'Het concert was voor ons een unieke gebeurtenis' Geen kerstdepressie Leusder Krant Het weer in eigen regio Kerstconcert Salonorkest, Jongerenkoor Leusden en Leusdens Vokaal Ensemble Opdracht Montaigne- conferentie Koningshofconcert Woensdag 23 december 1992 Pagina 7 Het Salonorkest tijdens de repetitie voor het kerstconcert, (foto: Hans Roggen) AMERSFOORT - „Persoonlijk vind ik dit een uniek kerstcon cert. Anders dan anders. Om dat in eerste instantie het Amcrsfoorts Salonorkest een kerstconcert gaat geven. Het geen nog nooit is gebeurd. Een salonorkest speelt in de regel niet uitgebreid kerstmuziek. Daar komen we niet aan toe want we studeren een pro gramma van salonmuziek in om aan de aanvraag van con certjes te kunnen voldoen." Tweede violiste Lenie van den Bosch van het Amersfoorts Salonorkest is enthousiast over de kersthappening in De Koningshof. Het is weer eens heel iets anders, zegt ze als woordvoerster van het orkest. Zaterdag 19 december trad het orkest op in De Koingshof, sa men met de Valleizangers en het Jongerenkoor Leusden. Het eigene van een salonorkest is uiteraard dat het salonmu ziek speelt De muziek die vooral rond de eeuwwisseling erg populair was. In de biosko- pen en restaurants speelden de strijkjes. De salonmuziek heeft als typering: gemakkelijk te beluisteren, melodieus en sfeervol. Momenteel worden er meest korte stukjes gespeeld. Dat is anders dan in de begin tijd van de salonorkesten. Die werden samengesteld als klei ne symfonieorkesten die het repertoire speelden van het symfonieorkest. Vanwege de kleine bezetting en het gebrek aan bepaalde instrumenten die belangrijk waren voor het uit voeren van symfonieën was de pianist of harmoniumspeler heel belangrijk Die moest de ontbrekende stemmen invul len Klein symfonieorkest ,,Het leuke van het Amers foorts Salonorkest is dat het nog steeds bestaat uit gemid deld vijftien mensen. Eigenlijk kun je dus spreken van een klein symfonieorkest. Wat beantwoordt aan de oorsprong van de samenstelling van de salonorkesten' aldus de vio liste Lenie van den Bosch. In de latere tijd toen kleinere groepen gingen spelen is er speciaal voor de salonorkesten veel meer muziek gekomen. Aanvankelijk speelden de sa lonorkesten stukken uit sym fonieën van de grote meesters. Later speelde men het reper toire van Paul Linke, Mölicker, Kalmann die kleme stukjes componeerden voor de salon orkesten. ,,Dat is het repertoire dat we op het ogenblik hoofdzakelijk spelen. We treden veel op in bejaardentehuizen. De mensen daar hebben herinneringen aan het ensemble van Paul Godwin voor de radio, de orga nist Cor Steyn. Zulke musici speelden in Tuschinski, bij Heck. Die live muziek is ver drongen door de ingeblikte muziek In die nostalgische etablissementen speelden niet zo maar de eersten de besten. Het waren vaak heel goede in strumentalisten die een studie aan het Conservatorium volg den. Ze kregen niet zoals in deze tijd een beurs maar moesten zelf de studie betalen en schnabbelden bij het leven om wat bij te verdienen. Later was dat niet meer zo hard no dig, waardoor het aantal sa lonorkesten afnam." Trend De ingeblikte muziek was veel goedkoper voor de eigenaars van de diverse gelegenheden. Bovendien ontstond de trend die onder vakmusici altijd wel bestaan heeft, namelijk om de originele composities te spelen In salonorkesten werd vooral in de begintijd een arrange ment van de originele compo sities gespeeld. Op die manier zijn de salonorkesten in dis krediet geraakt. In het begin van de jaren tachtig bestond in Leeuwarden het Salonorkest Sinnema nog dat zich al 75 jaar wist te handhaven. Sinnema en het Amersfoorts Salonorkest zijn als enige steeds doorgegaan. De popula riteit van de beide salonorkes ten varieerde in de loop van de tijd. De laatste tijd is de be langstelling voor de salonmu ziek toegenomen. De salonor kestjes rijzen als paddestoelem uit de grond. Het Amersfoorts Salonorkest kan de aanvragen nauwelijks bijbenen. „In 1988 hebben we een con cert gegeven in de Sint Aegten- kapel. We hebben gespeeld in De Flint bij 'Muziek in uw straatje'. Vorig jaar hebben we bij het jubileum van de Ge nealogische Vereniging ge speeld. We hebben gespeeld bij het ROB voor het afscheid van de heer Van der Glas. We spe len niet op bruiloften en partij en. Als we déér aan beginnen zijn we dag en nacht bezig!" „Wij vinden het verschrik kelijk leuk om dit kerstconcert te gaan doen. De mensen die in het salonorkest spelen zijn mensen die in andere ensem bles klassieke muziek spelen Maar die het ook vreselijk leuk vinden om die salonmuziek te spelen. Het grappige is dat er net een ensemble gespeeld heeft in De Flint met een be roepsvioliste die nog nooit sa lonmuziek had gespeeld Ze zei 'Dat vind ik wel leuk om óók eens te doen.'Van bepaalde gedeelten van het programma zei ze. 'Laten we die maar niet doen. Daar moet ik zo hard op studeren, want die zijn zo moeilijk voor de eerste violen' Die hebben vaak extreem hoge partijen." „Bovendien vraagt de salon muziek duidelijk een andere benadering dan het spelen van de klassieke muziek. De mu ziek stelt vooral violistisch erg hoge eisen. Neem onze celliste Mieke, een beroepsmusicienne die masterclasses in Amerika en Israël geeft. Als collega's haar vragen: 'Speel jij met amateurs?' antwoordt ze: 'Ja, ik speel met amateurs. Ik heb gestudeerd van een beurs Öp kosten van de mensen En nu kan ik er iets voor terug doen. En bovendien: ik speel die mu ziek zo graag en ik geniet er zo van!'" De Koningshof Het kerstconcert is een beetje een 'familieaangelegen heid'. Salonorkest, Jongeren koor Leusden en het Leusdens Vokaal Ensemble voeren het gezamenlijk uit Dirigent van het Salonorkest is Ton Bec kers Dirigent van het Jonge renkoor is broer Jan Beckers. Koorlid van het Vokaal En semble onder leiding van Ge rard Wijnands is de vader van Ton en Jan. Vandaar. Ook in Leusden wordt het kerstcon cert uitgevoerd. Op zaterdag 19 december samen met het Mannenkoor De Valleizangers in De Koningshof. Ton Beckers slaagde er niet in een passend Amersfoorts koor voor de concerten op 18 en 19 december te vinden en kwam zo bij zijn familie te recht „Mij is gebleken dat het zoeken naar kerstwerkjes gi gantisch moeilijk is wil je niet vervallen in de populair klas sieke werkjes waarvan je zegt- 'Die klinken aardig en die pas sen wel bij de kerst.' Op een gegeven moment kwam ik bij de Arlésienne Suite van Bizet terecht waarbij je het carillon tegenkomt en aan de belletjes van kerstmis denkt. Daar gaan we drie deeltjes uit spelen. We kwamen toevallig op een deel uit de Midsummernight's Dream van Mendelssohn. Het is dan wel een midwinter- droom, maar dat stuk vonden we aardig passend We kiezen gezamenlijk, spelen stukken dóór en beslissen gezamenlijk wat er gespeeld wordt." Het programma Vóór de pauze werd een Elé gie van Fourré gespeeld, een cellosolo. Uit Cavaleria Rus- ticana van Mascagni wordt Intermezzo Symfomca uitge voerd. Ton Beckers is in de pen ge klommen en heeft verscheide ne arrangementen geschreven. Onder andere een Kerstouver ture naar de Kerstsonatine van Louis van Dijk. Dat simpele pianowerkje bewerkte hij voor salonorkest Beckers: „Het concert is niet alleen uniek omdat het voor het Salonorkest het eerste kerstgebeuren is maar ook om dat het zo uiteenlopend van nummers is. Het uitdagende voor het Salonorkest is dat we niet typisch onze eigen salon muziek brengen. Het Jonge renkoor met combo en slag werk zingt in swingende stijl Het Leusdens Vokaal Ensem ble is op de serieuze toer maar aan de vokale kant, hetgeen wij met het orkest ook nooit mee maakten." „Wat is leuk om samen te gaan doen7 Bij het Jongeren koor kwamen we op iets Tom Parker-, iets Young Messiah- achtigs Every Valley, waar voor ik een arrangement schreef. Met het Leusdens Vo kaal Ensemble werd het het Gloria uit Die Pastoralmesse van Anton Diabelli Het was trouwens een niet geringe toer om daarvoor de partijen los te krijgen. Na ik weet met wat aan onderhandelingen en tijdsverloop lukte het." Van het Jongerenkoor is een kerst CD opgenomen in de Leusdense Sint Jozefkerk. Die plaat werd tijdens het kerst concert gepresenteerd. Er staan vijftien nummers op, van traditioneel tot modern. Koor en combo hebben tegelijkertijd alle nummers live ingespeeld en gezongen. Het koor heeft wat optredens betreft een aar dige reputatie opgebouwd Trad op met Vicky Brown, Lee Towers. Anita Meyer, Thijs van Leer, Robert Long. Het zoeken van kerst- werkjes is ont zettend moei lijk gebleken" (foto: Hans Roggen) Het Leusdens Vokaal En semble is een club mensen die zeer enthousiast zingt In hun vaandel staat het plezier dat ze aan het zingen beleven. Dat plezier willen ze graag over brengen aan andere mensen. Anco Mali Het kerstconcert was niet een opdracht naar het Salonorkest toegekomen. Enige weken terug verloor dit zijn zeer gewaardeerde klarinettist-penning meester G.S.Pastoor. Tandarts Pastoor is heel plotseling overleden. Diri gent Ton Beckers: „Hij was een zeer aktief man. Zijn dood heeft het orkest be hoorlijk aangegrepen. Daarom hebben we voor een tijdelijke vervanging gekozen. Tijdens de repe tities. tijdens de uitvoerin gen zaten er uiteraard ver scheidene mensen om hem heen. Mensen die direct met hem te maken hadden. Dat roept veel emotie op en heeft tijd nodig. Het zou niet goed zijn om daar met een een vaste vreemde naast te zetten." „Wc hebben ons afge vraagd of we onze concer ten moesten afzeggen. Maar het zou absoluut niet in de gedachtengang van de heer Pastoor hebben gelegen om zo iets te doen. The show must go on, was altijd zijn motto. En hij had zelf al zo veel energie gestoken in het kerstcon cert. Hij zou zeker hebben gewild dat dit kerstconcert dóórging. We zijn aan de heer Pastoor verplicht om er een mooi concert van te maken. Dat is de opdracht waar we voor staan." De Leusdense zangers in actie, (foto: Hans Roggen) Zoals vaker is gebleken, biedt een krachtig hoge- drukgebied boven Scandi navië bepaald nog geen garantie dat de schaatsen op korte termijn uit het vet kunnen. In feite is een der gelijke situatie in sommige gevallen zelfs ongunstig, zeker als het bolwerk een te zuidelijke stelling be trekt Atlantische storin gen zien hun kans dan schoon om via de noorde lijke route alsnog zachte luchtmassa's te transpor teren en dat leidt in een later stadium ook tot ver zachting bij ons. Nee, beter voor de winterliefhebbers is een totale blokkade op het noordelijk deel van de Oceaan en in strenge win ters zorgt daar in de regel een hogedrukgebied tus sen Noorwegen en IJsland voor, met voorkeur voor een uitloper tot over Groenland Depressies worden dan op een zuide lijke koers gezet en duiken veelal Frankrijk of het Middellandse Zeegebied binnen U zult begrijpen dat een dergelijke verde ling op de weerkaart slechts heel sporadisch voorkomt en dus beleven we in de regel een vrij zacht en Oceanisch weer beeld. Eerder deze week was ons land bedekt met een nagenoeg gesloten wolkendeken. Daardoor was er in de nacht geen uit straling en de temperatuur vertoonde dan ook nauwe lijks schommelingen tus sen dag en nacht. Zeker rond de Kerstdagen krij gen we soms bezoek van de zogenaamde Kerstdepres sie, die alle hoop op een Ansichtkaarten sfeertje in duigen gooit Dit keer blijft de depressie uit, maar nu is er stroomop waarts vrij weinig kou voorradig en dus zijn we aangewezen op incidentele opklaringen in de nacht, die de temperatuur bene den het vriespunt kunnen lokken In dat soort geval len is het wintertje kwest- baar, zeker als er ook nog een luis in de hogedrukpels weet te sluipen Boven het midden van Frankrijk lag maandag een storing, die zachte en koude lucht scheidde Die storing trok gisteren naar het noord oosten en sleepte in zijn kielzog tijdelijk wat war mere lucht in de boven lucht mee. Dat kan hebben geleid tot wat hele lichte neerslag, meest als motre gen. In de rest van de week beheerst een hogedrukge bied boven het Continent het weerbeeld. Dat geeft zicht op vrij sombere Kerstdagen, met in de nacht een enkele graad vorst tijdens een opklaring en overdag een tempera tuur dichtbij het vries punt. De tweede tien daagse periode van de hui dige decembermaand le verde m Leusden een ge middelde etmaaltempera- tuur op van 5.3 graden, te gen 4.8 in de eerste tien dagen. Er viel daar 38 mm regen, tegen 43 mm in Achterveld. Terug naar het jaar 1962. Precies 30 jaar geleden viel de beslissing in wat later de strengste winter van de twintigste eeuw zou worden. Op 21 december werd de eerste blokkade van hogedruk opgeworpen bij de Britse Eilanden. Het IJsselmeer lag al voor de Kerstdagen dicht. In totaal zouden er 7 blokkerende hogedrukge- bieden op de weerkaart verschijnen, die zich op hielden in de regio IJs land-Groenland. Daar door waren er voortdurend vorstperioden, die slechts onderbroken werden door een enkele dag dooi. Zo kwam de temperatuur in de Bilt in januari met bo ven de 3 graden LEUSDEN - De Internationale School voor Wijsbegeerte houdt op zaterdag 9 en zondag 10 januari 1993 een conferentie met als thema 'De Essais van Montaigne Dit jaar was het vierhonderd jaar geleden dat de Franse aristocraat Montaig ne overleed. Gedurende zijn leven schreef de essaist op voor een zijn tijd zeer losse, overtuigende wijze over zchtzelf en zijn omgang met alledaagse dingen, zoals conversatie, schuld, berouw, en dergelijke. Verscheidene hedendaagse wijsgeren, waar onder dr.S.Dresden, dr.P J.Smith en A F.W.Kluk- huhn zullen tijdens de confe rentie hun licht laten schijnen op het werk van Montaigne. Informatie ISVW, tel. 033- 650700 LEUSDEN - Het Konings hofkoor te Leusden geeft op woensdag 23 december onder leiding van Frank van den Bos een kerstconcert in 'De Koningshof' aan de Hamers- veldseweg 95 te Leusden Medewerking zal worden ver leend door Bob Vuyk: piano, orgel, clavecimbel; Alice Kok van de Geest: sopraan, en een strijkensemble. Op deze avond wordt o.a 'Das neugebor'ne Kindelein' van Dietrich Buxtehude en 'Wer nur den lieben Gott lasst wal- ten' van Felix Mendelssohn Bartholdy uitgevoerd. Verder is er ruimte gelaten voor sa menzang en Christmas carols. De avond begint om 20.00 uur. De toegangsprijs is 5,00 (voor kinderen t/m 12 jaar Hier zien we ze alleen aangeplant in tuinen, par ken en plantsoenen. Dat hulst een gewaardeerde kerstversiering is, komt niet alleen door de steke lige bladeren en de rode bessen Het is namelijk een oud gebruik uit de Middeleeuwen. Toen werd op kerstavond, in huizen en stallen, hulst opgehangen om¥ heksen, duivels en ander gespuis op een afstand te houden. En ook nu nog horen Kerst en Hulst bij elkaar. Maar in die tijd werd hulst ook nog voor andere doeleinden gebruikt. Zo was het ideaal voor hakte hulstbladeren, ge trokken op brandewijn. Als de patient maar vol doende van die drank ge bruikte, kwam hij mis schien wel zingend zijn bed uit. Hulst verliest het blad niet in de winter. Door de wasachtige laag op de bladeren, wat het blad die opmerkelijke glans geeft, verliest het geen vocht. Pas in mei, als de nieuwe bladeren al uit botten, vallen de oude bla deren af Bij ongestoorde groei kan het een boom worden van twintig meter hoog en een stamdoorsne- de van een halve meter Hulst is tweehuizig. Dat wil zeggen dat er manne lijke en vrouwelijke hulstbomen zijn. Als de boom bloeit kunnen we het zien. Een vrouwelijke boom heeft bloemen met een dikke, groene stamper, de mannelijke bomen hebben bloemen met vier meel draden met gele helmk noppen. Nu begrijpt u misschien, wanneer u een hulststruik in uw tuin hebt die nooit bessen draagt, wat de oorzaak kan zijn. Of u ebt een mannelijke struik en dan zult u nooit bessen krij gen. of u hebt een vrou welijke. zonder partner in de buurt Zorgt u voor een juiste levensgezel dan kunt u uw eigen kerstver siering verwachten. G. van Leeuwen Aan het eind van het jaar staat de hulst in de alge mene belangstelling We komen het overal tegen, maar meer in kerstetala ges en kerststukjes dan in de vrije natuur. Willen we de hulst in de bossen te genkomen, dan moeten we naar het Oosten van het land. Vooral in de Achterhoek is de hulst al gemeen. Hulst komt na melijk alleen in de loof bossen voor. Naaldhout, waaruit de meeste bossen in onze omgeving bestaan, lijkt bij de hulst minder in trek. het vegen van schoorste nen en hielp het tevens te gen blikseminslag Opge hangen tussen de voorra den spek, de hammen en de worsten, werkte het als een prikkeldraadversper ring voor ratten en mui zen. Een probaat middel tegen koorts waren fijnge- HULST

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7