Raad dwingt college tot nieuwe bezuinigingen Vrije Kwasten aan de muur Leusder Krant. \lida puzzelt met Hans Kazan lurgemeester hekelt gebrek aan elangstelling voor politiek Rabobank Achterveld steunt fusie met vestiging in Leusden OGB-besluit nog geen gevolgen voor MAP Subsidie Iraans feest in gevaar 1 Gemeente doet belangrijke aankoop voor 't Vliet L E U S D E N Agenda )eze week ij Leusden Auto bekrast Pagina 3 Ilida van Heiningen uit Leusden puzzelt op de televisie, (foto: Henny Miltenburg) EUSDEN - Het nieuwe RTL 4-programma 'Denksportkampioen'. dat met ingang van 26 sep- mber dertien weken lang op zaterdagavond wordt gepresenteerd door Hans Kazan, gaat op ek naar Neerlands beste en meest bedreven puzzelaars. Hans wordt bijgestaan door één van jn 'Prijzenslag'-assistentes, Annebet Berendsen. Zaterdag doet de Leusdense Alida van Heinin- fn mee. het programma komen allerlei puzzelsoorten, zoals kruiwoordraadsels, doorlopers, crypto- ■ammen, woordslangen, visitekaartjes, speurpuzzels, en filippines aan bod. Voor de uitzendin- En zijn deze spelsoorten in een speciaal tv-jasje gegoten. Elke aflevering wordt afgesloten met n spannend eindspel. i negende aflevering van 'Denksportkampioen' is te zien bij RTL 4 op zaterdag 21 november issen 22.00 en 22.30 uur. Een van de kandidaten die meedoet aan deze aflevering is Alida van riningen uit Leusden. Ie afleveringen 4, 8 en 12 zijn halve finales waarin telkens drie kandidaten tegenover elkaar men te staan. De drie winnaars van deze halve finales ontmoeten elkaar in de laatste en der- nde aflevering voor de finale. Op de winnaars liggen prachtige prijzen en een Denksporttrofee wachten. Wie in de finale als beste puzzelaar uit de bus komt. krijgt een encyclopedie ter aarde van 12.000 gulden. ans Kazan: "Er spelen meer spelprogramma's op tv waarmee de kijker thuis kan meespelen, aar 'Denksportkampioen' is echt iets voor wie z'n hersens ook een keer wil pijnigen. Dat er ensen zijn die goed kunnen puzzelen is geen spectaculaire vaststelling, maar als je ziet hoe ■dreven sommige kandidaten zijn en hoe snel ze bepaalde puzzelproblemen doorzien, dan sta je wijze van spreken met open mond te kijken. België wordt 'Denksportkampioen' met veel succes uitgezonden door de BRTN. Het pro- amma met presentator Herman de Molle, is uitgegroeid tot één van de populairste program 's in Vlaanderen. formule van Denksportkampioenis bedacht door Jan Meulendijks en Bart Schuil. Het pro- amma wordt, voor RTL 4, gemaakt door Win TV Produkties en RTL Productions in Luxem- irg en opgenomen in de studio's van RTL Production in Bertrange (Luxemburg). EUSDEN - Burgemeester inis maakt zich zorgen over t gebrek aan belangstelling de Leusdenaren voor de ge- LEUSDEN - De aanleg van een kuil voor de verwerking van bermvuil, kosten 98.000,—, zorgde bij de Algemene Be- schovvingen donderdagavond nog voor onverwachte proble men voor B&W. Op de valreep kregen zij de opdracht het geld daarvoor te vinden door mid del van heroverwegingen en niet door verhoging van de On roerend Goed Belasting (OGB) met 1 procent. In de praktijk betekenen heroverwegingen dat er op bepaalde projecten bezuinigd moeten worden en dat andere niet door kunnen gaan. De beslissing van de raad was voor het college een onaange name verrassing. De afgelopen jaren moest het college vaker tot heroverwegmg overgaan, maar dit jaar leek dat voor het eerst niet nodig te zijn. Wet houder Vroon van Financiën had bij de algemene beschou wingen zelf de heroverweging als één van de mogelijkheden genoemd, wanneer de ge meenteraad niet bereid zou zijn de kosten van de verwer king van het vuil te dekkken door middel van een verhoging van de OGB Een andere mogelijkheid zou zijn om in de begroting een eenmalige dekking te zoeken. Die mogelijkheid was volgens Vroon echter niet geschikt, omdat het om een structurele kostenpost gaat, waarvoor de komende jaren geld nodig is. Toen de raad daadwerkelijk heroverweging voorstelde, reageerde Vroon teleurgesteld. „Allerlei instellingen, die bij ons subsidie hebben gevraagd en bij de presentatie van de begroting dachten dat zij in de prijzen vielen, moeten wij nu vertellen dat het niet meer ze ker is dat zij de subsidie krij gen. Dat lijkt mij moeilijk ver koopbaar," zei Vroon. De raad was er niet van on der de indruk. Het verzet tegen de verhoging van de OGB was zo groot, dat de voorzitter van de grootste fractie van de raad, Hans Pekelharing van het CDA, als woordvoerder van de hele raad mocht optreden „Wij vinden het onjuist, dat het college de kosten van een spe cifiek project wil dekken uit een belasting, die bedoeld is voor algemene zaken." „Wij willen dat het college eerst kijkt of er door herover weging geld is te vinden Als dat niet lukt, kan er misschien gekeken worden of er ergens een potje is, waar het geld een malig uit gehaald kan worden Als ook dat onmogelijk is, zijn wij bereid te praten over de mogelijkheid van de verhoging van de OGB. Het college zal echter eerst het hele traject moeten lopen, voordat dit aan de orde is." Na afloop van de Algemene Beschouwingen bleek er grote verwarring te bestaan over de consequenties van het besluit van de raad Volgens sommi gen zou het besluit betekenen, dat lopende projecten er door in gevaar komen. Wethouder De Jongh (VVD) en Verduin (PvdA) verzekerden echter dat dat niet het geval is. ..Pas vol gend jaar bij de behandeling van het Meerjaren Activiteiten Plan, waarbij nieuwe wensen ingediend kunnen worden en lopende projecten opnieuw on der de loupe genomen worden, zullen wij moeten kijken of wij die 98.000,— kunnen vin den," was hun commentaar na afloop. mderdag 19 november 19.30 uur: Kaartavond. De oelige Hoek, Prinses Irene- Leusden-Zuid 20.00 uur: Historische mg. Lezing over 'Momi- 'jiten ïnventarisatie-pro- :f De Til, Hamersveldse- \terdag 21 november 10.00 uur - 15.00 uur: De •nnebloem, Jaarlijkse ver- opdag van welfare-artike- i. De Moespot, Jan van Ar- ]weg, Achter\'eld 14.00 uur: Intocht Sin- klaas in Leusden. 14.00 uur: Intocht Sin- klaas in Achterveld. 10.00 uur: KPJ-revue. Ons 'bouw, Hessenweg. Achter- Id. 00 uur: Stijldansen, De erdenstal (hotel De Ros- m). Hessenweg, Achten.'eld 20.30 uur: Dans/contact- 'ond voor alleenstaanden, ca- restaurant De Mof, Arn- tnseweg, Leusden-Zuid. ndag 22 november 11.30 uur: Frühschoppen, m.v. De Hmterfelder Musi- nten, Ons Gebouw. Hessen- Achter\reld 10.00 uur: KPJ-revue. Ons bouw. Hessenweg, Achter- Id. osdag 24 november 10.00 uur - 12.30 Handwerkverkoop 't unersveld, verzorgingshuis Hamersveld. Albert Buining- irde 34. oensdag 25 november 10.00 uur: Bingo-avond in Gebouw, Hessenweg, 'hterveld 30 uur: Triviant-avond vrouwen, Vrouwenont- Mingscentrum 't Vooron- r. Burgemeester Van der stlaan 2 meentelijke politiek. Bij de beantwoording van de vragen van de politieke partijen naar aanleiding van de Algemene Beschouwingen ging Panis na der op dit onderwerp in. „Kritisch zelfonderzoek, plan matig bestuur, openheid, in spraak en voorlichting heeft niet geleid tot veel publiek bij vergaderingen of tot grotere betrokkenheid", constateerde de burgemeester. „Ligt het niet aan de burger zelf," vroeg hij zich daarom af. „Is er geen ver band tussen de geringe belang stelling voor de politiek en de gevolgen van welvaart en indi vidualisering." Toch stak Panis ook de hand in eigen boezem „We beraad slagen bijna elke raadsverga dering over heel concrete za ken, nemen vele goede beslui ten. Desondanks praten we na grondige voorbereiding in de raadscommissies steeds vaker tot na 23 00 uur door en zien niet eens dat die paar belang stellende burgers dan al naar huis zijn," hield hij de ge meenteraad voor Hij riep de raadsleden daarom op zich va ker tot de hoofdzaken te beper ken en de bijzaken in de com missies te bespreken. „U bent ook nog volksvertegenwoordi ging: misschien krijgt u óók op die manier wat meer volk hier" LEUSDEN - De gemeente is erin geslaagd een woning met grond te kopen aan de Horster- weg. Die is van essentieel be lang voor de ontsluiting van de toekomstige woonwijk 't Vliet. De bewoners boden hun huis via een Leusdense makelaar te koop aan. Via dat kanaal kreeg de gemeente lucht van de voor genomen verkoop De aan koop, voor een bedrag van 565.000,—, kon niet volgens de normale procedures worden afgehandeld. De verkopers stelden namelijk als eis, dat zij de verkoop op korte termijn afgehandeld wilden zien Daarom is de commissie OREV vertrouwelijk over de voorge nomen transactie ingelicht In de vergadering van 26 novem ber zal de gemeenteraad zich over de verkoop buigen. ACHTERVELD - Tijdens de algemene ledenvergadering van de Rabobank in Achter veld, die afgelopen maandag werd gehouden, hebben de le den zich uitgesproken bestuur en directie te steunen in het voornemen een fusie aan te gaan met de Rabobank Leus den. Hoewel de voorgenomen fu sie niet direct een agenda-punt was, vroeg bestuursvoorzitter Zandbergen de leden om een reactie. Uit de beantwoording van vragen bleek, dat verbete ring van de dienstverlening en een minder sterke kostenstij ging in de toekomst het belang rijkste motief voor de fusie vormen. Directeur Vermeulen onderstreepte nog eens dat het kantoor in Achterveld gehand haafd zal blijven en dat dat ook in de statuten, c.q. huishoude lijk reglement zal worden op genomen Over 1992 heeft de bank een goed resultaat geboekt en er kon een verhoogde bijdrage aan de voorzieningen worden toegevoegd Volgens directeur Vermeulen heeft de groei zich in 1992 in versterkte mate voortgezet. Alleen de groei in spaarmiddelen bleef achter. De verder verkrappende rente marge en de grote investerin gen in de toekomst maken ver dere groei van het personeels bestand onmogelijk Het moet zelfs niet worden uitgesloten dat er zelfs in het huidige per soneelsbestand gesneden zal moeten worden. LEUSDEN - Onbekenden heb ben in de nacht van donderdag op vrijdag een geparkeerde auto op de Landweg zwaar be schadigd. De auto werd met een scherp voorwerp bekrast. LEUSDEN - De gemeente zal binnen 14 dagen met een noti tie komen over de consequen ties van het besluit van de ge meenteraad om de kosten van de verwerking van het berm- vuil niet te dekken met een ver hoging van de Onroerend Goed Belasting (OGB). Daarbij zal ook gekeken worden naar de gevolgen van de maatregel van het rijk om te korten op de uit keringen van kleine gemeentes ten gunste van de grote steden. Dat zei een woordvoerder van de gemeente deze week naar aanleiding van vragen over de gevolgen van het raadsbesluit van vorige week. Wethouder Vroon kreeg van de gemeente raad geen toestemming de OGB te verhogen. De raad wil eerst weten of het geld 98.000,—) te vinden is door heroverwegingen. In het recente verleden heeft dit meestal geleid tot bezuinigin gen. Vroon het vorige week de raad weten, dat hij met die be slissing in zijn maag zat De wethouder vond het moeilijk te verkopen om reeds eerder ge dane toezeggingen weer onge daan te maken Hij ging er daarbij van uit dat bij de her overweging ook lopende pro jecten onder de loupe genomen zouden moeten worden. Er zal bij de afhandeling van de lopende 'MAP-zaken' per geval worden bekeken of het raadsbesluit financiële conse quenties heeft. De gemeente lijk woordvoerder ging er daarbij vanuit dat de mate van maatschappelijke betrokken heid van het project uitgangs punt zal zijn of er wel of geen geld ingleverd moet worden. De MAP-procedure voor het lopende begrotingsjaar zal ge woon doorgaan. Bij de voor jaarsnota, die in juni volgend jaar verschijnt, zal duidelijk moeten worden welke concrete gevolgen het raadsbesluit heeft LELTSDEN - Is het Iraanse Nieuwjaarsfeest een uiting van culturele gevoelens of een eve- menent dat te vergelijken is met carnaval of Chinees vuur werk. Die vraag zorgde bij de algemene beschouwingen don derdag voor een vinnige woor denwisseling tussen de fracties van Leusden '90 en D 66 aan de ene kant en wethouder Corrie Verduin (PvdA) aan de ander kant. In de begroting is voor het Iraanse feest al enkele jaren een bedrag van 500,— gere serveerd. Het levert elk jaar dezelfde discussie op Dit keer kon Verduin haar ergenis over de houding van Leusden '90 en D 66 niet meer verbergen. Zij reageerde op de interrupties van beide partijen met de uit spraak dat zij wilde uitpraten zonder hun 'vreselijke opmer kingen' over deze zaak te moe ten aanhoren De twee fracties zagen geen verschil tussen oliebollen eten of chinees vuurwerk en het Iraanse feest „Het is veel meer dan dat," hield Verduin haar tegenstan ders voor „Voor de Iraniërs is het een mogelijkheid om con flicten af te sluiten en weer op nieuw te beginnen. Deze men sen. met verschillende achter gronden, hebben uit hun land ook hun conflicten en onder linge problemen meegenomen. Het is goed dat zij deze moge lijkheid voor zelfhulp heb ben," verdedigde zj het voor stel. Het mocht niet baten. Haar ergenis over de houding van beide fracties versterkte zelfs de houding van D 66 in haar verzet, zoals Ton Geijsberts te gen de wethouder zei De stem men bleken zelfs te staken. Tien raadleden stemden voor het voorstel van Leusden '90 om de subsidie te schrappen. Behalve D 66 bleek ook de GPV/SGP en de fractie van de VVD, exclusief wethouder De Jongh tegen de subsidie te zijn. Een even groot aantal stem de tegen. Het CDA gunde de Iraniërs de subsidie voor het feest. De PvdA was gehandi capt. omdat Gert de Weerdt zich ziek had gemeld. Daar door moet het voorstel bij de volgende gemeenteraadsver gadering opniew in behande ling worden gebracht. Als de raad er dan weer niet uitkomt kan de stichting Sjoura, de aanvrager van de subsidie, het wel vergeten Dan is het voor stel van Leusden '90 aangeno men, zo bepaalt de Gemeente wet. ACHTERVELD - De Leusdense vereniging van amateurschilders De Vrije Kwasten' heeft het afgelopen weekeinde in Achterveld aan den volke getoond tot welke verrassende hoogten men kan stijgen. In een zaal van De Moespot werd recent werk van de club getoond, (foto Hans Verhorst Sissssers is ccn rubriek voor het 'kleine' nieuws. Ileeff u iel "aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie* 9114 91. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...Er is dc laatste tijd nogal veel aandacht voor de begraafplaatsen en de ceremonie rond begrafenissen. Zo liep een regionaal dagblad onlangs met de aan spreker mee en xvas er in een landelijk dagblad het afgelopen weekend zelfs volop aandacht voor een dieren hegraa fplaa is...* *...Ook Radio Utrecht kan dan natuurlijk niet achter blijven en kalkte op haar teletekstpagina's een boeiend bericht over dc begraafplaats in Lensden, liet gaat hier over dc mogelijke komst van een cremato rium en of dat wel kan in verhand met de militaire erebegraafplaats... Niets aan de hand en redelijk actueel nieuws die jongens. Maar het wordt wel eens tijd dat de ra<j zich goed in de namen gaat verdiepen, want om nu -kij herhaling overigens- te blijven spreken over Lusthof in plaats van Rusthof is slordig...* van !IWl -tij *...Sint Nicolaas heeft in een speciaal bericht aan onze redactie laten weten de kinderen van Leusden een hijzonder warm hart toe te dragen. IIij wil de jeugd, de allerkleinsten, vaker zien dan eigenlijk normaal. Van daar zijn besluit om op dinsdag 1 december op de markt hij de Biezenkamp aanwezig te zijn... *...En natuurlijk komt Sint Nicolaas niet alleen, ook zijn knecht zal present zijn. Sint wijst er in zijn aan kondiging nog eens extra op. dat hei hem met name om de allerkleinsten gaat. Dus leerlingen van de ba sisscholen hoeven niet te gaan spijbelen...* *...Dc maaltijdwinkel opent (bnjderrfigmiddag de deuren aan dc llamersveldseweg. Dat'w<>fdt straks smikkelen en smullen in deze foititclnieuwe Ment en als alles meezit kan de eter ook nogSgcns keurig net naar huis. Pal naast de maaltijdw tjtkcl heeft namelijk Cbarly zijn zaak geopend... *...Dc dames-en herenkapsalon heropent op dezelfde plek. maar met een compleet modern interieur en gebouw. Zo wordt quick Ar easy de maag gevuld en het hoofd gekapt. Nieuwe activiteiten op de llamers veldseweg. wij wensen beide ondernemingen veel suc ces!... *...Het loopt toch eigenlijk steeds meer uit de klauw met de feestdagen en de middenstand. Er wordt im mers al jaren -cii deels met succes- getracht om Sint Nicolaas steeds vroeger op de Nederlandse lutdcm te krijgen. Nu ligt er een soort afspraak, maar niet ieder een houdt zich eraan. Wel in Leusden overigens...* *.„Nict dat wij-U us er erg aan storen hoor. maar om nu al begin november de Kerstman op bezoek te krijgen is toch een tikje 'heayv'. Bij nader onderzoek blijkt het een wervende visite te zijn van een slijter uit De Biezenkamp. Op originele wijze tracht hij op deze manier naar de gunsten van de zakenlui in de omge ving te hengelen... *...Dc Kerstman brengt ons een stroom aan mogelijk heden voor eindejaarsgeschenken. Keurig gerubri ceerd in en op een mooie folder. Een keur aan sherry 's met de meest authentieke namen...* *...Wat te denken van namen als Het Sluisfe. Huize Den Treek. Het Torentje en Rozendaal? En voor de wijnen, de Franse bottelingen, zijn etiketten gemaakt door leerlingen van de Eerste Leusdense Teken Aca demic. Een soepele rode wijn draagt de naam Klein Rossenberg en een prima rode Bordeaux 'Ooyex aars- liorst'...* Nog meer Leusdense hoogtepunten. Zo staat Alida zaterdag te schitteren voor de commerciële huis en mag een aantal mensen gratis winkelen hij de hoorn- supermarkt...* *...Een Leusdense zonnebankcent rale brengt tegen de feestdagen speciale zonnehonnen onder de aandacht. Maar liefst drie snelbruiners en een zonnckanon moeten de Leusdenaren de winter door helpen. Erg aardig vindt de redactie het laatste regeltje op de folder.'kahines voorzien van wastafels en hand doeken ...Burgemeester Panis maakt zich zorgen over de betrokkenheid van de burger hij de politiek. Het is maar tobben geblazen op de publieke tribunes van de commissie- en raadsvergaderingen... *...'De burger is kennelijk tevreden over wat er zfyl wordt bekokstoofd', maar 'ook de raadsleden moeftu meer oog en oor geven aan de publieke tribune'. Het komt namelijk voor. dat de tribune langzaam leegloopt terwijl de raadsleden nog nasput teren en doorzeveren... Kortom: eindelijk wordt ook van binnenuit eens toegegeven, dat de politiek bedreven op de Leusdense manier maar saai en kommazeveren is. De aandacht voor het detail is groot in vergaderingen, maar de hoofdlijnen worden vaak vooraf onder tafel gere geld...* *...Wel. met de burgemeester voorop zal er dan nu toch eindelijk eens iets veranderen. Voorop in de strijd die Panis. zo horen en zien wij de burgemeester ook nog eens. Een voorzichtige hulde, maar het tt erk moet wel afgemaakt worden. Wij houdend-ons Min zijn woor den...* S *...Een bron van zorg is het geruWftl over de kanovaar der. die ternauwernood uit hetjtvater hij het sluisje gehaald kon worden. Het zou nier draaien om een weddenschap tussen sport fanaten. En daar mag je de gemeenschap niet mee opzadelen, politie en brand-, weer zijn er niet om geintjes te begeleiden... *...Een zangeres aangespoeld op de Nederlandse stranden. Dut is de titel van het cabarctprogrammu. dat dc Culturele Raad deze maand houdt. Het w indt gespeeld door het trio 'Heren op Zichten de voorstel ling vindt plaats in De Korf. En nu maar hopen, dat de zangeres op tijd in de monding van de Eem aan spoelt...*

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3