Het rijmwoordenboek helpt .Leusder Krant. Sinterklaas vijf in één kinderpuzzel Speelgoed kiezen is moeilijk Chocolade is een godenspijs L E U S D E N Bij het maken van Sinterklaasgedichten Woensdag 25 november 1992 Pagina 15 Voor het schrijven van en goed Sinterklaasge- licht zijn drie dingen van elang. Het moet rijmen als en torenklok, lopen als een jeoliede machine en ge tuurd worden door een ïandvol inhoudelijke za ten, die in elk Sinterklaas dicht terugkeren. Dat tlinkt niet erg zaligmakend oor het genre van de Sint *Jicolaasversjes. Toch on- lerscheidcn juist de leuke iint-gedichten zich, als ze oldoen aan de drie ge- ïoemde voorwaarden. De ijmen moeten nu eenmaal lan „strenge" eisen vol- loen, willen ze, als van Sinterklaas afkomstig, er- cend worden, herkend blij- en. Wie het anders aan- >akt zal hoogstens een be vlogen of geestig gedicht ichrijven. Nooit een Sin- erklaasgedicht. Lesje in gedichten Nu komt het er met name 'oor wat betreft de derde eis - le inhoud - nogal eens op aan net hoeveel verve en origina- iteit de vaststaande gemeen- ilaatsen (topoi genaamd) ge- lanteerd worden. Voor de in houd is de Sinterklaasrijmor goeddeels op zichzelf aange wezen. Maar voor een kundig ;ebruik voor de twee andere aspectenhet rijm en het ritme, can men aardig uit de voeten net het Nederlands Rijmwoor denboek van Jaap Bakker b Bakker, die als hommage aan iet inmiddels in ongebruik ge- I raakte rijmwoordenboek van Hendrik Frijlink uit 1881 zijn eigen boek dezelfde titel mee gaf, heeft niet slechts een woordenboek gemaakt. Aan de rijmwoordenlijst een tien F f hoofdstukken lange inleiding vooraf. Voor wie die hoofdstukken grondig bestudeert, zouden zij haast een beginnerscursus in het dichten kunnen betekenen. De auteur gaat er in op achter eenvolgens het rijm, rijmfou- ten, metrum en ritme, rijm schema's, versregels, couplet ten, versvormen, allerlei dich terlijke tierelantijntjes, kunst grepen, beginnersfoutjes en liedjes. Het gebruik Nu is het vinden van zoveel mogelijk rijmwoorden in het boek op het eerste gezicht niet zo gemakkelijk Gelukkig zet Bakker in een gebruiksaanwij zing, voorafgaand aan de inlei ding, helder uiteen hoe men met de woordenlijst om dient te gaan De alfabetische lijst bestaat uit rubrieken verza melingen van woorden met de zelfde rijmuitgang. Een njm- uitgang is ,,de laatste „volle" (niet-toonloze) klinker van een woord, plus alles wat daar op volgt. Wil ik rijmen op verma ken dan zoek ik bij aken, neem ik woekeren dan kijk ik bij oe- keren Bakker laat in zijn gebruiks aanwijzing ook zien hoe met dubbelzinnigheden om te gaan: gedicht bijvoorbeeld staat niet bij icht maar bij igt. Bakkers boek is uitstekend ge schikt om inspiratie op te doen of een afgewogen keuze te ma ken voor het passende rijm en het juiste rijmwoord en ritme. Door de inleiding die het boek erbij biedt, is het echter ook uitermate geschikt - ofschoon niet speciaal voor Sinterklaas- verzen - voor het bereiken van een goede inhoud. De inleiding bevat namelijk talloze voor beelden van gedichten, foefjes, schrijftrucs, enz, die de dich- ter-in-spe op het goede spoor kunnen zetten. Om het te illustreren hebben we met behulp van het Neder lands Rijmwoordenboek een Sinterklaasgedicht gemaakt voor „een vriend" Om wat spannender te zijn heb ik niet zo'n beste vriend gekozen (ge wone vrienden lenen zich in derdaad ook moeilijker voor een gedicht). Nee, deze vriend, zo veronderstel ik, moet een uiterst onaangenaam persoon zijn, op wiens gezelschap ik in het geheel geen prijs stel Daarvoor moet ik hem natuur lijk ook allerlei onhebbelijke eigenschappen toekennen Ik bedenk dat deze vriend Karei moest heten, een wel erg on hebbelijke naam Hij moet het soort windbuil zijn dat met plattitudes indruk meent te maken Die gaan dan altijd (toppunt van irritantheid) in het meervoud. Als Karei je te genkomt zegt hij steevast „Wij hebben de eer u te groeten", als telt hij zelf voor twee. Karei begint al met al vorm aan te nemen. Ja, ik zie het nu duide lijk, deze rotkerel teert ook nog op mijn zak en als je je geld terugvraagt, luidt het natuur lijk altijd: „M, zeker, morgen onmiddellijk". Maar nooit na tuurlijk. En ja, hij permitteert zich handtastelijkheden tegen over mijn inderdaad betover ende zusjes die hem evenmin kunnen uitstaan maar er niets van zeggen. Het is iets waar door ik van woede wel uit mijn vel kan springen. Aan het werk Ik zet mij dus aan mijn bu reau. Eerst wil ik een ritme hebben. In hoofdstuk drie lees ik van alles over trocheeën, dactylen en anapesten maar besluit tot de keuze van een jambe (daté daté daté enz Dat is het meest universeel, lees ik bij Bakker en laat een grote variatie toe In hoofdstuk vier lees ik van alles over rijm schema's. Uit de mogelijkhe den kies ik voor gekruist rijm: regel 1 rijmt op regel 3 en 2 op 4. Ik denk dat dit goed in het gehoor ligt. En nu maar pein zen. Daté daté daté daté daté da daté daté daté daté Ja zoiets dus, maar dan nog een keer, want dan heb ik pre cies een kwatrijn een strofe van vier regels. Bovendien heb ik afwisselend slepend en staand rijm (daté en ta) Nu ga ik onderwerpen per strofe ver zinnen (de topoi van mijn ge dicht). Ik noteer 1 algemene inleiding, 2 over die rotnaam van hem, over dat gevlooi met mijn zusjes. 4 over zijn klaplo- perig- en lelijkheid, 5 over het geschenk: sigaren natuurlijk, 6 ik zeg Kareltje de waarheid. Onder 1 schrijf ik nu op „meelij met onze Karei heb ik zelden". Die zin loopt lekker, vind ik. Toch ben ik niet tevre den. Dan heb ik een idee. Als ik nou de hele zaak eens omdraai en net doe alsof ik te doen heb met hem. Dan wordt het een soort bijtend treurdicht dat langzaamaan zijn ware aard onthult. Ik overdrijf dus Kareis deugden In de versleer heet zo'n stijlfiguur een hyperbool. Een stukje over stijlfiguren kom ik bij Bakker helaas niet tegen. Toch een minpunt ont dekt. Het hyperbolisch houd ik in gedachten en kom tot een volgende regel „Veel meelij met de mensheid heb ik zel den" en in een adem noteer ik ook: „om Karei vangt mij een wrang verdriet". Voila, voor een eerste strofe heb ik nu een slepend en staand rijmende re gel. Ik kan nu in de woorden lijst gaan zoeken naar rijm woorden op zelden en verdriet, omdat ik ook ongeveer weet wat er verder in deze strofe komt. Enfin, het hele ontstaans proces hoef ik nu niet uit te leggen Ik geef hier alleen nog het gedicht, zoals ik dat met het Rijmwoordenboek ge maakt heb Ik ben er wel zeker van dat, met Bakker bij de hand, ik Karei nooit terugzie. Veel meelij met de mensheid heb ik zelden De mensen zijn zo slecht en zo gratuit Maar Karei moet als uitgezon derd gelden Om Karei vangt mij toch een wrang verdriet Zijn naam wekt reeds de tra nen met de tuiten Aan koning en aan keizer dat men denkt maar nee, zijn hangend buikje, slappe kuiten. zij wellen weemoed dat het welhaast krent. En in zijn huurt ziet men maar weinig vrouwen Die lopen voor hem wel een straatje om Ofschoon hij graag met zus en zo zou sjouwen Maar zus of zo - helaas - is niet zo dom. Zijn dikke beurs is meestal leeg. zorgwekkend Schrikbarend groot zijn kod dig Iodderhoofd Die kwaliteiten zijn fataal, verstrekkend Slechts mijn compassie wordt hier niet gedoofd. Als Sint behoor ik tot de mis antropen Alleen voor Karei spring ik in de bres Ik wist verbazend snel wat ik zou kopen: Sigaren en een welgevulde fles. Maar ga nu paf staan zonder puren Mijn habijt wordt mij als Sint te dol Het heeft me veel te lang af moeten duren Neem in ontvangst hier zuiver alcohol! Wel proost dan en onstijg aan Newton Want „wij" zijn verheugd en vinden fijn „De eer te hebben u (nooit meer) te groeten" Stik in sigaar, val om van drank, verdwijn! vervolg van pagina 13 Het volks geloof uit de Middeleeuwen verklaart vele betekenissen van de stukken, die tot de uit rusting van de goedheiligman behoorden Twijfel bestaat er over, of de schimmel van St. Nicolaas niet een overblijfsel is van het ros Sleipnir van de Bataafse god Wodan De roede van Zwarte Piet, die oorspron kelijk voor een levensroede werd aangezien, blijkt afkom stig te zijn van de befaamde schoolmeesteqDlak uit de Mid deleeuwen, toen in de klooster scholen dit instrument als strafwerktuig werd gebruikt. Zwarte klazen Is heden ten dage St. Nico laas met witte baard en tab berd altijd vergezeld van een of meer zwarte knechten, in som mige streken kende de folklore deze zwarte knechten niet. Vroeger gingen er in Amster dam en in Franeker zwarte Klazen rond, maakten veel ka baal en bonsden op deuren en vensters. In Dokkum trokken jongens met zwarte gezichten en horens op het hoofd langs de huizen en rammelden met de ketting om geld te vragen. In Franeker hield men hele optochten. Zes of zeven jon gens als duivels gekleed wer den buiten de stad gesloten. In wanstaltige vermommingen met fakkellicht ketelmuziek en hoorngeblaas trok men dooi de stad In Bergumerheide droeg de boeman een uitgehol de raap met een kaars er in, uitgesneden als een gezicht, vlas hing hem rond de schou ders en een ketting comple teerde het geheel Van Gorredijk tot Trynwal- den kende men vroeger het Sinte-Klazejeyen of het St Niklaasjagen Gemaskerde jongens in het wit of zwart trokken met een zak, een roe en een ketting aan hun been rond en werden op de erven, waar zij veel kabaal maakten, getrak teerd Een stropop met een smaadbrief in de hand werd in Hunzingo bij de jonge meisjes bezorgd, die zich tegenover de jongens onvriendelijk hadden gedragen In Leeuwarden wa ren het echter de Sinterklazen, die op de markt hun kluchten en grollen voor het publiek brachten en daarbij de lachers op hun hand hadden. Patroon St. Nicolaas is de patroon van vele beroepen en ambach ten. Hij is de beschermheilige van de schippers, waarvan de St. Nicolaaskerken in Amster dam getuigen. Hij is de patroon van de oudeklerenverkopers en de verkopers van garen en lin nen, van de wambuismakers en de ververs Hele smeekbeden bestaan er van verliefde meisjes, die St. Nicolaas om een minnaar vroe gen. Zo vermeldt een lied boekje uit 1731 „Sinter- Niklaas, waarde vriendt Geef mij toch wat mij dient Mijn blommetje staat nu in zijn fleur, achttien jaartjes ben ik deur Het valt mij te lang Het valt mij te lang.Wilt mij verho ren, of ik moet smoren, al mijn leven lang Zo gaat het door. In Fries land kwam iemand, gekleed in schaapsvel, een ruige kapoets op en een ketting in de hand vragen ..of er stoute kinderen waren" Als de kinderen vroe ger te oud werden om nog in St. Nicolaas te geloven, dan kre gen zij in plaats van geschen ken en lekkers in hun klomp of schoen een zakje zout en wer den daarmee „afgezouten". Vreemd is, dat men op de Waddeneilanden wel in Sin terklaasvermommingen rond liep, dat dit op Texel en Schier monnikoog op 12 december en op Ameland op 4 en 5 december plaatshad, maar dat deze fees ten onder de naam van Ouwe- Sinterklazen of Groot-Sint- Niklaas in werkelijkheid niets met het St. Nicolaasfeest te maken hebben, maar afkom stig zijn van het aloude Perch- tenlopen, een carnavalsop tocht. tussen Kerstmis en Drie koningen. afkomstig uit Tirol en Salzburg De speelgoedwinkels puilen weer uit en het uit kiezen is zowel voor de op voeders als voor de jeugdige gebruikers moeilijk. De stichting Goed Speelgoed bekroont elk jaar het nieu we speelgoed waarvan de jury vindt dat in een be paalde categorie de beste keuze is. De dames J. van Dijk en K. van Weegen heb ben als moeder plaatsgeno men in de jury van pedago gen, journalisten en verte genwoordigers uit de speel goedbranche. Zij hadden zoveel invloed op de jury dat deze meer dan eens haar mening wijzigde als de moeders vonden dat de eer ste keuze pedagogisch ge zien niet de beste was. Waar op letten? Allereerst moeten we kijken waar het kind de laatste tijd het meest mee gespeeld heeft Het is beter het kind niet in een bepaalde richting te duwen. We moeten ze zelf laten kiezen, maar het is wel zaak om op het nut en op eventuele gevaarlijke aspecten van de keuze te letten. Er is nogal wat te doen geweest over namaak oorlogstuig Je kunt daar natuurlijk heel ver schillend over denken, ruim 50% van de onvervraagde ou ders vond het geen bezwaar als hun kinderen zulk speelgoed zouden krijgen Gebleken is zelfs dat als kinderen die zulk speelgoed niet krijgen en daar wel behoefte aan hebben dit gewoon zelf maken. Hoe pri mitief dan ook Bekroond Natuurlijk is zulk speelgoed niet bekroond Deze eer viel te beurt aan „Mijn auto" uit de nieuwe „Blueminireeks". Vol gens de deskundige jury zou dit speelgoed niet alleen de ont wikkeling van het kind stimu leren, maar ook de opvoeder- kind relatie verbeteren. Verder werd een montagespeelgoed van Lego „Duplo Toolo" be kroond Het kan ook geen kwaad om voor eenvoudig en vertrouwd speelgoed te kiezen, vooral als onze portemonnee niet zo dik is. Kleurpotloden, houten blokken (Letter Block Wagon met cijfers en letters), kwartet spelen enz en blijven in trek. Het is wel zaak om op de kwa liteit te letten. De aanduiding „gifvrij" mag alleen maar ge bruikt worden als het speel goed een ongevaarlijke hoe veelheid giftige stof bevat. We moeten dit natuurlijk niet ge ven aan kinderen die alles nog in hun mond steken. Op de leeftijdsaviezen kunnen we over het algemeen wel vertrou wen, al is het ene kind duide lijk wat vlugger dan het ande re. Kwaliteit Het is wel zaak om op de kwaliteit te letten als het speel goed lang mee moet. Oerdege lijke spelen als Backgammon en halma zijn daarom een goe de keuze. Het nieuwe spel „Pats" is een zeer creatief spel en het is ook nog spannend, want door de ingrediënten (boetseerdeeg) moet het binnen een half uur gespeeld zijn Wie zijn figuurtjes via het bordspel het eerst in de koelkast krijgt, is de winnaar. Ook een leuk spel is „Cluedo Junior" voor 1- tot 6- jeugdige speurders. Een huisdier wordt vermist. Wie is de dader? Waar wordt het verborgen gehou den? Er is een wonderwiel op het spelbord en de tekeningen zijn cartoonachtig. Voor de hele kleintjes zagen we onder meer de Disney Mu zikale Lichtbol.Voor de iets oudere kinderen is er de spel- lenserie „Disnev Vriendjes met alle bekende Disney-figu- ren zoals Donald Duck, Mickey Mouse, Goofy en Pluto Tot slot is er natuurlijk Bar bie die onvermoeibaar is als het om verkleden gaat. Miljoe nen kinderen over de hele we reld hebben al plezier aan haar beleefd. Anno 1992 is ze mo dieuzer, sportiever dan ooit en gaat ze graag uit met haar Ken Kortom werk aan de winkel Tot de meest bekende lek kernijen uit de Sin terklaastijd behoort de cho colade. Wij gebruiken de Theobroma (letterlijk go denspijs), of te wel cacao, voor onze sierlijke chocola deletter, het vrolijke Sin terklaaspoppetje en als de luchtige inhoud van een geglaceerd muisje. De cho colade, puur of gezoet, vormt dan ook een belang rijk onderdeel van onze i cultuur. De chocolade- j drank is voor sommige mensen net zo belangrijk als een kopje koffie of thee. Laten we een blik werpen in de geschiedenis, de samen stelling en de culturele as- pekten van de cacao. Geschiedenis Het oorspronggebied van de cacao is Equatoriaal Amerika. De mysterieuze profeet Quet- zalcouatl zou de Indianen de zaden van de plant hebben ge- schonken. Europa maakte voor het I eerst in 1528 kennis met de ca cao. De conquestador Fernan do Cortez, die Mexico had ver overd, waar de Maya's en de Azteken cacao verbouwden, nam grote schatten mee naar Spanje en daaronder bevonden zich ook grote hoeveelheden cacaobonen. In het rijk van de verslagen Azteekse keizer Montezuma was de cacaoboon naast basis voor de „goden spijs" ook betaalmiddel. Door de Spaanse kolonisten (die aan de cacao de suiker hebben toegevoegd) en de Spaanse gezanten vespreidde de cacao zich over Europa en de rest van de wereld. De eerste chocoladefabriek verrees in 1728 in Engeland. Cacaoboom De basis voor de cacao is de cacaoboon. Deze vrucht groeit aan de cacaoboom, een typisch tropisch cultuurgewas, die een hoogte van 5 tot 6 meter kan bereiken en het beste groeit in gematigd vochtige klimaten Hij brengt per jaar ongeveer 5000 tot 6000 bloempjes voort, waarvan er na drie dagen al 90% afvallen Van de overige 10% brengt meer dan een klein deel het tot de cacaoboon. Er bestaan vele soorten ca cao, die hun speciale variëtei ten. types en ondertypes heb ben, maar in het algemeen gel den er twee variëten van de Theobromacacao: de Griollo's (deze geldt als de beste cacao- soort) en de Forastero's. De ca caoculturen vinden we in het algemeen rond de evenaar. De ruwe cacaboon bestaat uit: 12% dop, 1% kiem en 87% kern. De chemische samen stelling van de kern is gemid deld vet 53,5%, proteïnen 20%, zetmeel 6%. water 5%, asgehalte 3%. organische zu ren 2,5%, theobromie 1,45%, suiker 1% overige vaste be standdelen 7,5%. Als de cacaoboon geplukt is - er zijn ongeveer twee oogsten per jaar, de zgn voor- of na- jaarsoogst en de eigenlijke grote oogst - wordt hij door het proces van fermentatie (gis ting) en drogen geschikt ge maakt voor de markt Industrie In de cacao-industne wordt via diverse processen uit de ca caoboon de zgn cacaomassa (een dikke bruine brei) ge maakt die men verwerkt tot ca caopoeder en cacaoboter (een bijprodukt dus) De cacaopoe der is een zelfstandig markt- produkt dat vaak nog wordt geprepareerd De chocolade industrie gebruikt de cacao massa en de cacaoboter fijn gemalen suiker, melkbestand- delen. vanille en ook vaak no ten voor de produktie van cho colade Veel cacaofabrikanten richten zich in hoofdzaak op de produktie van cacaoboter en beschouwen het cacaopoeder slechts als bijprodukt. Omdat er veel meer chocolade- en cho coladefabrieken zijn, hebben deze fabrikanten voor de afzet van cacaoboter een veel betere markt' De chocoladefabriek be stond in Nederland al in de 17e eeuw De Zeeuwse chocolade - de Zeeuwse admiraal Abra ham Crijnssen had de cacao boon uit de nieuw veroverde kolonie Suriname naar ons land gebracht - was in de Gou den Eeuw zeer vermaard. Voor het vermalen van de bonen be stonden er zelfs speciale cacao molens.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 15