leusder Krant. Kunstenaars maken kunstwerk van de maand unicef de schijnwerper CULTUUR Nieuws uit de verenigingen Vliegoefeningen Jazz-concert Ingezonden Grondverkoop Maandelijkse actie brengt kunst in ieder huis ONZE DEKBEDDEN HEBBEN DRUKKNOPJES* VOOR WARM EN KOUD. xaïvKgverJxcrsh Nieuws uit de verenigingen Thema-avond Joegoslavië Unicef-stand Postduiven Afscheid dominee Ruitenberg „Ik zou morgen meteen weer willen meedoen" Woensdag 25 november 1992 Pagina 5 SOESTERBERG - Het op de vliegbasis Soesterberg gesta tioneerde 32ste Tactical Figh ter Squadron vliegt op 1, 2 en 3 december met straaljagers van het type F-15 tot 's avonds 21.00 uur. Er is die dagen extra veel vliegdrukte te verwach ten. Het squadron zal tevens op 7, 8, 9 en 10 december avond vluchtoefeningen houden tot 22.00 uur. Het 298ste Squadron, dat is uitgerust met Alouette 3 heli copters, vliegt tussen 2 en 10 december tot 's avonds 22.00 uur. Het klachtennummer van de basis is 03463-32911. LEUSDEN - De Jazz-Sociëteit Leusden houdt zondag 29 no vember een concert in De Hak- horst. De Blue Monday Seven treedt vanaf 14.30 uur op De groep speelt een breed reper toire, variërend van main stream tot moderne jazz. Niet-leden betalen 7,50, le den van de Jazz-sociëteit heb ben gratis toegang. De heer Verhoef neemt het op voor Leusden'90, dat open lijk kritiek uitte op de wijze waarop de gemeente het laat ste stuk grond in het nieuwe industriegebied De Horst ver wierf. Leusden zou er veel te veel geld voor hebben betaald en dat pikte L'90 niet. De partij maakte de zaak aanhangig bij de provincie en de Raad van State. Vorige week bleek de provincie het bezwaar van L'90 niet te delen. 'Bezwaren van tafel geveegd' lezen we in de Leusder Krant. IGedeputeerde Staten hebben de grondaankoop in De Horst goedgekeurd, maar zette wel vraagtekens bij de wijze waar op de transactie tot stand is m gekomen. In de vorige editie van de Leusder Krant ver klaarden Gedeputeerde Staten de zorg van Leusden'90 over de veel te hoge prijs te delen. Wat ons verontrust is dat er maar één partij schijnt te zijn die zich zorgen maakt hoe er met gemeenschapsgelden wordt omgegaan en dit ter dis cussie brengt. Wat is daarop tegen? Dat bleek ook al toen de wet houders als extra een bedrag van 7.200,- per jaar tegemoet kunnen zien. Toen diende fractievoorzitter Blauw als enige een motie in Hebben de andere partijen een stijve nek en kunnen die maar één kant opkijken? Of is er zo'n tendens van 'je moet mee met wat de meerderheid wil. Dan is er moed voor nodig om kritische vragen te stellen. C. Verhoef, Leusden LEUSDEN - De Leusder Krant start met ingang van he den een projekt om kunst bij zo veel mogelijk inwoners van Leusden onder de aandacht te brengen. Het gaat daarbij om kunst in zo uitgebreid mogelij ke genres en zo gevarieerd mo gelijke facetten. Eén van de vereisten is dat de kunstenaars die aan het projekt mee gaan doen in Leusden wonen. Met name wil De Leusder Krant ermee bereiken dat de kunst die in deze tijd behoor lijk onder druk staat extra en op een publicitair aantrekke lijke wijze voor het voetlicht wordt gehaald. In die zin dat de Leusdense kunstenaars die toch al weinig mogelijkheden hebben om hier met hun werk naar buiten te komen en hun werk plaatselijk te etaleren in de krant kunnen laten zien waarmee ze bezig zijn. Het projekt wil de kunst laagdrem pelig zeg maar bij de lezer thuis brengen. Selectie De Leusder Krant heeft een selectie gemaakt uit de groep professionele kunstenaars in Leusden. De kunstvormen lo pen uiteen van keramiek tot glas, aquarel, grafiek, beelden, olie- of acrylverven Het projekt gaat in principe in de komende maanden uit van zes tot acht kunstenaars Elke maand komt één kunstenaar in de krant centraal te staan. Dat betekent dat de kunstenaar als het ware wordt 'doorgelicht'. Door middel van een aantal ruim bemeten verhalen. Met als items: de mens achter de kunstenaar in een introduce rend interview. Plus een sfeer tekening rond de kunstenaar aan het werk in zijn atelier. En een belichting van 'het kunst werk van de maand'. Tarief Elke kunstenaar maakt spe ciaal voor de lezer van De Leusder Krant een kunstwerk tegen een zeer gereduceerd ta rief. Het kunstwerk is te be machtigen via een bon in de krant. Er is een beperkte opla ge per kunstenaar van veertien exemplaren van het kunstob- jekt. Het vijftiende kunstwerk is te bezichtigen in het kantoor van De Leusder Krant. Het kunstwerk van de maand kent een bijzonder aantrekke lijke prijscategorie. Dit zeer gereduceerde tarief geldt uit sluitend voor de abonnees van De Leusder Krant Voor hen is de prijs met de bon slechts 200.-. Het projekt start in de maand december. In die maand lan ceert de Leusdense glaskunste nares Imy Baron het eerste kunstwerk. Wie de overige maanden zijn of haar werk te gen steeds dezelfde uitzonder lijke prijs voor de lezers van De Leusder Krant beschikbaar stelt wordt iedere eerste woensdag van de maand be kend gemaakt. ,,Het publiek kan ervan verzekerd zijn dat alle kunstenaars die aan het projekt méédoen, artiesten zijn van zeer behoorlijk niveau", aldus chef-redakteur Gerrit Jeuring. Zomer 1993 In de zomer van 1993 zal het projekt tijdens een weekend officieel worden afgesloten. De ateliers van alle deelnemende kunstenaars zullen worden opengesteld Er zal dus een 'O- pen Atelier Dag' worden geor ganiseerd. Waardoor het pu bliek de mogelijkheid krijgt op één dag bij de kunstenaars thuis te kijken en te zien waar het kunstwerk dat zij via de krant gekocht hebben is ge realiseerd- Tevens zal in dat weekend op een nader bekend te maken lo- katie in Leusden een expositie van alle werken worden ge houden die in de voorafgaande maanden aan bod zijn geko men. Deze tentoonstelling zal worden aangevuld met andere werken van de betreffende kunstenaars Gevoel Gerrit Jeuring. „Het betreft kunstenaars, die in feite geen publiciteit meer nodig hebben omdat hun naam al gevestigd is Waarom doen ze mee met deze aktie van de krant? Ze doen het 'puur uit lokaal ge voel'. Ze gunnen hun eigen woonplaats een dergelijke ak tie. Vergeet niet dat het werk van deze kunstenaars toch al snel over de 1.000 - heen loopt' Wat is het voordeel van de kun stenaar om met het projekt van De Leusder Krant mee te doen? Ondanks het feit dat zijn of haar naam gevestigd is staat de kunstenaar met enkele pagi na's een maand lang centraal in de krant. De kunstenaar kan uitgebreid uit de doeken doen vanuit welke visie hij of zij werkt. De kunstbeleving van de individuele kunstenaar wordt belicht. Normaal op een expositie heeft men die moge lijkheid niet. Het werk hangt aan de muur of staat in een vitnne, en 'that's it'. Tijdens de opening van de tentoonstelling loopt men rond, men praat wat, en daar houdt het mee op. Hier lopen èn het kunstwerk èn de motivatie waarmee het kunst werk gemaakt is synchroon. Dat geeft de kunstenaar de mo gelijkheid om exact aan te ge ven wat hem drijft en waarmee hij bezig is. Voor de krant is het interessant om naast het nieuwsmedium iets bijzonders te doen op cul tureel gebied en het belang van het cultureel goed' in Leusden te onderstrepen. Daarom is be wust gekozen voor kunste naars van hoog niveau. Belangrijk in het geheel is de open atelier-dag. Dat is voor Leusden best uniek. Afgelopen zomer toonden Leusdenaren en mensen uit Soest werk in De Buytenplaats. Maar ook daar (advertentie) A Het vier-seizoenen- dekbed van Optisleep bestaat uit één dun dekbed en één dikker dekbed De dunne voor 's zomers De dikke voor het tussenseizoen 's Winters zet u die twee met drukknopjes (*het synthetische dekbed met JUBILEUMKORTING. klitteband) aan el kaar Zo regelt u zelf uw slaapklimaat Het vier-siezoenen-dekbed is er met synthetische, wollen of don zen vulling, in lengtes tot 220 cm Normale prijzen (eenper soons) vanaf f 299,- Hessenweg 72, Stoutenburg, Tel. 033-940844 Woensdagmiddag gestoten. Vrijdag koopavond VOLOP PARKEERRUIMTE was weer niet duidelijk een link te leggen tussen het werk en de kunstenaar. Op zich vond ik dat beslist een goed initia tief, waar ik dan ook graag op voortborduur." Intekening Van belang is de intekening op de kunstwerken. Om iedere schijn van partijdigheid of an derszins weg te nemen kiest De Leusder Krant bewust voor het beschikbaar stellen van het kunstwerk op de maandag vol gend op de bekendmaking van kunstenaar en kunstwerk. Vanaf 14 uur in de middag. Vanaf dat tijdstip kan de lezer zich aan de balie vervoegen en zijn bestelling van het kunst werk vastleggen. Men kan niet reserveren. Meer dan veertien exemplaren van het kunstwerk zijn niet beschikbaar. Even tuele mallen, etsplaten of an dere originelen worden zodra het aantal van veertien is be reikt vernietigd. Elke publicatie over het onder werp zal in de krant vergezeld gaan van duidelijke foto's van het kunstobjekt. Mocht men ondanks deze voorlichting nog twijfelen, dan kan men het kunstwerk van de maand altijd live komen bekijken in het redaktiekantoor aan de As- schatterweg 19. ,,De mensen krijgen de garan tie", aldus Gerrit Jeuring, "dat we echt aan die veertien kunst werken per keer gebakken zit ten. We hebben met de kunste naars harde afspraken ge maakt, dat al komen er hon derd belangstellenden, veer tien is en blijft het eindgetal Daardoor is men ook verzekerd van een grote exclusiviteit. Wie belangstelling heeft maar te lang wacht loopt dus het risico er naast te grijpen. Aan reser veringen of opties doen we met. Het is 'take it or leave it'. Per slot staat het duidelijk in de krant, en als mensen willen kijken kunnen ze dat al doen vanaf de woensdagmiddag dat de krant op de mat valt." LEUSDEN - De werkgroep Vrouwen voor Vrede houdt dinsdag 1 december een the ma-avond over 'Vrouwen en conflict in ex-Joegoslavië' An neke Joosten zal over het on derwerp het één en ander ko men vertellen. De bijeenkomst wordt ge houden in 't Vooronder, Burge meester Van der Postlaan 2 (kelder van het gemeentehuis) en begint om 19.45 uur. Be langstellenden kunnen voor meer informatie bellen met Betty Dirks, telefoon. 946494. LEUSDEN - De kinderorgani satie van de Verenigde Naties, Unicef, vraagt vndjag 27 no vember aandacht voor haar werk door middel van een kraam in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek. Gein te- Anco Mali United Nations Children's Fund resseerden kunnen zich daar 's middags en 's avonds, tijdens openingsuren van de biblio theek, laten voorlichten over het werk van de organisatie Ook zijn in de kraam artikelen te koop, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk van Unicef LEUSDEN - De postduiven vereniging Leusden houdt vrij dag 27 en zaterdag 28 novem ber de jaarlijkse tentoonstel ling. De expositie vindt plaats in het clubhuis van de vereni ging op het Jan Banninkpark aan de Bavoortseweg. De ten toongestelde duiven zullen eerst aan een keuring worden onderworpen. De tentoonstel ling is op vrijdagavond vanaf 19.00 uur geopend voor het pu bliek. 's Zaterdags kunnen geïnteresseerden van 9.00 uur tot 13.00 uur terecht. LEUSDEN - Dominee Ruiten berg neemt vrijdag 27 novem ber met een receptie afscheid van de hervormde gemeente van Leusden Ruitenberg is be roepen in de gemeente Maarn- Maarsbergen, waar hij op 13 december zal beginnen Rui tenberg heeft vanaf 1984 in Leusden gewerkt. De afscheidsreceptie zal worden gehouden in 't Tref punt. naast de Dorpskerk in Leusden-Zuid en begint om 19.30 uur (tot 21.00 uur). Rui tenberg krijgt onder meer een afscheidsgeschenk van de her vormde gemeente. Op zondag 29 november is er een tweetal afscheidsdiensten, één in de Marcuskerk in Leus den-Centrum (aanvang 9.00 uur) en één in de Dorpskerk in Leusden-Zuid (aanvang 10.30 uur). Na afloop van de laatste dienst is er nog gelegenheid af scheid te nemen van de predi kant in basisschool De Loysder Hoek in Leusden-Zuid. Denksportkampioen Alida van Heiningen te gast bij RTL 4 Alida van Heiningen is sinds de uitzending van De Denksportkampioen een bekende Neder lander. (foto: Hans Roggen) LEUSDEN - In een op welling besloot Alida van Heiningen zichzelf op te geven vooreen nieuwe kwis bij RTL 4: De Denk sportkampioen. Deze kwis voor ware puz zelliefhebbers bestaat uit een zevental onderdelen zoals cryptogrammen, doorlopers, woordslangen en visitekaartjes Het pro gramma wordt gepren- senteerd door Hans Ka zan. Het spel wordt ge speeld met drie kandida ten, ieder met een hand boven de drukknop want naast kenn is van zaken komt het aan op snel rea geren. De winnaar plaatst zich voor de halve finale samen met de win naars van de andere ron den, met uiteindelijk doel de finale. Afgelopen za terdag werd duidelijk waartoe Alida's spontane reaktie heeft geleid: een optreden voorde camera. Van Heiningen: „Ikzit thuis wat te puzzelen, de televisie staat aan. Ineens verschijnt Hans Kazan in beeld met een dringende oproep voor puzzelaars Aangezien ik graag puz zel heb ik spontaan een kaart ingestuurd. Later ben ik er pas ech t over gaan nadenken. De uitda ging van het onbekende, mezelf meten met ande ren, kijken of ik goed ben, dat trekt me aan. Van de tweeduizend aanmeldingen worden er tweehonderdpersonen geselecteerd Deze wor den getest op hun puzzel- kennis Dertig kandidaten blijven er tenslotte over; ook Alida is overeind ge bleven en kan nu gaan meedingen naar de titel van denk sport kampioen. Van Heiningen: Moet je voorstellen, eind au gustus zijn de opnamen gemaakt maar we worden verzocht vier stellen win- terkleding mee te nemen aangezien de program ma 's in november en de cember worden uitgezon den. Hoog zomer en ik maar zoeken tussen de zomerjaponnetjes. Nog even naar de kapper en dan op reis. Niet naar studio Aalsmeer, nee hoor, met alle puzzelaars m een touringcar naar Luxemburg. Alles was prima geregeld, we ver bleven in een zeer luxueus hotel, goed verzorgd diner, champagne op de kamers, alles erop en eraan. De volgende ochtend was mijn opname. Samen met een begeleider liep ik via de make-up naar de stu dio. De kleding van de deelnemers werd gekeurd Eén van ons moest zijn jasje uitdoen omdat de kleur ervan niet harmo nieerde met mijn jurk. Toen werd ik pas echt nerveus, maar ik werd ge rustgesteld; er werd eerst eenproefopnamege maakt. Hans Kazan maakte met ieder van ons een praatje, echt een aar dige man. Voor ik er erg in had waren er al twee ronden opgenomen en van zenuwen had ik to taal geen last meer. Ik was gewoon aan het puz zelen en ik vergat alles om me heen. Er is ons ge vraagd af en toe naar een bepaalde assisten te te kij ken die ons zou attende ren op losgeraakte knoopjes, scheefzittende kleding en dergelijke, maar ik heb geen moment op haar gelet Ook het microfoontje op mijn jurk vergat ik zodat alles wat ik mompelde duidelijk hoorbaar voor iedereen werd geregistreerd Tus sendoor vertelde de regis seurdat het wel duidelijk was dat ik genoot. En dat deed ik: van het puzzelen maar zeker ook van de hele entourage. Van Heiningen: De chaos die je nooit in beeld krijgt van snoeren, overal camera 's en medewerkers die continu rondlopen tij dens de opname Of het publiek, dat opnieuw moet applaudisseren om dat het te zacht klinkt. Dus Hans af en weer op, dit keer onder luid geklap en gejuich. Wat een bele venis, ik zou het morgen meteen weer willen doen. Dat A lida zich prima voelt wordt nog eens on derstreept bij de uitslag van deze ronde: Ze werd winnaar en is inmiddels trotse eigenaar van de nieuwe Dikke van Dale. Alida kan zich nu gaan voorbereiden op de halve finale. Deze wordt zater dag 12 december uitge zonden, hopelijk met het zelfde resultaat. Annelies Heuvelink

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5