Leusden sloopt om te bouwen Schoonmaak van scholen lijkt met de kraan open se 3 5 7 Omwonenden AZC verhalen kosten op gemeente Rotonde bij benzinepomp Gemeente wil woningen voor vrouwen in nood Oud papier kost geld Aanleg computerkabel uitgesteld Aktie Tankslag kost meer BDU Leusder Krant r: OPGAVEBON SERVA VOLVO ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Brommerdief Na nietigverklaring bouwvergunning SISSSSERS de schijnwerper SCHIJNWERPER LISIDUNAHOF EN... IN JE PLAATSELIJKE KRANT STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT ;c Leusder Krant UITGAVE BDU BV TELEFOON 03420-94911 NIEUWSTRAAT 15 POSTBUS 67 3770 AB BARNEVELD LEUSDEN - Er wordt in Leusden op twee plaatsen druk gesloopt om straks te kunnen bouwen. Het meest in het oogspringende 'sloopobject' zijn de woningen van de Spinnerij in de Hamershof. De huizen werden begin jaren tachtig gebouwd, maar moeten nu al weer wijken voor nieuwbouw. Ervoor in de plaats komen winkels en nieuwe woningen. De beslissing om de huizen aan de Spinnerij te slopen is genomen, omdat de woningen niet passen in het stedebouwkundige cooncept van het nieuwe deel van het winkelcentrum. De huizen werden eerst 'ontmanteld'. Er zijn namelijk nog zoveel bruikbare en waardevolle materialen, dat omzichtigheid bij de sloop geboden was. Ook bij winkelcentrum De Biezenkamp wordt de slopershamer driftig rondgezwaaid. Deze week werd begonnen met de afbraak van voormalig restaurant De Pepermolen. Het gebouw maakt plaats voor een kantoren- annex winkelcomplex, (foto: Hans Verhorst). LEUSDEN - De eerste rotonde in Leusden komt nog dit jaar bij het nieuwe benzinestation van Total aan de Randweg. Het gaat om een rotonde, die naar zogenaamd Frans model zal worden aangelegd. Wethouder de Jongh deelde dat donderdag mee tijdens de vergadering van de commissie OREV. De vcr- keersvoorziening is een tege moetkoming aan de gemeente raad. Die vroeg zich eerder af of automobilisten, die bij het benzinestation vandaan ko men, wel op een veilige manier de Randweg op kunnen rijden. De politie en Veilig Verkeer Nederland hielden bij het fo rum, dat de Leusder Krant in oktober over het plan organi seerde, een pleidooi voor de aanleg van meerdere rotondes in Leusden Wethouder De Jongh was toen terughoudend en zei dat er eerst meer onder zoek gedaan moest worden naar deze verkeersvoorzie- ning. Volgens hem zijn rotondes namelijk met in alle gevallen veilig. Een rotonde bij de Randweg heeft echter naar zijn mening verschillende voorde len. Zo worden automobilisten die vanaf de aansluiting op de snelweg Leusden in rijden, ge dwongen snelheid te minderen, er is geen verkeerslichtsin- stallatie nodig en het verkeer dat naar de nieuwe gemeente- werf of de carpoolplaats wil, kan op een veilige manier wor den afgewikkeld. De rotonde kost 250 000,—, waarvan Total 100.000,— zal betalen Het 'verkeersplein' zal tegelijk met het nieuw station klaar zijn. Dat is in april Van dit jaar. JEUSDEN - Het schoonmaak werk op enkele openbare ba- isscholen in Leusden, laat al »nge tijd veel te wensen over. lirecteur Ton Vermeulen van Hpenbare basisschool De i eerd, reageerde vorige week an ook uiterst verbaasd op uitspraak van wethouder t|6-roon, dat de kwaliteit van de ettehoonmaak op openbare jgfholen tot tevredenheid .rekt. Deze uitspraak, tijdens e commissievergadering van kinderwijs vorige week, heeft ffie gemeente inmiddels ge dwongen tot concreet beleid in i loop van dit jaar. Dondermiddag werd de westie besproken in het di- ictieberaad van de scholen, ijdens dit overleg bleek dat et alleen op De Heerd, maar ^>k op enkele andere scholen j 4st schoonmaakwerk regel- j [jjatig te wensen overlaat Me- óuw E.Brilman, sectorhoofd ■phderwijs zegde in dezen dan dj|>k toe dat in de loop van 1993 Jk ministeriele notitie 'De ^ïone school' nader zal wor- uitgewerkt en verandering Uil brengen in het schoon- De gewraakte uitspraak, dat kwaliteit van het schoon- aakwerk op de scholen wel )n landelijke normen voldoet, ed wethouder Vroon vorige ?ek tijdens de commissiever- dering, nadat CDA-raadslid :nting kritische vragen stelde er de scholenschoonmaak. inleiding voor deze vragen grtts het feit dat de gemeente j ^tienduizend gulden minder Jtfijt is aan schoonmaak van zes openbare scholen, dan daarvoor beschik- ar stelt. De wethouder zei toen dat de neente in grote lijnen toch ^reden is over de schoon- S^ak van de openbare scholen Leusden. ■Mqk meldde de wethouder des- [TTraagd, dat het overschot ■||i 16.000 gulden relatief niet >g is, en bovendien geen en- e invloed heeft op de kwa liteit van de schoonmaak op scholen. ,,Het schoonmaakta- ken zijn landelijk bepaald door het ministerie van onderwijs, volgens de zogenaamde Lon- do-norm. Deze norm volstaat om een schone school te garan deren, zo vindt de wethouder. Deze uitspraak verbaasde onder anderen directeur Ton Vermeulen, van openbare ba sisschool De Heerd. Hij spreekt over de kwaliteit van schoon maak op zijn school als 'een groot probleem' Al lange tijd laat het schoonmaakbedrijf dat door de gemeente is inge huurd, bij de dagelijkse schoonmaak taken liggen. Concrete voorbeelden zijn met-gestofzuigde lokalen, ta felbladen die niet zijn afgeno men, of verwaarloosde toilet ten. Zowel de wethouder als de school-directeur onderkennen echter dat het probleem goed deels ligt bij de individuele in vulling van de taken, oftewel, bij de schoonmaker. Vermeulen:,, Het probleem lijkt tijdgebrek bij de schoon makers, die vaak óf het stofzui gen laten zitten, óf aan de toi letten niet toekomen. Gevolg is dat in voorkomende gevallen een dag later het schoonmaak bedrijf de 'vergeten' werk zaamheden alsnog moet komen verrichten." Ook moeten volgens Vermeu len met eentonige regelmaat 'nieuwe schoonmakers worden ingewerkt', wat de communi catie over de schoonmaak- werkzaamheden niet ten goede komt. Op deze manier lijkt de schoonmaak van scholen op dweilen met de kraan open. Een moeder van leerlingen van De Heerd, sprak desgevraagd over een 'hopeloze situatie', omdat met name de klasloka len beter zouden kunnen wor den schoongemaakt. De verantwoordelijkheid voor het probleem, dat blijkens het directieberaad op meer scholen speelt, legt schooldi recteur Vermeulen niet direct legt bij de gemeente. ,,Het is een landelijk probleem, dat door de overheid het schoon- maakbudget wordt gebaseerd op de schoonmaak van kan- 1 loorgebouwen. Het is niet moeilijk te bedenken dat een ruimte waar zes volwassenen minder schoonmaak behoeft, dan dezelfde oppervlakte waar een dag lang dertig kinderen heen en weer lopen Datzelfde geldt voor het toilet, de hal, enzovoorts." De controlerende functie voor het schoonmaakwerk ligt bij de gemeente en vindt mo menteel plaats door middel van het 'piepsysteem'. Wan neer een school een klacht heeft over het schoonmaak werk, moet hij de gemeente in seinen, die vervolgens actie on derneemt Het komende jaar wordt aan de hand van de mi nisteriële notitie 'De schone school', die in juni 1992 al uit kwam, gekeken hoe de schoon maak van de openbare basis scholen in leusden beter kan worden aangepakt. LEUSDEN - De 'Aktie Tank slag', waarbij mensen die een olietank uit hun grond laten weghalen of schoonmaken een flinke subsidie krijgen, loopt qua kosten uit de hand. Veel meer mensen dan de gemeente op grond van landelijke cijfers had verwacht, hebben zich be reid verklaard de milieu-maat regel uit te voeren. Dit betekent voor de gemeente een flinke extra kostenpost van bijna achtendertigduizend gulden. Ze wil de hoogte van de beloofde subsidie namelijk niet verlagen vanwege het hoge aantal aanmelders. Dat zou er namelijk toe kunnen leiden dat deelnemers aan het project in tweede instantie afhaken. Positief is wel dat in plaats van de verwachte 100, maar liefst 139 Leusdenaren actie ondernemen om iets te doen aan de milieu-onvriendelijke olietank, die zich sinds jaar en dag in hun grond bevindt. LEUSDEN - De Woningstich ting Leusden moet vanaf 1993 ieder jaar één woning beschik baar stellen voor een bewoon ster van het Amersfoortse 'Blijf-van-mijn-lijf-huis'. Dit heeft het college van burge meester he wethouders on langs besloten. Aanleiding daarvoor was de constatering dat in Leusden een veel echtscheidingen plaatvinden. Enkele daarvan zijn zo problematisch, dat een beroep moet worden gedaan op de landelijke voorziening 'Blijf-van-mijn-lijf-huis'. De gemeente vindt het daar om redelijk, dat aan deze in stantie woonruimte beschik baar wordt gesteld, zodat de doorstroming in het Blijf- van-mijn-lijf-huis doorgaat en er nieuwe opvangplaatsen ont staan voor vrouwen in nood. LEUSDEN - Het afgelopen weekend hebben dieven toege slagen in de Vlistwijk. Uit de tuin van een woning werd een Puch Maxi gestolen. A !nnl_ erke Tl|d mei essii MEN Konijntje in de Wetering EERSTE FRANSE ROTONDE ..Primeur LEUSDEN - De gemeente is door één van de omwonenden van het Asielzoekerscentrum gedagvaard in een procedure bij de kantonrechter. Het gaat om de schade, die de omwo nenden zeggen te hebben door de nietigverklaring van de bouwvergunning voor het Asielzoekerscentrum. Vorig jaar bepaalde de Raad van State dat de bouwvergunning niet geldig was, omdat de in richting van de caravans niet paste in de Woningwet. Omwonenden hadden gecon- staeerd, dat de caravans, waarin de asielzoekers zijn ge huisvest, daarvoor niet ge schikt zijn. Volgens hen hoort iedere caravan te beschikken over een eigen keukemnnch- ting. De bewoners van het centrum gebruiken de maaltij den echter in een centrale ruimte. De Raad van State be sliste dat de bouwvergunning niet had mogen worden ver strekt en sommeerde de ge meente te zoeken naar een wettige oplossing van het pro bleem. De gemeente slaagde daar echter niet in en verwees naar de Tweede Kamer, die volgens haar voor een wettelijke rege ling voor het probleem zou moeten zorgen. Het was im mers die Tweede Kamer, die de gemeentes had opgezadeld met het probleem van de huisves ting van de asielzoekers. In af wachting van die wettelijke oplossing besloot Leusden niet op te treden tegen het Asielzoe kerscentrum. maar het te gedo gen. Omwonenden, die bezwaar hadden gemaakt tegen de bouwvergunning, hadden echter kosten gemaakt voor die bezwaarprocedure. Het gaat in totaal om 77 omwonenden. Ge zamenlijk hebben zij een be drag van 17.000,— te verre kenen. Dat is per persoon een bedrag van 227,— De heer Willemsen heeft dat bedrag ge claimd via de kantonrechter. Als hij de procedure wint, kan de gemeente van de overige be woners dezelfde claims ver wachten. LEUSDEN - De stimulerings- regel voor het inleveren van oud-papier kost de gemeente meer geld dan was verwacht. De daling van de oud-papier- prijs is hier debet aan. De gemeente handhaaft de subsidie voor scholen, clubs en verenigmgen die oud-papier acties organiseren, maar kan het oud-papier dat deze acties opleveren aan de straatstenen niet meer kwijt. Het papier levert sinds ge ruime tijd geen ƒ10,- gulden per ton meer op, maar kost ƒ20,- per ton om het kwijt te raken. Bij gelijkblijvende hoe veelheden betekent dat, dat er eenmalig zo'n zesentwintig duizend gulden beschikbaar moet komen om het door de gemeente ingezamelde papier alsnog kwijt te raken. LEUSDEN - Unaniem waren de raadsleden het er maandag over eens: de aanleg van een glasvezelverbinding tussen het gemeentehuis, de gemeente- werf en de brandweerkazerne, gaat wat hen betreft niet door, zolang de noodzaak daarvan niet is aangetoond door het college. De beurt is nu weer aan b en w, om met het zoge naamde 'informatieplan' aan te geven waarom, wanneer en hoeveel datacommunicatie er nodig is tussen het gemeente huis en haar 'buitenkantoren'. Al afgelopen zomer had het college aan de raadsleden be loofd te zullen komen met een informatieplan, waarin het hoe en waarom van een directe computer-communicatiever binding staat omschreven. Voor de commissievergadering van ABZ zei burgemeester Pa- nis al dat het informatieplan nog steeds in de maak is en uiterlijk maart kan worden verwacht. Vooruitlopend op dat infor matieplan hebben de commis sieleden onlangs technische uitleg over data-communicatie via glasvezelkabel toegestuurd gekregen. Verder deelde het college in het besluit mee dat uit verschillende opties de glasvezel-verbinding gekozen is. Het prijskaartje aan deze actie is in vergelijking met de alternatieven op lange termijn het laagst, en zou ƒ122.000,- vermelden. VVD-raadslid Knoppien opende het vuur met de vraag waarom het besluit over deze kabelverbinding tussen ge meentehuis, gemeentewerf en de brandweerkazerne 'er met alle geweld zo snel moet wor den doorgejaagd'. Hij bena drukte, hierin gesteund dooi de andere raadsleden, dat er met de raad niet te praten valt, als niet eerst wordt toegelicht om welke informatie-uitwis seling het gaat, hoe vaak die nodig is en om hoeveel data bestanden het daarbij gaat Ook Harm Offereins, van SGP/GPV voelde zich niet ge diend met informatie over 'de ongekende mogelijkheden van glasvezelkabel. We willen als commissie weten wat we als gemeente absoluut nódig heb ben, zodat we ons een oordeel kunnen vormen over de waar de van het besluit. Burgemeester Panis kon weliswaar begrip opbrengen voor de dwarse houding van de raad, maar 'had verwacht dat de raad wel akkoord zou gaan, omdat de aanleg van een com puternetwerk 'binnenshuis destijds ook niet op problemen stuitte' Voor hem vloeit aan sluiting van de gemeentewerf en de brandweer op het ge meentelijk computernetwerk voort uit deze beslissing. Ook de nadere informatie dat het gaat om uitwisseling van programmatuur voor tekstproduktie en databestan den over ondermeer vastgoed en personenregistratie, kon de raad niet overtuigen. Het wachten is nu op het informa tieplan, waarin naar de raad hoopt een 'telbare' onderbou wing voor een glasvezelverbin ding is opgenomen. (advertentie) WOENSDAG 20 JANUARI 1993 De Leusder Krant is een onafhankelijk nieuwsblad, behorende tol de BDU- Krantenkombinatie Midden Nederland Kanloor Asschatlerweg 19. Poslbus 11 3830 AA Leusden, telefoon 033-941495 24e JAARGANG NO. 37 INHOUD Deze week in de spraakmakende rubriek een foutje bij de nieuwe sportschool van Theo Meijer, het crematorium op de be graafplaats Rusthof en de bedrijvigheid op verschillende (bouw- en sloop)plek- ken m Leusden... Bertus Janssen is een opmerkelijke Ach- tervelder en een echte verenigingsman Dertig jaar zit hij bij de Achterveldse afdeling van de EHBO. Zijn erespeld draagt hij met trots. Een man die veel te vertellen heeft... Psycho-geriatrische inrichting Lisiduna- hof heeft een nieuwe algemeen directeur. Toch is het geen onbekende. Gijs Hilhorst heeft op het gebied van ouderenzorg zijn sporen verdiend in verzorgingshuis Sint Joseph in Achterveld.. Natuurlijk ook deze week weer een mininatuurtje, het weer in Leusden, de puzzel, de servicerubriek met informatie over allerlei diensten in de ganse gemeente en nieuws uit de verenigingen Een eigen krant die u op de hoogte houdt overalles wat er in uw eigen woonplaats of gemeente gebeurt, en dat gebeuren zonodig ook van kritisch commentaar voorziet Iedere week berichten wi| u over zaken die u eigenlijk niet kunt en mag missen. Onze nieuwe abonnees verrassen wij met een ovei heerlijke taart van uw plaatselijke bakker Vul dus snel de onderstaande opgavebon in1 JA, ik wil natuurlijk een abonnement, en ontvang als welkomst attentie een prachtige taart. Naam: Adres: Postcode Plaats: Telefoon Eerst ontvang ik de krant kwartaal 2 weken gratis, en betaal halfjaar daarna per O jaar Deze bon uitknippen en in een open envelop opsturen naar: BDU bv, Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 213770 VB Barneveld 13,95 27,40 53,80 AMERSFOORT DEALER Amslcrdamseweg 7 lel 033-630154

Leusder Krant | 1993 | | pagina 1