W Leusder Krant Het weer in ei Azorenlucht Expositie Succesvolle verkoopdag Auto's opengebroken Inbraak in Roda kantine De Kabelkrant X Woensdag 25 november 1992 Pagina 9 HET NIEUWS THUIS VIA DE BUIS ACHTERVELD - In gezond heidscentrum "De Heelkom", W. van Amersfoortstraat 36 te Achterveld exposeert tot 1 de cember 1992 Dora de Lange- Hettinga. Zij exposeert poppen en aqua rellen. De aquarellen hebben vooral dieren, landschappen en bloemen tot onderwerp en een enkel portretmodel. De Lange exposeerde reeds op di verse plaatsen in het land. Met haar poppen haalde ze di verse prijzen en behaalde ze een titel als "Gilde-meester". Ze maakt kinderpoppen, fan tasie-, karakterpoppen (bv. van bekende persoonlijkhe den als Ko van Dijk, Dorus, Bomans en Wiegel) De Lange geeft ook poppen- cursussen aan huis. In 5 lessen maakt men daar een pop naar keuze. In De Heelkom staat een aan tal poppen geëxposeerd. ACHTERVELD - De Achter- veldse Welfaregroep heeft af gelopen zaterdag een actie ge houden ten bate van De Zonne bloem. Vele weken van voor werk aan handenarbeid en klussen hebben de diverse welfaremedewerksters achter de rug. In de grote zaal stonden tal van zelfgemaakte artikelen te koop De kerstkransen, knuffelbeesten in alle soorten, kleuren en maten, prachtige handgemaakte wenskaarten en wat al niet meer gingen deze dag grif van de hand De dag trok vele bezoekers en aan het einde van de dag waren vele vooral duren kadootjes al ver kocht Er waren zelfs bijna geen artikelen meer te koop De opbrengst van maar liefs ruim 1.300,- komt geheel tei goede aan de Achterveldse af deling van De Zonnebloeir een vereniging die veel goe« doet aan de plaatselijke zie kenzorg LEUSDEN - Op de Hoefijz< en de Claverenbladstraat het ben autokrakers in de nacl van dinsdag en woensdag vei geefs geprobeerd een tweet. auto's open te breken. In beic gevallen liep het portier schac op. Er is echter niets gestolei De kinderen verlegden hun aandacht al gauw naar de schimmel van Sinterklaas en de Pieten die het paard be waakten. Ook de Pieten die zich de menigte in waagden, mochten zich in een grote po pulariteit verheugen. Zij had den tenslotte de snoep bij zich Sommige kinderen ontdek ten dat zij extra pepernoten kregen als zij vertelden dat zi] gevallen waren. De Pieten wer den door kleintjes bestormd die net ongelukkig gevallen waren. De Pieten hadden al gauw in de gaten dat zij in de maling genomen werden Het was zo druk dat je gewoon niet kon vallen. De menigte hield je overeind. Na een kwartier bewees Sinterklaas dat hij met alleen vriendelijk maar ook heel moe dig is Hij maakte een ere rondje over de Hamershof. Alle kijkers omstuwden de Sint, die voor elk kind een vriendelijk woord, een tikje op het hoof< en een handje had. De Pieten verdwenen bijn; onder de kinderen en mompel den dat het maar goed was da zij aan zulke toestanden ge wend waren, anders zouden zi bang geworden zijn Sin terklaas bewees zaterdagmid dag eens te meer populair t zijn. Hij hoeft zelfs niet ver staanbaar te zijn om kinderei een fantastische middag te be zorgen. LEUSDEN - Op de Sleedoorn- hof vond de eigenaar van een auto zijn eigendom vorige week beschadigd terug. Gezien de schade, is de auto vermoe delijk aangereden door een be stelbus of een vrachtauto De dader reed door zonder zich bekend te maken De aanrij ding moet tussen woensdag en vrijdag zijn gepleegd LEUSDEN - Onbekenden heb ben in de nacht van vrijdag op zaterdag, omstreeks 3.30 uur, ingebroken in de Roda-kantine op het Burgemeester Buining- park. Aan de voorzijde van de kantine werd een ruit inge gooid. Ondanks het feit dat het alarm afging, zagen de dieven kans zes dozen snoepgoed buit te maken. Twee dozen werden in de buurt van de kantine te ruggevonden. LEUSDEN - De intocht van Sinterklaas op de Hamershof is afgelopen zaterdagmiddag niet onopgemerkt gebleven. De jeugd van Leusden was mas saal uitgelopen om de Goed heiligman te begroeten en zich te goed te doen aan de snoep dat de Pieten uitdeelden. Sinterklaas is een drukbezet man Zijn weg is lang en zijn tijd is beperkt Sinterklaas was te vroeg in Leusden en ver scheen daarom ook te vroeg op het bordes voor de bibliotheek. Hij werkte zijn programma ge woon af Hij heeft de komende weken nog genoeg te doen Smt sprak de jeugd, die over de dranghekken heen puilde en op de telefooncel zat verma nend toe. Helaas was de ge luidsinstallatie van matige kwaliteit, zodat bijna niemand Sints wijze woorden gehoord heeft. Een bijkomend nadeel was dat niemand hoode welke liedjes er gezongen moesten worden. Lisiduna stond ook te ver weg om te begrijpen wat Sint wilde en kon dus geen mu zikale ondersteuning bieden. De Pieten barstten regelmatig in een vrolijke rondedans uit om hun instemming te tonen met het lied dat door de eerste rij gezongen werd De rest van de kinderen stond zich af te vragen wat er allemaal gebeurde De Pieten gooiden zakjes pepernoten het publiek in Zo ging er geen snoep verloren, want ook als de pepernoten op straat vielen, konden ze met een gerust hart gegeten worden. Zij werden toch niet vuil. Wij kennen een man. Jos van Teeuwen Die gruwt als z'n TV weer gaat sneeuwen Juist op het moment Dat de kabel uitzendt Zijn ergernis moet hij uitschreeuwen We bevinden ons sinds het weekeinde in zachte lucht, die afkomstig is van zuidelijke breedte. De aan wezige luchtsoort noemen we subtropisch-maritiem, aangezien de Azorenregio als brongebied fungeert. De temperatuur is hoog voor de tijd van het jaar, vooral de nachtelijke kwikstanden liggen ver boven normaal. In de eindfase van november is een waarde van 1 2 gra den tijdens de kleine uur tjes geen bijzonderheid en normaal komt het al een enkele keer tot wat lichte vorst. Nu is het thermisch gezien een grote warboel. De hoogste temperatuur valt al een aantal dagen ge durende de nacht. Het bin nenstromen van de zachte lucht ging in het afgelopen weekeinde gepaard met de nodige neerslag. In Ach terveld viel ruim 20 mm. In de loop van de maandag stroomde er drogere lucht m onze richting en scheen de zon een paar uur volop, evenals gisteren trouwens. Het weerbeeld kreeg daar door voor het gevoel een lente-achtig karakter. Het lijdt geen twijfel dat de gemiddelde tempera tuur in deze november- maand op de valreep een duwtje omhoog krijgt en het is niet uitgesloten dat er een waarde dichtbij de 8 graden uit de bus gaat rol len. In oktober scoorde de Bilt precies 8 graden en als november er in zou slagen boven die grens uit te ko men, zal het voor het eerst in deze eeuw zijn dat no vember warmer wordt dan oktober. Ik acht die kans echter klein, aangezien de gemiddelden minder ge makkelijk stijgen naar mate de maand vordert, er moet immers door een groter aantal dagen wor den gedeeld. Het is wel va ker voorgekomen dat maart warmer was dan april. Ook gebeurt het wel dat november kouder is dan december. Maar ther misch gezien is het verval tussen oktober en novem ber zo groot, dat de wijn maand tot nu toe altijd warmer is geweest. Voor lopig blijft het zacht, al zal de temperatuur naarmate de week vordert wel wat gas moeten terugnemen Gisteren viel een actieve depressie op, die in de ko mende nacht dicht langs ons land naar het oosten zal trekken. Dat geeft de wind meer speelruimte, maar de exacte koers van het systeem is bepalend of wij in het sterkste wind veld geraken In de tweede weekhelft wordt het in ie der geval wat wisselvalli ger en er komt meer wind. De temperatuur zakt naar 9 10 graden. Het zuiden van de VS werd enkele da gen geteisterd door hevige tornado's, als gevolg van de strijd tussen warme en koude lucht. In Washing ton was het zondag nog bijna 19 graden en op het grensvlak van die lucht soorten komt het tot zware regen, hagel- en onweers buien. Die tornado's kun nen zich enkele dagen handhaven, zolang ze zich op het vasteland kunnen ophouden. Als er maar vol doende warme lucht voor radig is, blijven ze in leven Ze hebben daardoor een langere levensduur dan onze windhozen, die slechts enkele minuten ac tief zijn en dan hun ver nietigende spoor achter laten. Koud was het eerder deze week in het Finse Pello. Daar stond het kwik stil bij minus 29.1 graden. Het is opvallend dat de kou zich in die streken al bijna twee maanden zonder noe menswaardige onderbre kingen heeft weten te handhaven. In bijna alle streken van ons land kunnen we het ge- kraagde Roodstaartje aantref fen, als er maar loofbomen of struiken in de buurt zijn. Daarom zijn de gunstigste bio topen voor deze vogel: oude loofbossen, landgoederen, buitenplaatsen, hoogstam- boomgaarden, parkbossen, knotwilgenrijen, grienden en broekbossen. Voor zijn broed plaatsen maakt hij graag ge bruik van natuurlijke boom holten en spleten. Zijn die niet aanwezig dan neemt hij ook wel genoegen met houtsta pels, takkenhopen, opgesta peld griendhout of riethopen; als het nestje maar droog ligt. Daarom nestelt hij zelfs in muurnissen, schuren, onder afdaken en onder bruggen Een enkele maal maakt hij ge bruik van een nestkastje. Ze komen in de loop van maart en april vanuit hun overwinteringsgebied, dat ligt in Afrika ten zuiden van de Sahara, naar hun broedge bied. Begin mei bouwt het vrouwtje een nestje waarbij ze gebruik maakt van gras, wor tels en mos en ze bekleedt het met haar en veren. Het legsel bestaat uit vijf tot acht licht blauwe eieren die soms vaag gestippeld zijn. Die worden door het vrouwtje gedurende êp* C«CA<nRA \C*Ot fiOOD 'jT.,VvnT ongeveer twee weken be broed. Nadat ze uit de eieren zijn gekomen worden de jon gen door beide ouders gevoed en verlaten het nest na even eens ongeveer twee weken. In de meeste gevallen volgt dan nog een tweede broedsel Het gekraagde Roodstaartje is een mooi vogeltje, ongeveer zo groot als een mus. De boven zijde is blauwgrijs, de zwarte keel vormt een scherp con trast met de witte bovenkant van de kop en met de roest bruine borst. Ook de staart is roodachtig en glinstert als hij op en neer wordt bewogen en heeft een roestbruine stuit. Het wijfje, dat bij nagenoeg alle zangvogels veel nederiger is gekleed, is van boven grijs bruin en van onderen isabel- kleurig met wat oranje. De vo gels worden vaak, door de rode borst, verward met het Roodborstje. Zeer kenmer kend voor de vogel is het tril len van de staart, vooral bij het neerstrijken op een zit plaats. waaraan men dadelijk de vogel kan herkennen. De gekraagde Roodstaart is een ijverige zanger. Als het nog helemaal donker is, onge veer anderhalf uur voor zons opgang, beginnen ze al te zin gen. De zang is een kort, melo dieus lied, dat doet denken aan dat van de Roodborst. Het lied eindigt in een zacht ge kwetter. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9