tot 6 december. De Zonnehof is open van dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Museum Flehite In Museum Flehite zijn tot 6 december de archeologische vondsten uit Amersfoort- Noord te zien. De expositie heet 'Oude sporen onder nieuwbouw'. De archeologen hebben vóór de bouw van de nieuwbouwwijken Zielhorst en Kattenbroek het terrein on derzocht. De gedane vondsten worden op een voor het publiek aantrekkelijke wijze in Flehite geëxposeerd. De oudste vondst is een vuurstenen werktuig uit de Oude Steentijd. Verrassend is de vondst van een kuil met verkoolde eikeltjes die waar schijnlijk als aanvullend voed sel door een rooster-fout moesten worden weggegooid. Spectaculair zijn een nage bouwde boerderij en een uit de Ijzertijd afkomstige haard van basaltlava. Bij de crematie- resten uit de Romeinde tijd be vindt zich een pot van terra sigillata. Museum Flehite, Westsingel 50, is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Nog tot 13 december zijn de Amersfoortse penningen te be zichtigen. Galerie De Ploegh Ook in Museum Flehite, ingang Westsingel 50, zijn tot en met 25 november in de afdeling van Galerie De Ploegh beelden en voorwerpen van Eleonoor van Beusekom en schilderijen van Erna Anema te zien. De be zoektijden zijn dezelfde als die van het museum. Galerie Eewal Van 14 november tot en met 13 was op het gebied van siera den. Werken op papier zijn van de hand van Kees Meinderts. Hij laat torens zien vervaar digd naar zijn inspiratiebron Italië. Erik Roos roept een ver stilde wereld op die ook terug voert naar Italië. Zijn tekenin gen zijn beeltenissen van muurvlakken, landschappelij ke elementen en architektoni- sche fragmenten waargeno men in dat land. Gertjan van der Stelt die deelnam aan Ee- wals introduktie-tentoonstel- ling laat een uitgebreide kol- lektie keramische voorwerpen zien Galerie Eewal is open van donderdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur, op zon dag van 14.00 tot 17.00 uur. Galerie Kijkeens weSandra Kruisbrink is met tekeningen en grafiek aanwe zig in Galerie Kijkeens aan de Stovestraat 10. Na haar Riet- veldopleiding werkte zij op tense spanning te bereiken. Kijkeens is open op donder dag van 19.00 tot 21.00 uur Van vrijdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Exponent Exponent, galerie voor Neder landse modevormgeving, aan de Westsingel la, heeft tot 21 november sieraden in huis van Frank van Zwicht Exponent is open van woensdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 18.00 uur. op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op donderdag nog van 19 00 tot 21.00 uur. Adriaan Wulfse Startgalerie Erwin van Zijl laat in de Adriaan Wulfse Startgalerie aan de Zonnehof 5a olieverf schilderijen zien. Het zijn re latief forse formaten die hij toont. Maar de doeken zijn ui terst minutieus geschilderd met heel fijne penselen. De - fV'T:-v> Sculptuur van Diana Kortbeek in t Juffersgat. december exposeren vier kun stenaars hun werk bij de nieu we Galerie Eewal (Jetze en Catharina Hoogterp) aan de Breestraat 1. Sieraadontwer per Hans Appenzeller toont zijn nieuwste serie ontwerpen. Met deze presentatie zet Gale rie Eewal de traditie voort van zijn voorganger Het Kapelhuis dat vele jaren toonaangevend uitnodiging van de Spaanse overheid een half jaar op een grafisch atelier in Barcelona. Bij Kijkeens is een deel van het daar onstane werk te zien. Het zijn afgebroken bouwwerken, vogelnesten, rimpelingen in het water. Zowel in de grafiek als in de krijttekeningen en pastels weet zij met structuur, beweging en materiaal een in kleuren zijn een toonaange vend element in zijn werk Hij zoekt naar een harmonische samenhang tussen vormen en kleuren. Een schilderij van zijn hand lijkt op een afstand vrij monochroom van kleurstel ling. Maar met de neus er bo venop ziet de toeschouwer alle kleuren van de regenboog. Oranje naast blauw slaat el kaar dood op een afstand. Dichtbij vibreren de kleuren wonderbaarlijk. Van Zijl pro beert de verstilde sfeer van mysterieus leven op te roepen. Hij werkt heel lang aan één schilderij. Soms is dat wel twee jaar aan één doek, waarin dan van alles kan veranderen. Daaruit kristalliseert zich een beeld, laagje over laagje De expositie 'Niet te dicht bij' is te zien op woensdag, donderdag en vrijdag van 15.00 tot 18.00 uur, op donder dag van 19.00 tot 21.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur Galerie Okapi Tot en met 29 november expo seren bij Galerie Okapi aan de Bloemendalse Binnenpoort ,12 Rinné Mervel etsen en Else van der Waal keramiek. Rinné Mervel exposeert kleuretsen. Een deel van het werk is geba seerd op het thema 'Tekens' De etsen doen denken aan ge schriften uit de oudheid. Else van der Waal maakt kerami sche dozen die bezet zijn met scherfjes, gerangschikt in een patroon. Verschillende objek- ten worden door speelse grillig gevormde pootjes onder steund. Okapi is open van donderdag tot en met zaterdag van 11 00 tot 17.00 uur, op zondag van 13.00 tot 17.00 uur Galerie 't Juffersgat Bij Galerie 't Juffersgat laten tot en met 21 november Diana Kortbeek en Sietse Goverts hun werk zien. Van Diana zijn het bronzen beelden in geab straheerde vorm. Vooral haar groep Koning en Prinsen geeft de ruimte weer die te maken heeft met haar levensfilosofie. Ook de olieverven van Sietse Goverts hebben te maken met de opgaande lijn en de ruimte in het leven. Het werk is zeer kleurig en warm van tint. Veel werk is geïnspireerd door de Camargue Het straalt ver wachting uit, reikt van het donker naar het licht. Galerie 't Juffersgat is open op vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Galerie Douwes Reerink Bij Douwes Reerink, We verssingel 22, laat Bob Kovel schilderijen zien. Bob Kovel die uit New York komt woont en werkt sinds vijf jaar in Amersfoort. Na de verstilde te keningen die hij enige tijd te rug bij Galerie 't Juffersgat toonde komt hij nu uit met schilderwerk. Voor dit schil derwerk vormt een detail uit een van zijn tekeningen de ba sis. Zo'n detail maakt zich tij dens de opbouw van het schil derij los van de tekening en krijgt zijn eigen abstrahering. In DSA van 14 november praat ik met hem over zijn schilder werk. De expositie duurt tot en 21 november De galerie is open van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Van Zelm Kunst Vormgeving Bij Miranda van Zelm Kunst Vormgeving, Kortegracht 9, van 5 tot en met 28 november eindexamenwerk van Miranda van der Zande, Hogeschool voor Kunsten in Arnhem. Speels meubelwerk Een mul- tifunktionele kast. Een met stof beklede stoel met een tul pachtig uiterlijk. Als je erin gaat zitten bloeit de bloem open. Ook lampen waarmee 'iets gebeurt'. In DSA van 11 november een interview met Miranda. Van Zelm is open van donder dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Marius Sterrenburg Galerie-kunsthandel Bij Marius Sterrenburg aan de Weverssingel 37 is nog tot 11 november het schilderwerk van Dirk Vruggink te zien Vanaf 12 november heeft Ster renburg schilderijen, gouaches en etsen van de bekende Anton Heyboer in huis. Tevens zijn er interviews, video-opnamen en muziek van Anton Heyboer in de galerie te zien en te beluiste ren. Voor de liefhebbers van het werk van Heyboer een unieke gelegenheid. De expo sitie duurt tot 11 december. Ziekenhuis Eemland lokatieDe Lichtenberg In Zorgencentrum De Lichten berg aan de Utrechtseweg 293-299 en in het ziekenhuis aan de Utrechtseweg 160 expo seert vanaf 11 november de 82 jarige Amersfoorter Johan van Bijsterveld zijn werk. Het is Beeld van Else van der Waal in Okapi. een jubileum-expositie: Van Bijsterveld is 60 jaar werk zaam als tekenaar-schilder Kort voor en na WOU kreeg hij les van Martin Brink. Hij is een minnaar van het mooie land schap, van idyllische hoekjes, van de fraaie en oude bomen die steeds meer achteruitgaan in ons land. Heel sympathiek is dat de opbrengst uit verkoop van zijn werk geheel is be stemd voor Artsen Zonder Grenzen. In de vitrines laat Annejuuk Bussemaker vanaf 11 novem ber sieraden zien in goud of zilver. Gehamerd, gevijld, ge schuurd of gepolijst of in kom- binaties daarvan. De overgan gen gaan geleidelijk van hoog naar laag, van dik naar dun. Het worden vloeiende vormen. Amnesty International Cursisten en docenten van Kreatief Centrum de Hof en Volksuniversiteit Eeml hebben diverssoortig werk wijd aan Amnesty Interna'1 nal. Het werk van deze 'L( wijkgroep' hangt in zieken! De Lichtenberg. Tegelijker j is er een grote expositie 11 [fc bibliotheek aan de Zonnig van Amnesty-affiches uit geland. Nadat Picasso in een schilderij van een mai^ hoofd achter tralies aan nesty schonk, buiten vliegt witte duif voorbij, maal I ook Miro, Lucebert, Const I Jeroen Henneman, Willem malsen posters voor Amnt Cellen, smerige matras i tralieraampjes verbeelden ellende wereldwijd. Ook deren zijn voor Amnesty b geweest. Kinderen van K tief centrum De Hof en Voll niversiteit Leiden maaktei keningen en schilderijen, zullen te zien zijn in Theat< Lieve Vrouw. tg ac Anco Tg! AMERSFOORT- Tot en met 28 november lanceert Miranda van Zelm in haar winkel/gale rie Kunst Vormgeving aan de Kortegracht 9 meubels van één der zojuist afgestudeerde Ne derlandse meubelontwerpers. Het is Miranda van der Zande die deze zomer afstudeerde aan de Hogeschool voor Kunsten te Arnhem. Haar eindexamen- produkten bestaan uit lampen, een stoel en een flink formaat boekenkast. Wie de lampen ééndoet laat er iets mee gebeuren. Ze gaan 'o- pen' Als men de lampen uit doet sluiten ze zich Iets derge lijks gebeurt met de stoel. Als iemand in de stoel gaat zitten 'ontvouwt' deze zich. De boe kenkast is in diverse standen op te stellen. Vanuit welke principes ont werpt Miranda van der Zande haar meubels? „Het principe van onthulling spreekt me heel erg aan. Door een bepaalde onthulling krijg je kontakt met het voorwerp. Je moet het voorwerp ook eerst aanraken voordat het iets onthult. Het zijn vaak vrij strakke gesloten buitenkanten. Daar zit nog iets in. Een soort verrassing. Lampen Bij de lampen bestaat de bin nenkant uit een bepaalde kon- struktie waaroverheen een stof gespannen is. Het is duidelijk een geraamte waar iets over heen gespannen is. De lampen staan op een voet van beton. De lampen zijn een soort bloem die zich als het ware met ver takkingen vastzuigt op de be tonnen voedingsbodem. De steel van de bloem is ook met stof overtrokken. In het bin nenste van de lamp, de licht bron, is een glazen bol aange bracht. Een lamp is duidelijk een objekt voor mij De lampen die ik bij Miranda van Zelm laat zien zijn geen funktionele ver lichting. Het zijn geen bureau lampen. Ik probeer er een be paalde sfeer mee te scheppen. Ik hoop dat mensen er 'iets mee hebben'. Ik hoop dat er een speciale band ontstaat tussen hen en het voorwerp. Het zijn drie lampen waar van de kleur verschilt Die gaat van blauw paars naar rood. Ik heb als eindexamentoelichting de volgende beschrijving gege ven „De lamp is een knop. Een bol die van binnen gloeit en licht uitstraalt. Door de uit straling van het licht door de stof krijgt de lamp een bepaal de spanning en een geheimzin nige kracht Door een hande ling wordt wat de lamp is ont huld. Door dit kontakt van de mens met het voorwerp wordt het gevoel van intimiteit ver sterkt en probeer ik een band te scheppen tussen de gebruiker en het voorwerp. De knop van de lamp wordt gedragen door een steel die naar onderen toe uitloopt waar hij zich vastzuigt op een betonnen bodem Zon der deze bodem kan de lamp niet staan." De stoel De stoel is uitgevoerd in don kerblauwe en rode stof. Aan de binnenzijde is een harige stof gebruikt Het kontakt met de stoel komt vooral tot stand bij de aanraking met die harige stof Door de aantrekkings kracht van de stoel gaat ie mand er in zitten en de stoel opent zich dan voor hem of haar. Behaaglijkheid, verlei ding en intimiteit trekken de mens in de stoel aan. Het mechanisme met veren en kabels dat de stoel zich doet openen zit in de gehele stoel verborgen. Ik wilde een, gebaar maken met het onthullen. Met het kontakt dat iemand met een voorwerp maakt De stoel zit 'lekker warm'. „De vorm komt voort uit de verleiding en het vriendelijke gebaar. Er is gekeken naar de bloemenwereld. Bloemen ge ven mij een gevoel van blijd schap en vrolijkheid, maar ook van intimiteit en aanlokkelijk heid." De esdoornhouten boekenkast bestaat uit vier elementen die met scharnieren aan elkaar zitten. De kast kan in verschil lende posities worden neerge zet. Is zeer flexibel Kan 'bin nenste buiten' worden ge keerd, en als een soort scherm funktioneren Kan tegen de wand worden aangeschoven Maar het leuke is juist dat de kast midden in de ruimte kan worden geplaatst. In de achter kant kunnen ook boeken wor den gezet Miranda van der Zande is bij het ontwerp van boeken uitge gaan. Als bij een kostbaar iets kan de kast in zijn geheel wor den afgesloten. Terwijl als je de boeken wilt laten zien je ze echt tentoon kunt stellen. De kast laat dan niet alleen zijn inhoud zien, maar biedt de mo gelijkheid om de ruimte waar in hij staat te veranderen. De kast is twee meter hoog De buitenzijde van de kast is be handeld met lijnolie. De schap pen zijn enigszins rose ge kleurd. De plaatjes om de boe ken tegen te houden zijn van rood koper. Belangrijk voor Miranda is dat de mensen lol in het meubel hebben. Dat ze het leuk vinden om het ding in hun omgeving te hebben. Van Zelm Kunst Vormge ving is open van donderdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Anco Mali Stoel van Miranda van der Zande. Truus Bronkhorst met 'Bloed' dans Zwart, wit en rood bepalen het beeld in dit nieuwe solopro gramma van danseres Truus Bronkhorst. De nacht en de dag, het verborgene en het zichtbare, het leven en de pijn staan in gespannen verhouding tot elkaar. Truus Bronkhorst zoekt ook dit keer de extremen: in een onderwereld bestemd voor de doden, belichaamt zij een onoverwinnelijke vitali teit; als bruid straalt zij geen geluk uit, maar angst en een zaamheid De pers over deze voorstelling: 'Bronkhorst laat een elegante, en trotse dans zien. Een opwekkend einde van een vaak boeiende en soms aangrijpende voorstelling' De Volkskrant. 'Uit deze indruk wekkende solo blijkt Bronk- horsts intelligentie en vak manschap waardoor zij een zware, symbolisch beladen thematiek helder weet te ver beelden'. Trouw. Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 13 november Aanvang: 20.30 uur Jeroen van Merwijk met 'Een AVRO-lid is ook een mens' Vorig seizoen was Jeroen van Merwijk met zijn programma 'Geef mij mijn sperma terug' met succes in theater De Lieve Vrouw. Nu komt hij met zijn nieuwe programma proef draaien. Was Jeroen van Mer wijk in vroeger dagen een fer vent tegenstander van sponso ring, sinds hij zelf over een sponsor beschikt, zijn zijn in zichten radicaal veranderd. Hij zingt over deze grote ver andering in zijn leven maar ook over het verschijnsel A- vro-lid'. Theater De Lieve Vrouw Zaterdag 14 november Aanvang. 20.30 uur JEUGDFILMTHEATER Ede en Unku Helmut Dzii e Een gevoelige en genuance n i film over een korte, he 11 vriendschap tussen Ede er iae zigeunermeisje Unku. Jeugdfilmtheater De Vrouw Woensdag 18 november Aanvang: 14 30 uur UT L ag lt. il s Het theater van de be\veg< in lge ;ta )on :h i Tot maan met 'Het verhaal Hans' Hans is de maan kwijt. Hij op zoek en ontmoet de steeii d bomen en het beekje en daarbij hopeloos verdw^or Dan glinstert er iets in het ker Moeder Maan.. Nou Gelukkig weet Hans wel de hulp van Moeder Maai iliti de soep van het Zwarte Me blijven, maar hoe komt hij huis uit? Met vereende kr ten misschien Een gingstheatervoorstelling een minimum aan tekst muziek en een enkel lied 1 ges een modern sprookje, seerd op beelden uit sprookjes van de gebroi der Gnmm. Jeugdtheater De Lieve Vr Woensdag 11 november Aanvang: 14.30 uur FILMTHEATER Boven de bergen Digna Sinke maakte een over de voettocht van zes sen van het uiterste noc van Nederland naar zuiden. Uitgangspunt is: wandelt ontdekt niet de w maar zichzelf Boven de. gen. De mentale strijd vai wandelaar. Filmtheater De Lieve Vro Woensdag 11 november Aanvang 20.30 uur Ma ?ra< cht ►uil bi ids int rraj ges odl int ag. !oo idel te i ial :ha E ikal ïtu oie lecc kze) ►n d: :errr 1 tredi ibru in v zo'n ►n d ee; rme

Leusder Krant | 1992 | | pagina 12