Leusder Krant Kerstconcert Toch subsidie voor Iraans Nieuwjaar Koren werken samen bij kerstconcert de schijnwerper Swingend jazz-optreden in De Hakhorst Controle-actie hondenbelasting Nieuws uit de verenigingen Nieuwe [ysiotherapeut >nelkraak Vernieling Aanrijding Graffity Krattendieven Nieuws uit de verenigingen Ds. Sirag 50 jaar predikant Begrotingsinfo Unicef-actie bij bakker Schouten „De betrokkenheid bij de gemeente maakt het afscheid nemen moeilijk" Woensdag 2 december 1992 Pagina 5 LEUSDEN - Trix Eisenhardt stopt met haar werk als fysio therapeut in Achterveld. De praktijk wordt voortgezet door Jacqueline van Loben- stcin, die al enkele jaren met lij haar samenwerkte. Vrijdag 11 Ige december is er in De Heelkom Walter van Amersfoortstraat 56) van 17.30 tot 18.30 een af scheidsreceptie voor patiën ten, ex-patiënten, vrienden en bekenden. Dertien jaar geleden, in 1979, :h< is Trix Eisenhardt in Achter- icii yeld begonnen. Toen was het Je! 30g geen zelfstandige praktijk ■naar alleen een dependance ran een praktijk in Leusden: Jrie ochtenden per week. De ring van patiënten groeide tnel en in 1987 werd het een telfstandige full-time prak- :ijk, sedert 1988 gevestigd in De Heelkom. Omdat Eisen- loudt tijd wilde vrijmaken oor verdere studie, kwam in 988 Jacqueline van Loben- itein in dienst. De samenwer- ;ing beviel zo goed, dat zij per juli 1991 een maatschap ormden, zodat ze op gelijke oet de praktijk verzorgden. )ndertussen heeft Eisenhardt ïaar studie bijna afgerond en ij hoopt binnen afzienbare ïjd in de psychologie werk- aam te zijn. Tijd om afscheid nemen van de fysiothera- let ligt natuurlijk voor de land dat Jacqueline van Lo- >enstein, geen onbekende neer voor Achterveld, haar ipvolgster is. Daardoor ver- indert er voor de meeste pa- iénten weinig: de praktijk vordt gewoon voortgezet in )e Heelkom, maar voortaan lus door Jacqueline van Lo- lenstein. Zij heeft reeds als lieu we extra's aan de prak- :ijk toegevoegd: de 'rugschool' •n de kinderfysiotherapie. foor wie dat wenst, is er op Irijdag 11 december gelegen- eid tot afscheid nemen van Yix Eisenhardt in De Heel- van 17.30 tot 18.30, want ij gaat Achterveld nu defini- ief verlaten. EUSDEN/ACHTERVELD - li] een snelkraak in een winkel Achterveld hebben onbe- lenden in de nacht van woens- lag op donderdag armbanden, lorloges en ringen ter waarde tan 5.000,- weggenomen. De aders gooiden een trottoirte- el door de etalageruit, waarna een greep deden in de vitri- De eigenaar van de zaak •rd gewekt door het lawaai, ïaar schreef dat in eerste in- tantie toe aan de storm. Toen ij poolshoogte ging nemen ag hij nog juist een man in een utootje stappen en wegrijden, "an de dader is slechts een aag signalement bekend. Onbekenden hebben woens- ag geprobeerd in te breken in en woning aan de Anna Pa- )\vnalaan in Leusden-Zuid. )e keukendeur werd gefor- ecrd, maar er is niets wegge- omen LEUSDEN - De jazz-liefhebber heeft afgelopen zondag zijn hart kunnen ophalen bij een swingend optreden van de Blue Monday Seven in De Hakhorst. Het optreden was georganiseerd door de Jazz-Sociëteit Leusden, dat er steeds in slaagt gerenommeerde jazz-orkesten en artiesten naar Leusden te halen. (Foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Op zaterdag 12 december verzorgt het Ge mengd Koor Leusden weer zijn traditionele kerstconcert. Dat gebeurt onder het motto Let's Go Caroling in de Koningshof aan de Hamersveldseweg „Het wordt een sfeervol concert, vertelt dirigent Bert Eerden enthousiast. „De liedjes die we zingen variëren van het oude Herderkens omringen tot een Cowboycarol. Dit jaar hebben we als gasten het koor Ars Cantandi uit 's Gravesande on der leiding van Felix van den Hombergh. Het blokfluiten semble Cadache, het combo van Coos Huurdeman en de or ganist Tom van Oosterom ver zorgen het instrumentale ge deelte en de begeleiding We waren al kerstliedjes aan het repeteren toen de mussen nog van het dak vielen, dus zo lang zamerhand zijn we echt m de stemming! Maar er zijn met alleen kerstliedjes gerepeteerd. „We bereiden ons ook voor op het Amersfoortse Nieuwjaarscon cert, dat op zondag 10 januari in de Stadshal van de Flint in Amersfoort wordt gegeven. Dat wordt nu voor het vierde jaar georganiseerd door de Vo cal Group Amersfoort, waar van ik eveneens dirigent ben. Behalve de Vocal Group en het GKL neemt ook de Bigband „Music for Fun" uit Bunscho ten er aan deel." „Maar eerst concentreren we ons op Let's Go Caroling; dat lijkt me, met de pepernoten achter de kiezen, een mooie manier om het kerstseizoen '92 in te luiden!", aldus Eerden. Het kerstconcert begint om 20.15 uur. De toegangsprijs be draagt 12,50 (CJP 10,- en kinderen tot 12 jaar 6,-). Kaarten zijn verkrijgbaar bij de leden van het GKL en op 12 december voor de aanvang van het concert in de Koningshof, waar dan ook voor ƒ1,- pro grammaboekjes verkrijgbaar zijn. LEUSDEN - Op de Vlistwijk hebben de achterruit van een geparkeerde auto ingeslagen. Het voorval moet maandag ochtend hebben plaatsgevaon- den. De eigenaresse van de auto trof haar voertuig vroeg in de middag vernield aan LEUSDEN - De 500 gulden subsidie aan de vereniging Sjoura voor de viering van het Iraanse Nieuwjaar zal toch weer verleend moeten worden, ondanks de verdeeldheid van de gemeenteraad. Op 12 no vember staakten de stemmen met 10 voor en 10 tegen, bij de vaststelling van de begroting. Tijdens de raadsvergadering op donderdagavond 26 novem ber gebeurde hetzelfde; Dit maal stemden 9 raadsleden voor en 9 tegen. De heren J.G. Pekelharing (CDA), J. Konij- nenbelt (CDA) en H. Offereins (GPV/SGP) waren ditmaal af wezig. Als de stemmen voor de tweede keer staken, wordt het LEUSDEN - Materiële schade was maandagochtend om streeks 9.15 uur het gevolg van een ongeval op de kruismg Ruige Velddreef/Nabbert. Een automobilist moest uitwijken voor een tegenligger, die met beslagen ramen rijdend op de verkeerde weghelft terecht was gekomen. Het slachtoffer week daarvoor uit, raakte een trottoirband en kwam uitein delijk tegèn een rioolbuis tot stilstand. De schade is aan zienlijk. De veroorzaker is doorgereden zonder zich be kend te maken. amendement 'niet geacht te zijn aangenomen' aldus de Ge meentewet. Wethouder C.A. Verduin-Munnik bood haar excuses aan voor 'haar onge lukkige argumenten'. VVD-er A. Parson zei de dis cussie nog te zijn vergeten, de eruptie van de wethouder maakte het toen nog erger. Ook de heer R Blauw (L'90) kwam nog even terug op de merk waardige discussie. 'De reden van ons amendement is het feit dat elke stroming wel geld kan vragen voor de Nieuwjaarsvie ring, waarom moeten we voor één groep een uitzondering maken?' De heer E Oostr (D66) sloot zich daarbij aan; 'Het gaat niet om het geringe be drag, maar om de gelijkheid.' CDA-er H Renting deelde bij voorbaat mee dat zijn fractie tegen bleef Wethouder Ver duin verontschuldigde zich voor haar argumenten van 12 november; „Desondanks advi seer ik dit voorstel van L'90 niet over te nemen, nu moeten we niet terugkrabbelen. We hebben dit destijds goedge keurd en er samen met Amers foort voor gekozen. We hebben het zelfs al twee jaar goedge vonden." Blauw vroeg vervol gens om een stemming, 'Als er meer steun is, moet zelfs een wethouder zich daarbij neer leggen De Gemeentewet bracht tenslotte uitkomst, de Nieuwjaars-subsidieverlening wordt nog met beëindigd. LEUSDEN - Vanaf woens dag 2 december gaat een con troleur van de hondenbelas ting op pad om na te gaan of aan de belastingplicht wordt voldaan. De controleur heeft een legitimatiebewijs van de gemeenten Leusden bij zich. Bij afwezigheid wordt een hercontrole uitgevoerd. Wan neer bij controle blijkt, dat be woners één of meer honden in huis hebben, die niet voor de hondenbelasting zijn aange meld, kan een navordering worden opgelegd die tenmin ste tweemaal en ten hoogste tienmaal het verschuldigde ta rief per hond per jaar be draagt. Iedereen die een hond heeft moet daarvoor belasting beta len. Wie een hond in huis neemt, moet hondenbelasting betalen vanaf de eerste dag van de maand na de komst van de hond Dat geldt ook voor waakhonden en voor honden die in een buitenhok verblijven of nooit op de open bare weg komen. Koordirigent Bert Eerden. LEUSDEN - Basisschool Kin derland is het afgelopen week end het mikpunt geweest van graffity-artiesten. De gehele voorzijde van de school, ramen en deuren, werden met behulp van een groene viltstift, vor- zien van teksten. LEUSDEN - Bij een super markt in winkelcentrum De Biezenkamp hebben onbeken den twee kratten met lege fris drankflessen gestolen. Getui gen hebben gezien dat drie fietsende jongens de kratten meenamen. LEUSDEN - In een samen werkingsverband treden za terdag 19 december op het Jon gerenkoor Leusden o.l.v. Jan Beckers, het Leusdens Man nenkoor „De Valleizangers" o.l.v. Kees van Zuijlekom en het Amersfoorts Salonorkest o.l.v. Ton Beckers. Naast indi viduele presentaties van zeer uiteenlopend kerstrepertoire, zullen alle mogelijke combi naties gevormd worden tussen de deelnemers aan het concert. Met name de gezamenlijke nummers van de koren met het orkest vormen voor de meeste koorleden een bijzondere uit daging. Ruim een jaar dirigeert Kees van Zuijlekom het Leusdens Mannenkoor „De Valleizan gers" Van huis uit is Kees van Zuijlekom concertzanger, bas-bariton. Hij studeerde zang aan het Rotterdams Con servatorium bij Joop Bolle- kamp, had les bij Coby Rie- mersma in Den Haag en trok gedurende tien jaar door de Verenigde Staten van Ameri ka. Momenteel heeft hij een zangpraktijk en is dirigent van verschillende koren in Mij drecht, Vreeland, Baarn en Leusden. Op het moment kunnen de Valleizangers zich verheugen m het feit dat hun koor zo'n 70 leden telt waaronder een aan tal goede solisten. Aan het kerstconcert in de Koningshof werken de volgende solisten mee: Jan Huurdeman, Henk Huurdeman en Rob van Bo- chove Op de piano wordt het koor begeleid door de fameuze Wim Wakelkamp Het Jongerenkoor Leusden heeft onder leiding van Jan Beckers al diverse concerten gegeven. Een van de hoogte punten voor Leusden is onge twijfeld het eerste concert van het koor met Vicki Brown en Jan Veenje (tegenwoordig Vay- ne) op 25 mei 1989 in de Ko ningshof. Een schitterende muzikale droom werd werke lijkheid. Onder de presentatie van de bekende TV-presenta- tor Sipke van der Land werd zowel door Vicki als door het koor een wervelend optreden verzorgd. Voor het koor was dit het begin van een reeks con certen met beroemdheden en optredens voor radio en TV Jan Beckers, die sinds 1984 het koor leidt, heeft samen met het koor en het combo een goe de mix gevonden van religieu ze en seculiere muziek. Zuiver heid van klank en verstaan baarheid van teksten zijn voor he belangrijke aspecten van de koorzang. De komende kerstconcerten moeten voor het koor een nieuw hoogtepunt vormen: de tweede CD van het koor zal worden gepresenteerd. Deze kerst-CD, getiteld „The Joy of Christmas" bevat 18 interna tionale kerstliederen, waarvan een aantal tijdens de concerten ten gehore gebracht zal wor den. Vanzelfsprekend zal het publiek tijdens de concerten in staat gesteld worden de CD te bemachtigen. Het koor is bij zonder gelukkig met de mede werking van de hoboïste Eve lyn Heuvelmans, zowel op de CD als tijdens de concerten. Het Amersfoorts Salonor kest, dat in Leusden nog niet zo bekend is, heeft zich in haar 60-jarig bestaan voorname lijk gericht op het wat oudere publiek. In vele bejaarden- en verzorgingstehuizen m Amersfoort en omstreken is het orkest een graag geziene gast. Het repertoire van het orkest wordt zorgvuldig uitgezocht en gericht op de wensen van de diverse tehuizen Ook buiten de tehuizen heeft het orkest be wezen een programma van uit stekend niveau te kunnen pre senteren met een repertoire be staande uit met name populair klassieke werken, maar ook marsen en foxtrots Het orkest staat smds juni 1989 onder leiding van Ton Beckers, in het dagelijks leven docent aan de Regionale Mu ziekschool Amersfoort Van deze dirigent kan gezegd wor den dat hij een muzikale dui zendpoot is. Hij bespeelt diver se instrumenten, heeft koren begeleid als organist/pianist en heeft koren gedirigeerd, ar rangeert muziek voor diverse doeleinden en heeft diverse en sembles gedirigeerd of er in mee gespeeld. Het orkest bestaat uit onge veer 14 leden, een voor een sa lonorkest respectabel aantal Het orkest prijst zich gelukkig met de aanwezigheid van cel liste Mieke Smalhout. Zij zal tijdens de concerten een solo- werk met het orkest ten gehore brengen. Aanvang van het concert in Leusden is 20 00 uur en de toe gangsprijs bedraagt 12,50, waarin tevens een programma boekje en een consumptiebon inbegrepen zijn. Voorverkoop voor het con cert in de Koningshof te Leus den op 19 december bij De Ta bakker (Winkelcentrum De Hamershof) en bij Foto Muns (Winkelcentrum De Biezen kamp) en via de koor- en or kestleden. Op de avonden van het concert zijn kaarten vanaf 19.30 uur aan de kerk verkrijg baar. Inlichtingen over de con certen via tel. 033-946239 of 033-948642. LEUSDEN - Het was zondag 29 november een halve eeuw geleden dat ds. W. Sirag, her vormd emeritus predikant te Leusden, in het ambt beves tigd werd. Willem Sirag werd 2 augustus 1916 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de her vormde kweekschool voor on derwijzers en het hervormd Lyceum in zijn geboorteplaats en studeerde vervolgens Theo logie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht Ds. Sirag deed 29 november 1942 intrede te Baambrugge. Vervolgens werd hij in 1945 legerpredi- kant Hij verbond zich in 1946 aan Alblasserdam vanwaar hij in 1950 naar Vlaardingen ging. Ds Sirag werd in 1959 zendingspredikant. Als zoda nig was hij werkzaam bij de christelijke kerk van Nieuw Guinea. Ds Sirag vertrok in 1963 naar Rotterdam-Vrees wijk. Deze kerk werd in 1966 samengevoegd met o m. Char- lois en IJsselmonde tot Rotter dam-Zuid. Van 28 februari 1971 tot aan zijn emeritaat, op 1 februari 1973, was ds. Sirag predikant te Leusden. Daarna werkte hij o.a. nog als bij stand in het pastoraat te Nieuw-Loosdrecht. LEUSDEN - Vorige week is het gemeentelijk voorlich tingsblad Info Leusden huis aan huis bezorgd. Dit nummer is geheel gewijd aan de on langs vastgestelde gemeente begroting. Mensen die geen Info hebben ontvangen kun nen contact opnemen met het bureau voorlichting, telefoon 961 659. De Info werdt dan als nog toegezonden. ACHTERVELD - In de bak kerswinkel van Heniy Schou ten aan de Hessenweg te Ach terveld, is komende woensdag 9 december mevrouw Kok weer present met de Unicef- wenskaarten Speciaal voor Unicef heeft Schouten, in overleg met mevrouw Kok, een hoekje ingericht om het win kelend publiek bekend te ma ken met het goede werk dat Unicef nastreeft. De gehele dag zal mevrouw Kok daar m de winkel aanwezig zijn om het publiek dat wenskaarten van Unicef wil kopen te kunnen helpen. Mevrouw Kok is in het Achterveldse al jaren m de weer de acties van Unicef te leiden en daar met deze Kerst en nieuwjaarskaarten actie ook weer luister aan bij te zet ten. Buiten deze kaarten zijn er tal van andere artikelen die daar te koop zijn. LE US DEN-„Als dom inee word je beroepen en dat is heel wat anders dan solli citeren zegt dominee Rui tenberg die afgelopen weekend afscheid van de Nederlands hervormde ge meente in Leusden heeft genomen Ruim acht jaar heeft hij als dominee in Leusden gestaan. Desa menwerking tussen de her vormde en gereformeerde kerk is zijn streven ge weest. Dit streven is op zijn afscheidsreceptie, afgelo pen vrijdag, nog eens na drukkelijk onder de aan dacht gebracht. Wethou der Vroon overhandigde bij die gelegenheid namens het gemeentebestuur het oude bord met het op schrift 'Ned Herv. Kerk' Dit symboliseert de tijd die voorbij is Op de kerk hangt nu het bord met de tekst Dorpskerk'. ..Als ik terugkijk op mijn periode in Leusden vervolgt ds. Ruitenberg, „dan bewaar ik aan deze plaats uitste kendeherinneringen, heel fijn. Zeker, het waren zeer intensievejaren en het is beslist niet altijd gemak kelijk geweest. Ik heb me echter gesteund gevoeld door de hele gemeente. Wat mij in Leus den heeft aangesproken was de beginnende samen werking tussen de Hervormde en Gereformeerde kerk Mijn Dominee Ruitenberg vertrekt uit de Leusdense hervormde gemeente gedachten en hoop gingen uit naar het op gang bren gen van diepgaande ge sprekken maar in de prak tijk blijkt dit toch moei zaam te verlopen. Er is te veel verschil in structuur. Elke kerk heeft duidelijk een eigen karakter. Door meer samen te doen lijkt het of een deel van de eigen identiteit wordt opgege ven, maar ik denk juist dat je een meerwaarde krijgt Mensen hebben vanuit hun verschillende tradities el kaar veel te vertellen, dat kan zeer verrijkend werken. Ruitenberg: Gescheidenheid is moei lijk uit te leggen, vooral naa r dejeugd toe Men heeft het vaak over de jeugd van tegenwoordig maar ik sta juist versteld over wat er onderhen leeft. Op catechisatie bespreken we zaken die voor hen van belang zijn. De meest uit eenlopende onderwerpen komen aan bod, alles in sa menhang met het geloof. Toen we met catechisa tie begonnen, was het ei genlijk een soort 'school meester-klas 'verhouding. Een groep van twintig mensen in een zaal, en een man ervoor, die met een lange monoloog zijn les af draait. En dat was voorde deelnemers, na een zware schooldag, teveel Ook nog 's avonds les krijgen dat werkte niet. Ruitenberg:Ik ben de groepen toen gaan halve ren en we hebben de zaal voor mijn werkkamer ge ruild. Deze samenkomsten kregen daardoor meer in houd. Ik ben dan meer ge sprekspartner dan predi kant. waardoor het praten persoonlijker wordt Van uit die sfeer zijn we ook met een groep op kamp ge weest. Dit was een bijzon dere ervaring. De jeugd is belangrijk voor onze kerk. Gelukkig hebben we over de groei geen klagen. De Dominee Ruitenberg op de plek waar hij achtjaar werkte, de kansel van de dorpskerk in Leusden-Zuid. (foto: Hans Verhorst) nieuwe wijken met veelal jonge gezinnen hebben hiertoe bijgedragen. Ei genlijk is de kerk te klein, naast de banken maken we gebruik van stoelen en nog zitten er soms kinderen op de grond, wat trouwens heel gezellig is. Het betrek ken van de kinderen hoort er gewoon bij. Ze doen ac tief mee aan een dienst en zingen een liedje of vertel len zo maar een verhaal. Die spontaniteit is prach tig en het maakt van een dienst een familie-gebeur tenis. Het leuke van ruim acht jaar in een gemeente staan is dat ik te maken krijg met een deel van het leven van de mensen: de jeugd die op catechisatie zit trou wt later bij mij in de kerk en ook hun kinderen mag ik dan weer dopen. De betrokkenheid met de mensen uit de gemeente maakt het afscheid nemen echt moeilijk. Uit de reac ties is gebleken dat dit we derzijds is. Het vertrouwen in elkaar vraagt eigenlijk om continuïteit. Dit lijkt mijn vertrek tegenstrijdig temaken Toch denk ik dat het goed is om te verande ren, ook vooreen gemeen te. Nieuwe mensen met nieuwe ideeen kunnen een verfrissende invloed heb ben Op een bepaald mo ment is het nodig om een uitdaging aan te gaan. Ge zien mijn leeftijd, achten veertig jaar, heb ik nu nog de energie om iets nieuws te beginnen. Ruitenberg:Vanuit de gemeente is daar ook zeker begrip voor, het wordt me echt gegund. Wat ik wel heeljammer vind is dat ik nu niet meer mee kan ma ken hoe de samenwerking tussen de Hervormde en Gereformeerde kerk ver der zal gaan Na een lange tijd van praten en overleg gen is er nu een flinke stap voorwaarts gemaakt. Er zijn vergaderingen gaande en vanaf januari zullen de beide kerken gezamenlijk diensten gaan houden. Dominee Ruitenberg kan op een bewogen perio de terug kijken. De samen werking tussen de beide kerken krijgt gestalte. Vol vertrouwen neemt hij na bijna negen jaar afscheid. Annelies Heuvelink

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5