'Wij willen zorgen voor een feestelijk en gezellig gebeuren' .Leusder Krant. 'Alles draait om vrijheid en onvrijheid' 'Wij zijn als groep niet te plaatsen" 'Wat wij willen is dat de betrokkenen wat sterkere schouders krijgen' Muziekcafé 'De Instee' verhuisd naar de Michaëlschool Amnesty organiseert expositie met spraakmakende affiches CULTUUR Cabaret-team N'mbusi veroorzaakt zondag Klisjeedag Amersfoort heeft eigen afdeling Alzheimervereniging Woensdag 25 november 1992 Pagina 1c De vaste kern van het mu ziekcafé: Paul en Yvonne Smits en Wil Meyer in de aula van de Mi chaëlschool (foto: Hans Roggen) AMERSFOORT - Op 4 oktober was er voor het laatst een mid dag-muziekcafé in de Instee. Wegens een grootscheepse ver bouwing kunnen daar geen concerten meer gegeven wor den. Paul Smits wilde het Amersfoortse muziekcafé niet laten verdwijnen. Daarom werd voor een andere lokatie gekozen. De aula van de Mi chaëlschool aan de van Galen straat wordt voorlopig de plek van het muziekcafé. Naast de verandering van plek veran dert ook het tijdstip. Voortaan worden de concerten gegeven op de derde zondagmiddag van de maand. Het muziekcafé stelt als doel muzikanten van klassieke muziek, jazz en volksmuziek de gelegenheid te geven in ongedwongen sfeer voor publiek te spelen. ..Dat is altijd de opzet geweest. Gewoon een gezellig en feeste lijk gebeuren." vertelt Paul Smits In juni 1991 nam hij na enige tijd vrijwillig medewer ker te zijn geweest officieel de leiding over van het muziekca fé. ..De voormalige leiding vond het teveel werk worden. En het is ook veel werk, achter af bezien," lacht Smits. Samen met zijn vrouw Yvonne, die ook een organisatorisch deel voor haar rekening neemt, zijn er 3 andere medewerksters van het muziekcafé. Vrijwilligster Wil Meyer geeft volksdansles en de twee andere medewerksters Maria Boekhout en Marian Karstens assisteren met name tijdens de middagconcerten van het muziekcafé. De oudste aankondiging uit het dikke plakboek toont het programma van het eerste con cert. Het initiatief kwam des tijds, ongeveer 8 jaar geleden, van leden in de woongemeen schap de Instee aan de Zuid singel. Bij wijze van experi ment werden een paar huiska merconcerten georganiseerd. waarbij amateurmuzikanten spontaan mochten optreden. Succes Dat bleek een groot succes en men besloot door te gaan met het organiseren van 'niet-op- geprikte, ongedwongen' con certen Toch is wel het een en ander veranderd sindsdien „Er is wel een verschil is met het eerste begm. We wachten niet met de koffie tot iemand spontaan komt opdagen." zegt Paul Nu worden van tevoren (amateur) muzikanten geboekt op vrijwillige basis „Dat wordt wel steeds moeilijker. Namelijk artiesten boeken die geen geld vragen. We kunnen hen niets aanbieden en daarom moeten we het ook van ons overtuigend enthousiasme hebben'zegt hij Meyer vult aan. Maar dat maakt het allemaal ook zo leuk." Na de concerten blijken de artiesten vaak bijzonder enthousiast te zijn over de op zet van het muziekcafé. De ge moedelijke, ongedwongen sfeer tijdens de optredens no digt het publiek uit tot bijvor- beeld meezingen „De laatste keer werd 'In het groene, stille dal' spontaan uit volle borst meegezongen." vertelt Paul. Zowel nivo als het muziek genre wordt bewust afgewis seld om de drempel tot optre den zo laag mogelijk te houden. Zowel een amateur als een ras muzikant, een traditioneel Ne derlands lied als een stuk van Bach of zelfs een komisch ge dicht, allies moet kunnen in het muziekcafé is de gemeen schappelijke overtuiging. „Ook kinderen zijn van harte welkom Op deze manier ko men zij met muziek van ver schillende genres in contact." „Zij leren enerzijds luisteren naar muziek," zeggen de drie nadrukkelijk.,,Ook proberen we anderzijds tenminste een optreden van een kind op het programma te plaatsen Op de derde zondagmiddag geeft het programma een concert van 12 00 tot 13.30. Het publiek kan dan koffiedrinken en ge zellig kletsen in de pauze Het eerste cafe-concert in de Mi chaëlschool op 15 november was een groot succes In eerste instantie liet zich dat niet aan zien. Niemand We zouden om 12.00 beginnen en om tien voor twaalf was er nog niemand" verzucht Paul nog als hij daaraan terug denkt. De berichtgeving van deze eerste keer op een ander lokatie en tijd was niet vlek keloos verlopen en de organi satoren verwachtten niet veel van het middagconcert „Maar om 12.00 kwam zowel het uit genodigde koor Chantatouille, de andere artiesten en het pu bliek binnenstromen." De middag overtrof gelukkig alle verwachtingen. Klassieke en volksdans Bij wijze van ex periment werd na het concert gedeelte voor het publiek een gelegenheid tot dansen gege ven. Eerst kon het publiek een vrije, klassieke dans wagen Paul Smits en Wil Meyer gaven daarna volksdansen. Dit bleek wel zo'n succes dat direct be sloten werd als vast program ma-onderdeel het publiek de mogelijkheid tot dansen te ge ven. „Mensen vonden dat we veel te vroeg stopten. We hebben ook gemerkt dat het volksdan sen publiek trekt die anders niet alleen voor het concertge deelte zouden komen. Maar ook mensen die wel een quick- stepje, een walsje of een salsa willen wagen en achteraf heel enthousiast waren," zegt Paul. „Niemand zat aan de kant. De ongedwongenheid van het volksdansen sloeg ook over bij het stijldansen!vertelt Meyer enthousiast „We doen na tuurlijk niet de moeilijkste dansen. Af en toe misschien wel een tangootje," zegt Yvon ne Op de middag wordt stan daard een taart verloot „Voor die artiesten die van veraf moeten komen wordt op deze manier een onkostenpot ge spekt om enigszins voor hen de reiskosten te drukken," vertelt Yvonne. Kindercafe Eenmaal per jaar organiseert het muziekcafé een speciale middag voor kinde ren. Dit kindercafé zal dit jaar op de derde zondagmiddag in januan plaatsvinden. Het heeft dezelfde opzet als het 'volwassencafé', alleen zullen nu alleen kinderen op mogen treden. „Dat zal weer een drukte worden van vergulde ouders en opa's en oma's!" voorspeld Yvonne. „Vorig jaar hadden we bij voorbeeld drie broertjes die optraden, maar ook kinderen die alleen op het podium ston den, zoals een meisje met een harp." Het muziekcafé in de maand december gaat niet door In deze maand van feestelijke topdrukte is het voor de organisatoren moeilijk zowel artiesten te boeken als publiek te verwachten. De eerstvolgende keer is dus het kindercafé in januari. „Na het kindercafé is wel gelegen heid tot (volks)dansen, ook voor ouderen." zegt Paul. „Dat mensen niet denken dat ze niet kunnen komen, het volksdan sen gaat gewoon door!" En voor het volgende 'normale' muziekcafé is het echtpaar al weer druk bezig met program meren van de concerten. Geïnteresseerden kunnen wat betreft het programma van het muziekcafé op de hoogte ge houden worden. Ook (amateur) artiesten mogen zich natuur lijk aanmelden Het telefoon nummer van Paul en Yvonne Smits is 805672. Annette Karimi AMERSFOORT - De Werk groep Evenementen van de Amersfoortse afdeling van Amnesty International organi seert een drietal tentoonstel lingen. Hiermee vraagt de groep aandacht voor het werk dat Amnesty International nog steeds over de gehele wereld moet verrichten ter verdedi ging van de rechten van de mens. Tot en met zaterdag 28 november is in de bibliotheek aan de Zonnehof een selectie te zien uit 500 van de mooiste, meest artistieke of meest spraak makende affiches. De posters zijn op carton en achter stevig plastic aangebracht. In vitrines t-shirts, agenda's met het Amnesty-logo. Er zijn affiches bij van beken de kunstenaars. Van Picasso is de man achter de tralies met buiten een voorbijvliegende witte duif. Dit affiche dateert uit 1961 toen Amnesty officieel werd opgericht. Duiven en tralies zijn sindsdien in het beeld van Amnesty veelvuldig herkenbaar gebleven. Kunste- l_ naars als Lucebert, Constant, Miro, Jeroen Henneman. Wil lem van Malsen, Ralph Prins, David Hockney verleenden belangeloos hun medewerking. In 1977 werd in Londen de eerste tentoonstelling met vei ling van de affiches gehouden Op de tentoonstelling in de bi bliotheek is te zien dat er soms sprake is van vrij harde pos ters. Soms zijn de posters aan genamer om te zien Veel pos ters zijn figuratief en heel dui delijk. Sommige posters zijn abstracter. Een aantal affiches is spraakmakend omdat ze niet in de smaak vielen. Over één vielen de feministes. De vaste Amnesty-ontwerper Rik Co- mello had een mooie vrouw in een laken op een bed gelegd Een sferisch plaatje. De tekst luidt „Morgen wordt je vrouw wakker in een cel. Zo gaat dat ergens.' Spraakmakend is ook de serie met de bekende Ne derlanders. Deze is pakkend en heeft zeker effect. Aad van den Heuvel die een mep tegen zijn oog heeft gehad, Jan Stekelen burg die gemarteld is Ver schillende mensen vonden dat te ver gaan Voor jongeren is recent de poster verschenen: 'Wacht maar tot je op kamers bent (=in de cel zit).' De Amersfoortse kunstenaar Jaap Jacquet van de Amnes- ty-werkgroep: „Toch is Ne derland in zijn posters milder dan dat men bijvoorbeeld in Duitsland is De Nederlander ziet het toch graag wat inge- houdener. Is sneller gecho queerd." In ziekenhuis Eemland lo katie De Lichtenberg is tot en met 31 december werk te zien gemaakt door kursisten van Volksuniversiteit Eemland (docent Jaap Jacquet) en Kreatief Centrum De Hof Het betreft een serie van vier foto's, twee zeefdrukken en een aan tal aquarellen. In totaal zo'n 25 werkstukken. Sommige aqua rellen doen posterachtig aan. Eén laat een baksteenmuur zien waarin het woord Vermist is geplaatst Het woord loopt heel mooi mistig uit Een ande re kursiste heeft m zwart-wit een klein figuurtje gepenseeld onder een wat geabstraheerde militair. Zo is er ook een aqua rel over vrijheid van kinderen. Al het werk draait om de be grippen vrijheid en onvrijheid. Wél was de opdracht: maak het niet al te zwaar. Het was een uitdaging voor de kursisten met cliché's te werken of te proberen juist iets origineels te verzinnen. Van 21 december tot en met 11 januari tenslotte zullen in Theater De Lieve Vrouw werk stukken worden getoond van kinderen die deze voor Am nesty International hebben ge maakt in Kreatief Centrum De Hof onder leiding van Jaap Jacquet (postzegels). Margo Huisman (kijkkastjes) en Ger- rie Kraan (computertekenin gen). Wie belangsteling heeft of zich wil inzetten voor Amnesty International kan zich in ver binding stellen met Niek van Buitenen, Valkestraat 11, te lefoon 63 28 28. Anco Mali AMERSFOORT - Donderdag 3 december beleeft het eerste avondvullende theaterspekta kel van N'mbusi haar grote premiere. Na de eerste try-out voor vrienden en bekenden durft het 7-koppige cabaret team de Grote Zaal van theater de Lieve Vrouw aan. „Het be gon allemaal ergens." Aan het woord zijn 3 leden van de groep, Harmen Zijp, Ronald Snijders en Fedor van Eldijk. De zes studenten en de scholier vonden elkaar oorspronkelijk in het idee een muziekband op te richten. De drie genoemde leden en Pepijn van Dorst, Jan-Hein Reeringh, Trudy Crielaard en Meyke van Har- wijnen vonden elkaar via we derzijdse vrienden of bezighe den. Naast de muziek begon de groep al gauw met zelfgeschre ven sketches te werken. Een uitvoering in de toekomst moest intussen de repetities een serieus gehalte geven. „We moesten ergens naar toewerken, een stok achter de deur hebben, anders zouden we gewoon een gezelligheids clubje zijn," aldus Snijders. De losse sketches werden bij el kaar gezet zonder in eerste in stantie een duidelijk thema voor ogen te hebben. „We heb ben gekeken wat bij elkaar past. Het hoefde niet direct een verhaal te worden, als de aan knopingspunten van de losse stukjes maar logisch op elkaar volgden," zegt Zijp. „Maar ei genlijk zijn het toch nog wel losse sketches gebleven." Toffe Hij gaat verder „Dat is het toffe wat we nu doen. We zijn als groep eigenlijk niet te plaatsen bij wat er al bestaat op dit gebied. We schrijven al les zelf en de muziek voeren we ook zelf uit." Maar onder welk genre valt het stuk De drie beginnen dan druk te discus sieren over welk genre van toe passing is op N'mbusi. Zijp noemt het stuk 'gewoon cabaret'. Snijders vat het stuk ruimer op en noemt hun stijl absurd en in de lijn van Mon- thy Python. „Alleen subtieler Eigenlijk gaat het inhoudelijk over onzin en het stuk is ook onzin." Van Eldijk veront schuldigt zich haast. „We zijn al een jaar aan het kissebissen wat we nu eigenlijk aan het doen zijn Als Zijp opmerkt dat de groep eigenlijk tegen alles tekeer gaat behalve ge vestigde waarden wordt het erg moeilijk een voorstelling te krijgen van 'N'mbusi veroor zaakt Klisjeedag'. Want wat blijft er dan over7 Een duidelijk antwoord blijkt niet eenvoudig maar dat mag onderling de lol en hilariteit in ieder geval niet drukken. Mis- chien helpt een voorbeeld ter verduidelijking? „We maken ons niet druk over dmgen waar anderen cabaretgroepen zich druk over maken. We doen bij voorbeeld wel een stukje over vrouwenmishandeling. Maar eigenlijk hebben we het erop tegen dat er zo gezeurd wordt over vrouwenmishandeling," zegt Snijders. „Oh, doen we dat?" vraagt Zijp dan verbaasd en begint te lachen. De 3 leden worden het duidelijk niet eens. Op de vraag of met 7 mensen die blijkbaar uiteenlopend denken een vruchtbare samenwerking bestaat reageren de drie na drukkelijk met het oog op de afwezige leden: „Dan zijn wij drieën het nog vaak eens met elkaar Kun je nagaan1" zegt Zijp veelbetekend. Eldijk voegt daar wel aan toe dat sinds het besluit van een opvoering knopen soms hard doorgehakt moesten worden. Met 5 jongens en 2 meisjes, die tot een gemeenschappelijke opvoering moesten komen was dat hard nodig. Eldijk vond weieens dat het afgelopen moest zijn met 'het gedonder'. Na een bijeenkomst was ik soms doodmoe. Dacht ik soms, morgen ga ik maar weer eens harder aan de studie." Klaar Het stuk is nooit klaar, blijkt ook uit zijn omschrijving. „We hebben een cabaretstuk met maatschappij-kritiek, niet ex pliciet. Waar het programma over gaat weet niemand Of ie der heeft een andere mening. Eigenlijk verandert het stuk elke keer, al ligt de tekst vast" is dan een voorzichtige om schrijving waar de dne zich in kunnen vinden. De muziek en de liedjes wisselen de gespro ken tekst af. „Zoals de bedoeling was bij de oorspronkelijke start. We wilden in eerste instantie een muziekgroep oprichten." Dus de muziek bleef. Een greep uit het gezongen reportoire is bij voorbeeld het liedje 'Konijn bezingt taboe in de samenle ving'. Betekenis en bedoeling van het lied maar even daar gelaten. Zijp doet dan nog een poging. „Het stuk is gewoon ont staan. En eigenlijk moet je het altijd achteraf bekijken hoe het ontstaan is. W ie een leuke avond wil hebben moet ge woon komen kijken. Maar dat je het leuk vindt weet je pas als je bent komen kijken!" De naam blijkt uit een ander ge schreven stuk van Eldijk en Zijp te komen. „Voor een parabel van een Afrikaanse mier zochten y een naam die Afrikaans klinl en zo hebben N'mbusi gek< zen." De titel van het sti mocht in aanvang niet een lar leven beschoren zijn en is sin< de start herhaaldelijk verai dert. Na een titel die qua vel wijzing naar de inhoud zeil voor de cabaretleden wat verl lag werd de huidige titel gekl zen 'N'mbusi veroorzaal Zondag Klisjeedag' zal hl waarschijnlijk wel houden t< de voorstelling van 3 decen ber. Titel v De verklaring van de tite „Een van de vele kreten, zoa Maandag Wasdag. Zonda Klisjeedag De leden hebbe in ieder geval voldoende arr bities voor de toekomst: „E genlijk willen we naar Cam Nu spelen we een thuiswec strijd in Amersfoort." Moei het stuk weer succes hebbei dan zou Zijp weieens een caba retfestival willen proberen E er zijn ook al plannen voor ee volgend stuk. „We gaan door na dit optreLJ den. Zowel in deze bezetting in een kleinere bezetting. 0 muzikaal gebied groeien we ieder geval steeds dichter naa elkaar!" bevestigen de lede unaniem Al blijken studie e examens voor cabaretlede van buiten Amersfoort nogE eens een struikelblok om we kelijks te blijven oefenen He Amersfoortse Publiek ka donderdag 3 december zei oordelen. Het stuk vangt aa om 20.30 in theater De Liev Vrouw. Aan de publiciteit ka het niet liggen. „We hebben ge daan wat we konden," ver zucht Snijders haast. Annette Karin: K Peter van Schijndel: „Wat wij willen is voorlichting geven over de ziekte zelf', (foto: Hans Verhorst) AMERSFOORT - Nadat de Alzheimervereniging meer dan een jaar een vereniging in op richting is geweest is sinds 28 september de Alzheimer Vere niging Amersfoort en Omstre ken een feit. De statuten zijn officieel ondertekend op het kantoor van notaris Veldhui zen. Sinds 1985 is er een Lan delijke Vereniging actief die onder meer tot doel had om op provinciaal niveau een stimu lerende werking te hebben. De activiteiten van de Alzheimer Vereniging Amersfoort en om streken vinden plaats binnen het gebied Amersfoort, Hoe velaken, Soest, Baarn, Bun schoten/Spakenburg, Leus den, Achterveld, Woudenberg, Leersum, Amerongen en Maarsbergen. De Alzheimer Vereniging richt zich vooral op zorgdragers waarmee familie en partners worden bedoeld. Deze zoge naamde zorgdragers is de cen trale groep maar daarnaast richt de Vereniging zich ook op mensen die vanuit hun beroep met de ziekte van Alzheimer te maken hebben zoals artsen en verpleegkundigen. „Alzheimer is de meest voorkomende vorm van dementie, men wordt ver geetachtig gedesoriënteerd men kan moeilijker voor zich zelf zorgen men raakt in de war en wordt soms achterdochtig Patiënten „Je ziet dan dat de mensen zelf met echt doorhebben wat er met hen gebeurt, het zoge naamde ziekte-inzicht ont breekt vaak en de patiënten denken dan dat het aan hun omgeving ligt Wij richten ons voornamelijk op de zorgdra gers, we willen ondersteuning bieden en hen in contact bren gen met anderen,' vertelt Peter van Schijndel die als psycho loog werkzaam is bij het Riagg in Amersfoort en ook actief is bij de Alzheimer Vereniging Amersfoort „De oorzaak van de ziekte is nog steeds onbekend er zijn dan ook nog geen preventieve medicijnen ontdekt We weten eigenlijk alleen dat het hersen weefsel afneemt Het komt niet enkel bij ouderen voor soms treft het ook mensen van 50. Er treedt een versneld proces van celverlies op," vervolgt Peter van Schijndel Alois Alzheimer heeft de ziekte in het begin van deze eeuw beschreven. Vroeger maakte men een onderscheid, voor de leeftijd van 65 jaar noemde men de ziekte prese- niele dementie en na de leeftijd van 65 werd de ziekte seniele dementie genoemd Zorgdrager Voor de zorgdragers is de ziekte van Alzheimer vaak een moeilijk gegeven. Emotioneel is het moeilijk te verkroppen dat bijvoorbeeld de persoon lijkheid van de patiënt veran dert Veel dingen kunnen ze niet meer. Was de patiënt eerst mm of meer een klankbord in de relatie, na de ziekte veran dert hij of zij in een hulpbehoe vende persoon. „Bij de kinde ren van iemand met de ziekte van Alzheimer zie je vaker een rolomkering De persoon die vroeger verzorgde wordt nu degene die verzorgd wordt", zegt van Schijndel. Ook brengt de ziekte een on rust met zich mee, de patiënten worden s'nachts vaak wakker en zijn dan vaak gedesoriën teerd. Dit beeld kost veel van de gezonde partner. „Wat wij willen is voorlichting geve over de ziekte zelf. Kennis kaï ervoor zorgen dat je wat ster kere schouders krijgt. Je kun problemen beter plaatsen, d voorlichting geeft meer in zicht," vervolgt Peter val Schijndel. Nieuwe leden De Alzheimer Verenigini Amersfoort staat open voo nieuwe leden maar ook voo mensen die actief willen zijl binnen de Vereniging De Ver eniging is nog op zoek naa mensen die handen en voetei willen geven aaan zogenaamdi huiskamerbijeenkomsten Twee keer per jaar wordt er eer thema-avond gehouden waa niet dementie centraal staa maar waar de focus wordt ge richt op de naaste omgeving Het adres is. Alzheimer Ver eniging Amersfoort en Omstre ken, Postbus 1544, 3800 Bw Amersfoort. Voor meer infor matie kunt u Peter van Schijn del bellen op het Riagg. tele foon. 632164 Marian Vinckei

Leusder Krant | 1992 | | pagina 6