Roef Blauw blijft bij Landpunt grondaankoop Raad keurt komst crematorium goed .Leusder Krant. Op wacht voor de mensenrechten _Dpbrengst ■lumana- kleding I Sint Jozef neemt afscheid van directeur Hilhorst L E U S D E N gemeenteraad boos over opstelling Leusden '90 I Autokrakers Schoorsteenbrand Agenda De Weerdt hekelt objectiviteit commissie Tasjesroof l/oensdag 23 december 1992 Pagina 3 -EUSDEN - Onder het motto )e aanval is de beste verdedi- ing' wees fractievoorzitter oef Blauw van Leusden '90 onderdag bij de gemeente- aadsvergadering elke verant- oordelijkheid voor de vertra- ing bij het bouwrijpmaken an de Horst af. Zijn partij roeg bij de provincie en het linisterie van Binnenlandse aken een grondaankoop in De lorst door de gemeente te chorsen, omdat de prijs die de emeente daarvoor moet beta- n te hoog zou zijn. Daardoor ïoest er enkele maanden ge acht worden met de afhan- eling van de koop. ,,Dat kost .eusden een bedrag van 50.000,--," had wethouder )e Jongh berekend. In deze tijd wordt het spel van le Zwarte Pieten gespeeld. EUSDEN - De kledingcon- ïijainers van Humana hebben in herfst 23147 kilo kleding ipgebracht. De organisatie, e met de opbrengst verschil- ende hulpprojecten in de Der- ie Wereld steunt, is met deze lerfstpiek' zeer tevreden. )verigens blijft de behoefte ian de kleding bestaan. Sen deel van de kleding wordt 'ebruikt voor export recycling. Sen ander deel van de kleding ordt verkocht in speciale lumana-winkels, waarvan de pbrengst gaat naar ontwik- :elingslanden. Een derde ge- leelte wordt direct aangewend oor noodhulp. EUSDEN - Acht maal, op otaal verschillende plekken in e gemeente Leusden, zijn af- elopen weekend autokrakers ctief geweest. Op parkeer- •laatsen aan ondermeer de "rekerweg, de Dodeweg, de koningshof en de Jonker Bol- loort, zijn auto's opengebro- ;en en radio-cassetterecorders mtvreemd. In bijna alle ge- allen hadden de dieven een chterruitje ingeslagen zich oegang tot de auto te ver- chaffen. De diefstallen ge beurden overwegend 's nachts. Ti iaillant detail is dat in de helft ran de gevallen niet alleen de uto-radio, maar ook de bijbe- lorende diefstalslede werd ge- tolen ACHTERVELD - In een woon- luis aan de Jan van Arkelweg Jn Achterveld had vrijdag- ivond een schoorsteenbrand >laats De brandweer had de :aak snel onder controle, maar le bewoner van het huis ont- cwam echter niet aan roet- en vaterschade. Donderdag 24 december 19.00 uur: Kinderkerstfeest oor de gereformeerde en her- ormde kerk in de Marcuskerk. Vrijdag 25 december 0.30 uur: Kerstdienst in De koningshof 20.00 uur: Kaartavond De Til Kerst-inn Zaterdag 26 december 13.30 - 16.30 uur: Inloop- niddag van de gezamenlijke mderenbonden, de WOL en de luid zij, in de Wolboom 10.00 - 13.00 u ur: Gezellig sa - nenzijn in de Til. Zondag 27 december 4.00 - 17.00 uur:Tentoonstel- ing De Marktkraam(Achter- •eld vroeger) in De Moespot in ichterveld. Dinsdag 29 december \0.00 - 21.30 uur:Eindejaars- eceptie Soccle, Groot Krak- iorst. Met afscheid twee 5e- tuursleden Bremer en Boot 14.00 - 16.30 uur-.Oudholland se spelmiddag voor kinderen h. basisonderwijs in de Til. maar deze Zwarte Piet schuif ik toch echt terug naar de ge meenteraad". zei Blauw over de verwijten, die hij ver wachtte te krijgen van de ove rige raadsleden. Volgens hem waren de problemen ontstaan, omdat het vorstel van de grondaankoop niet in de com missie Financieel Beleid en Be heer was behandeld. Daardoor was een principiële discussie over de transactie niet moge lijk geweest. Die behandeling was er niet geweest, omdat de gemeente na jarenlang touwtrekken over het stuk grond, dat voor De Horst van strategisch belang is, vrij onverwacht in de schoot kreeg geworpen. Snel hande len was daarbij geboden, waardoor behandeling in de commissie niet meer mogelijk was. Leusden '90 dacht daar ech ter anders over. ,,Als die be handeling er wel was geweest, had de gemmeente sneller kun nen kopen, dan nu het geval is," vond Blauw. ..Schorsing bij andere instanties vragen was de enige weg die ons nog openstond," zei hij. Het had hem weinig gehol pen, want zowel de provincie als Binnenlandse Zaken vond dat Leusden '90 in deze zaak geen gelijk heeft. Volgens het ministerie hebben gemeentes volgens de nieuwe gemeente wet het recht om in dit soort zaken autonoom te handelen. Verder heeft Leusden volgens staatssecretaris De Graaff- Nauta voldoende financiële middelen om de grond te ko pen De provincie had eerder in een brief laten weten dat ontei gening van de grond, zoals Leusden 90 wilde, in dit geval niet mogelijk was. Dat argu ment werd door de staatsse cretaris genuanceerd, omdat volgens haar die mogelijkhe den er wel degelijk zijn Toch had volgens haar Leusden in dit geval correct gehandeld Dat bracht Blauw tot de uit spraak, dat de staatssecretaris wel erg simpel redeneerde ..Het is een vrijbrief voor men sen, die grond in eigendom hebben, die voor de gemeente interessant is. Zij kunnen dan, net zoals in De Horst is ge beurd, een bv-tje oprichten en de grond voor woekerprijzen verkopen Daarmee wordt de grond onbetaalbaar en dat gaat ten koste van de sociale woningbouw," viel Joop Kool zijn fractievoorzitter woedend bij. Ton Voortman van de VVD vond echter dat Leusden 90 zich een sportief verliezer moest tonen. .,De partij is zo wel door de provincie als de staatssecretaris onderuit ge haald. Er is dus geen enkel re den meer voor Leusden '90 om tegen de koop te zijn.' Wethouder De Jongh had zich al eerder afgevraagd welk algemeen belang met de han delswijze van Leusden '90 was gediend .,Het is onterecht dat de partij deze transactie aan grijpt om een algemeen pro bleem, dat van de grondspecu- latie, aan de orde testellen Het heeft alleen maar geld gekost en het bouwrijp maken van De Horst onnodig vertraagd Ook de overige raadsleden vonden dat Ton Geijsbcrts van D 66 gaf op één punt nog wel toe dat de gemeente in deze zaak anders had kunnen han delen ,.Een onteigeningspro cedure is wel degelijk mogelijk als die op tijd wordt ingezet. Het zou een drukmiddel kun nen zijn bij de onderhandelin gen over de koop." De Jongh zei dat het in dit geval uitgesloten was De grond was eerder eigendom van de gebroeders Boom, die de kavel onderbrachten in een volgens Leusden '90 speciaal daarvoor opgerichte bv. Die bv had het recht de grond zelf standig te ontwikkelen De wet maakt in dat geval onteigening onmogelijk. LEUSDEN - Een klein mens met een groot licht Deze peuter vraagt op haar manier aandacht voor de mensenrechten. Elk jaar in december voert Amnesty actie voor onderdrukte en vervolgde mensen In een wereld, die nog steeds oo verschillende plaatsen m 'brand' staat, ls het helaas nodig op deze manier de zaak van de politiek vervolgden onder de aandacht te brengen Ook de Leusdense afdeling van Amnesty liet zich dit jaar weer met onbetuigd. LEUSDEN - Gert de Weerdt van de PvdA vroeg zich bij dc behandeling van de aanvraag voor de vestiging van een cre matorium op begraafplaats De Rusthof af, of de leden van de commissie Beroeps- en Be zwaarschriften zich wel kon den losmaken van hun politie ke achtergrond. Volgens de Weerdt had de commissie te weinig afstand bewaard bij de behandeling van het onder werp. Juist in deze commissie is zo'n houding volgens hem nodig om tot een afgewogen juridisch oordeel te komen. Die opmerking werd hem donder dagavond bij dc gemeente raadsvergadering niet in dank afgenomen. De leden van de commissie voelden zich erdoor aangesproken. Het probleem was dat een aantal mensen bezwaar heb ben tegen de vestigng van een crematorium op Rusthof, om dat er oorlogsslachtoffers lig gen begraven en er een Rus sisch oorlogsmonument staat Het crematorium zou voor een aantal mensen nare herinne ringen aan de verbrandingska mers van de nazi's kunnen op roepen. Uit piëteit met die groep zou de gemeente Amersfoort, eigenaar van de begraafplaats, geen toestem ming mogen krijgen voor het crematorium. Met name Ton Geijsberts van D 66 maakte zich sterk voor dat argument Het be zwaar was ingediend in het ka der van de Wet op de Lijkbe zorging Die maakt het moge lijk de vestiging van een cre matorium tegen te gaan als er godsdienstige bezwaren be staan bij de meerderheid van de bevolking. Geijsberts vertegenwoordig de de meerderheid van de com missie Beroeps- en Bezwaar schriften. die vond dat er in dit geval weliswaar geen sprake was van godsdienstige bezwa ren. maar dat het piëteitsbe- ginsel toch onder deze catego rie gebracht zou kunnen wor den. Volgens hem zou er bij de Raad van State een uitspraak uitgelokt kunnen worden, die deze stelling wel of niet zou kunnen bevestigen De stellingname van Geijs berts schoot De Weerdt in het verkeerde keelgat Volgens hem liet Geijsberts zich verlei den tot deze houdng, omdat zijn achterban dat van hem verlangde De Weerdt vond echter dat een dergelijke over weging niet de commissie be roeps- en bezwaarschriften thuishoort, omdat deze com- ACHTERVELD - Afgelopen vrijdag nam met een druk be zochte receptie de directeur van het woon- en verzorghuis Sint Jozef in Achterveld Gijs Hilhorst afscheid van bewo ners en medewerkers. Na een aantal jaren in Achterveld te hebben gewerkt gaat Hilhorst per 1 januari van het volgend jaar verhuizen naar het ver pleeghuis Lisudinahof in Leusden. De gehele vrijdag was het flink drukte in en om huize Sint Jozef. In de morgenrecep tie werd er op informele wijze afscheid genomen van de be woners van Huize Sint Jozef. Namens de bewoners werd de afscheid nemende Hilhorst een cheque aangeboden om zelf een aandenken aan Achterveld te kunnen kopen Er waren vele bekenden op de afscheidsreceptie. Ook de tijdelijk nieuwe directeur van Sint Jozef J. de Bruijn was aan wezig. Hij is tevens directeur van het Leusdense verzor gingshuis 't Hamersveld. In deze tijdelijke duobaan zal De Bruijn zich zowel in Achter veld als in Leusden gaan bezig houden met zijn direkteur- schap. Voorlopig zal deze con structie een jaar blijven be staan. In de middaguren was het zo mogelijk nog drukker in de kantine waar deze dag zich in hoofdlijnen afspeelde Vele werknemers en vele vrijwilli gers kwamen Hilhorst een hand drukken en hem veel sterkte en wijsheid toewensen in het Leusdense Voorzitter Gijs Hilhorst van het bestuur van Huize Sint Jozef wist in zijn toespraak fraai de goede en gezellige samenwerking tussen de afscheidnemende naamgenoot te typeren Dat de afscheid nemende Hilhorst al met zijn gedachte bij zijn nieuwe job was, bleek in zijn toespraak toen hij Ach terveld al met Leusden verwis selde, hetgeen grote hilariteit teweeg bracht bij de aanwezi gen. missie tot taak heeft bezwaren door een junsdische bril te be kijken Partijpolitieke overwegin gen horen daar volgens De Weerdt met thuis. Zijn partij ging er bij monde van fractie voorzitter Nico Klerk van uit dat begraven en cremeren dooi de wet gelijk zijn gesteld De associatie met de verbran dingskamers van de nazi's vond hij ongepast. Roef Blauw van Leusden '90, die voorzitter is van de com missie Beroeps- en bezwaar schriften. verdedigde zijn mede-commissieleden tegen het verwijt van De Weerdt Volgens hem had partijpolitiek niets te maken met het meer derheidsstandpunt van de commissie Hij hoorde zelf ove rigens tot de minderheid, die geen bezwaar heeft tegen de vestiging Blauw had zelfs de indruk dat enkele indieners van be zwaarschriften ten onrechte zich op het piëteitsbeginsel be nepen Volgens hem gaat het die mensen om zaken als de te verwachten overlast. Dergelij ke bezwaren horen echter thuis bij de procedure voor de aan vraag van de bouwvergunning. Bij stemming bleek dat de voorstanders van toestemmmg voor het crematorium met de kleinst mogelijk meerderheid gelijk kregen Elf raadsleden stemende voor het cremato- ruim, negen waren tegen Op merkelijk was de verdeeldheid in de fracties van het CDA en Leusden '90 over dit onder werp. LEUSDEN - Op de Noorderin slag ter hoogte van de Eurowo ningen werd een vrouw be roofd van haar aktetas. Zij had die onder haar snelbinders van het bagagerek van haar fiets gebonden. Een man rukte de tas van haar fiets en holde naar een kleine gele auto. die op de rijbaan stond te wachten De politie roept getuigen op die de roof gezien hebben. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dau de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...Zet De Leusder krant aan tot moord en doodslag. Met die vraag werden wij vorige week geconfronteerd naar aanleiding van ons bericht over klaarovers...* *...De gemeente verspreidde een berichtwaaruit bleek dat het voor een klaarover, die alleen zijn of haar werk moet doen in een onverantwoorde situatie wordt gebracht...* *...De officier van Justitie had namelijk de gemeente laten weten, dat een verkeersbrigadier, die alleen ope reert, aansprakelijk kan worden gesteld voor een ver keersongeval. *...Dat komt, omdat het verkeer, dat de klaarover van achteren nadert, geen acht hoeft te slaan op zijn stop teken. Een eigenaardige gang van zaken, waar wij het uiteraard met de Leusdense verkeersbrigadiers niet mee eens zijn...* *...Wie vrijwillig zijn bijdrage levert aan een veiliger verkeer, hoeft wat ons betreft niet de dupe te worden van een dergelijke uitleg van de wet. Nu worden de scholen, die zorgen voor klaarovers, gevraagd naar een oplossing te zoeken...* Maar het is al zo moeilijk om mensen te vinden voor dc beveiliging van oversteekplaatsen. Dus lijkt het ons logischer dat de wetgever naar een creatieve oplossing zoekt...* *..M'ij hebben op het bericht over de aansprakelijk heid van de klaarovers nogal wat reacties gehad. Te recht denken wij, want als de wet echt zo uitgelegd wordt, mag men met recht spreken van een zorgelijke situatie...* *...Eén reactie vonden wij echter zeer vreemd. Een meneer beschuldigde ons ervan, dat wij door plaat sing van het bericht agressieve automobilisten er toe zouden aanzetten, gas te geven als zij een eenzame klaarover in het vizier kregen...* Volgens hem was dat al gebeurd op de Hamersveld- seweg. de dag na de publicatie van het bericht. Een \Touwelijke verkeersbrigadier zou door een naderen de automobilist met opzet van de sokken zijn gere den... *...AIs mensen door onze berichtgeving echt tot der gelijke daden aangezet zouden worden, vinden wij dat een zeer kwalijke zaak. Maar het zal ons er niet van weerhouden de volgende keer wederom een soortge lijk bericht te plaatsen...* *...\Vant dat wij met onze berichten de bedoeling hebben mensen te stimuleren doodslag te plegen, is natuurlijk onzin. Mensen die de krant op die manier lezen, zijn zieke mensen. Maar daarom hoeven wij onze lezers toch geen belangrijke informatie te ont houden. Op die manier zou het wel heel moeilijk wor den de krant te vullen...* *...Dat zou bijvoorbeeld betekenen, dat wij ook niet meer zouden mogen schrijven over inbraken en over vallen, omdat er mensen zijn die daardoor op verkeer de ideeën worden gebracht...* Gemeentewerken is deze periode druk bezig ge meentelijke plantsoenen en perken winterklaar te maken. Niet levensvatbare planten en struiken wor den verwijderd, bomen worden gesnoeid en al het groen wordt weer op orde gebracht...* Zolang dat groen nog niet met een dikke laag sneeuw bedekt is en de grond nog niet keihard bevro ren is, lijkt het najaar en de vroege w inter dé tijd van het jaar voor dergelijke karweitjes...* Echter niet voor een mevrouw van de Daatselaar- hof. Zij belde vorige week de krant met de mededeling dat de gemeentelijke hoveniers voor haar deur bezig waren, maar dat het haar niet zo verstandig leek om juist nu hun werk te doen...* *...,,Deze week is de kerstvakantie begonnen. Kinde ren kunnen nu nog buiten spelen en doen dat ook. Onder meer in het net ingezaaide perk bij ons in de straat. Het werk van de hoveniers is dus voor niets geweest," was haar constatering...* *...Het lijkt wel stoelendans bij de Leusdense oude renzorg. Vorige weck nam directeur Hilhorst afscheid van verzorgingshuis Sint Joseph in Achterveld. Hij zal echter de gemeente Leusden niet verlaten, want hij wordt met ingang van volgend jaar directeur van Lisiduanhof in Leusden-centrum... Tijdelijk directeur van Sint Joseph wordt een an dere oude bekende. Hilhorst plaatsvervanger in Ach terveld wordt namelijk directeur De Bruijn van 't Hamersveld. Hij zal in ieder geval die taak voor een jaar waarnemen...* *...Als buitenstaander vraag je je dan onmiddelijk af of dat kan. In deze tijd van bezuinigingen rijst ook onmiddelijk de vraag of deze wijze van vacature-op- vulling misschien niet daarmee te nmaken heeft...* *...Wij hebben in ieder geval begrepen, dat het perso neel van de Leusdense en Achterveldse ouderenvoor zieningen de afgelopen tijd nogal onrustig de ontwik kelingen volgt. Wij doen dat ook, want het zou toch geen goede zaak zijn als de ouderenzorg in Leusden zou moeten inleveren...*

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3