ien indrukwekkend meesterwerk Come-back Nederlandse film? .Leusder Krant. CULTUUR few good men' van regisseur Rob Reiner getipt voor een Oscar THEATER FILM EXPOSITIE JEUGDFILM JEUGDTHEATER De Flint Sint Aegtenkapel ensdag 13 januari 1993 Pagina 11 SRSFOORT - Volgens insi- wordt de film 'A few good dè film van 1993. Aange- het jaar net van start is het me nog wat aan de ■ge kant voor een dergelijke -spelling. Maar vast staat ider geval dat in Amerika,* r de film al enige tijd •It, het succes overweldi- 1 is. Door de Amerikaanse rjQ]critici wordt deze film ge- iverfd als dè grote kans- aer op een Oscar. f deze rolprent inderdaad r een Oscar in aanmerking it zullen we pas over enkele inden te weet komen. Maar ;ens mi] is er voor deze pro- tie zeker zo'n felbegeerd Idje weggelegd. Want regis- - Rob Reiner heeft er kelijk een meesterwerk van ïaakt. Hierbij kon hij terug- en op een aantal uitsteken acteurs. Want Tom Cruise, k Nicholson en Demi Moore toch niet de eerste de beste. zo'n droomteam kan Rei- het zich permitteren de sonages uitgebreid te ïntro- emi Moore (het liefje van ce Willes) speelt marine- enant Galloway. Zij heeft de moord op mari- Santiago uit te zoeken. :e Santiago was tegen de ~~*:ode van de mariniers inge- n en werd daarom met Code een verboden disciplinai- JIGEmshandeling, bestraft. On- ïkkigerwijze liep deze be- V ffing uit op zijn dood. De ers, twee mariniers, zullen i moeten verantwoorden. - alloway vermoedt echter ^aiio I Set Heek 'Ka Tom Cruise en Demi Moore. dat er meer aan de hand is. Deze struise dame zal wel even de verdachten verdedigen. Maar het pakt toch iets anders uit. De zaak wordt toegewezen aan luitenant Kaffee (Cruise) die er bekend om staat dat hij het liefst deals afsluit. De ge- kwiekste Galloway krijgt hier door het vermoeden dat men de zaak in de doofpot wil stoppen. Ze zoekt contact met Kaffee en zijn assistent en na de bekende strubbelingen besluiten ze toch maar te gaan samenwer ken. Het is tenslotte film en het moet daarom natuurlijk wel leuk blijven. Topacteurs Tijdens hun onderzoek wordt vooral commandant Jes- sep (Jack 'the Joker' Nichol son) het vuur aan de schenen gelegd Volgens zijn versie had hij zijn mannen opdracht gege ven de bewuste marinier met rust te laten. Maar zijn mari niers hadden hier schijnbaar Schuring met 'Kangeroes iland' Kangeroes in Zeeland' 'ikt Schuring de grote ing voorwaarts. In een f-generatie-verhaal wordt de grove kwast de geogra- he cirkel Zeeland-Austra- Zeeland geschilderd. Het is wonderlijk raamwerk arin hij kinderliteratuur, popfestival in Kralingen, raUs erikaanse B-films, Vlaamse ttenten, schoenwinkels, soneelfeestjes en de voor- joor ?n van dronkenschap kan oor lerbrengen. Twee stoelen, gevoelige stoel van zijn en de rationele stoel van oom, spelen een belangrij ke rol. De derde zitplaats is de pianokruk, vanwaar hij zijn intelligente, geestige teksten ondersteund met waardevolle melodieën. Na drie, van opzet bescheiden, programma's opent Schuring met dit pro gramma de weg naar de grotere theaters. Job schuring won de Pall Mali export prijs in 1991 vanwege zijn 'geraffineerd spel met onverwachte invallen en ontnuchterend commentaar. Hij heeft uitstraling en bra voure en raast met soberheid door zijn voorstelling heen', al dus het jury-rapport. Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 15 januari Aanvang: 20.30 uur Vervolg met 'Spooksonate' *ust Strindberg (1849- 2) schreef vijf jaar voor zijn ,'d 'Spooksonate' De rmsonate, een compositie Beethoven, was hiervoor i inspiratiebron. De voor- ling die de, in Amersfoort bekende, Limburgse groep Vervolg er van gemaakt ft, overtuigt vooral in de itvoetigheid en de speelse geestige enscenering. In >oksonate wordt de jonge ient Arkenholtz door een le heer uitgenodigd voor een •enkomst in een huis Een- il aangekomen in het huis •dt de student geconfron- •d met allerlei rare situa ties. Het gezelschap is een kleurrijke groep mensen die niet zijn wat ze schijnen. Ieder een heeft iets uit het verleden te verbergen. Het stuk is de weerspiegeling van obsessies die Strindberg zijn leven lang teisterden: de vraag rond va derschap, het uiteenvallen van het gezin, de sterke die de zwakkere uitzuigt (in dit stuk gezien als vampirisme) en het sexuele conflict tussen man en vrouw. Niets is wat het lijkt te zijn, goed wordt slecht, schoonheid verrot en doden lopen. Theater De Lieve Vrouw Zaterdag 16 januari Aanvang: 20.30 uur idertekeningen in het kader i Amnesty International en met 10 januari /ert van Bergen Schilderij- s een vogel wegvliegt uit boom geeft hij een deel van i schaduw cadeau Om dat 1 gaat het mij." Zo typeert /ert van Bergen zijn eigen -k In zijn schilderijen pro- rt hij iets ongrijpbaars te gen, een immaterieel mo- Qat in materie vast te leggen 'arom weet Van Bergen van J'oren nooit hoe een werk er zal gaan zien Schilderen is •r hem een avontuur, een ktocht naar dat ongrijpba ar Toch heeft het resultaat ts 'zweverigs'. Bij Van Ber gen leidt deze zoekende werk wijze tot schilderijen met een haast klassieke rust en allure, die wel aan Romeinse wand schilderingen doen denken. De vormen zijn dikwijls herken baar - veel vrouwenfiguren - maar ze worden vrij gebruikt als compositie-elementen De kleuren zijn warm en levendig. Govert van Bergen studeerde aan de Academie voor Beel dende Kunsten in Utrecht, waar hij in 1986 afstudeerde. Hij exposeerde eerder in Ber lijn. Amsterdam en Zeist. In 1989 verbleef Van Bergen eni ge tijd in Brazilië. Foyer Theater De Lieve Vrouw Dinsdag 12 januari tot en met zondag 21 februari •r de drie verhalen van Poi- dat het lange-speelfilmde- t van regisseur Todd Hayne leeft de regisseur zich laten lireren door het werk van SUa Genet. HERO is het cu- ■^jize relaas van een moeder - w etekend in een satirische h: documentairestijl - wier mjarige zoon is verdwenen at hij zijn vader heeft ge- d. Het tweede verhaal Hor- is en klassiek melodrama in 'rt-wit over een weten schapper die de menselijke sexdrift chemisch heeft weten om te zetten in een vloeibare vorm. In Homo, het laatste ver haal, wordt een gevangene verliefd op ene beeldschone, maar wrede celmaat waarbij de gevangene zichzelf verliest in een poel van obsessie, fanta sie en geweld. Filmtheater De Lieve Vrouw Vrijdag 15 en zaterdag 16 ja nuari Aanvang: 23.00 uur Jack Nicholson en Tom Cruise in 'A few good men'. geen boodschap aan en hebben toch hun maatregelen geno men. Na deze - noodzakelijke - uitgebreide introductie komt het verhaal pas goed op gang Want beide advocaten vertrou wen het verhaal van Jessep niet en bijten zich als een pitbull in de zaak vast. Tijdens hun on derzoek stuiten ze op nogal wat tegenstrijdigheden Helaas kunnen beide speur neuzen niks hard maken. De strijd lijkt helemaal hopeloos als zelfs de verdachten die zij moeten verdedigen niet aan hun kant blijken te staan Het spel wordt steeds grimmiger en bereikt zijn knallende climax tijdens een fanatiek verhoor waarin een buitenzinnige Kaffee commandant Jessep zwaar onder druk zet Juist in deze scène laten topacteurs Cruise en Nicholson zien dat zij hun hoge salaris meer dan waard zijn. De ware kracht van de film zit hem ook dan ook met name in hun spel. Nicholson is vooral bekend geworden door zijn rollen van prettig gestoorde individuen. Zijn typische duivelse grijn slach is zijn handelsmerk ge worden. 'One flew over the cuckoo's nest', 'The Shining' en zijn rol als The Joker in 'Bat man' illustreren dit. Nu speelt hij als groot militair leider en uitgekookt soldaat een korte maar buitengewoon scherpe rol. Een man die recht op zijn doel af gaat. Daarbij ruimt hij alles op wat hem hierbij in de weg staat Het is juist in deze scènes dat Nicholson op het filmdoek domineert. Ook Cruise is als vanouds lekker op dreef. In diverse kas successen was hij al te zien in uniform: 'Taps', en zeker 'Top Gun' zijn hier bekende voor belden van. Nu speelt hij een man die zich aanvankelijk ner gens om drukmaakt maar langzamerhand toch zijn eigen verantwoordelijkheden als ad vocaat begint te ontdekken. Beide rollen van Nicholson en Cruise zijn ietwat sterk aange zet. Maar van de Amerikaanse filmmakers zijn we wat dat betreft wel iets gewend. Zeker als het om hun leger gaat. Niettemin is A few good men' een uitstekende film ge worden Heel opvallend is ook de scherpe humor. Zonder deze humor was het waarschijnlijk een stuk saaier geworden en zou het de zoveelste rechts zaakfilm zijn geworden. En dergelijke films worden in Ne derland meestal niet zo goed ontvangen Maar 'A few good men' is hierop een grote uit zondering en steekt met kop en schouders er boven uit. Wat mij betreft komt de film zeker in aanmerking voor een Oscar. AMERSFOORT - Een indruk wekkend filmjaar is 1992 niet echt geweest. Natuurlijk zijn er in dat jaar wel goede pro- dukties verschenen en valt er best wel één en ander te ver melden. Bijvoorbeeld over de presidentsverkiezingen en de twee films over Amerikaanse presidenten: 'JFK' en 'Bob Ro berts'. Of over 'Waynes World'- een film die een enorme invloed had op de Amerikaanse jeugd maar in Nederland weinig deed. Of over Clint Eastwood's 'Unforgiven'. waarmee de Western zijn come-back maakte Of over de borsten van Tatjana Simic Of over Madon na, die ook in 1992 weer tever geefs een succesvolle filmcar rière probeerde op te bouwen. Of over Sylvester Stallone, die zich zonder veel succes met 'Golden Girl Estel Getty' op het pad van de de komedie be gaf En ga zo maar door. Belangrijker in dit verband is de constatering dat het nog steeds niet echt goed gaat met de Nederlandse bioscopen Want ook in 1992 is het aantal bioscoopbezoekers gedaald. In de eerste veertig weken van af gelopen jaar bezochten 10.146 000 mensen de bioscoop terwijl in in die zelfde periode van 1991 nog 11.600.000 be zoekers de kassa's passeerden Alhoewel de Kerstperiode deze daling nog enigzins heeft kun nen compenseren wordt 1993 voor de Nederlandse bioscopen meer dan ooit een jaar van be zinning. Diverse onderzoeken en maatregelen moeten uitwij zen hoe men meer bioscoopbe zoekers binnen de zaaldeuren kan krijgen. Van groot belang hierbij is de prijs van het entreekaartje Men begint nu toch ook in te zien dat men niet eindeloos door kan gaan met prijsverho gingen. Velen blijven hierdoor weg en kiezen bijvoorbeeld als alternatief voor een videofilm. Degenen die wel een bioscoop kaartje kopen (en geconfron teerd worden met lange recla mes en een pauze in de hoofd film) zijn door de hoge prijs voorzichtig geworden bij het selecteren van een film. Je wilt immers wel waar voor je geld. De bezoeker speelt bij zijn filmkeus zoveel mogelijk op zeker met als gevolg dat men in Nederland massaal naar de zelfde film gaat. Maar liefst 74 procent van het bioscooppu bliek gaat naar ongeveer 10 procent van de uitgebrachte bioscoopfilms Deze 10 procent komt neer op de 25 meest succesvolle films van afgelopen jaar. Bo venaan deze Top 25 staat de film 'Flodder in Amerika' met 11.425.622 bezoekers (14 pro cent van het totale bioscoopbe zoek). Hiermee wordt maar weer eens bewezen hoe gek het Nederlandse publiek op Ne derlandse speelfilms is. Wat dat betreft ziet 1993 er hoopvol uit Nederlandse films Begin februari kunnen we al de eerste Hollandse Nieuwe in de vaderlandse bioscopen aan schouwen Theo van Gogh's 'Vals licht'. Het verhaal behelst de relatie tussen de onervaren student Simon en de verstokte hoer Lizzy. Een erotische thriller over prostitutie, onmo gelijke liefde, verloren on schuld, sex en misdaad. Deze nu al geruchtmakende film zal eind februari concurrentie krijgen van een andere Neder landstalige film. Want dan ver schijnt de film 'Daens' in de bioscopen Een film over de erbarmelij ke arbeidsomstandigheden van rond de eeuwwisseling. Deze monumentale verfilming van het boek van Louis Paul Boon heeft al diverse filmprij zen gewonnen en is de Belgi sche Oscar-inzending Alleen al in dit land kwamen in de eerste vijf speel weken meer dan 500.000 mensen 'Daens' bekijken Uit België kunnen we bin nenkort nog meer fraais ver wachten. Want in samenwer king met diverse Nederlanders is men druk bezig met de derde Urbanus-film. Na 'Hector', met Sylvia Millecam, 'Koko Flanel' met Willeke van Am- melrooy is het nu Renée Stou- tendijk die in 'De zevende He mel' de sterren van de hemel speelt. Verder staan er in Nederland nog een groot aantal produk- ties op stapel. Als we de gelui den moeten geloven zouden de filmproduktiemaatschappijen maar liefst 85 projecten onder handen hebben. Een aantal projecten, zoals bijvoorbeeld 'Soldaat van Oranje 2' is al ja ren in voorbereiding Rob Hou wer komt nu eindelijk met een (niet definitieve) cast: Rutger Hauer, Jeroen Krabbé, Dolf de Vries en Rijk de Gooyer Krab bé krijgt het druk want mo menteel werkt hij aan de laatse opnamen van 'Oerog'. En zo zijn er nog diverse Nederland se produkties te noemen waar mee men of nog druk mee is, of nog moet beginnen. De liefheb ber van de Nederlandse film kan dus vast beginnen met spa ren voor bioscoopkaartjes. Het is te hopen dat met deze come-back van de Nederland se film ook een toenemend aantal bezoekers de weg naar de bioscoop weer weet te vin den Hiertoe hebben een aantal filmmaatschappijen al maat regelen genomen. Zo is er af gelopen jaar in Amsterdam de zogenaamde 'riks-bioscoop geopend. Hier kan men voor slechts een rijksdaalder een vrij recente bioscoophit zien. Ingrijpender maatregelen werden door Warner Bros. en Cannon genomen. Halverwege 1992 maakten zij hun plannen bekend voor de zogenaamde multiplexer super-grote bio scopen met een groot aantal zalen, cafe's en restaurants die aan de rand van enkele grote steden moeten verrijzen. Vast staat dat men dit jaar al in Rotterdam met de bouw van een dergelijk complex begint Door al deze maatregelen en plannen is in ieder geval wel duidelijk dat de slag om de filmkijker steeds heviger wordt. Of men de filmkijker inderdaad vanachter zijn TV en video naar de bioscoop kan wegtrekken is nog maar de vraag Maar vast staat in ieder geval, dat de filmliefhebber nog heel wat te wachten staat. Vrijdag 15 januari 20.30 uur. Job Schuring 'Kangeroes in Zeeland' Zaterdag 16 januari 20.30 uur. Het Vervolg 'Spooksonate' Donderdag 14 januari tot en met zondag 21 februari Govert van Bergen schilderij- Zondag 17 en woensdag 20 ja nuari 14 30 uur: Addams Familv Woensdag 13 januari 14.30 uur. De Paardenkathe draal met 'Enk of het klein in sectenboek' Woensdag 13 januari 20.30 uur: Five girls and a rope met Donderdag 14 tot en met woensdag 20 januari 20.30 uur: Sweet Emma, Dear met Böbe Vrijdag 15 en zaterdag 16 ja nuari 23.00 uur: Poison Donderdag 14 januari 20.15 uur. Visser en Vrienden Zaterdag 16 januari 10 00 - 15.00 uur: Modelspoor- ruilbeurs Zondag 17 januari 13.30 uur De hond van het jaar show Maandag 18 januari 20 15 uur: Hoofdstad Operette Dinsdag 19 januari 20.15 uur Het Gelders Orkest Woensdag 20 januari 20.15 uur Waardenburgen De Jong Zaterdag 16 januari 20 15 uur: Historisch Dansen semble Volta De Paardenkathedraal met 'E- rik of het klein insectenboek' Het verhaal gaat over de droom van het tienjarig jongetje Enk Pinksterblom. Aan de voor avond van een zware repetitie op school over Solms klein in sectenboek ligt Erik te kijken naar zijn lievelingsschilderij De Wollewei, dat boven zijn bed hangt. Als het schilderij dan tot leven komt wordt Erik heel klein en met een reuze- zwaai komt hij in het gras op het schilderij terecht, dat voor hem nu zo hoog is geworden als een bos met bomen. Tussen het gras krioelt het van de insec ten, die dezelfde goede en slechte eigenschappen hebben als mensen. Erik leert ver schillende van hen kennen Hij dineert bij de keurige familie wesp, hij speelt contrabas op een levende bromvlieg, logeert in een slakkehuis dat dienst doet als hotel, hij ontmoet een verliefde vlinder, wordt aange vallen door een spin en is getui ge van een gevecht tussen twee mierenlegers. Aan het slot van het verhaal wordt Erik wakker en moet hij naar school om zijn proefwerk te maken Hij brengt het er slecht af. Enks fantastische verslag over zijn ontmoetingen met de insecten wordt door de schooljuf rouw afgedaan als 'wartaal'. De vol gende nacht wacht Erik op het grote wonder dat hem terug zal brengen in de wereld van De Wollewei. Maar het wachten is tevergeefs- 'Het grote wonder gebeurde niet Die avond niet en de volgende avond ook niet Het gebeurde nooit meer.' Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 13 januari Aanvang: 14.30 uur HET GELDERS ORKEST Op onderstaande datum speelt Het Gelders Orkest on der leiding van Roberto Benzi werken van Haydn en Stra vinsky, een combinatie waar mee Benzi zich in dit seizoen wel heel bijzonder profileert. Uit de vorige concerten is over duidelijk gebleken dat de mu ziek van deze beide componis ten elkaar uitstekend aanvult. De vioolconcerten van Joseph Haydn worden zelden uitge voerd. Met enige zekerheid kan worden vastgesteld dat hij er vier heeft geschreven waarvan er drie bewaard zijn gebleven. Deze concerten nemen een be langrijke plaats in zijn compo sitorische oeuvre in. Toch zijn het verfijnde con certen waarin Haydn de nieu we elementen van de emotio nele stijl van C.Ph E. Bach ge bruikt. Zoals hij veel andere Haydn-symfomeën heeft ook de symfonie nr. 96 haar bij naam aan een toeval te danken. De grote muzikale kroniek schrijver Charles Bumey ver telt ons van het geweldige en thousiasme dat Haydn ten deel viel bij een optreden in de zaal van Hannover Square: juist op het moment dat het publiek uit de parterre zich massaal naar voren had gedrongen om de componist van dichtbij te kun nen bewonderen, donderde een grote kroonluchter op de ver laten zitplaatsen neer. „Een wonder?" riep iedereen en zo kreeg deze symfonie haar bij naam „The Miracle". Na de „Four Norwegian Moods van Igor Stravinsky speelt Het Gel ders Orkest de suite uit het ballet „De Vuurvogel" van de zelfde componist De klankkleuren in deze partituur zijn niet te tellen. En inder daad, de vaardigheid in het hanteren van het palet van een Rimski-korsakov is aan zijn leerling Stravinsky niet voor bij gegaan Kaarten voor deze concerten zijn in de voorverkoop te ver krijgen aan de kassa's van bo vengenoemde concertzalen. De Flint, dinsdag 19 januari, aanvang: 20.15 uur.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 11