Leusder Krant Terugblik Woensdag 6 januari 1993 Pagina 6 1892: Leusden kampt met gebrek De verbouwde Juliana van Stolbergkazerne aan de Leusderiveg, waar nu een woningcomplex gevestigd is. Honderd jaar geleden liep de grens van Amersfoort en Leusden er dwars doorheen. LEUSDEN - Het jaar 1892 begon voor Leusden met een inwoner aantal van 1985 personen, bestaande uit 1099 mannen en 886 vrouwen en 8 gelegenheden waarin, krachtens vergunning, ster ke drank werd geschonken. De burgemeester was met vakantie, waarschijnlijk in verhand met zijn gezondheidstoestand en Cor nells Wels kreeg een bekeuring wegens stropen. 24 december 1892: Hoewel Oud-Leusden nu een splinternieuw schoolgebouw bezat, kon dat niet in gebruik worden genomen omdat de benoemde onderwijzer nog geen ontslag had kunnen krijgen uit zijn huidige betrekking. De opening van de school was voorlopig bepaald op 1 maart. Het jaarsalaris van de onderwijzer, P Keete, bedroeg 800— met genot van vrije woning en tuin, een genot wat werd geschat op 100.—. In lessen Nuttige Handwerken was nog niet voorzien. De meisjes, die hiervan gebruik wilden maken, moesten zaterdagochtend naar de school in Leusbroek waar die lessen werden gegeven Half januari. De Infantenekazerne aan de Leusderweg was gedeeltelijk ge bouwd op Amersfoorts- en gedeeltelijk op Leusdens grondge bied De Dievenweg, de weg waarlangs in vroeger tijden de misdadigers, die tot de strop waren veroordeeld, werden ver voerd naar de executieplaats op het hoogste puntje van de Amersfoortseberg, vormde de grens tussen Leusden en Amers foort. Bij de bouw van de kazerne was die weg gedeeltelijk verlegd (de huidige Van Kampenstraat), maar de gemeentelijke grens was daarbij niet gewijzigd, die liep nog steeds midden over het kazerneterrein, ja zelfs midden door verschillende gebouwen. Als een van de inwonende onderofficieren van de ene naar de andere kamer verhuisde, kon het gebeuren dat hij zijn verhuis- biljet in de ene gemeente moest opvragen om het bij de andere gemeente te gaan inleveren. Amersfoort wilde nu een grenswijzi ging zodat het gehele terrein op Amersfoorts gebied kwam en deed daartoe een verzoek bij de Gedeputeerde Staten van Utrecht. Leusden voelde daar niets voor en protesteerde. Ze meenden, als er dan toch gewijzigd moest worden er alle aanlei ding bestond om een van veel ruimere strekking in overweging te nemen W H.de Beaufort, eigenaar van de Akkersesteeg, verklaarde zch bereid deze voor de openbare dienst als weg te bestemmen in plaats van de door hem afgesloten Vieweg Hiermee zou de ja renlange vete tussen Leusden en Woudenberg zijn opgelost Woudenberg ging akkoord met het gemeenschappelijk onder houd van de Rode brug en de daarmee in verband staande open bare wegen. Toestemming van die overeenkomst, vervat in het volgend besluit, werd gevraagd aan Gedeputeerde Staten: Arti kel 1De Rode brug voornoemd zal door en voor rekening der gemeente Leusden en Woudenberg elk voor de helft in behoorlij ke staat worden onderhouden ter beoordeling der gemeentebe sturen. Artikel 2: De gemeente Leusden verbindt zich om de Griftdijk vanaf de grens van Woudenberg tot aan de Rode brug alsmede de Akkerse steeg van de openbare weg door het Heetveld nabij de woning de Zandschulp tot aan de Griftdijk als openbare, voor een ieder toegankelijke wegen op de legger van de openbare wegen te plaatsen en te behouden met waarborging zowel voor het be hoorlijk onderhoud van die wegen zeiven en voor de bruggen of duikers thans en die wegen gelegen of later daarin aan te leggen als ook voor het onbelemmerd verkeer langs de thans openbaar geworden wegen over het Heetveld, de Leusderberg en Den Treek. Artikel 3De gemeente Woudenberg verbindt zich om de Grift dijk van de Rijksstraatweg van Zeist naar Woudenberg tot aan de grens van Leusden alsmede de Zuiderbroekse dwarsweg vanaf de Rijksstraatweg van Woudenberg naar Amersfoort tot aan de Rode brug of grens van Leusden als openbaar voor een ieder toegankelijke wegen op de legger harer openbare wegen te be houden met waarborging voor het behoorlijk onderhoud dier wegen en van de bruggen of duikers thans in die wegen gelegen of later daarin aan te leggen Artikel 4 De gemeente Woudenberg verbindt zich om jaarlijks tot wederopzegging toe aan de gemeente Leusden een bijdrage te verlenen van 15.— kunnende ingeval van opzegging of weige ring van de zijde van Woudenberg om daaraan te voldoen door de gemeente Leusden worden overgegaan tot tolheffing en wel nabij de woning de Zandschulp ter plaatse waar de Akkerse steeg toegang tot de bovengenoemde wegen verleend Op 4 februari kwam de goedkeuring van GS. Begin maart Door veldwachter Kuijt werd proces verbaal opgemaakt op aan gifte van J H van der Heide wegens diefstal van zijn kippen. Ook bij C. van Nimwegen werden kippen gestolen en bij Teunis van Ekeris een varken. De burgemeester liet weten aan de Officier van Justitie.dat des avonds half zes een brand heeft gewoed in het achterste gedeelte der woning van de smid C Berg alhier. De brandweer was spoedig ter plaatse en het is aan haar gelukt de brand te blussen en de woning te behouden. De brand schijnt ontstaan te zijn in de smidswinkel, hoogst waarschijnlijk door een vonk. Een nader door mij ingesteld onderzoek heeft niet tot de ontdekking van de oorzaak kunnen leiden Het gebouw en de meubelen waren verzekerd.,. Raad aan schoolopziener: ,,Naar aanleiding van het aan C. Staal verleende ontslag hebben wij de eer u mede te delen dat door de burge meester en het hoofd der school voorlopig besloten is om tijdelijk de helft der kinderen ter school toe te laten en aan hen ook onderwijs te doen geven op Zaterdag voormiddag Dit voorlopige besluit is in onze vergadering ter sprake gebracht doch aangezien op grond van art 32 der onderwijswet door ons, in overleg met u in de tijdelijke waarneming behoort te worden voorzien, hebben wij de eer u beleefdelijk uit te nodigen ons advies daaromtrent wel te willen mededelen De schoolopziener was het met de genomen maatregelen niet erg eens: ,,In uw schrijven van 8 dezer wordt, krachtens artikel 32 der onderwijswet mijn advies gevraagd ter tijdelijke voorziening in de vacature door ontslag van de onderwijzer C. Staal. Bij gemis aan alle nodige gegevens valt het mij moeilijk, zo niet onmogelijk, aan het verzoek van Ued. naar behoren te voldoen. Het voorge schreven overleg toch eist voor mij kennis aan de motieven, welke mij onthouden zijn." ,,Zo is het mij ten eerste niet bekend geworden met ingang van welke datum aan de onderwijzer Staal op diens verzoek ontslag werd verleend Kon in zijn vervanging niet dadelijk worden voorzien dan had de raad de ingang van het ontslag moeten en kunnen verdagen. Bij mijn schrijven van 24 januari vestigde ik de aandacht van uw college op dat het in de tegenwoordige tijd zeer moeilijk gaat op minder dan 500,— tractemcnt een goede on derwijzer te verkrijgen tenzij met de bedoeling zodra mogelijk weer een andere en betere positie te zoeken „In voldoening van uw missive gaf ik bij mijn schrijven van 22 februari mijn bericht en raad nopens een voordracht van onder wijzers voor de door Staals ontslag ontstane vacature. Tot heden mocht ik geen kennis krijgen van de gevolgen van die voordracht. Mij is alzo onbekend ten eerste, met welke datum de onderwijzer Staal afscheid nam van de school." „Ten tweede of er in zijn plaats reeds een onderwijzer werd benoemd en zo ja met ingang van welke datum UEd zult begrij pen dat ik zonder die kennis thans moeilijk een oordeel kan vellen, te minder, dat ervoor zover mij bekend in het arr Amers foort op het ogenblik geen vrije en beschikbare onderwijskrach ten zijn en dit is alzo, mocht een tijdelijke voorziening, een waarneming geboden zijn en een oproep zal moeten geschieden, die dan in elk geval veel tijdverlies zal geven." „Zo komt het mij voor dat er alle kans bestaat dat het hoofd der school, door gebrek aan tijdige maatregelen geruime tijd van alle hulp verstoken zal blijven, doch meen ik uw college ernstig te moeten ontraden aan de voorlopig door de heer Burgemeester en het hoofd der school getroffen maatregel om tijdelijk de helft der kinderen ter school toe te laten en hen tevens ook onderwijs te doen geven op Zaterdagsvoormiddags" gevolg te geven. „Heeft het hoofd der school tot zulk een dwaze maatregel het initiatief genomen, dat ik noch geloven, noch vermoeden kan. dan zou dit helaas de schijn kunnen geven dat diens ijver en toewijding evenredig gaan worden aan het minimum loon dat hij voor zijn belangrijke en niet lichte diensten ontvangt. Ik heb van de hoofdonderwijzer Huibers alsnog betere gedachten „Alhoewel het onderwijs grote schade moet lijden indien het hoofd der school geruime tijd - enkele weken of enkele maanden - alleen onderwijs moet geven aan een 80-tal leerlingen, verdeeld in klassen, zo bestaat er toch geen drang slechts de helft der leerlingen, der klassen dan natuurlijk, tot de school toe te laten. Mocht dit gebeuren dan zou ik mij stellig verplicht voelen daarop de aandacht van hoge autoriteiten te vestigen." „In het geval van het hoofd der school verkeert op het ogenblik nog een andere school met ruim 40 leerlingen meer, doch wordt er noch door het hoofd der school, noch door de burgemeester aan gedacht de school voor de helft der leerlingen te sluiten Ik meen en vrees dat het dagelijks bestuur al de verantwoordelijkheid zou te dragen hebben van een fatale maatregel die zeer tot schade en nadeel der leerlingen zou strekken." De ramp werd compleet toen de nieuw benoemde onderwijzer op 11 maart liet weten dat hij voor de benoeming bedankte en de procedure kon opnieuw beginnen De burgemeester haastte zich de opziener duidelijk te maken dat het geenszins in de bedoeling lag om de helft van de kinderen naar huis te sturen maar ze om en om les te geven De opziener bleef bij zijn oordeel dat dit niet de oplossing was en wees op het feit dat er in Amersfoort drie Bijzondere scholen waren die in dezelfde omstandigheden ver keerden en waar het wel lukte aan de hoofdonderwijzer om, zonder hulp, de hele school draaiende te houden. Hij eindigde met het dreigement. Mocht ik, bij een eventueel bezoek aan de school, tot mijn leedwezen bevestigen kunnen dat de door de burgemeester en het hoofd der school voorgestane maatregel inderdaad in toepassing kwam, zo zou ik mij zeer stellig verplicht rekenen daarop de aandacht van hogere autori teiten te vestigen. Tevens vestigde hij de aandacht van de burgemeester op de aanstaande eindexamens die meer keuze zou geven in sollicitan ten maar sprak wel de vrees uit dat op een tractement van 450 gulden geen onderwijzers meer te behouden zouden zijn. Dat die vrees niet ongegrond was bleek op 4 april toen de onderwijzer van de school te Leusbroek, wegens benoeming in Hilversum, zijn ontslag aanvroeg. Inmiddels was de school van Oud-Leusden, zonder ceremonie, in gebruik genomen. Dat dit zonder enig vertoon had plaats gehad was wel een teleurstelling voor de jonge onderwijzer, zoals we tussen de regels van zijn verslag kunnen lezen Voor de schoolopzieners kon hij nog een excuus bedenken maar ook van de zijde van het bestuur was daarvoor geen enkele belangstelling getoond. Hoewel de opening van de school bepaald was op 1 maart is die, op voorstel van de heer Districts Schoolop- ziener verdaagd tot 7 maart d.a.v. Omdat de Districts schoolopziener wegens examens en de Schoolopziener van het Arrondissement wegens ziekte verhinderd waren bij de opening tegenwoordig te zijn, heeft ondergetekende met 26 leerlingen, afkomstig van de school te Leusbroek, de 7de maart 1892 's morgens te negen uur de nieuwe openbare lagere school te Oud Leusden in alle eenvoud in gebruik genomen. Eenvoudige en toch zo roerende stonde. Voor mijzelf omdat ze 't begin was van een geheel nieuwe werkkring. Voor de kinderen omdat ze 't voor- recht genoten op een nieuwe school te komen waarbij ze allen zo dicht woonden dat zij des middags allen, niet een uitgezonderd, naar huis konden gaan om met vader en moe der tegelijk te eten. wat kinderen gaarne doen en wat voor de ouders voordelig is. Ook behoefden ze nu voortaan dagelijks die grote afstanden niet meer af te leggen, wat voor hen, bij slecht weer wel zwaar viel, vooral voor sommigen in de wintermaanden, bij barre kou loop van deze week in dennenbossen van de heren Mr van Wal- cheren en Mr van Boetselaar van Oosterhout, gelegen onder mijne gemeente felle branden hebben gewoed. De militairen var het Amersfoortse garnizoen en particulieren hebben het vuur, m veel inspanning bedwongen. De oorzaak van de branden is mei v bekend Er werd Proces Verbaal opgemaakt op aangifte var J.Huberts, landbouwer alhier, tegen Willem Polman, arbeider ti Amers- foort, wegens beschadigen van een rijtuig. Kantonrech ter wilde weten of de eigenaar bij de handeling aanwezig was et of de verdachte een schriftelijke toestemming van de eigenaar had. Jan Bonsel. koopman te Amersfoort kreeg een bon wegens he rijden met een hondenwagen. Hofman, wegens jachtovertreding jc G. van 't Net deed aangifte wegens diefstal van aardappelen e: r wasgoed. De opbrengst van de tol over de straatweg Arnhem-Ba voort gelegen aan de Mof over 1890 heeft bruto bedragen de son van f.1622,24. Mevrouw De Beaufort was bij een concertbezoek in Amsterdam een kostbaar horloge met ketting kwijtgeraakt 7j w deed daarvan aangifte bij de commissaris van Politie. Ze meend' dat ze beroofd was. De commissaris kon haar echter geruststelle; en liet via de burgemeester weten: „Ik heb de eer UEdachtb beleefd te verzoeken aan de Heer d Beaufort in uw gemeente wel te willen mededelen dat het niet kunnen blijken dat Mevr de Beaufort het voorwerp van aanran ding is geweest, omdat het langs ingesteld onderzoek heeft aan getoond dat het bewuste horloge met de daaraan bevestigd j ketting den 24 mei des voormiddags te ca 11 uren op de Heeren gracht bij de Utrechtse straat gevonden is door Willem Chru tiaan Bottelier, oud 68 jaren, werkman, (straatreimger bij de M van den Werkende Stand), wonende in de Bethaniendwarsstra; no 13 Denzelven dag des namiddags ten 1 uur, heeft Bottelaar va het vinden van het bedoeld uurwerk kennis gegeven Ik doe that het horloge met de ketting toekomen met uitnodiging die voor A werpen aan de eigenares te willen ter hand stellen en zo mogehj ft wel te willen bevorderen dat aan Bottelier, die zeer gunst: bekend staat, een beloning voor zijn eerlijkheid geworde. D Hoofdcommissaris van Politie J.H.van Doesburg Mevr de Bear- LI fort was blij haar horloge terug te hebben en schonk de eerlijs ge vinder een biljet van 25,— kc Dat mevrouw De Beaufort direct, toen ze haar horloge ve P® mistte aan beroving dacht, zal wel komen omdat net tevoren har huisknecht, dienstmeid en tuinman waren veroordeeld, de eerst twee wegens diefstal en de laatste wegens heling tot zes. vier c Aj drie maanden hechtenis. Ook verzocht de heer de Beaufort a Pr een arbeider van hem, Dirk van Garderen, een aanstelling V* geven als onbezoldigd Rijks- veldwachter omdat het bestaan 5*a politiepersoneel met in staat was zijn vaste goederen voldoen; üe te beschermen. Naar aanleiding van de vraag waarom, gaf hij als antwoor ..dat er gedurende de laatste weken in mijn sparrenbossen Hardeveld onder deze gemeente aanhoudend levende sparreb men. naar begroting meer dan 200 afgehakt en gestolen zi zonder dat het mogelijk geweest is de schuldigen in deze op sporen Om nu voor het vervolg mijn bossen aldaar emgszi beschermd te zien heb ik voor mijn aldaar wonende arbeid D van Garderen een aanstelling tot onbez.Rijksveldwachter aa ^e] gevraagd. aai dai Uni. me Half j UI, De burgemeester, Mr H.J.H.baron van Boetselaar van Oostf toe hout, vroeg wegens gezondheidsredenen zijn ontslag, zeer I de leedwezen van de loco-burgemeester Hubers, secretaris van Be schoten en de gehele gemeenteraad. Met ingang van 1 august De werd hem dat ontslag verleend, 2 augustus volgde de aanstelli nul van Mr A.J.de Beaufort dri 070Augustus afs om De nieuwe burgemeester had te melden "...dat er te ongeveer h; J*ai negen op de hofstede, bewoond door de wed Broekhuizen in e kla der hooibergen brand is ontstaan. De berg en de schuur zi sm' grotendeels vernield. De gebouwen zijn zeer laag verzekerd voi dat de inboedel niet verzekerd was en het door mij ingesteli hoe onderzoek niet heeft kunnen leiden om de oorzaak van het or staan van de brand op te sporen." Van de Huize Heiligenberg w dn een tijgerhond weggelopen, luisterend naar de naam Sip' r\«-. Vinrnomooctnp nor7ftf>Kl /-vr-»c:»-»r»t-i y-i rt ori KonoVit T Olicrl De burgemeester verzocht opsporing en bericht Leusd kreeg, gedurende twee weken, inkwartiering van 4 officieren, onderofficieren en minderen en 88 paarden. \had bez September lier stui Een drukke maand voor de politie Proces verbaal tegen G B wa« rendse wegens diefstal van hout op het eigendom van Baron v« Boetselaar Wouter Alfrink werd veroordeeld ter zake van di< stal tot een boete van 3.— sub.3 dagen hechtenis. Johann Evers, 13 jaar, werd ontslagen van rechtsvervolging met lastt plaatsing gedurende 5 jaar m een Rijksopvoedingsgesticht T gen J.v/d Pol werd PV opgemaakt wegens het vermoedelijk dod' van een big, eveneens tegen Evert Kamerbeek wegens jachtove treding, van Zanten en Aartsen wegens diefstal van plaggen. Zoelen wegens bedelarij en landloperij en van Nieuwenhui: wegens het in zijn bakkerij voorhanden hebben van een ongei, gewicht. Tenslotte werden nog 5 personen wegens stroperij op de b geslingerd. In verband met de heersende cholera werd het wat van de scholen gekeurd Het water in Leusbroek was slecht enl water in Hamersveld nog slechter. Het gebruik werd ontradi De hoofddirecteur van de spoorwegen wil niet langer dat de tre die om 2 uur de halte Leusden passeerd, stopt om de post uit laden. Het bnevenpakket moet in het vervolg uit de rijdende ttf worden geworpen en door de postbode Cornelisse worden opg vangen. Het jaar 1892 sloot af zoals het was begonnen: Met proc verbaal tegen de jachtwet, maar nu voor Jan en Gernt Metsela* Eind december is traditioneel de periode waarin wordt terug» blikt op het afgelopen jaar. Elk jaar rond deze tijd duikt ook or medewerker Goos van Leeuwen in de gemeentelijke archie* voor zijn eigen terugblik. Die gaat 100 jaar terug. Hoe zag Lei den, dat toen nog bestond uit de kernen Hamersveld. Stout' burg. Achterveld en Leusbroek er in 1892 uit. Op deze pagina' jQyC verslag van de speurtocht, bedoeld om een stukje historie w (foto tot leven te brengen aan onderwijzers j De Akkerse steeg anno 1992. de. Aardig was het om te zien, hoe verlangend en vol blijdschap zij het nieuwe gebouw - nu hun school - binnenstapten Niet misplaatst acht ik daarom hier een woord van warme hulde en oprechte dankbaarheid aan hen, op wiens innitiatief deze school gesticht is en aan hem. die zo bereidwillig en goedgunstig is geweest door der gemeente benodigde grond af te staan, waarop 't gebouw der opvoeding verrijzen kon Ere aan zulke mannen die tonen een warm hart te hebben voor 't onderwijs 't Vaderland heeft behoefte aan dezulke, die begrij pen dat waar onderwijs gegeven wordt, is tucht en waar tucht is, daar is vrede. "31 maart.Kolonel 5de regiment infanterie aan burgemeester. „Ik heb de eer u kennis te geven dat er op het terrein in uwe gemeente gelegen, achter het kruitmagazijn door jongens, voor namelijk op dagen dat er geen school wordt gehouden - Woens dag, Zaterdag en Zondag - bij herhaling zogenaamd vuurtje wordt gestookt. Aangezien gisterenmiddag aldaar een begin van brand is ontstaan, welke gelukkig spoedig werd geblust, verzoek ik u beleefdelijk ter voorkoming van onheilen hierop wel uw aandacht te willen vestigen In april kregen C van Soest en J Bakker een proces verbaal wegens gepleegde verduistering en diefstal Rijksveldwachters Otten en Knoppers vonden cokes, stukken steenkool, turven en petroleum in verband met de diefstal op den huize Heiligenberg Hofman en Adams, arbeiders te Amersfoort kregen een bon wegens diefstal van eikentakkebossen Gedeputeerde staten hakten de knoop inzake het kazernecomplex door en gingen over tot grenswijziging tussen Amersfoort en Leusden Memorie van toelichting Het terrein nabij Amersfoort waar de nieuwe mfanteriekazer- nen gebouwd zijn wordt door de tegenwoordige grens doorsne den zodat die grens zelfs door het midden van een kazerne loopt. Om het gehele terrein binnen het grondgebied van Amersfoort te doen vallen, behoort het tegenwoordig onder Leusden liggend perceel aan Amersfoort te worden toegevoegd waartoe de nieuw aangelegde Dievenweg de natuurlijke grens aanwijst Het is wenselijk het bedoelde terrein met de daarop gestichte gebouwen onder het gebied van een gemeente te brengen en wel het bedoelde perceel aan Amersfoort toe te voegen waaronder het grootste deel van het kazerneterrein gelegen is Dit perceel heeft een oppervlakte van slechts 5 Ha 19 are en 35 ca, de afstand daarvan heeft voor Leusden luttel belang, aangezien het van deze gemeente af te scheiden deel geen gemeentegebouwen of werken bevat, noch vruchten in natura oplevert. Het schijnt niet nodig bepalingen te maken omtrent inkomsten uit belastingen daar de oppervlakte welke van de ene gemeente op de andere overgaat zo gering is dat de financiële gevolgen daarvan voor gene van de beide gemeenten in aanmerking ko men. De wenselijkheid dat het met de kazernen bebouwde terrein ophoude over twee gemeenten verdeeld te zijn behoeft weinig betoog. In de tegenwoordige toestand zijn de bewoners van dat terrein, zelfs die onder een dak wonen in de bevolkingsregisters van twee gemeenten ingeschreven Zijn ze door enkele verwisseling van woonvertrek in staat van verhuizing uit de ene naar de andere gemeente en voorts aan verschillende verordeningen onderwor pen De mogelijkheid bestaat dat de justitie een onderzoek heeft in te stellen, doch dit zal niet met de nodige zekerheid kunnen geschieden zolang het terrein over twee gemeenten verdeeld is, tussen welke bovendien geen zichtbare grens is aan te wijzen dan de vroeger bestaande weg, die de grens aanwees, verlegd is.' Half mei De burgemeester meldde aan de officier van Justitie: dat in de

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6