'Er is veel concentratie nodig en als de bel gaat, moet ie maar gaan' Leusder Krant let weer in eiqen reaio Droge dagen Nieuws uit de verenigingen Blijspel PJGU Adra/Sympatia collecte Möe Mini-Loupe Imy Baron over glas als materiaal voor haar objekten Inschrijfbon voor Kunstwerk van de maand Nieuws uit de verenigingen Gifvrije groente Dag rechten van de mens h f/rnm Woensdag 9 december 1992 Pagina 5 LEUSDEN - De Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht (PJGU), afdeling Leusden, houdt op 11 decem ber aanstaande haar traditio nele jaarfeest. Tijdens dit jaarfeest zal het blijspel "Ei gen aard is goud waard" ten tonele gebracht worden in 'De Korf" te Leusden Ieder een wordt van harte uitgeno digd hierbij aanwezig te zijn. De avond begint om 20.00 uur (zaal open om 19.30 uur) en de entree bedraagt 7,50 (leden en donateurs gratis). Na afloop zal er nog doorgefeest worden op live muziek. Alhoewel de PJGU geen typi sche toneelvereniging, maar een jongerenvereniging is, wordt er ieder jaar een blij spel opgevoerd. Negen leden onder leiding van regisseur Willem van Engelenhoven hebben ook dit jaar deze tradi tie in ere gehouden en hebben enkele maanden gerepeteerd om 'Eigen aard is goud waard' op te voeren. Hierbij willen wij alle gevers aan de Adra/Sympatia Kol- lekte heel hartelijk bedanken voor hun bijdragen. De kollekte werd gehouden in Leusden in de periode van 12- 17 oktober jl. De opbrengst was 1759,40. Met de door u gegeven bijdra gen kunnen, tezamen met de bijdragen uit de rest van Ne derland, vele mensen in de Derde Wereld geholpen wor den. De financiële bijdragen zullen worden ingezet bij me dische hulp, landbouw- en on- derwijsprojekten en is be doeld voor mensen in nood in de Derde Wereld. Hierbij wordt niet gekeken naar ras, nationaliteit of gezindte. De Adra/Sympatia Kollekte is een initiatief van het kerk genootschap der Zevende-dags Adventisten en wordt jaar lijks door hen georganiseerd. LEUSDEN - Op 12 december fcoudt de jeugdafdeling van Postzegelvereniging De JLoupe. te Leusden haar laat ste bijeenkomst van dit jaar. yanaf 13.00 uur is de grote aal van het jongerencentrum J"de Til" open en er wordt om ■13.30 begonnen. ■Vat gaat er gebeuren op zater- ldag 12 december? Reken maar lop een leuke postzegelmiddag met een verloting, veiling, nisschien wel een bingo en na- uurlijk de prijsuitreiking aan |de winnaars van de ladder- ompetitie 1992. Kortom een leuke afsluiting ^an het postzegeljaar 1992! nformatie over de Mini Loupe of aanmelden als lid: Lel M. Jimmink, jeugdleider tan de Mini Loupe Tel. 145392. De schalen schaal van Imy Baron LEUSDEN - Als ik de hal van Imy Barons woonhuis in kom omringt me ogenblikkelijk de door haar geprefereerde kleur stelling wit-zwart. En het door haar gekozen materiaal glas. Met hier en daar een aardkleur uit de natuur. Witte muren. Witte kapstok. Langwerpige spiegel met witte console waarop zwarte potjes met den- neappels. Op een antiek bruin houten kastje hoog oprijzende strips in wit en zwart glas. Er naast een compositie van rond op elkaar gestapelde door zichtige glasstrips. Vrolijk twinkelen de groene randjes in het lamplicht. Imy draait er nog even een spotje naar toe. Aan één van de wanden een zwart-wit tekening van Max van Haasen uit 1975. Mensge zicht waarvan één oog geac centueerd is. Aan een andere wand een reliëf van haar hand. Op een witte plaat vierkantjes doorzichtig glas op ritmisch repeterende wijze afgewisseld door ronde witte blokjes. Van uit de hal doorzicht door haar atelier naar de tuin toe. Tussen de bomen een al wat ouder werk van hoge verticale glazen elementen waarmee de wisse lende seizoenen hun kleurver- schillend spel spelen Is het mistig dan zijn alleen de hoe ken te zien. Óf hangen er aan alle kanten druppels. Als het gesneeuwd heeft komen er glinsterende kroontjes op. Op tafels in de tum een win- terarrangement. Gebundelde berketakjes. Mandje met ste rappeltjes Oranje kalebas. Noten, vruchtbeginsels. Aan de muur een grote oude vork. Nog van Imy's vader. Ze is er erg op gesteld. Naturelle droge dennenaalden heeft ze tot klei ne toefjes bij elkaar gebonden. Serieel werk Vanuit de hal ook reeds gezicht op een op haar witte werktafel bijeengeplaatste groep glazen schalen Dé glazen schalen ontworpen en vervaardigd voor het kunstprojekt van De Leusder Krant. In het atelier wit geschilderde rotan stoelen. Een wit geschilderde rieten wasmand Een zwart-wit teke ning van Max van Haasen. Op de werktafel een flexibele zwarte lamp die naar alle kan ten en hoogten kan uitzwaaien. Met daar dichtbij, hoe kan het ook anders, een flacon Glassex. De werktafel staat bij het raam om zoveel mogelijk licht bij het werken op te vangen. Op een lage tafel een ronde zwarte doos. Ook een zwart-witge- blokte bus met hier en daar een rood blokje. Als clean basis- vlak overal de gewassen grind- vloeren. Om vooral excessief 'schoon' te kunnen werken. Om de strenge strakke sfeer te doorbreken in het atelier een pot met een fikse ronde stekeli ge cactus en in een aardkleun- ge schaal een hoog opschieten de langgerekte dunne cactus Op vele plekken in haar huis serieel werk. Zolang ze zich kan herinneren gaat ze uit van één element dat ze uitbouwt, herhaalt, vergroot. Zwart wit zijn overal in huis haar favo riete kleuren. Als ze dit nog eens nadrukkelijk stelt voegt ze er lachend aan toe: ,,Niet dat ik zwart-wit denk, hoor. Ik zie veel nuancen Dingen moeten voor mij heel veel ruimte heb ben. Maar ik val selectief op eenvoudige dingen Die een voudige dingen zetten zich vast in mijn gedachten, en daar ga ik mee aan het werk. Ze vor men een onuitputtelijke bron van inspiratie voor me." Graag ook combineert Imy strak zwart-wit met oude aar den potten, houten lepels uit allerlei landen. Op een tafel met glasplaat heeft ze een groeisel van een halfparasitai- re plant gelegd ,,De natuur maakt zulke mooie dingen. Daar word je stil van. Ze zijn zo simpel en zo fraai. Je beseft dat je die eenvoud en schoonheid nauwelijks kunt benaderen." „Glas lijkt kwetsbaar", zegt ze. „maar het is best heel sterk. Daar vergissen mensen zich in. Het fijne is ook dat je er zo groot in kunt werken. Met grote glazen platen krijg je echt niet iets kneuterigs." Op tafel ligt een boek van glas doortrokken met transparant plastic verpakkingsmateriaal met bubbels. Het strak door zichtige glas speelt een flonke rend spel door middel van zijn groene snijrandjes. Verrukke lijk materiaal is dat plastic pakmateriaal. Imy laat er me nog een in hout gevat objekt van zien. Op speelse wijze is door de bubbels heen een zwart draadje getrokken. De schaal In haar atelier draaien we rond de schaal. Of liever gezegd de groep schalen. Ze heeft er een heel stel bij elkaar geplaatst. Twee fragiele glazen wanden die iets kostbaars inhouden. Die door hun strakke verticale opstelling aan de inhoud een accent geven. Doordat de wan den eenvoudige glazen recht hoeken zijn valt het accent op de inhoud Valt de aandacht op die halfronde glassegmentjes in het midden. En op de groene kantstreepjes die er iets pre cieus door krijgen. Ondanks de fragiele wanden is er sprake van een midden massa. Die echter op zich ook weer doorzichtig blijft. Het midden is compacter dan de kanten maar blijft licht door geven. Alle puntjes blijven juist daardoor zichtbaar. Het eigenlijke schaalgedeelte, de middenpartij dus, heeft een be paalde massa. Terwijl het ob jekt toch een zeer fragiel uiter lijk heeft Het aardige is dat, al heeft Imy de schalen gegroepeerd, ze toch individueel werken. Bij de ene schaal heeft het midden deel groengetinte kantjes. Bij een andere schaal werken die zelfde kantjes als dia- mantkleurige facetjes. Bij een derde schaal komen ze over als repeterende verticale streepjes of wat poëtischer uitgedrukt als rietstengels. Het goede aan de schaal vind ik dat, in welke stand je hem ook zet, hij goed werkt Ook als je hem ondersteboven of op zijn zij zet zijn de verhoudin gen dusdanig dat de schaal het als objekt goed doet. De schaal voldoet aan de voorwaarde dat een goed objekt van alle kanten rondom bekeken kan worden en dan optimaal funktioneert Simpel „Dat moet natuurlijk ook met glas", zegt Imy. „Omdat je er doorheen kijkt zie je alles in wezen in één keer. En toch niet. Dat is heel gek. Het is simpel. Doordat het simpel is moet het juist perfect zijn. Dat heeft heel erg te maken met het feit dat als je maar één klein ding hebt je daar ook heel bewust naar kijkt Dat moet dus voor honderd procent goed zijn. Bij andere dingen kun je nog eens zeggen: ik doe daar nog een veegje of een streepje bij. Je kunt iets toevoegen Maar dit: het is zo exact, het moet in één keer goed zijn. Dat is juist het punt. Hoe je er ook doorheen Ik schrijf in voor het Kunstwerk van de maand december an de Leusder Krant. Ik ga akkoord met de prijs van 200,-- en met de voorwaarden, zoals die in de Leusder Krant \an 25 november vermeld zijn. Naam: Adres: Telefoon: Wel/geen abonnee: J N (doorhalen wat niet van toepassing is) kijkt: elke keer moet dèt het gelijk zijn. Je krijgt elke keer iets ex tra's. Het grappige is dat, als je vier schalen exact hetzelfde zou neerzetten, en je doet er een spot op, dan misschien nog niet eens de massa van de schaal gaat werken, maar dat dan de contouren weer iets gaan zeggen. Dan gaat indivi dueel bijvoorbeeld de grond of het tafelblad meespelen Je kunt er ontzettend veel mee. Op een gegeven moment lijkt het net of het ding gewoon in de lucht hangt We zijn het er roerend over eens dat glas één van de mooi ste materialen is. Als spannend en juichend wil ik het materiaal betitelen Imy vindt het een goede karakteri sering waarin ze zich geheel kan vinden Spannend is het materiaal voor haar ook al omdat in zo'n schaal als die ze ontworpen heeft voor de Leusder Krant het evenwicht heel nauw luis tert „Als de platen maar één milimeter verschillen komen ze wankel te staan. Dan kun je er niets meer mee. Dan verliest het geheel zijn stevigheid Je moet heel geconcentreerd be zig zijn. Zelfs geen radio aan. Als de bel gaat moet ie maar gaan. De ambachtelijke benade ring is razend moeilijk. Er mag niets fout gaan Ik gebruik hoeken van raam, tafel, driehoeken. Er mag niets verschuiven. Er hoeft maar Iéts te verschui ven en het is mis." Onze verwachtingen zijn ook gespannen Zal de schaal zijn weg in Leusden vinden? Wie zullen de schaal kopen7 Waar om voelen de kopers zich door de schaal aangetrokken? Waar zetten ze de schaal neer? Wat beleven ze eraan? We zijn erg benieuwd! Anco Mali LEUSDEN - De Werkgroep Milieu van de Raad van Ker ken en het Comité Milieuzorg Leusden zijn blij dat een groenteboer in de Biezenkamp milieuvriendelijke aardappe len en groente verkoopt. En maar weinigen is bekend dat er ook een rijdende milieu- groenteboer in Leusden is. In de gangbare teelt wordt, om aardappelrassen te kwe ken die resistent zijn tegen ziekten, met landbouwgif ge spoten. Zelfs al voor ze ziek zijn; dat noemt men preven tief werken. Aardappelrassen die heel gevoelig zijn voor ziekte en dus veel gespoten worden zijn Bintje, Eigenhei mer, Bildstar en Marijke In de milieuvriendelijke land bouw wordt niet gespoten Daar zoeken ze net zo lang tot ze een ras gevonden hebben dat zelf weerstand kan bie den Dat ze altijd iets duurder zul len blijven dan de 'gewone' aardappels en groente is on vermijdelijk Als je op de gangbare manier een akkerbe- drijf runt en dus spuit, kan kun je met wat loonwerk en een paar machines al het werk doen. Maar in de biologisch dynamische teelt maken de boeren gebruik van de schof-' felbalk en de onkruideg Zo'n verschil werkt door in de prijs, al is dat voor de winter groenten maar een kwartje per kilo De kwaliteit is heel goed en voldoet aan een aantal strenge voorwaarden Voor de consument is het EKO-keur- merk een goede garantie. Deze produkten worden gecontro leerd vanaf het prille begin op het land van de boer tot in de winkel. Men kiest dan voor een schoon produkt uit goede grond. Adressen van verkoop punten zijn te bevragen op tel. 941774. LEUSDEN - Donderdag 10 december van 15.00-18.00 uur, zal de Amnesty International groep uit Leusden de traditio nele fakkelwacht houden rondom de Kooikersgracht in het winkelcentrum "De Ha mershof". Het Leusdens plat form "Leusden Wereldwijd" (v.h.. mondiaal beleid) heeft toegezegd zich bij de fakkel- wake te willen aansluiten. Een ieder die stil wil staan bij de mensrechtenschendingen in de wereld, wordt door Am nesty van harte uitgenodigd om met de fakkelwacht mee te doen. De stand van Amnesty (tegenover Pim Berghuizen) zal zijn gewijd aan de Oe- ganda-actie en de groetenactie (kaarten naar gevangenen). Tevens kunt u hier terecht voor vragen en algemene in formatie over Amnesty. )UD We hadden maandag last van een depressie, die op stap ging van Ierland in zuidoostelijke richting op weg naar de Golf van Ge nua. Een aparte kern bleef op de Noordzee hangen en daardoor stroomde er vochtige lucht over ons uit. Dat leidde dinsdagochtend op uitgebreide schaal tot mist Op de nadering van de depressie kromp de wind maandag naar zuid oost tot oost en daarmee werd in eerste instantie vrij koude lucht aange voerd Een frontaal sys teem begrensde zachtere lucht en aan het einde van de ochtend was het kwik in Zeeland al opgelopen tot 8 graden m Limburg werd ruim 9 graden genoteerd. Daarentegen was het in Groningen en Friesland toen slechts 4 graden. Wij kwamen ook in de mildere lucht terecht, waarin het kwik tot 7 8 graden steeg. In Achterveld werd gister ochtend 6 mm afgetapt. De komende dagen is het wat kouder, maar het blijft wel droog. Achter de genoem de depressie is de lucht druk snel gaan stijgen bo ven de Noordzee en zuide lijk Scandinavië en daar-N door draaide de wind gis teren naar noordoost tot oost. Uit die hoek mogen we in de eerste winter maand natuurlijk geen subtropische verwennerij verwachten, maar echt koud wordt het ook niet omdat de vorst in grote delen van Scandinavië op dit moment weinig voor stelt. Door de lange nachten kan het kwik tij dens opklaringen wel flink terugvallen, zodat een graadje vorst gedurende de kleine uurtjes en de eerste ochtenduren best mogelijk is. Overdag klautert de temperatuur weer enkele graden boven het vries punt en bij niet al te veel wind is er sprake van rus tig winterweer. Wel zal er later een wat grotere kans op mist zijn, die zich in deze tijd van het jaar lang weer te handhaven. De de pressies trappen dus even op de rem, maar vinden wellicht in het weekeinde het gaspedaal weer terug, want tegen die tijd trekt een diepe depressie over de noordelijke Oceaan rich ting Noordkaap. Bij ons betekent dat een opleving van de naar west draaien de wind en dat geeft op nieuw enige verzachting te zien. Bovendien neemt de kans op regen toe, waar door een echt winterse pe riode (nog)niet op stapel staat Het is precies 30 jaar geleden dat de laatste zeer strenge winter Europa in zijn greep kreeg. Ter gele genheid daarvan zal ik de komende tijd enkele de tails uit die winter van 1962/63 de revue laten passeren, daarbij onder steund door een prachtig boekwerk over die 'klas sieker', genaamd 'Bar en boos' De winter kende een langdurig verloop. Eigen lijk werd het eerste spelde- pnkje al vroeg uitgedeeld. In de tweede helft van no vember werd het kouder, uitmondend in een Sin terklaaswintertje Toen kwamen we voor het eerst uitgebreid op de schaats, maar enkele dagen later viel de dooi in, juist op de dag dat onze prinses Wil- helmina in Delft werd be graven. Weinigen zagen toen nog enig heil in het verdere win terverloop, immmers een doorbreken de west-circulatie is half december meestal geen eendagsvlieg. Bovendien had de Duitse top-meteo- roloog Bauer een zeer zachte winter in het voor uitzicht gesteld Hoe an ders zou het verlopen.. Het verschil tussen den nen en sparren schijnt voor velen een moeilijk begrip te zijn en vaak worden ze verwisseld. Tijdens een scholieren- kwis op de TV werd eens de vraag gesteld: Wat voor soort boom is de kerstboom? Het ant woord was: Denneboom Tot mijn verbazing werd het antwoord goed gere kend en kreeg de deelne mer zijn onverdiende punten. Hieruit bleek weer eens hoe hardnek kig het misverstand is; onze kerstboom is geen denneboom maar een spar. Er bestaan tiental len soorten dennen en sparren, maar we zullen ons beperken tot de meest voorkomende soorten. De bekendste spar is wel onze aloude kerstboom, als soort bekend als Fijn- spar en oorspronkelijk geen inheemse boom, een slanke, kegelvormige boom met kransgewijs geplaatste takken. Hij kan veertig meter hoog en vijfhonderd jaar oud worden. In ongerepte ge bieden en onder gunstige omstandigheden zelfs wel zestig meter hoog en zevenhonderd jaar oud. De naalden hebben een ruitvormige doorsnede en zitten op uitstekende bladkussens. Als de naal den afvallen blijft er een takje over dat als een rasp aanvoelt en kenmer kend is voor de soort. De vrouwelijke bloemen staan in het begin rechtop als kleine, rood achtige kaarsen, later buigen zij zich naar bene den en rijpen tot licht bruine, langwerpige ke gels waarin, tussen de schubben, de zaden rij pen. Bij droog en win derig weer gaan de schubben uitstaan en val len de gevleugelde zaden er uit om door de wind te worden verspreid. De spar levert een zacht, wit en elastisch hout, het zogenaamde vurenhout, dat veel toepassing vindt als bouwmateriaal. Ook wordt het wel gebruikt voor meubels omdat het goed gepolitoerd kan worden en in de papierin dustrie. Op plaatsen ryriSpAR waar de spar langzaam groeit, zoals op rots achtige grond in de ber gen, waardoor hout ont staat met een fijne struc tuur, levert hij het mate riaal voor klankkasten van vleugels en piano's en bovenbladen van vio len en andere strijkin strumenten. Van de verschillende soorten dennen is hier de Grove den wel de meest bekende. In Nederland werd tot voor kort aange nomen dat hij niet in heems was, maar nu ver onderstelt men dat hij al tijd aanwezig moet zijn geweest. Hij werd echter pas in massa aangeplant rond de eeuwwisseling, toen door invoering van kunstmest de heidevel den voor de landbouw niet meer noodzakelijk waren en door de opko mende mijnbouw veel vraag was naar hout om de mijngangen te stutten. Hieraan danken we nu nog de dennenplantages die we naaldbossen noe men. De Grove den heeft blauwgroene naalden die paarsgewijs in grijze scheden staan. Hij heeft een doorgaande stam met een hoog aangezette kroon. Het onderge deelte van de stam is be dekt met een dikke bast die grijs is en gegroefd. Naar boven toe gaat de grijze bast over in een oranje-rode kleur. In het voorjaar verschijnen aan de toppen van de loten rode, vrouwelijke bloe men. De opeengedrongen mannelijke bloemen zit ten op de top van overja rige takken. De vruch ten, groene, toegespitste kegels, de zogenaamde denneappels, vormen zich in mei, maar eerst in de herfst van het volgend jaar zijn ze volwassen. Tegen het einde van de winter laten ze de zaden vallen. De Grove den stelt wei nig eisen aan de bodem en daarom treffen we ze vooral aan op arme. zure zandgronden, die minder geschikt zijn voor kies keuriger houtgewassen. Het hout, grenehout, is van goede kwaliteit. Hij zaait zich gemakkelijk uit en zo ontstaan, bij voorbeeld op heideveld- jes, de zogenaamde vlieg dennen. De zaden vor men voor eekhoorns en verschillende vogelsoor ten een belangrijk ge deelte van hun voedsel. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5