.Leusder Krant. L E U S D E N Voensdag 30 december 1992 Pagina 7 Opschudding in het asielzoekerscentrum. De hoge commissaris voor asielzoekers van de VN bezoekt Leusden. vervolg van pagina 5 JUNI De zomermaand begint nat. Fervente avondvierdaagselopers kunnen zich ongetwijfeld herinneren dat dit jaarlijkse wandel - festijn meer weg had van een zwemwedstrijd. Gevaarlijk wordt het wanneer ook donder en bliksem zich ermee bemoeien. Het lopen moet worden uitgesteld. Ook binnen houden we het niet droog. Vandalen snijden in basisschool De Heerd een brandslang lek, waarna de hele school blank komt te staan. Half juni wordt een start gemaakt met de bouw van het nieuwe jongerencentrum, dat 'De IJsbreker' gaat heten. Verder worden plannen gepresenteerd voor 't Vliet, het voorlopig laatste stukje nieuwbouw voor Leusden. De Biezenkamp-braderie trekt dit jaar opmerkelijk wel bezoe kers. Deze activiteit moet dan ook het 'gat' vullen dat ontstaan is door het ontbreken van de jaarmarkt in 1992. Dat lukt, want vele instanties houden een presentatie, de catering is rijk vertegen woordigd en leuke attracties maken de braderie tot een geslaagd element. JULI Een leuke attractie vormt ook het live Vara-programma 'We gens vakantie geopend', dat Hotel Den Treek als lokatie uitkiest. Veel toeschouwers laten zich trekken naar dit kijk- en luister spektakel vanuit hotel Den Treek. Verder staat de maand juli in het teken van de Hamershof. De maquettes van de uitbreiding van het winkelcentrum worden gepresenteerd. De Hamershof moet 'het kloppend hart van Leus den' w orden. Uitbreidingen zullen in 1995 resulteren in 6500 m2 extra winkelruimte. 415 nieuwe parkeerplaatsen en meer dan 250 woningen. Overigens luiden de huidige bewoners van de Hamershof in juli de noodklok: het vandalisme in het centrum rijst de pan uit. Ook moet paal en perk worden gesteld aan de drugshandel in de Hamershof. Eind juli dreigt de gemeente met sluiting van de politieschool, als de brandveiligheid, die eerder dit jaar al ter sprake kwam, niet grondig wordt verbeterd. AUGUSTUS Bij nacht en ontij gaat de Leusderkrant begin augustus mee met de politie om polshoogte te nemen bij het Vallei-kanaal. Riool- overstort (na grote regenval loost het riool direct op het kanaal) is de oorzaak van zuurstofgebrek in het water. Massale vissterfte is het gevolg. Na een lange discussie tussen betrokkenen wordt besloten de bibliotheek te herbouwen in de oude stijl. SEPTEMBER Opzienbarend nieuws. Leusden komt zelfs in de landelijke media, omdat de Leusdenaar Karei Brouwer in Israël een zeer hoge oorlogsonderscheiding in ontvangst mag nemen. Via een zeer vernuftig systeem heeft deze verzetsheld als ambtenaar van de burgerlijke stand honderden onderduikers van valse papieren voorzien en uit handen van de Duitsers weten te houden. Nog nooit eerder is dit verhaal openbaar geworden. Het bestuur van de Leusdense schaakvereniging pikt van dit Het publieke verkeersforum trekt veel belangstellenden. De verkeersvraagstukken leven onder de bevolking nieuws wellicht niet zoveel mee. w ant zij raken in een impasse die eindigt met schaakmat: het bestuur vertrekt. Er komt schot in de uitbreidingsplannen van De Biezenkamp. Er wordt bekendgemaakt dat de nieuwbouw op de plek waar nu nog 'De Pepermolen' staat, binnen een jaar gereed zal komen. Ook wordt er nieuwbouw gepleegd in Hamersveld, waar de Rabobank een nieuw onderkomen bouwt. OKTOBER Het verkeersplan Leusden moet concreter worden. Ingenieurs van Rijkswaterstaat hebben felle kritiek op de verkeerssituatie: In Leusden vallen teveel verkeersslachtoffers! Inspelend op de actualiteit organiseert de Leusderkrant een verkeersforum waarin de politiek, de middenstand en de ENFB (fietsersbond) vertegenwoordigd zijn. Een overweldigende opkomst bewijst dat het onderwerp erg leeft onder de bevolking. De plaatselijke politiek heeft op dat ogenblik echter ook ande re sores: Het bouwrijp maken van een strategisch gelegen stuk grond op toekomstig industrieterrein De Horst, wordt voorlopig stilgelegd. Deze vertraging wordt veroorzaakt door kritiek van Leusden '90 op de opgedreven prijs die de gemeente bereid is te betalen voor de bouwgrond. De behandeling van het schorsings- verzoek duurt enkele maanden en zorgt zo volgens een boze wethouder De Jongh voor een schadepost van vijftig mille. 1 Schoolkinderen van Leusden mogen in oktober 'Snuffelen aan het echte werk'. Onder dit thema wordt voor de schoolkinderen een open dag georganiseerd in veel Leusdense bedrijven. De dag wordt een groot succes en is herhaling vatbaar is. Wat voor de ouderen in de lente zo mooi begon, stagneert in de herfst: IGOL krijgt geen gemeentegarantie, dus de activiteiten worden stilgelegd. NOVEMBER. Een tendens in veel middelgrote gemeenten zet ook in Leusden door: het vrij parkeren wordt aan banden gelegd. Blauwe, om precies te zijn. In de Hamershof treedt vanaf november een blauwe zone in werking, waarbinnen iedere automobilist moet gaan werken met een parkeerschijf. Het gewijzigde parkeerplan komt, ondanks wat morren van PvdA en D'66 ongewijzigd door de gemeenteraad. Deze maand stijgt ook het aantal woningzoekenden tot 1432, wat het College noopt na te denken overeen nieuw huisvestings beleid. Voor het Asschatterfietspad wordt een rijkssubsidie verstrekt. Eind november kreeg Leusden hoog bezoek. Mevrouw Sadako Ogata, de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Ver enigde Naties op bezoek in het asielzoekerscentrum. Doel van haar werkbezoek aan Nederland was de regering persoonlijk te vragen om meer opvangmogelijkheid voor Joegoslavische asiel zoekers. DECEMBER Het muisje op De Horst heeft een staartje, want begin december krijgt Leusden '90 van de overige gemeenteraadsfracties een veeg uit de pan: Het ministerie heeft het bezwaar van de partij van tafel geveegd, dus de hele actie «'as niet anders dan vertraging. De Horst wordt met onmiddelijke ingang in hoog tempo bouwrijp gemaakt. Inmiddels is de gemeentegarantie voor de IGOL-oude- renwoningen toch verstrekt, het proces wordt weer opgestart. )p de Hamershof wordt een geheime slaapplaats ontdekt in een dode ruimte boven een passage. Basisschool De Heerd is het slachtoffer van vandalen. De school wordt blank gezet. Het Leusder echtpaar Brouwer wordt gehuldigd voor een sleutelrol in het oorlogsverzet

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7