Wisselvallig Leusder Krant Agrimonie Keurslagers krijgen gelijk verenigingen Bazar Kind en ziekenhuis Klachten commissie Uitbreiding dienstverlening bij agrarische bedrijfsverzorging Pinnen voor nieuwe fiets Monumenten ixposifie andwerkverkoop Inbreker Zon in de schoorsteen Nieuws uit de KPJ-revue Voensdag 11 november 1992 Pagina 7 l Agrimonia eupatoria. De ge slachtsnaam Aghmonia zou af geleid zijn van het Griekse agros, wat zoveel betekent als veld of akker en moné dat woonplaats betekent Het ge heel zou te vertalen zijn met 'wilde bloem van het veld'. Een andere verklaring is dat de naam is afgeleid van het Griekse argema; vlek op het oog. De plant die deze infectie kon gene zen werd argemone genoemd, hetgeen verbasterde in agn- mone. De soortnaam zou ook al betrekking hebben op de ge neeskracht van de plant en een verbastering zijn van hepato- rios. waarin het woord hepar (lever) zit; een middel tegen le verkwalen. De plant was een veelzijdig mid del, want naast oog. gal- en le verziekten, werd het ook aange wend tegen geheugenverlies en slangebeten. Vooral dat laatste wordt thans sterk in twijfel ge trokken. De plant, in water ge kookt, geeft aan dat water een groengele kleur, wat gebruikt werd om leer en wol te kleuren. Daarvoor werd het waarschijn lijk al in de Bronstijd gebruikt, want bij opgravingen uit die tijd werden grote hoeveelheden vruchten van de plant gevon den. Gewone agrimonie groeit op half beschaduwde plekjes aan de bosrand en langs houtwallen. Het is een overblijvende plant met een weinig vertakte, be haarde stengel, die tot één meter hoog kan worden. De bladeren zijn zachtbehaard en de onder ste vormen meestal een wortel rozet. De bladonderzijde draagt verspreide, kleurloze klierknop- jes en verspreidt bij wrijven een zwakke appelgeur. De bloemen vormen een lange, losse aar die met goudgele bloempjes is be zet. De vruchten zijn zo genaamde schijnvruchten die gevormd worden door de. met de werkelijke vruchtjes mee groeiende, gegroefde kelkbla den. Ze zijn bezet met stijve, ge kromde haren die gemakkelijk in de vacht van dieren of in kle ding blijven haken en zo door mens en dier worden verspreid. Hoewel de plant niet giftig is wordt ze door het vee gemeden. Naast geneeskrachtige eigen schappen werden aan de plant eveneens magische krachten toegeschreven. Om de genegen heid van vrouwen te winnen moest men op Goede Vrijdag de plant uitgraven: Helpt u zeer dat de vrouwen u genegen wor den. Doch gebruik geen ijzer, graaf met goud". Ook was het een prima slaapmiddel want als men het kruid onder hel hoofd kussen had gelegd werd men niet eerder wakker dan wanneer de plant werd weggenomen. G. van Leeuwen LEUSDEN - Op vrijdag 13 november houdt de vrouwen vereniging 'Tryfosa' de jaar lijkse bazar. Deze wordt ge houden in 'het Trefpunt' naast de Dorpskerk, Amhemseweg te Leusden-Zuid. De openingstijden zijn van 2 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur. Er zijn mooie handwerken en sokken en veel zelfgemaakte lekkernijen zoals advokaat, boerenjongens, jam en slaatjes. Traditie-getrouw is de fiets de hoofdprijs van de grote verloting. LEUSDEN - Woensdag avond, 18 november a.s., wordt in het Vooronder (in de kelder van het gemeentehuis), Burg. v.d. Postlaan 2 een thema-avond gehouden over 'Kind en ziekenhuis'. Opname van een kind is voor zowel het kind als de ouders een emotioneel gebeuren. Aan de hand van een video-film en documentatiemateriaal zal mw. A. Landman (van de werkgroep Kind en Zieken huis, afdeling Amersfoort) een toelichting geven over de pro blemen die kunnen ontstaan bij de opname van uw kind. De avond begint om 20.00 uur t/m 22.00 uur. Voor inlichtin gen kunt u bellen: Marja van Wijk, tel: 033-946329. LEUSDEN - De onlangs in gestelde Klachtencommissie Vliegbasis Soesterberg houdt op 16 november haar eerste vergadering. Deze begint om 16.00 uur in het officierscasino aan de Kampweg in Soester berg. De vergaderingen van de commissie zijn openbaar; be langstellenden zijn van harte welkom. In deze eerste vergadering zal de commissie zich onder an dere bezig houden met het op stellen van een huishoudelijk reglement en een programma van activiteiten. Daaraan voorafgaand vindt de officiële installatie van de commissie plaats. Dat gebeurt door de Staatssecretaris van Defensie, mr. B.J.M. baron van Voorst tot Voorst ACHTERVELD - Op de ledenvergadering van de agrarische bedrijfsverzorgingsdienst 'Utrechtse Vallei' is een nieuwe vorm van dienstverlening bij de leden geïntroduceerd. Het wordt mo gelijk om de arbeidsvoorziening voor het bedrijf op maat geregeld te krijgen Er kunnen nu afspraken op lange termijn worden gemaakt.Afhankelijk van de leeftijd en ervaring van de gevraag de medewerker wordt een tarief berekend. De man of vrouw in kwestie heeft bij deze vorm van dienstverlening verder geen (loon-) administratie. Voor de reeds bestaande activiteiten van de agrarische bedrijfs verzorging is besloten de tarieven alsmede de contributie niet te verhogen. Het jaar 1991 was met een positief en goed resultaat afgesloten, terwijl men ook voor 1992 een positief beeld heeft. Veel aandacht werd er besteed aan de regeling waarbij de leden die tijdelijk arbeidsongeschikt zijn voor een tarief van f 8,= per uur hulp kunnen krijgen van voornoemd bedrijfsverzorging LEUSDEN - Rijwielhandel Gerrit Blom heeft deze week een pin automaat in gebruik genomen. Klanten kunnen nu zonder con tant geld op zak te hebben bij Blom inkopen doen, met de pinpas. „Met deze nieuwe service aan het publiek probeer ik de mensen van tegenwoordig nog meer tegemoet te komen. Het gaat bij een nieuwe fiets al gauw om een duizend gulden, het uitschrijven van cheques is dan een heel karwei. Dat is nu over met het elektro nisch betalen Bijna honderd jaar is Blom gevestigd aan de Zwarteweg, sedert 1970 met een specilisatie in de verkoop van kwahteitsfietsen. Het assortiment kent ook mountainbikes, city- bikes en alle mogelijke accessoires. „Vanuit de gedachte 'de beste service voor mijn klanten' heb ik besloten als eerste detaillist, buiten de benzinestations, klanten de mogelijkheid te bieden elektronisch te betalen Ik heb bij firma Van Tuijl een Riva Hugin Sweda kassa gekocht, die is uitgerust met een betaalautomaat. De bankpas wordt door deze automaat gehaald, waarna de klant zijn pincode intoetst. Via de datalijn wordt automatisch contact gezocht met de bank en bij voldoende saldo start de afrekening De kassa produceert uiteindelijk dan de bon. In totaal duurt de hele transactie nog geen dertig sekon- den", aldus eigenaar Gernt Blom Binnenkort start Blom een verbouiving waarbij het winkelpand wordt uitgebreid met tweehonderdvijftig vierkante meter. In totaal zal dan 650 vierkante meter showroom de klant in staat stellen keuzes te maken De verbouwing zal in april volgend jaar worden afgerond.(foto Hans Verhorst) CE WOM £USDEN - Op 19 november oudt de Historische Kring ,eusden een avond over het lonumenten Inventarisatie 'roject in de gemeente Leus- en. )e provincie Utrecht heeft al- ïeer enige tijd geleden een verzicht gemaakt van de zo- enaamde jonge monumen- In sommige gemeenten eeft dat al geleid tot het ver- chijnen van fraai geïllu- treerde boekjes. Ook voor .eusden is een inventarisatie pgesteld van waardevolle anden uit de 19de en 20ste euw. Dit onderzoek is inder- ijd verricht door Mevr. B. Jiessen-Geurts. Op uitnodi- ing van de Historische Kring eusden houdt zij over haar nderzoek een lezing met dia's de Til, Hamersveldseweg Aanvang 20 00 uur, de toe- ang is gratis. Wij hopen van arte u op 19 november a.s. te ïogen verwelkomen. CHTERVELD - In gezond- lidscentrum "De Heelkom", van Amersfoortstraat 36 te chterveld exposeert tot 1 de- mber 1992 Dora de Lange- iettinga. ij exposeert poppen en aqua- •llen. De aquarellen hebben joral dieren, landschappen bloemen tot onderwerp en enkel portretmodel. De ange exposeerde reeds op di- rse plaatsen in het land. et haar poppen haalde ze di- xse prijzen en behaalde ze n titel als "Gilde-meester". maakt kinderpoppen, fan- sie-, karakterpoppen (bv. bekende persoonlijkhe- als Ko van Dijk, Dorus, &mans en Wiegel) Lange geeft ook poppen- rsussen aan huis. In 5 lessen aakt men daar een pop naar iuze. De Heelkom staat een aan- 1 poppen geëxposeerd. 2USDEN - Zaterdag 14 no- ;mber wordt de jaarlijkse irkoop gehouden van zelfge- aakt handwerk door senio- n van de sociëteit Centrum het gebouw De Wolboom in de Hamersveldseweg 2A. jk maf 10.00 tot 15.00 uur is het ;r< eer een drukte van belang, et is alom bekend, dat de valiteit van de produkten >og is. Wie een warme trui or groot en klein, een baby- 11 ikje of leuk speelgoedbeest 31 ekt, of een geslaagd cadeau >or Sinterklaas of Kerst, oet er zaterdag vroeg bij an n. In vorige jaren was de .p, eloop enorm. ïZj AMSTERDAM/LEUSDEN - De in Leusden gevestigde ver eniging van Keurslagers is door de vice-president van de Amsterdamse rechtbank in het gelijk gesteld. Premieze gel, een in Hilversum geves tigd bedrijf dat spaarzegels op de markt brengt, mag niet lan ger gebruik maken haar hui dige embleem met daarop een mannetje. Het beeldmerk lijkt teveel op het logo van de Keurslagers. De Keurslagers hadden be zwaar tegen gebruik van het logo van Premiezegel, omdat naar hun oordeel verwarring bij klanten kon ontstaan en de exclusiviteit van het Keursla- gersmerk zou verwateren. Een kort geding volgde. De vice- president van de Amster damse rechtbank, mr J.C. van Dijk, stelde de slagers in het gelijk. Premiezegel moet een over zicht maken van haar voor raad Deze moet bij de eisers worden ingeleverd. Boven dien moet al het bij afnemers verspreide materiaal waarop het logo te zien is uit de handel worden gehaald Mocht Pre miezegel niet aan een van de eisen voldoen dan zal het be drijf per overtreding een dwangsom van vijfduizend gulden per dag moeten beta len. LEUSDEN - De politie heeft maandag een 29-jarige Nijker- ker aangehouden, die ervan wordt verdacht het afgelopen jaar een aantal inbraken te hebben gepleegd bij een bak kerij in Leusden In totaal ont vreemdde de man daarbij ongeveer 6.000,-. De man kwam de zaak binnen met be hulp van een valse sleutel Hij heeft een bekentenis afgelegd LEUSDEN - De Zonnebloem roept mensen op een Sinter klaassurprise te maken voor een zieke, gehandicapte of hulpbehoevende oudere. Dit in het kader van de aktie 'Zon in de Schoorsteen'. De ver eniging wil langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen die dreigen te vereenzamen, met Sint Nicolaas verrassen. Aan zeer velen van hen gaat het Sinterklaasfeest ieder jaar ongemerkt voorbij Bedoeling van 'Zon in de Schoorsteen' is die mensen te laten merken dat ze er ook bij horen, dat ze niet vergeten worden. Het hoeven geen dure kado's te zijn, want dat is beslist niet de bedoeling. Het gaat om het gebaar, om een aardige, nut tige attentie, liefst wat fees telijk verpakt en zo mogelijk vergezeld van een rijmpje, briefje of tekening. De Zonnebloem hoopt dat ook dit jaar weer veel mensen een Sinterklaaspakje willen ma ken. Iedereen kan aan de aktie deelnemen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met: M. van den Berg, Beverhoeve 81 (tel.: 943217). LEUSDEN - Basisschool 't Palet in Leusden-Zuid vormde het afgelopen weekeinde het decor voor de Hobbieskoop, die inmiddels voor de achttiende keer in successie is gehouden Honderden belangstellenden trokken langs de stands met zelfgemaakte spullen van uiteenlopende aard. Daarnaast kon de bezoeker zich op verschillende plaatsen laten informeren over de meest uiteenlo pende hobby's, (foto Hans Roggen) LEUSDEN - Ook dit jaar or ganiseert de Achterveldse jon gerenorganisatie KPJ weer een revue. De opbrengst gaat dit jaar naar het Ronald Mc- Donaldfonds. De titel van deze revue is dan ook gewor den: 'Een avondje weg van de buis, voor het Ronald McDo- nald-huis'. In deze zesde revue zit weer een gevarieerd, twee uur du rend, programma aan liedjes en sketches. Met onder meer voor de sportliefhebbers een terugblik op de Olympische Spelen in Barcelona waar de wat minder bekende sporten toegelicht worden. 1992 is te vens het jaar waarin de vie ring van de ontdekking van Amerika centraal staat, daar wordt ook enige aandacht aan besteed. Verder een spannend avontuur in een lift en een duik in het verleden met de thuiskomst van een kruisrid der. U kunt ook zien wat er ge beurt met een zeer rijk gezin als er daar een kind te vonde ling wordt gelegd. De muzi kale bijdragen bestaan o m. uit een tragisch lied over een onmogelijke liefde en de pro blemen rond het asielbeleid. Traditiegetrouw bestaat het laatste onderdeel uit het wel en wee rond de gebeurtenissen in Achterveld van het afgelo pen jaar. Dit alles en nog veel meer wordt gebracht door een sterk verjongde, maar zeer en thousiaste revuegroep. De belangstelling voor de re vue is altijd al goed geweest en is alleen maar toegenomen sinds bekend werd dat André van Duin en toneeluitgeverij Vink gebruik maken van de revueteksten. Of de aankomende revue ook van dat niveau is kunt u zien op 21 en 22 november in Ons Gebouw te Achterveld. Aan vang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. De entree is 8,00, kinde ren tot 14 jaar 4,00. Na afloop is er weer gelegenheid voor het maken van een dansje op de muziek van Blackpower. die ook tijdens de revue zorgt voor licht en ge luid. ?te Blikvanger op de weer kaart voor de zeer nabije toekomst was gisteren een actieve depressie, die van daag razendsnel naar het oosten trekt In hoeverre de depressie een echte na jaarsstorm heeft kunnen bewerkstelligen, hing in grote mate af van de koers van het systeem. Daarom is het niet verstandig om in een te vroegtijdig stadium het woord storm in de mond te nemen, anders kon het er wel eens 'een storm in een glas water' worden. Toen ik de kaar ten bekeek, die gisteroch tend in de vroegte uit de koker van Offenbach rol den, was het nog lang niet zeker welke koers de de pressie zou gaan lopen. Op de meest verse kaart te kenden de Duitsers het systeem vanmiddag pal boven ons land In dat ge- al wordt het sterkste windveld naar België en noordelijk Frankrijk afge schoven. Zo herinner ik Imij de zeer zware storm, die ons land geselde op 25 |januari 1990. Pas in de loop van die ochtend werd duidelijk dat er zwaar weer op komst was. gelet ip de uiteindelijke koers van het systeem. Gisteren was de depressie nog een heel eind uit de buurt en lagen we aan de achterzij de van een frontensysteem, dat ons met wat regen of motregen passeerde. Erg veel regen liet het front niet achter, getuige de 1 mm die in Achterveld werd afgetapt Vervolgens kromp de wind naar zuid tot zuidoost op de nadering van de eerder genoemde depressie en nu maar even afwachten waar het zwaarste windveld uitein delijk terecht is gekomen. In de loop van vanmiddag en in de komende avond ontstaan er buien, die on weer, hagel en ook zware windstoten kunnen mee voeren De depressie zal uiteindelijk boven de Oostzee aankomen en dat betekent dat er ook don derdag nog vrij veel wind staat Het wisselvallige herfstweer zal zich wel licht tot in het weekeinde weten te handhaven. Op de Oceaan heerst een levendi ge depressieactiviteit en randstoringen zorgen af en toe voor wind en buien of regen De temperatuur handhaaft zich op een ni veau van 10 a 11 graden en dat is ongeveer normaal voor de tijd van het jaar Eerder viel in diverse bla den te lezen dat er veel bliksem-inslagen zijn ge registreerd tot nu toe dit jaar. Mij werd zaterdag al bij Tros-aktua gevraagd of dit iets bijzonders was. Natuurlijk loopt het aantal inslagen op, naarmate het meetnet wordt verfijnd. In het verleden was men aan gewezen op visuele waar nemingen en schademel- dingen via de verzekerin gen Daarnaast geeft het ene jaar meer onweersacti viteit te zien dan het ande re jaar. In de warme jaren 1988, 1989 en 1990 was er vooral in de zomers sprake van veel stabiliteit, waar door onweer minder vaak voorkwam. Dit jaar kregen we een zeer warme zomer, die vanaf juli zuidelijke stromingen te zien gaf. Die zijn vaak 'in' voor onweer en bovendien was het zee water erg warm. Dat heeft de buienactiviteit in sep tember en met name okto ber sterk verhoogd, inclu sief onweer. Doelwit was daarbij vooral noord westelijk Nederland. Daar vielen de meeste buien, die ook de nodige onweer met zich meedroegen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7