Nieuwe kansen Asschatter-fietspad 5 17 19 Korte metten met een grijs verleden Aanbod Waterstaat om project mee te financieren BDU r: Leusder Krant s ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Bezwaren L'90 van tafel geveegd „Gemeente heeft correct gehandeld bij grondverkoop" Sint Automobiliste dodelijk verongelukt SERVA VOLVO SCHIJNWERPER KORFBAL DRINKWATER EN... IN JE PLAATSELIJKE KRANT STAAT IAIAT JE PERSOONLIJK RAAKT OPGAVEBON n Leusder UITGAVE BDU BV TELEFOON 03420-94911 NIEUWSTRAAT 15 POSTBUS 67 3770 AB BARNEVELD LEUSDEN - De Horst wordt momenteel in hoog tempo gereed gemaakt om de aanleg van een eigentijds bedrijventerrein op die plek mogelijk te maken. Daarmee is de laatste dagen, haast ongemerkt, ook een stukje historie schier achteloos op de schop gegaan j en met de grond gelijk gemaakt. Een deel van De Liniedijk, een monument van overleefde landbeveiliging tegen vijandige indringers, en een laatste toevluchtsoord voor plant en dier, is niet meer. Een monument uit recenter verleden kwam bij het opruimen van de dijk in volle glorie voor de dag. Een hele wereldoorlog lang deerde het beton van de bunker nauwelijks, evenals weers- en andere invloeden in de tientallen jaren daarna. Tegen het grove geweld van een uit de kluiten gewassen pneumatische hamer was het bouwsel echter niet bestand. Binnen 48 uur gaf het zich volledig over en maakte plaats voor nieuwe ontwikkelin gen. Nog een paar maanden en niets herinnert meer aan wat er hier ooit was...(foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Gedeputeerde Staten hebben de grondver koop in De Horst, ten behoeve van de aanleg van een bedrij venterrein aldaar, goedge keurd. Dat laat het provincie bestuur in een brief aan de Raad van State, het college van b&w van Leusden en aan Leusden'90 weten. Daarmee heeft met name Leusden'90 voorlopig bakzeil moeten halen. Die partij scha kelde de provincie en de Kroon in met het verzoek om de beno digde begrotingswijziging niet goed te keuren en het raadsbe sluit, waarin de transactie werd bekrachtigd, te vernieti gen. Op basis van de uitspraak van de provincie lijkt het niet erg waarschijnlijk dat de Kroon het raadsbesluit alsnog zal vernietigen. Leusden'90 maakte zich kwaad over de verkoop van een stuk grond in het bedrijventer rein De Horst, waarbij de prijs stevig werd opgedreven Dat kwam omdat de bezitters van de grond in eerste instantie niet tot overeenstemming kwam met de gemeente De ei genaars verkochten later wel aan de Beco, een bedrijf, dat inmiddels een aantal jaren in De Horst is gevestigd. Dat be drijf wilde de grond wel door verkopen aan de gemeente, maar wilde in ruil daarvoor fa ciliteiten om de kunnen uit breiden. Ondanks het feit dat de prijs voor de grond veel hoger kwam te liggen dan gebruikelijk, ging het college en de meederheid van de gemeenteraad onlangs akkoord met de transactie. Leusden'90 stemde als enige partij tegen de transactie De fractie betoogde dat Leusden in een veel eerder stadium de grond had moeten onteigenen en stelde dat er op onverant woorde wijze met gemeen schapsgeld werd omgespron gen Wethouder De Jongh, als eerste veranwtoordelijk voor de transactie, bestreed deze vi sie van meet af aan. Volgens hem was onteigening geen op tie in deze zaak en werd de gemeente voor het blok gezet. Leusden'90 nam geen genoe gen met de gang van zaken en schakelde provincie en de Kroon in om de transactie als nog ongedaan te m' 'een Dat lijkt nu mislukt In de brief zetten Gedeputeerde Staten wel vraagtekens bij de wijze waarop de transactie tot stand is gekomen, maar ze conclude ren met de gemeente dat er weinig aan te doen was ge weest. LEUSDEN - Deze week staan op de hartpagina's van de Leusder Krant alle bijzonderheden over de komst van Sint Nicolaas, zaterdag 21 november, en de bijbehorende stempel kaartactie van de geza menlijke middenstand. LEUSDEN - Bij een ern stig verkeersongeval op de Heiligenbergerweg, ter hoogte van de Ursuline- weg, is de 22-jarige Amersfoortse Catharina Ham vrijdag omstreeks 12.00 uur om het leven ge komen. De vrouw verleen de bij het oprijden van de Heiligenbergerweg geen voorrang aan een naderen de vuilnisauto. De Amersfoortse is ver moedelijk verblind ge weest door de zon, waar door ze de vrachtauto niet heeft gezien. Getuigen hebben verklaard de vrouw stil te hebben zien staan voor ze de kruising opreed. Door de klap werd de auto van de Amersfoortse weggeslingerd en raakte daarbij een tegenligger. De bestuurder van die auto bleef ongedeerd, evenals de bestuurder van de vrachtauto, een 24-jarige Leusdenaar. De auto van het slacht offer werd totaal vernield. De brandweer moest er met speciale apparatuur aan te pas komen om het stoffelijk overschot uit het wrak te bevrijden. De vrouw overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Er is geen reden om aan te nemen dat de vrachtauto te hard zou hebben gere den. De Heiligenberger weg is na het ongeval ge ruime tijd afgezet geweest. Konijntje in de Wetering RIJKSSUBSIDIE: ,.f f f f fietspad"... LEUSDEN - Door een concreet aanbod van Rijkswaterstaat lijkt de aanleg van Een fietspad langs de Asschatterweg weer tot de mogelijkheden te horen. Over de fietsroute is in de gemeenteraad jarenlang gediscussieerd zonder dat dit tot de werkelijke aanleg leidde. Onlangs dreigde het fietspad tussen Leusden-Centrum en Achterveld zelfs uit het verkeersplan te verdwijnen. Door ingrij pen van het CDA werd de mogelijkheid echter open gehouden. De consulent verkeersveiligheid van Rijkswaterstaat heeft nu de gemeente aangeboden positief te adviseren, als Leusden een beroep zou doen op een subsidieregeling van het rijk, die speciaal voor dergelijke voorzieningen in het leven is geroepen. Het gaat dan om een geschatte bijdrage van 2 miljoen gulden, de helft van het bedrag dat nodig is voor de aanleg van het fietspad. De andere helft zal Leusden zelf moeten financieren. Als Leusden in aanmerking wil komen voor de regeling, die overigens ook geldt voor ande re Leusdense verkeersprojec- ten, zal de gemeente wel aan een aantal voorwaarden moe ten voldoen. De regeling is be doeld om het langzame ver keer, zoals fietsers en voetgan gers, voorrang te geven boven het autoverkeer Daarom zal de gemeente met een aantal concrete doelstellingen moeten komen. Bijvoorbeeld met hoeveel procent het autoverkeer de ko mende jaren zal moeten ver minderen. Die doelstellingen zijn nu nog onvoldoende in het verkeersplan opgenomen. Ook zal de gemeente moeten aange ven welke maatregelen zij wil nemen om die doelstellingen te halen. Dat moet uiteindelijk leiden tot een meerjarencon- tract tussen de gemeente en Rijkswaterstaat. Wethouder de Jongh, die AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweq 7 lel 033 630154 Verkeer in zijn portefeuille heeft, bevestigt dat hij met Rijkswaterstaat gesproken heeft over de subsidieregelin gen van het rijk. „Het gaat echter niet alleen om het fiets pad langs de Asschatterweg, maar om alle projecten uit het verkeersplan, die het langzame verkeer bevorderen Wij zijn nu bezig al die projecten onder de loupe te nemen en te kijken in hoeverre zij voor subsidie in aanmerking komen." Volgens hem is het aan de gemeenteraad te zeggen of aan de hand van de uitkomst van dat onderzoek het fietspad er kan komen. ,,Er moet niet ver geten worden, dat de gemeente zelf altijd nog 2 miljoen gulden moet betalen voor de fietsvoor- ziening De raad zal moeten beslissen of dat geld er ook werkelijk is," vindt hij CDA-fractievoorzitter Pe kelharing reageert voorzichtig en verrast op het nieuws dat Rijkswaterstaat bereid is er aan mee te helpen dat het geld er komt Bij de vaststelling van het verkeersplan viel zijn par tij erover, dat het fietspad uit het plan was geschrapt. „Om de verkeerde redenen," legt hij uit. ,,Het was zo geformuleerd dat het fietspad niet meer no dig was, omdat met de maatre gelen (drempels en sluizen), die in het plan stonden, de ver keersveiligheid op de As schatterweg voldoende was ge garandeerd ,.De echte reden was volgens ons echter dat er niet voldoen de geld beschikbaar was Het staat nu zo in het plan. dat er thans volstaan wordt met de maatregelen, die voorgesteld zijn. Dat betekent dat het fiets pad weer bespreekbaar wordt, als er financiële middelen be schikbaar zijn Hoewel door het aanbod van Rijkswaterstaat het erop lijkt, dat dat geld er voor een deel komt, reageert Pekelharing toch behoedzaam. Hij zegt dat het aanbod van Rijkswater staat nieuw voor hem is. Toch bestaan de rijksregelingen al een aantal jaren en is de ge meente er verschillende malen op gewezen, dat er uit 'Den Haag' geld te halen viel. Pekelharing geeft dan ook toe. dat de gemeenteraad in het verleden niet adequaat gerea geerd heeft op de mogelijkhe den. Ondanks dat laat hij zich niet verleiden tot de uitspraak, dat zijn fractie bereid is op de aanleg van het fietspad aan te dringen nu de financiële mid delen binnen bereik liggen. ,,Het gaat toch nog om 2 mil joen gulden, die we zelf moeten betalen. We zullen eerst moe ten kijken of dat geld er ook is." Veel tijd is er echter niet meer, omdat het om een rege ling gaat, die naarmate de tijd verstrijkt, steeds minder geld opbrengt Nu nog kan men re kenen op een bijdrage van 50 procent van de kosten Toen de regeling geïntroduceerd werd, was dit 80 procent. Minister Alders van VROM kan begin volgend jaar beslis sen dit percentage nog verder te verlagen. Volgens ingewij den kan Leusden echter nog voor een bijdrage van 50 pro cent in aanmerking komen, als er tijdig een plan van aanpak bij het rijk wordt ingediend. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 De Leusder Kranl is een onafhankelijk nieuwsblad, behorende tol de BDU- Kranlenkombmalie Midden Nederland. Kantoor Asschatterweg 19. Postbus 11 3830 AA Leusden. telefoon 033-941495 24e JAARGANG NO. 28 SB INHOUD Deze week in de Schijnwerper aandacht voor Inge Boele en Gerjon van den Berg die hun debuut maakten op het Europees kampioenschap karate in Italië. Boele deed het zelfs boven verwachting en keerde naar Leusden terug met een bron zen medaille Van den Berg deed het min der en werd, mede door een slecht leiden de scheidsrechter, in de eerste ronde uit geschakeld Zaterdag begint de zaalcompetitie voor de korfballers. En voor Antilopen wordt het een sleuteljaar, waarin zal moeten worden aangetoond dat de vereniging de zaken weer op de rails heeft Een voorbe schouwing. De zorg voor het drinkwater is in Mid den-Nederland een groeiend probleem Niet alleen is er steeds meer water nodig, ook de natuurgebieden in onze omgeving hebben kwalitatief goed en kwantitatief voldoende water nodig. Een speciale projectgroep kwam vorige week met een advies, waaaruit bleek dat met name Fle voland een belangrijker rol moet gaan spelen in de winning van water in de toekomst Natuurlijk ook deze week weer een rruninatuurtje, het weer in Leusden. de puzzel, de servicerubriek met informatie over allerlei diensten in de ganse gemeente en meuws uit de verenigingen.. Een eigen krant die u op de hoogte houdt over alles wat er in uw eigen woonplaats of gemeente gebeurt, en dat gebeuren zonodig ook van kritisch commentaar voorziet Iedere week berichten wi| u over zaken die u eigenlijk niet kunt en mag missen Onze nieuwe abonnees verrassen wi| met een overheerli|ke taart van uw plaatseli|ke bakker. Vul dus snel de onderstaande opgavebon in' JA, ik wil natuurlijk een abonnement, en ontvang als welkomst attentie een prachtige taart Naam1 Adres: Postcode Plaats: Telefoon: Eerst ontvang ik de krant 2 weken gratis, en betaal daarna per kwartaal 13,50 half jaar 26,50 jaar 52,00 l Deze bon uitknippen en in een open envelop opsturen naar: BDU bv. Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 213770 VB Barneveld Fietsers op de Asschatterweg komen in verdrukking door het autoverkeer op deze verbinding tussen Leusden en Achterveld Een fietspad zou voor meer veiligheid voor deze groep weggebruikers kunnen zorgen, (foto: Hans Verhorst).

Leusder Krant | 1992 | | pagina 1