Decembermaand, filmmaand in De lieve Vrouw THEATER- 'We mogen de laatste jaren niet klagen over hoe het ons gaat' Leusder Krant THEATER JEUGDFILM- THEATER Architekten- en ingenieursbureau Articon bestaat 45 jaar Woensdag 9 december 1992 s Pagina 7 van Amerikaanse herkomst Hiermee is maar weer eens mee bewezen hoe groot de Ameri kaanse filminvloed is. Opvallend aan de ranglijst is ook dat er slechts één film uit 1992 is vertegenwoordigd de prachtige muziekfilm The Commitments van regisseur Alan Parker Verder zijn het vooral films uit de 80-er jaren die de toon aangeven. Dat dit schijnbaar toch de betere filmjaren waren wordt wel be wezen met de nummer 1: The Unbearable Lightness of Being. Deze werd in 1988 ge produceerd 1992 was dan misschien voor het filmhuiscircuit geen echt schokkend jaar, er zijn toch hele mooie produkties afgele verd. Neem nou bijvoorbeeld Alex van Warmerdam's pro- duktie De Noordelingen. Toch een film die bekroond is met twee Gouden Kalveren en in Berlijn meedingt naar de Felix, de Europese tegenhanger van de Oscar. (Vreemd genoeg komt ook zijn Abel niet in de Top 10 voor Terwijl dit toch één van de betere Nederlandse films van de jaren '80 is.) Ook werd dit jaar de langverwachte bizarre odyssee van Wim Wen- ders uitgebracht: Until the End of the World. Maar schijn baar heeft deze weinig indruk gemaakt Over smaak valt niet te twisten Maar uit de Top 10 blijkt wel dat de bezoekers van het Filmtheater een góéde smaak hebben Met de verto ning van deze films zal men menig liefhebber van goede films een plezier doen. Dit ini tiatief is dan ook een waardige afsluiting van 1992 boven het water. Hetgeen bete kende dat voor de scheepvaart die brug tientallen malen per dag open moest. Dat gaf grote problemen met het spoorver keer dat elke keer moest wachten. Met alle grote plan nen die de Nederlandse Spoor wegen in de komende jaren voor de boeg heeft was dat een situatie die niet kon blijven be staan. Articon bouwde er een nieuwe brug die een meter of vier hoger kwam te liggen. Dat betekent dat deze brug per dag misschien nog maar één of twee keer open moet. Omdat die brug vier meter omhoog moest", aldus Ir Sirre, „kon je die niet maken in de bestaande baan. Het werk heeft drie tot vier jaar geduurd en dan zou het spoorwegver keer al die tijd gestremd moe ten worden Wat is er dus ge beurd7 Er is derhalve naast de bestaande baan gebouwd. De brug is 1200 meter lang, dus dat was nog al wat! De open staande brug biedt een heel aparte aanblik Dit komt om dat een zeer speciale construc tie is toegepast. Omdat de ruimte daar heel beperkt is staat het hefmechaniek néést de spoorbaan Normaal hijs je een brug op in de weg of de baan zelf. Maar in dit geval staat het hefwerk erbuiten. Dan krijg je een heel speciale constructie. Dat heeft een aar dig effekt gehad want we heb ben daar samen met de Neder- vervolg op pagina 9 Independance met De Nachte gaal De Nachtegaal is een produk- tie van stichting Sequoia in sa menwerking met InDependan- i ce. Andersen's sprookje met dezelfde titel is als uitgangs- punt genomen voor de beel- j dende theatervoorstelling. Het j sprookje van Andersen biedt I aanknopingspunten op tal van niveaus: kunsthistorische (de negentiende eeuwse voorkeur voor het exotische, de geculti- verde natuur), cultuurfilosofi sche (de competentiestrijd tus sen het levende en het mecha nische, echt en kunst) en mo raalfilosofisch (hoe herken je het ware, waartoe leidt de po ging tot beheersbaarheid De voorstelling van Sequoia i.s.m InDependance geeft een ge laagde invulling aan het sprookje van de keizer van China die zo slecht begreep wat het verschil was tussen echte en mechanische nachte galen. Sequoia is een collectief van beeldend kunstenaars Frans Huis- man, Niek Michel, Monic Deichman en musi cus/theatermaker Hans This- sen. Gezien die achtergrond is het niet verwonderlijk dat De Nachtegaal is ontwikkeld van uit de beeldende en muzika- le mogelijkheden die het sprook je biedt Annekee van Blok land, oprichtster van Theater groep Bonheur, heeft de tek stredactie en de regie verzorgd. Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 11 december Aanvang. 20.30 uur Stichting Dansproduktie met 'Saxdances SAXdances is een uniek drie luik van dansen, waarin cho reografen en dansers van posi tie wisselen. Bianca van Dillen en Guido Severin hebben voor deze produktie de Ameri kaanse danser en choreograaf John Taylor uitgenodigd. Als danser is Taylor genomineerd voor de Zilveren Dansprijs Eerder won hij de choreogra- fieprijs van Tulsa MOTHS TO A FLAME is Taylors Neder lands debuut als choreograaf. Dit duet is ontstaan uit een persoonlijke bewegingsstijl die gebaseerd is op de Limontra- ditie. In samenwerking met de dansers onderzoekt hij zijn ei gen beweginskarakter in rela tie tot verschillende dansstij len COOPER'S BILL van de choreograaf Guido Severin omvat drie duetten met als the ma's gelijkvormigheid, opeen- stappeling en manipulatie, ge creëerd voor en samen met zijn dansers. JOHN C is een duet van Bianca van Dillen, waarin zij zich laat inspireren door een uitspraak van de komponist John Cage: I have nothing to say and I am saying it, and that's poetry'. John C is een konfrontatie tussen twee ver schillende stijlen die elkaar te gelijkertijd komplementeren: de sereniteit en kracht van danser John Taylor en de durf en elegantie van danseres Es meralda Koopman. De muziek speelt een belangrijke rol m dit drieluik. Composities van Henk Alkema, Henk van der Meulen en Klas Torstensson worden gespeeld door Leo van Oostrom (saxofoon), Paul Koek (slagwerk) en Paul Pre- nen (piano). Theater De Lieve Vrouw Zaterdag 12 december Aanvang: 20.30 uur Saxdances (foto: Ben van Duin) Edward II Gedreven door een woedende ondertoon en met behulp van verhelderende anachronismen, verfilmde Derek Jarman ED WARD II, een stuk van Christopher Marlowe (1593), tot een tragedie van indruk wekkende dimensies. De ho- mosexuele liefde van de Engel se koning Edward II voor Graaf Gaveston ontketent een burgeroorlog, niet in de laatste plaats door toedoen van konin- ging Isabella, als monument van vernederde liefde. Tilda Swmton werd voor haar rol van Koningin Isabella op het filmfestival van Venetié be kroond met de Gouden Leeuw. Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 10 tot en met woensdag 16 december Aanvang- 20 30 uur Muziek van George Crumb: Makrokosmos Volumes I, II EN IV Na twee zeer geslaagde con certen nu al weer het derde m de serie Nieuwe Muziek. De amerikaanse componist Geor ge Crumb (geboren 1929) is één van de meest interessante bui tenbeentjes in de klassieke mu ziek van de twintigste eeuw. Zijn muziek is eigenlijk ner gens goed bij in te delen. Hij zegt zelf vooral veel geleerd te hebben van Bartok, Webern en Debussy, maar in zijn werken heeft hij ook muziek van Beet hoven verwerkt, van Schu mann, Liszt, Chopin en Mous- sorgsky. Hij laat zich verder o.a. inspireren door de voor spellingen van Nostradamus, de wiskundige modellen van Pascal, de bewegingen van sterrenstelsels. katholieke misteksten en astrologische symbolen. Toch klinken zijn composities prachtig helder en origineel, hetgeen bewijst dat geen idee gek genoeg is om er fascinerende muziek mee te maken Robert Nasveld, die George Crumb vaker ontmoet heeft en al veel werken van hem heeft uitgevoerd, zal de leiding hebben over de uitvoe ring, daarbij geholpen door allerlei technische preparaties aan en in de vleugel. Deze pre paraties (bijv papier op of voorwerpen tussen de snaren) zullen klanken te horen geven, waarvan weinig mensen waar schijnlijk weten dat ze ooit op zo'n prachtige manier uit een vleugel getoverd konden wor den Theater De Lieve Vrouw Zondag 13 december Aanvang: 14.30 uur Mississippi Masala Oeganda 1972 Op de vlucht voor dictator Idi Amin weet een Indiase advocaat met zijn gezin net op tijd het vliegtuig naar Mississippi te halen. In deze 'gekleurde' staat groeit zijn dochter Mina op Ze wordt verliefd op de zwarte Deme trius en spanningen in haar ou derlijk huis kunnen niet uit blijven. Mississippi Masala, Een zoete liefdesgeschiedenis in het zuiden van de Verenigde I Staten, waaraan rascisme en I clanvorming een pittige bij- j smaak verlenen. Van de regis- seuse van Salaam Bombay! Filmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 9 december Aanvang: 20.30 uur Mario van Erp 'Flip in het land van de 1000 nachtzoenen' Eindelijk is het zover: Flip dringt samen met zijn vriend Sok door m het Land van de duizend nachtzoenen. Het eer ste wat Flip tegenkomt is 'Het Grote Boek van de Fantasie' Als Flip dit openslaat is de eer ste bladzijde zwart. De zwarte ridder heeft alle fantasie ge stolen. Wat overblijft is de saaie werkelijkheid. Zelfs zijn vriend Sok wordt weer een ge wone vieze sok en tante Toos vertikt het om uit haar put te komen. Flip bindt de strijd aan met de zwarte ridder om de fantasie terug te winnen. Hij moet de waanzinnige grote af was doen, aan de eeuwige lo pende bandmachme werken en de grote monsterenveloppen dichtplakken. Zal hij dankzij zijn eigen fantasie erin slagen om 'het Grote Boek van de Fantasie' weer kleur te geven? In elk geval niet als het aan de zwarte ridder ligt. Die stelt al les in het werk om dat te voor komen Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 16 december Aanvang. 14.30 uur ver- ^litie anta) jdag. AMERSFOORT - Architekten- en Ingenieursbureau Articon bestaat 45 jaar. Van deze 45 jaar is Articon 20 jaar in Amersfoort gevestigd. In het huidige gebouw, gehuurd van Zwitserleven, is Articon de eerste bewoner. Nadat enkele jaren elders in Amersfoort ruimten moesten worden bij- gehuurd kan Bureau Articon thans tot haar tevredenheid over het gehele gebouw be schikken. Articons kantoor aan de Ber- kenweg 7 kon mede daardoor het afgelopen jaar volledig PP worden gerenoveerd. Vooral de (j begane grond is ingrijpend ge wijzigd, waarbij het bureau fS zelf als interieurarchitekt op- ij trad Op vrijdag 27 november m werd ter inwijding van het fraaie geheel een door meer I dan vijfhonderd belangstellen- den bezocht Open Huis gehou- den. Articon is de laatste jaren meerdere malen in de prijzen S gevallen. Voor een kantoorge bouw in Hilversum dat tegelij kertijd als station in gebruik is ontving Articon de Dudoktro- fee Voor een hefbrugcon- structie kreeg Articon in 1990 de Nationale Staalprijs. Op 27 oktober 1992 reikte Mr Pieter van Vollenhoven Articon de Jaarprijs Sigma Coatings uit voor de nieuwbouw van de NS hoofdwerkplaats in Haarlem en het vroegtijdig bijgeleverd zorgvuldig gedetailleerd on derhoudsplan Als architektenbureau ont werpt en begeleidt Articon het bouwen van gebouwen en wo ningen. Als ingenieursbureau berekent het deze bouwwerken en ontwerpt en voert het werk zaamheden uit voor de Neder landse infrastructuur. Hieron der valt de betonbouw voor Spoor- en Rijkswegen. In het vakjargon heet dat de 'kunst werken'. grootschalige civiel technische werken als tunnels en bruggen. Het bureau heeft zeer vele grote werken op haar naam staan. In Utrecht voltooide Articon in 1984 het hoofdge bouw van de Rabobank. In Dordrecht werd het kantoor voor het Zuiveringsschap ge bouwd. Voor de Nederlandse Spoorwegen bouwde Articon de middentunnel in het Am sterdamse Centraal Station. De kleine beperkte tunnel werd verdubbeld. In Amersfoort realiseerde Articon naast het station het kantoorgebouw voor Twijn- stra Gudde. Op het station Hollandse Spoor werd het uit gebrande gebouw compleet ge renoveerd. De buitenkant werd geheel in de oude toe stand teruggebracht Het inte rieur kon heel eigentijds wor den. Het in 1989 door brand verwoeste Conservatorium in Utrecht werd gerestaureerd, het mterieur gemoderniseerd. In de centrale muziekhal werkte Articon samen met beeldend kunstenaar Peter Struyken die de kleurpanelen ontwierp. Ook in het torentje van het (25 december en 5 januari) 6 Dangerous Liaisons (24 december en 6 januari) 7 Nostalghia (29 december) 8 Sammy and Rosie get laid (2 ja nuari) 9 The Commitments (1 ja nuari) 10 Under the Vulcano (3 januari) Men heeft duidelijk gekozen voor kwaliteitsfilms die wel op één of meerdere filmfestivals bekroond zijn. Want wat te denken van bijvoorbeeld Dan gerous Liaisons Deze film is bekroond met Oscars voor het best bewerkte scenario, de beste aankleding en decoront werp en de beste kostuums Hoodrolspelers Glenn Close en Michelle Pfeiffer (geen klein tjes in het vak) werden genomi neerd. Bovenstaand overzicht is een ranglijst van kwaliteitsfilms die alhoewel ze voornamelijk in de filmhuizen te zien zijn, toch een wat breder publiek aanspreken En het lijkt erop dat, net als in de commerciële bioscopen waar de Ameri kaanse filmindustrie domi neert, ook in deze filmhuizen de Amerikaanse produkties voor een groot deel de smaak gaan bepalen. Maar liefst vijf van de tien films zijn immers Het hoofdkantoor van de Rabo-bank in Utrecht. kantoor-stationsgebouw in Hilversum werkte Articon met een kunsttoepassing. Van kun stenaar Joost van Santen die veel met licht werkt. Een goud kleurige naald loopt het toren tje in dat uitkomt in het restau rant van het kantoorgedeelte. Holografisch glas geleidt het zonlicht in een boeiend kleu renspel het gebouw in. Bene den in de kantine staal een grote ronde spiegel die de kleu ren weerkaatst. Bij de Brunei Award in Madrid leverde dit Articon een eervolle vermel ding op. Een verrassende oplossing vond Articon bij de restauratie van het op de Monumentenlijst staande Spoorwegmuseum in Utrecht. Daarin diende ook een auditorium te worden aan gebracht. De enige plek die daar in dit oude gebouw voor geschikt zou zijn was de hal. Nu zou er een vloer in de hal gelegd kunnen worden, maar daarmee zou de halruimte ge heel verdwenen zijn. Articon plaatste in de hal een 'zweven de scheve blauwe doos' inhou dende zeventig zitplaatsen. Er werd een luchtbrug in het ge bouw geplaatst om de mu seumbezoekers meer mogelijk heden te bieden. Die lopen nu vlak onder de 'doos' door. Flevolijn Een groot deel van de aanleg van de Flevolijn werd door Ar ticon verzorgd. In Zoetermeer moest naast de bestaande ver bindingen over de Rijksweg 12 van Utrecht naar Den Haag een nieuwe verbinding komen. Articons direkteur Ir Sirre: „Het was een vrij ingewikkelde situatie. De verbinding moest niet alleen over de Rijksweg heen maar er lopen daar ook nog de spoorlijn Utrecht-Den Haag en de Zoetermeerlijn. Het werk moest klaar zijn vóór de Floriade want het betrof één van de hoofdverbindingen naar de Floriade. Met de auto en de trein rij je daar tegen woordig dus onderdoor. Die Nelson Mandela-luchtbrug is een heel apart ding geworden Ook van binnen is hij als voet- gangers-en fietsersverbinding een belevenis. Hij is een meter of zes hoog en breed. Het is een zeer ruimtelijk gebeuren. Lijkt een beetje op een kathedraal, niet helemaal een goede verge lijking, maar tóch. De ge meente Zoetermeer heeft de luchtbrug gedoopt, en er is een afvaardiging van het ANC uit Zuid-Afrika naar de plechtig heid gekomen." Tussen Schiedam en Rotter dam is de kruising met de zoge naamde Delfhavense Schie verbeterd. Deze waterweg loopt vlakbij de Van Nelle fa briek Het gehele 'kunstwerk' is ontworpen omdat het één van de drukst bereden spoor banen van ons land betreft. Het ligt op de hoofdverbinding van Rotterdam en Den Haag naar Amsterdam. De bestaande brug lag slechts enkele meters AMERSFOORT - De mede werkers van het filmtheater De Lieve Vrouw kunnen op een geslaagd filmjaar terugkijken. Het bezoekersaantal nam toe met bijna 10 procent. Maar dat kan haast ook niet anders want men bracht het afgelopen jaar een wel heel gevarieerd pro gramma. Menige filmverras sing viel de kijker ten deel. Maar het jaar is nog niet afge sloten en men heeft besloten in deze laatste maand nog eens extra goed uit te pakken. Eén van de meest opvallende onderdelen die op het decem- ber-programma prijken is de Top 10. In september en okto ber werden de bezoekers van het Filmtheater in de gelegen heid gesteld om aan te geven wat zij de beste 10 films van de afgelopen 10 jaar vonden. Om de keuze enigzins te vergemak kelijken werd een lijst uitge reikt van 100 films die de afge lopen 10 jaar de Top 10 van de best gewaardeerde films vorm den. Uiteraard konden ook an dere films 'genomineerd' wor den. De resultaten zijn inmiddels bekend. De Top 10 zal zal in het Filmtheater worden vertoond van 24 december 1992 tot en met 6 januari 1993. Hier volgt het overzicht: 1 The Unbearable Lightness of Being (26 decenber en 4 ja nuari) 2 Anne Trister (27 december) 3 Delicatesse (28 december) 4 La Double Vie de Véronique (30 december) 5 Mephisto v.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7