ïereformeerde kerk neemt lieuwbouw in gebruik Hoge geldboete voor dronken autorijder .Leusder Krant. U Handel in cocaine: half jaar celstraf [90 tegen aankoop luis in 't Vliet Raad: lelijke krotten' blijven gewoon staan Leusden verkoopt grond voor uitbreiding Hamershof Raadsbesluiten Autodieven veroordeeld L E U S D E N eraden gestolen Itormschade liefstal uit auto Sporttas gestolen Oud papier-actie DWS Jas gestolen toensdag 2 december 1992 Pagina 3 si&> USDEN - Maandag 14 de- mber hoopt de gerefor- ■erde kerk Leusden de uit- eiding van het kerkelijk iitrum "De Koningshof" in bruik te nemen. jiaf de start op 6 juni 1976 rgaderde de gemeente ach- eenvolgens in een groot ntal gehuurde (kerk) gebou- n. :t de ingebruikname van >e Koningshof' op 29 maart 30 werd een eigen onderko- :n betrokken voor de zon gse kerkdiensten en de ver- deractiviteiten in de week. j de instituering in 1976 be- >nd de kerkelijke gemeente 1498 leden. t aantal was bij de inge- uikname van "De Konings- gegroeid tot 626. gemeente bleef groeien vertoont reeds sedert 17 een vrij constant beeld 1.100 leden, ït ruimteprobleem voor de jadagse kerkdiensten kon worden opgevangen door zo wel 's morgens als 's middags dubbele diensten te beleggen. Door de in leeftijd groeiende gemeente ontstond de be hoefte aan uitbreiding van het bestaande zalencomplex. We kelijks vragen de vele catechi satie-groepen veel ruimte. Het verenigingsleven van jong tot oud vraagt ook om ruimte. Mede door de groei werd ook de kerkeraad uitgebreid en was er behoefte aan een goede en grotere accomodatie. Door aankoop van een naastgelegen stuk grond kon een lang ge koesterde wens in vervulling gaan van uitbreiding en ver betering van het zalencom plex. De uitbreiding omvat onder meer de bouw van drie multifunctionele zalen die door middel van schuifwan den tot een geheel zijn te ma ken Mede hierdoor krijgt de Senio- rensoos een goede ruimte waarin een demontabel po dium een plaats kan vinden. De bestaande fietsenberging is omgebouwd tot een ontmoe tingsruimte voor Jeugdsoos "De Kouter" waar de kerk- jeugd van boven de 16 jaar el kaar, vanaf heden iedere za terdagavond, kan ontmoeten en daar aan een echte bar alco holvrije drankjes kan gebrui ken. De ontmoetingsruimte werd uitgebreid en kreeg een betere indeling terwijl de uitgifteba lie van de pantry met 50% werd vergroot. Tevens werd een 3x zo grote nieuwe fietsenberging gereali seerd. De totale investering vergt een bedrag van ±f 900.000,-. Via een eenmalige aktie in de gemeente werd spontaan een bedrag van 475.000,- toege zegd Ondersteunenden aktivitei- ten, w.o. een bazar, brachten tot op heden ruim 20.000, - op pUSDEN - Bij een inbraak in i woning op de Egger heb- |n onbekenden een hoeveel- |id sieraden weggenomen. De prekers kwamen binnen do- met een schroevedraaier I slot van de voordeur te for- Iren, De hele woning werd jorzocht. De sieraden verte- Jnwoordigen een onbekenden fcarde. EUSDEN - Een Achterveldse |tomobilist kreeg vannacht istreeks 4 15 uur op de Hes- pvveg de schrik van zijn le- toen de storm een boom fcver blies. De boom kwam op J motorkap van de auto te- Iht De materiële schade is loot. Er deden zich geen per- Ijnlijke ongelukken voor. tUSDEN - Onbekenden heb- In dit weekeinde, in de nacht In zaterdag op zondag, op de (uifmolen uit een geparkeer- auto een radio/cassette- lorder weggenomen. Met de liio verdween ook de anti- Ifstalslede. De eigenaar van (gestolen radio is een 48-jari- 1 Leusdenaar. LEUSDEN - Een 35-jarige Leusdenaar die wordt be schuldigd van de invoer van cocaïne is woensdag door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot twaalf maanden cel, waarvan de helft voor waardelijk. De man zou in 1991 op zijn adres twee enveloppen met elk veertig gram cocaine heb ben ontvangen, die vanuit Cu rasao waren opgestuurd door zijn broer. Ook drie andere LEUSDEN - Onbekenden heb ben in sportzaal De Meent in de wijk Groenhouten een sporttas ter waarde van 700,- gesto len. De tas is later teruggevon den, maar de waardevolle spullen waren eruit verdwe nen. De eigenaar van de tas is een 46-jarige Leusdenaar. EUSDEN - De fractie van lusden '90 is bang dat de li- (dijk in de toekomst door de peente 'geslecht' zal kunnen den, door de aankoop van leeel Horsterweg 27. Daar- (stcmde de fractie tijdens de Idsvergadering als enige te lde aankoop van het onroe- Jd goed van de heer R. Hus- Ondanks het feit dat Ihouder J. Th. de Jongh hen [zekerde dat dit nog hele- lal niet aan de orde was. De Ir J.J. Kool bleef erbij dat de Ikoop ten opzichte van de 'kort door de bocht' Hij zag liever dat de ge- Jtnte voor de aankopen in ■Vliet gebruik zou gaan ma- Jjvan het voorkeursrecht, ■oen de eigenaar van het [ceel Horsterweg 27 onlangs I een makelaar zijn woon- pmet opstallen te koop aan- >d, besloten B en W tot aktie over te gaan Wethouder de Jongh; 'De prijs was accepta bel, dan moeten we het doen Het perceel is zodanig gelegen, dat de reeds eerder door de ge meente aangekochte gronden via dit perceel goed zijn te ont sluiten.' Omdat de verkoper voor 1 januari a.s. al goedkeu ring van GS wilde, was het met mogelijk om de stukken nog tijdig aan de betreffende com missies voor te leggen. Tijdens een besloten vergadering werd de aankoop wel toegelicht, de andere partijen noemden de reaktie van L'90 volstrekt vreemd. G. de Weerdt (PvdA), 'Wij zijn blij dat we dit zo ge makkelijk kunnen krijgen.' Ook de andere politieke partij en sloten zich daarbij aan, zo dat wat Leusden betreft, over gegaan kan worden tot de on derhavige aankoop. broers en een neef ontvingen in de loop van 1990 en 1991 der gelijke zendingen, die vervol gens werden verhandeld. Het familiebedrijf werd opgerold toen in november vorig jaar speurhonden van de PTT ro ken dat een aantal brieven, ge richt naar adressen in Amers foort en Hilversum, drugs moesten bevatten. De Leusdenaar heeft naar zijn zeggen nooit iets geweten van de handel van zijn familie. Volgens zijn raadsvrouw is het adres van de man buiten zijn medeweten door zijn broers gebruikt. Procureur-generaal mr. M. van Capelle liet twee weken geleden weten dat hij dit niet geloofde. Hij eiste tegen de verdacht'e achttien maanden cel, waarvan zes voorwaarde lijk. LEUSDEN/AMERSFOORT - Conform de eis is een 55-ja- rige man uit Leusden woens dag door de Utrechtse politie rechter wegens rijden onder invloed veroordeeld tot 2.500,- boete en een voor waardelijke rijontzegging van negen maanden. ,,Ik ben blij met deze straf", zei de ver dachte De Leusdenaar werd in augus tus aangehouden op de A28 ter hoogte van Amersfoort. De ademtest wees uit dat hij een alcoholgehalte van 825 micro gram had, bijna vier keer te hoog. De man gaf als verkla ring dat hij in de bewuste tijd grote zakelijke spanningen kende en daardoor veel dronk. Officier van justitie mr. P. Kuster wees erop dat de ver dachte had kunnen weten wat de gevolgen zijn van rijden on der invloed, aangezien hij in '81 en '84 al eens is ver oordeeld tot een voorwaarde lijke rijontzegging van een jaar. Zij hield daar echter geen rekening mee in haar eis om dat deze vonnissen al oud zijn. Wel hield zij rekening met het feit dat de man zijn auto nodig heeft voor zijn werk. LEUSDEN - De heer Hilhorst De verwarring ontstond door mag niet meer bouwen op het perceel Langesteeg 10. De raad volgt het besluit van het Colle ge van B en W om het verzoek van de heer Hilhorst af te wij zen cq. niet ontvankelijk te verklaren, er werden geen nieuwe feiten aangedragen. De fracties van CDA en L'90 wil den de aanvrager echter het voordeel van de twijfel geven en stemden tegen, er waren echter 11 stemmen voor. Zodat het bestemmingsplan 'Buiten gebied-oost' niet herzien zal worden ten behoeve van per ceel Langesteeg 10 te Leusden. Er was veel angst voor een precedentwerking, G. de Weerdt (PVDA) draaide de zaak om er zei dat juist het niet meewerken volgens hem pas een precedent zou scheppen twee oude bijgebouwen, die niet zoals eerder afgesproken, waren afgebroken toen de ei genaar net als iedereen in het buitengebied maximaal 80 m2 nieuwe berging mocht bou wen. De heer Hilhorst wil nu de twee oude gebouwen vervan gen door één nieuwe. Een aan tal raadsleden vonden dat wel een verbetering, ten opzichte van de huidige situatie. De meerderheid wilde echter vast houden aan de regels. Door een misverstand stonden beide ge bouwen niet op de bouwteke ningen, de foto's werden niet meegezonden naar de Raad van State, waar Hilhorst een beroepschrift indiende. De Raad van State is van mening dat de gemeente de voorwaar de tot sloop duidelijker had moeten stellen 'Het besluit de aanzegging tot bestuursdwang te vernietigen, doet echter niets af aan de regels die het bestemmingsplan geeft en de in Leusden gehanteerde be leidsregel. Ook ten aanzien van het nieuwe bestemmingsplan buitengebied zijn geen wijzi gingen te verwachten, mede werking uit esthetisch oogpunt is niet wenselijk', didus het College. Op advies van de heer Blauw (L'90), volgens hem was er wel degelijk iets in de situa tie gewijzigd, werd het verzoek later 'afgewezen' in plaats van 'niet ontvankelijk verklaard.' Nadat deze term in het raads voorstel werd gewijzigd en na nog een lange discussie over de beste oplossing, men was het erover eens dat deze zaak geen schoonheidsprijs verdiende, werd het gewijzigde voorstel van het College toch door de meerderheid overgenomen Het bestemmingsplan zal niet herzien worden, ook al blijven de 'lelijke krotten' dan waar schijnlijk gewoon staan. LEUSDEN - Afgezien van een discussie over de letterlijke tekst van het contract, werd besloten tot de grondverkopen aan MBO en H2B Leusden BV i.o. Naar aanleiding van een mondeling amendement werd uiteindelijk besloten twee woorden te laten vervallen, vervolgens kon iedereen ak koord gaan. In december 1991 is met de MBO een overeenkomst geslo ten betreffende de realisatie van een gedeelte van de uit breiding van de Hamershof (H2) en de revitalisering van het winkelcentrum Op dit mo ment is echter nog niet zeker of de revitalisering van Hamers- hof Hl rondkomt, begin 1993 zal er pas meer duidelijkheid zijn. Daarom wordt nu de kop peling tussen beide zaken los gelaten, vooruitlopend op de resultaten van het overleg tus sen winkeliers en MBO. De heer D. de Jongh (CDA) maak te zich bezorgd over de loskop peling, hoe moet de kwaliteit van het plan nu vastgehouden worden? Ook maakte hij zich bezorgd over de hoogte van de huren Zijn naamgenoot maakte zich minder zorgen, de wethouder verzekerde hem dat een bedrijf als MBO garant stond voor kwaliteit, boven dien is de gemeente nauw bij het gehele proces betrokken. Wethouder Verduin stelde hem gerust met betrekking tot de huren; 'Gelukkig was de regio Eemland bereid ons medewer king te verlenen, zodat we toch de huren van 650,- in de so ciale huursector konden reali seren.' Met betrekking tot de hogere huren verwees de wet houder Verduin naar de be hoefte aan appartementen voor senioren, wiens te grote huizen in Leusden dan voor doorstroming in aanmerking zouden kunnen komen. H2B zal 55 vrije sector koopwonin gen, 80 v.s. huurwoningen en 75 meergezinswoningen in de sociale huursector realiseren. MBO NV koopt vier percelen bouwgrond, ca. 6650 m'2.. ten zuiden van de bestaande Ha mershof en 400 m2 voor de uit breiding van AH. Geen nieuwe feiten voor her ziening bestemmingsplan 'Buitengebied-oost' ACHTERVELD - De Achter veldse muziekvereniging Door Wilskracht Sterk heeft zater dag 5 december weer en twee tal oud-papier containers staan op het Groot Achteveld- plein aan de Hessenweg te Achterveld, achter de Wei koop. Mensen die de muziek vereniging een warm hart toe dragen en mee willen werken aan een schoner milieu kunnen hun oud papier in deze contai ners achter laten. Inwoners van Stoutenburg kunnen het oud-papier ook brengen bij Wim Wouters senior aan de Hessenweg 95 te Stoutenburg. Contactpersoon van de actie is Evert Tolboom van de Verjaag de Ruiterweg te Achterveld, te bereiken onder tel: 03425- 1833. LEUSDEN - Een 55-jarige Scherpenzeler heeft bij de po litie aangifte gedaan van het feit dat hij zaterdag, na een bezoek aan sporthal De Korf, een duur ski-jack mist. LEUSDEN - Op verzoek van de WD zal de heer A.H.P. Knoppien deel uit gaan maken van de Commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken, dit in ver band met een herschikking van taken binnen de VVD. De ge meenteraad ging 26 november akkoord met deze benoeming en dus ook met het ontslag van de heer H.A. Voortman. De heer Voortman is nu plaatsver vangend lid geworden. Het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Leusden mag de 19 jaar oude C V -in stallatie vervangen. Deze in stallatie is technisch versleten en moet vervangen worden Er werd door de gemeenteraad ƒ32.241,- uit de post onvoor ziene uitgaven, beschikbaar gesteld, Het bestuur van de Vereni ging voor P.C Basisonderwijs te Achterveld kan 14.330,- tegemoet zien. Dit bedrag is bestemd voor de vervanging van de versleten speeltoestel len op en de renovatie van het speelplein. Er zal een deel van de groenvoorziening worden verwijderd ten gunste van be tegeling, om de leerlingen meer speelruimte te geven. De gemeenteraad stemde ook in met de regeling medege bruik schoolgebouwen, met in gang van 1 januari 1993. De verhuur moet echter kosten dekkend zijn en mag bijvoor beeld geen extra energiekosten voor het onderwijs opleveren Wethouder A. Vroon beloofde de raad een terughoudend ver- huurbeleid. alleen in noodge vallen zal het onderwijsleer pakket ook beschikbaar ge steld mogen worden. Verder zegde de wethouder over 1 jaar een evaluatie toe. Iedereen stemde ook in met de 1%-regeiing voor de beel dende kunst. Deze regeling kent zijn oorsprong in de BKR-regelmg van het rijk. waarbij bepaald werd dat de overheid 1% van de bouwsom van rijksgebouwen zou be stemmen voor een kunstwerk In Leusden werd deze regeling ad hoe toegepast, sinds don derdag 26 november zal deze regeling volledig worden toe gepast. In de verordening werd onder andere vastgesteld dat deze regeling geldt voor bouw, verbouw en renovaties, ook als de gemeente slechts partici peert in de stichtingskosten. Scholen mogen de gelden ech ter ook aanwenden voor de aanschaf van duurzame speel- voorzieningen. Op enkele vra gen inzake een nog wat royaler beleid voor Leusden, verwees wethouder Vroon naar de door het rijk vastgestelde spelre gels LEUSDEN/AMERSFOORT - Drie jongens uit Amers foort, twee 19-jarigen en een 18-jarige, zijn donderdag door de Utrechtse politierechter veroordeeld tot voorwaarde lijke celstraffen van drie we ken en boetes van 250 gulden wegens diefstal van een auto in Soesterberg. De drie wer den vrijgesproken van twee andere autodiefstallen, in Leusden en Amersfoort. De verdachten hadden alleen toegegeven dat zij in januari na cafébezoek in Soesterberg een auto hadden gestolen om naar huis te rijden. Ze ontken den hun betrokkenheid bij de andere diefstallen, die in de zelfde maandv hadden plaats gevonden. Officier van justitie mr P Frielink vond die betrokken heid wel bewezen op grond van getuigenverklaringen. Drie jongens, die de verdach ten kenden uit de coffeeshop, zouden van hen hebben ge hoord over de diefstallen. Ook hadden zij twee van de ge stolen auto's gebruikt Frie link eistte voor de drie dief stallen gevangenisstraffen van zes weken, waarvan drie voorwaardelijk, tot acht we ken, waarvan vier voorwaar delijk. Raadsvrouw mr. C. van Bavel vond de verklaringen van ho ren zeggen te mager voor het bewijs. Die mening werd ge deeld door haar collega, mr. F. Weijzen, die er bovendien op wees dat de getuigen lange strafbladen hebben, terwijl de verdachten nooit eerder zijn veroordeeld. Politierechter mr. C. Nunnik- hoven wees erop dat het be wijs op zich voldoende was om de verdachten te veroordelen voor alle drie de diefstallen. Hij twijfelde echter aan de ge tuigenverklaringen omdat de getuigen naar zijn zin al te graag in de gestolen auto's hadden rondgereden. vervolg van pagina 1 (PvdA) vonden de vergelijking met de Duitse verbrandingska mers ongepast Voor hen geldt dat begraven en cremeren door de wet gelijk zijn gesteld en dat een begraafplaats en cremato rium heel goed samen gaan. Ook het argument dat het cre matorium in de nabijheid van de erebegraafplaats er uit pië- teitsoverwegingen niet zou mogen komen vonden zij met doorslaggevend. Ton Geijsberts (D 66) en Jan Schouten (GPV/SGP) vonden dat er wel degelijk rekening gehouden zou moeten worden met de gevoelens van oorlog slachtoffers. Rikus Renting (CDA) wilde nog overleggen met zijn fractie voordat hij tot een definitief oordeel zou ko men. Ook Roef Blauw kondig de aan, dat zijn fractie ver deeld was over het onderwerp. Daarom zullen Leusden '90 en het CDA in de gemeenteraad van 17 december met een defi nitief oordeel komen. De procedure in het kader van de Wet op de Lijkbezor ging is overigens niet de enige kans voor belanghebbenden om bezwaren kenbaar te ma ken. Later worden er nog pro cedures gestart bij het ver strekken van de bouwvergun ning en de hinderwetvergun ning. Sisssscrs is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. Winkeldieven vallen meestal onder de categorie 'kruimeldieven'. Een pakje sigaretten hier, een fles shampoo daar. Vervelend voor de winkelier, die er het slachtoffer van wordt en vaak ook ver\relend voor de winkeldief of -dievegge als die betrapt wordt... Schaamte valt hem of haar ten deel. Meestal gaat achter zo'n diefstal een treurig verhaal schuil van iemand die door middel van proletarisch winkelen zijn of haar schamele inkomen probeert aan te mllen of een ziekelijke kick uit de winkeldiefstal haalt...* *...De winkelier, die door de toenemende diefstallen vaak rekening moet houden met duizenden guldens verlies, doet er alles aan om deze vorm van misdaad tegen te gaan. Temeer daar de categorie kruimeldie ven lijkt te zijn uitgebreid met een aantal professio nele winkeldieven, die er een lucratieve business van maken...* *...Dc strijd tegen de winkeldiefstal lijkt daarom soms hopeloos. Vrijwel elke winkelier met kostbare appa ratuur of kleding in het assortiment beveiligt zijn zaak bijvoorbeeld met de bekende poortjes, waardoor de klanten moeten lopen, voordat zij de zaak kunnen verlaten... *...Wie zonder te betalen de winkel uitgaatwordt met een snerpend alarmsignaal op zijn plicht te betalen gewezen. Maar daar is natuurlijk al weer wat op gevonden. Vorige week pakte de Leusdense politie enkele dieven op, die in hun tassen een behoorlijke hoeveel gestolen waar hadden...* Bijna wisten zij aan de aandacht van de winkelier te ontsnappen, omdat het alarm niet afging. Het alarmsyssteem was echter nog in uitstekende staat. De dieven waren zo slim geweest de binnenvoering van de tassen op te vullen met aluminiumfolie, waar door het alarm niet afging. Dit keer liepen zij echter lelijk tegen de lamp... *...Een onbezorgd bestaan van hun kind wenst de gemeente toe aan de ouders van Clasina. „Het ge meentebestuur zal alles doen om daaraan een positie ve bijdrage te leveren, belooft de chef van de afdeling Burgerzaken... Clasina is een verzonnen kind. Haar naam komt voor in de model-felicitatiebrief, die de gemeente sinds kort aan de ouders van pasgeboren Leusdenaren stuurt...* *...Wie in Leusden ter wereld komt kan erop rekenen dat de bestaande voorzieningen zo goed mogelijk in stand worden gehouden en dat er nieuwe gecreeërd worden...* De gemeente is voor dat laatste al aan het sparen en wil dat de nieuwbakken Leusdenaartjes daaraan meedoen. Daarom krijgen zij een spaarpot cadeau. „Met de gelukwensen en nog vele gelukkige jaren in onze mooie gemeente," staat in de brief. Met zo'n spaarpot om mee te beginnen moet dan zonder meer kunnen lukken...* *...Van de wieg tot het sterfbed is een overgang waar voor de meeste mensen gelukkig nogal wat jaren tus sen zit. Wie doet er niet alles aan om het leven in goede gezondheid door te brengen...* Daarom doet het pakketje dat wij onlangs per post ontvingen nogal vreemd aan. In een envelop, van bin nen bekleed met plastic luchtkussentjes, zat een pers bericht en een pakje sigaretten. Een zeer lugubere merknaam is op het pakje afgedrukt. Black Death' staat boven een doodshoofd, die getooid is met een hoge hoed...* Zoiets kan natuurlijk alleen maar uit de Verenigde Staten zijn komen overwaaien. Het is een duidelijk signaal van de roker aan de maatschappij, dat wat hem betreft de maat tegen het roken vol is," staat in het begeleidende persbericht van de Verkoopcentralc van Tabaksprodukten. die bet merk importeert...* *...Aan de waarschuwing op de zijkant van het pakje dat roken de gezondheid schaadt kon de Verkoopcen trale niet ontkomen, want die waarschuwing is in Nederland nu eenmaal verplicht. Maar daar staat weer tegenover dat de fabrikant van de sigaretten hoopt dat de roker van zijn produkt zal genieten. Als er van een 'Zwarte Dood' tenminste te genieten is...*

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3