iurgers moeten zich weer veilig voelen mm MlilWlMB Leusder Krant Extreme depressies Dlitiemensen van het districts Eemland-zuid meer de straat op 37 Minder agenten in Leusden Wintervoedering (2) oensdag 13 januari 1993 Pagina 7 IRSFOORT/LEUSDEN - Het nieuw te vormen poli- istrict Eemland-zuid, bestaande uit de gemeenten foort, Leusden en Woudenberg, heeft haar bedrijfs- i'an bekend gemaakt. Zij heeft de bestrijding van over- -illen en inbraken in woningen als haar belangrijkste doel ld. Zij wil dit bereiken door het politiekorps efficiën te laten werken. Een wijkgerichtere aanpak van het iewerk speelt daarbij een belangrijke rol. Er zullen agenten op straat zijn. Het district wordt onderver- in drie rayons: Amerfoort-noord, Amersfoort-cen- kjum/zuid en Leusden/Woudenberg. Het totaal aantal po- ^iemedewerkers van Eemland-zuid komt op 266, waarbij in de regio Utrecht werkzaam zullen zijn. Voor t^usden betekent dat een vermindering van het aantal genten. Maar volgens burgemeester Panis leidt dit zeker tot een mindere politiezorg. nieuwe district is een uitvloeisel van het samengaan gemeente- en rijkspolitie. De daarbij behorende reor- :atie betekent dat een groot aantal leidinggevende ;ies opgeheven zullen worden. De gemeenteraden van drie deelnemers moeten nog over het plan een besluit :n. Als de goedkeuringen er zijn kan het politiedistrict land-zuid op 3 april feitelijk met haar werk beginnen. 2 Amersfoort Leusden/Voudenberg j s 1990 1991 1990 1991 -'otaal misdrijven 11078 12440 1336 1677 I .nbraken algemeen j 2436 2623 314 359 .nbraken woningen 1233 1440 134 137 ie f stallen 225 479 17 30 'iefstal uit/van auto 2065 2646 248 281 ■iefstal bromfietsen 327 403 30 40 'iefstal met geweld Geen overvallen) 82 98 3 12 1 •vervallen 18 1 2 edendelicten 44 6. 1 anrijdingen totaal 2664 2690 707 693 antal gewonden 332 287 167 112 antal doden 7 8 3 4 oorrijden na aanr. 517 405 81 125 ■^chts 47 procent van de slachtoffers doet aangifte. )p 1 januari van het volgend r moet de reorganisatie van gemeente- en rijkspolitie idelijk een feit zijn, nadat de ;ering in 1989 het reorgani- iebesluit genomen had. De ies dat door de reorganisatie ^'succesvolle' wijkagent van toneel zou verdwijnen is gegrond. In het district ïnland-zuid zullen volgens trictshoofd Marius Schou- de agenten wijkgerichter m werken, waardoor er juist jer 'wijkagenten' zullen ko- ipecialisatie is voor de ge ne politieman uit den boze. agent-nieuwe-stijl zal van 1 markten thuis moeten Hij krijgt dan ook een ed takenpakket; hij krijgt meer bevoegdheid, waardoor hij sneller een beslissing kan nemen zonder eerst met zijn meerdere te moeten overleggen ('zo weinig mogelijk loketten'); daarnaast zal hij indiviueel verantwoordelijk zijn voor zijn daden. Kortom: de politie agent moet 'kundig', 'integer' en 'servicegericht' zijn. Hij zal zich vooral moeten bezighouden met de bestrij ding van de criminaliteit, waarbij de nadruk ligt op in braken en overvallen. Dat be tekent niet dat hij het andere politiewerk niet zal uitvoeren. In Leusden zal hij ook aan de plaatselijke problemen als ver keerstoezicht, vandalisme (grafitti en vernieling) en een onveilige woonomgeving, ex tra aandacht moeten schenken. Hij zal de burger weer een ge voel van veiligheid moeten ge ven, zodat mensen zich bij voorbeeld in het centrum van de gemeenten weer veilig gaan voelen. De wijkagent zal 'ken nen en gekend' moeten wor den. Mensen die denken dat slachtoffer worden van de de lict, blijken met name bang te zijn voor een geweldsdelict. Leefbaarheid Het belangrijkste doel van het politiekorps is verbetering van de veiligheid, gelijkwaar digheid en leefbaarheid. Men sen voelen zich onveilig door inbraken in woningen en ver- keerscriminaliteit. Het aantal mbraken moet teruggebracht worden tot het niveau van 1991 (Amersfoort 1440; in 1990 nog 1233). Hetzelfde geldt voor het aantal overvallen (Amersfoort 18 in 1991; in 1990). De cijfers van Leusden/Woudenberg vertonen slechts een lichte stij ging- Ook de geweldplegingen ste gen in de jaren 1990 en 1991. De openlijke geweldplegingen stegen in Amersfoort van 104 naar 165 gevallen; in Leus den/Woudenberg van 20 naar 50. Het aantal mishandelingen in Amersfoort steeg van 181 naar 305 gevallen, terwijl de twee andere plaatsen een da ling doormaakte. Het aantal verkeersslachtoffers daalde in dezelfde periode. Bestrijding van bovenstaande criminali teit moet de 'veiligheidsbele- ving' van de burger verhogen. Uit onderzoek is gebleken dat slechts 47 procent van de slachtoffers aangifte doet. Op het gebied van leefbaar heid zal vooral gekeken wor den naar de handhaving van de milieuwetgeving. De politie moet daarbij een voorbeeld functie hebben. Bij het bevor deren van de gelijkwaardig heid wordt vooral gedacht aan het vergroten van de kennis, achtergronden en begrip van allochtone bevolkingsgroepen. Ook zal er meer aandacht ge schonken moeten worden aan de criminaliteit onder alloch tone jongeren. 'Kennen en ge kend worden' is ook hier voor de agenten in de wijken van groot belang. De middelen die de politie wil gebruiken om haar doelen te bereiken zijn preventie, as- sistentieverlening (,,Het is niet altijd goed snel en adequaat te reageren. Bij een bankoverval is dat wel van belang, maar als jongeren een wijk overlast be zorgen is het waarschijnlijk beter een keer onverwachts te controleren," aldus districts hoofd Marius Schouten.), op sporing, toezicht, advisering (sociale veiligheid, bestuurlij ke preventie en handhaafbaar heid) en slachtofferzorg en schadebemiddelingsregeling Reorganisatie Het politiedistrict Eem land-zuid maakt deel uit van de regio Utrecht, dat begrensd wordt door de provinciegren zen. Nederland wordt verdeeld in totaal 25 regio's. Daarnaast zal er nog een apart landelijk korps worden opgericht, waar onder andere het CRI, de 'por- sche-dienst' en de waterpolitie onder gaan vallen. Formeel wordt de groot scheepse reorganisatie van de rijks- en gemeentepolitie pas op 1 januari van het volgend jaar officieel van kracht. Maar veel districten, waaronder Eemland-zuid, hebben de reorganisatie al zo goed als rond en beginnen daarom al eerder. Als de plannen door de gemeenteraden goekgekeurd worden dan kan op 3 april de districtspolitie van Eemland- zuid met haar werkzaamheden beginnen. Eemland-zuid omvat de ge meenten Amersfoort, Leusden en Woudenberg. Het district, dat onder leiding komt te staan van Marius Schouten, wordt verdeeld in drie rayons: Amersfoort-noord, Amers- foort-centrum/zuid en Leus den/Woudenberg. Elk rayon wordt opgedeeld in een aantal wijken, die geleid zal worden door een wijkchef. Elke wijk krijgt in principe een aantal agenten toegewezen, waardoor er wijkgerichter kan worden gewerkt. De wijkagent ver dwijnt dan ook niet echt, want er komen er meerdere voor te rug. De huidige wijkagent zal ook in de toekomst in zijn eigen wijk werkzaam blijven. Eemland-zuid krijgt samen met district Eemland-noord (Baarn, Bunschoten/Spaken burg, Eemnes en Soest) één centrale meldkamer gevestigd in het huidige hoofdbureau in Amersfoort. Eemland-zuid heeft met 145.000 inwoners de beschikking over 208 politie mensen. Daarbij krijgt het vanuit de regio ondersteuning van 58 mensen. Het gaat daar bij vooral om administratieve functies en rechercheurs. Er is een aparte regio-divisie waar in de zware criminaliteit zal worden bestreden Intercom De wijkindeling voor het rayon Amersfoort-noord is als volgt, wijk 1 bestaat uit het Soesterkwartier en het indus trieterrein Isselt; wijk 2 be staat uit Hoogland Hooglan derveen en de wijken Schot horst, Kattenbroek, Zielhorst; wijk 3 omvat de wijken Kruis- kamp, Liendert, Rustenbrug en het industrieterrein De Hoef. In elk van drie wijken zullen twee groepen van onge veer zeven politie-agenten werkzaam zijn. In totaal zullen er 51 agenten in dit rayon ge vestigd worden. Dit rayon wordt tijdelijk nog gehuisvest in de politiepost aan de Bom- bardonstraat in Kattenbroek. In maart zal de uitbreiding van de post klaar kunnen zijn. Een defenitieve oplossing moet gevonden worden in nieuw bouw, waar bij het zoeken van een lokatie sterk gelet zal wor den de verdere uitbreiding van het stadsgebied (Nieuwland) Het bureau in Kattenbroek zal van 07.00 tot 23.00 uur ge opend zijn Door middel van een intercom kunnen bewo ners, die voor een dicht bureau komen te staan, contact krij gen met het altijd geopende districtsbureau aan de Van Asch van Wijckstraat. De wijkindeling voor het rayon Amersfoort-zuid is de volgende: wijk 1 bestaat uit het Bergkwartier en de Nederberg; wijk 2 is het centrum van Amersfoort; m wijk 3 zitten de wijken Leusderkwartier, Dor- restein, Randenbroek en Schuilenburg. Elke wijk krijgt twee groepen van ongeveer ne gen personen. In totaal zijn dat 68 politiemensen. Het huidige hoofdbureau van de gemeente politie aan de Van Asch van Dienstwagens van het nieuwe politiedistrict Eemland-zuid met een 'tijdelijk' logo. (foto: Hans Verhorst) Wijckstraat wordt het nieuwe districtsbureau en tevens standplaats voor de medewer kers van dit bovengenoemd rayon. Dit gebouw is voor het publiek 24 uur per dag ge opend Leusden Het rayon Leusden/Wou denberg is opgesplitst m de ge meenten Leusden en Wouden berg. Waarbij de laatste plaats geen wijkchef heeft, maar rechtstreeks onder de verant woordelijkheid van de rayon chef valt. In Woudenberg komt een groep van ongeveer acht agenten Deze zullen gehuis vest worden in het huidige postkantoor. De huidige ope ningstijden zullen uitgebreid worden met de vrijdagavond (van 18.00 tot 21.00 uur) en op zaterdagmorgen van 09 00 tot 13.00 uur Leusden wordt opgesplitst in drie sub-wijken die onder leiding komt te staan van één wijkchef. Sub-wijk 1 omvat Leusden-zuid, Den Treek, de Leusderheide, de wijken Cla- verenblad, Wildenbrug en Groenhouten. Sub-wijk 2 be staat uit wijken Hamershof, Zwanenburg, Bosveld, Mun- nikhove, Akkerhoeve, Noord wij ck, Langenbeek en Alands- beek-west en -oost. Sub-wijk 3 bestaat uit Achterveld, Stou- tenburg en de wijken De Wete ring, Hamersveld, 't Ruige Veld, Rozendaal, Rozenboom en Rossenberg. In deze drie sub-wijken zullen elk een groep van ongeveer acht perso nen toegewezen krijgen. De agenten zullen voorlopig nog gehuisvest worden in de huidi ge behuizmg van de rijkspoli tie aan de Oude Rijksweg in Leusden-zuid. Begin 1994 zal de nieuwe lokatie bij het win kelcentrum De Hamershof be trokken kunnen worden. Dit gebouw zal dagelijks van 07.00 tot 23.00 uur geopend zijn. De verdeling van het aantal agenten per rayon is gebaseerd op werkdruk, die is afgemeten is aan het aantal aangiftes en meldingen. Op basis daarvan steekt de binnenstad van Amersfoort er bovenuit en krijgt Leusden/Woudenberg tien agenten minder. Maar vol gens het beleidsplan staan de politiemensen samen voor de gehele politiezorg in Eem land-zuid. Dat houdt dat er flexibel agenten uitgewisseld kunnen worden. Automatisering Daarnaast heeft het district Het nieuw te vormen poli tiedistrict Eemland-zuid, bestaande uit de gemeen ten Amersfoort, Leusden en Woudenberg, hoopt op 3 april met haar werk te kunnen beginnen. Voor het rayon LeusdenAVouden- berg betekent dat er tien agenten minder in de twee gemeenten werkzaam zul len zijn. Maar volgens bur gemeester Panis en toe komstig districtshoofd Schouten betekent dat niet dat het politiewerk er min der door zal worden. Het district heeft de zorg voor de drie gemeenten en dat betekent dat er een flexi bele uitwisseling van agenten plaats zal vinden. Voor de agent op de straat betekent de reorganisatie van de rijks- en gemeente politie een vergroting van zijn takenpakket. Ook zal hij wijkgerichter moet gaan werken. De hoofd doelen van het district zijn de bestrijding van het aantal overvallen en het aantal inbraken in wonin gen. Zie voor meer nieuws over de politieplannen el ders in deze krant. nog twee ondersteunende af delingen met 48 medewerkers. De afdeling executieve onder steuning kent een justitiële on dersteuning (rechercheurs), een bestuurlijke ondersteu ning (onder andere voorlich ting, milieu- en parkeerpolitie, vreemdelingendienst en mede werkers asielzoekerscentrum) en nog een operationele onder- dersteuning (arrestantenver zorging). De facilitaire onder steuning bestaat interne dienstverlening, administra tie, financiën en de afdeling informatie en automatisering (volgens districtshoofd Schouten misschien wel de belangrijkste ondersteunende afdeling). In de laatste twee afdelingen hebben de grootste verschui vingen onder het personeel plaatsgevonden. Districts hoofd Schouten: ,,We hebben als het ware het dak naar bene den laten komen. We zijn in Amersfoort van zeven naar drie lagen gegaan. Dat bete kent dat er nogal wat leiding gevend personeel in het uitvoe rende werk zal komen. We lo pen wat betreft de reorganisa tie op schema. Voor de mede werkers wordt het langzamer hand helder wat de reorgani satie mhoudt. Het gaat soms ten koste van het een en ander. Dat kan soms pijn doen. Hoe korter de pijn hoe beter het is. Daarom ben ik blij dat we op 3 april kunnen beginnen." Frits Schoenmaker De 'depressie van de eeuw', met maandagoch tend in de vroegte een luchtdrukwaarde van naar alle waarschijnlijkheid 913 of 914 millibar, liet ook maandag zijn sporen na. Vooral in de ochtend stond er een stevige zuidwester en van tijd tot tijd zorgde een golvend koufront voor regen, die later een buiig karakter kreeg. Het is op vallend dat de depressies de laatste jaren tot extre me waarden mogen uitdie pen. Op 15 december 1986 kwam het tot 915 millibar in de wateren rond IJsland en ook in de winter van 1990 raasden de depressies er stevig op los. Een ver klaring die wetenschap pelijk hout snijdt kan er nog niet worden gegeven, maar het heeft natuurlijk alles te maken met de ver sterkte toevoer van warme lucht in de hogere luchtla gen tot aan het Poolgebied. Die trend komt vaker voor, veelal in cycli, waarbij de warme stromingen extra impulsen geven aan de de pressies, immers warmte en vocht fungeren als brandstof. Die interactie leidt tot een verscherping van de tegenstellingen tus sen koudere lucht, die een uitweg zoekt naar het zuiden en warmere lucht die naar het noorden op dringt. We zitten nu in een overgangssituatie van de warme ENSO-fase (EL- Nino), naar de 'Kaltfase en dat was voor Roder aanlei ding een zeer warme, maar vooral ook stormachtige winter in het vooruitzicht te stellen. Niemand zal op dit moment ontkennen dat de Duitser zich aardig te rugvecht, immers eind de cember leek zijn verwach ting op een regelrechte flop uit te lopen. Maar met Ro der weet je het nooit, want hij komt wel eens vaker laat op gang. Voorlopig blijft het depressie-circus op volle toeren draaien. Achter een wegtrekkend koufront stroomde giste ren frissere en onstabiele lucht over ons uit. Hierin kunnen enkele (winterse) buien zijn gevallen, moge lijk met hagel en onweer. We zijn geruisloos van de vorstperiode afgekomen. Vorige week dinsdag zag het er even naar uit dat het tot ïjzel en gladheid zou komen, maar een snelle temperatuurstijging ver hinderde dat gelukkig, in Duitsland had men wel last van spiegelgladde we gen. De bakens werden daarna radicaal verzet, want in het weekeinde steeg het kwik tot 11 gra den. Door de vorst van be gin januari, werd de eerste decade tamelijk koud. In Leusden werd als gemid delde etmaaltemperatuur +0.2 graden genoteerd, te gen 2 normaal. Het koude- getal, de som van de nega tieve etmaalgemiddelden, liep op tot bijna 27 punten. Er viel in Leusden 42 mm, tegen 37 in Achterveld. We duiken 30 jaar terug in de tijd. De winter van 1963 kwam na de sneeuwstorm van de jaarwisseling stevi ger in het zadel. Op Oude jaarsdag was er bij Tolka mer echter nog maar spra ke van licht drijfijs. De Rijn was voor een tiende met ijs bedekt, maar door de noordoostenwind werd dit ijs de Waal afgestuwd. In het Pannerdens Kanaal en de Beneden Rijn kwam begin januari nog weinig ijs voor, maar het Panner- dense Veer en het Loo-veer bij Huissen werden uit de vaart genomen. Ook op de IJssel werden verscheide ne veerdiensten gestaakt. Vorige keer hebben we ge schreven over een paar moeilijke kostgangers in onze wintertuin, vandaag zullen we u een paar gasten voorstellen die wat een voudiger tevreden gesteld kunnen worden. Dat zijn de mezesoorten, die van nature meer aanpassings vermogen hebben meege kregen. Reeds in de nazo mer is de mezemaag lang zaam groter, sterker en ge spierder geworden en ge deeltelijk gevuld met heel kleine steentjes, om hard voedsel te kunnen verma len en verteren. Die maagvergroting is mogelijk omdat de voort plantingsorganen kleiner zijn geworden. Zo schakelt de insekteneter over op oliehoudende zaden. Van daar dat ze in de winter zo gemakkelijk tevreden zijn te stellen. In het vroege voorjaar krimpt de maag weer in tot zomermaag, klein en slap. De ruimte, die dan vrij komt, wordt weer ingenomen door de sterk vergrote voortplan tingsorganen. Het maagje is nu weer alleen geschikt voor het verteren van spin nen, insekten en rupsen. Dat is ook het ideale, licht verteerbare voedsel voor de jongen. Een mees zal dan ook nooit in de verleiding ko men om, al is er nog zoveel wintervoer voorhanden, zijn jongen daarmee zal voeren. Maar nu leven ze dus van nootjes en zaden en daar kunnen wij ze aan helpen. Pinda's zijn heel geschikt, liefst ongebrand en zeker ongezouten, aan geregen tot slingers of in korfjes van gaas. Vetbollen uit de dierenwinkel of een voudig een plak frituurvet. Een halve cocosnoot vindt ook gretig aftrek, opge hangen aan een boomtak, maar wel ondersteboven, want als er water in blijft staan, wordt het vrucht vlees week en onsmakelijk. Beukenootjes, zonne- pitten en andere oliehou dende zaden komen ik aanmerking. Een stukje ongezouten en gekookt spek is een extra tractatie. U ziet, keus genoeg om onze mezesoorten de win ter door te helpen. Maar van alle mezesoorten zult u meestal alleen kunnen re kenen op kool- en pimpel mezen, met een klein beetje geluk een zwartkop mees en als u dicht in de buurt woont van een park of bos, misschien nog een kuif- of staartmees. Houdt u zich wel aan vaste voe derplaatsen en regelmaat, vogels zijn gewoontedie ren. Enige jaren achtereen kwam bij mij een mees, ge durende de wintermaan den, elke ochtend een ex traatje halen in de vorm van een stukje kaas. Op de vaste tijd zat hij op zijn vaste plaats te wachten. Als het te lang duurde kwam hij tegen het raam tikken. In het voorjaar was het van de ene dag op de andere afgelopen maar te gen de winter kwam hij zich weer melden, zijn ge heugen had hem niet in de steek gelaten, (wordt ver volgd) G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7