JTHEATER- ■Mi VARIA agenda The Taking of Beverly Hills: overdadige actiefilm THEATER- VARIA Kerstpremières Bioscopen wachten op .Leusder Krant. CULTUUR Nieuw in de Nederlandse bioscopen Theater Kindertheater Jeugdfilms Films Muziek Filmcollege Expositie De Flint /oensdag 25 november 1992 Pagina 7 g AMERSFOORT - Het filmpro gramma van het Grand Thea- er kent deze week twee 'nieu- ve' films. Sleepwalker en The e 1 leauty and The Beast. Deze ^aatste is Disney's meest re- ente tekenfilm die in Amerika il een jaar uit is. Met deze lang erwachte rolprent kondigt de ^"kerstperiode zich duidelijk we Ht aan. Het wachten is nu op de verdere Kerstpremières als bij voorbeeld Home Alone 2. Maar daarom is het huidige aanbod zeker niet minder interessant. Actie, humor, drama: 'er is voor elck wat wils'. Om een indruk van dit aanbod te geven volgt hieronder een greep uit het programma. A League of Their Own Sentimentele film over de bele venissen van een professioneel dames honkbalteam ten tijde van WO 2. Net als de meest Amerikanen vindt de altijd dronken en pruimende coach (leuke rol van Tom Hanks) dit een mannensport. Maar als de dames bewijzen echt te kunnen honkballen draait hij bij. Alle aandacht gaat in deze film uit naar top actrice Geena Davis. in IONNIE WILLIAMS Burning the Torch is een ine-woman-show van actrice n zangeres Bonnie Williams, eschreven en geregisseerd oor Michael Ratomski, waar- i zij in songs en monologen et verhaal vertelt van Libby Holman. Zij was met Billy Ho liday de bekendste vertolkster an de ,,torch-song" in Ameri- a. ibby Holman was de eerste ilanke jazz-zangeres die in de aren dertig de ,.torch-song" rertolkte. Haar diepe, hese tem was bij uitstek geschikt foor dit genre van de melacho- ieke blues-ballad. Zij ïntrodu- :eerde songs als Moanin'Low n Body and Soul. De pijnlijke gebeurtenissen n haar leven weerklonken in le zwaarmoedigheid van haar ongs en muziek. Haar bijnaam uidde de zwarte engel des loods. Haar intimi vonden na- nelijk steevast een voortijdig >f ongebruikelijk einde. Dat indervond bijvoorbeeld haar lerste echtgenoot Smith Rey- ïolds, erfgenaam van het Ca- nel sigarettenfortuin. Hij tierf na een weekend vol uit- pattingen aan een dodelijk chotwond. Na haar arrestatie verd Libby het middelpunt ran een wilde stroom van ge- uchten in de op sensatie be- uste pers Uit angst voor te eel publiciteit besloot de Rey- ïolds familie de zaak in de ioofpot te stoppen. De waar- ïeid kwam nooit aan het licht, .ïbby's leven werd beheerst door de verdenking van schuld. Ook de verhoudingen in haar atere leven bleken destructief: tiaar tweede echtgenoot pleeg de zelfmoord en haar zoon stortte op 17-jarige leeftijd van ?en berg af. e Johannes Kemkens De Uitvreter is het verhaal ran jeugdidealen die stuklopen )p een materialistische maat- :chappij. Japi, de onaange paste idealist gaat uiteindelijk ien onder. Zijn verhaal wordt geschetst door de ogen van het Durgermannetjes Koekebak- ker. Nescio, het pseudoniem ran J. H. F. Grónloh, was werk zaam op een handelskantoor Maar hij moet bijna wel een j! dubbel leven geleid hebben, r Zijn verhalen zijn beeldend, ioms ironisch maar tegelijker- ijd uiterst gevoelig. Zijn stijl is uniek. Juist daarom is Nescio 'oor velen een geliefd stukje vaderlandse literatuur De Uitvreter is geschreven in 1918, maar het stuk is tijdloos. Het verhaal is van iedere ge neratie. In ieder mens schuilen een Japi en een Koekebakker," zegt Kemkens. ,,Ik vraag aan mijn publiek: Waar is de Japi m jullie gebleven, of zijn jullie allemaal Koekebakkers ge worden?" Door het verhaal in origine le, onverkorte vorm te spelen brengt de acteur Kemkens een stuk literatuur tot leven, waar kenners van zullen genieten, maar dat tevens voor iedereen toegankelijk is. Wie ,,De Uit vreter" niet kent zal tot de laatste minuut geboeid blijven luisteren en kijken. De acteur Johannes Kem kens studeerde in Londen to neel en spraakkunst. Terug in Nederland speelde hij in diver se klassieke toneelstukken, re gisseerde en gaf les. Vanaf 1982 speelt hij in Nederland en Bel gië solovoorstellingen. Be kendheid heeft hij verworven met onder meer De Vuurvogel, Marja Morjèwna, De Regen maker en Schaaknovelle. De Lieve Vrouw, dinsdag 24 t./m zondag 29 november. Aan vang: 20.30/13.30 uur (29 nov). Sigrid Koetse toneelgroep ara sterdam Callas De in 1977 overleden Maria Callas was al tijdens haar leven een legende. Jean-Yves Picq reconstrueerde haar uitspra ken over liefde, kunst en con currentie tot een persoonlijk verslag van een leven dat even tragisch als succesvol is ge weest. Sigrid Koetse vertelt het verhaal van Maria Callas. Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 27 november Aaanvang: 20.30 uur Jeugdtheaterwerkplaats Alk maar met 1,2,3 EN 4 Een verhaal van Ionesco. Bij de familie van Josette lijkt alles heel gewoon maar dat zal niet lang duren Als papa verhaal tjes gaat vertellen, worden al ledaagse dingen ongewoon De telefoon wordt kaas, Josette en haar papa vliegen naar de zon, Josette gaat haar papa zoeken in een pan op het fornuis enz Overal in het huis gebeurt er iets. Jeugdtheater De Lieve Vrouw woensdag 25 november Aanvang: 14.30 uur Het doodde de wolken (met pauze) Wegens de overweldigende belangstelling in het voorjaar, nog éénmaal 'Het doodde de wolken'. De documentaire met als subtitel 'een bespiegeling over het einde van een droom tijd' is een kritisch tweeluik over de technologische ont wikkeling van deze tijd. In het eerste deel vertellen Aborigi nes over de komst van de eerste kolonisten, de Nederlanders, die in 1606 de Australische grond betraden Er wordt een vergelijking getrokken tussen de binding die de Aborigines met het land hebben en de zo geheten 'maakbaarheid van de natuur' die in het Westen het uitgangspunt is geworden. In het tweede deel onderzoeken de makers waar de behoefte vandaan gekomen is om de aarde te verlaten van het bou wen van de eerste torens tot aan de moderne ruimtevaart. Filmtheater De Lieve Vrouw Zondag 29 november Aanvang: 14.30 uur Een heel stuk minder indruk wekkend is het spel van Ma donna. Gelukkig blijft er in de film genoeg over om met ple zier naar te kijken. Basic Instinct Wie heeft deze film na 30 we ken nu eigenlijk nog met ge zien? Als een rockster tijdens het seksspel wordt vermoord is diens minnares (sexy Sharon Stone) de voor de hand liggen de verdachte. Rechercheur Nick (Michael Douglas) pro beert de zaak op te lossen maar wordt zelf verliefd op de ver dachte. Hierdoor raakt hij goed in de problemen Goede maar broeierige thriller van Paul Verhoeven. Flodder in Amerika Na al hun avonturen uit het eerste deel vertrekt de familie naar Amerika. Maar al vanaf de aankomst op het vliegveld in New York gaat het mis De familie wordt namelijk aange zien voor een Russische dele gatie van artsen. Nog vreemder gaat het eraan toe als de fami lie een louche nachtclub over neemt Ondanks de groots op gezette scenes zijn het voorna melijk de kleinere grappen die leuk zijn. Far and Away In dit indrukwekkende epos over de emigratie naar het Wil de Westen speelt Tom Cruise de Ierse boer Joseph. Zijn con tact met de rijkelui's dochter Shannon (Nicole Kidman) brengt hem in problemen. Sa men vluchten ze naar Amerika. Beiden met een ander doel: Jo seph hoopt er grond te vinden en Shannon zoekt het avon tuur. Het pakt echter allemaal anders uit. Meeslepende film met als ingrediënten: western, love story en komedie. Unlawful Entry Tenenkrullende thriller la Fatal Attraction over politie man Pete Davis ('Wiseguy' Ray Liotta) die na een inbraak de slachtoffers op hun gemak stelt Zijn hulpvaardigheid wordt door dit jonge stel (Kurt Russel en Madeleine Stowe) aanvankelijk erg op prijs ge steld. Totdat blijkt dat die overvriendelijke politieman ze niet allemaal op een rijtje heeft. Deze stelt alles in het werk om de mooie Stowe van Russel af te pakken. Sleepwalkers Onfrisse horrorfilm geregis seerd en geschreven door hor ror-specialist Stephen King himself In deze film draait het om katachtige, mythologische figuren die in de antieke ou- heid hun oorsprong vonden en daar als goden werden aanbe den. Voor hun voortbestaan hebben deze als mens uitziende wezens wel maagden nodig. Hierdoor is door de eeuwen heen hun aantal gereduceerd tot twee: moeder en zoon (Alice Knge en Brian Krause). Deze vreemde maagdenjacht zal voornamelijk de Stephen King-liefhebbers aanspreken. AMERSFOORT - Men neme een stuk grond. Bouwt daar de stad Beverly Hills op na. Laat er wat acteurs in politiewagens zenuwachtig doorheen rijden. En vervolgens blaast men de hele boel op. Zie daar in een nutshell het hele verhaal van The Taking of Beverly Hills. Om het verhaal nog enige in- j houd te geven is er een duo aan toegevoegd dat het tegen de overmacht aan criminelen moet opnemen. Regisseur Sidney J. Furie is een oude rot in het vak. Al in 1961 werd hij bekend door zijn zoet sappige 'The Young Ones' met in de hoofdrol Cliff Richard In de loop der jaren maakte hij met afwisselend succes nog een redelijk aantal films. Maar al die tijd had hij graag een ac tiefilm willen maken die zich zou onderscheiden van de rest Zijn verhaal had hij al klaar liggen De hoofdfiguur hierin is Boomer Hayes (Ken 'Wiseguy' Wahl) Hij moet een 'ruwe bol ster, blanke pit' football-speler voorstellen voor wie vele vrou wen vallen. Op een feestje ont moet hij de zwoele Laura Saga (Harley Jane Kozak). Ook zij is - na enige onzinnige senti mentele discussies- onder de indruk van Boomer's charmes En net als een echte macho het betaamt, neemt Boomer haar mee naar zijn huis in Beverly Hills. De avond lijkt romantisch te worden afgesloten (Wahl netjes tot aan zijn oren in een rijkelijk gevuld schuimbad en Jane Kozak kuis m een lang T- shirt) Maar dan net als je je afvraagt waarna je nu eigenlijk zit te kijken gebeurt er einde lijk iets. In de buurt van Boom er's huis ontploft een tankwa gen met het giftige fluor. Heel Beverly Hills moet geëava- cueerd worden. Ook Laura wordt meegenomen. Echter, zonder Boomer op de hoogte te kunnen stellen. En hoe is het mogelijk, alleen Boomer merkt niets. Vrolijk speelt hij nog wat rond m zijn bad. En eindelijk, als zijn vriendin toch wat te lang wegblijft, gaat hij op on derzoek uit. Zo gauw hij echter de deur opendoet wordt hij aangeval len door twee als agent verkle de criminelen. Op het nippertje wordt hij gered door agent Ed Kelvin Matt Frewer) Deze vertelt hem wat er werkelijk aan de hand is. En dan komt de aap uit de mouw van regisseur Furie: het blijkt om een overval te gaan. Heel Beverly Hills is van de rest van de wereld geï soleerd en is in handen van een bende. Op hun gemak kunnen zij alles leegplunderen. Samen met Keivin besluit Boomer de strijd tegen de schurken aan te binden. Als een soort supermannen ont snappen de twee aan ontelbare aanslagen van evenzo ontelba re criminelen. Zelfs een tank die de halve stad opblaast kan hen niet deren. En tegen die vloedgolf aan schurken en wa pens komen Boomer en zijn maat aan met een paar benzi nebommetjes. Het einde van dit onzinnige verhaal wil ik niet verklappen maar het zal duidelijk wie er in deze film wint. Action-packed movie De winnaar is in ieder geval niet Sidney Furie, met alleen regisseur maar ook bedenker van het verhaal Hij vroeg zich af wat er zou gebeuren als Be verly Hills zou worden over vallen waar mep zich niet al mee bezig houdt). Zijn poging hierover een grootse film te maken blinkt echter uit in een waanzinnige overdaad. Ik kan me voorstellen dat een gewone overval niemand meer zal ver bazen. Maar om meteen een complete stad te overvallen is toch iets te veel van het goede Om dit verhaal toch enigszins aannemelijk te maken wordt er gesuggereerd dat op zondag avond Beverly Hills nauwe lijks wordt bewaakt en alle in woners netjes op tijd naar bed gaan. De overdaad komt ook terug in het ontelbare aantal politie wagens dat wordt opgeblazen (op zich een opname waard in het Guinnes Book of Records). Dit is ook eigenlijk het enige wat er in de film gebeuert. Het is voor de spelers dan ook wel heel moeilijk om van deze knullige 'action-packed' movie nog iets te maken Nu zijn de rollen ook niet echt interessant. Ze hebben meer weg van stripfiguren Zo is Ken Wahl een soort opper vlakkige en clichématige Ram- bo En ondanks zijn goed be doelde pogingen zorgt zijn spel voor onbedoelde lachbuien Hoe kan het ook anders met een naam als Boomer (was dat niet dat hondje van de TV?) Ook het spel van zijn buddy Matt Frewer is helaas al met veel beter Niet alleen door dit gebrek aan goed spel maar ook door het gebrek aan spanning ver veelt de film al snelRegisseur Furie is er dan ook met in ge slaagd om er een (positief) op vallende interessante actiefilm van te maken. Deze poging kan hij beter maar snel vergeten woensdag 25 november DE LIEVE VROUW Woensdag 25 en donderdag 26 november (try outs) Vrijdag 27 november (premiè re) Zaterdag 28 november 20.30 uur Johannes Kemkens De uitvreter Zondag 29 november 113 30 uur: Johannes Kemkens De uitvreter Vrijdag 27 november 20.30 uur' Sigrid Koetse/to- neelgroep Amsterdam met 'Callas' Zondag 29 november 13.30 uur: Bonnie Williams Songs of love lust Woensdag 25 november 14.30 uur: Jeugdtheaterwerk plaats Alkmaar 1,2,3 en 4 Zaterdag 28 november 14.30 uur. Teater Taptoe He mel! Woensdag 18 en zondag 22 no vember 14.30 uur' Ede en Unku In verband met een Filmcolle ge is er op de maandagavond 30 november geen reguliere voor stelling. Woensdag 25 november 20.30 uur: Life on a string Donderdag 26 november tot en met woensdag 2 december 20.30 uur' Urga Aanvang 20.00 uur (4 avon den) 'Een andere kijk (Het inter preteren van films)' Maandag 30 november i.s.m. Stichting Mei aanvang film: ca.21.30 uur Zaterdag 28 november 20.30 uur Ben van Dungen/ Jarmo Hoogendijk Kwintet Tot en met zondag 20 december Rob Jansen 'Schilderijen en installatie' Woensdag 25 november 20.15 uur. Remco Campert en Jan Mulder met 'Roomijs' Actie in 'The taking of Beverly Hills'. Urga De laatste afstammelingen van Genghis Khan volgen onver moeid de paden van hun voor vaderen in de steppen van Mongolië. De ruige ruiters, de rituelen en festiviteiten getui gen van moed, hardheid en een fanatieke hang naar vrijheid. Als op een dag Sergei, een rus- sische vrachtwagenchauffeur, bandenpech krijgt nabij Gom- bo's hut, ontstaat er een merk waardige vrienschap tussen deze twee mannen uit totaal verschillende werelden. Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 26 november tot en met woensdag 2 december Aanvang: 20.30 uur „Harry Sacksioni Band" HOEVELAKEN - Harry Sacksioni komt met zijn eigen band in oktober '92 met een nieuw muziekprogramma uit. De titel van dit programma is. Harry Sacksioni Band". Harry speelt dit programma t/m dec. '92. Bijna aansluitend gaat dan op 10 februari '93 het programma „Boeven, Sacksio ni van het Groenewoud" toe ren door Nederland en België. De band van Harry wordt gevormd door Henk Arts (bas gitaar), Cor Mutsers (gitaar), Michel Pagie (toetsen). Rob Jansen (slagwerk) en André van der Hoff (saxofoon/syn thesizers). Met elkaar zorgen de heren voor een zowel muzikaal als ook visueel sprankelend en spetterend programma. De show bevat zeer veel, (driekwart deel), nieuw reper toire dat onlangs door Harry geschreven is. Buiten het zelf geschrevén werk waaronder ook blues, speelt Harry een aantal door hem bewerkte nummers van andere artiesten, o.a. het swingende stuk „Jessi ca" van de „Allman Brothers". Bijzonder is dat de groep een deel van een set praktisch akoustisch speelt („unplug ged" in vaktermen) Dit ge deelte van het programma heeft een heel intiem karakter. In mei '93 wordt er van dit pro gramma een nieuwe cd opge nomen, die in 5 landen binnen Europa zal worden uitge bracht. Tevens wordt in die pe riode een televisie-dokumen- taire over de virtuose gitarist uitgezonden Deze dokumen- taire is deels opgenomen tij dens concerten in België en Ne derland. De Flint, donderdag 26 no vember Aanvang: 20.15 uur. Filmcollege fs In de maand november organi- e: seert het Filmtheater in sa- af menwerking met de Stichting rr Mei wederom een Filmcollege. ie< Net als voorgaande keren zul- ie len er aan de hand van een vooraf gekozen thema vier le- M zingen worden gegeven, ge volgd door een film die daar betrekking op heeft. Het thema van deze cursus is 'Een andere kijk' en gaat over het interpre teren van films. De manier z( waarop wij vandaag de dag in et staat zijn films te begrijpen en cl te interpreteren is niet alleen ei afhankelijk van de ontwikke- lingen die het filmmedium zelf ie heeft doorgemaakt, maar ook ac van wat filmcritici en -theore- ei tici er in de loop van de filmge schiedenis over hebben gezegd en geschreven. Daarbij ging het niet alleen om interpeteren, maar er werden ook normen op gesteld waaraan volgens hen een goede film in de loop van de filmgeschiedenis heeft moeten voldoen. Daarnaast hoe deze veranderd zijn, waarmee deze veranderingen samenhangen en hoe ze aan de basis van filminterpretatie hebben gele gen. Film, vervorming van de werkelijkheid De eerste filmcritici stelden zich vooral tot taak film de status van kunstvorm te geven. Toen film nog maar pas be stond werd het als een goed koop volksvermaak be schouwd Film zou slechts een inferieure en mechanische af beelding van de werkelijkheid geven en kon daarmee dus nooit kunst zijn. Met name de filmcriticus en -theoreticus Rudolf Arnheim verzette zich tegen deze opvatting en zag in de beperking van het medium juist haar grote kracht. Na de pauze: 'Spellbound'van Alfred Hitchcock. Filmtheater De Lieve Vrouw De colleges beginnen steeds om 20 00 uur in de Kleine Zaal van Theater De Lieve Vrouw. Na de lezing van ongeveer een uur volgt er een pauze waarna m het Filmtheater de desbetref fende film zal worden ver toond. De prijs voor deze cur sus bedraagt 50,— inclusief bijbehorende reader. Vanaf 1 november kunt u reserveren aan de kassa van het theater. U kunt ook een briefkaart sturen. Vermeld daar op wel duidelijk dat het gaat om het filmcollege. Vergeet ook niet uw naam en telefoonnummer te noteren. Gezien de grote belangstelling voor deze cursus wordt aange raden om snel te reserveren entry. A leaugue of their own

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7