DE LAATSTE KNALLERS VAN HET JAAR! 12 698 469 149 99 698 169 149 215 119 WIE SPAR Raad i fcDaad Leusder Krant Fraai winterweer Carte Blanche Mousserende Appelcider Ve'^»a,enc,eri i ir y« I 0 Pils 1435 95 Mora Mini Mix 0 Zeebanket 565 Bieze Salades 0 Tarwebloem Gemengd Gehakt 0 Zonnebloemolie Ijsbergsla Pepsi Cola Magere Yoghurt Van Nel Ie Supra Koffie Meergranen Vloerbrood Het weer in eigen regio Maretak 145 209 Q Woensdag 30 december 1992 Pagina 6 De Maretak is geen plant die we dagelijks zullen te genkomen. Het is een ui terste zeldzaamheid als we de Vogellijm, zoals hij ook wel wordt genoemd, er gens anders dan in Zuid- Limburg zien. En ook daar is een sterke achteruitgang geconstateerd. Toen er nog hoogstam boomgaarden waren kwam de Maretak veel voor op appelbomen. Het is namelijk een para siet, of juister, een halfpa- rasiet die zijn voedsel ont trekt aan een gastheer. Nu er bijna geen appelbomen meer zijn, is de voornaam ste gastheer de Zwarte po pulier en de Canada popu lier. Vandaar dat de Ma retak minder gewaardeerd wordt door de bosbouwer dan door de florist of folk lorist. Dat we het ditmaal heb ben over een plant die niet, of heel uiterst zelden in onze omgeving voorkomt, is dat de Mistletoe, vooral in de Angelsaksische lan den, maar ook hier meer en meer, wordt gebruikt als kerstversiering. In meer dan een opzicht spreekt de plant tot de verbeelding; aan de aarde onttrokken, altijd groen en volgens een regelmatig gaffelpatroon gebouwd. Van oudsher kende men de plant een godsdienstige, later een folkloristische betekenis toe. De gaffelvorm symbo- liseerd de geboorte: twee uit één, en vandaar dat de maretak werd verbonden met het Kerstfeest. De Maretak is een altijd groene, tweehuizige dwergheester, die op tak ken, hoog in de kroon van de bomen woekert en in het voorjaar bloeit, als de bo men nog niet in blad staan, met geelgroene bloemen in groepjes, rijk aan nectar en geurig. Ze worden graag door bijen en vliegen be zocht die voor de bestui ving zorgen, hoewel de be stuiving ook wel door de wind geschiedt. Pas aan het einde van het jaar rij pen de vruchten met een kern, omgeven door wit, taai en slijmerig vrucht vlees. Ze worden vooral door lijsters gegeten. De vogel kan de vrucht in zijn geheel opeten waar na de pit het darmkanaal van de vogel passert zon der verlies van kiemkracht en kan dan met de uit werpselen op een tak te rechtkomen. Het komt echter vaker voor dat de vogel het vruchtvlees van de kern pikt en met zijn snavel de pit aan een tak afstrijkt, waarop deze. met het restant van het kleve rig vruchtvlees, vastplakt. De ontkiemde plant dringt met de slechts matig ont wikkelde wortels door tot het vaatstelsel van de gast heer en onttrekt aan hem de nodige voedingsstoffen. De schade die zij de boom berokkenen blijft echter zeer beperkt omdat ze zelf het bladgroen be zitten om de zonnestraling in energie om te zetten. Reeds eeuwenlang is de Maretak bekend als tover kruid en geneeskrachtige plant. Ook nu nog wordt ze gebruikt in de reguliere ge neeskunst tegen hoge bloeddruk. Tweeduizend jaar geleden sneden de druïden, de germaanse priesters, met een gouden snoeimes de plant van de heilige eik voor hun heilige riten en nu nog is het kus sen van een meisje onder de Mistletoe een restant van een eeuwenoud ma gisch gebruik. B'i aankoop fles 0,75 liter 179 krat 24 flesjes a 30 cl. normaal of oriëntaal doos 36 stuks doos 250 gram kip-kerrie, garnalen-ei of prei-ham schepvers, 100 gram kilopak kilo literfles per krop regular, light of cafeïnevrij light fles 1,5 liter literpak snelfiltermaling pak 500 gram heel Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 2 januari Prijs- en assortimentswijzigingen en/ot uitverkocht voorbehouden Weeknr 53-'92. Vers vlees alleen verkrijgbaar in winkels met een ambachtelijke slagerij De Kerstdagen verliepen uiterst somber en kil. De temperatuur ging op de eerste dag geleidelijk da len en zaterdag kwam het kwik op veel stations niet meer boven het vriespunt. Na een afwezigheid van 9 dagen, brak het zonnetje maandag eindelijk door in onze regio. We liepen de zonneschijn van zondag mis, maar eergisteren was het overal een fraaie win terdag. Overdag bleef de temperatuur op een enkele plek juist beneden het vriespunt. Gisternacht was het kraakhelder en de wind viel grotendeels weg. Daardoor kon de tempe ratuur stevig dalen en op diverse plaatsen kwam matige vorst voor. Op de vliegbasis Soesterberg werd het zelfs bijna -10 graden en dat is de grens van strenge vorst Ik denk dat veel mensen er voor zouden tekenen als het verdere winterverloop een dergelijk weerbeeld zou opleveren, al zouden schaatsers de vorst liever nog wat zien toenemen. Of er een langdurige vorstpe riode in de maak is nog niet helemaal zeker, want daarvoor staan de groot machten op de weerkaart niet echt gunstig. Er ligt een krachtig hogedrukge- bied boven Duitsland, maar dat vertoont later in de week de neiging wat in zuidelijke richting te trek ken. De oostenwind draait daardoor geleidelijk naar zuid en later waarschijn lijk naar zuidwest, zodat er eerder een verzachting dan een verscherping van de kou in zit. Ik teken hierbij wel aan, dat hogedrukge- bieden boven het Conti nent in de regel zeer kop pig kunnen zijn, zeker als het vasteland steeds verder afkoelt. Het is dan een groot probleem om de kou de luchtlaag te verdringen. Het zal met de eerste keer zijn dat een dergelijk pa troon uitliep op schaatsijs, terwijl dooi was aange kondigd. De computermo dellen staan de laatste tijd toch al bloot aan gezwab- ber, zodat voorzichtigheid is geboden. In de eerste twee nachten is lichte, plaatselijk matige vorst te verwachten en overdag kruipt het kwik slechts heel langzaam naar het vriespunt. Tot en met mor gen lijkt de zon een belang rijke rol te kunnen opeisen, maar de kans op mist wordt wel groter. Het ziet er dus naar uit dat we een redelijk rustige jaarwisse ling tegemoet gaan, waar bij de kans op neerslag te verwaarlozen is. Of het daarna gedaan is met dit wintertje is even afwach ten, maar de meest recente kaarten van dinsdagoch tend wezen in de richting van aanhoudend winter weer. Echte kou stroomt als maar uit in de richting van de Balkan en Grie kenland In het oosten van Turkije is het bar winter weer met erg veel sneeuw. Die kou kan ons onmoge lijk bereiken, tenzij een hogedrukgebied dat later in de week zijn tong uit steekt vanuit Rusland, meer belangstelling voor Scandinavië zou krijgen. De barometer wees maan dag 1045 millibar aan, een zo hoge stand van het weerglas was in onze regio niet meer opgetekend sinds januari 1989. Die hoge waarden komen in de winter eerder voor boven het verre Siberië. Op 31 de cember 1968 werd op een weerstation aan het Aga tha meer iri Siberië zelfs een luchtdruk gemeten van 1083.9 millibar, uiteraard gereduceerd tot zeeniveau. Inmiddels is de barometer flink gedaald, een teken dat het hogedrukgebied zich langzaam naar het zuiden laat afzakken. Raad en Daad>vragen uitsluitend schriftelijk naar rubriek Raad en Daad^ t.a.v. Teus van de Kuilen, Postbus 67, 3770 AB Barneveld DE WEG KWIJT - Welke weg is er bedoeld met ,,Zo oud als de weg naar Rome"? Antwoord: Onze verre voor vaderen vonden in hun tijd, dat de weg naar Rome wel de oud ste weg moest zijn, want het waren de Romeinen die vol gens de geschiedenisboekjes de eerste heerbanen aanlegden voor hun troepen, en het waren Romeinse legioenen die al 50 jaar vóór Christus langs zo'n verharde weg via Coloma Claudia Ara Agrippinensis (nu Keulen) naar Ulpia Novioma- gus (Nijmegen) kwamen. Die weg werd daarop verlengd door Arenacum (Arnhem) en Ultrajectum Batavorum (Utrecht) en dan langs de Oude Rijn met Albinia (Alphen) en Praetoria Agrippinae (bij Lei den) naar de sterkte Britten burg. waarvan de bouwvallen nog in de 19de eeuw bij eb aan de (oude) Rijnmond zichtbaar waren. Een later aangelegde weg voerde vandaar langs Fo rum Adriam (Voorburg) en Ta- blae (Alblas) terug naar Nijme gen. De Romeinen begonnen al in de vierde eeuw vóór Christus met de aanleg van verharde wegen. De eerste, de nog be staande Via Appia, van Rome door de Pontijnse moerassen naar Capua, werd al voltooid in 312 v. Chr. ADRES KERSTMAN - Amerikaanse kinderen die in de kerstman geloven, kunnen hem brieven met hun verlang lijstje sturen. Maar wat is dan zijn adres? Antwoord: Die internatio naal erkendeechte kerstman" woont in Lapland en zijn adres luidt. 96.930 Napapiiri, 999.999 Korvantuntun, Suomi - Finland. De postzegels van die circa 500.000 brieven en kaarten worden door zijn lepe helpers bij opbod ver ten bate van Unicef.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 6