„Het herstel van het totale ecosysteem is belangrijk'' Leusder Krant L E U S D E N Natuurorganisaties zetten zich door aanleg paddepoelen in voor voortplantingsgebied van amfibieën „We zijn bang dat de poelen gevolgen hebben voor de aangrenzende bedrijven" Door Jolanda Denekamp Woensdag 11 november 1992 Paginal „In 1989 is er een inventarisatie gehouden van poelen en soorten ambifieën en daaruit bleek dat veel poelen verdwenen waren en de nog aanwezige in slechte staat verkeerden. De stand van de ambifieën was gedaald. Het gaat om ongeveer vierhonderd poelen. Een aantal was verland en een aantal dichtge- stort," vertelt Bart van Driel van Stichts Landschapsbeheer in Utrecht. Hij is coördi nator ^an het door het Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij gesubsi dieerde project dat drie jaar zal beslaan en van start is gegaan in 1990. Het gaat er niet alleen om om bepaalde soorten dieren voor uitsterven te behoeden, maar het gaat tevens om het behoud van karakteristieke elemen ten in ons landschap. Het betreffende gebied bestaat uit een kleinschalig agrarisch cultuurlandschap met houtsingels, houtwallen en bosjes. De Gelderse gemeente Scherpenzeel vormt een landelijke eenheid met de rest van het gebied, zodat deze ook in het project is opgenomen. Het project van Stichts Landschapsbeheer dient als voorbeeld voor de Stichting Coördi natie Landschapsbeheer Gelderland. Het is de bedoeling in de toekomst gegevens uit te wisselen en een groot gebied te creëren waarin de dieren zich makkelijk kunnen ver plaatsen. In Limburg is al langer een soort gelijk project aan de gang, met positief re sultaat. Stichts Landschapsbeheer is in 1977 opge richt en ondergebracht op landgoed Oost broek. In haar bestuur zijn vrijwilligersgroe- pen, natuurbeschermingsorganisaties en ge meenten vertegenwoordigd, maar ook Utrechtse landbouworganisaties. De poelen werden vroeger veelal gebruikt als drinkplaats voor het vee. Inmiddels zijn er andere manieren waarop koeien aan water komen, bijvoorbeeld via drinkwaterinstal- laties. De poelen zijn gedempt, of worden niet meer onderhouden waardoor ze na ver loop van tijd verlanden. In en rond de poel kwamen allerlei dieren en planten voor die afhankelijk zijn van stil staand water. Met name voor de voortplan ting van amfibieën zijn drinkpoelen van groot belang. Daar paren ze en leggen ze eitjes. De meeste soorten verlaten daarna het water en leven verder op het land. „De kikker bijvoorbeeld heeft water nodig om zich voort te planten en land om op te leven. Bosjes, singels zijn er nog wel, maar het water is verdwenen," legt Bart uit. „Het totale gebied bestaat uit een aantal kerngebieden waar tenminste vier soorten ambifieën óf de heikikker óf kamsalamander leven Deze gebieden moeten versterkt wor den en daartussen moeten verbindingszones worden aangelegd. De poelen tussen de ver schillende kerngebieden zorgen er bijvoor beeld ook voor dat dieren in het geval van overbevolking in de ene poel, naar een andere kunnen trekken." Er wordt dus niet alleen gewerkt aan verbetering van de water- maar ook aan de landomstandigheden. „Wij willen niet zorgen dat er veel kikkers en reptielen komen, maar het herstel van het totale ecosysteem waarin zij een doel hebben, is belangrijk." Deze ecologische structuur is vastgelegd door de rijksoverheid in het Na tuurbeleidsplan waarin de hoofdlijnen en doelstellingen van het natuur- en land- schapsbeleid zijn weergegeven voor een pe riode van dertig jaar. Op dit moment zijn nog zo'n vierhonderd poelen. Het ministerie stelt geld beschikbaar voor het herstel of de aanleg van 240 stuks. Ter vergelijking: de Stichting Landschaps beheer Gelderland streeft op het Gelderse deel van de Vallei naar een aantal van 120. Inmiddels zijn er in het Utrechtse deel ruim 100 poelen aangelegd. Het ministerie betaalt 80%, de rest moet het Stichts Landschapsbe heer er zelf bij leggen. Daarvoor hebben ze de mogelijkheid van adoptie in het leven geroe pen. „Er was zelfs een vrouw die haar echtge noot een poel voor zijn verjaardag cadeau deed," zegt Bart om aan te geven dat er wat adoptie betreft van alles mogelijk is. Natuur- verenigingen adopteren een poel, maar ook Rotaryclubs en bedrijven. Bij adoptie is spra ke van een eenmalige gift. Hieraan kunnen verder geen rechten worden ontleend. Maar de mensen kunnen bijvoorbeeld wel een ex cursie maken naar zo'n poel. Het minimum bedrag voor adoptie is 1500,-. De drink plaatsen liggen in toegankelijke terreinen zoals landgoederen of terreinen van staats bosbeheer. Het is niet mogelijk een poel te adopteren op particulier terrein. De gedach- Kleine watersalamander (Foto: Gcrrit de Graaft) In landgoed De Boom in Leusden is het Stichts Landschapsbeheer bezig met de aanleg van een nieuwe poel en worden bestaande poelen hersteld. te achter het adoptieplan is natuurlijk ener zijds fiancieel, maar „mensen krijgen ook de idee dat ze daadwerkelijk aan natuurbeheer in eigen streek doen." „De eigenaar gaat een Regeling Onder- houdsovereenkomsten Landschapselemen ten (ROL) aan en krijgt jaarlijks geld voor het onderhoud van de poel. Zo moet een poel, afhankelijk van de lokatie een keer in de tien jaar uitgebaggerd worden." Niet iedereen staat te juichen bij het 'pad- depoelen-initiatief'. In Leusden kwam deze week de werkgroep agrarische aangelegen- heden bijeen. Een van de agendapunten was de kwestie poelen. De gemeenschappelijke standorganisaties zijn bang dat de poelen ingetekend worden en worden opgenomen in bestemmingsplannen en ecologische richtlij nen. „De paddepoelen alleen zijn geen pro bleem, maar ze worden met groen omkleed (bos en singels, red) en worden daardoor groter," zei W. van de Hengel, voorzitter van de ABTB, afdeling Achterveld tijdens dat overleg. „We vinden de paddepoelen prima, maar als het gevolgen heeft voor de naburige bedrijven dan wordt het wel een probleem." Van de Hengel is bang dat het project onder de ecologische richtlijn valt en onder een nieuw gewijzigd bestemmingsplan waardoor de poel een natuurgebiedje midden in het land van de boer wordt, met als gevolg aller lei restricties voor aangrenzende boerenbe drijven. „Dat soort verhalen hoor je vaak," zegt Bart. „Maar de angst is ongegrond. Poelen worden niet als verzuringsgevoelig aange merkt en vallen dus met onder de ecologische richtlijn. Zou dat wel zo zijn, dan wordt de basis van het hele project weggehaald." In een brief aan de Leusdense werkgroep vraagt Van de Hengel zich ook af „waarom bij hin derwetvergunningen buren wel in de gele genheid gesteld worden bezwaar in te dienen en hier niet." Bart merkt op dat de poelen niet alleen m natuurlijk opzicht van grote waarde zijn, voor boeren kan zo'n poel ook economisch aantrekkelijk zijn. Een poel voorziet het vee nog altijd van een goedkope manier van drinkwater. Hij haalt als voorbeeld een boer in Leusden aan die vijf poelen heeft laten aanleggen op zijn land. Door de droogte deze zomer werkten zijn waterpompen (Nortons) niet meer. De koeien konden toen drinken uit de poel die overigens gedeeltelijk is afgeras terd om vertrapping van de oevers te voorko men. Van de Hengel is wat minder positief Volgens hem functioneren de poelen niet al tijd en loopt het water, vooral in zandgron den snel weg in plaats van achter te blijven in een poel. Een ander veel gehoord bezwaar tegen de paddepoelen is dat ze leverbotziekte zouden veroorzaaken. Dat is een ziekte die veel voor komt bij vee dat te lang op natte grond staat „Dat is een cowboyverhaal. Het tegenoverge stelde is juist waar," bestrijdt Bart. „Het water uit de omliggende hoger gelegen wei landen stroomt juist naar de poel toe." Van de Hengel: „De ziekte wordt via slakken ver plaatst en laat zich in het ene jaar meer gel den dan in het andere. Het ene jaar is het gewoon wat natter. Ja, of het echt een heel groot gevaar oplevert, dat moeten we af wachten," zegt Van de Hengel. Bart vindt het belangrijk dat de boeren positief meedenken en gesprekspartner blij ven wat betreft de paddepoelen. Hij bena drukt tevens dat de aanleg of het herstel „puur op basis van vrijwilligheid gebeurt. In het geval van een landgoed gaan we eerst naar een pachter en dan pas naar het rent- meesterskantoor. Als de pachter niet wil, dan gaan we niet verder." 11 Van de Hengel vindt dat de goede inzet van de boeren om de paddepoelen te herstellen niet beloond wordt, maar eerder bestraft Hi; r is bang dat de drinkplaatsen uiteindelijk u toch ingetekend worden op een of anden kaart waarmee de boeren het uiteindelijk e1 „toch weer op hun brood krijgen." Wil een poel geschikt zijn en blijven voot ambifieën en andere dieren dan moet hij aai e een aantal eisen voldoen. Eens in de zovee tijd moet een deel van de waterplanten wor den verwijderd om verlanding tegen te gaan in Voor het onderhoud zijn de maanden sep e' tember en oktober het meest geschikt. In dezi periode zijn de jonge ambifieën het land op getrokken en overwinteren er nog geen die ren in de modder op de bodem van de poel „De poel moet 0,50 tot 1,5 meter diep zijn on de kans op droogvallen in de zomer en volle dige bevriezing in de winter te verkleinen Het ondiepe water warmt ook snel op," som# Bart als ander voordeel op. n{ „De noordkant moet ondiep zijn, want dir kant wordt het meest beschenen. Het is niet erg als een deel van de poel zomers droo valt. Dat is voor het kiemen van bepaald planten goed." „Het is niet nodig planten of dieren uit t zetten. Als de poel geschikt is, komen ze van zelf. Als minimummaat wordt een waterop pervlak van ongeveer 30 vierkante mete aangehouden. Kleine poelen zullen eerde verlanden en vragen dus meer onderhoud ACHTERVELD - Verschillende amfibieën zoals kikkers, padden en salamanders worden bedreigd. Volgens natuurorganisaties is het verdwijnen van drinkpoelen een belangrijke oorzaak hiervoor. Herstel van oude en aanleg van nieuwe drinkpoelen kan de achteruitgang stoppen. De poelen werden vroeger veelal gebruikt als drinkplaats voor het vee. De Stichting Coördinatie Landschapsbeheer Gelderland is volop bezig met het opstellen van een poelenplan voor het Gelderse deel van de Gelderse Vallei. Als alles meezit kan dit plan in de nazomer van volgend jaar worden uitgevoerd. In januari gaat zelfs al een cursus van start om mensen bekend te maken met het voorkomen en de betekenis van de drinkpoelen. In het Utrechtse deel is men al veel verder: het Stichts Landschapsbeheer heeft in het kader van het project Drinkpoelen inmiddels al ruim honderd 'paddepoelen' hersteld of aangelegd waaronder ook in Scherpenzeel. Natuurorganisaties zijn ontzettend enthousiast over het initiatief. Maar er zijn ook andere geluiden te horen. Er is drie jaar voor het project uitgetrok ken. Volgens Bart is dat te weinig, hoewel toch al resultaat te zien is. „Drie jaar is goe om een project op poten te zetten. Graa zouden we graag verder willen met het pro ject, maar of dat financieel mogelijk is," be sluit de coördinator een beetje somber. Wie meer wil weten over dit project of ee poel wil adopteren, kan contact opneme met het Stichts Landschapsbeheer, Huiz Oostbroek, Bunnikseweg 39 in De Bilt, 031 205534 De stichting geeft ook dia-lezinge over dit project. Opgave voor de poelen-cursus die op 19 e 23 januari wordt gegeven in Scherpenzee kan bij de Stichting Coördinatie Landschap schapsbeheer Gelderland, t.a.v Jan Huidinl b Postbus 1030, 6801 BA Arnhem. De cursi bestaat uit een theoretisch en praktisch gi deelte. (Foto: Gernt de Graa De bruine kikker

Leusder Krant | 1992 | | pagina 6