.Leusder Krant. Woensdag 30 december 1992 Pagina 5 De hoogste nieuwsblad-onderscheiding, de NNP-prijs, betekent het hoogtepunt voor de Leusder Krant Na veel vertraging door een schorsingsverzoek van Leusden '90 kan het bouwterrein op de Horst toch bouwrijp worden gemaakt Brandstichters kunnen niet genoeg krijgen van vuurwerk: de bibliotheek wordt in de as gelegd Zuurstofgebrek in het vallei-kanaal door riooloverstort leidt tot massale vissterfte. Het jaar 1992 was in vele opzichten het jaar van de aannemer. Niet alleen werd een start gemaakt met verschillende bouwpro jecten, ook bouwplannen werden gepresenteerd. De Horst. H-2, de IJsbreker en 't Vliet zijn sleutelwoorden. Ook werd bekend dat het bordje 'Werk aan de w eg' de komende jaren vaak te zien zal zijn in de gemeente: Het Verkeersplan Leusden betekent sleute len aan de infrastructuur. Een trieste constatering is dat bij het thema 'bouwen' ook 'herbouw' is inbegrepen... JANUARI. Het jaar 1992 begint met een kostbaar vuurwerk: De biliotheek wordt in de as gelegd. Een tot twee keer toe aangestoken brand verwoest bet juist vernieuwde rieten dak van de voormalige boerderij waarin de bibliotheek is ondergebracht. Behalve de totale collectie jeugdboeken, gaat ook een poppen-expositie van Mathilde Dijker in vlammen op. Aanzienlijke water- en rook schade in de belendende bibliotheek-aanbouw. Postitief nieuws in de eerste dagen van '92 voor de heer Van de Hengel. Deze gaat de geschiedenis in als eerste 'ere-burger van Leusden'. Van de Hengel ontvangt de hierbij behorende erepen ning, ondermeer voor zijn werk als voorzitter van de oranje-vere niging en het jeugdwerk in de Til. Eind januari meldt de voorpagina dat de brandstichter van de bibliotheek is gepakt. Intussen is ook 'de rook opgetrokken': de schade bedraagt zo'n twee miljoen gulden. Basisschool de Wegwijzer zit overigens ook met een probleem: omdat het dit schooljaar opnieuw niet gelukt is de ondergrens van 75 leerlingen te halen, is het einde nabij. FEBRUARI Consternatie op de Hamershof. In de dode ruimte boven een passage hebben onbekenden een geheimzinnige slaapplaats ge bouwd. Via een luik in het schrotenplafond verschaffen zij zich toegang. Observatie door de politie levert echter niets op: de daders blijven onbekend. Inmiddels doet de Leusdense bouwonderneming Van de Belt zaken met de eigenaar van het voormalige restaurant 'De Peper molen op de Biezenkamp. In overleg met de gemeente wordt het bestemmingsplan gewijzigd van 'horeca' in 'horeca/detailhan del', zodat ook ondernemers een plekje kunnen vinden in de plannen van Van de Belt. Dit belooft uitbreiding van winkelcen trum De Biezenkamp. „Als het aan ons ligt, wordt de Sportstichting opgeheven en nemen we bet beheer van de Leusdense sportfaciliteiten weer zelf in handen!", zo besluit het college van b&w half februari. Dit als reactie op een verzoek van de Sportstichting om centraal gere geld exploitatie- en onderhoudsbeleid van de sportaccomodaties. Die taak had de Sportstichting aan zichzelf toebedacht. De sportstichting reageert dan ook furieus: in messcherpe bewoor dingen maakt de Sportstichting duidelijk dat de gemeente hier mee haaks reageert op haar verzoek. Na deze storm volgt af wachtende stilte, want de raad moet nog accoord gaan met het B& W-besluit. Het carnavalt lekker in Leusden. De twee carnavalsverenigin gen die op leusdens grondgebied actief zijn, De Puupenkoppen en D'ouwe Klomp, vieren respectievelijk hun 21- en 22-jarig jubi leum. MAART. De tijd brengt geen vooruitgang in de impasse tussen de ge meente en de Sportstichting. Als de meerderheid van de raad stemt voor eliminatie van de stichting, lijkt het lot bezegeld. Het nieuw te bouwen jongerencentrum valt zo'n slordige vier ton duurder uit dan het geplande miljoen. Vooral de zwaardere fundering en geluidwerende voorziening in het gebouw maken de eerdere raming onhoudbaar. Overigens gaat het overgrote deel van de raad gaat accoord. In september moet de eerste paal de grond in. De politieschool voldoet in de verste verte niet aan de eisen voor brandveiligheid. De Boskamp wordt gesommeerd maatre gelen te treffen. Eind maart leggen twee bestuursleden van de Sportstichting Cees Coenen voorzitteren Jaap Dokter hun functie neer. Beide heren voelen zich door de gemeente onheus bejegend. De Sport stichting is passé. De gemeente neemt de exploitatie van de sportvelden en -zalen weer in eigen hand. APRIL Gratis parkeerxergunningen voor de tijd dat de Hamershof kampt met een gebrek aan parkeerruimte, gedurende de uitbrei- dingswerkzaamheden. De geïnteresseerde moet dan wél even op 1 april zijn auto parkeren met een krantepagina achter de voor uit, zodat ijverige ambtenaren de ontheffingen in stickervorm kunnen opplakken volgens bet principe 'Wie het eerst komt...' Verschillende lezers hebben met de datum geen probleem. De gemeente wel... De Leusdcrkrant doet aan 1-aprilmoppen! In de lente krijgt het IGOL-project groen licht. Tweeëntwintig wooneenheden voor ouderen zullen worden gebouwd, waarbij enkele gemeenschappelijke faciliteiten worden gerealiseerd, zo als een koffiezaal en een tuin. Eén zwaluw maakt echter nog geen zomer, want enkele maanden later zal IGOL stranden op ge meentegarantie. Voor het eerst sinds ongeveer tien jaar zal de Jaarmarkt in de Hamershof, die normaliter in september plaatsvindt, niet door gaan. Oorzaak hierx'an is bet feit dat de gemeente de pot van kermisgelden zelf wil gebruiken. Deze w erd tot nog toe door de winkeliersvereniging aangewend voor organisatie van de Jaar markt. De Biezenkampbraderie is nu de enige grote winkeliers- activiteit in Leusden. Eind april krijgt de kleine criminaliteit in Leusden een gevoeli ge klap. Door een langdurig onderzoek worden niet minder dan 110 misdrijven opgelost met de arrestatie van 35 daders. De categorie 'kleine criminaliteit' strekt zich uit van graffity tot diefstal en brandstichting. De schade van de betreffende vergrij pen bedraagt tussen de één en twee ton. MEI Een hoogtepunt voor de redaktie van de Leusderkrant: De hoogste onderscheiding binnen de nieuwsbladsector, de NNP- prijs, valt het nieuwsblad ten deel. De winnende nieuwsserics zijn 'Leusden als groeistad' en 'Vandalisme'. Het afgebrande gedeelte van de bibliotheek, de voormalige boerderij Nieuw Langenbeek. moet vervangen worden door nieuwbouw, vindt het bieb-bestuur. Een discussie volgt. Als antwoord op het steeds toenemende vandalisme gaat het HALT-project van start; een regeling die versneld en gericht straf bepaalt voor 'debutant-vernielers'. vervolg op pagina 7 Enkele parkeerders beleven 1-april: Een krant achter de voorruit moet een parkeervergunningsstic- ker opleveren. De braderie op de Biezenkamp trekt honderden bezoekers. v

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5