De Vrouwenraad in 1993 .Leusder Krant. Met behulp van een vest of »jaal kom je ook een eind' elezen in..Op gelijke voet Agenda Column I 1 A k 'WÊW W J m W- 11V M M J JH Jf Jf ■Al [leurenadviseuse Conny Venema: ng Werkgroep Vrouwen In de Bijstand ter ziele WD-Vrouwen Leusden Kort Nieuws Bijstandsvrouwen KPO-vergadering NCVB Leusden Centrum Interkerkelijke Vrouwen Contact Groep Leusden KPO-Achterveld naVoensdag 6 januari 1993 Pagina 11 I enpa, te p: I (10) [9); 2! i koeri 10); 3 rden ,'USDEN - Corry Venema ,g kleurenadviseuse. Dit i.udt in dat zij desgevraagd viezen geeft over kleuren eken*n kleding en make-up. Door eilarr^del van een persoonlijke maaalyse wordt bekeken welke :uren iemand wel of niet n dragen. Zo'n analyse art ongeveer twee uur. ids een jaar heeft Corry ir eigen salon in Leusden, ar zij gemiddeld een klient le week ontvangt. 'aarom wordt iemand kleu- adviseuse?" iy Venema: "De creativi- spreekt me erg aan. Toen ie advertentie in de krant wist ik meteen dat dit echt voor mij was. Na een eiding van drie maanden te ben gevolgd kon ik aan de Het benodigde materiaal *dt verstrekt door de orga- itie 'Shades of Beauty', irbij ik ben aangesloten, ir verder werk ik als zelf- igefi*dige doen een kleurenanalyse? lema: "Over het algemeen uwen, maar ook wel man- men? ry: "Jazeker, het raakt ds meer ingeburgerd. »r mannen bestaat een par- li-lijn, body verzorging, dat 1 zo gewoon. Waarom zou Gvoor mannen niet belang- zijn om te weten welke iren het beste staan? Soms ïen er kinderen mee voor advies. De analyse wordt wel wat ingekort, het •t leuk blijven en de prijs na is étf wat la8er- Een analyse echt voor verrassende re- aten zorgen." kijk welke kleuren het Wereld ,jst staan bij huid, ogen en t water van de cliënt. Als iemand gslande'komt wordt eerst de huid vele ra^inigd en eventuele make- jter etc verwijderd. Ik ga uit van tje of bn; naturel huid. De klant it gevraagd naar de eigen •kleur en of ze gekleurde :aktlezen draagt. Een t of bepaalde eetgewoon- kunnen van invloed zijn analyse. Als iemand oorbeeld veel wortels eet -de huid verkleurd zijn. liënt zit voor een spiegel -iet raam. Ik werk alleen overdag omdat ik voor de kleurbepaling afhankelijk dben van daglicht. Volgens de gehanteerde theorie bestaan er vier type mensen: zomer, winter, herfst en lente. De analyse geeft aan tot welk sei zoen iemand behoord. Elk sei zoen heeft zijn eigen kleuren. Om dit bij een cliënt vast te stellen maak ik gebruik van zo'n honderd sjaals in de meest uiteenlopende kleuren. Deze sjaals worden in wisse lende combinaties op de schouders van desbetreffende persoon gelegd en dan is het een kwestie van goed kijken. Welke kleuren maken het ge zicht harder, welke kleuren verzachten de lijnen, na ein deloos verwisselen is het meestal wel duidelijk welk type ik voor me heb. De cliënt kan zelf zeggen of zij het er mee eens is. Vaak is de per soon verbaasd over een kleur die haar goed zou staan en blijkt ze nooit kleding te dra gen in die kleur. Of juist een niet flatterende kleur wordt juist veel gedragen. Dan laat ik nogmaals het effekt zien en raakt ze toch overtuigd. Na het bepalen van het type maak ik de cliënt op in de bij behorende make-up. De cliënt krijgt een waaier mee met zes tig tinten die bij haar passen en altijd handig is bij het ko pen van kleding." Jij vertelt eigenlijk aan de cliënt dat ze sommige kleuren niet meer zou moeten dragen. Word je advies opgevolgd? Venema: "Mensen reageren vaak iets te enthousiast en willen thuis direkt hun kle dingkast gaan leeghalen maar dat vind ik onnodig. Met be hulp van een vest, kraag of sjaal kom je ook een heel eind. Kijk, in principe kan iedereen alle kleuren dragen maar er zijn kleuren die beslist mooier staan. Neem nou een bruids jurk. De meeste vrouwen wil len in het wit trouwen maar niet alle tinten wit staan even goed. Een advies kan aange ven dat iemand beter een cre- mekleur kan ragen want dat maakt het gezicht 'liever' en dat is toch iets om rekening mee te houden." EUNGSiANötüen voor vrouwen .012 lk H\riancise aanvragen PWI \tselijke Werkgelegen- i-Initiatieven)-subsidie 90% gehonoreerd. .subsidie wordt verstrekt pot van de Europese Ge- ichap en is bedoeld voor en die werkgelegenheid rouwen creëren, trogramma werd in 1991 rt en liefst 90% van de die-aanvragen van Ne- >nze ndse onderneemsters gehonoreerd. Hoe kun- eusdense vrouwen deze die aanvragen en wat e voorwaarden? erst de voorwaarden: management van het jf of het project moet in zijn van vrouwen, jaar na de start moeten aal twee full-time ar- laatsen voor vrouwen 'erd zijn, inclusief de on- emster(s) zelf. aanvraag moet voor de start van het bedrijf zijn inge diend. Er wordt per arbeidsplaats als subsidie uitbetaald: 1500 ECU (circa f 3500,-). Er wordt verder gekeken naar de haalbaarheid van het plan in het algemeen en naar de si tuatie van de betreffende vrouwen in het bijzonder. Met name werkloze, herintre dende en allochtone vrouwen krijgen een voorkeursbehan deling. Het programma loopt nog tot 8 maart: Internationale Vrou wendag De stichting Leusden Wereld wijd en het Vooronder willen ter viering van de Internatio nale Vrouwendag op 8 maart 1993 wereldwijd aan tafel gaan in het Vooronder. De voorlopige opzet is om gerech ten uit verschillende landen, Kijk je anders naar mensen? Corry Venema: "Ja, daar be trap ik mezelf op. Als ik bij de kassa sta te wachten kijk ik altijd om me heen. Soms zie ik kombinaties waarvan ik denk; jammer!" Een gratis advies? Corry: "Nee hoor. Ik wil graag behulpzaam zijn maar alleen als daarom wordt gevraagd, nooit uit mezelf. Ik merk wel dat mensen zich onzeker gaan voelen als ik vertel wat ik doe. Dat is wel eens moeilijk en ik vind het vervelend als mijn omgeving zich kennelijk wat ongemakkelijk voelt. Ik ga er van uit dat iedereen wat moois heeft, het zou misschien mooier kunnen, dat weL Voor geïnteresseerden in de kleurentheorie organiseer ik gratis demonstratieavonden. Met behulp van drie verschil lende type modellen laat ik dan zien wat het effekt van 'goede' en 'slechte' kleuren kan zijn. Dat zijn altijd leuke avondjes waar maximaal ne gen personen bij aanwezig zijn. Dit zijn dus geen persoon lijke adviezen maar de belang stellenden staan vaak ver baasd over het resultaat en willen dat zelf ook weten. Wat de haarkleur betreft geef ik ook advies. Als iemand bij een kapper een bepaalde kleur wil wordt dit meestal gewoon ge daan, de kapper stemt zich af op de klant. Door een analyse kun je hier ook duidelijk in zijn. Veel vrouwen verven hun haar in een kleur die eigenlijk minder staat. Het analyseren kost wel wat maar het is natuurlijk een een malig advies, iets waar je al tijd wat aan hebt. Corry Venema laat tussendoor zien wat haar werkwijze in houd en is druk in de weer met een groot deel van haar hon derd sjaals. Wat bij binnen komst nog een keurige stapel was, is inmiddels een enorme berg geworden, alle seizoenen op een hoop. "Ja, dat wordt vanavond weer sjaaltjes vouwen," zegt Ve nema "maar ik vind het heer lijk om al die stof weer even door mijn handen te laten gaan." 1994. De eerstkomende slui tingsdata voor aanvragen zijn: 1 februari en 1 juni. Het belangrijkste voor onder nemende Leusdense vrouwen is, dat de EEG in het algemeen zich bezig houdt met initiatie ven op plaatselijk niveau en dat ook wil honoreren. Ieder die over deze subsidie iets meer wil weten kan informa tie krijgen bij: mevrouw En- gelien Hengeveld, Nederlands contactpersoon van het PWI- netwerk. telefoon 020-6655016. Aan alle vrouwen en andere geïnteresseerden van Leusden Als er weer een nieuw jaar wordt ingescho ten, hebben we allemaal de neiging om terug te kijken: Wat is er gebeurd in het afgelopen jaar, fijne dingen, schokkende zaken, verdriet, geluk voor je zelf en voor andere. Je vraagt je af, wat zou er beter kunnen en wat moet er dit nieuwe jaar worden afgerond of voortge zet? Als ik nu wat filosofeer over de Vrouwen Raad en ik kijk nog wat verder achterom dan het afgelopen jaar, dan denk ik dat we een volwassen VR geworden zijn. De vrouwenor ganisaties in Leusden hebben de start in de jaren 70 meege maakt. Gezamenlijk bijgedra gen aan een gezonde ontwik keling en groei, er stevigheid en body aan gegeven. Dit alles leidt er toe dat we in het jaar 1993 een nieuwe weg kunnen inslaan. De VR is een begrip in ons dorp en niet in de laatste plaats in het gemeente huis. Dat is uitstekend want zonder goede samenwerking met de gemeente en de bevol king kan er weinig vernieu- wends tot stand komen. Toch hoor ik nog wel eens: al die veranderingen, is dat nu wel nodig? Moet de VR nog wel? Is het niet achterhaald? Laten we maar rechtstreeks met de gemeente praten en niet via de VR. Wat moeten we er mee? Eigenlijk ben ik wel blij met deze opmerkingen. Dat geeft ons weer eens de gelegenheid om de discussie in het kader van vernieuwing helder te voeren. Iedereen ondervindt aan de lijve dat het politieke klimaat aan het veranderen is. Den Haag schuift heel wat taken naar de gemeente, de centralisatie heet dat met een duur woord. Dat is de redeir dat ook de gemeente zich moet bezinnen op de taken die vroe ger door Den Haag werden ge regeld. Dat betekent vervol gens dat de gemeente een aan tal zaken die de burgers zelf kunnen doen, door gaat schui ven naar allerlei plaatselijke instanties. Niet zomaar (na tuurlijk, maar onder garantie en regels zal er op maatschap pelijk, cultureel- en sociaal ge bied heel wat werk door bur gers verzet gaan worden, nog meer dan al gedaan werd. Dat kan alleen maar goed gaan als de onderlinge verhoudingen goed zijn en we vertrouwen in elkaar hebben. In 1993 zal de gemeente bud getfinanciering invoeren voor vele organisaties, zo ook voor de VR. Dat betekent dat ieder een zijn of haar potemonnaie heeft, met daarin een jaarplan met een financiële onderbou wing en na het jaar afrekenen met de gemeente. Het grappige is dat ikzelf een aantal jaren geleden daar ze ker geen voorstander van was. Ik was huiverig voor onder linge verdeeldheid en andere problemen. Maar nu de ge meente in samenwerking met de VR garanties heeft inge bouwd en de VR heeft bewe zen en nog steeds bewijst dat er een goede gezonde samen werking bestaat tussen de or ganisaties, moet het goed kun nen gaan. Ik denk dat de tijd er rijp voor is, niet alleen voor de VR maar over de gehele li nie. We staan op een kruispunt en hebben 2 keuze-mogelijkhe den: a. Stil blijven staan, alle ver nieuwingen afwijzen en op de oude voet verder willen gaan en dus ons be staansrecht op de tocht zetten, of b. De uitdaging aangaan en de onderlinge samenwer king en het vertrouwen aanzetten in een nieuwe toekomst. We moeten leren dat we steeds meer, met respect voor ieders identiteit, moeten samenwer ken. De wereld ziet er slecht uit omdat iedereen alleen maar aan zichzelf denkt. De voorbeelden komen iedere dag via de tv en andere media naar ons toe. Dat moet ons sterken in het besef, dat we ge zamenlijk tot grote dingen in staat zijn. Dit is voldoende re den om de VR nog meer uit te bouwen tot een orgaan waar we gezamenlijk voor elkaar opkomen, meedenken en mee werken. Als dat eens allemaal kan binnen onze organisatie, dan is het ook mogelijk om een medewerkster voor 20 uur aan te trekken. Als volwassen vrouwen-koepel kunnen we de gezamenlijke verantwoor delijkheid dragen. In goed overleg zullen we de profielschets, taakomschrij ving en urenverdeling maken. Zo'n medewerkster is zeker niet bedoeld om allerlei zaak jes op te knappen die we best zelf kunnen doen, maar veel meer als ondersteuning, vraagbaak, besturenbegelei- ding, cursussen enz. bedoeld. In het afgelopen jaar hebben we ook nog een prijs gewon nen in het kader van de sociale vernieuwing. De vrijwilligers Vacature Bank kwam, geza menlijk met het milieu project met de eerste prijs uit de bus. We zijn bezig daar een juiste invulling aan te geven. Als u dit allemaal gelezen hebt verwacht ik niet direct dat u zegt: dat doen we "even" met elkaar. Wel dat u in positief, kritische zin mee wilt denken en praten. We gaan verschil lende werkgroepen instellen om mee te sturen. Als u be langstelling heeft voor het één of ander houden we ons aanbe volen. Het jaar 1993 zal een jaar van vernieuwing zijn, veel werk, intensief denken, maar alles overgoten met een positieve saus, zodat de VR op haar ei gen creatieve wijze en met groot onderling vertrouwen er een succes van gaat maken. Ik wens u en uw organisaties alle goeds, veel actie, maar vooral gezondheid in 1993 toe. Evelien Blom, voorzitter VR Dit is de laatste column, ver zorgd door de Werkgroep Vrouwen in de Bijstand. Mis schien begrijpt u het al, het "wonder" waarop wij gere kend hadden gebeurde niet. Door te weinig vrouwkracht kunnen we als werkgroep niet meer verder. Uit de uitslag van de enquete is gebleken dat de meeste bijstandsvrouwen de werkgroep als zinvol erva ren en dat de werkgroep zeker wat voor uitkeringsgerechtig den kan betekenen. Maar de meeste vouwen zijn al bezig, d.m.v. studie, part-time werk enz. wat aan hun toekomst te doen. Gelukkig maar! Toch werp met ons praten op 19 ja nuari 1993 in "de Kit" 's avonds om 20.00 uur. Zij gaat de toekomst van politieke vrouwenorganisaties belich ten en stelt daarbij tevens aan de orde hoe de burgers hierin betrokken kunnen worden. Deze avond wordt georgani seerd door de Vrouwen in de WD Leusden en is toeganke lijk voor aldiegenen die in bo venstaande onderweipen zijn geïnteresseerd. Liesbeth Takken-Achterkamp vraag van tijd tot tijd wordt gesteld, zowel aan ons als politiek geïnteresseerde vrouwen als ook dóór onszelf. Onze landelijke voorzitter Vrouwen in de WD, Monique de Vries komt over dit onder zoals Iran, Turkije, Polen, op tafel te zetten. Wie wil helpen met het klaarmaken van deze niet alledaagse lekkernijen? Naast van een hapje zal er ook van een modeshow genoten kunnen worden. Voor inlichtingen kan ieder een terecht bij Tineke Klerk (947337) of Catrien Ruijgrok (944748). Aparte coupés voor Ko reaanse vrouwen in stadstrei- nen van Seoul zijn een groot succes. 97% van de vrouwen stapt in de vrouwencoupé. Eindelijk zijn ze van alle handtastelijkheden van veel opdringerige mannen af. Ook een idee voor Nederland of toch maar liever verplichte heropvoedingscursussen voor de mannen? •Twijfel aan succes van aparte schoolklassen voor Turkse meisjes in Nederland. Op aan drang van behoudende Turkse vaders komen er aparte klas sen voor hun dochters. Pas dan mogen de dochters uit huis en naar school. Een beetje begrip over en weer zou de zaak misschien meer goed doen. Turkse cultuur voor Ne derlanders, Nederlandse cul tuur voor Turkse vaders en... er zijn geen aparte meisjes klassen meer nodig! AMERSFOORT - De Vrouw en Werkwinkel start in samen werking met Regiowerk voor de vijfde keer de cursus voor vrouwen in de bijstand Naast infor matie over scholing en beroe pen kunnen de deelnemers ok een korte stage lopen in één of meerdere bedrijven. De cursus duurt vijftien ochtenden en is bedoeld voor vrouwen in de bijstand die al lang uit de ar beidsmarkt zijn, met geen of weinig vooropleiding Op 18 januari is er van 9.30 - 11.30 uur een informatie-ochtend in de Vrouw en Werkwinkel, Breestraat 59-61 in Amers foort. Aanmelding 033-614737 LEUSDEN - De Katholieke Plattelandsvrouwen-organi satie opent op dinsdag 12 ja nuari het nieuwe seizoen met een viering in de St. Jozefkerk om 19.00 uur Na de bijeen komst zal de jaarvergadering worden gehouden met een be stuursverkiezing en een film over 'Hamersveld in het begin' Inlichtingen: Anneke Ver meulen: 033-950046 Voorlich ting en emancipa tie. Dat is het ant woord van de vrouwen organisatie PROCAL in Costa Rica op het grote probleem van seksueel misbruik en ongewenste zwangerschap. Uit onderzoek is gebleken dat in Costa Rica één op de tien jongeren tot 15 jaar seksueel misbruikt is. Ruim 60% zijn meisjes. Velen van hen zijn voor hun 15e jaar zwanger. Deze zwangere tie ners komen vaak op straat te recht. PROCAL biedt tijde lijke opvang en begeleiding aan (aanstaande) tienermoe ders die op straat terecht zijn gekomen. De aanstaande moe ders kunnen een half jaar in het opvanghuis blijven. In die tijd wordt gezocht naar een oplossing van de problemen. Geprobeerd wordt het kon- takt met de familie te herstel len. Lukt dat niet, dan wordt er een andere huisvesting ge zocht. Er wordt hard gewerkt aan de eigenwaarde en de zelf standigheid van de jonge moe ders. Of zoals ze bij PROCAL zeggen, ze leren vooral om 'nee' te zeggen. Dogr ze be wust te maken van hun rech ten en het vergroten van hun ekonomische zelfstandigheid, wordt het voor de jonge vrou wen gemakkelijker om voor zichzelf op te komen en hun leven meer in eigen hand te hebben. PROCAL moedigt de jonge moeders dan ook aan (weer) naar school te gaan, een opleiding af te maken of een baan te zoeken. Na het half jaar van intensieve begelei ding zijn de problemen niet opgelost Het werk wordt voortgezet in plaatselijke werkgroepen. Vrouwen die ooit zelf werden opgevangen door PROCAL begeleiden hier andere jonge moeders. PROCAL is aangewezen op vrijwilligerswerk en financie ring door derden, zij ontvangt geen subsidie van de overheid. (dit artikel werd overgeno men uit 'Informatie' van sep tember 1992). Hier volgt een be richtje van de Interker kelijke Vrouwen Contact Groep Leus den. Het is een goede en gezellige gewoonte geworden dat wij el kaar in het nieuwe jaar ont moeten in een restaurant. Om dat echter de plaatselijke her bergen al volgeboekt zijn, zul len we onze goede wensen uit wisselen bij één van de leden thuis. Na dit gezellig samen zijn volgen dan weer de meer informatieve avonden. Zo staat er op 25 januari een avond over evangelisatie op het programma. Evangelisa tie, is dat niet uit de tijd? Wat houdt het eigenlijk in en wat doen we er mee? Mogelijk wordt gebruik gemaakt van een diaserie. Op 15 februari houden we con tactavond met poëzie. We ne men zelf een gedicht mee dat ons persoonlijk aanspreekt. Graag zouden we in het nieuwe jaar eens wat nieuwe gezichten willen zien. Wan neer u met ons mee wilt den ken of praten, dan bent u van harte welkom op maandag avond om de drie weken in de Marcuskerk om 19.45 uur. Voor meer informatie kunt u terecht bij onze voorzitter, me vrouw N. van de Berg, tel. 945036. zijn er nog steeds vrouwen die door tal van redenen van een bijstandsuitkering afhanke lijk zijn. En zeker in deze tijd, waarin de uitkeringsgerech tigden negatief onder de aan dacht komen, vinden we het contact onderling en naar de gemeente nog steeds belang rijk. Daarom hebben we be sloten om als contactgroep verder te gaan. De open avon den blijven en de deur naar de gemeente blijft op een kier. We nodigen de vaste kern be zoekers schriftelijk voor de open avonden uit en we hopen dat ze het komende jaar weer druk bezocht zullen worden. Voor nadere informatie kunt u bellen: 950278. Ze stond deze week voor de derde keer 's morgens vroeg in de file op weg naar haar werk. En nu was ze nog wel extra vroeg van huis gegaan. Er moest in deze laatste dagen van december nog zoveel ge daan worden op de zaak. Die vrije dag op 24 december, die ze zichzelf beloofd had kon ze wel vergeten. Dat betekende dus dit weekend alle inkopen doen voor Kerstmis. Ze wist al precies wat ze gingen eten en hoe ze de kamer in kerstsfeer zou brengen. Nu ze deze zomer getrouwd waren, wilde ze de ouders deze eerste Kerst in hun nieuwe huis, een echt Kerstdiner voorzetten. Even dacht ze: had ik maar niets afgesproken, dan kon den we samen lekker drie luie zondagen houden. Maar dat Kerstdiner had ze al lang in haar hoofd. Ze zou wel eens la ten zien, dat je een full-time baan heel goed met je sociale verplichtingen kon kombine- ren. Ze schakelde in z'n twee en trok op. Er kwam gelukkig weer wat beweging in de file. Ineens zag ze oma voor zich, lieve oma waar ze zoveel Kerstdagen had doorgebracht. Het huis mooi versierd en oma rustig in de stoel als je binnen kwam. "Kind", zei ze dan, "Kerstmis is een feest van rust, daar moet je je in alle rust op voorbereiden." En ter wijl ze doorschakelde naar vier dacht ze: Die goeie ouwe tijd had toch ook wel iets. JS. Woensdag- y avond 9 de- cember ver- trok er een volle bus dames en enkele he ren richting Amsterdam. Hier werd in de Rai de Holiday on ice show be zocht. Maandagavond 21 december werd de jaarlijkse Kerst avond gevierd. Woensdag 20 januari 1993. Deze avond wordt er een jaar vergadering gehouden met o.a. jaarverslag, financieel- verslag en bestuursverkie zing. Aanvang 20.00 uur. Wij wensen iedereen een ge zond 1993 toe. datum: onderwerp: plaats: contact: datum: onderwerp- plaats: contact: datum: onderwerp: plaats: contact: datum: onderwerp- plaats: contact: datum: onderwerp: contact: datum: onderwerp: plaats: contact: datum: onderwerp: plaats: contact: datum: onderwerp: plaats: contact: datum: onderwerp: plaats: contact: datum: onderwerp: plaats: contact: 11 januari 1993,19.45 uur christelijk onderwijs in Pakistan Dienstencentrum, Leusden NCVB Leusden, 945372 12 januari 1993, 19 00 opening nieuwe seizoen De Kom, Leusden KPO Leusden, 944531 17 januari 1993, 11.00 uur Oecumenische viering Jozefkerk KPO Leusden, 944531 19 januari 1993, 20.00 uur politieke vrouwenorganisaties en betrok kenheid burgers De Kit, Leusden WD vrouwen, 758964 20 januari 1993, 20.00 uur jaarvergadering KPO Achterveld. 03425-1261 25 januari 1993,19.45 uur evangelisatie Marcuskerk, Leusden Interkerkelijke Vrouwen Contact Groep, 945036 8 februari 1993,19.45 uur jaarvergadering Dienstencentrum, Leusden NCVB Leusden, 945372 9 februari 1993, 20.00 uur klederdrachten De Kom, Leusden KPO Leusden. 944531 15 februari 1993,19.45 uur poëzie Marcuskerk, Leusden Interkerkelijke Vrouwen Contact Groep, 945036 8 maart 1993 Internationale Vrouwendag Vooronder, Leusden Tineke Klerk, 947337

Leusder Krant | 1993 | | pagina 11