.Leusder Krant. I Ambtenaren gaan uren schrijven Toerkoop Holiday Feeling wint prijs Dirk van de Wal wint Snertloop de schijnwerper Vallei krijgt overkapping toch vergoed WINTER- KORTING Nieuws uit de d< verenigingen Stijldansen Historisch eVN-wandeling Bijstandsvrouwen Zonwering Eemland 033-952967 L E U S D E N EHBO Achterveld kiest teamgeest boven commercie Buurtpreventie houdt enquête Gemeente wil inzicht afvalverwerking Nieuws uit de verenigingen WD-vrouwen Kaartavond Cadillac Vliegbasis Zuidzij Kinderen vinden het leuk, omdat ze er zelf mee werken' A/oensdag 13 januari 1993 Pagina 5 ksh iko n ACHTERVELD - Op zaterdag hi6 januarie 1993 is er weer r lt;tijldansen in cafe-restaurant epè Roskam te Achterveld. In ;n van de zalen van dit restau rant, annex partycentrum or- jamseerd de drive-inn disco theek van Apache let's dance d veer een stijldansavond. nit I ^jEUSDEN - De Historische "r'Cring Leusden organiseert x\en dia-avond op maandag 18 •manuari 1993 in Café "Buiten- plust". Hessenweg 337 te Ach- erveld. n deze serie 50 jaar Achter- 'elds Nieuws wordt onder neer aandacht besteed aan dorpsgezichten - Tour de Ju nior - Gebouwen - Stouten- •urg - Scholenbouw en 50 aar kerk in kleur. De presen- atie van de dia-serie wordt erzorgd door de heer J. •chouten uit Achte(r)veld. lanvang 20.00 uur - Toegang ratis - voldoende parkeer- uimte. i ljt,EUSDEN - Het Instituut n oor Natuurbeschermings ducatie organiseert op zon dag 17 januari een wandeling s Door Nimmerdor. let thema van deze wan deling is 'Winterverschijnse- :ttan\ Het startpunt van de /andeling is op de parkeer- laats Dodeweg-Paradijsweg m 14.00 uur. Iet de bus is de plaats bereik- aar vanaf C.S. Amersfoort, jn 82 halte Dodeweg, 50 mtr. ?rug, linksaf na 800 mtr. nksaf bij Fietsbrug. Kaart- ^•tad Amersfoort E15 Voor ïeer informatie 03497-1157. MERSFOORT - Voor de jfde keer start de Vrouw en ereldwinkel in samenwer- ng met Regiowerk haar cur- is voor vrouwen in de bij and. Vrouwen die hebben ïelgenomen aan een eerdere irsus. hebben een baan ge- -egen of hebben gekozen >or een korte beroepsoplei- ng. aast informatie over scho- ig en beroepen kunnen de ;elneemsters een korte stage pen in één of meerdere be- ijven. e kursus is gratis en duurt 15 •htenden. Zij is bedoeld voor •ouwen in de bijstand met ;en of weinig vooropleiding die er lang uit zijn Op 18 nuari is er van 9.30-11.30 uur •n voorlichtingsochtend in Vrouw en Werkwinkel, freest raat 59-61 in Amers- Jjort. Aanmelding 033-614737. S T A H Dringen onder het start doek van de Snertloop (fotoHans Verhorst). ACHTERVELD/DE GLIND - De traditionele Snertloop is in het rustieke dorpje De Glind de start van de evenementen in het nieuwe jaar. Er werd ge start vanuit clubhuis van de voetbalkantine van voetbal vereniging De Glind. Rond de klok van 11.00 uur konden de liefhebbers samen met hun huisdieren een ronde van onge veer 2,5 kilometer maken. De animo en het enthousiasme bij de huisdieren was veelal groter dan de bazen of zelfs stiefba- Een worst was er voor de win naar Joris van Voorst met zijn hond Een uur later gingen de wat serieuzere sporters van start In twee afdelingen, na melijk de vrouwen over een ronde van ongeveer tweeen- halve kilometer en mannen voor een afstand van een kleine zeven kilometer. Het weer was droog en er stond een niet erg sterke wind. Er blies bij tijd en wijle zelfs een orkaan. Maar waar je wind tegen hebt, heb je hem ook mee. Vol goede moed gingen onge veer vijftig lopers van start voor de zevenkilometerloop, terwijl zo'n 130 lopers en loop sters, al dan niet samen met een huisdier, de kleine ronde af werkten. Bij de dames werd de snelste tijd gelopen door een groep van dames die beslist niet van concurrentie gediend is. Onder leiding van Dina en Tjis wordt reeds maanden vooraf gaande aan de loop ge traind in en rond De Glind. Huize Heys is het gezinshuis waar deze dames, zo'n acht in getal, vandaan komen. Reeds jaren achtereen is deze groep het snelste bij de damesafde ling. Bij de mannen ging het er nog sneller aan toe. Reeds in de aanvangsfase was te zien dat een klein select groepje de dienst uit zou gaan maken. De uiteindelijke winnaar Dirk van de Wal wist de nummer twee ongeveer een halve minuut achter zich te laten. Na afloop van dit sportieve evenement, een wedstrijd, of was het gewoon een trimloop, was er voor een ieder een kop snert m de kantine. Prijzen wa ren er niet, alleen de namen werden bijgeschreven in de analen van de De Glindse loop historie. De organisatie kon melden dat de deelnemers te vreden waren. Uitslag: 1. Dirk van de Wal 23.57. 2. Piet Wassenaar. 24.30 3. Hans van Eek. 25.18. 4. Kasanredjo Parmen 25.55. 5. Raymond Bok 25.31. LEUSDEN - De christelijke basisschool De Vallei krijgt alsnog subsidie voor de over kapping van de patio, die al begin jaren tachtig heeft plaatsgevonden. In eerste in stantie, tien jaar geleden, werd de subsidie-aanvraag afgewe zen. Twee jaar geleden pro beerde deed de school een nieuwe aanvraag, die nu, begin 1993, toch nog wordt gehono reerd. Tot dit besluit is de ge meente gedwongen doordat zij de beantwoordingstermijn van de laatste subsidie-aanvraag heeft laten verlopen. Over deze gang van zaken was de com missie Welzijn en Onderwijs gisteren zeer ontevreden. Met de toekenning van ƒ20.000 is aan een lang voorts lepende zaak een einde geko men Weliswaar door een pro cedurefout van de gemeente, maar de overkapping van de patio kan nu, tien jaar later, tóch worden betaald. Niet in die twintigduizend gul den verslikten de commissiele den zich gisteren beurtelings, maar in de procedure-fout: het feit dat de gemeente niet heeft overzien dat een wettelijk vastgestelde termijn voor beantwoording van een subsi die-aanvraag niet 'even verzet' kan worden in overleg met het schoolbestuur. Vooral Roef Blauw van Leusden '90 had het moeilijk met deze 'zet' Nu is de strijd met het schoolbestuur tot een einde ge komen door juridische forma liteiten. en niet door een 'gent- lemen-agreement', zo stelde Ton Geijsberts van D'66 Ook Alrich Parson en Jan Schou ten, van respectievelijk de WD en de RPF/GPV vonden de gang van zaken teleurstel lend, hoewel de einduitslag op zich voor de gemeente 'eervol' genoemd kan worden. (advertentie) ACHTERVELD - De Achter veldse afdeling van de EHBO hield dinsdagavond in de kof fiekamer van Ons Gebouw te Achterveld haar algemene le den- vergadering. Het was een drukbezochte vergadering, waar ook de ereleden. Alie Wijntjes, Lenie Klcinveld en Willem Hilverts, aanwezig wa ren. Vanuit het distnetsbestuur waren voorzitter Elverding en zijn rechterhand, vice-voor- zitter Van de Lust aanwezig. Voorzitter, tevens de Achter- veldse huisarts B Schaeffner en secretaris Greet Burgers werden herkozen als be stuursleden. Beiden waren af tredend en weer herkiesbaar zodat de bestuurssamenstel ling gelijk blijft. Het wel en wee van het afgelopen jaar werd doorgesproken en de secretaresse en penningmees teres bespraken hun jaarreke ning, waaruit bleek dat de ver eniging afgelopen jaar een klein verlies had geleden, maar er verder redelijk voorstaat. Vervolgens wist de voorzit ter de vergadering te boeien met de stelling dat eerste hulp ter plaatse vaak veel belangrij ker is dan de patient zomaar en met spoed afvoeren naar het ziekenhuis De tendens bij het ambulancepersoneel is dat men eerst uitgebreid eerste hulp ter plaatse biedt en in een wat later stadium de patient vervoerd naar het ziekenhuis. Een geoefend en goed opgeleid EHBO-er is in deze voorvallen daarom essentieel. LEUSDEN - Het buurtpre ventieproject in de gemeente Leusden en Woudenberg is nu 2 jaar bezig. In de gemeente Leusden zijn momenteel 12 projecten. Eén in Achterveld, drie in Leusden-Zuid en de overige in Leusden Centrum. Gezamenlijk staan er in alle projecten ongeveer 1800 wo ningen. Ook staat in Lcusden weer een nieuw buurtproject op stapel. De gemeente en politie zijn - buiten de cnminaliteitcijfers - benieuwd naar de beleving van de buurtbewoners betreffende buurtpreventie. Vragen die zij graag beant woord zien, zijn o.a. „Voelt men zich veiliger in de woon omgeving?", „Heeft men de woningen beter beveiligd te gen inbraak?", „Heeft men be tere contacten met de buurtbe woners?". Komende week wordt bij alle bewoners in de buurtpre ventie-projecten een enquête formulier met een begeleidend schrijven bezorgd. Ook bij die bewoners die wel in een project wonen, maar niet meedoen. De totale uitslag wordt ver wacht in de tweede week van maart De laatste tijd is er, ingevol ge de ARBO-wet. een toe stroom van mensen die om wel ke reden dan ook het EHBO- diploma moeten hebben op hun werk. In Achterveld heeft men er echter de voorkeur aan gegeven deze mensen niet zon der meer toe te laten tot de cur sus. Eerst de mensen in en rond Achterveld en als er dan plaat sen over zijn worden deze op gevuld met de mensen die een diploma beslist nodig hebben. De vereniging kiest hiermee duidelijk voor een teamgeest onder de deelnemers en niet voor de commercie. Ook de districtsvoorzitter prees m zijn toespraak de Achterveldse EHBO voor haar zeer goede teamgeest, haar actieve leden en haar uiterst bekwaam be stuur. Tijdens de vergadering wer den drie leden gehuldigd van wege een te vieren lustrum. Mi riam Schouten en Gerard van Esveld. broer en zus, zijn reeds 15 jaar actief lid van de EHBO. Een fraai insigne was hun deel. Door districtsvoorzitter Elver ding werd de heer B.Jansen het bondsinsigne in zilver met het Maltheser kruis opgespeld vanwege zijn 30-jarig lidmaat schap van de Achterveldse EHBO, waaronder zo'n negen jaar als bestuurslid De vice-voorzitter nam de kans waar ook iets aan te bie den en overhandigde een oor konde van de bond waar nog het woord Katholiek op ver meld stond Deze bond is in middels gefuseerd, waarbij de christelijke signatuur wegviel. Voor de vrouw achter de man, mevrouw Jansen, was er een prachtig boeket bloemen Naast het zakelijke van de ver gadering werd de avond met een gezellige bingo afgesloten. LEUSDEN - Op het gemeente huis zal begonnen worden met de registratie van het aantal uren, dat ambtenaren besteden aan de verwerking van het Leusdense afval. Het gaat daarbij om ambtenaren, die' verschillende werkzaamheden verrichten, dus niet alleen voor de afvalverwerking. Op die manier hoopt de gemeente in zicht te krijgen in de kosten die er gemaakt worden voor de verwerking van het vuil. Met de registratie wordt een begin gemaakt met de uitvoe ring van de aanbevelingen die het ingenieursbureau DHV vo rig jaar deed naar aanleiding van een bedrijfseconomisch onderzoek naar de afvalver werking in Leusden. Het moet de komende jaren duidelijk worden of dat efficiënter kan dan nu. Zo zal er gekeken wor den naar de tuinvuilstortplaat- sen en de verwerking van groente- tuin- en fruitafval. Ook zal er onderzoek gedaan worden naar de mogelijkheid in Leusden een gedifferen tieerd afvalstoffentarief in te voeren. Dat houdt in dat men sen die weinig huisvuil aan de straat zetten daar ook mmder voor hoeven te betalen. LEUSDEN - Toerkoop Holiday Feeling met vestigingen in Leus den en Woudenberg heeft één van de belangrijkste vakprijzen m de wacht gesleept. Bij de jaarlijkse 'Veer' uitreiking (de Oscar voor de Nederlandse reiswereld) werd het reisbureau, waarvan Bert Kuipers deel uitmaakt, uitgeroepen tot beste reisbureauke- ten van Nederland. „Wij zijn er natuurlijk zeer trots op," vertelt Bert Kuipers. ..Het bevestigt nog weer eens de kwaliteit van onze reisbureaus. Vorig jaar werden wij tweede en dat was al een mooi resultaat. Nu wij dit jaar eerste zijn geworden, is dat een extra verdienste Kuipers wil de volgende 'Veer'graag overdragen aan een jonge re generatie. „In Leusden en omgeving weet men ons wel te vinden als het om kwaliteit gaat. dus daar kan de nieuwe lichting reisbureauvakmensen haar voordeel mee doen," aldus Kuipers. LEUSDEN - Op dinsdag 19 januari organiseert de WD een avond waarop de (lande lijke) voorzitter van de Orga nisatie Vrouwen in de WD, mevr. M de Vries zal spreken. Onderwerp is "de toekomst van vrouwenorganisaties" en de vraag hoe de burger hierbij betrokken zou kunnen wor den. Iedereen is welkom op deze bijeenkomst, die zal ge houden worden in 'De Kit' (zaal van Geertrudishof, gele gen aan de Hamersveldseweg tegenover de St. Jozefkerk Ros Beijaart) Aanvang: 20.00 Op woensdag 13 januari zal er weer een kaartavond plaats vinden in jongerencentrum De Til. De avond is bedoeld voor iedereen die kan Schutjassen of Klaverjassen. Deze avond telt mee voor de seizoenprij- zen Wie niet aan het toernooi meedoet kan meedoen voor de dagprijzen. Het inschrijfgeld voor de avond bedraagt 5,-. De Leusdense Blues Rock band "Brand New Cadillac" speelt op zaterdag 16 januari in Café The Wish. De band is geïnspireerd door muziek van, Jimi Hendrix, Eric Clapton, Stones en andere grootheden zoals Dr Feelgood, Sugar Ray en The Fabulous Thunder- birds. Informatie: Flip Mijzen, Rosmolenstraat 102, 3833 KH Leusden. Tel. 033-945267. Bureau Voorlichting Vliegba sis Soesterberg organiseert in samenwerking met de Stich ting Vrienden van het Vlieg dorp voor iedere inwoner van Soesterberg en andere omwo nenden een rondleiding op de vliegbasis Soesterberg. De rondleidingen zijn. donder dag 14 januari, donderdag 28 januari, donderdag 4 februari en donderdag 25 februari. Opgave is mogelijk bij J.E. Nijs-van Daal, Montgomery- weg 44 te Soesterberg, tel. 03463-52227, waar men tevens nadere informatie kan ver krijgen. LEUSDEN - Stichting De Zuidzij organiseert voor de se nioren van Leusden Zuid op 21 januari een ïnloop-spelmiddag in het gebouw de Woelige Hoek. Op 25 januari is er te vens een themamiddag met als onderwerp 'Veilig verkeer' en de veranderingen in het ver keer. LE US DEN- In de provin cie Utrecht overlijden jaarlijks gemiddeld vier kinderen tussen de nul en twaalf jaar als gevolg van een verkeersongeluk. Ze ventigkinderen komen in het ziekenhuis terecht en honderdvijftig kinderen komen er gewond, maar zonder ziekenhuisopname vanaf. Door de toename van het verkeer zullen de risico 's voor schoolgaande kinderen eerder toe- dan afnemen. Door kinderen in het basisonderwijs be ter voor te bereiden op hun deelname aan het verkeer kan het aantal ongelukken wellicht afne men Vanuit dit oogpunt is op initiatief van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Utrecht het project verkeerson- derwijs gestart. Het project loopt van december1992 tot januari 1996en wordt gefinan cierd door het Ministerie van Verkeer en Water staat Het dient als lan delijk voorbeeldproject. Het project verkeerson- derwijs valt in twee fasen uiteen. In de eerste fase tot juni 1993 richt het project zich op alle orga nisaties, instanties en personen die bij het basis onderwijs betrokken zijn. Het is de bedoeling deze instellingen en de ge meenten te motiveren en dusdanig toe te rusten dat zij een bijdrage kun nen leveren aan het opti maliseren van het ver- keersonderwijs. De Heerd doet mee met nieuwe opzert verkeersonderwijs In de tweedefase, die van start gaat in het schooljaar 1993 -1994, richt het project zich op de scholen voor basison derwijs Via de gemeente is dit project op alle ba sisscholen in Leusden in gevoerd. Een van de twee medewerkers van het project is Joke Evers. Joke Evers:Toen wijde verkeersmethode op de scholen introduceerden waren de reacties positief en inmiddels wordt er volop mee gewerkt. Onze doelgroep zijn de kinde ren in de leeftijd van vier tot twaalf jaar maar zaak is om alle betrokkenen te motiveren, anders werkt het niet Ouders/verzorgers moeten dus meewerken Als een kind op school goed verkeersonderwijs krijgt maar ondertussen zijn Pa of Ma door het rode licht ziet fietsen, wordt het voor het kind wel erg moeilijk. Wij wil len daarom de ouders zo veel mogelijk betrekken want uiteindelijk zijn zij verantwoordelijk. De school zou hieraan mee kunnen werken door bij voorbeeld speciale ouder avonden te organiseren Laat de ouders maar meedenken over de veilig heid van hun kind. Het is belangrijk genoeg, lijkt mij. Joke: Onze volgende stap is een netwerk op zetten met een gemeente. Als speerpuntgemeente is Leusden uitgekozen om als eerste plaats in de provincie Utrecht te gaan samenwerken op het ge bied van het verkeer en onderwijs. Dat houdt on dermeer in dat wij met de gemeente de bestaande schoolroutes in Leusden gaan onderzoeken. "Een andere taak van depro- jektmedewerkers is het aanpakken van de actie 'Wij gaan weer naar school'. Evers: „In samenwer king met Veilig Verkeer Nederland zal de actie bijgesteld gaan worden Alleen een spandoek blijkt niet voldoende en bovendien is dat alleen gericht naar de automo bilist en niet naar de kin deren. En dat willen we nou juist, kinderen moe ten zich bewust worden van het gevaar en er niet van uitgaan dat de auto mobilisten wel opletten. Wat betekent het project De kinderen van De Heerd krijgen verkeersles volgens de nieuwe methode. (foto: Hans Verhorst). voor de Leusdense scho lieren? Juffrouw Wilma van Leeuwen geeft les aan groep drie en vier van ba sisschool De Heerd en vertelt over het gebruik van deze methode. Onze school heeft, net als alle andere basisscholen, het zogenaamde schoolplein pakket gekregen en daar werken we vaak mee. In het pakket zitten alle be nodigdheden om zelf een verkeerssituatie te creëe- ren; straten, compleet met stoplichten en knip perlichten, auto's en fiet sen, zebrapaden en voet gangers. Alles wat in het echt kan gebeuren wordt hierop maat nagebootst Kinderen vinden het leuk om hier mee te spelen en het is tegelijkertijd leer zaam. Het pakket bevat verder nog allerlei op drachten afgestemd op de verschillende leeftijds groepen Oudere kin deren zorgen zelf voor verkeers situaties door echt op pad te gaan. Liedjes en verhalen over verkeer maken ook deel uit van het pakket Deze methode werkt be ter dan delessen die voorheen werden gege ven. Kinderen vinden dit veel leuker omdat ze er zelf meekunnen werken. Juist door het doen pik ken ze veel meer op. "Een groot nadeel van hetpro- jekt vindt Wilmavan Leeuwen de buitenlessen. Hetprojekt bevat veel praktijkgerichte opdrach ten voorbuiten die heel intensief zijn. Het ver keersplan gaat uit van een groot aantal hulp ou ders die er gewoon niet zijn. Het is wenselijk, stelt deze methode, om twee kinderen dooreen ouder buiten te laten begelei den. Dat is niet haalbaar. We doen al zo vaak een beroep op ouders en er zijn al zoveel ouders die op school meehelpen. Je wilt dit verkeersonder wijs zo goed mogelijk ge ven maar om praktische redenen kan het dus niet optimaalfunctioneren. En dat is jammer. "Martin van de Salm (7jaar) is een van de kinderen die al met deze vorm van on- derrich t heeft gewerkt op basisschool 'DeHolm' Hij vertelt:„Ik moest naar buiten om te leren over steken. Samen met de Juf. Ik mag niet schuin over steken want dan duurt het veel langer. Ie ra Boot (9jaar) van basisschool De Brin- k':„ Weieren een beetje de verkeersborden. En we le ren hoe we op een zebra pad moeten oversteken. En als er een hele lange weg is hebben wij soms voorrang en soms een auto. Als je van rechts komt, geloof ik. Annclies Heuvel ink

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5