De bus die altijd op tijd is Landelijk bevolkingsonderzoek borstkanker Wat moeten vrouwen met Europa .Leusder Krant. Agenda 'rouw op fiets Gezocht \sam Sharizadeh ontvluchtte Iran en vond een nieuw thuis in Leusden KPO Leusden ontvangt Sinterklaas Dia's bij de PCOB foensdag 2 december 1992 Pagina 9 .EUSDEN - Asam Shariza- ch ontvluchtte bijna 5 jaar eleden haar vaderland. De is- imitische republiek Iran, to- xeerde op geen enkele wijze politieke activiteiten van aar man. Sharizadeh zelf on- erging de structurele onder- rukking van de vrouw met roeiende wanhoop. Nadat aar man was vrijgelaten hield staatspolitie niet op met ontrole uitoefenen op het ge in. Dortdurend kon haar man op- euw opgepakt worden. „We jnden niet meer in die ge- arlijke situatie blijven le- ;n." Sharizadeh noemt het irplicht dragen van de hoofd- iek als één van de verplichte, terlijke islamitische regels tor de vrouw. Dat deze regels rikt uitgevoerd dienden te orden bleek. ,,Ik droeg bij- lorbeeld mijn hoofddoek niet de juiste wijze." Dat onder- ind zij herhaaldelijk bij con- ole van speciale autoriteiten, doelt op de Hezbollah. Deze artij van God' heeft een soort ligieuze politie die erop toe- |;t dat de islamitische regels geleefd worden. De maatschappelijke en reli- ïuze onderwaardering van vrouw ten opzichte van de an strekte zich uit op elk ak. Sharizadeh ondervond haar werk dat meedenken aandragen van nieuwe eeën door vrouwen geenszins prijs gesteld werd. En als aatschappelijk werkster ocht zij slechts 'hulpverle en' op een wijze die in de lijn van het islamitisch beleid, aarvoor werd jaarlijks door n islamitische commissie een iderzoek ingesteld naar het list functioneren' van de aatschappelijk werkster, lke werksoort en beroep ;eft haar eigen commissie.) eze commissie bepaalde of it contract voor een jaar ver- igd werd of niet Zo werkte larizadeh al 9 jaar jaar zon- perspectief op een vaste ian. Asam: ,,We zijn naar kije gevlucht." Met haar hter van 5 jaar oud, wacht- zij daar met haar man elf anden op de mogelijkheid lar een ander land te vertrek- In die tijd moesten zij rtdurend gesprekken voe ren met de Verenigde Naties en verschijnen voor verschillende buitenlandse commissies Uit eindelijk koos een Nederlandse commissie het gezin als politie ke vluchtelingen. Asam: ,,Ik wist alleen van van de mooie bloemen in Nederland," vertelt ze over haar voorkennis van Nederland. ,,Maar toen vlogen we boven Nederland en we za gen nergens bloemen. We had den verwacht overal bloemen te zien'", lacht Sharizadeh. In Nederland begon het ge zin opnieuw. „Eigenlijk als een net geboren kind," vergelijkt ze de eerste fase. „We moesten de taal leren kennen, het land, de cultuur en de mensen." In het opvangcentrum Apeldoorn kwam de moeilijke overgang direct tot uiting in een inci dent Dat staat in haar geheu gen gegrift. Zelf maatschap pelijk werkster wist ze hoe be langrijk heldere communicatie is. Eenmaal verloor ze haar huissleutel en juist tegenover een nederlandse maatschap pelijk werkster kon zij niet duidelijk maken hoe de sleutel kwijtgeraakt was. Het maakte haar boos de juiste versie van het gebeurde niet over te kun nen brengen. „Dat vergeet ik nooit meer, ik vond het zo erg mezelf niet goed uit te kunnen drukken." Eén van de eerste positieve in drukken was de 'hollandse stiptheid'. ,,De bus die altijd op tijd is," noemt ze als voorbeeld. „Zelfs vertraging hier kan je niet vergelijken met vertraging in Iran Na Apeldoorn kreeg het ge zin een wonmg toegewezen in Leusden. De Sharizadeh's moesten in het begin wel voort durend hun politieke status duidelijk maken als vluchte lingen. „Nog steeds een mis verstand in Nederland," zegt ze daarover „We moesten tel kens bewijzen dat we geen eco nomische vluchtelingen waren en om financiële redenen ge vlucht waren." Ook het ge brek aan kennis van het land deed de omgeving soms letter lijk in het boodschappenkar- retje kijken. Sharizadeh, ge kleed in een vlotte spijker broek en trui, lacht weer als ze daaraan terugdenkt. „Dat von den we met zo erg hoor, we moesten gewoon nog kennis maken." „Voor iedereen, maar spe ciaal voor de vrouw was het religieuze bewind erger. Op grond van sexe was de onder drukking volledig. Deze on derdrukking heeft zelfs haar legitieme grond in het burger lijk islamitische recht. Zo geldt bijvoorbeeld een juridische be paling dat meisjes van 8 jaar en 9 maanden volwassen zijn. Va der of broer kunnen dan hun dochter of zus uithuwelijken en daarvoor een bedrag aan de aanstaande echtgenoot, c.q. ei genaar vragen. Volwassen meisjes hebben voor een hu welijk tevens toestemming no dig van vader of broer. Daar naast hebben de mannen het recht meerdere vrouwen te hebben." „Nog een voorbeeld van slechts een enkele ongelijke bepaling „Een vrouw mag geen president worden of ad vocaat. En een vrouw is als een enkele getuige niet voldoende in een rechtszaak. Eigenlijk zou je kunnen zeggen dat twee vrouwen de waarde hebben van één man." De burgerlijke wet gaat zelfs zo ver dat een man zonder al teveel moeite van zijn vrouw kan scheiden. Als de vrouw wil scheiden kan zij na een onderzoek maximaal een 'voorlopige scheiding' krij gen. Maar haar echtgenoot kan deze scheiding intrekken. Zelfs in dit geval is de toestemming van de man nodig. Zelf heeft zij meegemaakt dat vier onge trouwde vrouwen met mannen een verhouding hadden en daarna gestenigd werden. Deze straf is verplicht in de wet. Voor de ongetrouwde man zijn allerlei mogelijkheden aan deze 'straf' te ontsnappen. On mogelijk in verweer kunnen komen tegen deze algemene toestand van vrouwen, gaf haar het gevoel af te stompen en langzaam te sterven. Shari zadeh, een levendige en actieve vrouw, besloot zonder een en kele keer de moed te laten zak ken in Nederland direct aan haar nieuwe bestaan te gaan werken. „Je moet het zelf doen," zegt ze energiek. „En ik zie altijd oplossingen voor pro blemen! In Nederland aangekomen volgde ze direct taalcursussen. Daarna schreef zij zich in bij het arbeidsbureau en vond een werkervaringsplaats bij de crèche van het asielzoekerscentrum Binnenkort heeft ze een jaar werkervaring en wil dan gaan solliciteren naar een baan. „Ik wil graag met mensen werken, dat heb ik altijd gedaan en dat wil ik blijven doen." Ze kan op het moment niet in haar 'oude' baan terecht door een nog onvolledige beheersing van de Nederlandse taal. Dat is, weet ze, van essentieel be lang in maatschappelijk werk. „Maar problemen oplossen zit er gewoon in," zegt ze. Dus naast het werken in de crèche hielp ze waar ze kon vluchte lingen uit Iran in het asielzoe kerscentrum. Nederlandse vrouw „Je kunt de actuele situatie van de Iraanse vrouw niet ver gelijken met die van de Neder landse vrouw. Maar de positie van de Nederlandse vrouw ver geleken met Zweden is niet zo goed. Het is moeilijk om een baan te krijgen voor een vrouw. Maar dat is mijn me ning." Ook zaken als kinderop vang, van essentieel belang voor een vrouw die wil werken, zijn nog onvoldoende geregeld in vergelijking met een land als Zweden, denkt ze Sharizadeh noemt als voorbeeld- „Kijk maar eens als je naar de markt gaat. Alleen maar vrouwen met kinderwagens. Waar zijn de mannen? Die zijn aan het werk Eigenlijk begrijpt ze niet hoe de meeste Nederland se vrouwen met kinderen wel een goede opleiding maar toch geen baan hebben. „Tekort aan banen speelt ook een rol, denk ik. De overheid zou meer banen moeten creëren voor vrou wen In vergelijking tot de huidige Iraanse samenleving noemt ze het samenwonen een positief fenomeen in Neder land. „Ik vind het echt heel goed dat mensen eerst elkaar serieus willen leren kennen en na een paar jaar pas de keuze maken te gaan trouwen. Maar niet als een al te gemakkelijk uitproberen," haast ze zich te zeggen. „Dat vind ik echt niet goed." Voor alle vrouwen in Leusden in de leeftijd tussen 50 en 70 jaar, geboren in de jaren 1922 tot en met 1942 bestaat vanaf vrijdag 11 december a.s. de mogelijkheid om zich in de ei gen woonplaats op borstkan ker te laten onderzoeken. Vroegtijdige opsporing Door deel te nemen aan het onderzoek kan borstkanker niet worden voorkomen, maar door vroege opsporing is de kans om er aan te overlijden drie keer zo klein. Bovendien kan door vroegtijdige op sporing vaker een borstspa- rende therapie worden toege past. Onderzoek Het onderzoek naar borstkan ker vindt elke twee jaar plaats. Alle vrouwen geboren in de jaren 1922 tot en met 1942 krijgen een brief van de GGD Eemland met een uitnodiging om naar het Onderzoekscen trum te komen voor een on derzoek. Er is gekozen voor deze leeftijdsgroep omdat bij hen de kans om borstkanker te krijgen het grootst is Het borstonderzoek wordt uitge voerd in een verplaatsbaar on derzoekscentrum dat speciaal Een goede columniste voor de Haarlijn-pagina met een kriti sche en humoristische kijk op de Leusdense situatie voor vrouwen. Betaling: 35,- per column van 35 regels. Onder werp in overleg met de redak- tie van de Leusder Krant. In lichtingen: 033-945735. hiervoor ontworpen is. Voor vrouwen uit Achterveld inclu sief Terschuur komt deze te staan op de parkeerplaats bij het dorpshuis "Ons Gebouw" Voor de vrouwen uit Leusden inclusief Stoutenburg komt het onderzoekscentrum te staan naast de hoofdingang van het verzorgingshuis 't Ha- mersveld, Albert Buining- gaarde 34 in Leusden Het onderzoek duurt ongeveer een half uur. Er worden van elke borst röntgenfoto's ge maakt. Op deze foto's zijn zelfs kleine afwijkingen al te zien die je niet kunt voelen. De hoeveelheid straling die voor de foto's wordt gebruikt is zo klein dat men zich daar niet bezorgd over hoeft te maken. Alle vrouwen krijgen schrifte lijk binnen 14 dagen de uitslag van het onderzoek. Nieuw Vrouwen van 71 jaar en ouder die ook aan het onderzoek wil len deelnemen kunnen daar voor kontakt opnemen met het Preventicon. Voorlichting Met vragen over borstkanker kunt u terecht bij de huisarts of bij het Integraal Kanker centrum Midden-Nederland, tel. 030-319924. Ook kunt u de voorlichtingsbijeenkomst over dit bevolkingsonderzoek bijwonen. Deze wordt gehou den op: woensdag 2 december om 09.30 en donderdag 3 de cember om 14.00 uur in "Groot Krakhorst", Bolderikhof 18 in Leusden. Met vragen over de uitnodi- len standbeeld moeten ze >or jullie oprichten", mom- 'lde een onbekende, oude an. Hij keek bewonderend e, hoe ik professioneel, na de and voor en de tassen opzij, ik nog twee kindertjes plus n pak luiers op mijn fiets es Tros fluitend zette ik het ulletje in beweging. Die ier ging het goed. Maar hoe ak heb ik daarna niet zuch- ad bij een volle winkelwa- n gestaan, bedenkend dat ik eer veel te veel had gekocht y, een keer. En wie weet er een lossing voor een wiebelende ilgeladen fiets en een leeg rretje die je nog terug moet engen. inder leuk is ook om met een ote dochter, bij windkracht ven, achterop te fietsen, aar ja, haar fiets heeft een cke band en de zwemjuf ïcht. wij vrouwen fietsen wat Het startschot werd op mijn vijfde verjaardag gege ven. Een te grote groene fiets met reuze blokken. Nooit ver geet ik die keer, dat ik een blok verloor en niet meer wist hoe te remmen. En nu, nu kijk ik met wat ja loezie naar die jongere vrou wen met die kletsende hum pies voorop. Wat was dat ge zellig en wat zag je veel sa men. Paarden, bloemen, hon den, vogels en koeien. Ik ben nu al een tijdje bezig om een Amerikaanse hiervan te over tuigen. Zij vindt het echter le vensgevaarlijk en zolang Do nald nog geen helmpje heeft, blijft hij verstoken van al dat moois. Ja en eigenlijk is het soms ook wel eng! Maar ja, Ne derland en moeders met kin deren op de fiets, het hoort bij elkaar. Een standbeeld is nog niet zo'n slecht idee! Tineke Klerk Gelezen in APROPOS, uit gave van de Emancipatieraad. We vergeten wel eens dat Eu ropa een vrouw was, waar Zeus, de oppergod der Grie ken zijn welgevallig oog op had laten vallen. Zeus - toen al op leeftijd - is uit ons beeld verdwenen, maar over Europa horen we elke dag meer, is Eu ropa inmiddels volwassen ge worden, is zij klaar voor haar "rijpheids"-party op 1 januari 1993. Europa ontplooide zich gelei delijk onder haar toeziende voogden EGKS (Eur. Gem. v. Kolen en Staal), EEG (Eur. Ec. Gem.) en EGA of koos naampje Eurotom (Eur Gem. voor Atoomenergie) tot een economisch model dat er zijn mocht. Velen vonden haar een begeerlijke partij maar zelf voelde zij dat zij nog wat miste om volledig te zijn; in 1986 kreeg zij in een Europese Akte gedaan dat voor 1-1-1993 ook aan haar sociale aspecten en aan verbetering van het mi lieu en van haar arbeidsmilieu aandacht moest worden be steed en niet alleen aan de ont wikkeling van de ecnomische en monetaire unie. Laten we het maar "feminisering van Europa" noemen. - Na dit amusante stukje uit APROPOS sla ik een aantal stukken over die gaan over de diverse commissies, omdat we dat vorige maand al hebben kunnen lezen. Ik wil toch nog een commissie aanreiken die ik in dit lange artikel tegen kwam en wel de Europese Commissie voor de Rechten van de Vrouw (van het Eur. parlement) en ook een Raad- gevens Comité Gelijke Kan sen, die de Europese Commis sie adviseert, een soort Euro pese Emancipatieraad. Drie achtereenvolgende actiepro gramma's werden speciaal voor vrouwen opgezet. Vanuit het Europees Sociaal Fonds worden gelden vrijge maakt, die gericht zijn op be roepsopleidingen en arbeids marktparticipatie van meisjes en vrouwen. De coördinator voor Nederland bij deze pro jecten is Frank Boddendijk, lid Emancipatieraad en bij hem kunnen nieuwe projecten worden aangereikt, adres: Bu reau Emancipatieraad, post bus 90806, 2509 LV Den Haag. tel. 0700-3334782. Hij was mede een van de schrijvers van dit geestige artikel. Oermoeder Europa Ruim 40 is Europa bij haar partijtje op 1-1-1993 en - hoe wel men zegt dat het leven dan pas begint - vertoont zij reeds alle tekenen van de tot nu toe als vrouw gevoerde strijd: het gezicht is getekend door richt lijnen. het lichaam gesteund op de krukken van Commissie en Comité Gelijke Rechten met de medicijnen van de ac tieprogramma's. Zo hobbelt oermoeder Europa als herin- treedster de toekomst tege moet; een treurig gezicht. Aan dit nieuwe vrouwbeeld zullen we moeten wennen. Zoals alle herintreedsters, heeft ze veel geleerd tijdens haar emanci patieproces. Ze weet waar ze voor staat en ze laat het zich niet meer ontnemen, ze weet op wie ze kan rekenen en waar kansen liggen. Daarom moe ten vrouwen acte de presence geven op haar feestje. In de eerste plaats om zich te laten zien, want dat heeft Europa nodig, er zijn al te veel man nen die het voor het zeggen hebben. In de tweede plaats om zich te laten horen, want met een zwijgende meerder heid is niemand gediend. Sinds kort functioneert er een Vrouwenlobby in Brussel waar Nederland vier zetels be zet- twee geleverd door de Ne derlandse Vrouwenraad, twee door het Breed Platform Vrouwen voor Ekonische Zelf standigheid Via deze kanalen kan de stem van heel veel Ne derlandse vrouwen doordrin gen en dat moet ook steeds meer gebeuren in het belang van Europa en ons zelf, haar dochters en van haar klein dochters, die onze dochters zijn. Naast Frank Boddendijk werkte Mirjam Hommes mee aan bovenstaand artikel, dat verkort is weergegeven. Vrijdag 4 dec. 9.30 uur in de Kom. Traditio neel vieren wij de ver jaardag van Sint Niko- laas. Als je komt breng dan een pakje van 5 gulden met gedicht mee en je kunt ervan verzekerd zijn, Sint heeft ook een pakje voor jou. Sint Niko- laas hoopt veel van onze leden te ontmoeten. Dinsdag 15 dec om 20.00 uur in boerderij "Groot Krak horst" Kerstavond verzorgd met toneel van eigen leden. ging voor het borstonderzoek kunt u bellen met het Preven ticon, tussen 12.30 en 16.30 uur. tel. 030-334378. De Vrouwen Raad Leusden heeft enige tijd geleden aan Preventicon Utrecht (Stich ting Vroege Opsporing Borst kanker Midden Nederland) het verzoek gericht om een be volkingsonderzoek naar borstkanker in Leusden en Achterveld. Dit verzoek is doorgegeven aan de GGD Eemland, die hier uitvoering aan moet geven. Begin december is het zover voor de groep vrouwen gebo ren in 1922 t/m 1942. Vrouwen van 71 jaar en ouder, die ook aan het onderzoek willen deel nemen, kunnen kontakt opne men met Preventicon, tel.: 030-334378. Nadere berichtge ving wordt gegeven door de GGD Eemland. Vrouwen Raad Leusden datum: 1 december, 19.45 uur onderwerp: Vrouwen in ex- Joegoslavië plaats: Vooronder, Leusden kontakt: Betty Dirks, 946494 datum: 2 december, 9.00 uur onderwerp: Kerstkaarten in origami plaats: Vooronder, Leusden kontakt: 948322 kosten: ƒ3,- per persoon datum: 8 december onderwerp: Kerstreis naar Munster kontakt. Vooronder, 948322 kosten: 30,- per persoon datum: 9 december, 9 00 uur onderwerp: kerststukjes ma ken plaats: Vooronder. Leusden kontakt: 946884 datum: 14 december, 19.45 uur onderwerp: Kerst programma NCVB afd Leusden-Centrum plaats Dienstencentrum Leusden kontakt 945372 datum: 15 december onderwerp. Kerstviering NCVB afd. Leusden-Zuid kontakt: 03498-4822 datum: 11 januari, 19.45 uur onderwerp: Christelijk onder wijs in Pakistan, NCVB afd. Leusden-Centrum plaats: Dienstencentrum Leusden kontakt- 945372 Dinsdag 1 december, 19.45 in 't Vooronder Avond over ex- Joegoslavië. De Protestants Christelijke Ouderenbond, afdeling Leus den, komt bijeen in de koffie kamer van het verzorgings huis 't Hamersveld op woens dag 9 december a.s. om half drie. Vanaf kwart over twee wordt U verwelkomd met kof fie of thee. Mevrouw G. Lie- vaart zal dia's vertonen, die zij in Israël heeft gemaakt. De volgorde van de dia's is zoda nig dat de belangrijkse plaat sen uit de Bijbel tijdens Jezus' leven aan bod komen. Leden van dePCO.B., maar ook be langstellenden, zijn van harte welkom Als u dat nodig hebt, kunt u met een auto gehaald worden en thuis gebracht, zo dat ook ouderen uit Stouten burg, Achterveld en Leusden- Zuid deze middag kunnen meemaken. Belt U in dat ge val even naar de heer J. Hart man, tel. 943549 of de secreta resse, mevr. E. van Klinken- Venema, tel. 944440, bij wie u ook nadere informatie over de P.C O B. kunt verkrijgen.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9