leusder Krant, 'De mensen gooien alles van zich af échten/elders vragen koopwoningen /oning Hamersveldseweg blijven staan Stortpas werf is een succes Steile priisafdalinqen! B over kwaliteit choonmaak van scholen Gevangenisstraf voor 'Piemeltjesman' Smal kwart eeuw bij Kletersteeg sssissertjes L E U S D E N Winkeliers in actie tegen rommel in Hamershof rj)uwprogramma wordt bijgesteld égenda Gemeente gaat door met initiatief IA* <k("J Ski Service Center Wintersportkleding Densdag 13 januari 1993 Pagina 3 USDEN - Het schoonmaak- •k op de scholen in Leusden ~~~t nog minder dan de over- d, dat via het Londosysteem absoluut minimum aan •sidie verstrekt, daarvoor chikbaar stelt. Dit leidde —teren in de commissieverga- ing Welzijn en Onderwijs vragen, met name i het CDA. .inds vorig jaar de schoon- akkosten van scholen de i uit rezen, is de gemeente e kosten flink gaan aanpak- i. De onderhandelingen rover zijn zo voortvarend- i gedaan, dat de schoon- akkosten inmiddels zijn te- gebracht tot ruim 16.000 gulden onder het door de over heid beschikbaar gestelde be drag. Daarvoor verdient wethou der Bram Vroon een pluim, vond Rikus Renting van het CDA, maar dan wilde hij wel van de wethouder bevestigd krijgen dat de kwaliteit van het schoonmaakwerk hetzelfde is gebleven. ,,Voor het bedrag dat we nu kwijt zijn, ben ik tevre den", antwoordde Vroon di plomatiek Dit antwoord volstond niet voor Renting, die de aanval op nieuw inzette. Vroon lichtte hierop toe dat sinds de kosten zijn teruggebracht, de scholen zelf moeten aangeven wanneer er klachten zijn over het schoonmaakwerk. Dit is in de afgelopen tijd inderdaad voor gevallen, waarna de gemeente direct actie heeft ondernomen en de klachten zijn verholpen. Verder is de kwaliteit van het schoonmaakwerk ook een kwestie van persoonlijke voor keur, bracht Vroon naar voren Nadat Alrich Parson van de WD had gevraagd of de schoonheidsgehalte van de scholen ook acceptabel zou zijn voor Vroons huiskamer, namen de kritische partijen, waaronder ook Leusden '90, genoegen met de constatering dat de schoonmaak van scho len in ieder geval voldoet aan de kwaliteitseisen die de over heid stelt. KB ijke BJSDEN - Uit een onder- cke* dat de gemeente heeft ge- den naar de woningbe- 12tfte, blijkt dat er in Achter- I vooral behoefte is aan l^pwoningen en seniorenwo- ,'jen. Dit resultaat is nogal gassend, omdat in het hui- woningbouwprogramma Vr Achterveld het accent •al lag op de huurwonin- ,nw; v onderzoek, waaraan 119 idigden deelnamen, laat dat er vooral behoefte be- t aan koopwoningen in de Nij?klasse van rond de 21 0.000,—. Er waren 95 men- die de voorkeur gaven aan woning in deze categorie, allend is de vraag naar ka- waarop de gegadigden een huis kunnen bouwen is opmerkelijk, omdat in het onderzoek geen vragen hierover gesteld werden. Een aanzienlijk deel van de onder vraagden hoort tot de groep starters, mensen die nog geen woning hebben, maar daar voor wel m aanmerking willen komen. In deze categorie is vooral behoefte aan premie- koopwoningen. Bij de groep senioren wordt gevraagd naar huurappartementen. Er waren slechts 24 gegadigden die vroe gen naar huurwoningen. De resultaten van het onder zoek zijn voor de gemeente aanleiding geweest het pro gramma voor de komende bouwperiode aan te passen. Het betekent concreet dat wordt afgeweken van het ge meentelijke beleid om de aan dacht vooral te richten op de bouw van sociale hurwonin- gen. Het accent zal dus komen te liggen op de realisering van premiekoopwoningen Hoewel dat in strijd is met het beleid verwacht de gemeente, dat daarbij het doorstroomeffect het grootst zal zijn. Op die ma nier maken de 'doorstromers' plaats voor starters, die be hoefte hebben aan een huur woning. Op basis van de gegevens van het onderzoek komt het pro gramma er als volgt uit te zien: 8 huurwoningen gestapeld in twee lagen en bestemd voor se nioren, 10 premiekoopwonin gen, 10 woningen in de vrije sector en 4 kavels. Verder zul len er op het stukje grond dat bekend staat als W 2 drie vrije sectorwoningen gebouwd wor den. De woningen zullen ko men op het terrein bij de Ruurd Visserstraat en de Jan van Ar- kelweg. LEUSDEN - De winkeliers van de Hamershof gaan actie voeren tegen de rommel in het winkelcentrum. In samenwer king met de politie, gemeente en het winkelend publiek gaat de actie deze maand van start. Via aanplakbiljetten op alle winkeldeuren wordt een be roep gedaan op de consument. Bestuurslid Kersbergen van de winkeliersvereniging vertelt desgevraagd over de schoon maakactie. ,,Het is eigenlijk een mentaliteitskwestie. Als je ziet wat hier aan rommel ligt, dat is gewoon verschrikkelijk. Mensen gooien alles van zich af." ,,Met de gemeente zijn ge sprekken geweest. Er wordt nu een keer per week met een veegmachine schoongemaakt en dat is echt te weinig. Helaas is er geen geld voor extra schoonmaakwerkzaamheden We willen beslist niet met onze vinger naar de gemeente wij zen, we begrijpen dat het potje leeg is, maar er moet wat ge beuren." Uiteraard zullen wij als on dernemers mee moeten werken, dus letterlijk ons eigen paadje schoonvegen. Maar er is meer om aan te pakken en dat bereik je alleen door de mensen bewust te maken van hun eigen gedrag. Neem de glasbak, men sen brengen hun flessen netjes weg maar laten de doos ge woon bij de glasbak staan Er zijn ook mensen die hun vuil niszakken bij de glasbak neer zetten en zich niet realiseren dat de enigen die nog aan de vuilniszakken komen katten zijn." ,,In het winkelcentrum wordt alleen nog gebruik ge maakt van containers en die zakken blijven dus gewoon staan Van huismeester Paul de Voogt krijgen we als bestuur talloze klachten over de rom mel. Kijk maar om je heen. Sommige mensen hebben het misschien niet in de gaten, maar als je er op let dan zie je genoeg. Uit de winkel komen en het bonnetje op de grond gooien Het zijn maar kleine dingen, maar het zegt veel en alles bij elkaar maakt het een flinke rommel." ,,Ik vergelijk het maar met het stoppen met het roken, een slechte gewoonte afleren. Het is zeker niet de bedoeling om betuttelend tegen de consu ment te doen, we willen het als een positief verhaal brengen als stimulans voor een schoner geheel. Dus de mensen op- SDEN/DEN HAAG - Het aande huis aan de Ha- Iveldscwcg tegenover De •shof blijft staan. De ge- |te Leusden mag geen len maken ter afronding |het winkelecentrum. De i van de twee bejaarde bewoners wegen volgens Raad van State zwaarder. de derdag 14 januari: .30 uur: Inloop/spelmid- De Zuidzij in De Woelige dag 15 januari: 30 - 17.00 uur: Receptie teur Hilhorst van Lisi- hof *rdag 16 januari: 30 - 18.00 uur: Open dag 'goed Heiligenberg. Pre- tie cursussen 00 uur: Band Brand New '/ac in Café The Wish 'dag 17 januari: 00 uur: Wandeling IVN Nimmerdor vanaf pra- >laa ts Dodeweg/Pa ra dijs- Het Kroonbesluit betekent het einde van de voorstellen om via het bestemmingsplan Groen houten het gebied op te nemen in de gemeentelijke toekomst plannen. Er zou parkeerruimte moeten komen. „Mijn man is blind en kent in dit huis en de omgeving ieder plekje," zo zei de bewoonster tijdens de behandeling van de zaak. „Wij wonen hier sinds 1965 „Ik moet er niet aan denken te moeten verhuizen Hoewel het gemeentebestuur bena drukte dat het ging om een toe- komstschets zorgde het plan bij de twee bewoners en de om geving voor onrust en onzeker heid. Ook deskundigen van VROM, lieten samen met de provincie Utrecht weten tegen het plan te zijn vanwege de be langen van de twee bewoners. De provincie keurde daarom dit onderdeel van het bestem mingsplan af. LEUSDEN/AMSTERDAM - Kinderen noemen hem de „Piemeltjesman": de 52-jarige Amsterdammer die in Leusden en in zijn woonplaats zijn ge slachtsdeel aan kleine kinde ren liet zien en hen vroeg het aan te raken. Vrijdag hoorde de man bij de Amsterdamse rechtbank wegens ontucht met minderjarigen drie jaar gevan genisstraf tegen zich eisen waarvan één voorwaardelijk. Ook moet hij zich als het aan ndag 18 januari: uur: Voorlicbtingsoch- bijstandsvrouwen Vrouw érkwinkel. Breestraat 59 sfoort 30 uur: Handenarbeid en n De Zuidzij in Woelige LEUSDEN - De stortpas is een succes. Dat blijkt uit een nota, die deze week door burge meester en wethouders werd gepubliceerd. De pas is vorig jaar voor het eerst ingevoerd en is bedoeld om te voorkomen dat mensen die niet in Leusden wonen, gebruik maken van de stortfaciliteiten van de ge- meentewerf. Uit de registratie van de bezoekers blijkt dat er in 1992 3000 mensen minder op de werf kwamen om hun grof vuil te brengen dan het jaar daarvoor. Het college zegt dat niet onomstoten vast staat dat de daling te danken is aan het feit dat er geen ongenode 'gas ten' de werf bezochten, maar zij denkt wel dat dit aanneme lijk is. De werknemers van de werf ervaren de pas als prettig en duidelijk. Het is voor hen een voudig na te gaan of een bezoe ker uit Leusden komt of van elders. Ook bedrijven doen geen pogingen meer hun vuil bij de werf kwijt te raken. Het storten is namelijk allen be doeld voor particuliren. Daar om krijgen ondernemingen geen stortpas uitgereikt Het zelfde geldt voor scholen. De gemeente beschouwt het aan bod uit deze twee categoriën als bedrijfsafval, waarvoor een andere verwerking en een an der tarief gelden. De gemeente heeft de indruk dat de pas algemeen geaccep teerd is. Daarom gaat zij dit jaar door met de pas Deze wordt volgende maand bij de aanslag van de afvalstoffen heffing verstuurd. Dat levert een besparing van 4500,— op. Het betekent wel dat de pas van vorig jaar geldig blijft tot het moment dat deze verzen ding is uitgevoerd. Nieuwe be woners krijgen de pas uitge reikt als zij zich als Leusde- naar laten inschrijven. officier van jusititie mr. C. Goes ligt onder reclasserings- toezicht stellen. „Seksueel voel ik eigenlijk niks Het is een poging tot contact. Waarom ik dat ook deze manier doe, weet ik ook niet." Dat zei de verdachte over de onwettige omgang die hij sinds zijn negentiende jaar met kleine kinderen zoekt. De laatste keer gebeurde dat in Leusden, waar hij op 31 juli in de bosjes een vijfjarig jongetje en even oud meisje zag. Nadat hij zichzelf had ontbloot en een van de twee had overreed zijn geslachtsdeel te strelen, trachtte hij hen tot hetzelfde te bewegen. De ouders van de kinderen deden hiervan aan gifte. De man bleek in mei al korte tijd te hebben vastgezeten we gens ontucht met een negenja- ng Amsterdams jongetje, dat hij voor zijn diensten beloonde met vijf gulden Deze keer werd hij echter voor langere tijd vastgezet, en als het aan officier Goes ligt zal hij de ko- )0 uurDia-avond Histo- Kring Leusden café ilust (advertentie) :dag 19 januari: itoonstelhng schilderijen larellen Kalkert en Hak •aardencentrum 'Het Ha- eld )0 uur: VVD-vrouwen in udishof ort j^Gnsdag 20 januari: 10 uur: Valleiconcert in Her\' Kerk Leusden Zuid 10 uur: Jaar\>ergadering isavond Oranjever. in Til Vrij parkeren Vrijdagavond koopavond VAN DUINKERKEN REKREATIE BV OUDE LAGEWEG 135 3871 BV HOEVELAKEN TELEFOON 03495-35714* STOUTENBURG - De heer A. Smal werkt al ruim 25 jaar bij bakkerij De Kletersteeg uit Stoutenburg. Smal die samen met zijn gezin naast de bakke rij woont, werd afgelopen week door zijn werkgever ge huldigd. Aan hem en zijn gezin werd in zaal Buitenlust te Achterveld een receptie aange boden. Ruim 200 familieleden, vrienden, collegee en bekenden kwamen de familie Smal ge lukwensen. Namens de direktie en het per soneel kreeg het echtpaar Smal een vliegreis aangeboden naar familie in Australië. Ook zak geld hoorde bij het cadeau Smal zei in de zomervakantie 6 weken zijn familie op te willen merkzaam maken via de deur- posters. Door de aanleg van de parkeerdekken en de uitbrei ding van het winkelcentrum is het al meer een troep dan nor maal „Zodra de aanplakbiljetten klaar zijn gaat de actie van start. Deze biljetten komen op alle zestig winkel- en bedrijfs- deuren te hangen en zijn dui delijk herkenbaar aan een prullemand met hand. Via de politie zijn er gesprekken gaande op de SBBO-school, omdat uit die hoek dagelijks een grote groep leerlingen het winkelcentrum bezoekt. Het is de taak van de ondernemer, schoonmaakpersoneel en con sument om op een prettige ma nier samen te werken." „Na een paar maanden zul len we als winkeliersgroep, dat zijn winke- liers, politie en ge meente, de aktie evalueren en zonodig aanpassen, maar ik ben er van overtuigd dat het wel werkt Kerasbergen laat buiten zien wat hij bedeoeld. „Kijk, zo ziet de parkeerplaats eruit. Dit heb ik gisteren ge veegd en ik heb het speciaal voor jou laten liggen, het wordt dus echt niet weggehaald." Annelies Heuvelink mende jaren niet meer vrijko men Een andere oplossing zag de officier niet voor deze ver dachte, die er een veertien jaar TBR en vele veroordelingen voor soortgelijke delicten op heeft zitten. Volgens de rap portage weet de man, zodra hij de houvast van bijvoorbeeld een baan mist, geen raad met zichzelf- dan gaat hij vanuit zijn isolement veel snoepen of contact met kinderen zoeken Advocaat mr. J. Plasman vond het idee om de verdachte dan maar drie jaar achter tra lies te zetten volstrekt onac ceptabel „Mijn cliënt zit al drie maanden vast. Het gaat nu niet meer om vergelding, het g3at erom dat het niet opnieuw gebeurt. En een celstraf is voor hem in dat opzicht uit de boze." Mr. Plasman vroeg de rechtbank zijn cliënt dienst verlening op te leggen, of de man een maand de tijd te geven om zelf een behandelplan te regelen. Uitspraak op 22 januari. zoeken Met dit cadeau komt een dit plan ineens dichterbij. Een werknemer als Smal dreigt in de tegenwoordige maatschappij een unicum te worden Het bedrijf De Kleter steeg zal in de zomervakantie dus zes weken zonder Smal verder moeten. Ook de brand weer van Leusden zal in deze periode niet kunnen rekenen op de inzet en hulp van de ge waardeerde brandweerman Smal. Smal die in het dagelijks leven beslist niet op zijn mondje is gevallen en altijd wel een antwoord weet te beden ken, was bij het aanbieden van het kado met stomheid gesla gen en wist met wat hij zeggen moest. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11>12 uur. '...„Wie wat bewaart, heeft wat," luidt het gezegde. Dat moet ook de gedachte van een mevrouw uit Leus den-Zuid geweest zijn, die een briefkaartje naar de krant stuurde. Op zich niet zo bijzonder. Wij krijgen regelmatig briefkaarten op de redactie...' '...De kaart die wij uit Leusden-Zuid kregen was echter voorbedrukt met een postzegel van 8 cent. Het poststuk komt dus eigenlijk uit de pre-historie van de PTT, want dergelijke tarieven zijn bijna vooroor logs...' '...Toch wilde tante Pos niet kinderachtig zijn. De afzender had gezorgd voor voldoende aanvullende frankering en dus stond niets de bezorging van het kaartje in de weg...' '...Een perfect staaltje van dienstverlening. Toch vra gen wij ons af of het van de afzender wel zo verstandig was de kaart naar ons toe te sturen. Wij kunnen ons namelijk voorstellen, dat het 8 cents-postuk voor ver zamelaars een waarde heeft die groter is dan het frankeer be drag. '...Basisschool De Vallei bakkeleit al jaren met de gemeente over een vergoeding voor de verbouwing van een patio, die jaren geleden werd veranderd in klasruimte. De gemeente hield de poot stijf, omdat zij vond dat zij niet hoefde te betalen. De aanvraag voor subsidie was namelijk gedaan, nadat de verbouwing was voltooid...' '...Deze week bleek echter dat de affaire voor De Vallei een gelukkige afloop beeft. De wijze waarop moet volgens ons echter op het gemeentehuis een onbevredigend gevoel geven. De Vallei kw am wel erg gemakkelijk aan haar geld, nadat zij jarenlang het vuur uit de sloffen had moeten lopen om dat binnen te krijgen...' Uit een gemeentelijk stuk, dat deze wek in de com missie Welzijn en Onderwijs wordt behandeld blijkt, dat de gemeente niet goed opgelet heeft bij de laatste keer dat De Vallei om het geld vroeg. De gemeente had namelijk binnen vier maanden moeten reageren op de aanvraag...' '...Die termijn bleek te zijn overschrijden. De wet zegt, dat in dat geval de gemeente geacht wordt prin cipieel medewerking te hebben verleend. Met andere woorden: De Vallei krijgt het geld en de gemeente kan er naar fluiten. Het gaat om een bedrag van 20.000,- Sinds enige tijd rijdt er in Leusden een zogenaam de beltaxi. Wie op tijd belt, kan tegen een eenheidsta rief op elke plek in Leusden gebracht worden. Daarbij wordt wel een hoger bedrag in rekening gebracht aan degene die in één van de Leusdense buitengebieden moet zijn...' '...Maar dat is altijd nog goedkoper dan de kosten van een 'gewoontaxiritje. Met die gedachte in zijn achter hoofd regelde meneer Boersma via de WOL een ritje naar een van die buitengebieden. Voor een bedrag van 12,50 zou hij zich laten vervoeren...' '...Tot zijn verbzaing en verontwaardiging werd hem een bedrag van ruim twintig gulden in rekening ge bracht. Op het eerste gezicht lijkt L-Tax, die de belta xi exploiteert, daarmee buiten zijn boekje te zijn ge gaan..." '...Bij doordragen blijkt de vork toch even anders in de steel te ziten. Meneer Boersma moest naar Amers foort. Volgens hem gelegen 'buiten' Lcusden. De WOL had hem naar zijn zeggen niet duidelijk gemaakt, dat vervoer naar de keistad met de beltaxi iets anders is dan een rit binnen de Leusdense gemeentegrenzen... '...Toch vinden wij het een originele gedachte om Amersfoort te beschouwen als Leusdens buitenge bied. Het zal voor de Leusdense bestuurders een ver rassende invalshoek zijn, die wellicht ongekende mo gelijkheden schept... '...Een tevreden inwoner uit Achterveld meldt dat wat hem betreft de gemeente het afgelopen jaar op een positieve manier heeft afgesloten. Volgens hem be staan er al enige tijd plannen om het plein bij de Moespot een beter aanzien te geven....' '...Vlak voor de jaarwisselling zijn er drie jonge eike bomen geplant. Een prima initiatief vindt onze tipge ver. Hij heeft echter nog een wens. Of de bomen ook nog officieel onthuld kunnen worden. Waarom ook niet. denken wij. Wethouder De Jongh zet graag een boom op, weten wij... '...Wie als muziekgroep aan de weg wil timmeren, heeft vandaag de dag te kampen met de nodige con currentie. Dat betekent dat er stevig aan getrokken moet worden om de publiciteit te halen. Dat kan volgens de doorsnee-band onder meer door het schrij ven van persberichten, die opvallen... '...Op de redactie krijgen wij regelmatig persberich ten van groepen, die aan dat criterium zonder meer voldoen. Dat komt vooral door het gebruikte proza. De stijl zouden wij het best kunnen omschrijven als 'machtig'. Het lezen ervan geeft namelijk hetzelfde gevoel dat je krijgt na een overvloedige maaltijd...' '...Een citaat uit de aankondiging van een optreden van Leusdense band 'Brand New Cadillac in The Wish op zaterdag 16 januari: „Zompige blues, denderende rock en bloedmooie ballads, recht voor zijn raap op de Bühne gebracht, typeert sinds jaar en dag optredens van BRAND NEW CADILLAC, door trouwe fans de 'caddy'sgenoemd. '...Daar hebben wij nog maar één ding aan toe te voegen: het wordt komende zaterdag een zompig, denderend en bloedmooi optreden van de caddy's in The Wish. Dat durven wij recht voor zijn raap te zeggen...'

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3