leusder Krant, De glazen schaal van Imy Baron L E U S D E N t Eerste expositie Veelzijdige Leusdense kunstenares bij spits af in unieke lezersactie Mathematisch De schaal Inschrijfbon voor Kunstwerk van de maand 'oensdag 2 december 1992 Pagina 7 LEUSDEN - „Ik ben mijn hele leven al met ormgeving bezig. Alles wat met vorm te naken heeft interesseert me. Van inrichten !ot kleding. Dat was vroeger al zo. Op een ;egeven moment wilde ik er gerichter mee bezig zijn. Hoe? Ja, dat ging eigenlijk heie naal vanzelf. Ik ben in Beetsterzwaag gebo ren. In Drachten opgegroeid. Er kwamen nieuwe dingen. Tja, ik noem maar iets: de dinderstoel kwam uit. Dat was voor mij zo ets te geks. Niemand wilde zo'n ding hebben, [k moest zo'n ding hebben. Die had ik dus op nijn kamer. Dan kijk je wat verderop in het leven. Je ziet gekke dingen op modegebied. Je »aat zélf iets ontwerpen. Je gaat zelfs mode shows lopen." Dat zegt de Leusdense kunstenares Imy Baron, als ik haar vraag hoe zij ertoe geko men is met glas te gaan werken. „Dat lopen ran die shows en zo vond ik toch te beperkt", :egt Imy Baron. ,,Ik wilde zélf ideeën uitwer ken. Dat is het meest van de grond gekomen :oen we in Leusden kwamen wonen. Mijn man reisde veel. Ik ga nu wel vaak met hem mee. Toen niet. Ik had twee kleine kinderen. Dus dat ging niet. Die kinderen gingen naar ;chool en ik wilde iets doen. Dan ga je rond kijken wat er voor mogelijkheden zijn. Ik »ing textiele werkvormen volgen in Amers- ioort bij Wil Stikkers. Dat textiel vond ik op een gegeven mo ment een enorme handicap. Het moest alle maal soft zijn, en dat materiaal was het ge- ,voon duidelijk met voor mij. Het paste niet bij mij. Ik houd van harde materialen. En ik il series maken van iets. Van één klein din getje maak je er bij wijze van spreken dui- :end en dat wordt dan het geheel. Daar ben je ian mee aan het bouwen. 3p een keer zei Wil Stikkers dat ik dan maar ets in een hard materiaal moest gaan doen. Toen ben ik begonnen met perspex, staal, piegelglas, gaas. Er werd altijd één element iiitgebouwd tot een groot object. Toen kwam ik op het idee om iets groots voor de tuin te naken. De mensen kwamen kijken en vroe gen of ik niet eens een expositie wilde organi seren. Ik was heel hard aan het werk en zag zo'n xpositie niet zo zitten. De kinderen kregen ioch al steeds brood, omdat ik geen tijd had im te koken. Het had me helemaal te pak ten." Maar Imy Baron 'ging naar buiten'. Hield ïaar eerste expositie. Februari 1988 in het ;emeentehuis van Woudenberg. Onder de iitel 'Veelvoud van eenvoud'. Ze liet ruimte lijke- en wandobjecten zien in aluminium, glas en kunststof. In april 1988 exposeerde ze lij de NMB in Hilversum In november-de- :ember 1988 bij Galerie Projekt in Maarsber- ;en. Enzovoorts. Toen ging het lopen", zegt ze. „Je krijgt ipdrachten. Ik had soms het gevoel: wil ik dit LEUSDEN - Imy Baron is de eerste kunstenares die het kunstwerk van de maand uitbrengt. Zij vervaardigt voor de abonnees van De Leusder Krant een glazen schaal. Tegen de sterk gereduceerde prijs van 200,- kan de abonnee van De Leusder Krant daar door middel van een bon op intekenen. Er worden veertien exemplaren van de schaal vervaardigd. Veertien abonnees kunnen allemaal wel? Het gaat in zó'n stroomver snelling dan! Bij elkaar zijn er wel zo'n zeven exposities geweest! „Ik kreeg een opdracht om een heel groot stuk te maken voor het RIAGG in Eindhoven. Het was een wandobject in glas en perspex Ik kon niet echt vrij werken. Het RIAGG wilde er heel veel dingen in terugvinden. Het betrof een nieuw gebouw. In dat RIAGG had den heel veel afdelingen gezeten met elk zijn eigen naambordje. Die afdelingen ondergin gen een fusie. Iedere afdeling wilde dat stuk je van zichzelf houden: het eigen naambordje op de voordeur. Het waren vreselijk oude, vieze naambordjes. Ik zei: „Zoek maar ie mand anders. Daar kan ik niet mee werken." Het is toen omgezet in een strakke composi tie, in de huiskleur uitgevoerd. De naam bordjes zijn vertaald in perspex Van grote repen glas heb ik een soort boek gemaakt. Als je daar een schijnwerper op zette lichtten allerlei randjes op. Als het ware zouden dat letters kunnen zijn. Die moesten dus het ver haal verbeelden. En dat sprak dan voor zich omdat die perspexbordjes de namen doorga ven." De glastechniek Hoe kon Imy Baron het glas bewerken? Hoe verwierf ze de juiste benodigde kennis om trent het te gebruiken gereedschap en de toe te passen technieken? Hoe kwam ze achter de mogelijk- en ènmo- gelijkheden van het materiaal? „Het werken met glas is een paar jaar geleden gestart. Eerst ging dat natuurlijk ook niet. Ik ging me afvragen of ik dit wilde Ja, ik wilde het wel want van die groene randjes werd ik hele maal gek. Die wilde ik gebruiken. Dus je moet tóch. Je gaat beneden zitten en je werkt alleen maar. Je probeert alleen maar. Aan ontzettend veel stukjes glas heb ik me gesne den. Nu snijd ik me nooit meer." „Het glas snijden is een puur ambachtelij ke bezigheid. Je moet gewoon - en dat is met dit soort dingen erg belangrijk - de techniek leren. Ik ben het zelf gaan uitproberen. In wezen heb ik daar heel veel naar gevraagd, maar niemand kan je ermee helpen Dan moet je naar de ambachtsschool. Dat had ik heel graag gewild, hoor, ook voor het lassen. Maar ook daar leren ze je geen glas snijden. Daar zeggen ze toch ook: probeer het maar." „Dagen, weken, maanden snijden. Je hebt een goede glassnijder nodig. Glas is zo'n kwetsbaar materiaal. Als ik het pak en ik ga het verwerken - al blijft er maar één vinge rafdruk op achter - kan het niet meer worden gebruikt. Geen afdrukje krijg je meer weg als het glas tegen elkaar aan zit. Dus je moet heel clean werken." „Alles wat ik met glas doe is heel strak, heel mathematisch soms. Hoewel glas ook een andere uitstraling kan hebben. Omdat het uiteraard nooit helemaal recht is met die gesneden randjes. Het houdt toch zijn eigen leven. Zeker bij het laatste object, een groep van drie. Het idee daarvoor had ik al een tijd terug. Toen was mijn dochter naar China geweest. Ze liet dia's zien van Hong Kong. Daar zag ik die wereldstad op glas. Toen dacht ik al: oh, wat is dat schitterend! Dat de gelukkige bezitter van deze schaal worden. Wanneer het aantal van veertien is voltekend wordt het ontwerp vernietigd. Vanaf maandag 7 december 14.00 uur is de schaal in het kantoor van De Leusder Krant, Asschatterweg 19, te bezichtigen. Vanaf dat tijdstip ook kan de abonnee zich aan de balie vervoegen en zijn bestelling van het kunstwerk vastleggen. moet je toch op een of andere manier kunnen vertalen. Goed, dat is opgeslagen. Op dat moment kon ik het niet gebruiken." „Een tijdje later kwam het thema 'Van heinde en verre'. Een thema vorig jaar door de Culturele Raad gestart met een paar kun stenaars uit Leusden. Om daarmee geza menlijk een expositie te houden in Baarn Met Cubaanse kunstenaars Het was een uit wisseling. Toen wist ik gelijk ik probeer Hong Kong te maken. Dat is een half jaar heel intensief werken geweest. Zodoende krijg je vaak je inspiratie. Dat komt bij mij toch vaak van reizen." „Ook met staal moet je leren omgaan. Veertien dagen geleden had ik opeens zo iets van oh, dat moet óók Dat is dan een grotere metalen buis die gebogen is. Zeg maar een soort lus Daar wil ik een groep van glas in hangen Het moet helemaal rond gemaakt worden. Maar zo'n stuk staal: hoe buig je dat? Daar heb je machines voor nodig. Toen dat ter sprake kwam heeft iemand het voor me geprobeerd. Maar zelfs in die fabriek hebben ze zeker zes stukken verprutst. Ik vind dan moet je ook zo zijn van laat dat even een echt vakman doen want dat doet er dan even niet toe. Je hebt het getekend en uitgelegd hoe het moet worden. Dus dan is het sowieso jouw ontwerp. Normaal gesproken wil ik alles zelf in de hand houden." „Ik ben allleen bezig met dit soort dingen, 's Morgens vroeg: je staat op, je leest de krant en je gaat naar benedenIk werk zó een uur of vier achter elkaar. Het speelt zich af in een kamer op een groot werkblad. Dat is het terrein waar je zit. Als ik het materiaal geko zen heb begint de arbeid. Zagen, schuren, snijden, het maken van honderden vormen. Tenslotte ga ik dan aan de compositie werken. Het werk is arbeidsintensief. Zelfs het maken van een eenvoudig sieraad kost een hoop tijd. Elk stukje perspex bijvoor beeld moet eerst gepolijst worden. Omdat het werken met glas zulk clean werk is moet je stukje voor stukje doen want anders komen er stofjes tussen en zoals gezegd: die zijn niet meer te verwijderen.' Het gevaar „Het glas geeft veel splinters. Doordat ik een bril draag hoef ik daar voor mijn ogen niet zo bang voor te zijn. Maar als ik met perspex werk doe ik altijd een mondstukje voor, want anders adem ik al die kleine deel tjes in Ik heb een zaagmachine, en als ik die aanzet móét ik me beschermen Mijn man is wel eens boos want ik vergeet gemakkelijk om me te beschermen Niemand kan zo maar tegen me zeggen: „Mam, ik kom even bij je kijken." De kinderen wonen niet meer thuis, hoor. Maar als ze zouden komen mogen ze zeker niet op blote voeten beneden komen. Dan moeten ze eerst espadrilles aan doen „Ik heb in de woonkamer en beneden een gewassen gnndvloer. Dus je kunt er heerlijk met de bezem door. Er blijven echter vaak splinters liggen Dus je moet echt oppassen. Maar doordat ik er al zo'n tijd mee werk weet je op een zeker moment precies hoe je het materiaal moet hanteren. En ja, één klein foutje en het kost je een dag omdat het nooit te herstellen is. Dat is met glas heel erg. Het is exact mate riaal. Je kunt niet zeggen: nou, dan doe ik dit of dat maar even. De vorm die je had gedacht moet het dan ook hebben. Je kunt daar niet van af wijken. Dan past het gewoon niet. Glas heeft heel veel dimensies. Met donker weer zie je de groene randjes. Is het zonniger, dan gaat het allemaal glinsteren. Dan gaat alles oplichten. Zijn het net sterretjes. Zet je er een kaars naast, dan heb je weer een ander effect. In wezen hangt glas ook samen met schaduwen. Elk moment van de dag kan er een ander gezicht op zijn. Het is zulk fantas tisch materiaal Als je er een keer mee bezig bent kom je er nooit meer van los. Glas houdt je gewooh in zijn greep." Imy Baron maakt nog wel eens 'een uit stapje naar de textiel'. Zoals de dag dat haar dochter thuis kwam en 's avonds een feestje had. Die vroeg haar: 'Maak iets leuks op mijn t-shirt.' Dat is toen zó uit de hand gelopen! Van dat werk zijn in verschillende boetiekjes nog tentoonstellingen gehouden. De bestel lingen gingen achter elkaar door!" Imy Baron vertelt dat ze niet al te veel schetst. Meestal weet ze van tevoren precies wat ze wil. Haar ideeén ontstaan vaak 's nachts. Ze overdenkt het geheel. Ziet het ontwerp als het ware vóór zich. Ze begint dan, wéét wat het ongeveer moet worden. Laat dan heel veel weg. Dit kan weg Dat kan weg. Ze mmiceert erg, zegt ze. Meestentijds vindt ze alles 'veel te veel van het goede' Vandaar dat er altijd één element overblijft dat wordt uitgewerkt „Nu ben ik dus bezig een schaal te maken Eén is prima. Als daar niets van weg gaat, wat er in kan zitten, is dat geen ramp Mensen vinden glas vaak te kwetsbaar. Te eng met kleine kinderen. Duizend en één excuses om geen glas te kopen. Trouwens een glazen schaal stéat lang niet overal. Je moet er ook een beetje een inrichting voor hebben. Zo'n schaal staat niet op een Desso-kleed. Het ding neemt ook een bepaalde ruimte in. Maar goed, die ene schaal is dus prima. Als die niet gaat zet je meerdere schalen bij elkaar en wordt het één object op zich. Dan wordt zo'n schaal een element van een groter geheel. Dat wil ik eigenlijk altijd. En onbewust gaat het ook altijd zo. Soms denk ik: waarom moet dat? Probeer het eens anders! Maar dat wil' niet Je komt toch altijd weer terug bij iets dat misschien het meest bij je past. Aange zien je geest met heel veel dingen bezig is wil ik, als ik iets bekijk, dat het me rust geeft." Wat ook op zich heel leuk is is als je gewoon doorzichtig glas combineert met ontspiegeld glas Dan krijg je weer een heel ander effect. Het ene geeft wat meer licht dan het andere Het ontspiegelde werkt met zijn schaduw. Zo kun je bijvoorbeeld ook heel mooi werken met verschillende diktes. Een combinatie van dikke groene randen en dunne randjes is erg aantrekkelijk. Over glas kun je dagenlang praten. Toch is het maar één materiaal. Zeker als je van die grote platen hebt. Je snijdt er dingen van. Je werkt met lijmen. Specifieke glaslijmen werken het mooist uit als de zon er op staat. Soms heb je geen zon, en dan duurt het dagen voordat de lijm droog is. Die lijm heeft tóch dat zonlicht nodig. Dat is op zich ook verba zingwekkend. 's Avonds kun je er dus niet mee werken. Dan duurt het de hele nacht voordat iets droog is, en kun je al maar niet verder. Als het zonnig is is de lijm na vijf seconden droog. Dan is het keihard en kun je het er niet meer afbikken. Het is dezelfde lijm die in de vliegtuigindustrie gebruikt wordt. Maar met al dit soort dingen is het zo: puur hard werken, gewoon maar doen, en steeds maar dóórgaan!" Anco Mali Ik schrijf in voor het Kunstwerk van de maand december van de Lcusder Krant. Ik ga akkoord met de prijs van 200,— en met de voorwaarden, zoals die in de Leusder Krant van 25 november vermeld zijn. Naam: Adres: Telefoon: Wel/geen abonnee: J N (doorhalen wat niet van toepassing is)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7