4 J THEATER- HEATER- iVARIAi Sleepwalkers: ongeïnspireerde griezelfilm van Stephen King Leusder Krant )ngecompliceerde komedie met swingende nonnen ^^mVARIAi 'remière in Nederland: Sister Act IEUGDFILMTHEATER JEUGDTHEATER THEATER /oensdag 2 december 1992 Pagina 13 bVlERSFOORT - Nonnen zijn j! Itijd al geliefde personages ijvveest voor in een komedie, ooral de oudere jongeren on er ons zullen bijvoorbeeld nog iet weemoed terugdenken aan t TV-hitserie 'De Vliegende ion'. Ook in de komedies van oüis de Funes zorgde steevast en non voor enige komische lomenten. In 'Sister Act' is het iemand minder dan Whoopi .olberg die het het habijt antrekt. I r zijn van die artiesten waar I even niets van hoort maar ie plotseling weer met een nailer boven water komen. -Tioopi Goldberg is zo'n ïe- ïand. In 1985 werd zij bij het rote publiek bekend door aar uitstekende prestatie in he Color Purple. Deze rol le erde haar zelfs een Oscar-no- teleur. Aangezien het verhaal nu eigenlijk ook niet zoveel heeft te bieden duurt het een tijd voordat de film op gang komt. Maar dan wordt het ook echt leuk. Nu heeft Whoopi Goldberg, met een grijns van oor tot oor, niet echt het uiterlijk van de ideale actrice. Ze moet het dan ook hebben van haar komische talenten. En die komen volop aan bod. Voor even is het grap pig om te zien hoe ze als enige kleurlinge in de pinguïn-achti- ge nonnenkledij rondwaggelt En natuurlijk is het leuk als bejaarde nonnen aan het roc ken en swingen slaan slaan En ook is het komisch als Whoopi met een aantal collega's een cafe met ruige motorrijders be zoekt. Maar echt leuk zijn haar scherpe one-liners Deze lopen als een rode draad door het verhaal heen. Het is niet voor niets dat zij tegenwoordig een eigen talkshow heeft! Regisseur Emile Ardolino (maker van Dirty Dancing) heeft goed gezien dat Whoopi Goldberg in staat is de show te stelen. Maar daarvoor heeft ze wel goede tegenspelers nodig. En die heeft ze gekregen! De stokdove, grofgebekte Sister Mary Lazarus en de onnozele maar vrolijke dikkerd Sister Mary Patrick zijn hier enkele voorbeelden van. Samen met deze collega's vormt Goldberg The Sister Act. Een ongecompliceerde ko medie die zeker in deze donke re decemberdagen een licht punt is. minatie op. Maar pas in 1990 mocht ze het geliefde beeldje echt in ontvangst nemen voor haar rol in de zakdoekenhit Ghost. Nu, twee jaar later, dringt ze weer door tot de Nederlandse bioscopen. En hoe! Dit jaar is ze maar liefts in drie nieuwe films te zien. Heel recentelijk hebben we haar nog kunnen bewonderen in 'The Player' en over enige tijd is ze te zien in 'Sarafina'. Maar momenteel schittert Whoopi in de biosco pen in de onderhoudende ko medie 'Sister Act'. In het begin van deze film zien we haar als zangeres Delo- ris Van Cartier een Supremes- achtige nachtclubact opvoe ren. Maar deze carrière kan ze wel vergeten als ze getuige is hoe haar minnaar en maffia baas Vince (Harvey Keitel) een verklikker naar het hierna maals helpt. En bevriend of niet, getuigen kan men hierbij niet gebruiken. Dus moet ze vluchten. Maar dat wordt wel heel moeilijk want de ogen van de maffia zijn overal. Inspec teur Eddie Souther (Bill Nun) biedt uitkomst. Hij brengt haar onder op de laatste plaats op Aarde waar je haar zou gaan zoeken: het ldooster De wereldse Deloris kan in het begin totaal niet aan het geestelijk leven wennen. Vas ten, vroeg naar bed en opstaan en het ergste van allemaal: geen sex. Daarbij probeert de strenge moederoverste (grap pige rol van Maggie Smith) haar persoonlijk een toontje lager te laten zingen. Nota bene door haar de leiding te geven over het vals kwelende nonnenkoor. En dat had ze be ter niet kunnen doen Want al snel swingt en zingt dit koor de kerk uit. En dat is nog maar het begin van de vele veranderin gen die het klooster zal onder gaan. Komisch Een klooster roept vaak het beeld op van een beschermd oort waar de toegewijden in alle rust hun werk doen. Om daar iemand als Whoopi Gold berg in te laten ronddollen is op zich een leuk uitganspunt voor een komedie. Maar dan moet ook de inleiding goed zijn uitgewerkt. Helaas stelt het begin van Sister Act enigzins Whoopi Goldberg zet in Sister Act een klooster op stelten de filmwereld in 1926 met de korte film Un Chien Andalou, die hij samen met Salvador Da- li maakte. Uit zijn eerste film sprak een grote liefde voor het surrealisme, een kunststro ming die in die tijd opkwam. Bunuel verkeerde in een kun stenaarsmilieu en was be vriend met niemand minder dan Salvador Dali, Pablo Pi casso, Man Ray en de dichter Frederico Garcia Lorca. Bunuel maakte films die tege lijkertijd wreed en humoris tisch zijn en als tegendraads en schokkend te beschouwen zijn. Hij durfde het aan om onom wonden dogma's door te prik ken en allerlei heilige huisjes omver te schoppen. Zijn films hebben lange tijd op veel weer stand gestuit. Ze werden ver boden of gecensureerd in ver schillende landen, waaronder zijn geboorteland Spanje. Daar riep zijn kritiek op het katholicisme nogal wat agres sieve reacties op. Buhuels op voeding bij de Jezulten werkte averechts: al op zijn vijftiende verklaarde hij atheïst te zijn De komst van Franco maakte dat Bunuel Spanje moest ver laten en hij vertrok naar Holly wood en later naar Mexico. De drie films van Bunuel zullen worden vertoond in de nacht- voorstellingen van het Filmtheater De Lieve Vrouw vrijdag 4 en zaterdag 5 decem ber: Tnstana Aanvang: 23.00 uur let zakmes '/egens de overweldigende elangstelling tijdens het af- elopen Cinekidfestival nog ens twee voorstellingen van e jeugdfilm Het zakmes. Een lederlandse kinderfilm over en hechte vriendschap tussen wee schoolkinderen Tim en lees en de ingewikkelde pro- lemen die Mees tegenkomt als ij probeert zijn vriendje Tim p te sporen op zijn nieuwe dres in Flevoland. Een amu- ante en technisch knappe film oor jonge kinderen. De regis- eur Ben Sombogaard is ook de iaker van o.a Kinderen in aterland en Mijn vader oont in Rio. I eugdfilmtheater De Lieve rouw Woensdag 2 en zondag 6 de- ember ianvang: 14.30 uur ilein retrospectief van Luis lunuel )eze zomer zijn er drie film an Luis Bunuel opnieuw in oula- tie gebracht, namelijk: e charme discret de la bour- eoisie, Fantöme de la liberté n Tristana. Een goede gele- lenheid om weer eens de aan- acht de vestigen op de Spaan- e regisseur die in totaal maar efst 32 films op zijn naam eeft staan. Luis Bunuel werd ii 1900 in Spanje geboren en verleed 83 jaar en 32 films iter in zijn verblijfplaats in lexico-stad. Bunuel verraste AMERSFOORT - In de zestiger jaren beleefden de Engelse Hammerfilmstudio's gouden tijden met hun griezelfilms. Vooral de vampierfilms waren geliefd. Het was in die tijd dat Christopher Lee eeuwige faam verwierf met zijn rol als de eni ge echte Dracula. Maar naar mate de jaren verstreken ver loor het publiek zijn interesse in deze griezelprodukties. An dere griezels namen het van de bloedzuigende engerds overs. Met Sleepwalkers probeert re gisseur Mick Garris de vam pierfilm weer nieuw leven (of beter gezegd nieuw bloed) in te blazen. Het verhaal werd spe ciaal voor deze film door grie zelexpert Stephen King ge schreven en is dan ook nog met eerder in boekvorm versche nen. Met hoopt met deze King (of Horror) als auteur, te kun nen profiteren van zijn naams bekendheid. Roem vergaarde hij vooral met de verfilming van zijn werken als Firestarter. Carrie en The Shining. Films die bij velen de stuipen op het lijf hebben gejaagd Helaas haalt het verhaal van Sleep walkers niet het niveau van deze successen. In een alleraardigst Ameri kaans boerendorpje komen moeder en zoon Brady wonen. Zoon Charles (Brian Krause) lijkt een toffe bink die weinig moeite heeft met de vrouwtjes. Al gauw heeft hij het hart ge stolen van de mooie Tanya (Madchen 'Twin Peaks' Amick), één van de weinige maagden die Amerika nog rijk is. Als zij 's avonds met allerlei mooie praatjes door Brian naar een kerkhof wordt meege troond denkt zij haar maagde lijkheid te verliezen. Maar nee, daar is Brian niet op uit. Hij heeft hele andere bedoelingen. Want als een moderne Dracula zet hij zijn tanden in Tanya's mooie nekje en maakt zo een vroegtijdig einde aan haar jon ge leven. Brian's moeder blijkt het brein achter deze moord te zijn. Zij heeft de levenskracht van het jonge meisje nodig om schien wel de meest persoonlij ke van de band tot nu toe. Aan een plaat als deze gaat een jarenlange ontwikkeling vooraf Aangemoedigd door het meegroeiende publiek heeft De Dijk steeds haar gren zen kunnen en durven verleg gen. Inmiddels is het goede bandje van tien jaar geleden uitgegroeid tot een instituut met een unieke, eigen plaats binnen de Nederlandse (pop)- muziek. Vooral live levert dit momenten op, intiem en uit bundig, waaarop het ,,Dijk-ge- voel" een bijna tastbaar begrip is. Zeven Levens zal dit gevoel zeker versterken en van nieu we dimensies voorzien. Te meer omdat de band dit najaar weer volop op de podia te zien en te horen zal zijn Met het nieuwe repertoire, met een nog verder geperfectioneerde show, maar bovenal natuurlijk met onveranderd pure passie en eerlijk swingende Rhythm Soul. De Flint, zondag 6 december, aanvang: 20.15 uur in leven te kunnen blijven. Moeder en zoon blijken tot een bijna uitgestorven ras te beho ren van katachtige, mythologi sche figuren die hun oorsprong vonden in de antieke oudheid. Om in leven te blijven voeden deze als mensen uitziende we zens zich met maagden. Maar ja. die staan natuurlijk niet te trappelen om zich op te offeren voor het voortbestaan van dit ras. Als het lichaam van Tanya wordt gevonden wordt een grootscheepse jacht op de vam pierenfamilie ingezet Vooral katten spelen hierbij een be langrijke rol. Effecten Stephen King heeft aan het le gendarische vampier-thema een eigen betekenis gegeven De bekende knoflook, kruizen en dodelijke gouden kogels zijn vervangen door katten. In King's moderne versie zijn het deze dieren die de Sleepwal kers met één krab kunnen do den Maar helaas. De goede, oude tijden dat Dracula's jacht op onschuldige maagden nog opzien baarden lijken defini tief voorbij. En ook King's po ging kan hieraan weinig veran deren. In Sleepwalkers probeert men vooral met effecten de kij ker te shockeren. De film moet het hiervan hebben. Op zich zijn deze speciale effecten niet onaardig. Maar helaas kan je hiermee niet een hele film vul len. En het verhaal is niet inge nieus genoeg om dit te compen seren. Ondanks King's goede bedoelmgen, zit je van de span ning nou niet echt op het rand je van je stoel. Het tegenover gestelde is eerder het geval Want net als met ieder met uit sterven bedreigd wezen, krijg je meelij met deze laatste der vampiermohikanen. Het is dan ook hierdoor dat Sleepwalkers nog redelijk onderhoudend is geworden. De echte horrorliefhebber zal het niet ontgaan dat in de film diverse profs uit dit genre een kleine rol voor hun reke ning nemen Zo zijn (uit The Twilight Zone) John Landis en Joe Dante eventjes in beeld als lijkschouwers. Ook Tobe Hoope uit Poltergeist heeft een rolletje als lijkschouwer. Ten slotte doet King himself ook even mee. Hij maakt zijn op wachting als kerkhof bewaker Maar ondanks deze grappige vondst wordt de film er met beter op Men zegt dat je slaapwan delaars niet wakker moet ma ken Van mij hadden ze Sleep walkers dan ook lekker verder met rust mogen laten. Sleepwalkers. >E DIJK MET ZEVEN EVENS Een enkele thriller-auteur wijfelt er aan en ook sommige iiep religieuzen denken er an- lers over, maar in het alge- neen zijn we het er over eens: e leeft maar één keer En dan e bedenken wat er allemaal te ïven valt! Groot is de verlei- ling om er wat extra levens bij wensen. De Dijk-zeven man terk ditmaal - kwam tot een escheiden wens: zeven levens i ruil voor een nieuwe CD. Of die extra levens er komen, i nog maar de vraag, de nieu- e CD is er in elk geval wel. ien beeldende liedjes lang een ifzang op het leven, als van- uds geproduceerd door Mi- niel Hoogenboezem en Anto- ie Broek. Zeven Levens laat as De Dijk in een groot aantal lemmingen horen. Strijdbaar, imantisch, peinzend, obser- ;rend, kritisch. Stomende tfksongs naast een breekbaar nanson. De plaat bevat bijna J enveel kontrasten als het le- Én zelf en is daardoor mis- Het Nieuw Belgisch Kamerorkest Met de oprichting van het Nieuw Belgisch Kamerorkest in 1985 werd de leemte van een groot professioneel kameror kest in het land opgevuld. Diri gent/stichter Jan Caeyers leid de de jonge dynamische for matie in haar concertdebuut in de Singel Na amper een goed jaar musiceren bereikte dit nieuwe orkest reeds een benij denswaardig niveau De orkestsamenstelling is geënt op de bezetting waarmee op 7 april 1805 Beethovens 3e symfonie werd gecreëerd. Vooral door een gereduceerde strijkersbezetting heeft een dergelijke samenstelling een meer transparante or kestklank tot gevolg. De gede tailleerde speelwijze is verfris send en boeiend. De orkestmu sici, met een gemiddelde leef tijd van 27 jaar, werken met een aanstekelijk enthousiasme onder leiding van Jan Caeyers en van befaamde gastdirigen- ten. Zodoende wordt een eigen orkestcultuur uitgebouwd, waarin kwaliteit, discipline en de hoogste muzikale expressie hand in hand gaan. In eigen land profileerde het orkest zich met eigen concert reeksen in Leuven en in de Sin gel, en nieuw voor dit seizoen in Hasselt. De erkenning kwam er ook op internationaal vlak, na de triomf in de Neue Phil- harmonie te Keulen in mei 1987 Later kwamen concertreizen in Spanje, Frankrijk, Sicilië. Italië en Duitsland. Sinds 1986 steunt de Gene rale Bank als mecenas het Nieuw Belgisch Kamerorkest. Ook de Nationale Loterij ver leent sinds geruime tijd haar steun. Vanaf 1990 wordt het orkest eveneens structureel ge- sponserd door ABB-Verzeke- ringen en Interbuild. De Vlaamse gemeenschap ten slotte erkende de waarde van het orkest door het verlenen van substantiële ondersteu ning Onder de talrijke inter nationale topsolisten die reeds met het orkest werkten, noe men we Bons Belkm, Jean- Pierre Rampal, Jean-Marc Luisada, Hermann Baumann, Thomas Zehetmair, Yuzuko Horigome. Mischa Maisky, Joshua Bell, Hakan Harden- berger, Lluis Claret en Chris tian Zachanas In mei 1993 creëert het Nieuw Belgisch Kamerorkest de Opera Orfeo van Walter Hus, en gaat met deze produk- tie ook naar Wenen, Berlijn, Parijs en München. De Flint, woensdag 9 decem ber, aanvang- 20 15 uur Theater Pardoes met 'Buutvrij' In een kamer vol gevonden spullen maakt Kika haar eigen speeldingen. Maar dan hoort ze ineens een lokroep en ook al wil ze het niet horen, ze moet er achteraan. Kika gaat op zoek naar dit geluid en komt een ei tegen, een bekende vrouw en nog veel meer vreemde dingen, die lijken op de spullen die zij verzameld heeft. Op haar ka mer speelt Kika een avontuur, of is het toch de werkelijkheid? Is haar kamer nog wel haar ka mer? Buutvrij is kindertheater dat gaat over het verlangen naar avontuur en vrijheid, en de behoefte aan geborgenheid Je wil het allebei, maar hoe kan je dat in je leventje samenbren gen? Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 9 december Aanvang 14 30 uur Verreck en Pleijsier met 'Nieuw jaar' Het nieuwe programma van Verreck en Pleijsier zal actuele conferences, absurde acts, pakkende songs, onverwachte dwarsverbanden, vertederen de verhalen, schokkende ont- boezemin- gen omvatten. Bo vendien is er., muziek heftig, ingetogen, neo-klassiek, klas- siek-klassiek, rock en wellicht country. In dit programma zal worden voortgebouwd op het succesvolle derde programma 'Verreck en Pleijsier in con cert', dat ruim 200 keer werd gespeeld. Marcel Verreck is de energieke conferencier en Paul Pleijsier de weergaloze gita rist. Zij slagen erin hun beider specialiteieten op unieke wijze te combineren tot een avond vullende belevenis. Verreck en Pleijsier zullen in deze try-out voor hun vierde programma met de voorlopige titel 'Nieuw Jaar' uiteraard op de ingesla gen weg voortgaan. Zeker is dat zij nieuwe dimensies aan hun optreden zullen gaan toe voegen Recensies van hun vo rige programma geven hun sterkte aan. De Volkskrant schreef: 'De parodie op de on verstaanbare popconcerten met nagalm en opgefokte po diumacts is hilarisch en kan nog net worden opgenomen op het lijstje van beste cabaret nummers uit 1990 En waar schijnlijk hoort daar ook 'Je bent mijn vriend'bij' De Leeu warder Courant heeft het over: 'knap gevonden woordspelin gen, bikkelharde grappen, dwarse liedjes en uitbundig dwaze muzikaal doordesemde acts'. Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 4 december Aanvang: 20.30 uur Produktiekern Amersfoort met 'Op je gympen' Deze voorstelling gaat over sport. Met als uitgangspunt dat sport leuk is, worden in de voorstelling begrippen uitge werkt als. fair play, goede con ditie, aandacht en begrip voor het gebruik van de juiste mid delen, warming up, cooling down, rekkingsoefeningen, juist omspringen met oude blessures enzovoort. De voor stelling probeert zonder te mo raliseren of te veroordelen de kijker mee te nemen in de ge hele sportproblematiek De Produktiekern is erin geslaagd een voorstelling tot stand te brengen met veel muziek, rap en beweging. De uitstekende acteerprestaties leveren een voorstelling op die leuk is om naar te kijken Daardoor is het een voor een breed publiek toe gankelijke voorstelling gewor den. De voorstelling is ontwik keld in opdracht van de GGD Eemland en kan ook op scholen worden gespeeld. Theater De Lieve Vrouw Donderdag 3 december Aanvang: 20.30 uur N'Mbusi met 'Zondag Klisjee- dag' Ooit wel eens gekookte mosse len gegeten7 Daar kun je be hoorlijk ziek van worden Van het meest recente cabaretpro gramma van N'mbusi ook Deze Amersfoortse cabaret groep bestaat uit Fedor v. El- dijk, Harmen Zijp, Jan-Hein Reeringh, Merel Bakker, Pe pijn v. Dorst, Ronnie Snijders en Trudie Cnelaard. N'mbusi zegt over deze voorstelling: 'Met muziek en cabaret gaan we tekeer tegen alles behalve gevestigde waarden'. Theater De Lieve Vrouw Donderdag 3 december Aanvang: 20.30 uur

Leusder Krant | 1992 | | pagina 13